3 Het Ziekenhuis-vraagstuk voor Flakkee ten einde. Donderdag 24 Dec. 1931. No. 3810 DERDE BLAD Do bedoeling van de Erflaetetei*. Legateerings» moeilijkheden. De Inrichting en Indeeling van het Gebouw. Plaatselijk Nieuws» DAMMEN. Mijnhardt's Laxaartablettan is niet gemakkelijk antwoord te geven, en bezien. Het ware allen een organisatie i echter wel mede- iddag 'het bod, dat and gedaan hebben, de eigenaren wordt ng is om 4 Jan. met ginnen. Dan zullen en zich heeft laten ondent van de ar- nen alleen rekening oozen. Zij, die niet niet en kunnen wij laten komen. Daar de verhouding onder ie niet georganiseerd t zeggen of ze gelijk unnen worden. eigenaren van dat officieel te doen en werkverruiming te N: De werkloozen, raks van hun Bond aan betaalt de ge- de Bonden keerèn 0 uitkeert ovpreen- ïn legt het Rijk er /an het Rijk betalen I.N: Er zijn er wel, Irking komen, omdat pet jaar bij zichzelf nede dan hebben ook geen 1 zij hun premie dan ok. Om de 4 weken Isstaten ter controle i dus de eventueele |r weken uit. U be an die steunregeling aagt aan den Voorz. Hameeteman daar- ag mag geven, en wel een klein mis- ktting van de woor- prkloosheidsverzeke- reft werkloosheids- werkloosheidsver- lleden van den hier bnd, mag ik wel zoo Re zeggen, zegt spr. astonds beginnen om |g van die verzeke- bestuur berust, om- is, waarvoor w ij Ikan daaraan direct It Rijk en bijgevolg Tingskassen steunen Hanig daarover toe- (itvoering van even dus als het ware llat neemt niet weg, Sis genomen en door senten zijn, waaraan puden. De gemeente Ihaar toezicht late' Ov (erkennen, en daar Hn. Wij hebben dan 1 natdrukkelijk ver- rd overleg op hoo- jDoch nimmer mag dat de rechten, die j voortspruiten, onze ping en de bedoeling orschriften aan ons rbij uitdrukkelijk de Jaur zeer nauwlettend |n, die trachten om onze was te he- Snt, dat hetgeen de 1 heeft, maar betrek- et wel wat te een- It is wel mogelijk, Jtval, dat aanleiding lichting van andere .{gelijk in het midden ïOEK is het in het lar voren gebrachte zoo met nadruk, |n onze reglemente boven ons gestelc, en om zoo minach- jar te spreken en om is om verwarring lij weet bij onder- Ingen doen bij een bft medegemaakt in t de heer Padmos ten. Voord vragend, be- gen, dat het niet in ji, die hij gesproken Pen heer Hameete- adeel grijp ik, zegt het eens helder gen. Ik neem hier Eht, dat ik mij zal aan je gevoel, dat |t en dat het beter pen." die gedachte vind laten wij er niet |rmoeit zoo. Wil je dan Dat is toch vragen. Spreek er iog eens over. Dan |jk vergist." elke beweging hem |r alleen Arie thuis." wil ik nu niemand Ik je naar Bosch- hem de meest ge- laar het deed hön denk 's Vrijdags, komen bij vreemde pneekte hij. ireerst heb ik mijn pn dan kun jij hier /illen wij allen, ik /illen wij |graag." vertrek je'dan es nu niet dwaas, an. Annie had het tn avond. Zij had |lfs zakelijk kunnen stelde haar mid- ,,We kunnen dan /ordt vervolgd) tn HOC SIGNO WSES Al verscheidene jaren geleden is op ons eiland een poging gedaan, hier een ziekenhuis te stichten. Dit bleek toen evenwel wegens de kosten onmogelijk. De in dien tijd onder de burgerij ingezamelde gelden voor de eerste stichtingskosten bleven op een bankboekje staan, totdat twee jaar geleden' dat bedrag, aange groeid tot ongeveer 5000, geschonken is aan een lighalcommissie. De oorspronkelijke com missie van beheer van deze gelden was bijna uitgestorven, en om te voorkomen, dat door plotseling overlijden van twee bestuursleden dat geld ongebruikt zou moeten blijven, omdat er geen beheerders van waren, is die oplossing