II DE KLERK ZOItEH s WAN ZIET' Correspondentie. Gemengd Nieuws. onze groote sorteering leuke practi' sche moderne kleinmeubelen rotterdam! Hoog)'(<at Beijerlandschelaan Goudscha Wagenstraat. Officiëele ingebruikne ming van de Chr. Lees zaal en Bibliotheek te Dirksland. Ingezonden Stukken De Tramkwestie van Flakkee. PENNEN Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Flakkeeschen Boerenbond. Land- en Tuinbouw. VREESELIJK STROOPERSDRAMA SCHIEDAM t Broersvest. Maandagavond werd in de bovenzaal van het oude Postkantoor te Dirksland de christelijke Bibliotheek officieel in gebruik genomen. Uitgenoodigd waren den gemeenteraad van Dirksland, de kerkeraden der Ned. Herv. Kerk en de Geref. Gemeente en begunstiers der ver eeniging. Ds. C. v. d. Wal, Ned. Herv. predikant, had de leiding, heette de aanwezigen hartelijk wel kom en wijst er op dat er heel wat noodig is geweest eer het zoo ver was als het nu is. Er is al gezegd dat deze zaak vlug voor elkaar gebracht is, maar op dit gebied is m'en in Dirks land niet verwend. Bij andere zaken blijkt wel dat dergelijke publieke dingen nog niet zoo heel spoedig voltooid zijn. Toch is op' het laatst door een gelukkige samenloop van omstandighe den nog betrekkelijk vlug de voltooiing bereikt. Maar achtér dit oogenblik ligt een lange his torie. Het is de vader van den burgemeester en spr.'s oud-leermeester geweest, die in een per soonlijk gesprek dat liep over het straatleven, den raad gaf om een chr. leeszaal en bibliotheek te openen. Dat is nu al drie jaren geleden. En nadi'en is er al heel wat gebeurd. Eerst is nog in overweging genomen een uitleenbibliotheek te organiseeren met enkele andere dorpen, zoo dat men een streek van minstens 10.000 zielen zou krijgen, waarbij dan misschien Rijks- en Provinciale subsidie's mogelijk zou worden. Maar daarbij zou dan een gediplomeerede kracht aangesteld moeten worden en andere moeilijk heden ded'en zich voor, zoodat dit plan in het zand is vastgeloopen. Daarop hebben de plan nen eenigen tijd stil gelegen totdat dit gebouw vrij kwam en een geschikte gelegenheid bood, T^or mooien stand en ruime localiteit om er een apenbare leerszaal 'en biblotheek in te vestigen. Toen men den eersten keer sam'enkwam scheen de besprekingen veel op „doove kolen" te ge lijken. Maar er zat vuur in en het vlammetje -:s beginnen te branden en wakkerde aan, tot et resultaat bereikt werd, dat men thans voor "zich ziet. Het is vooral de heer C. Warnaer geweest die aangemoedigd heeft om het niet op te geven, maar de plannen door te zetten. Er kwam steun van den gemeenteraad en van de raden der Ned. Herv. Kerk en Geref. Ge- me'ente en particulieren schonken giften, zoodat en aan het werk kon gaan en God heeft de plannen rijk gezegend. Het begin is er dus nu. Maar, zegt spr., we zijn er nog niet. De redenen waarom dit plan geprojecteerd werd, vallen onder een eigenaar dig vraagstuk. Een vraagstuk, dat eigenlijk op zi'ch zelf niet van zoo groote beteekenis lijkt, maar toch een ernstiger karakter draagt dan wellicht menigeen vermoed. Het is het vraagstuk van den „vrijen tijd". Hoe gebruikt men dien Ledigheid is des duivels oorkussen. In de rede waarmee H. K. H. Prinses Juliana het crisiscomité installeerde, werd op dit vraagstuk gewezen' en door Haar gezegd dat *\iaast den materieelen druk ook een moree- iW druk bestaat. Dat is wel zeer zacht getee- kend' den toestand van verwildering en ont aarding van onzen' tijd. Het probleem van den „vrijen tijd" heeft ge- f%d tot de stichting van deze leeszaal etv bi bliotheek. Hier wordt gelegenheid geboden tot nuttige ontwikkeling en sympathieke ontspan ning. Natuurlijk is alles voor uitbreiding vat baar. Er zal ook nog wel een paar honderd gulden besteed worden aan de uitbreiding van de bibliotheek, welke van de Jongelingsvereeni- ging „Jonathan" ontvangen is. Thans