nesutal uil drie Bladen 1932 tweede blad. Kou-verdrijvers Pij msiii Iers «hwvsknowSES Donderdag 24 Dec. 1931. No. 3810 Zooals andere jaren zullen wij ook dit jaar in ons blad wederom NIEUW- JAARSWENSCHEN opnemen. De prijs van zulke wenschen is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. We raden hen, die op deze meer en meer gebruikelijke wijze hunne wen schen kenbaar willen maken, dit zoo spoedig mogelijk op te geven aan ons bureau of bij de agenten. DE ADMISTRATIE. Ons a.s. Woensdag- nummer zal NIET verschijnen en het NIEUW JAARSNUMMER op DON DERDAG 31 DEC. Agenten en Correspon denten gelieven hiermede rekening te houden. Ingezonden Stukken. Gemeenteraad S a n a p i r i n--fca b i etten De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.— Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers, MIJN ANTWOORD AAN Dr. VAN GELDER. In uw 'blad van 5 December 1.1. kwam een artikel voor van dokter Van Gelder te Nieuwe Tonge, waarin ik aan de kaak gesteld word als iemand, die dingen beweert, welke kant noch wal raken. Door omstandigheden in mijn gezin was ik t/erhinderd daarop dadelijk te antwoor den. Het zeer lange artikel bestaat uit weinig feitenmateriaal en veel franje. Allereerst de feiten. Mijn bewering steunde op cijfers betreffende de zuigelingensterfte van enkele jaren (ik meen 1926 en 1927) welke ik ter inzage kreeg en waarvan ik de globale ge tallen had onthouden. Nu is mij gebleken, dat deze jaren een al te ongunstig beeld voor Mid- delharnis en Nieuwe Tonge gaven. Dit vindt zijn oorzaak in de geweldige schommelingen, die de getallen vertoonen, als men ze op een klein aantal inwoners en per jaar beschouwt. Maar dezelfde oorzaak maakt, dat de cijfers van dokter Van Gelder een te gunstig beeld geven voor de beide genoemde gemeenten. Im mers de sterfte per 100 levend geborenen was in het tijdperk 19191923 voor Rotterdam 5.50, Middelharnis 7.86 en Nieuwe Tonge 11.64. Voor het tijdvak 19241928 waren deze ge tallen Rotterdam 4.56, Middelharnis 3,30 en Nieuwe Tonge 5.77. Nemen we nu de gemiddelde getallen over het 10-jarig tijdvak 1919—1928 (en deze geven het zuiverste beeld) dan zijn deze voor Rotterdam 5.03, Middelharnis 5.58 en Nieuwe Tonge 8.71. t Spijt me wel, dokter, maar uw geliefd Nieuwe Tonge komt er nog altijd het slechtste af. De aandachtige lezer bemerkt intusschen, dat de waarheid in het midden ligt en ik zou dan ook den heer Van Gelder dankbaar zijn voor de aangebrachte rectificatie, als hij daartoe een minder onaangename manier had gekozen. Met dat al blijft mijn betoog recht overeind staan. Immers onze dokter geeft zelf toe, dat een zoo dichte opeenhooping groote gevaren voor de volksgezondheid met zich zou sleepen, als de steden niet profiteerden van hun betere gezondheidsdiensten. Flakkee zou met „zijn verspreide en eenvou dige, gezonde leefwijze" een veel gunstiger beeld moeten geven dan Rotterdam, te meer daar het overgroote deel van de menschen hier alle werk in de open lucht verricht en niet zooals in de groote steden jagende en zenuw- sloopende arbeid in ongezonde fabrieken. Een zelfde motief geldt ook voor de zuigelingen, die in de steden nog altijd zon tekort komen. Aan 't eind van zijn artikel erkent onze dokter dit ook, waar hij zegt: „Als 't boven genoemde binnen een paar jaren werkelijkheid geworden is, mag Rotterdam wel oppassen, of 't wordt door Flakkee nog in de schaduw gesteld". Tot dit bovengenoemde behoort ook het medisch schooltoezicht, waarmee met het oog op de tijdsomstandigheden nog wat gewacht moet worden, volgens de 'heer Van Gelder. Ja, dokter, wij wilden ook nog wat wachten, maar den tijd besteden voor het instellen van ■een onderzoek en het brengen van contact, tus- schen de Flakkeesche