gezocht. Die lighal, gesticht te Middelharnis, doet inderdaad goede diensten. Dr. Van Gelder heeft enkele jaren terug het initiatief genomen om te trachten een zieken auto voor Flakkee te krijgen voor het vervoer van patiënten naar een ziekenhuis elders. Wederom openden de beurzen der gegoeden zich en de ziekenauto is er gekomen. Echter bleef het aantal patiënten van het eiland in de ziekenhuizen te Rotterdam eerst nog beperkt tot enkele tientallen; maar reeds in 1928 werden 300 patiënten opgenomen, doordat in het leven was geroepen een vereeniging, genaamd Steun bij Ziekenhuisverpleging. Deze vereeniging mag zich in groote belangstelling verheugen; reeds 8085 pet. der bevolking is lid. De vereeniging betaalt voor haar leden zoowel het vervoer als de liggelden gedurende 6 weken per jaar en de dokterskosten. De contributie bedraagt 6 cent per week voor volwassenen en 2 cent voor kinderen beneden 12 jaar. Na het optreden van deze vereeniging kwam het belang van een eigen t ziekenhuis weer ernstig naar voren. Eenige hoop op verbetering gaf het vraagstuk der Veerverbetering met het vaste land en de plannen voor den bouw van een groot zieken huis te Rotterdam-Linker Maasoever. Toen werd het vraagstuk van een eigen zie kenhuis voor Flakkee in de medische pers be sproken, welke artikelen indertijd ook door ons blad zijn overgenomen. Ten slotte bleek wel algemeen de conclusie te zijn, dat een eiland als Flakkee op den duur niet zonder een eigënZiekenhuis kan zijn. Maar i het groote vraagstuk bleef de financieele kwestie. Toen bracht plots de millioenengift van Vrouwe Van Weel uitkomst Onze Eilanden gaf de vorige week over de geschiedenis van deze Koninklijke erf lating eenige bijzonderheden, welke we hier overnemen Zooals onze lezers weten werd een millioen gulden gelegateerd voor een Ziekenhuis te Dirksland, waarin on- en minvermogende in woners van Dirksland gratis verpleegd moeten worden .terwijl de beter gesitueerden tegen een door het bestuur nader bepaald tarief daarin ■eveneens opgenomen kunnen worden. De erflaatster had als haar uitersten wil be schikt, dat in den voorgevel van dat Ziekenhuis een steen aangebracht zal worden, welke tot opschrift zal dragen: „Ter nagedachtenis aan Mr. D. van Weel J.Az. Hij droeg zijn langdurig, zwaar lijden met geduld en heldenmoed". Tevens vermaakte zij aan het ziekenhuis uit haar fond- sen te stichten, een viertal olieverfportretten, die een plaats moesten worden gegeven in de be stuurskamer. Deze schilderstukken staan al een paar jaar zorgvuldig opgeborgen in kisten om eerst in Augustus 1933 de daarvoor beschikte plaatsen in te nemen. Van deze schenking mag ten hoogste 150.000 gebruikt worden voor den 'bouw en inrichting van een ziekenhuis en 'twee llghallen, terwijl voor verpleegsters gelegenheid gemaakt moet worden voor inwoning. De gemeente Dirksland en de Ned. Herv. Kerk te Dirksland hebben gezamenlijk dit legaat met de verschuldigde achting aanvaard. Deze legateering stemde na de eerste ge ruchten, die vernomen waren, Flakkee teleur. Men dacht, dat dit bedrag geschonken was voor een ziekenhuis voor geheel Flakkee, en dit is niet zoo geweest. Het bestuur bestond ingevolge testementaire beschikking direct uit 14 leden, 7 Kerkeraads- en 7 Gemeenteraadsleden, waar aan de Burgemeester toegevoegd ambtshalve als voorzitter. Om de zeggingskracht overeenkom stig de legateering te houden, moest men den voorzitter stemrecht onthouden, waartoe werd besloten. De moeilijkheden met beheer. De gemeente en de Herv. Kerk hadden elk voor de helft zeggingsschap in