.BLACKBIRD' VUkP&NHóUIM* Officieel Gedeelte. Kerk en School. Rechtzaken. Boekhandel van N.V. Druk. en Uitg. v.h. W. Boekhoven Zonen Sommelsciijk Plaatselijk Nieuws. In een dergelijk land mag men alleen maar langs parlementairen weg naar verandering streven, als men verandering verlangt. Vergeleken bij Italië en Rusland leeft men in Holland in een politiek parad ij s. Ieder heeft hier de grootste vrijheid en wan neer onze communisten in Rusland zouden gaan probeeren dezelfde oppositie te voeren als zij bier in Nederland ontwikkelen, dan zouden ze spoedig gewaar worden, dat hun hoofd in Rusland heel wat losser op hun romp stak dan hier in het vrije Nederland. (Gelach). Hier is dus geen enkele reden om zich in politieke en revolutionaire avonturen te steken, zooals men dat b.v. in 1918 gewild heeft. Als vredesinstituut moet de B. V. L. echter paraat b 1 ij v e n, en ook de sociaal-demo craten moeten heel daikbaar zijn, dat er in ons land een goede 70.000 man gereed staan om zonder, dat er bloed vloeit, de orde en den vrede te handhaven. Ook de sociaal-democraten pluk ken daar de goede vruchten van. Spr. wijst er op hoe het in het buitenland, b.v. in Duitschland gesteld ds. Ieder oogenblik kan daar de burgeroorlog uitbreken. Uit eigen ervaring doet spr. hier mededeelingen over. Het is een bewijs van nationale volkskracht, dat er bij ons een leger van 70.000 man elk oogenblik gereed staat om de verschrikkelijk heden van een burgeroorlog te voorkomen. Men moet de preventieve werking van den B. V. L. niet onderschatten. Alles wat door de tegenstanders van den B. V. L. wordt aangebracht tegen den B. V. L., komt alleen voort uit nijd en de zucht om onder den dwang van den B. V. L. uit te komen. Maar zij moesten beseffen, dat ook zij zelf groot belang bij het voortbestaan van den B. V. L. hebben, omdat alleen bij den huidigen gang van zaken ook zij de volle vrijheid gewaarborgd hebben voor hun politieke ontwikkeling. Spr. stelt vervolgens de vraag: hoe verhouden zich de politieke partijen ten aanzien van de Revolutie Van de communisten is dat voldoende be kend. Maar van de S. D. A. P. weet men niet of men met vleesch of met visch te doen heeft. Toen het vorige jaar de Minister in de Kamer bij de begrooting van defensie de vraag stelde wat de S. D. A. P. in tijd van mobilisatie zou doen, bleef men het antwoord schuldig. Maar het is bekend, dat er in de S. D. A. P. een groote groep is, die zich nauw verwant gevoelen aan het communisme. Men denke slechts aan figuren als Fimmen en Schmidt. En de leiders der S. D. A. P., die minder revolutionair ontwikkeld zijn, zullen in dagen van politieke spanning htm leiding over de volgeligen verliezen. Men ziet slechts wat zich dzer dagen weer in Twente heeft afgespeeld. Bij al deze onevenwichtigheid en onzekerheid blijft ook het buitenland nog een voortdurend gevaar en is het geboden paraat te blijven. Wel heeft Van Zadelhof in de Kamer ge klaagd over het militaristische karakter van den B. V. L., maar de B. V. L. wil niet anders dan rust en vrede. Zij houdt zich volstrekt stal, maar juist die stilheid schijnt de S. D. A. P. te be angstigen. Spr. las juist dezen avond in „De Telegraaf" een beschrijving van het psychologisch leven van den Hongaarschen misdadiger, die den trein aanslag gepleegd heeft. Deze journalist, die een diepe studie van de psyche van dezen misda diger geeft, vertelt er van, dat deze man reeds in zijn jeugd een onevenwichtig karakter bezat. En toen hij voor de rechtbank geleid werd, zou hij een verklaring van zijn persoonlijke neiging en van de oorzaak van