Kerk en School. StF Las U de ad vertentie van »GEN- TRAAL« al? Rechtzaken. Uit onze Partij Ingezonden Stukken. Lees onze annonce In dit blad. - SOMMELSDIJK. De 1.1. Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor het gesticht van lijders aan vallende ziekte te Heemstede heeft opgebracht 35, MIDDELHARNIS. De heer D. J. Beversluis heeft wegens voortdurende lichaamszwakte ont slag genomen als ouderling in de Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 11 December zal in de Ned. Herv. Kerk voor 't eerst door het nieuw gekozen Kiescollege de stemming worden gehouden voor 3 ouderlingen en 1 diaken. OOLTGENSPLAAT. De jongejuffr. Marie van Veen, leerlinge der openbare school no 1, behaalde een prijs in den schrijfwedstrijd, uit geschreven door den cursus Postma te Rotter dam. OUDE TONGE.* Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. S. Goverts Jr. te Gameren. Rectificatie. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk bracht op de som van 265.In ons vorig nummer stond abusievelijk 2650.— vermeld. MELISSANT. De Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden oogstcollecte heeft 488. opgebracht. HERKINGEN. De vergadering van stemge rechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk, ter verkiezing van een ouderling en een diaken, wegens periodieke aftreding van C. J. van Wezel en J. v. d. Wende, is wegens onvol talligheid uitgesteld tot later. STELLENDAM.* Bij den schrijfwedstrijd van Postma heeft één der leerlingen van de Chr. Nat. School alhier, n.l, A. M. Borgdorff uit de 6e klasse, een prijs 'behaald. GOEDEREEDE. Verbetering. In ons vorig nummer meldden wij, dat de oogstcollecte voor de Kerk heeft opgebracht 247.dit moest zijn 274. OUDDORP. Bij den gehouden schrijfwed strijd voor de scholen in Nederland en België behaalde Corn. Troost, leerling der Chr. School alhier, een hoogste prijs. Bovendien behoort deze school' tot de 10 scholen uit ons land, waar de schrijfkunst van vele leerlingen op een hoog peil staat. Als blijk van waardeering voor deze prachtige onderscheiding ontvangt de Chr. School alhier een kostbare serie leermiddelen voor verkeers-onderwijs. Als ouderling bij de Geref, Kerk is ge kozen de heer P. Tanis Gz. en als diaken de heer W. Visser. De Meisjesvereeniging, die wekelijks in de Geref, Kerk samenkomt, heeft naar het Geuzen- weeshuis te Brielle verzonden 1 deken, 2 spreien, 12 jongensbroekjes, 18 meisjesbroekjes, 24 handdoeken, 12 theedoeken, 4 paar kousen, 2 overhemden, 6 nachtjaponnen', 12 zakdoeken, 20 el flanel, 3 pakken sajet, 1 pak wol, 12 lakens, 12 el katoen, 12 sloopen en 18 hemden. Het is dubbel jammer, dat we aan deze prachtige opgave moeten toevoegen, dat de vereeniging door gebrek aan leden is ontbonden. Mej. L. v. d. Klooster, thans helpster bij de handwerken op de Chr. School, is met in gang van 17 December benoemd als juffrouw van de naaikamer van het Kinderhuis der Herv. Kerk te Rotterdam, in de Van Speijkstraat. HET EINDE DER KANSEN TEGEMOET! Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt plaatsing voor het volgende Wat wij verleden week hoopten is niet ge beurd: het daggemiddelde is deze week niet 10.000.geweest en het volledige bedrag, dat den achterstand moest inhalen, is niet bijeen gebracht. Men heeft uit onze verantwoordingen kunnen zien hoeveel van dag tot dag binnenkwam. En iederen dag weer hebben wij 't wonder aan schouwd, dat in dezen tijd van moeite en zorg God wonderbaarlijk hielp. Zijn wij er nu echter Gaat 't nu stilstaan Of gaan wij voort (nog een paar weken slechts) om ons werk in 1931 af te maken, om op 31 December, wat de Zending betreft, schuld-vrij te staan Wij zijn vol vertrouwen, hoe zou 't anders kunn'en Wij gaan daarom dan ook met moed voor waarts. Zooals in den aanvang van dit bericht is gezegd: wij zijn er nog nietEr is nog een na-actie noodig. Er gaat dan ook een dezer dagen nog een circulaire uit aan eenige tien duizenden personen. Er zijn nog