vindt men echter al een aardig geouitileerde bibliotheek en leeszaal met diverse tijdschriften op ver schillend terrein, plaatjes periodieken, vaklittera tuur enz., zich aansluitend bij den1 aard der be volking. Er is getracht met de bescheiden mid delen zooveel mogelijk te bereiken. In de coversatiezaal vindt men verschillende ontspanningsspelen. Schaak-, dam- en domine- spelen, halma-, kwartetspel, enz., waarbij' de z.g.n. gelukspelletjes ,die altijd op de hartstoch ten speculeer'en zijn uitgeschakeld. Het zijn spe len die het denken trainen en waarbij het nut tige aan het aangename gecombineerd werd. Verder is er gelegenheid figuurzagen, houtsnij werk enz., dingen waarbij gebleken is dat de jeugd ze graag doet. Spr. brengt naast God dank voor het bereikt resultaat aan hen die gaarne hun krachten gegeven hebben om het zoo ver te brengen. Allereerst aan hen die van stond af aan de vergaderingen bezocht hebben en hun tijd er voor hebben beschikbaar gesteld. Spr. dankt het gemeentebestuur voor het feit dat het ge degenheid heeft geschonken dit gebouw tegen matige huur te betrekken en voor het subsidie van den raad, dat misschien als de gemeente- iinantien wat gunstiger worden nog voor ver- iooging zal vatbaar zijn. Spr. dankt allen die jroote of kleine giften, gezamentlijk tot een be- irag van 2000.hebben geschonken. Ook de aden der Ned. Herv. Kerk 'en Geref. Gemeente iankt spr. voor hun subsidie en spreekt de hoop ait dat ook zij zullen voortgaan deze nuttige Jstllng te steunen. Ook brengt spr. dank aan de 135 leden en begunstigers, die tezamen voor ieze gemeente al een aardig getal vormen, maar lat ook nog voor uitbreiding vatbaar is. Er toet nog zeer zuinig geleefd worden. Hoe meer leun de inrichting krijgt hoe beter zij aan haar bel zal kunnen beantwoorden. Spr. wijst er op, dat er echter meer te doen i dan alleen geldelijk steunen. Er is een taak |0or het bestuur. Spr. dankt het bestuur voor «t vele werk, dat het reeds verricht heeft, 'zonderheid ook, dat de secretaris en penning meester, de heerfen v. d. Sluijs en Den Boer, van hun verre hofsteden altijd trouw de Vergadering hebben bijgewoond. Spr. hoopt, dat 'et bestuur ook verder de kracht zal ontvangen tor de moeilijke taak, die op zijn schouders ligt. Dan richt spr. zich tot den heer Baart en Mjst er op, dat de voorzienigheid des Heeren 'e w^gen van 'hem en spr. de laatste "jaren tot tander heeft geleid. Spr. dankt hem, dat hij zich beschikbaar heeft willen stellen voor deze inrichting en hoopt, dat hij van God de kracht en de wijsheid zal ontvangen om zijn moeilijke taak met zegen te verrichten. Er zal veel wijs heid en tact 'en inzicht noodig zijn om er van te maken wat er van te maken is. Spr. hoopt, dat, waar hij door velen arbeid zich den laat sten tijd wel eens vermoeid gevoelde, hij van God naar lichaam en ziel krachten zal ont vangen. Spr. staat thans bijzonder stil bij één figuur, die wegens gezondheidsredenen afwezig is, maar die met geheel zijn hart in deze zaak mede leeft. Van begin af aan heeft Ds. de Blois zijn sympathieke medewerking verleend. Hij was een der eersten, waarmee spr. zijn plannen heeft besproken en direct was hij er voor te vinden mede te help'en. Spr. hoopt, dat de Heere hem mag oprichten en naar lichaam en ziel krachten zal geven om zijn arbeid, die hem lief is, te verrichten en dat de Almachtinge hem en zijn gezin moge genadig zijn. Dan wijst spr. er op, dat het welslagen met van den mensch afhangt. Nog vele moeilijkheden zijn er in de toekomst te verwachten. Daarom moet het oog naar boven gericht zijn. Tever geefs werken de bouwlieden, zoo God zelf Zijn hulp ontzegt. Wat met sympathie op deze muren geteekend is, het „Soli Deo Gloria God alleen de eer, moet ook hier de grondslag van al onzen arbeid zijn. Spr. hoopt, dat onder Gods zegen deze inrichting moge dienstbaar