zijn misdrijf afleggen. De geheele rechtszaal was in groote spanning. De rechters hielden zich stil als standbeelden, met elkaar hebben besproken, dat wij er in gekend worden. Veel behoeven we er niet over te praten, daar je zelf heel goed gevoelt, dat er onder de gegeven omstandigheden van die verbintenis niets komen kan. Ik had trouwens ook niets anders verwacht. Maar wat denk je nu te doen, Annie „Dat is juist de groote moeilijkheid, vader. Ik word er wanhopig onder", klaagde zij. „Voor wanhoop is nog geen enkele reden. Meen je", hij wilde haar peilen, „dat de onge dwongen verhouding, zooals die tot nu is, niet bestendigd kan blijven „Bedoelt u, dat Albert geregeld bij ons komt, zooals altijd en dat ik, of liever, dat wij beiden doen, alsof er niets gebeurd is vroeg Annie verbaasd. „Ja, zooiets bedoelde ik. Ik vraag slechts. Aan jou is het, om het antwoord te geven." „Maar, vader, ik begrijp u niet. Dat kan toch niet. Albert zou toch wel een karakterloos iemand moeten zijnmaar neen, dat kunt u zoo niet meenen." Mijnheer Kleefstra glimlachte, toen hij het verontwaardigde gelaat van Annie zag en hoor de, hoe zij Albert verdedigde. „Ik beweer volstrekt niet, dat ik het meen. Het is mij alleen om jouw gevoelens te doen." Dan stond hij plotseling stil. Er was juist een electrische tram gepasseerd en een auto snorde voorbij. Maar overigens was op dat moment de weg naar Zuidwoude eenzaam. 'Hij zag zijn jongste dochter doordringend aan. „Annie, ik inoet je eens een ernstige vraag doen." „Ja, vader." „Je weet, dat er verschil bestaat tusschen liefde en verliefdheid. Hoe moet ik je gevoel tegenover Albert opvatten „Als liefde, vader", antwoordd Annie op vasten toon. „Dat is een groot woord en een geweldig begrip, je weet het." „Ik weet het. Maar er is geen sprake van verliefdheid. U hebt ons altijd ingeprent, hoe 5 in afwachting van wat deze man openbaren i zou. Maar de geweldige stilte in de gespannen sfeer va ndeze rechtszaal bracht den misdadiger geheel van streek en hij riep uit: zeg toch wat, spreekt tot me, anders word ik krankzinnig. Precies zoo kan de psychologische verklaring luiden van den geest in de S. D. A. P. Zij wacht op actie en de geweldige stilte van den B. V. L. maakt haar van streek. Ze is bang voor die stilte. „Maar", roept spr. de B.V.L.'ers toe: „handhaaft gij die rust, ook al worden ze er krankzinnig onder, gij zijt het vaderland tot grooten zegen 1" (Daverend applaus). Rede Ds. Voorsteegh. Na een korte pauze verkrijgt Us. Voorsteegn tiet woord, die mededeelt evenmin ooit te voren op rtaKKee geweest te zijn. Maar spr. heett pas mee mogen instemmen in de nuie aan H. M. ue Koningin door de kern van tiet JblakKeesche voiic gebracht en toen al direct gevoeld, dat zij oroeders waren, izn trouwens in den 15. V. L. culmineert de liefde voor Vaderland en Vorsten- nuis. ApplausJ Opr. kreeg met lang geleden een oud hand- scnritt in handen uit de iöe eeuw, waarin stond, uat Goeree en Uvertlakkee in den volksmond „liet Nederiandsch Oibene genoemd werd. Maar uit het enthousiasme, dat hier opstijgt, blijkt toch wel, dat er van de Siberische kou in de harten dezer mannen niets gevonden wordt. Er zijn er, die vaderiandsiietde en liefde tot het Vorstenhuis uit den tijd achten. Maar ge lukkig zijn er nog veie anderen, die er anders over denken en die beseften, dat God in onze volkshistorie aan dit klein, lage landje aan de zee groote wonderen verricht heeft, waarvoor wij met dankbaar genoeg kunnen zijn. Vaderlandsliefde is een door God ingeschapen neiging van het menschelijk hart, dat niemand vreemd