1 Gemeenteraad. Kerk en School. II i l! I 1 Plaatselijk Nieuws. 0 La HET i K?r C j I u tf I m n I -j i li i Woord Gods heeft gesproken. Ik moet me er tegen verzetten als blijkt, dat om d'r wille van zijn woorden, Gods Woord gelasterd wordt. Allereerst heeft de heer Van Dijk letter- 1 Ij k gezegd „Ik kan niet gelooven, dat iemand, die Gods Woord als richtsnoer voor zijn leven aanneemt, bij een bond aansluit voor steun, al wordt het tegenwoordig- door zich noemende Christenen gedaan, ja gecommandeerd, ja zelfs aangeprezen. Wij lezen toch niet op eenige plaats, dat er van een bond of verbond gesproken wordt, dan alleen een Verbond maken met een drieëenig God. Komen wij nu in een Verbond met dat Drieëenig en Almachtig Wezen, die maar te gebieden heeft en het is er, te spreken en het staat er, die kan toch weer geen bond gaan maken met een nietigen mensch. Niemand kan toch twee Heeren dienen, namelijk zijn vertrou wen op God en den mensch stellen. Door het toevlucht nemen tot menschelijke instellingen gaan wij toch den ^geordineerden weg in Gods Woord aangegeven verlaten." 'Hiertegen gaat mijn bezwaar le. Omdat de Bijbel er niet van spreekt, is het daarom verkeerd Moet er nu faeusch voor elke menschelijke instelling een tekst in den Bijbel staan Ik ga verder met vragen Waar lees ik in den Bijbel, dat ik lid moet zijn van een kiesvereeniging dat ik in den ge meenteraad mag zitten dat ik lid mag zijn van een Boerenleenbank dat een dominee in de Tweede Kamer mag zitten Ik ga niet ver der. Ik heb 4 dingen genoemd, die de heer Van Dijk niet zal afkeuren en toch lees ik er niets van in den Bijbel. 2e. De heer Van Dijk beweert, dat hij maar van één verbond, n.I. het Genadeverbond leest. Mijnheer Van Dijk, lees toch uw Bijbel eens door en zoek op Genesis 14 13, daar staat, dat Abrams bondgenooten warenMamre, Escol, Aner, en- de kantteekeningen zeggen van bondgenooten: menschen, die een verbond met malkanderen hadden. Genesis 21 27, 32: Abram en de Filistijnsche koning Abimelech maakten een verbond, opdat het' tot een getuigenis zij, dat Abram die put gegraven had'. Gen. 26 28: Izak en de Filistijnsche koning Abimelech maakten een verbond. Gen. 31 44: Laban en Jacob maakten een verbond. 1 Sam, 18 3: Jonathan en David nu maakten een verbond. 2 Sam. 3 12, 21: Abner en David maken een verbond. Doel is: Abner zal heel Israel aan David brengen. 1 Kon. 5: Salomo en Hiram sluiten een ver bond. Zoo noemen de kantteekeningen de over eenkomst tusscihen beiden. Zoo, verder zoek ik niet. Ik raad den heer Van Dijk aan eens te tellen alle keeren, dat in den Bijbel het woord verbond voorkomt, n.I. een verbond van menschen. En dan zal hij zien, dat vele Godvruchtige menschen, die in het Genadeverbond begrepen zijn, toch nog een verbond aangingen met menschen, om weder- zijdsche belangen te behartigen. Hem zal blijken, dat zoo'n geloovige wel degelijk ook een verbond aangaan mag met een nietigen mensch. Natuurlijk zou nog op andere Schriftuurlijke gronden aangetoond kunnen worden, dat een bond van menschen geoorloofd is. Ik doe dat niet, want ik ben overtuigd, dat de heer Van Dijk er zelf van overtuigd is. Waarom is hij dan lid van een Boerenleenbank Is dat geen verbond van menschen De heer Van Dijk moet dus zijn woorden over het dienen van twee heeren terugnemen, als hij Gods Woord gelooft. Maar er is meer. De heer Van Dijk haalt 1 Timotheus 6 aan en past dat op de arbeiders toe. Mijnheer Van Dijk, lees vers 1 nog eens over en de verklaring, die onze kantteekeningen van den Statenbijbel geven. Daar staat in vers 1: „De dienstknechten, Zoo vele als er onder het juk zijn, zullen hare heeren enz."en dan zeggen de kanteekeningen onzer vaderen: „het juk der slavernij of dienstbaarheid, welke een juk wordt genoemd, om de zwaarheid en lastigheid der zelve in die tijden". Voordat U dus dit op de