menschen, die nog niet steunden en, als zij aan de noodzake lijkheid herinnerd worden, het nog gaarne willen doen. Op de hulp van dezen wachten wij nog voor het bijeenbrengen van het nog ontbrekende. TOEWIJDING. Ware toewijding in den rechten zin, naar den eisch van Gods Woord, wordt helaas zoo weinig gevonden, omdat het recht, dat God op ons heeft, als zijnde den oorsprong van ons leven, in strijd is met onze booze natuur, die dat recht Gods miskent, die niet wil, dat Gods eisch haar bindt, omdat de toewijding verkocht is aan Satan. En daarom, omdat de oorsprong van ons leven, dat is God, en het einddoel aller dingen, de verheerlijking van Zijn Naam, buiten God, den Souvereine, gezocht wordt, is er zooveel toewijding, die wij moeten onderscheiden van de ware, omdat ze niet geboren is uit en tot God, maar uit den vader der leugenen, die on waarachtige toewijding moet geheeten worden, want hij eigent zich een recht toe, dat alleen God, als Schepper en Formeerder, toekomt. En waar de zonde haar intrede in de wereld heeft gedaan, ën haar verderving van geslacht tot geslacht en van eeuw tot eeuw als de kan ker in het leven heeft voortgezet, daar is het recht Gods aangerand, en Zijn heilige wet, die de volle toewijding van den mensch elscht, overtreden. Dat wondere samenstel, de Mensch, dat door den Psalmist genoemd wordt, nog verborgen zijnde in den moederschoot, als een borduursel, gesierd met wondere gaven en krachten, gesteld als den koning der schepping en de kroon op al Gods werk, heeft de verderving en dood boven dén bloei en het leven verkoren. Er zijn duizenden en tienduizenden, die met een schijn- of valsch ideaal voor oogen, al hun energie, hun daad van toewijding, zich werpen in den strijd tegen God, met de krachten en gaven van God. Gedreven door een leugengeest, die de wereld bereidt voor het oordeel, het laatste dat komen zal, werpt m'en zich met een demonische toe wijding in den strijd, om in niets ontzienden ijver het ideaal te grijpen, dat wel in schijn bestaat, maar in werkelijkheid ellende beteekent, want hoe meer de atmosfeer geladen wordt, hoe grooter de breuk zal worden in den ge meenschapszin, en hoe spannender de verhou dingen onderling worden. En wanneer wij nu onze roeping niet verstaan en de strijd in ons toekomstig leven licht achten en geen ernst ons uitdrijft tot den troon Gods, en ons jonge leven niet bewust is van zijn toe komende volle levenstaak, en zich daarvoor niet in volle toewijding toebereidt, dan zal de maal stroom ons in haar kolk verzwelgen en onzen Christennaam van de aarde verdelgen. De tijden zijn ernstig, en 'het leven is ern stig, maar juist dat ernstige geeft waarde aan het leven, en moet ons de blijdschap in het hart geven, dat we hebben mogen leven. Want als Christenen moeten wij kennen een betere toewijding uit waarachtige liefde ge boren, die weet, dat heel het leven Godes is, dus Hem gewijd moet worden. Wij moeten als Christus-belijders gevoelen, dat toewijding wil zeggen: verknochtheid aan God, dat wij ons geven voor God en Zijn dienst, omdat wij belijden het eigendom van Christus te zijn, die ons tot den hoogen prijs van Zijn bloed gekocht heeft. Maar hierbij hebben we te bedenken, dat zulk een verheven en ideale toewijding, door mij hier neergeschreven, wel ten volle van ons gevraagd wordt, maar wij daartoe slechts kunnen voort varen om tot die volmaaktheid te komen; nooit hier op aarde, maar straks in den hemel, waar onze toewijding, gedreven door de liefde die blijft, in volle heerlijkheid zal stralen. Doch van die etherische hoogte moeten wij dalen tot het gewone, dagelijksche leven, daar leven wij in, en daar wordt straks van ons, de jeugd, die de toekomst in zich draagt, de volle kracht gevraagd. Want op onze schouders wordt een grootsche, heerlijke, maar ook een moeilijke taak gelegd, waar de antithese tusschen geloof 'en ongeloof zich al scherper toespitst, en de strijd tusschen Christus en Satan voor