Gemengd Nieuws. VARIA. V erkoopin gen. Marktberichten Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Flakkeeschen Boerenbond. ONTZETTENDE BRAND TE TILBURG. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. DOODELIJK ONGEVAL BIJ DE VINK. BLOEDIG DRAMA TE ROTTERDAM. DE ZONNEBLOEM. .Land- en Tuinbouw. Prof. Dr J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE. W. DE VLUGT, Burgem. van Amsterdam. Dr. H. W. VAN DER VAART SMIT, Directeur Ned. Chr. Persbureau. Ds. P. B. WESTERDIJK, Voorz. Alg. Doopsgezinde Sociëteit. Ds. C. F. WESTERMANN, Voorz. v. d. Alg. Kerk van het Herst. Ev. Luthersch Kerkgenootschap. Dr. J. G. WEIJLAND, President van de Synode der Ned. Herv. Kerk. LIX. Deze simpele mededeeling gaf gereede aan leiding voor het bestuur van de V. N. A. tot verdere correspondentie met onzen Bond. Of uit deze bestuursvergaderingen mededeelingen zijn verstrekt weten wij niet, 't is niet waarschijnlijk, doch dat in enkele afdeelingsvergaderingen en andere bijeenkomsten van leden deze zaak be sproken werd, was langzamerhand bij het be stuur bekend, zoodat met vrij groote waarschijn lijkheid kon worden voorspeld, dat dit punt te een of anderen tijd nog wel aan de orde zou komen. Behalve allerlei onaangenaamheden', welke de, door den grooten oorlog veroorzaakte crisis het 'bestuur handen vol werks gaf, kwam nu nog een ander probleem onze aandacht vragen. De mobilisatie en de distributie van allerlei levensmiddelen, verlichtingsartikelen, en wat al meer beneden kostprijs, waren oorzaak, dat 's lands schatkist in minder florisanten toestand ging geraken, met tot onafwendbaar gevolg allerlei nieuwe belastingen. Men sprak van ver- dedigings- en oorlogswinstbelastingen. Bovendien werd algemeen de meening gang baar, dat de boeren buitengewone winsten maak ten. Ze speelden wel geducht op hun poot, maar ze haalden ze binnen. Tot zelfs in onze Staten-Generaal werd de sage verkondigd, dat de boeren geen raad wisten met him geld en om het kwijt te raken hun vrouwen en dochters versierden met juweelen en andere kostbaar heden Dit was wel is waar reine onzin, maar op diie wijze werd de langzaam doorgevoerde idee: „halen waar het zit", toegepast op de 'boeren. Algemeen werd de klacht vernomen, dat de aangiften werden verwaarloosd en ambts halve aanslagen werden toegepast, waarvoor sommigen zaten te zuchten. En toen was daar weer de Flakkeesche Boe renbond, die uit te zoeken kreeg, wat daartegen te doen was. Penibel vraagstuk voorwaarVoor 125 Voornsche Gemeten land 'had iemand in Melis sant 5000 arbeidsloon opgegeven em dat werd door den fiscus 'belachelijk laag gevonden1. De voorzitter,- die nimmer gesympathiseerd had met de Landbouw-Onderlinge, minder mis schien om de instelling zelve, dan om sommige personen, die daarbij betrokken waren, had ze nu toch noodig en gaf, zij het aarzelend, toe, dat in een afgeronde streek als Flakkee het bestuur van de groote landbouwinstellingen in één hand voordeel en gemak kunnen afwerpen. Hij verzocht aan het secretariaat, te willen onderzoeken, wat in bedrijven van ongeveer gelijke grootte werd uitgegeven aan arbeidsloon. Zoolang de Landbouw-Onderlinge had bestaan, was zij met den Flakkeeschen Boerenbond in één hand bestuurd geworden, voorzooverre het dan den voorzitter en den secretaris betrof, doch door de 'benoeming van Overdorp, meer als vertegenwoordiger en woordvoerder van den handel dan van den landbouw, was ze genood zaakt een ander met de leiding te belasten, en zij deed dit met de door wijlen J. D. Mijs vastgestelde lijn zoover mogelijk te volgen en te benoemen den tweeden voorzitter van den Boerenbond, P. van Schouwen te Oude Tonge. Deze gaf toestemming aan zijn secretaris om dit uit te zoeken, terwijl dan rekening kon wor den gehouden met de betreffende streek. VIER MENSCHEN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN, In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft in het perceel Aan den Heuvel 77 te Tilburg een brand gewoed, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Het perceel, een tamelijk smal gebouw, bevatte in de benedenverdieping een café van den caféhouder J. Q. Roeien. Door tot nu toe onbekende, oorzaak is 'brand uitgebroken in de cafézaal. Toen de bewoners het vuur bemerkten, had het reeds éen grooten omvang aangenomen en was het niet meer mo~ gelijk'te ontkomen. De omwonenden hebben nog getracht de bewoners uit het brandende perceel te halen. Dit is echter niét gelukt, en de café houder, zijn vrouw, twee jönge kinderen en een dienstbode zijn in de vlammen omgekomen. Tragische bijzonderheden. „De Rott." heeft Dinsdagmorgen een onder houd gehad met den heer A. Aarts, kellner van hotel Riche, dat schuin tegenover het perceel, waar de brand gewoed heeft, is gevestigd. „Het was ongeveer half 2, toen wij, de eige naar van hotel Riche, de heer P. Holst, de buffetchef, de heer M. de Kok en ik, „brand" hoorden roepen. Het was ,jn nachtwaker van de firma Vroom en Dreesmann, die het alarm maakte. Toen wij naar buiten keken, zagen wij, dat de brand was uitgebroken in bet café van den heer Roeien. De vonken vlogen reeds de lucht in. Wij vlogen naar buiten, nadat wij eerst getracht hadden de brandweer te telefonecren, doch deze was reeds gewaarschuwd. Toen wij voor het brandende perceel waren, bleek, dat het vuur in groote hevigheid woedde in het benedengedeelte, waar een café en een zaal zijn ondergebracht. De heer Roeien stond met één van zijn beide kinderen op zijn arm op het balcon, en trachtte een heddelaken aan het balcon vast te maken, om zich daarlangs naar beneden te laten zakken. Het reddende laken in vlammen. Wij hadden eenige zakken op den grond ge legd en schreeuwden tot den heer Roeien, aldus de heer Aarts, dat hij zich maar zou laten zak ken en dat wij hem wel zouden opvangen. Plotseling sprong echter de ruit van het café en sloeg het vuur in alle hevigheid naar buiten. Het heddelaken vloog in brand en de heer Roe ien vluchtte naar binnen. Wij belden opnieuw de brandweer op, om- dat deze nog steeds niet was verschenen. Toen de brandweer arriveerde werd direct met kracht water gegeven op de eerste ver dieping, omdat men -wist, dat zich daar de be- woner^ van het huis moesten bevinden. Het zal ongeveer een half uur geduurd hebben, voor dat de brandweer in staat was met ladders naar de eerste verdieping te klauteren en in het perceel binnen te dringen. Afgrijzelijke tooneelen. Het was echter te laat. Het eerst werd de dienstbode naar buiten gebracht. Het meisje was reeds dood. Daarop volgde de vrouw, die nog leefde. Zij kermde vreeselijk, was half verbrand en gewond. Waarschijnlijk was er iets op haar gevallen. Zij is spoedig daarna over leden. Als derde werd een knaapje van 8 a 9 maanden naar buiten gebracht, dat eveneens reeds was overleden. Na eenig zoeken vond men den man dood op de trap, -met zijn onge veer 2J/j-jarig kind in de armen." Eea laatste reddingspoging mislukt. Toen door het uitslaan van het vuur het heddelaken was verbrand, heeft een vijftal per sonen nog een groot keu-pet opgehouden, en de bewoners toegeroepen van het balcon naar be neden te springen. De in nood verkeerende fa milie durfde echter niet meer naar buiten te komen, en te springen, zoodat ook dit middel geen redding heeft mogen brengen. Het smalle gebouw, dat slechts bestaat uit een beneden- en een bovenverdieping, brandde spoedig na het uitbreken van den brand als een fakkel. De heer Roeien, die afkomstig is uit Zeven bergen, woonde ongeveer 3 jaar te Tilburg. Het duurde tot drie uur in den nacht voordat men den brand geheel meester was, en eerst tegen half zes Dinsdagmorgen kon het grootste gedeelte van de brandweer inrukken. Het ge bouw is geheel uitgebrand. Te 11 uur 'Dinsda-gmrogen werd bericht, dat de dienstbode nog teekenen van leven