arbeiders toe past, bestudeere u deze tekst nog eens goed. Dan noemt U vers 7 en 8: „Maar als wij voedsel en deksel hebben, zullen wij daarmede vergenoegd zijn." Nu redeneert u aldus. Het tegenwoordige loon biedt voedsel en deksel dus daarmee moot men vergenoegd zijn en men mag niet hoog-er loon begeeren, want voedsel en deksel vormen, ons dagelijksch brood. Maar u past die tekst nu zoo maar toe op de arbeiders, maar die tekst geldt alle men schen, ook boeren, groote boeren en kleine boertjes.. Paulus heeft het in die tekst niet meer over de dienstknechten alleen. Lees het verband maar. Die tekst zegt in uw verband, in uw rede niets over het loon vraagstuk op zichzelf. Die tekst zegt alléén dat de mensch ieder, boer en arbeider vergenoegd zij met voedsel en deksel. Volgt daaruit dat een arbeider nu niet m e er loon vragen mag dan; voedsel en deksel Im mers neen Want dan zou er ook uit volgen dat U en anderen altijd arbeider hadden moeten blij ven. Dat gelooft ge zelf niet. De mensch moet streven naar lotsverbetering ook door midcjel van 't loon Dat heeft niets te maken met ontevredenheid. Toen g ij en anderen uit den arbeidersstand zich op werkte tot boertje, was dat toch geen ontevre denheid 't Was en- ik prijs het in U een rechtmatig streven naar lotsverbetring Maar, wil dan ook uit 1 Timoth. 6 8 n i e t afleiden hoeveel loon iemand verdienen moet. Dan past u den Bijbel verkeerd toe. Dat doet u óók nog op een andere manier. U hebt het steeds over armen. U hebt gelijkarmen moeten verzorgd. Maar u mag niet voor arm en en arbeiders éénzelfde regel stellen, ze op een lijn stellen. Iemand, die geregeld arbeidt, moet zoo danig loon hebben dat hij niet arm is. De arbeider is zijn loon waardig, als hij gear beid heeft, heeft hij recht op loon. Daarom heeft heel uw betoog geen beteekenis omdat u een stelsel van arme nzorg heeft be handeld, maar arbeiders en arbeidersloo- nen-, en arbeidersorganisaties moet ge niet reke nen onder 't armenwezen. Mijnheer de Redacteur hiermede eindig ik. Alleen wil ik ook den heer Van Dijk in ver band met de karpetten, meubels enz. nog wijzen op Spreuken 31 22. Daar staat van de deugdelijke huisvrouw Zij maakt voor haar tapijtsieraad, haar kleeding is fijn linnen ende purper. Deze deugdelijke huisvrouw is volgens Spreu ken 31 30 een vrouw, die den Heere vreest. Volgens de Kantteekeningen on zer Vaderen van de Dordtsche Synode is dat tapijtsieraad zie Spreuken 7 16: eenig bed- de-cieraad, als kostelijke tapijten en kunstig- toegemaakte dekens, daarmede de bedden niet alleen bedekt, maar zonderling opgepronkt wier den. Gods Woord keurt dus de versiering van ons huis niet af en rekent zejfs het versieren van het huis tot de kenmerken eener deugdelijke huisvrouw. Om dus zonder meer en met zekere minachting over die dingen te spreken, is zonde, is zonde tegen Gods Woord. Hierbij zal ik het laten, 'k Hoop dat voor taan de mede-raadsleden den -heer Van Dijk eens flink in den Raad bestrijden, vooral onze rechtsche raadsleden. Naar mij is medegedeeld was dit nu door bijzondere omstandigheden niet wel mogelijk, daarom verwijt ik hen niets. Mijnheer Van Dijk, ik teeken dit stuk met den naam „Opmerker". Ik zou ook kunnen aan- toonen dat u van 300 onmogelijk hebt kunnen rondkomen, zoo kunnen rondkomen als behoort aan een mensch, die naar Gods Beeld gescha pen is. Ik wil dat publiek niet doen, al hadt gij 't verdiend, want gij hebt uw huishouding zelf op straat gébracht. Mijnheer de Redacteur, ik verzoek u de Maas op te sturen aan den heer P. van Dijk, Fortuin Melissant. Geachte ingezetenen van Melissant, ik houd mijn naam verborgen. Ik heb niet anders als Gods Woord laten spreken in dit geval en misschien zou het noemen van mijn naam nog afbreuk doen aan de eere van Gods Woord. OPMERKER. EEN LAATSTE WOORD AAN Dr. VAN GELDER. Als dr. van Gelder nog twee