zijn om de ontwikkeling der zondemacht in deze gemeente tegen te gaan en de jeugd te brengen onder de beademing van den Christelijken geest en te brengen onder den zegen van Gods Woord. Hierop gaat spr .voor in gebed en vraagt een zegen over het begonnen werk. De heer Visscher, 'burgemeester dezer gemeente, w'enscht het bestuur geluk met het bereikte resultaat en wijst er op, dat de bur gerlijke overheid met belangstelling dezen' arbeid heeft gadegeslagen. Want het kan ook haar niet onverschillig zijn in welke banen de jeugd ge leid wordt. Van een Chr. leeszaal en bibliotheek kan veel goeds op het opgroeiend geslacht uitgaan. Wan neer men 's avonds door de straten loopt, ziet men de jonge menschen van 12 tot 30—40 jaar heen en weer flaneeren, avond aan avond, slen terend langs de wegen, zonder eenig nut. Het is e'en zegen voor heel de gemeente, dat er nu een gelegenheid geschapen is om de jeugd nuttig en aangenaam bezig te houden. Dat heeft ook de Raad begrepen en in een subsidie getoond, dat ook hij met belangstelling dit werk gade slaat. Spr. hoopt, dat Gods zegen op deze inrichting moge rusten en de gemeente Dirksland de goede vruchten van deze instelling moge plukken. De heer Baart dankt Ds. v. d. Wal voor de hartelijke woorden en het bestuur voor het vertrouwen, dat het in hem gesteld heeft. Spr. hoopt in afhankelijkheid van den Heere God iets te mogen doen voor het welzijn van het opgroeiend geslacht in deze gemeente. De heer Warnaer feliciteert het bestuur met het bereikte resultaat. Er zal voor deze instelling in de allereerste plaats gebeden' moeten worden. Ongetwijfeld zal er strijd volgen, maar in Godes kracht kan veel gedaan worden. Spr. wijst er op, dat wel Prof. Visscher het eerste initiatief nam, maar toch is het Ds. v. d. Wal geweest, die dat initiatief heeft uitgewerkt. Ds. v. d. Wal heeft de goede toon voor een vaste samenwerking tusschen verschillende kerkelijke gezindten weten te treffen. Spr. hoopt, dat deze samenwerking een openbaring moge zijn van den goed'en geest, die er heerscht. Spr. stemt ook hartelijk in met de sympathieke woorden, die Ds. v. d. Wal over Ds. de Blois heeft ge sproken en hoopt, dat de goede verhouding, die in deze stichting getroffen werd, iets moge be- teekenen' voor de toekomst. Spr. wijst er op, dat alle begin moeilijk is. Maar het werk is heel mooi. Wanneer er liefde tot onderzoek en we tenschap bij de jeugd kan worden aangekweekt, is reeds heel veel bereikt. Er wordt in deze gemeente reeds veel gelezen, dat bewijst het druk gebruik, 'dat er gemaakt wordt van de Dordtsche bibliotheek. Spr. hoopt, dat de Chr. bibliotheek, welke Dirksland nu zelf heeft, een middel moge zijn om verkeerde boeken uit onze kringen te houden. Spr. eindigt met den wensch, dat Ds. v .d. Wal en Ds. de Blois deze ge meente voorloopig nog niet- zullen verlaten, maar haar langen duur tot zegen mogen zijn. Ds. van d er Wal merkt op, dat het niet van personen mag afhangen. Zooals men ge merkt heeft, heeft spr. voor het beroep naar Genemuiden bedankt, dat gevaar is dus afge wend. Maar men moet van personen afzien en het moet een gemeenschappelijke zaak worden, waaraan allen hun krachten geven. Dan richt spr. zich nog tot het bestuur der J.V. „Jonathan" 'en bedankt haar voor het gratis afstaan van haar groote bibliotheek. Dat was geen klein cadeau en.de vrucht van het levens werk der J.V. Het was voor haar een heele stap. Maar het was beter, dat het in één handen bleef en geen verbrokkeling plaats had. Deze bibliotheek is jarenlang met zorg samengesteld. Spr. is er ook erkentelijk voor, dat enkele harér leden zich met het uitleenen hebben willen belasten. Dan wijst spr. er nog op, dat in de conver satiezaal het prospectus te vinden is van het Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws, welk Bureau aan led'en der bibliotheek 10 