het beheer, de inkomsten en uitgaven moesten dus ook, zoowel voor de helft over de gemeenterekening, als de andere helft over de kerkelijke rekeningen loopen. De besluiten van een gemeenteraad moeten goedgekeurd worden door Ged. Staten en die van den kerkeraad door de Synode, wilde men dus een voorstel hetzij van het dagelijksch be stuur of van eenige andere corporatie of college tot uitvoering kunnen brengen, dan was eerst overeenstemming noodig tusschen het kerkelijk- en gemeentebestuur, daarop moest volgen een goedkeuring van Ged. Staten en de Synode, zoodat dus voor elk besluit vier homogene be sluiten genomen moesten worden. Practisch stuitte een dergelijk beheer telkens i op moeilijkheden, zoodat een andere vorm ge kozen moest worden. Daartoe is door de beide besturen juridisch advies gevraagd aan Mr. Kuyk, die adviseerde van het Ziekenhuis een stichting te maken; dan was men van de ver plichte goedkeuring van Ged. Staten en de Sy node af en kon het financieele beheer in een hand genomen worden buiten de Gemeentelijke- en Kerkelijke rekening om en verkreeg men een fazonderlijk geheel. Weer legateetïngsmoeilijkheden. Dat advies is ongetwijfeld zeer juist geweest, doch aan de andere zijde deden zich weer moei lijkheden voor, die een offer van de financiën vergen zouden. De twee lichamen, Kerk en Ge meente, zouden een geheel nieuw lichaam stich ten. Vader Staat deelde mede, dat zulks alle maal goed was, maar vroeg zijn schenkings rechten van beide partijen over elk een half millioen gulden. Ingevolge de Armenwet kan de Minister van Financiën vrijstelling geven van het betalen van schenkigsrechten, wanneer het schenkingen betreft liefdadige instellingen. De gemeente was van deze offervrees spoedig genezen, doordat de gemeente aan liefdadige instellingen kan schenken en vrij van successie is. De Kerk, dat betrof een geheel ander geval. De Kerkeraad meende, dat zij als klein college weinig zou uit richten ten bate van de stichting bij den Minis ter van Financiën. Zij besloot daarom deze zaak aanhangig te maken bij de Prov. Synode van Herv. Kerken in Nederland; die daarop voor haar onderdaan, in cosu de Kerkeraad te Dirks land, die zaak verder afgewikkeld zou zien te krijgen zoo voordeelig mogelijk. Rechtskundig adviseur van de Prov. Synode is Jhr. Mr. de Brauw te Den Haag, een gelukkige samenloop van omstandigheden, want Jhr. Mr. de Brauw was ook Landsadvocaat voor de Belastingzaken, dus adviseur van den Minister, die in deze de beslissing had te nemen. Het interne hiervan behoeven we niet mede te deelen, doch het gelukkige toeval heeft er toe geleid, dat de Kerk met haar schenking aan de Stichting van Weel ziekenhuis er vrij goed is afgekomen ten bate van het algemeen. Is het mogelijk aan erflaatsters bedoeling uitvoering te geven 7 Dit was een vraag voor het stichtingsbestuur, die niet direct te beantwoorden was. Het rapport van de studiecommissie, hiervoor reeds aangehaald, schreef daarover reeds te fevoren „Al dadelijk rees (na de juiste redactie van (erflaatsters laatsten wil vernomen te hebben) ■twijfel omtrent de mogelijkheid om aan een (ziekenhuis voor Dirksland alleen met ongeveer De Diaconale Stichting staat op dit terrein lijnrecht tegenover het Van Weelziekenhuis, omdat die voldoende eigen middelen heeft en niet afhankelijk is van het aantal bezoekende patiënten in haar exploitatie-rekening. Tusscheni de stichting Van Weelziekenhuis en de Herv. Diaconale ziekenhuisvereeniging is een vrij uitvoerige overeenkomst gemaakt over die zaken, welke gemeenschappelijk behandeld