ons oog angstwekkend gestreden wordt, daar kan onze belijdenis alleen door de daad der toewijding krachtig bevonden worden, als wij strijden mogen door de liefde en kracht van Christus, die, dit weten wij, zeker zal triumfeeren. En daarom, omdat wij nog staan vóór de poort des levens, maar die toch straks zullen moeten binnentreden, is voor ons de daad der toewijding van onuitsprekelijke waarde, omdat ze naast onzen dagelijkschën arbeid tot onder houd van de stoffelijke behoeften, niet minder gevraagd wordt voor onze geestelijke, zedelijke ontplooiing, om ook daarin te groeien tot een volwassen man in den Heere. Daarom is activiteit en ijver, liefde en ge meenschapszin, de eischen, die aan ons volk gesteld worden, maar die niet als een last, maar als een lust door ons betracht moeten worden, omdat de liefde van Christus ons dringt en ons leven in haar openbaring daarvan het exempel .moet zijn. Daarom moet de vorming der jeugd, met volle toewijding der jeugd, geleid door goede raadgevers, en bekrachtigd door de gebeden, in het verstaan van onze levensroeping, te strijden voor de eere van onzen God, met volle liefde geschieden. Er klinkt in dezen afvalstijd Een machtig Woord des Heeren Tot mij, die straks in bangen strijd De wapens moet hanteeren. Bewaar hét pand, u toevertrouwd. Gekocht met bloed en tranen, Bewaar Mijn Woord, waarop gebouwd Mijn kerk, laat haar niet tanen, Mijn zoon, mijn dochter, geef m' uw hart, Dan geeft ge Mij uw leven. Strijd voor uw Koning, 't geeft u smart, Maar't zal ook verugde geven. Want d' overwinning heeft mijn Zoon Voor u gaf Hij Zijn leven Verworven, d' Overwinningskroon Is Hem als loon gegeven. Dat 's onze sterkte, onze kracht, Laat Satan dan vrij woeden. Wij hebben e'ene sterkere macht, Die ons steeds wil behoeden. Wijd d'an uw leven, jonge schaar, In dienst van onzen Heere, En heffen wij een blijde maar Straks aan tot Zijne eere. O. A. P. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie Verzoeke een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. De nood is hoog, zoo werd betiteld een inge zonden stukje in Uw blad van 1.1. Woensdag van „Steeds bereid". Naar aanleiding van dat schrijven wil ik ook wel iets schrijven om met hem mede te werken om mogelijk te komen tot een organisatie die tracht meerdere en vlug gere hulp en steun voor den landbouw te ver krijgen. Met „Steeds bereid" ben ik het eens wat de woorden langzaamheid en traagheid aangaat, maar zulke woorden moeten uit ons woorden boek, zoo ook laksheid. Zijn wij ook niet te langzaam, te traag en' te laks in dezen tijd We moeten met kracht en klem onze klachten en grieven duidelijk kenbaar maken. Weten ze in Regeeringskringen wel 'goed hoe het er hapert? Is het geen fout van ons altijd Heeren voor onzen yyagen te spannen Met „Steeds bereid" ben ik het eens. Laten we meer activiteit aan den dag leggen, vrij van alle partijen, alle landbouwers, een geheel zijnde, ons niet langer in d'en hoek laten houden. Laten we zorgen dat we over eenigen tijd mochten kunnen zeggen bij Utrecht en Assen als is het dan niet begon de victorie, dan toch vandaar zijn we ontwaakt. Wat helpt het als het blijft bij het spreken over den slechten tijd onder el kaar en we brengen onze klachten niet naar voren Zijn we lasche boeren Laten we dit dan niet langer zijn. Andere catagoriën in onze Maatschappij zijn ons ver voor, waaronder er zelfs zijn, die (laat ik een bekende spreekwijze gebruiken) de ooren van uw hoofd eten. Laten we zooals „Steeds bereid" ons aangeeft een Boerenpartij vormen, afgezien van alle partijen maar als Ned. boer. Wij als Nederlandsche burgers hebben onze plichten, maar de Regeering mag haar plicht jegens ons ook niet verzaken. Enkele dingen uit den mobilisatie-tijd worden nog naar voren gebracht in het stukje over de Geschiedenis van d'en Flakkeeschen Boerenbond in dit blad en dan komt de gedachte bij mij op, moeten we dan altijd het kind van de rekening