is. En in de dagen van Augustus 1914 kroop ook bij de sociaal-democraten het bloed waar het niet gaan kon en waren zij even en thousiast omi naar de grenzen te snellen als de anderen. Er loopt door onze landshistorie een gouden draad, door God zelf geweven en nergens ter wereld vindt men een volk, dat aan zijn Vorsten huis zoo verbonden is als in ons landje. En wij hopen en bidden van God, dat dit snoer niet verbroken worde. Want een volk, dat massaal door de Revo lutie wordt gegrepen, stort in de allergrootste ellende. Wel lijkt een samenkomst als deze, met vlag gen versierd en in gezellige sfeer, een aange name ontspanning, maar de achtergrond is toch van ontróerenden ernst. Het is toch feitelijk een ellendig iets, dat in ons landje een B. V. L. moet paraat blijven, omdat dit noodzakelijk is. Maar anderzijds is het toch ook weer een mooi ding om te mogen meehelpen de orde en den vrede en de historische grondslagen van ons volksleven te handhaven. Het is zooals Dr. Vos opmerkte, van groote preventieve werking, dat wij een B. V. L. heb ben en het is een schoone taak, rondom den troon van ons Vorstenhuis geschaard te staan en aan ons Nederlandsche volk de weldaad te mogen bewijzen, de allerkostelijkste goederen, zonder welke een volk niet bestaan kan, te be schermen. Want Religie en Vrijheid en persoonlijkheid zijn weg als de RevolutiegolVeri over ons land slaan. En ook de moraliteit is weg en onze vrouwen en kinderen zijn niet meer veilig, wan neer de Revolutie doorbreekt. Het kostelijke Hollandsche gezinsleven is verloren als we ten prooi worden aan de Revolutie. De B. V. L. is een vredesinstituut. Spr. herinnert aan het ontroerend moment in Den Haag van 27 Sept. 1928, toen 22.000 mannen van den B. V. L, bijeen waren op Hout- rust, en sijr. staande bij het Vredespaleis een vliegmachine hoog in de lucht de letters B.V.L. zag schrijven boven het Vredespaleis, als een symboliek der vredelievendheid van dit instituut. Spr. wijst ook op de groote nationale volks kracht, dat ons volk altijd heeft gekenmerkt en het eenmaal een eerste plaats in de rij der volkeren heeft doen innemen. En ook thans nog is ons volk tot groote daden in staat, waarbij spr. herinnert aan den herbouw van het Kolo niaal gebouw op de tentoonstelling te Parijs, waarvoor zelfs Albert Thomas zijn hoed moest afnemen. Ons volk heeft een rijke geschiedenis en Oranje was hierbij steeds op het nauwst bij de landshistorie betrokken. Eminente geschiedschrij vers hebben er op gewezen, dat geen enkel Vorstengeslacht zóóveel geniale personen heeft voortgebracht als het Oranjehuis. Het is een geschenk van God aan ons Neder landsche volk. Spr. wijst op enkele ontroerende momenten uit het leven van H. M. de Koningin, waarin Haar groote liefde tot ons volk uitkwam en met een gloedvolle peroratie over het onver breekbaar snoer: God, Nederland en Oranje, eindigt spr. zijn met groote aandacht gevolgd betoog, waarop het groot applaus het antwoord der vergadering was. De voorzitter bracht de sprekers dank voor hun gloedvolle woorden en dankte ook de aanwezigen voor hun opkomst. Spr. herinnerde onwaardig en in den grond zondig flirten is. En wat is verliefdheid in wezen anders dan flirt „Precies dekken doen deze begrippen' elkaar niet, maar er schuilt wel waarheid in je rede neering. Ik moet dus aannemen, dat je werkelijk van Albert houdt en dat je met hem, als de bekende hinderpaal er niet was, het leven zoudt willen doorgaan „Ja, vader. Is dat zoo vreemd 7" „Vreemd Neen. Het is heel natuurlijk. Ik vraag het alleen, omdat ik goed op de hoogte moet zijn. Is