zullen worden. De bouw van de ziekenhuizen geschiedt geheel afgescheiden van elkaar, er zal dus binnendoor geen toegang zijn van het eene in het andere ziekenhuis. Er is een commissie voor centraal beheer, bestaande uit 14 leden van de Diaconie en 7 raadsleden, die totaal steeds 28 stemmen kunnen uitbrengen, waardoor elk raadslid 2 stemmen uitbrengt. Om steeds deze stemmen uitgebracht te kunnen krijgen, zijn voor de raadsleden plaats vervangers benoemd. Het personeel o.a. wordt door de centrale commissie van beheer benoemd en ontslagen, alsmede ook betaald. Op een vraag of door de Diaconale stichting reeds een calculatie is gemaakt om tot het be drag verpleeggeld te komen, deelde men ons mede, dat dit met zekerheid niet te zeggen valt, doch zeker, wanneer men rekent min het reis geld, lager zal zijn dan in eenig ander zieken huis. Hieruit valt te constateeren, dat de S.B.Z.- vereenigingen gemakkelijk hun finantiën in orde en sluitend zullen kunnen houden, wanneer er het ziekenhuis ter beschikking van de lijdende menschheid zal staan. Het Van Weelziekenhuis zal worden ingericht voor 15 bedden, inbegrepen de afdeeling zuige lingenverzorging en de lighallen. De Diaconale stichting zal 30 bedden bevatten, waarmede men denkt in de behoefte te kunnen voorzien. Men zal waarschijnlijk de rekening maken, dat 15 voor Dirksland alleen en 30 voor Flakkee geen juiste verhouding is. Men bedenke echter, dat de inwoners van Dirksland veel vlugger in de termen zullen kunnen vallen voor opname en dat ook ouden van dagen mogelijk een langdurig verblijf zullen kunnen hebben in de stichting, tengevolge de bepalingen van het testament. De aanbesteding is reeds uitgeschreven, zoo als de lezers bemerkt kunnen hebben uit onze advertentiekolommen. Volgens het bestek moet de oplevering uiter lijk 15 Augustus 1933 plaats hebben, zoodat men verwachten kan, dat de bouw V/2 jaar zal duren. Het ontwerp is gemaakt door het archi tecten-Bureau Hanrath te Hilversum, waar we van verwachten kunnen, dat het in goede han den is. Genoemd Architecten-Bureau bouwde destijds ook het Diaconessehuis te Utrecht. Het gebouw zal omvatten een kelder onder het geheele gebouw ter hoogte van 3.30 M„ waarin de centrale verwarming, diverse plaat sen, de lijkenkelder, rijwielbergplaats enz. zijn ondergebracht. Op den beganen grond zal het Van Weel-ziekenhuis gesticht worden, waarvan de hoofdingang aan de Westzijde komt, dus naar de tramlijn, de voorgevel staat het meest op het Zuiden, daar bevinden zich 3 zieken zalen, recreatiekamer, zit- en slaapkamer van de directrice, polikliniek en hoogtezonkamer, de kamer voor den geneesheer-directeur, de con versatiezaal voor de zusters, waarachter de eet zaal voor de zusters, bediendenkamer, W.C.'s en waschkamer. Achter den hoofingang een groote hal, waarop de kruisgangen uitkomen, ter linkerzijde van den ingang komt het admini stratiekantoor, garderobes, provisiekamer, zit kamer voor dienstboden, ontvangkamer voor leveranciers, keuken, linnenkamer en toiletten, isoleerkamer, badkamers, laboratorium en apo theek bevinden zich aan de achterzijde. De eerste verdieping daar zal het Diaconale ziekenhuis zijn zetel krijgen. Aan de voorzijde VOORGEVEL VAN HET VAN WEEL-ZIEKENHUIS EN DlACONAAL-ZIEKENHUIS VOOR FLAKKEE TE DIRKSLAND. (Foto welwillend afgestaan door de N. R. Ct.' 3000 inwoners een volledige geneeskundige staf te krijgen, omdat op een behoorlijke specialis tische praktijk niet gerekend zou kunnen wor den." Welken kant moest het bestuur dan op om dit geweldige kapitaal aan het doel waarvoor