zijn. Landbouwers ik roep U toe wordt wakker, wordt actief. COLLEGA VAN „STEEDS BEREID." RECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van Dinsdag 1 December. DRONKENMANSRIT. Met noodlottige gevolgen. De kantonrechter te Sommelsdijk heeft den 20-jarigen chauffeur H. v. R„ te Middelharnis, veroordeeld tot 2 maal 5 dagen hechtenis, we gens het besturen van een auto, terwijl hij onder den invloed van alcoholhoudenden drank ver keerde. Op 3 Juli, des avonds 9 uur, had verdachte in di'en' toestand gereden onder Dirksland, op weg naar Melissant. Een kwartier later had hij onder Melissant den jongen Gootjes aange reden, toen hij van den Molendijk naar den Nollendijk ging, zonder signaal te geven. Op de vraag aan verdachte, waarom hij in hooger beroep was gekomen, antwoordde hij, omdat hij geen schuld had. Hij had maar 4 glazen bier op en Gootjes niet gezien. De president: En Van der Boom, die je in Nieuwe Tonge hebt doodgereden, heb je dien ook niet gezien Verdachte: Ne'en. Van de getuigen was er een heelemaal uit Erfscheiderveen bij Emmen gekomen. De ten laste legging: dood door schuld, komt Donder dag a.s. voor. Het komt den president van het parket niet juist voor, zoo zeide hij, dat deze drie zaken niet op één dag worden behandeld. De behandeling zooals die nu geschiedt, kost den Staat der Nederlanden een aardig bedrag. Deze eene getuige is hier Maandag al gekomen en kan Vrijdag eerst weer weg. De 12-jarige getuige Gootjes verklaarde op 3 Juli des avonds te 9 uur op den hoek der twee in de dagvaarding genoemde dijken te hebben gestaan, to'en hij plotseling werd aangereden. Een signaal heeft hij gezien noch gehoord. Verdachte weet niet Gootjes te hebben ge raakt. Hij is 's avonds met zijn vriend Kapper met een vrachtauto wezen toeren en heeft Oude en Nieuwe Tonge, Sommelsdijk, Dirksland en Melissant bezocht. Getuige H. Wielaard herkende verdachte pertinent als den bestuurder van den auto, die Gootjes heeft aangereden. Verdachte reed zeer snel' en slingerde. Getuige Kapper trachtte eerst de dronken schap van den verdachte te verbloemen. Hij beweerde, dat er eerst limonade 'en toen bier gedronken was. De president hield hem echter voor, dat hij in de instructie anders had ver klaard, hij had daar n.l. verteld, dat er eerst z.g. Portwijn, die zoo zwart zag als koffie, was gedronken en daarna nog een glas of tien bier. De chauffeur P. C. Hagens had verdachte vóór den rit in het café van Sint Annaland te Dirksland gezien. Hij maakte toen den indruk niet in staat te- zijn om een auto te besturen. Het O. M. vond, dat er zoo schandelijk ge reden was, dat er geen enkele reden was tot wijziging van het vonnis. De verdediger, mr. O. de Jong, legde er na druk op, dat het hier eigenlijk één feit betreft in alle zaken. Behalve deze twee 'en de dood door schuld, die Donderdag voorkomt, zijn er nog twee zaken tegen verdachte loopende. In een daarvan is verdachte tot 2 dagen veroor deeld door den kantonrechter en in een vrij gesproken. Van deze beide vonnissen is de ambtenaar een week geleden in appèl gegaan. Pleiter vroeg de rechtbank één straf op te leggen voor al deze zaken, en dan is er alle reden verdachte is nooit veroordeeld en staat gunstig bekend e'en gedeeltelijk onvoorwaardelijke gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 15 December, DRONKEMANSRIT. Met noodlottige gevolgen. Donderdag heeft voor de rechtbank te Rot terdam het voornaamste bedrijf gespeeld van het drama, dat op den avond van den 3den Juli op Overflakkee heeft plaats gehad en waar van we indertijd melding hebben gemaakt. De 20-jarige chauffeur H. van R„ die Dinsdag jl. van twee vonnissen van den kantonrechter te Sommelsdijk in appél terecht heeft gestaan, waarbij hij omdat hij in beschonken toestand achter het stuur had gezeten, was veroordeeld tot 2 maal 5 dag'en hechtenis, stond nu terecht onder verdenking van het veroorzaken van dood door schuld. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 3 Juli 1931 te Nieuwe Tonge op den Langeweg als bestuurder van een auto daarmede hoogst roe keloos, onvoorzichtig, lichtvaardig en onacht zaam, immers niet, althans niet voldoende re kening houdende met een op dien weg op een rijwiel rijdenden persoon J. van der Boom, heeft gereden, waardoor hij genoemden van der B. althans diens fiets met zijn auto heeft aangere den, tengevolge waarvan, alzoo door verdachtes schuld, genoemde van der Boom zoodanige ver wondingen bekwam, dat hij daarvan is overle den. Verdachte gaf toe op 3 Juni met zijn vracht auto een Ford te hebben gereden. De auto had een bak, breeder dan de cabine. Ver dachte had di'en dag alcohol gebruikt, maar was niet onder den invloed. Hij had ongeveer 4 glazen bier gedronken. En een klein glaasje Port. De president, mr. Van Vierssen Trip Weet u niet meer hoeveel u gedronken hebt, omdat u zoo dronken bent geweest Er zijn getuigen die verklaren, dat u limonadeglazen vol Port hebt gedronken. Verdachte is via den Qostdijk, den Oudeland- schen Dijk en den Biermansweg gekomen op den Langeweg, een weg van een meter of drie breed volgens zijn zeggen, met berm en een sloot er langs. Jacob Kappen zat naast hem. Geslingerd heeft hij niet, hij heeft gereden midden op den weg. Of hij fietsers is tegengekomen, weet hij niet. Hij heeft geen man aangereden. De president: Hebt u zoo goed uitgekeken, dat u het zou gezien hebben, als u den man had geraakt Verdachte Ja. Verdachte zegt verder, dat de op de calot van zijn auto gevonden moet er reeds lang in zat. Hij rijdt nog steeds. De eerste deskundige, dr. E. C. van Rijssel, had de sectie verricht op het lijk van Jan van der Boom, een man van 57 jaar. Deskundige had op het lijk aangetroffen een scheur in de milt, buikwonden, links was de borstkas geheel ingedrukt en waren 10 ribben gebroken. De mogelijkheid bestaat |dat dleze verwondingen door aanrijding met een snelrijdenden auto zijn ontstaan, terwijl de aangeredene op e'en fiets zat. De verwondingen waren op zichzelf doode- lijk. De veldwachter J. van Helden heeft van der Boom liggende in den sloot langs den Langeweg aangetroffen. De sloot was droog. Van der B. leefde nog, maar was niet meer in staat iets te zeggen. De weg is 4j/2 meter breed, met bermen van ongeveer M. Langs den weg staan geen boomen, wel telefoonpalen; v. d. Boom lag een meter of dertig voorbij een telefoonpaal. Om half één 's avonds van het ongeluk heeft ge tuige den verdachte gesproken, deze maakte toen nog den indruk beschonken, te zijn. Men heeft getracht verdachte te hooren over de aan rijding, maar hij wist niets daarover te zeggen. Een ter zitting aanwezige klomp is in de wo ning van v. d. B. in beslag genomen. Wie ge tuige die klomp heeft gegeven weet getuige zich niet meer precies te herinneren. De president wees op getuige's proces-ver baal, waarin staat, dat naast v. d. Boom twee klompen zijn gevonden. Een van die klompen waarop wat verf zat, was een van die twee. Ook de auto van verdachte is door getuige in beslag genomen. Het O. M.Waarom bent u na het ongeluk dadelijk naar v. R. gegaan Getuige Omdat verschillende getuigen mijn aandacht hebben gevestigd op v. R. Op vragen van den verdediger mr. O. de Jong, zeide getuige, dat v. d. Boom gevonden is dichter bij Middelharnis dan bij Nieuwe Ton ge. In de garage van v. R. stonden twee vracht auto's De wegen die verdachte heeft gereden voor hij op den Langeweg kwam, waren niet meer dan een meter of drie breed. De inspecteur van den motordienst J. W. J. Moerman had een van de eerste dagen van Juli de auto onderzocht. Claxon, remmen en stuur waren in orde. Aan de auto was van de voornaaf links een streepje roodbruine verf af. Getuige 'heeft ook de in beslag genomen klomp gezien en meent dat de verf daarop kan gekomen zijn door e'en draaiende beweging van het voor werp, waarmee de klomp in aanraking is ge weest. Op den kant zag de laadbak eruit of er langs geveegd was. Deze laadbak