\\finierhanden fill1' BP n S Marktberichten EEU HOESJ,E VOOK Voor de Vrouw. II Voor de Jeugd. Brieven uit Amerika. TENTOONSTELLING ff WINTERVOETEN i' li i •H H ill >1 H Ijl .1 l«':r. ze niet meer leden hebben, te danken is aan dat andere, dat de S.D.A.P. tot heden haar leden bij elkander heeft weten te houden. Maar hoe lang zal dat duren Het kraakt in die partij geweldig. De revolutionaire vleugel steekt het niet onder stoelen en banken, dat ze hoogst ontevreden is en de revolutionaire be vliegingen van de leiders der S.D.A.P. zijn niet anders dan gedwongen fraaiigheid, omdat ze niet anders kunnen. Maar dat balanceeren op het politieke koord in hun partij, blijft niet duren. Straks barst de bom en zullen de re volutionaire leden zich openbaren als rasechte communisten, daartoe opgekweekt door de so cialistische voormannen zelf. Men kan wel gees ten ontketenen, maar niet op een gegeven mo ment stopzetten. Beginselen zoeken hun conse quentie. Nog pas weer heeft men kunnen lezen, dat de leider der Revolutionairgezinden in de S.D.A.P. geen genoegen heeft genomen met de schikking, die onlangs in de S.D.A.P. is getrof fen betreffende de pers. Schmidt heeft al weer een eigen orgaan buiten het partijverband om gesticht en zal daarin zijn revolutionaire artike len publiceeren. En de partijleiding durft hem niet aan, want men weet, dat hij een groote groep achter zich heeft. Hoe lang zal het duren eer de scheuring komt in de S.D.A.P. We weten het niet. Maar als de scheuring komt, zal blijken voor hoe groot deel ons volk al vergiftigd is met de Communistische gedachte. Laat ons dus het gevaar niet onderschatten. We zijn ook in ons landje veel verder weg dan menigeen vermoedt. En wie leeft bij het Woord des Heeren, weet, dat al deze dingen komen moeten. De geest uit den afgrond moet openbaar worden. We beluisteren er de naderende voetstappen in van Hem, Die komen zal om de aarde te richten en gerechtigheid en gericht te oefenen. Wie Kerstmis viert, naar den zin der H. Schrift, gelooft ook in wat noodzakelijk op Kerstmis volgen moet: Paschen, Pinksteren en Wederkomst van Christus. UITKIJK. DE HARPEN AAN DE WILGEN. Beste Vriend 1 Hieraan dacht ik, toen ik deze week in kennis kwam met een oud-Hagenaar. Hij kreeg een leegen band vlak voor mijn huis. En om die te repareeren moest hij lijm en een pomp hebben. Zijn stem verraadde hem. Hij sprak in t Engelsch, maar de letter r kwam er niet goed uit. Ik dacht: als hij een Hollander is, dan komt hij uit Den Haag of Arnhem En al spoedig werd ik gewaar, dat mijn vermoeden juist was. Het regende, mijn vrouw verzocht de andere leden van zijn familie, vrouw en kinderen, bin nen te komen voor een kop thee. Hieraan werd gevolg gegeven. Natuurlijk waren beide land- genooten spoedig in warm gesprek. Eerst ging het over Scheveningen. En toen over het „Mes dag Panorama". Daar had onze Haagsche lady vlakbij gewoond in een vrij bovenhuisje. O ja, missis, U moet het mij niet kwalijk nemen, hoor, maar er is maar één Haagje in geheel de wereld. Mijn man had een kleine winkeltje in goud en zilver, lepels en vorken en uurwerken, hij was er eigenlijk zetbaas in. Die oude menheer leefde van zijn geld. En toen hij stierf, verkochten de kinderen de zaak en wij moesten er uit. En wat zul je beginrien In Holland kon mijn man geen werk krijgen. Eer wij onze laatste centjes op gegeten hadden, moesten wij naar Amerika gaan, dacht mijn man. maar ik heb daar tegenop ge zien. Ik wou er niets van weten. Maar mijn man zei: dan ga ik alleen. En ja, dat is ook zoo wat, hé Ten slotte besloot ik mee te gaan met mijn 3 kinderen. Zonder mij in het gesprek tusschen1 de twee ladys te mengen, kwam ik al luisterende tot de ontdekking, dat onze Haagsche familie tot de Geref. Kerk behoorde en 11 jaar in Amerika was. Daar het mij voorkwam, dat de man niet erg handig was in automobielbandreparatie, sloeg ik hem voor binnen te komen, dan zouden de jongens dien band wel in orde maken. Hier aan werd spoedig gevolg gegeven. Hij gooide zijn gereedschap tegen den grond en volgde mij. 