het geschonken was te laten beantwoorden. De Kerkeraad en speciaal de Diaconie van de Herv. Kerk te Dirksland meende een op lossing te zien, die zoowel voor Flakkee als voor de Van Weelstichting gunstig genoemd kon worden. De Diaconieën van Flakkee werden ter ver gadering bijeen geroepen om de mogelijkheid onder de oogen te zien, naast de Van Weel stichting een ziekenhuis voor Flakkee te krijgen. Intusschen was met de algemeene erfgenamen van wijlen Mevr. P. van Weel overeengekomen, dat de goedkeuring verkregen zou worden, voor besluiten, die voortvloeien uit de nakoming van de strekking va rihet testament, daarbij rekening houdend met de wenschelljkheid een mogelijkheid te scheppen, een Ziekenhuis voor geheel Flak kee, finantieel verantwoord, te stichten; Deze erfgename-stichtingen van liefdadigheid, werk zaam op het gebied van blindenverzorging, die zelf ook voldoende in middelen zitten en uit ervaring de moeilijkheden kennende, dikwijls uit erflatingen voortvloeiende, voelden dat het hier een streekbelang was, dat met eenige soepelheid hunnerzijds, geholpen kon worden. Deze stich tingen mag Flakkee daarvoor steeds dankbaar zijn. Deze mogelijkheid vond direct veel goeden bijval, en gezien de mentaliteit op Flakkee, meende de Diaconie ook, dat zij het beste deze zaak kon behartigen. Men begreep direct, dat dit de eerste gunstige, en de laatste mogelijkheid zou zijn om aan dezen wensch van het eiland uitvoering te kunnen geven. Spontaan werd door de Diaconieën een kapitaal van 100.000 bijeen gebracht, waarvan voor den bouw en Inrichting ten hoogste 80.000 gebruikt mag worden. Men meende die 20.000 te moeten behouden in reserve, omdat, en vooral in den beginne het publiek zich niet direct naar deze inrichting zal begeven, en mogelijk nog voorkeur zal geven als uitzonderingsgeval aan een inrichting te Rotterdam of elders, waardoor *m «xploitate- tekort kan ontfftaaö. bevinden zich 3 ziekenzalen en 3 ziekenkamers, 1' zuigelingenkamer, 1 kinderkamer, waarin 32 bedden geprojecteerd staan, 1 Theekeuken. Aan de zijde van den hoofingang, dus naar de tram lijn, is ingedeeld de recreatiekamer, kamer voor den hoofdverpleegster, toiletten, spoelruimte en een badkamer. Evenals op den beganen grond bevindt zich hier een hal met de kruisgang, die het ziekenhuis in al zijn verdiepingen beheerscht. Op de Noordzijde bevinden zich twee operatie kamers, sterilitiekamer, Röntgenkamer, toiletten, kleeding, bergingsplaats, isoleerkamer, badkamer, spoelruimte, een kamer voor linnen en ver pleegster-artikelen. De tweede verdieping daar bevinden zich 21 verpleegsterskamers, 4 dienstbodenkamers en verder een aantal vertrekken voor berging van diverse benoodigdheden. Naar den kelder is een afrit gemaakt, zoodat de auto's met materiaal, zooals levensmiddelen, kolen en wat dies meer zij direct af kunnen rijden tot voor de betreffende bergplaatsen. De lift loopt vanaf dezen kelder, via elke hal tot op den zolder. De totale voorgevelbreedte bedraagt 45 M„ de hoogte van den beganen grond tot boven zijde dak 14 M„ waarboven aan de voorzijde nog een spitse toren uitsteekt van 6 M. hoogte. Wij meenen hiermede eenigszins een beeld gegeven te hebben van den omvang van deze grootsche stichting. Het ontwerp ziet er aardig uit, en we ver wachten, dat het een prachtig sluitstuk zal vor men voor den Hoogeweg te Dirksland, ter maskeering van de scheeve huizenrijen. Aan den Secretarieweg bewijst het aan het algeheele aspect goede diensten. Laten wij hopen en vertrouwen, dat beide stichtingen veel mogen bijdragen tot het welzijn