gemeenten. Een klein be- grootingspostje voor dit doel werd afgestemd mede door uw geestverwanten Dokter Van Gelder is diep te 'beklagen. Hij heeft jaren lang geijverd voor maatregelen in t belang van de volksgezondheid zonder veel steun te krijgen. Maar zie, de bevruchtende adem van het Socialisme ging ook over Flakkee. Zijn verdedigers deden in verschillende raden hun intrede en pakten onmiddellijk het vraagstuk van de volksgezondheid flink aan. Nu mag de heer Van Gelder zich a 1 s m e nTfT<7 k en dokter daarover niet verheu gen. Ne'en, nu moet hij als anti socialist m een verslag van een rede van \]/2 uur een zinnetje opsporen, dat in zijn algemeenheid niet juist was, om daarmede gewapend een afge vaardigde van de gehate partij eens de les te ezen. Um daartoe in de goede stemming te geraken, besteedt hij een halve kolom aan kwa- i ïcaties als: „wat een geredeneer", „Algemeene moren und kein Ende", „praatjes vu'len geen gaatjes", enz. Is dat nu het peil, waarop een academisch gevormd m'ensch zijn debatten voert De heer Van Gelder weet natuurlijk niet, hoe ik in mijn rede van 10 Nov. zakelijk heb uitgesproken, wat bij 2/3 van de bevolking hier leefde, hoe zelfs tegenstanders onder den indruk gekomen waren van mijn sterk betoog en dat niet onder stoelen of banken staken. Kom, dokter, U moet tl nog eens van een betere zijde laten kennen I Ik koester dan ook de hoop nog eens een gesprek met U te voeren over de volksgezondheid, zonder persoonlijke diskwalificaties. Tot ziens dus, dokter. Ontvang de beste wenschen van uw poli- tiek'en tegenstander, nochtans medestrijder voor de volksgezondheid. Middelharnis. P. DE VRIES. Wij vermoedden, dat Dr. van Gelder het schrijven van den heer De Vries wel van eenige kantteekeningen zou willen Voorzien en zonden het hem daarom toe. Hieronder volgt wat Dr. van Gelder schrijft. RED- Den WelEd. Heer P. de Vries. Als antwoord op 't bovenstaande veroorloof ik me op te merken, dat 't in de eerste plaats in mijn schrijven ging over de onjuistheid uwer bewering, dat de zuigelingensterfte te Nieuwe Tonge en Middelharnis 3 resp. 2 maal zoo hoog was als die in Rotterdam. Deze onjuistheid hanrhaaf ik ook na lezing van uw schrijven nog. U spreekt van weinig feitenmateriaal in mijn stuk, maar dat was toch juist voldoende voor de zaak waar 't over ging en wat gaf U voor cijfermateriaal in uw rede, om uw bewering te staven en wat in bovenstaand stuk Uit mijn cijfers bleek, dat in de laatste 5-jarige periode die sterfte te Nieuwe Tonge en Mid delharnis 3.5 was geweest en te Rotterdam 4.5 Daarmee was uw bewering volkomen onjuist gebleken. Nu gaat U in uw stuk cijfers geven betrekking hebbende op vroegere perio den; dit behoort dus tot de geschiedenis en valt dus buiten 't punt in kwestie. Hadt U beweerd, dat nog niet zoo heel lang geleden de zuige lingensterfte hier in sommige perioden aanzien lijk hooger was dan in Rotterdam, dap zou njemand daarover gevallen zijn. Uw nieuwe be wering, dat in 1926 en '27 de zuigelingensterfte in die Flakkeesche gemeenten een al te on gunstig beeld gaven ten opzichte van Rotterdam berust ook op een vergissing. In die jaren be droeg ze n.l. voor Middelharnis en Nieuwe Tonge 3.3 en'4.3 tegen 5 in Rotterdam; de eerste cijfers zijn dus juist zeer gunstig We zouden dus de cijfers, die U geeft en die ik op 't oogen'blik wegens gebrek aan gegevens niet beoordeelen kan, verder geheel onbesproken kunnen laten, als voor de zaak, waarover 't gaat, niet ter zake doende, maar 'k wil er toch wel op wijzen, dat U toch eigenaardige en willekeurige grepen daarmee gedaan hebt. De gewone, goede manier is de sterftecijfers te ver gelijken door ze te geven telkens over een 5- jarig tijdvak, zooals ik gedaan heb over 1926-30. U