dat gevoel pas van de laatste weken, Annie 7" Zij kleurde heftig. „Ik zal het u zeggen, vader, maar u moet er met niemand over spreken. Ik heb Albert al weken lief, bijna van het eerste oogenblik, dat hij bij ons kwam", bekende zij. „Dat is de eer lijke, oprechte waarheid." In stilte bewonderde mijnheer Kleefstra zijn dochter: nooit had zij daarvan iets doen mer ken en nooit Albert aangemoedigd1. „Pas een week geleden heb ik bemerkt, dat ik Albert niet onverschillig was", vervolgde Annie, zacht sprekend. „Ik weet nu genoeg. En wij beseffen heel goed, dat je lijdt. Maar je kent het strikte ge bod van onzen Heiland, Die ook heeft gezegd: Wie vader of moeder of broer of zuster (dat moet uitgebreid) lief heeft boven Mij, is Mijns niet waardig. God schenke je genade en kracht, om je leed te dragen. We begrijpen, dat het groot is. We leven met je mede." Zij liepen langzaam over den mooien weg, waar het steeds drukker werd. „Zullen wij den Allersmaweg inslaan, Annie?" Met e'en wijden bocht liep deze weg langs den hoofdweg, om midden dn Zuidwolde uit te komen. Het was een stille, eenzame weg, die beiden begeerden. „Maar wat moet er nu gebeuren, vader Moet ik nu wachten, tot Albert zich verklaart „Zal hij dat doen 7" „Dat spreekt toch vanzelf, vaderdeed nog eens aan den ernst der tijden en de groote taak, die de B. V. L. op de schouders heeft genomen en sprak den wensch uit, dat de spre kers naar hun woonplaats de overtuiging zullen medenemen, dat er ook op Flakkee een groote schare van mannen leeft, die met groote trouw zich stelt onder de banier van den B. V. L. (Applaus) Huldiging burgemeester Den Hollander, Burgem. Donkersloot van Ooltgens- plaat verkrijgt hierop bet woord en zegt, dat de B. V. L. gewest Flakkee spr. heeft opge dragen burgemeester Den Hollander geluk te wenschen met de onderscheiding, welke hem op 31 Augustus j.l. is ten deel gevallen. En in hem, zegt spr., wordt de gewestelijke afdeeling Flak kee van den B. V. L. gehuldigd door H. M. de Koningin; wel een bewijs, dat al wordt Flakkee dan ook het „Siberië van Nederland" genoemd, en al moet Flakkee ervaren, dat het op vele punten als een achterlijk land behandeld wordt, dat H. M. de Koningin Flakkee niet vergeet, maar waardeering heeft voor den B. V. L. op die eiland. (Groot applaus). Nadat de heer Den Hollander heeft dank gezegd voor deze woorden, gaat de vergadering om bij elf uur uiteen. De B. V. L. mag op een schitterend ge slaagden avond terugzien. KEURING VAN TREKHONDEN. Burgemeester en Wethouders van SOM- MELSDIJK brengen onder de aandacht van be langhebbenden, dat een algemeene keuring van trekhonden en hondekarren zal worden ge houden. De houders van trekhonden in de gemeente worden bij deze opgeroepen hun trekhonden met de kar of karren, waarvóór of waaronder de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig, op Donderdag 24 December a.s,, des namiddags tusschen 1J43 uur aan de keuring of herkeuring te doen onderwerpen, op het plein van de Openbare lagere school. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondekar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege den houder zijn onderworpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onderscheidenlijk als trekhond en hondekar geschikt zijn verklaard. Sommelsdijk, 9 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. De aardappelen worden al hier gekocht voor 3 en de uien voor 2.75 per H.L. Tegen een tweetal personen is alhier proces-vermaal opgemaakt wegens overtreding van de Wegenbelastingwet. MIDDELHARNIS. Aangifte Nat. Militie, lich ting 1932, van