ingezonden stuk ken schrijft, is het voor mij onnoodig hem te be antwoorden, want hij is dan aan het debatteeren met zichzelf. Hij verwijt mij cijfers van een vroegere pe riode er bij te trekken, maar is meteen onte vreden omdat ik de gegevens van voor 1918 ook niet gebruikt heb. Sedert wanneer dokter, wordt een statistiek onzuiverder als men deze over een grooter tijdperk neemt? In één en denzelfden zin bestrijdt hij mijn be wering, dat allerlei maatregelen hier nog noodig zijn en zegt tegelijkertijd, dat verschillende maat regelen toch ingevoerd moeten worden. De lo gica is hier wel ver te zoeken. De dokter ontkent, dat de Rotterdamsche ar beiders onder voor hun gezondheid ongunstige omstandigheden leven, maar beweert meteen „Wat meer buitenlucht en wat minder bioscoop zou de gezondheid der grootsteedsche arbeiders meer ten goede komen." Aan den lezer de taak om deze puzzle uit te zoeken. Het heele antwoord van den heer Van Gelder wemelt van dergelijke tegenstrijdigheden. Van het medische schooltoezicht zegt hij, dat „rechts" er niet meer afkeerig tegenover staat. Maar men heeft er nooit een vinger voor uitgestoken, ook in den goeden tijd niet. De S.D.A.P.ers mogen er niet mee komen, want dan wordt er een •-artijzaak van gemaakt 1 Wil de dokter nu eens aangeven, welke weg wel bewandeld moet worden Als ik beweer, dat dokter's geestverwan te n de zaak mee afstemden, dan roept hij uit „Mijnheer De Vries, U vergaloppeert zich door te spreken van mijn partijgenooten". Wat beter lezen zou het debat niet weinig vrucht baarder maken. Met de hand op het hart verzekert onze geneesheer, dat hij geen- anti-socialist is. Ik moet hem als eerlijk man gelooven. Maar meteen ziet hij kans om er bij te sleepen de klassenstrijd, de financiën van de groote gemeenten, de socia listische regeeringen in Engeland en Australië (de laatste was niet eens socialistisch). Ik zie de ontstelde lezer al naar zijn hoofd grijpen en uitroepen „Maar, lieve help, wat heeft dat nu met de zuigelingensterfte van Middelharnis en Nieuwe Tonge te maken Als dit nu niet uit anti-socialisme geschreven wordt, hoe moet ik het dan verklaren Zucht tot veelschrijverij Te weinig zelfbeheersching in 't debat? Wacht, daar valt me een- uitdrukking in „Ingezonden stukken und kein Ende." Dokter verwijt mij een eigenaardige rang schikking van de cijfers. Ik ben daaraan zoo onschuldig alseen zuigeling. Ik heb ze na- ^melijk zonder meer overgenomen uit de brochure van den „Nederlandschen bond tot bescherming van zuigelingen" van het jaar 1930. Hierin wor den dezelfde tijdperken gebruikt. Wist dr. Van Gelder dit niet Als ik de cijfers van jaar tot jaar in mijn bezit had, zou ik gaarne de laatste 2 jaren ook nog in de statistiek verwerken. De bewering, dat ik alleen cijfers zou gebruiken, die in mijn kraam te pas komen, wijs ik volledig terug. Het is mij om niets anders dan de waar heid te doen. Ik wil nog eens kort en duidelijk mijn meening zeggen le. De getallen door mij in den Raad van Middelharnis genoemd, waren te ongunstig voor Middelharnis en Nieuwe Tonge. Die welke dokter Van Gelder in zijn eerste stuk gebruikte waren te gunstig. Wij begingen beiden de fout voor kleine gemeenten een klein aantal jaren als maatstaf te nemen. 2e. De zuigelingensterfte en de algemeene ge zondheidstoestand zouden hier niet even goed, maar -beter moeten zijn dan te Rot terdam. Dat dit niet zoo is, schrijf ik toe aan het ontbreken van: zuigelingklinieken, mdeisch schooltoezicht, waterleiding, enz. 3e. Wil dokter Van Gelder de cijfers nog eens geven voor de laatste 15 jaar, verdeeld in vijfjarige tijdperken, dan zou ik dat zeer op prijs stellen. Misschien zou het resultaat van dit debat dan kunnen zijn, dat iedereen met belangstelling deze dorre cijfers bekeek en» er zijn leering uit trok. Wij hadden dan niet voor niets onze vin gers blauw gepend, dokter, en dus beide nog goed werk gedaan. Wel, waarde medicus, is dat nu geen bevredigend einde Mijn beste wenschen voor uw werk in 1932 Middelharnis. P. DE VRIES. SOMMELSDIJK. In de maand December 1.1. vestigden zich alhier 22 personen; 11 ingeze tenen vertrokken1 kind werd geboren2 huwelijken werden voltrokken, terwijl geen sterfgevallen plaats hadden. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept: 6100 H.L. uien, 430 H.L. aardap pelen en 745 H.L. peen. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Ter ontnuchtering werd hij in het huis van bewaring opgeborgen. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling stonden de vorige week gemiddeld 38 werkloozen ingeschreven. De bij het voltrekken van huwelijken ge plaatste armenbus heeft over 1931 opgebracht de som van 63.37. De Wilhelminabrug dezer gemeente werd in de maand November 1.1. gepasseerd door 15 schepen. Hieronder zijn niet begrepen de sche pen met abonnement en beurtschepen. De prijs der uien is in de laatste week alhier stijgende. Thans besteedt men 5.— per H.L. MIDDELHARNIS. De feestdagen hebben al hier een zeer kalm verloop gehad. Er is door de politie slechts tegen een enkele een proces-ver baal opgemaakt wegens dronkenschap. Alhier worden voor de veldvruchten de volgende prijzen besteed: aardappelen 3 per 70 kilo, peen 1.50 per 60 kilo en uien 4.50 per baaltje. -Bij het afgraven van 't Zandpad, waar mede Maandag een aanvang is gemaakt, zijn 40 werkloozen te werk gesteld. Alhier zijn in het vierde kwartaal binnen gekomen 312 schepen met een inhoud van 28042 ton. Uitgegaan 316 schepen, inhoud 30869 ton. OOLTGENSPLAAT. De gebroeders P. en B. Cz. zijn door de -politierechter ieder tot 40 veroordeeld wegens diefstal van uien. Bevolking over DecemberIngekomen Petronella Koppert van Berkel en Rodenrijs, Hendrikus Jansen van Capelle aan den IJsel, Marinus Henricus Meijer van Dirksland, Willem Donkersloot van Bergen op Zoom, Pieter van Maastricht en gezin van Den- Haag. Vertrok ken Antonetta Margaretha van Dravik naar Voorbrug, Ferdinand Braber naar Middelhar nis en Maria Elisabeth Rommelse naar Naald wijk. OUDE TONGE. Door de gladheid geraakte een wagen van A. P. in de sloot. Genoemde P. kwam eveneens in de sloot en onder den wagen terecht. Het liep zonder ongelukken af, maar een dergelijk bad in dezen tijd van het jaar valt niet mee. De rekeningen van verschillende polders moeten beslist ingeleverd worden voor 10 Jan. e.k. bij den secr.-penningmeester M. Wittekoek. B. en W. maken bekend dat het verzoek van de Texaco-compagnie om in een perceel aan den Molendijk een benzinepomp te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. De prijzen der veldgewassen zijn stijgende. Voor de uien besteed men 5.—, peen- 1.80 en aardappelen 3.50. De correspondent der arbeidsbemiddeling maakt -bekend dat bij hem inlichtingen te be komen zijn voor het plaatsen van de arbeids- gezinnen in den Wieringermeerpolder met Febr. aanstaande. NIEUWE TONGE, Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 70 werkloozen ingeschreven. Deze week werden van hier vervoerd 5100 balen uien, 500 balen peen en 400 H.L. aardappelen. Op Donderdag 7 Januari zal de inschrij ving voor den dienstplicht (jongelieden die in 1913 geboren zijn) ten gemeentehuze plaats hebben van 11 tot 12 uur. Bij dén heer N. ontstond een begin van brand doordat de kinderen aan -het stoeien wa ren en een stoof met vuur omgooiden. Gelukkig werden' er spoedig de -noodige maatregelen ge nomen zoodat erger werd voorkomen. Tot bestuursleden der dorpsvereeniging ter behartiging van dén landbouw zijn herkozen de heeren G. van Es en L. Nelisse Lz. Loop der bevolking over de maand Nov. Ingekomen A. Korvink van Den Haag. G. M. Bijdevaate van Dirksland. Vertrokken L. Bijde- vaate naar Oude Tonge, M .Slis en gezin naar Melissant, S. van Erkel