toonde. Haar toestand was echter hopeloos. Het vijfde slachtoffer overleden. Dinsdagavond om half negen is volgens de Msb. in het St. Elizabethsziekenhuis te Tilburg ook het vijfde slachtoffer van den cafébrand, de dienstbode mej. J, Broeders .overleden. Mej. Broeders was de oudste dochter van een groot landbouwersgezin uit Zevenbergen, die sinds eenigen tijd bij de familie Roeien, eveneens van Zevenbergen afkomstig, in betrekking was. Zonder het bewustzijn te hebben herkregen, is het meisje overleden. Omtrent de vermoedelijke oorzaak vernemen we, dat de brand zou ontstaan zijn door het achteloos wegwerpen van een eindje brandende sigaret. EEN DOODE, EEN ERNSTIG GEWONDE. De dader meldt zich. Ongeveer kwart voor een in den nacht van Zaterdag op Zondag had te Scheveningen een ontzettend verkeersongeluk plaats op den Ge vers Deynootweg, ter hoogte van het politie bureau.'Er is daar een halte van de N. Z. H. T. M., de z.g. blauwe tram. Juist toen de con ducteur en een passagier aldaar uit de tram wilden stappen, die van Voorburg kwam, reed een auto in razende vaart tegen de vluchtheuvel od. Beide personen werden gegrepen en hoogst ernstig gewond. Ze werden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar na eenige uren de passagiere, de 22-jarige Oostenrijksche dienstbode A. Hiltmann, aan de bekomen kwets uren is overleden. De conducteur, de 28-jarige A. H. Kozel, had zijn rechterbeen gebroken en ernstige verwondingen aan het hoofd opgeloo- pén, benevens inwendige kneuzingen. 'Zijn toe stand is echter bevredigend. De chauffeur van de auto, de 30-jarige P. B., heeft zich in den loop van den nacht bij de politie aangemeld. Hij verkeerde eenigszins onder den invloed van sterken drank. Na verhoor is de man weer op vrije voeten gesteld. De auto is later in de garage in beslag genomen. Hij gaf als reden van het ongeval op, dat hij door de duisternis het stuur was kwijtgeraakt, maar deze verklaring is weinig bevredigend. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Een doode, een zwaar gewonde. Aan den vooravond van Kerstfeest heeft op den spoorwegovergang bij De Vink bij Leiden een ernstig ongeval plaats gehad. Ongeveer kwart na vijf wilde een vrachtauto van den fouragehandelaar Schrama uit Voorschoten, met zakken meel beladen, den overweg passeeren in de meening, dat de passage veilig was, omdat de afsluilboomen niet waren neergelaten. Op het zelfde moment kwam echter uit de richting Lei den de electrische trein no. 3839 ook op den overweg aan, met het gevolg, dat stoppen niet meer mogelijk was en de auto door den trein kapot werd gereden en tegen de zoogenaamde bak van de afsluitboom werd gedrukt. De beide inzittenden, de 30-jarige van Bregt én dé even eens 30-jarige van der Ham, werden uit den wagen geslingerd en zeer ernstig gewond. Het ergste was van Bregt er aan toe. Zijn verwon dingen vooral aan het hoofd waren van zoo ernstigen aard, dat hij weldra overleed. Van der Hem hoopt men te kunnen redden1. Met een gebroken arm is hij in het Diaconessenhuis te Leiden opgenomen. Van Bregt was gehuwd en vader van twee kinderen. Van der Ham is eveneens gehuwd en vader van één kind. De vrachtauto was geheel versplinterd. De motorwagen van den trein had slechts geringe schade opgeloopen. Wel ondervond de treinen loop belangrijke vertraging. De oorzaak van het ongeval ligt in het feit, dat de overwegwachter door onopgehelderde oorzaak verzuimde de afsluitboamen neer te laten. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondagavond heeft zich te 's-Hertogenboscfa een liefdesdrama afgespeeld, waarbij de aan valler er het leven hij heeft ingeschoten. Waar schijnlijk gedreven door minnenijd, had zekere J. Venrooij, wonende te Orthem, zich Zondag avond verdacht opgesteld op den weg tusschen Engelen en 's-Hertogenbosch, waar, naar hij wist, de 23-jarige W. Visser uit Engelen, die verkeering had met de vroegere verloofde van V., de 26-jarige C. Weck uit Engelen, zou passeeren. Toen Visser met het meisje ter hoogte van de nieuwe veemarkt was gekomen, sprong V. plotseling te voorschijn en begon zijn slacht offer met een gummistok te bewerken. De aan gevallene trok zijn mes en bracht V. zoodanige verwondingen toe, dat deze korten tijd daarna aan de gevolgen overleed. De dader is in den nacht van Zondag op Maandag ten huize van zijn ouders te Engelen gearresteerd. 'Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het slachtoffer was 22 jaar oud. BUFFETJUFFROUW DOODGESTOKEN. De dader gearresteerd. In den Kerstnacht van Donderdag heeft in een café aan den Schiedamschendijk te Rotterdam een bloedig drama plaats gevonden, Een Hol- landsche zeeman heeft aldaar In een opwelling van drift een buffetjuffrouw met een mes een aantal steken toegebracht, tengevolge waarvan zij onmiddellijk is overleden. De dader is on middellijk gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. j Omtrent de toedracht van dit drama kan het volgende worden gemeld De 26-jarige Hollandsche zeeman L. v. 't Z., van geboorte een' Rotterdammer, was sedert langen tijd als gevolg van de slechte tijdsom standigheden er niet in geslaagd aan te monste ren en was daarom genoodzaakt aan den wal te blijven. Eenigen tijd geleden maakte hij in een café kennis met de 31-jarige buffetjuffrouw J. M. H. v. d. Zande, gewoond hebbende op de Kruiskade, Zij hebben een tijdlang verkeering gehad, bezochten des avonds nog al eens café's en dronken een potje bier en schenen het 'heel goed met elkaar te kunnen vinden. Den laatsten tijd was er in hun verhouding een aanmerkelijke verkoeling gekomen en' Donderdagavond nu heeft deze verhouding een vreeselijk einde ge nomen. Mej. v. d. Z. was 's avonds van huis gegaan en had zich begeven naar éen café aan den Schiedamschedijk, hetwelk in eigendom is van den caféhouder M. v. d. Wielen. Zij was daar niet in betrekking, doch is in het café den geheelen avond als bezoekster aanwezig ge weest. Om ongeveer 10 uur is de zeeman bin nengekomen, die eenigszins onder den invloed vani sterken drank verkeerde en maakte een vriendelijk praatje met haar. Hij was echter eenigszins uit zijn humeur, omdat hij met haar afgesproken had, dat zij elkander ergens in de stad zouden ontmoeten, om daarna den avond samen door te brengen. Zij had hem echter laten staan en aan zijn lot overgelaten. Hij vroeg naar opheldering hiervan en toen er naar zijn meening geen* bevredigend antwoord kwam, heeft hij haar met de vuist een klap op de oogen toegebracht. De caféhouder heeft toen erger weten te voorkomen, door tusschenbeide te komen en den zeeman 'het café uit te zetten. Even later kwam de zeeman weer binnen en ging opnieuw naast haar staan en wel aan haar rechterkant. Hij heeft haar vriendelijk jegens hem trachten te stemmen, om samen uit te gaan. Mej. v. d. Z. heeft echter botweg iedere verdere kennismaking van de hand gewezen. Het was inmiddels reeds tegen middernachtelijk uur en de zeeman, ziende, dat hij niet het minste resul taat bereikte, schijnt hierdoor in een vlaag van woede te zijn gekomen. Toen dan ook plotseling de deur van het café werd opengeworpen en een andere bezoekster binnentrad en mej. v. d. Z. zich omdraaide om te zien wie er binnen kwam, heeft hij vliegensvlug een groot dolkmes uit zijn binnenzak gebaald en als een dolleman haar eenige steken in de borststreek toegebracht. Doodelijk gewond stortte het slachtoffer neer. Nog even bewoog zij zich, toen zij op den grond lag, doch daarna bleef zij roerloos liggen. Dit verwekte in het café groote consternatie en men is op den zeeman afgevlogen en 'heeft hem in bedwang gehouden. 'Mien, heeft den man vast gehouden totdat de politie verscheen, die hem zwaargeboeid heeft weggebracht en opgesloten. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Inmiddels was ook de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd. Deze heeft het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Daar bleek, dat zij reeds onmiddelijk na het toebrengen van de steken moest zijn overleden. Zij was vreeselijk toegetakeld. In het geheel werden zeven a acht diepe steekwonden in de borst, rug en buik geconstateerd. BAD EMS. Door de Directie van Bad-Ems worden weder kleine zak-almanakjes verspreid ter aanbeveling van hare bekende producten als Emser-Water, Emser-Pastilles en' Emser-Zout. Van deze ge legenheid maken wij gebruik, nag eens de aan dacht te vestigen op deze, hier te lande zoo gunstig bekend staande middelen tegen hoest, verkoudheid en alle aandoeningen der slijm vliezen. De bronnen te Bad-Ems, waaruit de hier boven genoemde artikelen afkomstig zijn, waren reeds in den Romeinschen tijd bekend om hunne geneeskrachtige eigenschappen. Dat door al de eeuwen heen heden ten dage nog steeds de goede kwaliteiten door de medische faculteit erkend' worden, pleit zeker voor de gunstige reputatie van bovengenoemde producten. Elen sprookje van Jan K. Buiten was de nacht blank van maanlicht. De kamer doezelde weg in schemer en scha duwen. We zaten tegenover elkander. „Zal ik je een sprookje vertellen", vraagde ik haar. Ze knikte en ik begon. Daar was eens een zonnebloem. Zij bloeide in een tuin temidden van rozen en violen en veelkleurige vlambloemen en zij zag trotsch op naar de zon, en zij verachtte in heur hart hare medezusters, want zij waren klein en gering in hare oogen. De zomerdag was heet. In den tuin schroeide de zonnehitte. De rozen en de violen en de veel kleurige vlambloemen lieten hun hoofdjes zinken en zij klaagden tegen elkander met moede stem metjes, dat de zon zoo schroeide en de hitte zoo zwaar woog op hun moede kopjes en dat de grond zoo dor was en zoo droog. Maar de zonnebloem lachte vroolijk, haar wortels lagen diep begraven in den grond en zij dronken van het koele wgter en zij hief haar hoofd frisch omhoog in de warme,lucht en zij schaterlachte met heur ge]e kleuren de zon in het gelaat, de booze gloeiende zon, die haar toch niet deren kon. Dien avond kwam de tuinman. 'Het was een oud gebogen mannetje met een grijs baardje en diepe rimpels in zijn bruin gezicht, een vrien delijk oud-mannetjes gezichtje. In zijn magere handen had 'hij een groene gieter en hij kwam om de bloemen ;te gieten. De rozen en de violen en de vlambloemen fleurden weer op toen het koele water over hun verhitte hoofdjes en schrale stofferige bladeren spetterde en zij smoe zelden zachtkens tegen elkander, dat het zoo lekker was, en zij giebelden als schooljongens in een bad. En toen de tuinman bij de zonnebloem kwam, toen schudde de zonnebloem zijn groote hoofd en zijn gele blaren lachten luid toen het oude mannetje hem goedig begieten wilde. „Ga maar voorbij", zei de zonnebloem, „ik heb je water niet noodig." „Wat een snoever", beten de rozen en de violen en de vlambloemen, en de grijze tuinman schudde bet hoofd en' hij zei niets dan: „zonne bloempje, zonnebloempje", en ging dan voorbij. Dien anderen dag gloeide de zon boven den tuin met ontzachlijke hitte. De rozen en de violen en de vlambloemen dorsten niet naar boven te zien naar de lucht, want zij waren banig, dat de brandende zon ben verteren zou. Maar de zonnebloem hief haar hoofd lachend omhoog en zij keek 'tartend de zon in 'het geel- gloeiend gelaat. En toen het avond was en de zon was on dergegaan lieten de rozen' en de violen en de vlambloemen hun hoofdje» droevig neerhangen, vanwege de hitte, die zoo vreeselijk was ge weest dien dag. Maar de tuinman kwam weer en liet op hun bedwelmde kopjes het frissche water neervallen in kleine droppeltjes. Toen kwam er weer vroolijkheid in hun arm bloemen leven en ze lachten en gichelden met elkaar, dat het zoo lekker was. Maar op dat alles zag de zonnebloem met verachting neer, en toen de tuinman