jongel. geboren in 1913. De aan gifte hiervan zal gehouden worden in de maand Januari, meer bepaaldelijk op Maandag 11 Jan., des nam. 2 uur. Op de gehouden vergadering van de ver een. Ambachtsschool werd 'besloten den duur der vereeniging te verlengen en de statuten te wijzigen. Als altijd werd een door de leer lingen vervaardigd werkstukje onder de aan wezigen verloot. Door B. en W. is het verzoek van de N.V. Graan- en Fouragiehandel v.h. C. van Schelven om op het perceel kad. sectie B 3513 een benzine-motor te mogen plaatsen, toegestaan. Vanaf het hovenhoofd is voor 't eerst wederom een Engelsche boot naar Londen ver trokken, geladen met 7000 balen uien. Op de vergadering van den Kolenbond „Ons Belang" zijn tot bestuursleden gekozen de heeren J. Vroegindeweij, A. Koese en H. van Heest en tot commissaris de heer P. Grooten- boer. Voor de betrekking van secretaris dezer gemeente hebben zich 90 sollicitanten aange meld. Bij publieke verkooping van, een land- bouwschuur met erf van de Wed. J, Krijten- berg, is dit afgemijnd voor rekening van den heer A. Krijtenberg door den heer J. Zaaijer op 1410. NIEUWE TONGE. Rectificatie.* Meldden we in het Woensdagnummer, dat de heer A. Mans zijn metselaarszaak ondershands had ver kocht aan den heer W. Drooger J.Az., thans moeten wij echter dit bericht herroepen, aange zien de koop niet doorgegaan is. Annie verontwaardigd, „Als hij een man van eer en karakter is „Stil maar. Ik verwacht ook niet anders. Ik wilde jouw meening maar eens hooren. Dus Albert zal met jou praten, mischien ook wel met ons. In dat laatste geval wordt het voor jou gemakkelijker, maar bij de eerste veronderstel lingwat zul je dan doen, Annie 7" „Ik moet een weigerend antwoord geVen", fluisterde zij. „Maar het is zoo moeilijk, vader." Hij had diep medelijden met haar, daar hij er ten volle van overtuigd geworden was, dat hier van Annie's zijde oprechte, sterke liefde in het spel was. „Dat begrijp ik ten volle, kind. En tóch zul je het moeten doen. En Albert zal die weigering moeten dragen als een man en daaruit ook zijn consequenties trekken." „Die zijn, dat 'hij dan niet meer bij ons komen kan vroeg zij, schier toonloos. „Een andere consequentie is er niet. Albert zal die ongetwijfeld trekken. Hij komt niet meer bij ons. Het is diep te betreuren, maar het efen is een' zuiver gevolg van het ander. Zie je het zoo niet, Annie „Gretha en ik zien het ook zoo. Ik had een stille hoop, dat u misschien een oplossing wist, maar och, die is er eigenlijk ook niet. Zwart is zwart en wit is wit. Ik heb mij gepaaid met allerlei drogredenen, maar ik voelde wel, dat ze mij niet baten. Ik moet, hoe hard die ook is, de werkelijkheid aanvaarden. Ik moet met een schreiend hart „neen" zeggen en veroorzaken het conflict tusschen ons gezin 'en Albert. De heer Kleefstra luisterde met de grootste instemming en met innerlijke blijdschap. Hij had het gesprek in deze richting geleid, om Annie's gevoelens goed te kennen. Eerst als zij de ge volgen goed inzag en die volledig wilde dragen, kon hij komen met het voorstel, dat hij met zijn vrouw besproken had. „Ik ben het volmaakt met je eens en heel blij, dat je alles goed ziet. Je zult het er niet ge makkelijk onder hebben, maar de wetenschap, dat wij je smart voelen en met Je meeleven, kan Tegen een persoon alhier Is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der wo ningwet (bouWen zonder vergunning). A.s. Maandag zal de uitbetaling der Ou derdomsrente plaats hebben op de gewone uren. De gehouden Fancy-fair ten bate van de IJsclub „De Vlakte" heeft opgebracht een