reductie geeft, wanneer zij zich laten inschrijven als cursist. Spr. dankt den heer Zoon, dat hij zich met de leiding heeft willen belasten van het hout snijwerk en figuurzagen en hoopt, dat hij leer gierige leerlingen zal aantreffen. Dan zegt de heer Bestman namens de J.V. „Jonathan" het volgende Mijnheer de VoorzitterNamens de Ned. Herv. J.V. „Jonathan" op G. G. te dezer plaatse wensch ik enkele woorden te spreken. Toen ons dezen zomer gevraagd werd, door het voorloopig comité, dat zich gevormd had, om deze vereeniging op te richten, en men ons vroeg, of wij de plannen van dit comité wilden steunen, door de biblotheek onzer J.V. aan deze vereeniging in bruikleen af te staan, waren wij in beginsel hiertoe dadelijk bereid. Wel rezen er bij de verdere uitwerking dezer plannen eenige practische bezwaren, maar nadat ook hierin was tegemoet gekomen, waren wij volkomen bereid om onze bibliotheek in bruik leen aan deze vereeniging af te staan, tegen billijke voorwaarden. Immers ook onze bibliotheek beoogde het zelfde doel, dat deze vereeniging zich gesteld heeft, n.l. het beschikbaar stellen van goede Chr. lectuur, opdat de inwoners van deze ge meente niet uitsluitend aangewezen zouden zijn op die lectuur, welke door neutrale instellingen beschikbaar wordt gesteld. En daar het in de toekomst wellicht moeilijk heden zou baren, wanneer twee aparte ver- eenigingen aan dit doel zouden werken', besloten wij tot samenwerking. Ik hoop dan ook, dat door de inwoners van deze gemeente een goed gebruik van de biblio theek zal worden gemaakt, want dan kan deze het beste tot haar recht komen. Ook feliciteer ik deze vereeniging met het feit, dat zij thans in staat gesteld is, om een openbare Chr. leeszaal te openen, opdat vele jongelieden, die thans hun vrijen tijd op de straat doorbr'engen, hun tijd nuttiger kunnen besteden. Verder wensch ik deze vereeniging Gods on- misbaren zegen toe, want aan Zijnen1 zegen is alles gelegen. Hierop krijgen de aanwezigen de gelegenheid om de conversatie- en leeszaal te bezichtigen. Inderdaad blijkt hier met bescheiden middelen veel bereikt te zijn. De leeszaal heeft e'en prach tige leestafel met goed „leeslicht", gemakkelijke armstoelen en diverse tijdschriften en boekwer ken, die nog wat aangevuld moeten worden, maar waarin toch reeds, dank zij Ds. v. d. Wal, in het bezit is van de Chr. Encyclopaedic van Kok en andere werken. De conversatiezaal is een zeer intiem en gezellig interieur, met prach tige belichting, gemakkelijke stoelen en tafeltjes en voorzien van een groote verscheidenheid spelen en ontspanningsmiddelen, legkaarten, houtsnijwerk en figuurzagen, enz. De Chr. Leeszaal en' Bibliotheek is een schit terende aanwinst voor Dirksland, waarmee deze gemeente getoond heeft, wat er door samen werking bereikt kan worden. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever* DE NOOD IS HOOG 1 Gaarne een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Door de groote langzaamheid en traagheid van de drie Centrale Landbouworganisaties maar aan te zien, wil ik hier wel wat nader over schrijven. De langzaamheid en traagheid schrijf ik toe aan het feit, dat die Organisaties het tegen woordig nog al druk hebben met de gevraagde en gekregen Tarwewet. Die Tarwewet gaat heel best, maar het gaat den ambtenaren, dienaar- mede belast zijn, ook heel best, want die ver dienen ook heel beest loon, en daaraan schrijf ik het toe, dat volgens m. i. die Organisaties nu niet om meerdere hulp bij de Regeering vragen voor den landbouw. Toen in 1930 de crisisvrgadering in Middel- harnis gehouden werd, waar ik oo ktegenwoor- dig was, zou men gedacht hebben, dat toen binnen enkele weken het parool gegeven zou worden„Op naar Den Haag", voor het (Oroene Front), maar dat kwam niet. Toen was de nood reeds hoog, dat kwam wel uit door de zeer groote opkomst en