weder bij hem kwam, schudde hij zijn groote hoofd en zeide: „Ga maar voorbij oude, ik heb je water niet noodig." En weer beten de andere bloemen onder elkander: „wat een snoever", maar bij zichzelven' waren zij toch jaloersch op de groote zonnebloem, die niet voor de zon bang was en haar gloeiende stralen trotseerde. Maar de tuin man zei niets dan„zonnebloempje, zonne bloempje 1" en bij lachte, een goedige oude- mannenlach. Den anderen dag gloeide weer de zon boven den tuin met ontzachlijke gloeistralen, die ge weldig neervielen op de arme bloempjes. En weer lachte de zonnebloem om de rozen en de violen en de vlambloemen, die 'bedwelmden, en om de zon die haar niet deren kon, en om den tuinmon die haar water wilde geven in zijn oude-mannen goedigheid. Zoo ging het dagen aaneen. En eiken dag brandde de zon heviger hoog in de lucht en eiken dag werd de grond heeter lijk een gloeien de steen. Maar de zonnebloem wilde nog van niets weten, al hief zij haar hoofd niet meer zoo rechtop de zon vlak in het vlammend ge laat, en al voelde zij het schroeien der zonne vlammen op haar schrale stoffige bladeren, en al kon zij geen water, geen droppel water meer zuigen uit den harden heeten grond. En altijd als de tuinman kwam wees zij hem af, want zij wilde niet uitgelachen worden door de rozen en| de violen en de vlambloemen, die eiken avond zeiden, dat het zoo lekker was, en door den tuinman, die eiken avond het hoofd schudde: „zonnebloempje, zonnebloempje 1" De zonnebloem was trotsch en zij hoopte sfcil- lekens om regen. Maar de regen, kwam niet, en zij hield zich eiken avond groot, want zij hoopte dat den volgenden morgen de regen er zijn zou. En altijd zei de tuinman maar weer: „zonne bloempje, zonnebloempje", en dan sdhudde hij zijn oude hoofd. Dan wenschte de zonnebloem, dat hij dit maar niet meer zeide en maar niet meer schudde met het oude hoofd. Maar de rozen en de violen en de vlambloemen scholden haar toch niet langer voor een snoever meer. De zon brandde eiken dag heviger, 't was of hemel en aarde in een laaien brand stonden van hevig vuur. De bloemen dachten, dat hun arme worteltjes verbranden zouden in den gloei- enden grond en eiken dag lieten zij hun be dwelmde hoofdjes dieper zinken. Ook de trotsche zonnebloem voelde het heete zonnevuur om haar en boven haar laaien. Zij trachtte haar hoofd recht op te houden en lachend in het brandende gezicht der felle zon te zien, maar zij kon niet meer. De zonnestralen beukten haar arm hoofd en in haar brandde het van schroeiend zonne vuur. Zij dacht, dat zij verbranden ging en zij voelde zich ellendig. En als de tuinman 's avonds kwam en de rozen en de violen en de vlam bloemen met heerlijk frisch water begoot en zij om haar heen hoorde smoezelen, dat het zoo echt lekker was, dan beefde zij van verkropte ellende en dan wenschte zij, dat zij nimmer zoo trotsch ware geweest. In stilte hoopte zij dan, dat de tuinman vergeten zou zijn wat er ge beurd was en haar in oude-mannen onbedacht zaamheid begieten zou, dan zou zij ook net doen of zij niets merkte. Maar de tuinman was niet onbedachtzaam, hij vroeg niets meer aan de zonnebloem, en hij zei ook niet meer: „zonne bloempje, zonnebloempje 1" Alleen schudde hij zijn vriendelijk oud-mannetjes hoofd als hij haar voorbijging en zij den frisachen geur van het water rook. En heviger brandde eiken dag de zon en eiken dag viel het groote hoofd van de zonnebloem lager en lager, en eiken dag schudde de tuin man zijn hoofd als hij haar voorbijging, maar hij zeide niets. Zij dacht, dat zij sterven ging, zij voelde niets meer dan het branden in haar wortels, en op haar arm hoofd de onbarmhartige gloeistralen der toornige zon, en in haar stengels en bladeren het schroeien van vuur. Zij duizelde en was bedwelmd. Zij was de trotsche zonnebloem niet meer. Zij ging sterven, dat wist zij. De zon zou haar dood maken, zij beefde van