bruto bedrag van bijna 1400. Op Dinsdag 22 December a.s., des n.m. 2 uur, zal er ten huize van den gemeente geneesheer Dr. C. van Gelder alhier, de ge legenheid zijn opengesteld tot kostelooze in- of herinenting. De werkzaamheden in de Cichoreifabriek „De Onderneming" zijn gisteren geëindigd. Tij dens diit seizoen werden 100.000 K.G, cichorei gedroogd. Prijzen der veldvruchten: Uien 2.75, peen 1.50, aardappelen 3 per 'H.L. De inschrijving voor den dienstplicht 1932 zal ter gemeentesecretarie plaats hebben op Donderdag 7 Januari 1932, des voormiddags van 11 tot 12 uur. -—Tegen eenige personen is proces-verbaal opgemaakt wegens baldadigheid. Door het uitwippen van de burry kwam de heer L. G. met de barouchette in een sloot terecht. De inzittende vrouwen konden zich slechts met moeite door de ramen verwijderen, en liepen allen eenige verwondingen op. Door voorbijgaande auto's werden zij meegenomen en thuisgebracht. Verder liep dit ongeval goed af. OUDE TONGE. Op het door B. en W. bij het N.V.V. ingediende verzoek om de ge- meentegeldleening daar geplaatst te krijgen, is een afwijzend antwoord ontvangen. Openbare vergadering van den gemeente raad op Dinsdag e.k., des v.m. 10 uur. Ten laste der gemeente zijn in het open baar uitgeloot van de 4J-£ geldleeniing 1917, groot 38000, no. 3 en van de 6 leening 1920, groot 120.000, no. 41, 107 'en 114. De auto van de Zuivelfabriek van de Vlugt reed alhier in den vroegen morgen in de sloot. Met gebroken ruiten en schade aan de cabine werd hij door Pullemans takelwagen op het droge gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De beide wethouders, die zitting hadden in de werkverschaffingscommissie, hebben als zoodanig bedankt. Door den heer G. Mijs is aan zijn pachters een reductie op de pacht verleend over 1931 van 20 van de pachtsom. Genoemde Mijs deed het geheel zonder aanzoek. Moge het door zeer vele verpachters gevolgd worden. De handel in veldvruchten is heden slap. Voor de uien besteedt men 2.75, koepeën 1.50 en aardappelen 3.25. MELISSANT. Van gemeentewege zijn on- g;veer 40 werkloozen te werk gesteld. Hiervan zijn er 30 in den Kroningspolder aan het werk. Woensdag geraakte, doordat de hit schrok, de wagen met kruidenierswaren van de N.V. Albert Heijn van den Molendijk. Met vereende krachten bracht men den wagen weer op den weg, zoodat het ongeluk met eenige schade aan wagen en kruidenierswaren gelukkig afliep. —i Woensdagmiddag kreeg de bouwknecht van Gebrs. Vogelaar een klap van een paard, waardoor hij zoodanig bezeerd werd, dat hij per auto naar huis gebracht moest worden. De dokter constateerde, dat eenige ribben gebroken waren. HERRINGEN. A.s. Dinsdag zal ten hulp- kantore de uitbetaling der Ouderdomsrente plaats hebben. Door den gemeenteveldwachter is tegen een tweetal inwoners proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Op de gehouden vergadering van het Gr. Kruis zijn tot 'bestuursleden herkozen de heeren A. W. Korvink en G. Nijpjes. GOEDEREEDE. Prijs der uien is 2.50 per H.L. Handel slap. Dinsdag a.s. zal de Ouderdomsrente wor den uitbetaald. Inschrijving van de Nat. Militie, lichting 1933 zal plaats hebben de geheele Januari maand 1932, doch meer bepaaldelijk 8 Januari van 10 tot 12 uur op de gemeentesecretarie. OUDiDORP. Als bestuurslid van de clchoreï- drogerij „De Eendracht'J is gekozen de heer C. Lodder Johz., zulks in plaats van wijlen den heer M. Bosland. De vergadering ter oprichting van een vereeniging voor vreemdelingenverkeer was goed bezocht. De heer Poldermans zette uiteen het doel en de werkwijze van zoo'n