'i oen hij zijn handen gewasschen had en ik hem een stoel presenteerde, was zijn eerste vraag: Wel mijnheer, hoe „lijkt'U het in Ame rika Ik ben hier nog mets thuis. Soms komen de gedachten in mij op, maar weer naar Den Haag ferug te gaan. Maar wat moet ons soort van menschen daar beginnen Hoe lijkt U het Kerkelijk, mijnheer? was zijn tweede vraag, is t geen oppervlakkige boel Het schijnt mij toe, hoe meer wij Engelsch worden, hoe opper vlakkiger of alles wordt. En dan moet je zulke dominees gewend zijn als wij in Den Haag had den. Het neusje van den zalm. Neen, wij raken hier nooit thuis. Ik ben al enkele jaren Ameri- kaansch burger, maar om je de waarheid te zeggen, ik heb nog nooit wezen stemmen, want ook de politiek heeft mij nog nooit aangetrokken hier. 't Is mij om 't even of ik van de kat of van den kater word gebeten. Ja waarlijk, deze broeder had de harp aan de wilgen hangen. Hij noemde mij den politieken strijd van 1901 met zijn succes. Hoe hij met de stijfselpot en zijn vrouw met de biljetten in haar arm 's nachts aanbevelingen aanplakten voor Kuyper. „Maar hier, hier is nu letterlijk niets, waarvoor je warm kan worden En dan je buren. Ik ben in 't Oosten dicht bij New York blijven hangen, maar om dat daar geen enkel mensch was, die Hollandsch sprak, zeiden ze tegen mij: je moet naar Michigan gaan, daar vindt men een geheele kolonie Hollanders. En daarom zijn wij naar Michigan gegaan, maar dat is ook tegengevallen. Het zijn goede men schen, maar wij leven even ver van hen af, als van de Engelschen. Zoo onbeschoft in hun taal, dat je je schaamt voor je kinderen. „Jij" en „jou" is alles wat je hoort. Hoofdpijn noemen ze „kop- zeerte" en kiespijn „pijn in je moei" 1" „Ja", viel zijn vrouw hem in de rede, „wat weten wij Hagenaars nu van poteten en boeskool 7" „Wat is uw bedrijf vroeg ik. „Ik heb een bloemisterijtje". „Kunt ge het in dezen tijd van „depression" nog al voor elkaar houden 7" „Ja, dat gaat best, wij zijn het kwaadste te boven. Toen ik naar Michigan kwam, was ik van plan om weer een soortgelijke winkel te beginnen als ik in Holland had, maar ofschoon ik wel handelsrelatie had in New York om te beginnen, werd dit mij sterk afgeraden, omdat dit bedrijf hier zoo'n Jodenboel is. Ik huurde toen een leeg huis bij een farmer, die had dit huis laten bouwen voor een knecht, maar de jongens waren nu groot, zoodat hij geen knecht meer noodig had. Toen ik daar een poosje gewoond had en nog niet wist wat ik eigenlijk zou beginnen, sloeg die boer mij voor dat huis te koopen met 5 acre land. Hij had 3 acre met gladiolus, waarvan hij de bloemen per post ver zond naar Chicago, en wel een bestaan voor mij kon opbrengen. Zijn jongens zouden mij helpen in 't voorjaar in 't planten van die bloe men en de verdere werkzaamheden. Ik kocht dat huis en land voor 5000 dollar en voor de bloemen moest ik 2000 dollar geven. Ik gaf hem een contract, dat ik 200 dollar per jaar zou afbetalen en 5 procent interest. Later heb ik nog een broeikast gebouwd van 3000 doller en dit alles is nu betaald op 2000 dollar na. Dus wij mogen niet klagen. Ofschoon ik in Holland nooit anders gedaan heb dan goudsmidswerk en horloges repareeren, vind ik dat bloemistenvak een mooi vak. Vooral nu de kinderen grooter worden en ik het zwaarste werk aan hen kan overlaten." „En toch, broeder", zei ik, „bij al die zege ningen is er niets goeds volgens u in Amerika „Ja, maar 't leven is toch meer dan den dollar?" en al weer begon hij over 1901 en t onvergeetlijk moment van 1918 op 't Malie veld na de Troelstra-greep. „Volkomen waar, broeder", antwoordde ik. „Maar wat was er aan 1901 niet vooraf