naar Middelharnis, M. W. Volaart en gezin naar Sommelsdijk en P. L. van den Munnik naar Haarlem. Houders van spaarbankboekjes der boe renleenbank worden- verzocht deze in te leveren Woensdag 5 en Donderdag 7 Januari a.s. (zie advertentie in dit nummer.) DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 114 werkzoekenden ingeschreven. Bij den heer J. Poortvliet aan de Winter- straat is een Hulppost geplaatst voor E.H.B.O. Een verband-kist is daar aanwezig. HERRINGEN. Loop der bevolking. Vertrok ken naar Rotterdam D. Bestman. Ingekomen van Dirksland F. Klink en gezin, van Melissant M. du Pree. In deze maand zal de Rijksontvanger in deze gemeente geen zitting houden. In het jaar 1931 zijn onze haven in- en uitgevaren 112 schepen. Over 1930 bedroeg dit 177, alzoo 65 schepen minder. De grootste oor zaak hiervan is de veel mindere aanvoer van suikerbieten. Bevolking op 1 Januari 1931 494 M„ 478 V., totaal 972 inwoners. M. V. Totaal. Geboren .10 11 21- Vestiging 21 22 43 Totaal 31 Overleden 7 Vertrek 24 33 7 20 64 inwoners. 14 44 Totaal 31 27 58 i: inwoners. Vermeerdering van 6 vrouwen. 1 Jan. 1932 dus 494 M„ 484 V„ totaal 978. Het totaal der mannen is dus gelijk gebleven. Er werden in deze gemeente 2 huwelijken gesloten, terwijl 1] levenloos kind werd aan gegeven. MELISSANT** Rectificatie. In 't -gemeente- raadsverslag van Melissant is een kleine fout ingeslopen. Er moet staan „De heer VAN DIJK vraagt in verband met dit voorstel iets in 't midden te mogen brengen. Hij leest dan 't volgende voor Ik ben tegen het verzoek van de Land- arbeidersvereeniging en VOOR het voorstel van van B. en W. (n.I. het voorstel om a f w ij - z e n d op het verzoek der landarbeidersvereen. te beschikken)." GOEDEREEDE. Dinsdag 12 Januari zal ten postkantore de Ouderdomsrente worden uitbe taald. Voor de uien wordt 5 en voor de eigen heimer aardappelen 3.50 per H.L. besteed. Het huis, schuur en grond, dat de vorige week werd ingezet op 200.—, is afgemijnd door J. Tanis Mz. te Ouddorp voor 240. OUDDORP. In de maand December zijn uit deze gemeente vertrokken: Cornelia Sperling naar Hellevoetsluis; Ebrina Cornelia Loof naar Sommelsdijk; Lientje van der -Klooster naar Rotterdam, en Grietje Nuy naar Oude Tonge. Gevestigd geene. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling staan op heden ingeschreven 148 werk- looze landarbeiders. In het laatste kwartaal van het afgeloopen jaar zijn niet minder dan 430 huisslachtingen verricht, ZUIDLAND. Loop der bevolking over 1931. Aantal zielen op 31 Dec. 1930: 1996. Geboren 50, ingekomen 52, totale vermeer dering van 102. Overleden 25, vertrokken 36, totale vermin dering 61. De bevolking vermeerderde dus met 41 zielen en bedroeg alzoo op 31 December 1931: 2037. Huwelijken 17. Levenloos geboren 1. Over ledenen elders woonachtig 2. Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Donderdag 31 December, nam. half 2. De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed. De VOORZITTER zegt, dat de heer Waling wegens droeve omstandigheden niet tegenwoor dig kan zijn en hoopt, dat God hem krachten moge schenken om dezen zwaren slag te dragen. De heeren Van Nieuwenhuijzen en Hokke vertoeven buiten de gemeente en de heer Van Nieuwaal is wegens drukke werkzaamheden af wezig. Hierna worden de notulen gelezen en vast gesteld. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, dat de gemeente- begrooting nog niet goedgekeurd is, doch voor de helft kunnen de uitgaven reeds gedaan wor den. De exploitatierekening van 18 arbeiderswo ningen is als volgt: uitgaven 1871.81, alge meene bijdrage 1403.86, alzoo moet bijgepast worden 467.95. Schrijven van de gemeente Whel om adhaesie aan hun besluit, de regeering te verzoeken een Ministerie van Landbouw in te stellen. De VOORZITTER wil het voor kennisge ving aannemen. De heer HOBBEL is ook niet voor adhaesie- betuigingen, maar in dit geval is het misschien goed. De VOORZITTER zou het liever aan de Kamerleden overlaten en niet al te veel in de Rijksregeering ingrijpen. De heer VAN ES wenscht in dezen crisis tijd niet te veel in te grijpen; het is misschien achterop. De Regeering is op het oogenblik wel overtuigd van de noodzaak. Later zou het misschien wel goed zijn. De heer VAN GURP zegt, dat het er over het algemeen maar weinigen zijn, die den land bouw verdedigen. Adhaesiebetuiging is hij niet voor. De heer BRINKMAN: .Door alle partijen wordt er in de Kamer toch op gewezen. De VOORZITTER is het met den heer van Es eens. De Regeering heeft de bietensteun weder verhoogd. Laten we nu geen adhaesie betuigen. Het tijdstip is niet gelukkig. Iedere politieke partij moet maar zorgen landbouw- specialisten in de Kamer te brengen. Met algemeene stemmen wordt besloten om geen adhaesie te betuigen. A. Braber verklaart onder dank zijn benoe ming als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs te aanvaarden. In de vacature-Vermaas wordt thans gekozen J. J. Heintjes. Schrijven van het gemeentebestuur van Her- kingen, dat J. M. van Eek in de commissie der drinkwaterleiding is gekozen. De rekening van het doktershuis wordt door de heeren Brinkman en Vermaas nagezien en wordt vastgesteld. De inkomsten zijn 400, de uitgaven 408.89, alzoo tekort 8.89. De heer HOBBEL wil lager assureeren. Zal nader overwogen worden. De VOORZITTER dankt den heer Vermaas voor het vele werk in de commissie van school verzuim verricht. De heer VERMAAS: Ik heb zooveel zaken aan de hand, dat ik mijn tijd nuttiger kan ge bruiken en wanneer ik zie op het vele werk, dat ik er aan heb, terwijl iemand, die zijn kin deren een half jaar thuis houdt, tot slechts 2 boete wordt veroordeeld, is het mij niet mogelijk langer lid der commissie te zijn. Het gemeentelijk Ambtenarenreglement komt thans in behandeling. Het bestaat uit 61 artikelen en vorderde 2J-£ uur voor den Raad om het te behandelen. Met eenige wenschen van den Bond van Ge meenteambtenaren is rekening gehouden. Thans wordt het geheele reglement, zooals het door B. en W. is voorgesteld, op een kleine uitzondering na, met algemeene stemmen aan genomen. Rondvraag. De heer HOBBEL meent, dat er met de gladheid der straten te weinig zand is gestrooid. De VOORZITTER: In dit bijzondere geval kon de opzichter er zich niet mee bemoeien. Anders is de opzichter actief genoeg. De heer HOBBEL: In Achthuizen was het misschien ook wel goed. Dat kan ook gebeuren. De heer VAN KEMPEN vraagt kleinere grint te gebruiken in de gemeente. De VOORZITTER: Volgende keer kan er misschien mee gerekend worden. De heer VAN ES zou wenschen, wanneer een onderwijzer werd benoemd, en deze de be noeming niet aanneemt, hem geen vergoeding voor reisgeld wordt gegeven. Ze komen soms proefles geven om een- reisje te maken. De VOORZITTER gelooft dit ook wel. We kunnen de sollicitanten er zooveel mogelijk op wijzen. Te voren bepalen: als je bedankt, wordt geen reisgeld verstrekt, dat gaat slecht. Ik vrees, dat we dan geen sollicitanten krijgen. Op het platteland gaat het toch al moeilijk om er een te krijgen. De heer BRINKMAN wil een brief van rouw beklag zenden aan den heer Waling. Aldus wordt besloten. De heer VAN GURP: Hoe gaat het met de werkverschaffing De VOORZITTER: Ik denk, dat ze nu naar den polder overgaan. De heer BRINKMAN stelt de vraag of het geen- -bezwaar is, dat aan een gezin 200 reizen water zijn verkocht. De VOORZITTER: Neen, die zijn er weer al lang bijgeregend. Er is water in overvloed. Er is aan de menschen nog slechts heel weinig verkocht en er schijnt geen gebrek te zijn, al thans het wordt niet gehaald in de regenbakken van de gemeente. De VOORZITTER dankt de aanwezige le den voor hun tegenwoordigheid in de vergade ring op dezen laatsten dag des jaars en voor den steun van hen ondervonden, alsmede den secretaris en de ambtenaren en wenscht allen een gezegend uiteinde, in de -hoop, dat alle raadsleden in het nieuwe jaar weer in -het be lang der gemeente mogen werkzaam zijn. Dan sluiting. SOMMELSDIJK.