van de Flakkeesche bewoners. SOMMRLSDIJK. Door het raadslid H. van Es alhier zijn tot het College van Burgemeester en Wethouders de volgende vragen gericht, met verzoek deze voor 1 Januari a.s. te willen be antwoorden 1. Is het juist, dat Burgemeester en Wethou ders van meening zijn, dat de bestaande recht- streeksche verbinding van het verkeer van den Oostdijk naar den Langeweg en omgekeerd, wat het voetgangersverkeer betreft behoorlijk kan plaats hebben van en op een trap en het overige verkeer» verscheidene meters naar Middelharnis kan worden omgelegd 2. Zoo ja, dan verzoekt ondergeteekende U de inwoners van Sommelsdijk per bekendmaking uit te noodigen eventueele bezwaren tegen de in sub I bedoelde verandering ten gemeentehuize op te geven voor 10 Januari 1932. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 3020 H.L. uien, 2300 H.L. aard appelen en 750 H.L. paardepeen. Woensdag 13 Januari a.s. zal alhier van v.m. 8.45 tot 12 uur de inschrijving voor den dienstplicht plaats hebben voor de lichting 1933 Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling dezer gemeente stonden vorige week ge middeld 57 werkloozen ingeschreven. De uien worden alhier gekocht voor 3 en de aardappelen eveneens voor 3 per H.L. Naar uien veel vraag. MIDDELHARNIS. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos doen inschrijven: 74 landarbeiders, 3 timmer lieden, 2 schilders, 5 transportarbeiders, 1 opper man, 2 letterzetters, 3 metselaars, 7 zeevisschers en 3 transportarbeiders. Totaal 100 werkloozen De vorige week zijn aan de Kaai aange- 5™°^en verzonden 4910 K.G. aardappelen, 500 balen koepeen en per Engelsche boot naar Londen 6000 balen uien. Dezer dagen is het 6-jarig zoontje van den heer J. Sarelse naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd om aldaar een operatie te ondergaan. Bij inschrijving naar de pacht van 5>{ gemeten bouwland in den polder de Oostplaat waren slechts twee 'biljetten ingeleverd, doch wegens de te lage inschrijving door de land bouwers Dirk Brijs 'en J. Vroegindeweij Cz„ is die niet gegund. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De ge- meentebegrooting dienst 1932 is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Tot gemeenteveldwachter alhier is be noemd D. van Donk, thans agent van politie te Gouda. De bus, welke geplaatst wordt bij huwe lijksvoltrekking, bevatte over 1931 16.67. De aangifte voor den dienstplicht lichting 1933 van jongelingen, geboren in 1913, moet geschieden ter secretarie op Zaterdag 9 Jan. a.s., des voorm. van 9—11 uur. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn van hier verscheept; 99070 K.G. aardappelen, 48900 K.G. uien, 25950 K.G. poters en 8800 K.G. koepeen. OUDE TONGE. De vorige week stonden 150 werkzoekenden bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven. De rekeningen ten laste der gemeente moe ten ingeleverd worden op 10 Jan. e.k. bij den gemeente-opzichter C. Snijder. De dienstplichtigen der lichting 1933 moe ten zich aanmelden op 8 Jan e.k., des v.m. op het secretarie. Op de wekelijksche markt waren aange voerd 17 biggen en 2 manden kippen. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt: Uien 3, aardappelen 3.25, koepeen 1.50 en poters 1.75 en 2. Uitslag aanbesteding kunstmest voor de landbouwvereeniging „Ons Belang": Superphos- phaat 1.59, aannemers Koenen en Schoemakers te Veghel; Chili 7.98 en Kalksalpeter 7.08, aannemer L. Timmer te Poortugaal; Patentkali 6.91 en Zwavelzure Ammoniak 4.83, aan nemer firma Kooman te Dirksland. NIEUWE TONGE. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 67 werkloozen ingeschreven. Prijzen der veldvruchten: Uien 3, peen 1.30 en aardappelen 3.50 per H.L. Bij P. V. ontstond een begin van brand. Gelukkig, dat dit spoedig werd bemerkt, zoodat erger werd voorkomen. Aan den heer C. Holleman te Battenoord is vergunning verleend tot het bouwen van een autogarage. Tijdens afwezigheid werd er bij den beer D. de J. eenig geld ontvreemd. Van de(n) dader(s) ontbreekt elk spoor. De politie heeft de zaak in handen. Deze week werden van hier vervoerd 5000 balen uien, 900 balen peen en 300 H.L. aardappelen. DIRKSLAND. De commissie van winterbe- deeling zal 31 December a.s., des n.m. 2 uur, in het gemeentehuis zitting houden voor be hoeftige gezinnen. Tegen een ingezetene is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Drankwet. - Door den heer J. van Bodegom is aan het gemeentebestuur verlof gevraagd voor den ver koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in het pand Straatdijk A 512. Van uit deze gemeente werden verscheept 755 H.L. aardappelen, 900 balen uien en 600 balen peen en 44000 K.G. witlofwortelen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 95 werk loozen ingeschreven. De beide Kerstdagen behoeven de werk loozen niet te komen stempelen. MELISSANT. Tegen L. v. d. B„ A. v. d. W. en J. T. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet en tegen een z.g. kasjeskoopman wegens venten zonder vergunning. Voor aardappelen en uien besteedt men thans 3.25 per H.L. HERRINGEN. Door de Rijkspolitie is proces verbaal opgemaakt tegen L. M. wegens over treding der vuurwapenwet. Het in bezit zijnde wapen werd mede in beslag genomen. Door dezelfde politie werd tevens een inwoner van Dirksland verbaliseerd wegens overtreding der visscherijwet. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. C. Keijzer, is na een verblijf van 7 jaar in Canada, heden bij zijn familie voor een bezoek van en kele maanden gearriveerd. Mej. K. had vorige week het ongeluk van een stoel te vallen en zich ernstig te bezeeren, zoodat medische hulp moest worden ingeroepen. GOEDEREEDE. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 40 werkloozen inge schreven. In het sorteerstation werden de vorige week 1000 balen uien gesorteerd, die op de Centrale Veiling te Middelharnis werden ver kocht. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 30 tot 40 kilo. In zes zeilvisschersvaartuigen zullen in dezen winter motoren worden geplaatst. Maandag zijn vijf werkloozen begonnen met het vergrooten en' uitdiepen van de ijsbaan. Maandag a.s. zullen er nog 17 werkloozen aan mede-arbeiden. OUDDORP. De Raad dezer, gemeente is voornemens gronden ten Noorden van den wa termolen, ter grootte van ruim 25 gemeten, aan te koopen, om die, als werkverschaffing, pro ductief te laten maken. Met de eigenaren van genoemde gronden was de Raad verleden week nog niet tot overeenstemming gekomen; wellicht gebeurt het in de volgende raadszitting. Het is een werk, dat aan vele arbeiders geruimen tijd een boterham kan bezorgen. De gronden moeten worden afgegraven, ten deele omgewerkt, gelijk gemaakt, afgesloten en van wegen worden voor zien. De zangvereeniging O. G. K„ directeur de heer J. Hekman, gaf in de vorige week een welgeslaagde uitvoering, die door 200 personen bezocht was en een zeer ordelijk verloop had. Op het postkantoor is met de beide Kerst dagen Zondagsdienst. Op eerste Kerstdag kan de post om 10.30 worden afgehaald, terwijl op tweede Kerstdag één postbestelling plaats heeft, Wed. C. van Huizen, die thans de oudste ingezetene