hebt echter de jaren 1919 tot 1923 uitgezocht, die zich zoowel hier als dn Sommelsdijk, Middel harnis en Oude Tonge hebben gekenmerkt door een ongewoon hooge zuigelingensterfte. In die jaren stierven in Nieuwe Tonge 26 zuigelingen, maar de 2 daaraan voorafgaande jaren b.v. en de 2 daaraanvolgende, in welke 4 jaren slechts 7 zuigelingen overleden, laat U wijselijk buiten beschouwing, omdat dit niet in uw kraam te pas komt, evenals het feit, dat volcfens de ge zondheidscommissie cijfers, die loopen van 1915 tot 1930, dus in al die 16 jaren, 49 zuigelingen gestorven zijn 'in Nieuwe Tonge, d. w. z. 3 per iaar. Uw bewering, dat Nieuwe Tonge er nog altijd 't slechtst afkomt, gaat dus alleen' op in die eigenaardig gekozen perioden. Bovendien zou dit nog niet ter zake dienen, waarom het gaat. Maar zoodoende geeft men toch geen juist en objectief beeld van het verleden "en daarom moest 't toch te doen zijn. 't Zelfde geldt van het ook weer eenigszins eigenaardig gekozen tijdvak 1919 tot 1928. Als men de zuigelingen sterfte objectief in 't verleden wil vergelijken, dan zoiFmen dit moeten doen b.v. van 1915 tot en met 1930 en dit tijdvak ook weer in 3 viifjarige tijdperken kunnen onderverdeelen. Dit kan ik op 't oogen'blik echter niet, omdat ik van R'dam slechts de cijfers over de laatste 5 jaren ontvangen heb, waarover het in de ons bezig houdende kwestie ging, en de cijfers van de gezondheidscommissie wat de Flakkeesche ge boorten betreft slechts loopen vanaf 1922 tot 1931. 'k Wil ook deze zaak gaarne .nader on derzoeken en hoop dan hierover te'zijner tijd te berichten. Tot zoover dan het zakelijke statistische ge deelte. En nu over de z.g. franje onzer beide stukken. De franje van mijn stuk was wel degelijk in verband met denj algemeenen gezondheidstoe stand om vast te stellen, hoe deze is op 't oogen- blik vergeleken met Rotterdam. Of uw verder betoog, dat de algemeene gezondheidstoestand op ons eiland niet goed is vergeleken met die van Rotterdam, overeind is 'blijven staan, zul len we nu maar aan 't oordeel der lezers over laten. U beweerde, dat allerlei maatregelen noo- dig waren, om de algemeene gezondheid hier zoo goed te krijgen als dn R'dam en ik heb gezegd, dat dit niet zoo is, dat onze algemeene oezondheid even goed is als die daar, maar dat dit niet wegneemt, dat verschillende maat regelen toch ingevoerd moeten worden, om zich zelfs wil en ook reeds lang in bespreking en behandeling genomen waren. We kunnen dus in veel dingen samenwerken, maar uw argumen tatie was m.i. fout. En dat de arbeiders in de steedsche fabrieken, waar alles door de fabrieks- inspectie wordt beoordeeld, wat 'betreft de ge zondheid het zooveel kwader zouden hebben met hun 8-urig'en werkdag dan onze landarbei ders met hun zware en vaak lange dagtaak bij dikwijls ongunstig weer, kan ik niet inzien. De steedsche arbeiders houden zeer veel tijd over voor ontspanning en sport. Maar, helaas, de beoefening van de sport verminderde de laatste jaren, maar het bioscoopbezoek nam sterk toe. Verleden jaar gaf men in R'dam hieraan 2Y2 millioen gulden uitWat minder in de bioscoop en wat meer in de buitenlucht, zou de gezond heid der grootsteedsche arbeiders meer ten goede komen. Wat het medisch schooltoezicht betreft, valt niet zooveel te onderzoeken, 't Goede daarvan staat reeds lang als een paal boven water en is in allerlei jaarverslagen reeds wijd en zijd' be kend gemaakt. Zelfs van „rechts" is in „De Maas" te kennen gegeven, dat men er niet meer afkeerio tegenover staat, als het aangevat wordt, zooals het behoort en ook werkelijk geschiedt: uitsluitend raadgevend en volkomen vrij, zonder behandeling van 'de kinderen. Maar 'k blijf er bij, dat thans 'het oogenblik slecht gekozen