* Tot collectanten in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn benoemd J. C. Faasse en T. van den Boogert. A.s. Zondagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Steenbeek van Oudewater, bi) welke gelegenheid een collecte zal worden gehouden voor het Studiefonds, van den Geref. Bond. MIDDELHARNIS. Donderdagavond half 7 zal in de Chr. Geref. Kerk optreden Ds. J. W. van Ree van Barendrecht. In de Geref. Gem. hoopt op denzelfden dag en uur op te treden Ds. van Dijke van Nieuw-Beijerland. De heer A. Beversluis heeft bedankt voor zijn benoeming als ouderling in de Ned. Herv. Kerk. OUDE TONGE, De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de Evangelisatie in de Langstraat heeft de som van 37.60 opge bracht. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk ver zoek!; den kerkangers vriendelijk b ijhet binnen komen' alleen de hoofddeur te passeeren, zulks ter voorkoming van warmteverlies. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging der her kozen kerkeraadsleden plaats hebben, terwijl Zohdagavond de bediening van den H. Doop zal plaats hebben. Aangifte der kinderen a.s. Vrijdag van 78 uur in de consistoriekamer. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk werd in de vacature C. v. d. Boogert gekozen de heer J. Keijzer. Aan P. L. v. d. Munnik is ontslag ver leend als tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School alhier. DIRKSLAND. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente besloot geen voorlezer meer aan te stellen. Aan de O. L. School zal weer een boven tallige leerkracht worden aangesteld. HERKINGEN. Tot biblothecaris der Knapen- vereeniging „Benjamin" alhier is gekozen A. L. Munters in de plaats van T. Kievit, die als zoo danig bedankte. De catechisaties bij de Ned. Herv. Kerk zullen deze week alle weder worden hervat op de bekende tijden. Zij, die dit jaar belijdenis des geloofs in de Ned. Herv. Kerk wenschen af te leggen, kunnen zich D.V. a.s. Woensdagavond om 7 uur daartoe -in de consistoriekamer aanmelden, GOEDEREBDE. Alle catechisaties zullen volgende week Dinsdag weder worden voort gezet. De Oudejaarsavondcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft 352.^ opgebracht, OUDDORP. Op Oudejaarsavond werd door Ds. H. H. van Ameide een beroep ontvangen nam de Ned. Herv. Gem. te St. Filipsland. Woensdag 6 Januari, des avonds te 6 uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk, in het belang van de Herv. J.V., op te treden Ds. Koolhaas van Charlois. ZUIDLAND. Op Vrijdag 8 Januari a.s., des avonds ten 7 uur, hoopt dn de Chr. Geref. Kerk voor te gaan Ds. J. W. van Ree van Baren drecht. verslag van het gezellig samenzijn van dü oud-leerlingen van meester vain dek waal met dezen en zjjn familie, in de geref. wees- hu1ssghüol te middelharnis. De voorzitter van het daartoe gevormde comité is de heer A. Krijgsman Pz. De twee lokalen langs het Zandpad, welke voor deze gelegenheid aaneen zijn getrokken en keurig met groen en bloemen versierd, zijn geheel gevuld. Als de heer Van der Waal en zijn familie binnenkomt staat de vergadering spontaan op om te zingen: „Dat 's Heeren zegen op u daal". Daarna gaat de heer Krijgsman voor in gebed en leest voor den 92en Psalm, waarhij hij mees ter Van der Waal toespreekt. Oud-leerlingen hebben de behoefte gevoeld om een comité te vormen om meester Van der Waal een hulde blijk aan te bieden en nog eens samen te komen in dit oude schoolgebouw om van hunne liefde blijk te geven. De voorgelezen 92ste psalm, zegt spr., geeft genoeg stof om meester Van der Waal aan het einde van diens loopbaan toe te spreken. Hij