ontevredenheid, doch in al dien tijd is de nood nog steeds veel erger geworden, 'en nu hoort men niet meer Nu is er weer een Crisis-Comité opgericht, zouden we daar renteloos geld kunnen leenen Of zou het weer wat voor de ambtenaren wor den Landbouwers, ik roep U allen op, om te komen tot een grootere activiteit, vrij van alle partijen, maar strijden voor de landbouwers van het platteland. Voor de werkloozen worden millioenen uit getrokken voor steun, maar voor de boeren wordt niets gedaan; voor hun lasten, die nog voor zeer vel'en even hoog zijn als voorheen, b.v. Grondlasten, Polderlasten', Rentezegels, Ziekteverzekering, Ongevallenevrzekering, Per- soneele belasting, met de noodige opcenten te genwoordig, Hypotheeklasten, die nog van velen geen cent verlaagd zijn. Waar moet dat alles vandaan komen tegenwoordig Niet van de bieten, hé Dezer dagen is te Utrecht en te Assen door landbouwers een vergadering gehouden tot op richting van e'en Boerenpartij, met het doel tegenover de Regeering met allen ernst de be langen van den boerenstand naar recht en plicht voor te staan. Hulde aan die landbouwers Zoo moet het hier ook gaan, want in Den Haag weten ze nog niet hoe hoog de nood, vooral onder de jongere boeien is. Nu vraag ik beleefd wie of er wil helpen om te komen tot belegging eener vergadering om een Boerenpartij op te richten, met doel als voor omschreven en dan vlug en degelijk orga niseeren. Er wordt door velen hard gewerkt om staande te blijven, dus latfen we daar ook eens mee opschieten. Steeds bereid. EEN LANDBOUWER. Uit de officieele stukken der Tweede Kamer laten we hieronder enkele passages volgen, be trekking hebbend op de tramkwestie van Flakkee. Het eerste is uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer op de Waterstaatsbegrooting TRAMVRAAGSTUK. Eenige leden zouden gaarne vernemen, of weldra maatregelen kunnen worden tegemoet gezien, als aanbevolen in het rapport der com missie-Van der Vegt, met name of de Minister een wetsontwerp zal indienen, als in dat rapport is omschreven. Sommige leden merkten op, dat de toestand voor de tramwegen hoe langer hoe moeilijker wordt .zood'at een aantal tramwegmaatschap pijen zich genoodzaakt ziet de exploitatie van bepaalde baanvakken stop te zetten. Gewezen wrd op het voornemen van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij ten aanzien van het tram verkeer op Goere een Overflakkee, op het voornemen van de Nederlandsche Tramwegen ten aanzien van het baanvak MeppelHijker- smilde en on het voornemen van de Tweede Noordhollandsche Tram ten aanzien van het baanvak PurmerendAlkmaar. Gevraagd werd, of de Minister voor een en ander zijn toestem ming heeft verleend. Zoo ja, dan zouden de hier aan het woord zijnde leden dit ernstig be treuren. Deze lijnen zijn destijds aangelegd met subsidie van de belanghebbende streek. Wordt de dienst thans stopgezet, dan hebben de be langhebbenden hun geld voor niets uitgegeven. Deze leden vestigden er voorts de aandacht op, dat voor het presoneel, dat als gevolg van dergelijke maatregelen wordt ontslagen, nog steeds geen wachtgeldregeling is getroffen. Zij zouden gaarne vernemen of een dergelijke rege- lings, alsmede pensioenregeling, die, ofschoon voorgeschreven, nog steeds op zich laat wach ten, eerlang kunnen worden tegemoet gezi'en. Eenige leden waren van oordeel, dat het in stand houden van noodlijdende tramwegen niet in het algemeen belang is. Het is beter, dat zij worden vervangen door autobussen en vracht auto's. In ieder geval achtten zij het wenschelijk, dat de tram van den weg verdwijnt en een eig'en baan krijgt. Andere leden ontkenden, dat het vrachtver voer de tram zou kunnen missen. Zij dachten daarbij aan het bietenvervoer. Zoo moet b.v. de tram op Flakkee alleen reeds daarvoor in stand blijven. Het antwoord van den Minister van Water staat hierop