is, om dit aan de orde te brengen en vooral zou het niet van een bepaalde richting moeten uit gaan. Maakt men er een partijzaak van, dan is mislukking te wachten. Daar heb ik altijd voor gewaarschuwd bij 't trachten, om verschillende dingen in te richten, die nuttig kunnen zijn voor de algemeene volksgezondheid en gelukkig kan ik mede hierdoor dankbaar er voor zijn, dat vele van die zaken tot stand gekomen zijn, waarvoor ik de jaren, die ik hier gewerkt heb, met (meer of minder) andere personen geijverd heb. Intusschen laat 'ik het oordeel hierover gaarne aan 't publiek over, maar dat dit hierover anders oordeelt dan U, geloof ik toch wel te mogen aannemen. In ieder geval gevoel ik me heelemaal niet diep te beklagen, maar veeleer heb ik het gevoel, dat mijn werk od dit gebied niet vruchteloos geweest is en er met voldoening op mag terugzien. Juist dezer dagen is weer een mijner lievelingswenschen de vervulling nabijgekomen, nu het ziekenhuis in Dirksland, waarvoor ondergeteekende en vele anderen al jarenlang zoo geijverd hebben, wel dra zal aanbesteed worden. En in ieder geval is vast te stellen, dat het socialisme als zoo danig met alles wat op dit gebied hier tot stand gebracht is, niets te maken heeft gehad, al wil ik gaarne erkennen, dat onder de werkers voor de verbetering van de hygiënische toestanden op Flakkee ook even goed socialisten geweest zijn. De verdere franje van uw stuk is, naar mijn meeniog, uwer onwaardig. Als iemand zich over verbeteringen op dit qebied verheugt, dan zal ik zeker niet achteraan- komen, maar volqens U zou ik dit niet doen als „anti-socialist". Ten eerste, al was ik „anti-socialist", dan zou 't nog geen zin 'hebben, want, zooals ge zegd, het socialisme als zoodanig heeft daar niets mee te maken gehad: noch met Groene Kruis-werk, noch met verbetering van het zie kentransport, noch met de waterleiding, noch met het ziekenhuis, noch met de S. B. Z.-be- weping enz. Maar ten tweede ben ik wel geen aanhanger van de socialistische ideeën, maar U is er glad naast, als U denkt, dat ik een spe- Gialen haat tegen de socialisten gevoel, 'k Be hoor tot geen enkele partij en U hebt dus ook al weer uw mond voorbijgepraat, als U spreekt over „Uw partijgenooten". En 'k ben objectief genoeg, om van 'it socialisme te erkennen, dat 't veel heeft bijgedragen tot verbetering of op heffing van sociale toe- resp. misstanden. Spe ciaal beschouw ik het als een belangrijke post op zijn creditzijde, dat het zooveel gedaan heeft tegen het drankmisbruik onder de arbeidende be volking. Maar zijn prediking van den klasse- strijd in plaats van de klassensamenwerking, vind ik verderfelijk en van zijn toepassing in gemeenten en rijken zie ik tot nog toe weinig aantrekkelijke gevolgen (denk aan verschillende gemeente-financiën en aan de socialisten regee ring in Engeland en Australië). Maar als ele ment tegen starre behoudzucht kan ze nuttig werken en dat kan ook 't geval zijn van uw werkzaamheid als gemeenteraadslid en ook als strijder voor de volksgezondheid. Maar laten we deze niet tot partijzaak maken; daar is ze te goed voor en van te hoog belang. Wie weet, hoe dikwijls we dan nog zij aan zij zullen strij den voor haar. Hoewel door uw onverhoedschen aanval op onze gemeente-reputatie wel in wat krijgszuch tige stemming uit m'n tent gelokt en tot tegen aanval ben overgegaan, bied ik ook mijnerzijds gaarne m'n beste wenschen U aan, niet als politieke tegenstander, maar als mensch tot z'n medemensch. C. VAN GELDER. Nieuwe Tonge, 23 December 1931. Geachte Redactie! Mogen wij s.v.p. een plaatsje in uw geëerd blad voor het volgende, waarvoor onzen vriendelijken dank. Zooals ondergeteekenden vernemen, zal mer in het vervolg na de afgraving van het Zand> pad, eerst een flinke trap moeten beklimmen, om van den Langeweg op den Oostdijk te Sommelsdijk te kunnen komen. Is men fietsrijder of vervoert men een hand» kar, kruiwagen of wat ook, dan moet men eerst een omweg maken van 60 k 70 meter om den Langeweg te kunnen bereiken. Is het gemeentebestuur van Sommelsdijk zich wel bewust wat een last dat zal veroor zaken O.i. niet. En hoe zal het staan met de veiligheid van het verkeer na de verandering? 