ge gaan Begin eens bij 't begin. Als u in den tijd van Groen van Prinsterer geleefd had of in de eerste periode van Dr. A. Kuyper, dan had je niet zooveel succes gezien op je stijfselpot en aanplakbiljetten. En ontegenzeggelijk was het voor de Antirevolutionairen uit die periode van worsteling en strijd, óók leven. En deze les moeten wij als burgers in een nieuw land nooit vergeten. Wees een zegen Dit gebod ontving Abraham. Wij zijn hier op 't gebied van Chris- celijke politiek en sociale actie 50 jaar ten achter bij ons oude vaderland. En waarom is 't, dat God in Zijn voorzienigheid de laatste 10-tallen van jaren zooveel Gereformeerden deed emi- greeren Waarom vindt men onder degen'en, die hier 10, 20. en 30 jaar zijn, zooveel Antirevo lutionairen uit Nederland Ik weet wel, ik zoo wel als u zijn hier hoofdzakelijk om lotsverbe tering heengegaan en allen met ons in de laat ste 50 jaar. Maar God heeft dit alles in Zijn voorzienigheid zoo geleid. En kerkelijk heeft u een te zwarten bril op. Als u de geschiedenis kent van ons klein Chr. Geref. Kerkje in Ame rika, dat straks haar 75-jarig bestaan viert, dan zult u mij toegeven, dat men in voortdurende reformatie steeds actief is geweest. Om u een voorbeeld te noemen: het heftig protest, wat in alle classis gehoord wordt tegen het besluit der Synode van 1930 inzake het doopen van aan genomen kinderen, waarvan de herkomst niet be kend is, is er het bewijs van. Ge moet niet ver geten, dat dit Synodaal besluit een gevolg is van het onderwijs, dat vroeger op onze kerke lijke school geleerd werd. Een predikant, die enkele jaren wegens afwijking in de leer werd afgezet, noemde zich een geesteskind van één onzer nu emeritus-professoren. Neen, broeder, er zijn heel wat redenen om dankbaar te zijn, ook wat God ons op kerkelijk gebied schenkt. Was die boer, die u hielp, óók een Groninger Hij antwoordde bevestigend. „Wel, dan hebben toch ook die Groningers nog wel goede eigenschappen, al zijn ze wat lomp in hun uitdrukkingen. Dit heb ik hier in de Groningers leeren waardeeren, dat zij be hulpzaam en eerlijk zijn. Juist hun plompe uit drukkingen zijn er 't bewijs van. Zij houden niet van dat opgesmukte, van dat deftige, waar o zooveel schijn in zit. As je bij hen eens op visite gaat en ze zeggen tegen je als je weggaat: „goeien avond saom, kom maar es gauw weer", dan kunt ge gerust aannemen, dat ze dit meenen. As ze je liever niet terug zien, kunt ge het ook wel merken." Eén van de jongens kwam op dit moment in huis en zei: Thath the inner tube is fixed and tell the man not to ride on a flat tire again, because there were four holes in it". (Pa, de binnenband is gemaakt en zeg tegen die man, dat hij niet meer op een platten band rijdt, want er waren 4 gaten inl) Mijn bezoeker rees op en vroeg: hoeveel ben ik U schuldig „Een mooie bloempot als je weer eens yoorbijkomt". „Daar zal ik voor zorgen, hartelijk dank voor je moeite", was zijn laatste woord. Zóó leven wij oud-Hollanders in Amerika Je AMERIKAANSCHE VRIEND. VAN DE SOMMELSDIJKSCHE KONIJNEN FOKKERS-VEREEN. „NUT EN SPORT" EN DE POSTDUIVEN VEREEN. „SEIN POST", MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK, op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 December 1931. Deze tentoonstelling, welke in de zaal van hotel Spee is gehouden, werd geopend door den Weled. Heer Chr. F. Hóssen, directeur der Ambachtsschool te Middelharnis., Het is mij, aldus spr., een aangename taak deze tentoonstelling als eere-voorzitter der beide vereenigingen te mogen openen. Namens de besturen roep ik alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spr. vindt in deze tentoonstelling een weerspiegeling van den arbeid, welke door hem 24 jaren geleden is begonnen. Zooeven sprak ik met de keurmeesters die eveneens hartelijk worden verwelkomd er over, dat het fokken van