steekt iets uit. Deskundige meent, dat de bestuurder, die deze aanrijding heeft veroorzaakt, den man heeft moeten zien. Op een vraag van den verdediger zeide deskundige dat de beschadiging en de plek, waar geen stof was, ook zouden kunnen zijn ontstaan door het rijden uit een nauwe garage. De auto was een gebruikte wagen', bak en wielen waren beschadigd, vlekken 'en roest vlekken zaten er op. Dr. W. van Rijn, scheikundige, heeft de verf op den klomp onderzocht en die op den auto. Er is geen verschil tusschen beide, het zijn beide ijzermenies, een gewone ordinaire verfstof. De verf op den klomp paste vrijwel op de moet. Andere ijzerdeelen zijn op den klomp niet ge vonden. Het onderzoek van deskundige heeft op 27 Sept. plaats gehad. Verdachte merkte op, de indruk op den klomp best van een Fordwiel afkomstig kan zijn. Maar er zijn zooveel Fords. Getuige L. Jordaan had op 3 Juli des avonds 7.30 uur zonnetijd op den Langeweg gered'en. Een vrachtauto is hem voorbijgereden en even daarna is 'het ongeluk gebeurd. Het was toen nog helder licht. De auto slingerde over den weg. De fietser reed goed rechts van den weg. De auto stoof plotseling op den fietser af, die over zijn rijwiel in de sloot vloog. De mensch'en op den auto, die niet zoo hard reed, heeft ge tuige niet' gezien. De vrachtauto was van bin nen zwart. De president tot verdachteWerd uw auto bij den wegenbouw gebruikt Werd er aarde in vervoerd? Verdachte Ja. Getuige C. M. Tieleman had op den weg gefietst. Van der Boom reed achter haar. Zij is een auto tegengekomen, die leek op den' wa gen van verdachte, waarvan aan getuige een foto werd getoond. De auto slingerde over den weg, en reed bijna tegen haar vriendin aan. Getuige heeft achter zich gekeken, omdat de auto zoo slingerde. Ze heeft v. d. Boom zien aanrijden. Ze heeft maar één auto op dien tijd op den weg gezien. Wie er inzat, weet ze niet. De stoffeerder R. Verduin, heeft den auto over den weg zien slingeren. Deze auto werd bestuurd door v. R. 'en Kapper. De inzittenden waren zeer luidruchtig. De aanrijding heeft ge tuige niet gezien. Getuige is te ongeveer half negen (zomertijd) op den Langeweg geweest. Getuige L. v. d. Ouden, die doof is, ver klaarde als de vorige getuigen, hij had den auto op den weg gezien, maar de inzittenden niet herkend. Getuige C. J. Fes had v R en Kapper 's av. in haar café gezien, v. R. had tien glazen bier gedronken en een halve flesch port. v. R. wag gelde tóen' hij naar buiten ging. Getuige heeft nog gezegd: ik zou voor geen duizend gulden met je meerijden. Verdachte zeide daarop: Er kunnen maar twee dingen gebeuren: alles dood of alles levend Bij het wegrijden heeft v. R. ook nog een fiets aangereden. Verdachte ontkent dit alles. De president: Waarom zou de juffrouw dat dan zeggen Verdachte: Misschien heeft ze een hekel aan me. Mej. M. v. d. Zwaluw, de eigenares van het café, waarin verdachte heeftgedronken, ver klaarde als de vorige getuige, haar buffetjuf frouw. Om kwart over zeven' (zonnetijd) is verdachte weggegaan. Getuige J. Kapper, die naast v. R. had ge zeten, verklaarde, dat deze e'en paar limonade glazen port had gedronken en tien glazen bier. Getuige had eerst nog willen uitstappen. Op enkele plaatsen reed v. R. vrij goed, op andere slingerde hij. Getuige heeft evenmin als v. R. iets van een aanrijding gezien. Mr. H. A. J. Beumer, vertegenwoordiger van het O. M., zeide, dat op 3 Juli v. d. Boom door een aanrijding om het leven is gekomen. Spr. uitte een woord van deernis met het slachtoffer. Wie was de oorzaak van die aanrijding? Op den Langeweg reed e'en auto en twee getuigen hebben dien auto v. d. Boom zien aanrijden, v. d. Boom reed geheel rechts van den weg. Hij is met zijn borst tegen de laadbak -gekomen, maakte een slag om en kwam in de sloot terecht. Dr. van Rijssel verklaart, dat v. d. Boom tien ribben heeft gebroken en dat aanrijding de oor zaak van de verwondingen kan zijn. Het spoor leidde dadelijk