't Is het b-st dat het gemeentebestuur van Sommelsdijk daar maar direct een post voor eerste hulp bij ongelukken vestigt. Zijn de veranderingen bedoeld om de be volking van Sommelsdyk te prikkelen? Zoo neen, wie is dan in staat de noodzake lijkheid voor die veranderingen, waaronder misschien ook nog het laten zaken van een gedeelte van den Oostdijk, aan ondergeteeken den te verklaren? Sommelsdijksche en niet Middelharnissche be> langen moeten hier den doorslag geven. Wordt nog met Sommeldijksche belangen gerekend? Indien niet, dan zal het hoog tijd worden 1 Uw dw. dnr„ A. DE MOOIJ. J. KRUI DER. Iz. ROETMAN. G. CAMPHENS. A. TROOST. Sommelsdyk, 23 December 1931. Het schijnt dat dit plan in de gemeente nogal ontstemming verwekt. Het beste zal zijn dat er in den Raad maar eens grondig over gesproken wordt. Misschien is wel een oplos sing te vinden, die meer in het belang der Sommelsdyksche bevolking kan genoemd wor den. [Redactie. Vergadering van den Raad der gemeente STELLENDAM op Woensdag 23 December, des nam. om 2 uur. De publieke tribune was geheel bezet met werkloozen, zoodat verschillenden moesten wor den teruggewezen. Wegens ziekte was afwezig de heer Van Oostenbrugge. De Voorzitter, burgemeester Charbon, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste twee gehouden vergaderingen wor den voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De kas van den gemeente-ontvanger is na gezien en in orde bevonden. In kas was 1663.12. Ged. Staten berichten hun goedkeuring over de gewijzigde verordening ingevolge de woning wet. Ingekomen is een adres van den Flakkeeschen Bestuurdersbond, waarin gewezen wordt op de steeds toenemende werkloosheid, waardoor ver schillende gezinnen met ondergang bedreigd worden. Deze organisatie vraagt de instelling van een werkloozencommissie, waarin afgevaar digden van de arbeidersorganisaties zitting heb ben. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennis geving aan te nemen. De heer HOLLEMAN: Waarom voor kennis geving aannemen De VOORZITTER: We zijn wel bereid om een paar' arbeiders in de commissie te nemen. Maar er is daaromtrent nog niets definitiefs be sloten. De heer HOLLEMAN: Ik ben er voor om er twee te benoemen. Wie moet dat doen, de Raad of B. en W. De VOORZITTER: Er zijn er al een paar gevraagd, maar ik weet niet of ze het zullen aannemen. De Raad kan ze ook benoemen, daar heb ik geen bezwaar tegen. De heer HOLLEMAN: Ik kan me er wel bij neerleggen, dat B. en W. het doen, als het maar gebeurt. De heer VOGELAAR: Wij hebben er over vergaderd, daar was Holleman niet bij, die had toen vergadering van de S. B. Z. Er zijn toen 2 namen genoemd. Spr. kan er zich ook mee vereenig'en, dat B. en W. het verder in orde maken. De heer HOLLEMAN: Maar dan behoeft dit adres toch niet voor kennisgeving te worden aangenomen Als het al gebeurd is, is het goed. E)e SECRETARIS: Dit is van de Bestuurders- bond, dat is wat anders dan de Landarbeiders- vereeniging. De Stellendamsche Visscherijvereeriging wijst in een adres op de geringe verdiensten van dit jaar. De hoogste was 500, de meesten 400, zoodat gemiddeld niet meer dan 9 per week is ontvangen. Zij vragen ook in aanmerking te mogen komen voor de steunverleening. De VOORZITTER stelt voor dit schrijven in handen te stellen van B. en W. voor prae- advies. MIJN HARDT'S Kokers40en75ct.