der gemeente is, bereikte 1,1. Zondag den leeftijd van 90 jaren. Het Mannenkoor van den Oostdijk gaf in de school aldaar op Vrijdagavond een goed geslaagde uitvoering, door het vierstemmig zin gen van Psalmen en andere geestelijke liederen. Medewerking hierbij verleenden de koren van Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Bij de opening en bij de sluiting werd door alle vier de koren gezamenlijk gezongen. (Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Sommelsdijk) Oplossing probleem no. 97. De stand was Zwart; 6, 7, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 23. Wit: 27, 28, 32, 33, 35, 38, 43, 47, 48, 50. Het slaan wordt door twee stipjes aangeduid. Wit forceert hier de winst als volgt WitZwart 1. 35-30! 20—24 Dit is gedwongen, daar Wit op iederen ande ren zet door 3024 enz. zou winnen. 2. 27—21 17 26 (gedw.) 3. 28—22! 24:35 4. 22—17 11 22 5. 32—28 23 32 6. 38 20Gewonnen. Dit is een vrij eenvoudige afwikkeling, doch bovendien buitengewoon leerzaam. De tweede zet is heel geestig, terwijl de stand'volmaakt is. Oplossing probleem no. 98. De stand was Zwart: 46 dam, 8, 9, 10, 13, 14, 20, 21 Wit: 22, 23, 25, 30, 35, 40, 43, 44, 45. Ingezonden door J. W. te Middelharnis. WitZwart 1. 43-38 46 19 2. 30—24 I 20 29 (gedw.) 3. 35-30 19 35 4. 25-20 14 25 5. 40—34! 35 18 6. 34 5Gewonnen. De dam in den aanvangsstand is natuurlijk niet mooi te noemen, maar de afwikkeling is heel aardig en bevat verschillende aardige momenten. Probleem no. 99, 22Z^3art356' 9' 10. 11. 12, 15, 17, 18, 20, 21, Wit: 24', 31, 32, 33, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 44, 48. Wit begint en wint. Probleem no, 100. Zwart: 2, 4, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 17, 19, 20, 23, 26. Wit: 25, 27, 28, 31, 32, 34, 35, 40, 42, 43, 47, 48, 50. Wit begint en wint. Oplossingen in de volgende rubriek. Een interessant partijslot. Zwart: 8, 13, 15, 21, 24, 25, 26, 27 Wit: 28, 33, 34, 35, 37, 39, 43, 49.' Deze stand is uit een simultaan-séance van den wereldkampioen Springer te Den Haag. Springer won als volgt (met Wit): WitZwart 1. 43—3827—31 Vrijwel de eenige, want op 18 —12 forceert 2. 48.43 onmiddellijk schijfwinst. 2. 4843 31 42 3. 38 47 21—27 4. 28—23 Oogenschijnlijk kan Zwart nu naar dam door breken. Het gevolg zal echter leeren, dat de wereldkampioen het eindspel zeer juist heeft berekend. f- 27—31 5. 23—19 31—37 6. 19 30 26—31 En nu schijnt Zwart, ondanks zijn schijf min der, er toch heel goed voor te staan. Na 7. 43—38!! echter, blijkt plotseling, dat hij in alle varianten verloren is. Wit dreigt namelijk 38—32! met winst en op 737-42 wat in deze partij gespeeld werd, volgde 8. 34—29 25 32 9. 47 36 waarna Wit spoedig won. CORRESPONDENTIE. A. J. Indien U met een dam en met een schijf één schijf kunt slaan, dan hebt U „slagkeuze". Slechts meerslag gaat voor. Indien U dus met een dam één schijf kunt slaan, en met een schijf twee schijven, dan moet U de twee schijven nemen. L. v. d. H. te Nieuwe Tonge. In den door II bedoelden stand is Wit altijd verloren. DAMCLUB „SOMMELSDIJK". Maandag j.l. vergaderde bovengenoemde dam club in Hotel Harmonie. Besloten werd met de competitie een aanvang te nemen op Maandag a.s. in bovengenoemd Hotel. Zij, die wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven aan den secretaris K. Vroegindeweij, Nieuwstraat, Som melsdijk. Personen beneden 20 jaar geen toegang. regelen zonder Kramp of pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth, en Drogisten f-JW-l 4L\

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5