naar v. R. Toen de verbalisant van Helden den verdachte 's avonds hoorde, was deze nog beschonken. Geen wonder, als men hoort wat hij gedronken heeft. Verdachte heeft van den beginne af een cynische houding aangenomen en gezegd: ze moeten het me maar bewijzen Was hij niet schuldig, dan had hij zeker alle hulp verleend, om den waren schul dige te vinden. De klomp is een bijzondere aan wijzing. Al is deze niet op de plaats zelf in beslag genomen, er is geen twijfel aan of het is de klomp van v. d. Boom, Het O. M. haalde verder het getuigenis van deskundigen Moerman en van Rijn aan en wees in het bijzonder op de verklaring van Verduin, die v. R. in de auto heeft herkend. Belangrijk is ook, dat het moment van de aanrijding klopt met dat, waarop ver dachte, gezien zijn vertrek uit de herberg, ter plaatse moet zijn geweest. Niettegenstaande verdachtes halstarrige ont- kentenis, acht het O. M. bewezen, dat verdachte v. d. Boom heeft aangereden. Verdachte is een gevaar voor den weg. Het is te betreuren, dat de wet geen hooger straf toelaat dani negen maanden. Er is hier alle reden om de maximum straf op te leggen. Eisch 9 maanden gevangenis straf en ontzegging van het recht een auto te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. O. de Jong, wees er op, dat er reden is tot twijfel aan verdachtes schuld aan d'en dood van v. d. Boom. v. R. en Kapper zijn samen weggereden, de laatste had niet veel gebruikt; zou deze in Dirksland, waar een oo- genblik verpoosd is, of te Melissant dan nog verder met een beschonken man zijn meege reden Was verdachte wel zoo dronken Zou de burgemeester van Dirksland hem in dat geval als bestuurder hebben laten doorrijden, wat nu toch gebeurd is Dat verdachte van geen aanrijding zich be wust was, blijkt wel hieruit, dat hij niet getracht heeft langs een zijweg van den Langeweg weg te komen, er waren genoeg zulke zijwegen in de buurt. De auto is niet pertinent herkend door de getuigën'; trouwens, dit soort auto's wordt bij de wegenbouw veel gebruikt. De auto is 10 dagen na het ongeval eerst in beslag genomen. De vegen op de laadbak zijn verklaarbaar, als men in aanmerking neemt, dat de wagen in een zoo nauwe garage stond. Staat de identiteit van den klomp wel zoo vast Alle Fords op het eiland vertoonen een soort verf, als op den klomp te vinden is. Pleiter gelooft niet, dat verdachte in staat zou zijn een door hem aangereden slachtoffer te laten liggen. Een dergelijk ongeluk zou hem zeker, als hij al dron ken was, ontnuchterd hebb'eri. Verdachte heeft een' blanco strafregister, daarom is de maximumstraf niet op haar plaats. Wordt verdachte schuldig geoordeeld, dan zal hij toch niet op Qoeree en Overflakkee kunnen blijven, wat ook al een straf voor hem is. Een combinatie van onvoorwaardelijke en voor waardelijke straf zou hier het meest op haar plaats zijn. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 17 December. Uitspraken» In een zaak van J. d. J„ 36 jaar, winkelier te Stellendam, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Sommelsdijk, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet hij had te Dirksland een motorfiets bestuurd, terwijl hij onder den invloed verkeerde van alcoholi- schen drank was veroordeeld tot 3 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis ver nietigd en opnieuw rechtdoende, verdachte ver oordeeld tot 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. ELECTRO.TECHN. BUREAU «CENTRAAL* STATENKIESKRING RIDDERKERK. Jaarvergadering te Rotterdam. De Statenkieskring Ridderkerk hield Zaterdag haar jaarvergadering te Rotterdam, onder leiding van den heer J. C. Diepenhorst van Strijen. Na de opening en lezing der notulen bracht de secretaris, de heer J. P. Kögeler, het jaarverslag uit. Herinnerd werd aan de voor bereiding van de verkiezing en aan de behaalde resultaten. Vooral in de hulpcentrale Voorne- Putten moet meer actie worden ontwikkeld. Bij het wankelen van zooveel, wat vast scheen, staat vast het eeuwige Woord Gods. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in kas is een bedrag van 882.08. Besloten werd de contributie weer te stellen op 20 cent per lid. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen de heer J. C. Diepenhorst. De heeren A. Brunsting te Pernis en H. van den Berg te 's-Gravendeel werden wederom aangewezen als bestuurslid, resp. door de hulpcentrales IJssel- monde en Hoeksche Waard. Bij het punt Propaganda ging de voorzitter den uitslag van de Statenverkiezing na. Op Flakkee, ging de A.-R. partij vooruit, op Voorne en Putten achteruit en in de Hoeksche Waard eö op IJsselmonde bleef het getal ongeveer stationair. •- Besproken werden verschillende maatregelen, die tot gunstiger resultaten zouden kunnen lei den. Gewaarschuwd werd tegen moedwillige splitsing op schoolgebied. De kerkelijke ver deeldheid mag de moeilijkheden niet vergrooten. Waar mogelijk moet naar samenbinding worden gestreefd. Rede Ds. van Lummel. De eere-voorzitter, Ds. C. W. J. van Lummel, hield een opwekkende rede, ge titeld Geen doorboorden buidel. Spr. heeft zijn titel ontleend aan Haggaï's profetie, toen het blijkbaar even erg was als in onzen tijd. In de profetie wordt er met nadruk op gewezen, dat de oorzaak der moeilijkheden ligt in het ontbreken van een dienen van God. Anderzins blikt spr. terug, waarschuwt hij tegen een overdreven pessimisme. Toen 50 jaar ge leden spr. zich met de politiek inliet, was er nog niet veel. De verandering is gekomen door het ijveren voor Gods zaak. Bij ons Christenvolk blijkt ook nu nog de offerzin, zelfs nu Gods roede op maatschappelijk gebied slaat. Als het streVen is om te werken voor Gods huis, geeft God den zegen. Politiek hadden we in de vorige eeuw nog weinig in te brengen. Bilderdijk zou niet goed genoeg geacht zijn om burgemeester te worden op een afgebrand dorp. God leert ons in dezen tijd, dat we moeten offeren en strijden. Ons volk was wat gerust, overal had onze partij groote vorderingen ge maakt. Wij moeten nu vechten om de positie, die wij in ons volksleven gekregen hebben, te handhaven. Doch dat moet ge'en vechten zijn om eigen huis, doch om Gods huis. Nationaal en internationaal zijn groote vraag stukken aan de orde. Onze leider Colijn is daarbij een eerste kracht. En toch is hij door zijn toelichting op „Ons Program" ons nog liever geworden. Het principieele staat voorop, ook in het Staatkundige. 'Bij de saambinding van verschillende groepen van Geref. opvatting moet allereerst de vraag gesteld worden, wat God van ons eischt. Wij, moeten leeren ge hoorzaam te zijn. Het wezenlijke werk van A.R. kiesvereenigingen is anderen te overtuigen, van de juistheid van ons beginsel. Op onze vergaderingen moet Ons Program met de thans gegeven toelichting ernstig worden behandeld. Wij moeten ons Wen niet laten beheerschea door het economische. Ook op dat gebiedl moeten wij onze plicht betrachten, doch voor ons moet het eerste worden wat het eerste moet zijn, het betrachten van de Eere Gods. Als Ohristenen moeten we strijden om geert doorboorden buidel te hebben en ook in tijden van materieelen druk kan God ons geven blijd schap en een opgewekt leven. Hetgeen we steeds weer hebb'en te onder zoeken is, welk motief ons drijft en wat doel we beoogen. In de praktijk moet de A.R. partij blijven de partij van de ware democratie, die wil dienen Gods naam op het politiek terrein. Spr. wees op den strijd van Groen van Prin- sterer en den arbeid van Dr. Kuyper, om ten stotte tot getrouwheid op te wekken in dit land, dat meer dan ergens elders geeft te zien een bewaring van het Geref. beginsel. Propa ganda voor de beginselen, zijnde roeping van een ieder, die God wil dienen. Dan wordt een jaar van rust, van geen verkiezing, een jaar van werken. (Applaus). De voorzitter dankte spr. voor diens op wekkende woorden. Daarna werd de vergadering gesloten.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 4