|||| Proefpakje 10 ct. Bij Apoth.en US? Drogisten. Wordt met algem. stemmen goed gevonden. A. Koese vraagt ontheffing van een half jaar hondenbelasting, daar zijn hond wegens ziekte werd afgemaakt. Daar de belastingverordening dit niet toelaat, wordt afwijzend beschikt. Een tiental bewoners van de Schoolstraat vragen een goeden waterafvoer. De VOORZITTER zegt dit in handen van den gemeente-opzichter te hebben gesteld voor kostenberekening. De M.A.B.E.G. bericht op een desbetreffend schrijven, dat een bedrag van 30 in eens of 3 per jaar voor het plaatsen van brandkranen een zeer billijk bedrag is. Het onderhoud en het vorstvrij houden is er onder begrepen. De heer HOLLEMAN Dan kunnen we be ter in eens 30.betalen dan eeuwigdurend 3.te betalen. Wordt conform met alg. st. besloten. Ontvangen is de winst- en verliesrekening en de balans van het electriciteitsbedrijf E.M. G.O. Zal onder de leden circuleeren. Bijgevoegd is het rapport van den accountant, meldend dat alles in orde bevonden is. Ingekomen is een schrijven van den Chr. Bond van Landarb. afd. Stellendam. De VOORZITTER stelt voor dit schrijven dat denzelfden inhoud 'heeft als dat in de vori ge vergadering van den modernen landarb. bond ter tafel is gebracht, voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met alg. stemmen wordt beslo ten. 'De VOORZITTER deelt mede, dat aan de E.M.G.O. gevraagd is, uit bezuinigingsover- wegingen de lichtsterkte der haven- en straat verlichting te verzwakken. De E.M.G.O. wil hier wel toe overgaan. Maar de kosten voor de gemeente voor verwisseling der lampen bedra gen alleen al een 70.—. B. en W. meenen dat deze gemeente toch al niet zoo overdadig is verlicht en willen het voorloopig nu zoo maar houden. Als deze kos ten er af moeten, beteekent de bezuiniging niet zoo veel. De heer HOLLEMAN Maar die kosten zijn toch maar voor één jaar. De VOORZITTER Ja wel, maar de heele bezuiniging bedrhagt maar 85. Om daar nu 70.kosten voor te maken en bovendien nog achteruit te gaan in de verlichting, achten B. en W. niet gewenscht. Als men naar andere ge meenten kijkt is de verlichting hier toch al niet zoo schitterend. De heer HOLLEMANHet zou ook al wat bezuinigen als de lichten wat later aangingen. De VOORZITTER Dat is van heel weinig beteekenis. Wanneer al de 47 lantaarns heel den nacht branden is er voor 94 cent verstookt. Een kwartier vroeger of later aan, maakt dus geen verschil. Bovendien moet er rekening ge houden worden met de voordonkertjes, die soms vrij plotseling invallen. Ook de automatische klokken kunnen niet altijd precies op een kwar tier afgesteld worden. De heer JANSEN Ik zou in verband met de straatverlichting wel iets willen zeggen. Het is gebleken dat in den tijd van veel gebruik, zoo tusschen vier en negen uur 's avonds de spanning met 35 volt zakt. De wet staat maar 4 toe. Nu zit er hier in den Raad een com missaris en een bestuurslid van de E.M.G.O. Spr. begrijpt niet, dat deze zich daarover niet uitlaten in de E.M.G.O.-vergaderingen, want dat is juist de reden waarom in Stellendam het licht zoo slecht is. De E.M.G.O. zal hier verandering in moeten brengen. De VOORZITTERWanneer u klachten hebt, kunt u zich het best rechtstreeks tot de E.M.G.O. wenden. Electrotechnisch ben ik niet op de hoogte. De heer JANSEN Aan klachten storen ze zich niet bij de E.M.G.O. Er zijn al klachten, die meer dan een vol jaar tevergeefs op ant woord wachten. De VOORZITTER Het is mij niet bekend dat er klachten zijn ingekomen. De heer HOLLEMANZoo zijdelings weg word ik door den heer Jansen beticht van plichtsverzaking. Spr. kan echter mededeelen dat er al verschillende keeren heeren van de E.M.G.O. geweest zijn, om