is als volgt Omtrent het voorontwerp van wet, gevoegd bij het Eerste Verslag van de Commissie voor het Tramvraagstuk, is het advies gevraagd van verschillende autoriteiten, welke adviezen echter nog niet alle zijn ontvangen. In verband hier mede wenscht de ondergeteekende zich omtrent de indiening van een ontwerp van wet in den geest van het door de commissie voorgestelde nog te beraden. Voor de tramwegen wordt de toestand inder daad zeer zorgelijk. Voor een deel is dit een gevolg van de thans heerschende crisis, doch grootendeels van de zich steeds uitbreidende auto-concurrentie. Voor sommige tramweglijnen is daarom het tijdstip aangebroken om te over wegen, of deze nog langer in stand moeten worden gehouden. Wanneer aangenomen kan word'en, dat de teruggang der ontvangsten niet moet worden beschouwd als een verschijnsel van tijdelijken aard, doch als een bewijs, dat het vervoer over den tramweg zijn tijd gehad heeft en voorgoed kan worden overgenomen door an dere vervoermiddelen, zal niet mogen worden geschroomd daaruit de voor de hand liggende gevolgtrekking te maken en den tramweg op te breken, ook al moeten de daarin gestoken kapitalen van de Overheid 'en van particulieren dientengevolge verloren gaan. Dat deze kapi talen voor niets zouden zijn uitgegeven, kan niet worden toegegeven; er is een werk van in dien tijd openbaar nut mede tot stand' gebracht, dat een reeks van jaren tot ontwikke ling van de streek heeft 'bijgedragen, doch lang zamerhand zijn beteekenis heeft verloren. Dit geval doet zich misschien voor ten aanzien van de in het Voorloopig Verslag genoemde tram wegen op Goeree en Overflakkee en van Mep pel naar Hijkersmilde. Bij1 beide lijnen wordt thans onderzocht in hoeverre de streek bereid is zich voor het behoud van dit streekverkeers- middel eenige opoffering te getroosten. Men ziet hieruit, dat het antwoord van Zijne Excellentie zeer pessimistisch is ten aanzi'en van het behoud der tram op Flakkee. In ieder geval zal het wel een feit worden, dat zonder subsidie uit de localiteit de tram niet behouden kan blijven. En hoe Flakkee over die subsidie denkt, is bekend genoeg. Vooralsnog 'behooren we niet tot de optimis ten, die het voortbestaan der tram op Flakkee al verzekerd achten. I IN l KL IN PRAAIB KLEUREN Boekhandel N. V. voorheen W. BOEKHOVEN Zn, SOMMELSD1JK LVT. Dus togen Overdorp en zijn secretaris, als mede M. de Haas en J. C. de Gast, resp. voor zitter en secretaris van de Flakkeesche hande laren, op 28 Augustus 1917 naar Den Haag. De deputatie zou gecompleteerd worden in Café Riche op het Buitenhof. Echter bleek v. d. Loef geen tijd voor ons té hebben, of om andere niet vermelde redenen de commissie niet te kunnen ontvangen. Ten einde raad werd W. de Jong, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, opgebeld en verzocht zijn grooten invloed aan te wenden om de „Rijkscommissie van Bijstand, ter uitvoering van de Distributiewet (de eigen lijke titel van deze instelling) tot haar plicht te brengen. De Jong vervoegde zich eenige oogen- blikken later in „Riche" bij ons en toen kregen we bericht, dat we zonder den Tielenaar wel kom waren, doch met hem bleef de toegang ge sloten, met dat heer was het tafellaken door gesneden, die stonden ze niet meer te woord Maar zonder deze veilingverderver was niets te bereiken Bovendien hadden wij op onze vergeefsche terugreis te kamp'en met buitengewoon slecht weer, en een hevigen storm, zoodat het een met het ander saam geen prettigen indruk naliet, en tot nadenken stemde of dit de goede weg was voor den Flakkeeschen landbouw, 't Had eer tijds als vasten regel gegolden, dat de handel een ander belang had dan de landbouw, onver minderd het feit, dat beide bij regelmatige func tioneering op elkander zijn aangewezen. Een kras adres aan genoemde Rijkscommissie liet de onderhavige zaak