konijnen, duiven en kippen niet te laag mag worden aangeslagen. Spr. weet uit eigen ervaring wat het zeggen wil een eigen hok met duiven, kippen of konijnen te mogen bezitten. In het hebben hiervan zit iets zeer aantrekkelijks. Eigenaar van zooiets zijnde zou men het weer niet graag-willen missen; ja, men heeft er zelfs wat liefs voor over om een der gelijke zaak te kunnen behouden. Op duidelijke wijze wordt dij, door spr. geïllustreerd. Het is een mooie prestatie van wat hier door de beide besturen van bovengenoemde vereenigingen is verricht. De inzendingen zijn heel mooi en ver scheiden. Hij hoopt, dat deze arbeid met succes mag worden bekroond en dat de lokaliteit, die nu reeds te klein is om ook alle bezoekers te ontvangen, in den vervolge uitbreiding zal noo dig hebben. Het doet spr. een genoegen om aan den voorzitter van de postduivenvereeniging, den heer A. Schuurman van Sommelsdijk, een zilveren beker te kunnen overhandigen als-zijnde den kampioensprijs voor de schoonste duif van deze tentoonstelling. Van harte wenscht spr. hem hiermede geluk. Met den wensch, dat deze ten toonstelling veel succes mag hebben, opdat ook volgend jaar weder iets dergelijks kan worden gehouden, verklaart spr. deze tentoonstelling voor geopend. De heer A. Schuurman zegt dén eere-voor zitter hartelijk dank voor zijn waardeerende woorden. Ooos 30-60,Tube 80cl. Bij Apoth.en Drogisten Bij den rondgang viel het ons op, dat de zaal van den heer Kaptein, die op schitterende wijze door het bestuur der vereeniging was in orde gemaakt, zich bijzonder voor het onderhavige doel leende. De konijnen en kippen waren in schitterende kooien ondergebracht, zoodat men de dieren van alle kanten kon bekijken. De dui ven waren in de welbekende mandjes geplaatst. Reeds den eersten avond was de tentoonstelling door velen bezocht, terwijl het den volgenden dag eveneens druk was met het bezichtigen der vele inzendingen. Dez etentoonstelling, die in alle opzichten goed geslaagd mag heeten, moge de besturen der vereen, bemoedigen om op den ingeslagen weg voort te gaan en dusdoende het door hen beoogde doel steeds meer te benade ren. Ook hier gelde: Excelsior I I Uitslagen van toegekende prijzen. De prijzen werden toegekend voor wat de konijnen en kippen betreft door den heer Pleijt, keurmeester te Rotterdam, en wat betreft de duiven door den heer Van Veen, keurmeester te 's-Gravenhage. Konijnen. Ie klasse, Haaskleurige VI. reuzen, rammen, oud: W. de Wit, le pr„ J. van Antwerpen 2e pr.; 2e kl„ als voren, voedsters: W. de Wit, 3e pr.; 3e kl., als voren, rammen, jong: W. Vis van Heemst 2e pr.; 4e kl., als voren, voedsters, jong: L. Struik Jz. le pr.; 5e kl., Witte VI. reuzen, voedsters, oud: J. J. Bienefelt le pr.; 6e kl., als voren, voedsters, jong: P. Wielaard le pr., A. Jacobs 2e en 3e pr.; 7e kl., Konijngrijze VI. reuzen, voedsters, oud: W. Vis van Heemst le pr.; 8e kl., als voren, rammen, jong: W. Vis van Heemst le pr.; 9e kl„ als voren, voedsters, jong: J. van Antwerpen 2e pr.; 10e kl„ Chinchilla, rammen, oud: H. van der Sluijs le pr., H. van der Meide le en 2e pr.; 11e kl., als voren, rammen, jong: J. Volwerk 2e pr., W. de Bruin 3e pr.; 12e kl., als voren, voedsters, jong: H. van der Meide, le, 2e en 3e pr.; 13e kl., als voren, voedsters, oud: J. Volwerk le pr.; 14e kl., als voren, moeder met jongen: A. Troost le pr.; 15e kl., Wit VI. reuzen, moeder met jongen: K. Vermaas Jz. 2e pr.; 16e kl., Zw. Holl. rammen, jong: W. de Wit 3e pr.; 17e kl., als voren, voedsters W. de Wit le pr„ J. J. Bienefelt 2e pr.; 18e kl., Madagascar Hollander, ram: W. Vis v. Heemst le pr.; 19e kl., als voren, voedster: W. Vis van Heemst 3e pr.; 20e kl„ Jeugd Haaskl. VI. reuzen, rammen: geen prijzen toegekend; 21e kl., als voren, voedsters: L. Joppe Cz. 3e pr.; 22e kl„ Jeugd Konijngr. VI. reuzen, voedsters: J. vein Antwerpen le pr.; 23e kl., als voren, voedsters: J. van Antwerpen 2e pr.; 24e kl., Lotharingen, rammen, jeugd: J. Koevoets le pr., A. A. F. J. Guérand 2e pr.; 25e kl., Wit VI. reuzen, voed sters, jeugd: J. J. Bienefelt le en 2e pr., J. Klink 3e pr.; 26e kl., Lotharingen, rammen, oud A. A. F. J. Guérand 3e pr.; 27e kl., als voren, voedsters, oud: J. A. Gharbon, le pr., A. A. F, J. Guérand 2e prijs. Kippen. 