opmetingen te doen en die ontkennen' dat de snanning zoo ver zakt. Sr>r. weet niet wat hij er verder aan doen moet. Maar, daar de heer Jansen zoo technisch erva ren is in electriciteitszaken, geeft spreker hem den raad, zijn baantje over te nemen, de heer Jansen weet er meer van dan sprker. De heer JANSENIk dank je wel, ik heb baantjes genoeg. Ik heb er geen meer bij noodig. De heer HOLLEMANIk heb ook klachten gehad van menschen die 's avonds een electrisch kookstel willen gebruiken, maar er niets mee kunnen beginnen, wecjens te weinig stroom- sterkte. De VOORZITTER Dat is in een pand het geval. Spr. is technisch niet op de hoogte en weet er niet van. De heer JANSEN Dus moeten we het nu maar laten zoo als het nu is Het zou nog kunnen wanneer de stroombetaling gelijken tred hield met de verlaging van het voltage. Maar dat is niet het geval. Wanneer een lamp van 100 kaarsen 's avonds zakt tot 75, moet bijna toch voor het volle bedrag betaald worden. Anders kan men het euvel verhelpen door b.v. een sterkere lanmp te nemen, maar dan moet men ook meer gaan betalen. Eigenlijk is de toestand zoon, dat de gebruikers nu moeten be talen voor stroom welke zij niet gebruiken. We hebben om die reden in Stellendam buitenge woon slecht licht. De VOORZITTER Nu overdrijft u wel een 'beetje. De heer JANSENJa, u is de eenige in heel Stellendam, die goed licht heeft. De VOORZITTER Wanneer er klachten zijn, laat de heeren die dan bij mij brengen, dan zal ik zorgen dat ze op de vergadering van de E.M.G.O. worden behandeld. De heer HOLLEMAN Dat is afgesproken. De heer JANSEN En nu de straatverlichting. Spr. vraagt of de voorzitter niet weer of er in het contract met de E.M.G.O. sprake van is dat de gemeenten de kosten van lampenveran deringen moet betalen. De VOORZITTER Natuurlijk moet de ge meente de kosten betalen. Men kan wel iedere week een andere lamp vragen. De heer JANSENIk betwijfel of die wel in het contract te vinden is.- De SECRETARIS In het contract is sprake van vergoeding van lampen die uitgebrand zijn of die stuk zijn en vernieuwd moeten' worden. De heer JANSENJuist, dus niet het ver wisselen van lampen. De VOORZITTER Het spreekt toch van zelf, dat die ook betaald moeten worden De heer JANSENAls het waar is dat de gemeenten die kosten moeten dragen, kunnen we het dit jaar beter zoo houden. De heer HOLLEMANOver 1931 bedoelt u 7 De heer JANSENNeen 1932. 1931 is al bij na om. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Het suppl. kohier der hondenbelasting wordt met algemeene stemmen vastgesteld, waarbij Wethouder Hoek de opmerking maakte dat hij ook een hond heeft. Pas gekocht. En de Voor zitter hem inlicht dat de belasting nog over den vorigen eigenaar loopt. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat hij zich in verband met den wensch van den raad ten dien opzichte gewend heeft tot den heer Brooshoofd, hoofd der O. L. S. om inlichtingen en advies over het eventueel ontslag van een helpster in de handwerken, waartoe de raad uit bezuinigingsoverwegingen wilde overgaan. Het hoefd adviseerde echter dat niet te doen, want zij kan niet gemist worden. De heer JANSENHoeveel kinderen tegelijk heeft de helpster,? De VOORZITTERDat weet ik niet uit het hoofd. Maar de heer Brooshoofd heeft het goed onderzocht en zegt dat het niet kan. B. en W. durven dus niet met een voorstel te komen om die helpster te ontslaan. De heer VOGELAAR Krijgen de kinderen uit de eerste klas ook handwerkonderwijs De VOORZITTER :In ieder geval moeten die onder toezicht van de helpster blijven. Boven dien gaat straks de onderwijzeres ook weg. De heer VOGELAAR Dan is het maar be ter het zoo te houden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be sloten. De VOORZITTER