zooals ze was, zoodat een mooie som gelds verreisd en verteerd was met volkomen negatief resultaat. Intusschen werd de algemeene toestand al maar angstiger. Langzamerhand kwam er van alles te kort in het land, alles niets uitge zonderd wat er voorradig was, werd in be slag genomen en gedistribueerd, óók veevoer, hetwelk door de teelers eerst moest worden af geleverd aan Van Stolk's Commissiehandel te Rotterdam. Niet alleen het goede, doch ook heit lichte, voor vee en kippenvoer geschikte. Dit laatste werd door den tusschenhandelaar niet altoos onberispelijk afgeleverd, zoodat men vaak voor vrij goed of goed „overmaalsel" slecht of on bruikbaar voeder terug ontving. Gevolg was: adresseer'en. Dan was daar de vlasvordering. Dit gaf ons enorme zorg. De grootste grief er tegen was, dat in de betreffende commissie menschen waren benoemd, van wien men meende te weten, dat ze van vlas evenveel of even weinig wisten als een Amsterdamsche diamantslijper, met tot gevolg: adressen en verzoeken aan de Regeering. We zouden zoo kunnen doorgaan, doch we volstaan met de opmerfdng, dat we allerwegen en allerzijds op de bres Stonden voor de be langen van onze leden en daardoor ook indirect voor de geheele Flakkeesche bevolking. Van alle kanten kwamen er klachten, ook verzoeken om een algemeene Vergadering, welke dan ook zou gehouden worden op Vrijdag 14 September 1917. Op deze vergadering werden uitgenoodigd onze afgevaardigden in de vertegenwoordigende lichamen, Mr. R. J. H. Patijn, H. de Wilde en J. Bouman. Alle afdeelingen waren tegenwoordig, terwijl een groote schare menschen uit schier alle dor pen van Flakkee de groote zaal van het Hotel Spee 'te Sommelsdijk vulde. Van onze volksvertegenwoordigers was alléén Bouman aanwezig. Van Patijn ontvingen we bericht van verhindering. (We noemen Warnaer als bestuurslid in dit verband hier niet). 't Was verwonderlijk wat hier ter sprake kwam, oök welke grieven en klachten de ge moederen in beroering hielden. Het resulaat was een paar moties, welke natuurlijk de zaken, waarover het ging, niet verder brachten noch oplosten. We zullen de beraadslagingen (welke door sommige sprekers op zeer laag peil gebracht werden) hier niet releveeren 'i Optreden van Dayid Wijnkoop en zijn Kattenburgers werd ■zelfs aanbevolen Om andere laag bij de grond- sche motieven niet te noemen. Voor de zooveelste maal werd hier 'bewezen, dat het stille werken van een klein bestuur grooter resultaten afwerpt dan het rumoer van een groote bijeenkomst. Nu waren er inderdaad gerechtvaardigde grie ven. In de Staatscourant van 20 Augustus 1917 werden de prijzen gepubliceerd voor den oogst van 1918. Tarwe 18, rogge 20, gerst 16.50, koolzaad 40 per 100 K.G., terwijl in de Staats courant van 14 September 1917 de prijs van veevoer door het betreffende bureau werd be paald op: Mais ƒ18, 'haver 18, boonen 22.50 en gerst 18 per 100 K.G. Men mocht dus voor dadelijk gebruik en voor veevoeder meer betalen dan de Regeerirrtj voornemens was te betalen voor eerste 'kwaliteit graan. Een niet te verdedigen grief was, dat de Regeering maximum prijzen ging bepalen, ten einde het volk te kunnen beschermen tegen woeker. Men 'kon voor veel artikelen of pro ducten krijgen wat men er voor vroeg, daaraan maakte ze langzamerhand een einde. Eieren b.v. brachten fancy prijzen op en nu werd in de Staatscourant van 14 September 1917 bepaald, dat de prijs daarvan zou bedragen 9.