ellende, voor dat de zon zou zijn ondergegaan, zou zij dood zijn. En toen dien avond de tuinman weer kwam vond hij haar voorover gevallen met het groote hoofd tusschen de rozen en de violen en de vlambloemen. Maar zij leefde toch nog. En toen de tuinman haar hoofdschuddend met zijn gieter voorbij wilde gaan, riep zij met een zachte, zieke stem: „och 'tuinman, tuinman, 'help En de tuinman schudde het vriendelijke hoofd met het grijze baardje en zei niets danzonne bloempje, zonnebloempje Maar de zonneblom merkte dat niet. Zij merkte ook niet, dat de rozen en de violen en de vlambloemen over haar praatten. Zij voelde alleen een vracht van heerlijk water over haar geschroeide hoofd en dorre bladeren loopen, zij voelde het frissche water om haar heen in den grond dringen en haar wortels verkoelen, en zij dronk gretig en het verkwikte haar ver schroeide stengels van binnen. Toen boorde zij ineens als een vaag geroezemoes van stemmetjes de rozen en de violen en de vlambloemen giebe len', dat het water zoo echt heerlijk was, en dan hoorde zij niets meer. Toen de sterren dien volgenden morgen ver bleekten en in het Oosten aan den gouden hori zon de machtige zon weer oprees, had de zonne bloem zich weer opgericht en zag weer om zich heen in den tuin. Daar zag zij de rozen en de violen en de vlambloemen, zij werden wak ker en zij wenschten elkander goemorgen, en dan bogen zij hun kopjes, want het zou heet worden dien dag en zij vreesden de zon. Maar de zonnebloem vreesde de zon niet meer, zij voelde zich sterk en in haar stengels en blade ren voelde zij het koele water en haar wortels lagen lekker in den koelen grond. Dien dag zag zij de zon weer recht in het geel gloeiend gelaat, maar toen het avond ge worden was en de tuinman kwam om de bloe men te gieten liet zij het hoofd zinken, want zij schaamde zich, omdat zij zoo trotsch was ge weest. En toen de tuinman bij haar kwam vroeg zijn vriendelijke stem: „zal ik je water geven, zonnebloempje 7" toen zeide zij: „geef mij water, tuinman". Toen heeft de tuinman nog eenmaal 'het oude hoofd goedig geschud en voor de laatste maal gezegd„zonnebloempje, zonne bloempje, mijn arm trotsch zonnebloempje, wat 'heb je veel geleden." Toen heeft de zonnebloem den tuinman even in het vriendelijke gezicht gekeken en toen wist zij, dat hij niet boos op haar was. Tusschen ons viel de stilte. Dan zeide zij: „maar dat is meer dan een sprookje". „Ja", antwoordde ik, „het is meer dan een sprookje". Weer was er stilte. Om ons heen huiverde de schemering en in de kamer waren vreemde schaduwen. Door het venster zag ik de zilveren blankheid van de maan over het slapende dorp. FLAKKEESCHE BOERENBOND. Het Hoofdbestuur van den Flakkeeschen Boe renbond besloot een inventarisatie te 'houden van in Flakkee aanwezige aardappelen en uien (zij houdt zich overtuigd, dat men het groote nut van een dergelijke handeling zal willen inzien) en verzoekt dan ook aan alle betrokkenen, wel te willen medewerken aan het welslagen er van, door verstrekking van juiste opgaven aan den met de telling belasten beambte der plaatselijke vereenigingen. Namens het bestuur De Secretaris, A. W. KEIJZER. Zaterdag 2 Januari 1932, des avonds 6 uur, te Ouddorp, in het Logement Akershoek, ver- kooping van groenhout, alsI. voor de Doops gezinde Gemeente te Ouddorp, hout om te hakken, op de Metten; II. voor den heer P. C. Breen Jacz., hout om te hakken op de Stee III. voor de faeeren Gebrs. Hameeteman, hout om te hakken en te rooien op de Stee; IV. voor den heer D. Breen, hout om te hakken, bij Zeezicht. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 6 Januari 1932, bij inzet, in het Café Smits, en op Woensdag 13 Januari 1932, bij afslag, in bet Café Peekstok, te Stad aan 't Haringvliet, telkens des namiddags 3 uur, van het huis met schuur en erf aan den Molen dijk aldaar. Op Woensdag 13 Januari 1932, des namid dags 2 uur, meubilaire goederen aan boven omschreven huis. Ten verzoeke van de familie Kamerling. Notaris VAN BUUREN. Op Maandag 4 Januari 1932, des namiddags 2 uur, te Achthuizen aan 'het tramstation, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlot- delen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 5 Januari 1932, des namiddags 1 uur, te Den Bommel aan de Kaai, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlotdelen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 5 Januari 1932, des namiddags 3 uur, te Stad aan 't Haringvliet, aan de Kaai, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlotdelen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag. 6 Januari 1932, des namiddags 1 uur, te Middelharnis aan de Kaai, van een> partij nieuw timmerhout, als planken, vlotdelen, geschaafd hout, palen, latten, schroten eas. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 6 Januari 1932, des namiddags 3 uur, te Stellendam aan het tramstation, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlot delen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 7 Januari 1932, des namiddags 1 uur, te Oude Tonge aan het tramstation, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlot delen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 8 Januari 1932, des namiddags 3 uur, te Sommelsdijk aan de Kaai, van een partij nieuw tmmerhout, als planken, vlotdelen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Zaterdag 9 Januari 1932, des namiddags 1 uur, te Nieuwe Tonge, aan de Wester straat, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlotdelen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Maandag 11 Januari 1932, des namiddags 2 uur, te Ouddorp aan het tramstation, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlotdelen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 12 Januari 1932, des namiddags 1 uur, te Melissant aan het tramstation, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlotdelen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 12 Januari 1932, des namiddags 3 uur, te Dirksland aan het tramstation, van een partij nieuw timmerhout, als planken, vlotdelen, geschaafd hout, palen, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Verkooping op Donderdag 14 Januari 1932 bij inzet in het Café Witte; op Donderdag 21 Januari 1932 bij afslag in het CaféSchip» per te Nieuwe Tonge, telkens des nam 3 uur. 2.34.70 Heet. (5 gem. 33 roeden V. M.) Bouwland, in den polder Duivenwaard aan den Groeneweg te Nieuwe Tonge. Direct te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer P. van Zon aldaar. Notaris VAN BUUREN. MARKTBERICHT AMSTERDAM, Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, telef. 28622, Amsterdam, Door het zachte weder blijft de handel in aardappelen flauw. Heden 28 December 1931 werden de volgende prijzen aan de aardappelenmarkt gemaakt Noord-Hollandsche Blauwen 2.40 tot 2.50; idem Eigenheimers 3 tot 3.30; idem Blauwe Eigenh. 3.40 tot 3.50; idem Roode Star 3.40 tot 3.50; Hillegommer Zand 2.80 tot 3.50; Castricummer Zand 3.50 tot 3.75; Flakkeesche Eigenheimers 3.50 tot 3.75; idem Blauwe Eigenh. 3.50 tot 3.75; idem Eigenh. poters 2.50 tot 2.60; Spuisohe Eigen heimers 3.50 tot 3.75; idem Blauwe Eigenh. 3.50 tot 3.75; idem Eigenh. poters 2.75 tot 3; Zeeuwsche Bonten 4.50 tot 5.10; idem Blauwen 4.50 tot 5; idem Bravo's 4 tot 4.50; idem Blauwe Eigen'h. 3.50 tot 3.75; idem Redstar 3.40 tot 3.75; idem Blauwe en Bonte poters 2 tot 2.25; IJpolder Eigenheimers 3 tot 3.30; idem Bravo's 4 tot 4.50; idem BI. Eigenh. 3.50 tot 3.75; idem Industrie 3 tot 3.10; Limburgsche In dustrie 2.40 tot 2.60; Friesche Borgers 3 tot 3.30; idem Blauwe Borgers 3.40 tot 3.50; idem Redstar 3.40 tot 3.50; idem Frisio's 2.90 tot 3.10; Drentsohe Eigenh. 2.10 tot 2.80: Zeeuw-Vlaamsche Eigenh, 3 tot 3.35; alles per H.L.

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 7