stelt aan de orde het op voorstel van den heer Vogelaar in de vorige ver gadering aangehouden verzoek van den Kerke- raad der Ned, .Herv. Kerk om ontheffing van het bouwverbod op een stuk grond waar men de nieuwe Ned. Herv, School en woning voor hoofd wil bouwen. Het voorstel van den meerderheid van B. en W. is om de ontheffing toe te staan. De heer VOGELAAR Ik ben zelf zooals ieder weet een warm voorstander van christelijk onderwijs en ben blij dat er op Stellendam heel wat ouders gevonden worden die hun kinderen naar de school met den Bijbel zenden. Maar met den bouw van deze nieuwe school kan spr. zich niet vereenigen. Het zou iets anders zijn wanneer de 'bestaande Chr. School een kerkelijk gerefor meerde school was. Dan was er reden om een Herv. school te bouwen. Maar die reden is er nu niet. De bestaande christelijke school zet haar deuren open voor kinderen van alle ker kelijke gezindten, zoowel voor Herv. als Geref. Het verwondert spr. dan ook en doet hem pijn lijk aan, dat de grootste ijveraar voor die Herv. School, de heer Bouman, eerst zijn kinderen op de openbare school 'bracht, terwijl de ge legenheid er voor was op de bestaande Christelijke school. Spr. kan dat niet met het streven om een nieuwe chr. school te bouwen, rijmen. En hij herinnert aan 't feit, dat ook in specteur Brandsma. die toch wel bekend staat als een voorstander van chr. onderwijs alles ge tracht heeft om de scheuring te voorkomen en het bij één school te houden in dit kleine dorpje. Maar de heeren willen van samenwerking niet weten. Toch is dit de eerste eisch van de be leving van de christelijke beginselen. Een waar christen zal zooveel mogelijk de eenheid en de samenwerking bevorderen. Maar hier zoekt men verdeeldheid en tweedracht, wat zich moeilijk met het christendom laat verstaan. Dan is er een finantieele kant aan deze zaak. Wanneer die bouw doorgaat zal de gemeente op een schuldenlast van 23000— komen. Spr. zou wel eens willen weten waar de heeren die 2000.aan rente en aflossing per jaar van daan willen halen, gestel het geval dat het lukt in dezen tijd voor Stellendam een leening van 23000— af te sluiten Toen de raad in overleg trad met B, en W, over de moeilijke kwestie der werkverschaffing moesten B. en W. zelf erkennen, dat ze geen uitweg wisten om aan kasgeld te komen. We zit ten hier in een heel arme gemeente en een 2e christelijke school is geheel overbodig. Men heeft ook den persoon van spr. bij deze kwestie betrokken alsof het bij Spr. tegen de Herv. zou gaan. Dat is een groote onwaarheid. Niemand zal ooit van spr. kunnen zeggen dat hij de ge reformeerden voor de Hervormden zal trekken. En wat het Eilandennieuws en de Stellendam sche medewerker van dat blad over spr. ge schreven hebben, laat spreker liggen. Daaraan hecht hij niet de minste waarde. De uitkomst zal wel leeren wie hier gelijk heeft gehad. Ten slotte zit er voor de gemeente ook deze kwestie nog aan vast, dat wanneer de school de bedoel de arond krijgt er later van uitbreiding naar die richting geen sprake kan zijn. Wordt daar nog eens een straat aangelegd dan zou de school met de achterzijde er tegen aan komen. Een goed gemeentebestuur weet ook in de toekomst te zien en dan kan verwacht worden dat in de toekomst de gemeente juist naar die richting zich zal uitbreiden. Alles bij elkaar genomem, zal spr. tegen het voorstel van B. en W. stem- Smi De VOORZITTER: Het eerste deel van uw rede hield sledhts zijdelings verband met de kwestie waar het hierover gaat. Het is mogelijk dat LI gelijk hebt en men in de toekomst juist dien grond graag wil hebben voor woningbouw. Maar we leven nu in het heden en moeten niet op den tijd vooruitloopen.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3