28e kl., Witte leghorn haan, jong: G. L. Warnaer le pr.; 29e kl., als voren, trio's, jong: G. L. Warnaer le pr., Gebr. Buijs 2e pr., L. Nelisse 3e pr.; 30e kl., als voren, trio's, oud T, Mosselman le en 2e pr., G. Camphens 3e pr.; 31e kl., als voren, trio's hanen: G. Camphens le pr.; 32e kl., als voren, hennen: G. Camphens 2e pr.; 33e kl., trio bestaande uit Mechelsche koekoekhaan en 2 N. H. blauwe hennen: L. Nelisse 2e pr.; 34e kl., N. H, blauwe trio G. L. Warnaer le pr.; 35e kb, WitkuiF krielen, trio's: J .Troost 3e pr.; 36e kl., Patrijs Leghorn krielen, trio's: J. Volwerk le pr.; 37e kl., Red- Island trio, oud: J. A. Slis Dz. le pr.; kl. 37a,. Red-Island trio, jong: G. L. Warnaer 2e pr.; 38e kb, Red-Island haan, oud: G. L. Warnaer Z. E. Vg®39e kb, Barnevelders trio's gezoomd: G. L. Warnaer le prijs. Postduiven. Schoonste duif der geheele tentoonstelling A. Schuurman (zilveren beker); schoonste oude duif: J. Nipius Middelharnis; schoonste jonge duif: A. Schuurman; schoonste jonge doffer A. Kaptein; le kb, gevlogen 850 K.M.: A. Schuurman le pr., J. J. Nipius 2e en 4e pr., Bund Zaaijer 3e pr.; 2e kl.: M. Koert le pr., N. C. But 2e pr.; 3e kb: Joh. Nipius Sommels dijk le pr., J. J. Nipius Middelharnis 2e en 5e pr., N. C. But 3e pr., L. Bund 4e pr.; 4e kl.: J. J. Nipius Middelharnis le pr., Jordaan 2e pr., Vroegindeweij 3e pr., N. C But 4e pr.; 5e kb: Radauer Middelharnis le pr., A. Schuurman 2e pr., J. J. Nipius Middelharnis 3e pr., Koert Middelharnis 4e pr.; 6e kb: Radauer Middel harnis le pr., A. Schuurman 2e pr., A. Kaptein 3e pr., Wielaard Ooltgensplaat 4e pr.; 7e kb: Wielaard le pr., N. C. But 2e pr., J. J. Nipius 3e pr.; 8e kb: A. Schuurman le pr.; 9e kl. A. Kaptein le pr., A. Schuurman 2e pr., Ra dauer 3e pr., Bund 4e pr.; 10e kb: A. Schuur man le pr., Radauer 2e en 3e pr., J. J. Nipius Middelharnis 4e pr.; 12e kb: A. Schuurman le pr., J. J. Nipius Middelharnis 2e en 3e pr.; 13e kb: van der Waal le pr., den Hollander 2e pr., A. Schuurman 3e pr., P. Voogd, Oud dorp 4e pr.; 14e kb: P. de Gans le pr., P. Voogd Ouddorp 2e pr., A. Schuurman 3e pr.; 15e kb: Krijtenberg le pr., P. Hommel 2e pr.; 15a kb: J. Jordaan le pr.; 16e kb: A. Schuur man le pr., J. Jordaan 2e pr.; 16a kl.: J. Jor daan 3e pr.; 17e kb: A. Kaptein le en 2e pr.; 18e kb: J. J. Nipius Middelharnis le pr., A. Kaptein 2e pr., Bund 3e pr.; 19e kb: A. Schuur man le pr., J. J. Nipius 2e pr.; 20e kb: A. Kaptein le prijs. MARKTBERICHT AMSTERDAM, Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar I in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, telet, 28622, Amsterdam. Handel zeer flauw met langzaam teruggaande prijzen. Eigenheimers gevraagd. Heden 25 December 1931 werden de volgende prijzen aan de aardappelenmarkt gemaakt Andijker Blauwen 2.40 tot 2.50; Noord- Holl. Eigenheimers 3 tot 3.30; idem Blauwe Eigenh. 3.40 tot 3.50; idem Roode Star 3.40 tot 3.50; Anna Pauwlowna Zand j 2.80 tot J 3.50; Hillegommer Zand f 2.80 tot 3.50; Castricummer Zand f 3.50 tot 3.75; Jrlakkeescre Eigenheimers 3.40 tot 3.60; idem Roodstar 3.40 tot 3.50; idem Blauwe Eigenh. 3.50 tot 3.75; idem Bravo's 4 tot 4.50; idem Eigenh. poters 2.50 tot 2.60; Spuische Eigenheimers 3.50 tot 3.60; idem Roodstar 3.40 tot 3.60; idem Blauwe Eigenh. 3.50 tot 3.75; idem Eigenh. poters 2.75 tot 3; idem Blauwe Eigenh. 3.50 tot 3.75; Zeeuwsche Bonten 5.50 tot 5.10; idem Blauwen 4.50 tot 5; idem Bravo's 4 tot 4.50; idem Blauwe Eigenh. 