vereeniging, terwijl de heer Pik meer naar voren bracht de geldelijke voordeelen, waarvan de geheele ge meente genieten kan. Bij een dergelijke vereeni ging te Oostvoorne waren inlichtingen inge wonnen. Om te beginnen traden 39 personen als lid toe, die in een na-vergadering als bestuur kozen de heeren Polderman, voorzitter; Foppe- ma, secretaris; T. Tanis, penningmeester; Pik en Van Oostenbrugge. Proces-verbaal is opgemaakt tegen W. A. wegens openbare dronkenschap 'en tegen K. W. wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. Het aantal werklooz elandarbeiders is deze week gestegen tot 95. RINGVERGADERING VAN DEN RING „FLAKKEE" VAN NED. HERV. JONGELINGSVEREEN. OP G. G. Op Donderdag 10 December 1931, werd in de Ned. Herv. Kerk te Herkingen een vergade ring van bovengenoemden ring gehouden. Deze samenkomst, die onder leiding stond van den Ringvoorzitter, den Eerw. Heer Overweel, werd clangevangen met het zingen van Ps. 1 1. Daarna werd gelezen Ps. 19 en ging de voorz. voor in gebed. Vervolgens heette hij de ver schillende afdeeling van den Ring en de verdere belangstellenden hartelijk welkom. Verder deelde spr. mede, dat door het onverwachts bedanken van den Ringsecretanis geen notulen ter ver gadering aanwezig waren. Daarna was het woord aan vr. L. Kievit Hz. van Herkingen, welke zou behandelen een Bij- belsch onderwem, getiteld: „De onbarmhartige dienstknecht", welke gelijkenis staat opgetee- kend in het Evangelie van Matth., hoofdstuk 18 23—35. Vooraf wordt door den inl. dit Schriftgedeelte voorgelezen. Op keurige wijze gaf inl. een zeer goed bestudeerd onderwerp ten gehoore, wat rustig en' vlot gelezen en door de aanwezigen met aandacht werd aangehoord. Op deze inleiding volgde een breedvoerige bespreking. Gezongen werd Ps. 103 2 en werd tevens een collecte gehouden, welke opbracht 9.84. Vr. Osseweijer van Den Bommel behandelde het onderwerp; „Het Israel der Alpen". Ook deze inleiding getuigde van goede studie. Jam- mere dat de spr. een ietwat zachte stem had, waardoor niet alle aanwezigen deze.keurige in leiding in zijn geheel konden volgen. Daarna werd een korte pauze gehouden. In die pauze werd tot voorloopig secretaris van den Ring gekozen vr. Bestman uit Dirksland, die de benoeming aanvaardde. Na de pauze werd door vr. A. Dorst van Herkingen op 't kerkorgel een muziekstuk ten gehoore gebracht, n.l. het Largo van Handel, wat zeer mooi was. Aan de beurt was nu vr. Van Herpen uit Middelharnis met een inl. Vaderlandsche Gesch. „Hoe de Nederlanders den weg naar Indië zochten". Ook deze inl. leverde een mooi onder werp, wat veel beter door allen kon worden verstaan dan het vorige. Alle inleiders verdienen een woord van dank voor hun arbeid. Alleen op het laatste onder werp volgde geen bespreking. In de nu volgende rondvraag doet de voorz. eenige mededeelingen omtrent een door hem in November te Rotterdam bijgewoonde vergade ring van afgevaardigden van de Prov. afdeeling van den Bond. Ook werd de plaats voor de volgende D,V. te houden ringvergadering be sproken, welke zal plaats hebben op 2 Febr. '32. Verschillende zaken werden nog naar voren gebracht en werd ten slotte nog gezongen Ps. 105 1. Nadat vooraf door den voorzitter nog een woord van dank was gericht tot het kerkbestuur voor het gebruik van het kerkgebouw, koster, organist en allen, die hadden meegewerkt tot het doen slagen van deze samenkomst, werd geëindigd met dankzegging. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 11 December 1931. A. M. L„ 34 j„ landbouwer te Stellendam, heeft te Ouddorp met kunstlicht wild opge spoord, zonder vergunning van den eigenaar van den' grond. Verd .ontkent er geweest te zijn. Een carbid- lantaarn en een zak, die hem getoond worden, zegt verdachte niet te herkennen. Als verdediger in deze «aak treedt Mr. Dr. W. J. C. A. Nijgh te Hellevoetsluis, die zegt het proces-verbaal te 'betwisten, want de veld- een troost zijn." „Zou het niet mogelijk zijn, dat u met Albert sprak, vader Dat zou een pak van mijn hart zijn. Ik voel mij niet krachtig genoeg. Tenminste nog niet." „Ik wil er wel eens over denken. Het een voudigste was natuurlijk, dat Albert met mij praatte over jou, maar het is niet zeker, dat hij dat zal doen." „Dat weet ik ook niet." „Natuurlijk niet. Het is voor mij moeilijk, met hem er over te beginnen. Hij zal zich, zeer terecht, afvragen, hoe ik weet, dat hij gevoelens voor jou koestert. Mag en kan ik hem dan zeggen, dat jij mij hebt ingelicht en in je smart naar mij gekomen bent 7" Annie aarzelde even. Zij voelde de moeilijk heid. Maar dan zeide zij: „Ja, vader, u kunt dat zeggen." „Je vergist je niet in Albert's gevoelens, Annie 7" „Neen, vader, vergissen is uitgesloten. Of Albert moet met mij spelen. En dat kan ik mij eenvoudig niet indenken." „Dat doet hij niet. Ik hel er nu toe over, om hem te spreken en hem de kwestie, zoo kiesch mogelijk, maar ook zoo positief mogelijk, uiteen te zetten. Dan komt hij niet weer bij jou en ver dwijnt, langzamerhand of direct, uit onzen kring. Vind je dat plan zoo goed 7" „Het moet, vader. Ik begrijp het." „Dat doet mij genoegen. Zóó zou het dus kunnen. Maar er is ook een andere oplossing, die ik met moeder besproken heb en waarover wij bedden het eens zijn. Nu moet jij daarover je gedachten eens zeggen." Mijnheer Kleefstra bespeurde, hoe het in de oogën van Annie lichtte, hoe verwachtensvol zij hem aanzag. „Ik zal je onze bespreking uiteen zetten', maar bereid je er vast op voor, dat het plan alleen verwezenlijkt worden kan, als er offers gebracht worden." Daarop vertelde de heer Kleefstra. wat hij met zijn vrouw had besproken en welke motieven er toe geleid hadden, het voorstel aan Annie te doen. Deze luisterde met de grootste aandacht en in verbazing. Zulk een ontknooping had zij niet verwacht. „Je begrijpt natuurlijk de bedoeling", besloot hij. „Aannemende, dat je met de idee accoord gaat, deel ik vandaag of morgen, waar ook Al- bert bij is, mee, dat je spoedig vertrekt, iets, waarover vroeger reeds is gesproken. Arie en Gretha zijn dan natuurlijk vooraf op de hoogte gebracht en toonen niet de minste verbazing. Wij voorkomen dan, dat Albert met ons of met jou praat. De verhouding blijft, zooals vroeger. En de mogelijkbeid blijft bestaan, God geve het, dat Albert tot een ander en beter inzicht komt. Wij allen meenen, terecht, dat hij reeds aan het begin van den goeden weg staat. „Di t had ik nu nooit kunnen vermoeden," bekende Annie „Het overvalt me zoo." „Geen wonder. Het plan overviel mij ook, toen moeder er over begon, De idee is namelijk van moeder." „Ik weet nog niet, wat Ik er van zeggen moet." „Dat verlangt ook niemand. Je denkt er eens over na, praat er nog eens met moeder en Gretha over, als dit laatste mogelijk is zonder dat Marianne er bij tegenwoordig is. En dan deel je later je beslissing mede. Het behoeft vol strekt niet. Je bent volkomen vrij. Als je dit niet wilt of kunt, dan zal geschieden, wat we zooeven bespraken'. Natuurlijk moet er iets gebeuren. Dat spreekt." „Maar, vader, als ik dat nu doe, dan brengen u en moeder het offer, waarvan u zooeven SDrek 1" zeide Annie opeens. (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 4