heeft een lange weg bij het Chr. onderwijs af gelegd. Met meester Van der Waal gaat één van de oude voortrekkers het Chr. onderwijs verlaten, een van die mannen, die goed en bloed hebben over gehad voor de zaak des Heeren. Wat heeft ook meester Van der Waal dikwijls op de bres gestaan 1 En dat kostte wat: daarom was soms armoede zijn deel, terwijl bij het open baar onderwijs geld te verdienen wasIn het geloof heeft hij dat offer met vreugde gebracht. En in -hem is ook de belofte vervuld; de recht vaardige zal groeien als een palmboom. Maar niet alleen, dat de pijlen van den- vijand vaak op hein neerkwamen, ook, helaas, van eigen volk werd hij soms niet gespaard. En dat moet hem de meeste pijn hebben gedaan Niettegen staande alles ds meester Van der Waal tot nog toe gespaard; en gewassen Spr wenscht hem namens de oud-leerlingen toe, dat hij in den grijzen ouderdom nog groen en frisoh moge zijn en nog rijke vruchten moge dragen. Als blijk van liefde en waardeering kan spr. namens de oud-leerlingen aanbieden: Kok's Chr. Encyclopaedic. Hij wenscht meester Van der Waal toe, dat hij nog vele jaren van dit boek werk moge genieten. Nadat gezongen is Psalm 65 1 geeft de heer Krijgsman de leidng over aan den heer P. H. Boekhoven. Namens de weeskinderen wordt meester Van der Waal aangeboden het boek van Dr. B. Wielenga: „De Bijbel als Boek van Schoonheid". Als de heer Van der Waal op het spreek gestoelte klimt, davert de zaal van de toejuichin gen. Als het weer stil is, neemt hij het woord: „Er is een tijd van komen, Er is een tijd van gaan, Gij hebt het wel vernomen Nu hebt gij 't ook verstaan Scheiden baart smart, zegt spr. Hij verstaat het in deze avondure, maar gij verstaat het ook. Wat is er al veel over uw hoofd gegaan, sinds ge de schoolbanken verliet. Toen waart ge blij en- dat ds natuurlijk, want het leven moet voor uit. Maar de rust en de onbezorgdheid waren voorbij. De school is het leven der onbezorgd heid, men schikt aan tafel, men gaat onbezorgd naar bed, onbezorgd naar school, maar kom nu eens. Nu ge van 18 tot 40 jaar oud zijt ge worden. Schikt ge u nu nog zoo rustig in het leven, vraagt spr. Neen immers, zoo zijt ge van de schoolbanken af, of het leven eischt u op. Daar is veel over uw hoofd gegaan, meester weet het wel en hij heeft er mee meegeleefd. Spr. weet -bij ervaring, dat het leven moeilijk is. Het leven ligt onder den ban van de zonde, spr. heeft dat zijn leerlingen altijd geleerd. Maar hij heeft ook geleerd, dat God ons de doornen geeft om ons bestwil. Het is goed voor een mensch verdrukt te worden. Enkel -geluk zou toch niet beantwoorden aan het groote doel van Gods schepping, Spr. kan niets doen dan roemen y x in G- Spi zijn ooger moeit uren mogei tijden drach gevuh zijn, c die m te dra des ki Spr werke Nat met h teren en pc spreel Spr negen heel e reeds zijn v Van schaal de ee: gemee offers daarot daar Chr. s derwij. schillei een ve der W begrijp ja schi meeste voor jaren bracht! hadden dat oo heeft i Toet school: weer rug. W wijzer, heerlijk ons de] -het gel delen, als jon; den 80. wij als inzonde baar m ginselen een pla Wij terrein zaak d( M-ees dat velt aanstaai voor zij want dt de fund; iijke zu zegt spr; deze feil u te sta. van Koi geeft zi< Spont het niet Aan li meester Hij beti wezigen voor de: eens san daar wa hij roem in Zijn Als d meester afscheid. q WAT In mc Wij v beste w- lezers en hun bedr R| 44) Voor het voor niet thuis 't was to had gesc Leiden g: De bri zellige. die er dl een gebo: „En <h deelingen Alleree Oostveld eigenlijk worden 5 gave aai wisse zei schen zij hoe heer nog niet, ook honc gierig is. over haa ziekenhui kennis g. predikant steeds h; dominé C al spoedi torie op I 15- f de heilsv Jij zoo tc h^e domi "wikkelde Wonderer nasiale o teekent s Het is openbare

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 2