3.50 tot 3.75; idem Industrie 2.60 tot 2.75; IJpolder Eigen heimers 3 tot 330; idem Bravo's 4 tot 4.50; idem Blauwe Eigenh. 3.50 tot 3.75; idem Bevelanders 3 tot 3.10; Limbursche Industrie 2.40 tot 2.60; Friesche Borgers 3 tot 3.20; idem Blauwe Borgers 3.40 tot 3.50; idem Redstar 3.40 tot 3.50; idem Frisio's 2.90 tot 3.10; idem Bonken 2.60 tot 2.75; Drentsche Eigenheimers f 2.10 tot 3.50; alles per H.L. Flakkeesche uien 2 tot 2.50, Zeeuwsche uien 2 tot 2.50, alles per 50 K.G. A 5; i i.< 3 We zullen weer ons heerlijk Kerstfeest vieren. Ik weet wel hoe er ook „Kerstfeest" gevierd wordt. In de groote steden in flinke restaurants staat een opgepronkte Kerstboom, en misschien komt door de radio nog wel dan een gevoelig versje over; dan komt vanzelf zoo'n aparte stemming, een kindje in de kribbe en vrede op aarde. En je kunt aanbiedingen lezen om met zoo'n uitgezocht program daar of daar gezellig „Kerstfeest" te vieren. Maar gelukkig in onze kringen gaat het anders. We vieren ons Kerstfeest binnen in eigen huis qp eigen kring, en we vieren ons Kerstfeest, als we zooveel mogelijk allen opgaan om van den kansel te hooren het heerlijk Kerstevangelie, dat God alzóó lief de wereld heeft gehad, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, op dat een iegelijk, die in Hem gelooft, het eeuwige leven hebben zal. Dat maakt het ook mogelijk om nu feest te vieren. Feest te vieren, als alles om ons heen zwart lijkt van een zware dreiging. Kijk er de krant maar op na, bericht na be richt vertelt van ellende en ontreddering. En is het heden donker, de toekomst is nog donkerder. En toch kunnen we met elkaar echt feest vieren. Dat is geen feest van luidruchtigheid, of fees telijk vertoon. Neen, het is een feest van stilheid, als het hart vol is van aanbidding dan spreekt de mond niet luid. En uit de viering van het Kerstfeest moeten we weer kracht putten om straks met de onzen het gewone leven van eiken dag weer in te gaan. En gemakkelijk zal dat leven niet zijn. De zorg voor het gewone levensonderhoud wordt voor velen steeds zwaarder. Daarbij zal ook steeds meer zich doen voelen de strijd tegen den geest van dezen tijd, die overal wil binnen dringen, ook in elk onzer 'huizen, en die woning wil maken in de harten van onze opgroeiende jongens en meisjes. Dat toch moeder en vader samen door de zorgen voor het bestaan dat andere gevaar niet vergeten. Ook op dit gebied is er nood. Als alles ontredderd is, weten vaak de ouders al geen raad meer om stuur te geven aan hun leven, hoeveel te meer onze jongeren dan. Laten we toch allen en met elkaar op Kerst feest onze geestelijke kracht vernieuwen, om op elk terrein voor ons gezin weerbaar te zijn. CORRESPONDENTIE. Mej. K. te Middelharnis. Dank voor de vlugge terugzending van het patroon. M'n beste nichtjes en neefjes! 'k Heb nu alleen maar te vertellen, dat dezen keer weer twee prijzen gewonnen zijn, n.l. door: NELLIE WAGNER te Stad aan Haringvliet en JAN WAGNER te Stad aan 't Haringvliet. Allemaal heel veel hartelijke groeten en een prettige vacantie toegewenscht door jullie TANTE TRUUS. Hen W. te Ooltgensplaat. Gelukkig dat je nu weer beter bent. Ik ben het heelemaal met je eens dat het niets prettig is om al maar in huis te moeten blijven, want daardoor kom je op school ook achter. Jullie hebben heel wat Kerstverzen geleerd, maar ik geloof toch heusch dat ik er geen van ken. Ik zou wel willen ko men, maar ik heb al beloofd, dat ik dan ergens anders heen zou gaan. Dank je voor je nieuwe raadsels. Lena van E. te Stellendam. Het is best hoor, dat je met ons meedoet. Maar als je nu weer schrijft, vertel dan eens wat van jezelf. In welke klas zit je en hoe oud ben je Nelly K, te Sommelsdijk. Nou, dat was nog eens een fijne lange brief. Wat heb jij een goede Sint Nicolaas gehad. Leuk dat je toen ook net mijn boekje kreeg. Zoo heb jij oo(k een krantenoom. Geen wonder dat het oplossen van de raadsels zoo gemakkelijk gaat, als je het ook voor een krantenoom doet. Maria H. N. te Middelharnis. Ja, ik heb die tante toen gezien. Zij zal wel blij geweest zijn, met die boekenlegger, 'k Had de gezichten bij jullie wel eens willen zien, toen de pakjes met die vreemde verrassingen werden opengemaakt. Gelukkig maar dat er ook nog echte en goede verrassingen te voorschijn kwamen. Ik denk dat jij dapper meegedaan hebt, om de anderen voor de mal te houden met de pakjes. Dan zal jij je beurt ook wel gehad hebben. Maar dat is op Sint Nicolaas nog al zoo erg niet. Piet H. te Ouddorp. 'k Ben blij, dat je je boek zoo mooi vindt. Echt, dat je zoo'n prettige St. Nicolaas gehad hebt. Wat woon jij toch een eind van school af. Woon je zoo dicht bij de zee. Dan kom ik in den zomer nog al eens bij je m de buurt. Vorigen winter ben ik ook eens in schemeravond daar aan zee geweest, toen was de zee ook erg woelig, maar ik vond het ook zoo mooi. Pieter K. te Rotterdam. Als jij nu nog geen verre reizen kunt maken, dan weet ik het niet, nu je zoo maar van St. Nicolaas twee auto s gekregen hebt. Ik kom volgende week ook in Rotterdam, kan ik ér dan geen één van ge bruiken. Heb je de verfdoos al gebruikt. Hoe is dat spel, dat je gekregen hebt, dat ken ik niet. Dat schetsboek komt goed te pas bij je verf doos. Doe broertje Simon de groeten terug van me. Bram W, te Stad aan 't Haringvliet. Van de week was je ook weer gauw vertrokken. Jam mer hoor 'k Heb je geen der keeren langs zien komen. Echt dat jé met St. Nicolaas precies kreeg wat je graag wilde. Heb je 't al gebruikt. Met Duitsch ga je ook al aardig opschieten. Daar is ook nog al heel wat voor te onthouden hé Tante L„ de hartelijke groeten van al de Wagnertjes. Tweede rapport al ontvangen? Hoe staat het er mee Nelly W. te Stad aan 't Haringvliet. De titel van het boek komt mij wel erg bekend voor, maar ik herinner me op 't oogenblik toch niet dat ik het gelezen heb. Vertel me er maar eens wat van. Wat heerlijk dat kleine zusje zóó lief is. Zul jij haar niet verwennen Jantje W. te Stad aan 't Haringvliet. Dat is knap hoor, dat Moe zoo maar een molen ge maakt had, die zoo fijn draaide, toen jij er mee in den wind liep. Jij bent een deftig meneer als je een auto hebt. Je hebt het met St. Nicolaas dan maar goed getroffen. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet, Dat was me een heelen brief vol, enkel om je cadeaux op te noemen. De potlooden kwamen goed te pas. Dan kan je maar schrijven, zooveel je wilt. Heb je de kleurtjes al gebruikt. Mag ik ook eens meetoeren in je auto. Dat is wat hoor. Jan een auto en jij ook. Rijd mekaar maar niet van den weg af in de sloot. Een nat pak in den win ter is niet zoo heel erg leuk. Leendert K. te Dinteloord. Jij bent hartelijk welkom in onze raadselfamilie. Wat is dat toch verbazend aardig, dat je overgrootvader al zoo lang de Maas- en Scheldebode leest. Als je al zoo lang eenzelfde krant leest, dan is het net of zoo'n krant een heel goede bekende van je geworden is. Dat zal dan bij jullie in de familie wel zoo zijn. Zoo'n kleine Wimpje toch, om wel eens schoolziek te zijn Het zal wel wennen hoor. Hoe is 't met de konijntjes Cor C. van den H. te Ooltgensplaat. Nog van harte gefeliciteerd met je verjaardag. Jij hebt dan een goede verjaardag gehad. Je tantes ver wennen je toch wel een beetje erg. hoor met hun cadeautjes. Heb je er al een versje bij ge leerd op de fluit Is het moeilijk om te leeren spelen Waar blijf t Joop dezen keer Cornells R. te Nieuwe Tonge, Ik hoop dan maar weer op den volgenden keer, dan is het vacantie, en dan is er meestal meer nieuws te vertellen, dan dat je zoo alle dagen gewoon naar school gaat. Mien van der K. te Alphen aan den Rijn, Die gymnastiekleeraar wist zeker wel dat hij jullie een beetje plaagde, daarom zei hij dat hij een prettige boodschap had. Fijn dat tante zoo'n poos komt. Verlangt Gretha al erg naar de vacantie. Jij ook Gerrit P. te Numansdorp. Wat kun je nu heerlijk spelen met je mecanodoos nu je er een motor bij hebt. Wat heb je er al van gemaakt Ik denk dat jou de avonden vast niet lang val len met zulk fijn speelgoed, 'k 'Ben blij, dat de prijs zoo naar je zin was. Riek P. te Numansdorp. Wel jij komt altijd net naar Flakee als ik weg ga. Wat maak jij een omweg, maar het lijkt me wel een gezellige reis om het met de boot van je oom te reizen. Het is goed hoor, als je dan weer eens komt, kun je gerust bij mij aanbellen. Er zijn er wel eens meer van onze raadselfamilie bij me geweest. Pa en Moe de groeten terug, Jaantje N. te Dirksland. Wat gezellig dat je zooveel leuk speelgoed hebt. Je kunt er een heel poppenhuishoudentje mee installeeren. 't Is aar dig, dat je alles van zoolang terug nog bij elkaar hebt. Dat deed ik vroeger ook hoor. In "zoo'n klein huishoudentje hooren ook van de kleine poppen, net als Moe gegeven hebt. Je hebt groot gelijk hoor. Ik zou raar opgekeken hebben' als Sint mij 't zelfde gebracht had als jou. Ik zou gevraagd hebben of hij dat maar liever gaf aan mijn raadselfamilie. Nee hoor, maar Sint wist precies wat ik graag wilde en dat kreeg ik ook, Fijn hé Moe de groeten terug. BBram P. te Numansdorp. Vind jij je prijs zoo mooi Daar ben ik blij mee. 't Gaat al goed op school ,als je nu met de hoofdletters bezig bent. Ze zijn ook niet zoo moeilijkals je je best er op doet, dat vind ik ook. 'k Begrijp best, dat jij ook wel eens met die leuke muizen van je broer speelt. Wie zou dat nu kunnen laten. Ik zeker niet. Pa en Moe de groeten terug. Jannie v. D. te Beverwijk. Gelukkig dat de prijs goed terecht gekomen is, nadat hij eerst in Beverwijk nog een apart reisje had gemaakt Als je weer eens een prijs hebt, zal ik het adres er secuur opzetten, hoor. Dan hoeft het boek eerst nog geen zwerftochtje te maken. Je hebt het al gauw uitgelezen. Dat komt zeker omdat je het zoo mooi vindt. Sebilla N. C. ZuidlancL Gefeliciteerd oef je kleine jarige broertje. Wat zal dat een aardig kereltje zijn. Is het hoesten bij de kleintjes al was over Hebt je het boekje al uit Neeitje N. te Zuidland. Heerlijk dat jullie Kerstfeest gaan vieren. Ken je de teksten al goed Je moet ze nog maar eens dikwijls over lezen, dan vergist je je niet als je het voor de menschen moet doen. Wees maar voorzichtig nu je wat hoesten moet. Hebt je het boek al uit? Johanna P, te Ouddorp. Ben je weer present in ons hoekje Was er geen nieuws om me te vertellen 'k Hoop den volgenden keer op een langen brief. Heb je nog meer zusjes of broer tjes Lienitje P. te Ouddorp. Ik denk, dat jij al heel gauw van school af gaat. In welke Idas zit je al? A C. H., te Nieuwie Tonge. Ik vindt het best als je met ons meedoet, maar dan moet je me toch eens vertellen. Ben je een neefje of een nichtje Hoe is je voornaam As je toch in de familie komt in ons kranthoekje dan wil ik graag veel van je weten hoor 1 De oplossingen zijn t I. Kat, rat, mat, gat. II. Lekker, kerk, Lekkerkerk, III. Piet pet. Nieuwe raadsels t I. Ingezonden door Hen W. te Ooltgens plaat Verborgen dierennamen: Wanneer krijg ik mijn pan terug? Hoeveel eeuwen 'bestaat de wereld Krijg ik mijn sla apart II. Ingezonden door Hen W. te Ooltgens plaat Welk dier kan op het omgekeerde van zijn naam zitten III. Het is iets wat veel dieren hebben. Neem de eerste letter weg, dan is het iets wat kinderen graag lusten. Neem weer de eerste letter weg, dan is het een jongensnaam. Neem de laatste letter weg, dan groeit het op het land. Neem de eerste letter weg, dan is het iets, dat 's winters als 't sneeuwt gebruikt wordt. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 1 Januari 1932 worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2