— en in den kleinhandel 9.25 per 100, dat was een goede prijs met redelijke winst voor den win kelier. Als men de Staatsbladen uit die dagen nog eens doorsnuffeld, dan is 't een buitengewoon ernstigen tijd geweest, welke we voor de groote meerderheid echter volkomen onbewust hebben' doorgemaakt. Niets, letterlijk niets was er waarover het oog der Regeering niet ging; allen maatregelen om het volk voor hon ger en gebrek te behoeden. LANDBOUWKOLONISATIE IN ARGENTINIË. Reeds eerder is in de pers mededeeling ge daan omtrent een te stichten kolonie voor Ne derlandsche landbouwers in Argentinië. Wij brengen in herinnering, dat het hier betreft een complex van tien bedrijven van 30 H.A., welke met een modelboerderij van 80 H.A. een aan eengesloten geheel vormen. De bedrijven worden geheel in cultuur gebracht, met de gebouwen, het vee, de gereedschappen, het huisraad enz. op afbetaling aangeboden, terwijl de boeren met raad en daad ter zijde gestaan worden door een Hollandschen landbouwingenieur, welke op de modelboerderij is gevestigd. De boerderijen waren alle reeds vergeven, doch hebben enkele landbouwers op het laatste oogenblik van vertrek af moeten zien, doordat zij hun bedrijf, ^tengevolge van de voortgeschre den daling der prijzen van d'en grond in ons land, voor geen redelijken prijs van de hand konden doen. Degenen, welke het opnemen van een boer derij in deze kolonie in overweging willen ne men, gelieven zich om uitvoerige inlchtngen te wenden tot Stichting Landverhuizing Nederland, Dept. van Arbeid, Handel en Nijverheid, Bezuidenhoutscheweg 97, 's-Gravenhage, DE POLITIEKE KWESTIE TE MIDDELHARNIS. Naar aanleiding van ons hoofdartikel van 21 November j.l. deelt de heer De Vries ons mede, dat hij alleen afstand deed van den laatsten zin van punt 4 van zijn program. Hij schrijft ons: „Van het recht op een zetel in de gascommissie voor onze partij heb ik geen afstand gedaan, daar ik van meening ben, dat we bij de tegen woordige machtsverhoudingen wel één van deze 6 plaatsen mogen bezetten. Natuurlijk kan hier mede gewacht worden tot het oogenblik, waar op er een vacature is." Voorts ontvingen wij nog eenige ingezonden stukken over de politieke kwestie in Middel- harnis. Eenerzijds bestrijdt men ons standpunt en anderzijds meent men, dat we lang niet ver genoeg gegaan zijn. Wij staan dus zoo wat in het midden. En daar bij verschil van meening de waarheid meestal zoo wat in het midden ligt, meen'en wij, dat we het wel bij het rechte eind zullen hebben. We gaan thans voorloopig niet verder op deze kwestie in, en handhaven ons oordeel, dat het een persoonlijk conflict is, waar alle ker- kisme buiten staat. Wat voor alles noodig is, is rus t. Wan neer de sfeer niet verder door leugen en laster wordt vertroebeld, bestaat er mogelijkheid van toenadering, en zoo niet, dan zal de nood der tijden ons dat op Flakkee wel komen leeren. Het is tegenwoordig geen tijd meer om zich de droeve weelde van splitsing en scheuring te kunnen veroorloven. Alle'en de gemeenschappe lijke vijand vaart daar wel bij. RED. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ DE BILT. Acht gewonden'. Maandagochtend half zes werd de Biltsche politie gewaarschuwd, dat aan den Utrechtschen weg een auto met acht personen in een sloot was gereden. De wagen werd bestuurd door een heer uit Den Haag, die met zijn dochter en zes Duitsche meisjes van een 'bezoek aan Duitsch- land was teruggekeerd. Alle inzittenden werden ernstig gewond. Zij zijn met auto's van d'en gemeentelijken geneeskundigen dienst uit Utrecht naar de Rijkskliniek aldaar vervoerd. MIJNONGELUK. Twee dooden. Zaterdagavond is in de staatsmijn Hendrik een locomotief ontspoord. De machinist en een af- deelingsopzichter, die met den trein meereden, igeraaükten daarbij zoodanig bekneld, dat zij onmiddellijk overleden. Het bericht, dat dit on geluk veroorzaakt zou zijn door het springen van een lucht-cylinder, is onjuist. IN DE BOSSCHEN VAN ECHT. DRIE JONGEMANNEN GEDOOD EN IN EEN KUIL VERBORGEN. Men meldt uit Echt (Limburg): Vrijdagnacht heeft alhier een vreeselijk stroopersdróma plaats gehad. Drie boeren jongens, de 27-jarige Frans Wehrens en de Gebroeders K„ resp. 24 en 19 jaar oud, zijn Vrijdagavond uitgegaan om in de bosschen in d'e buurt wild te schieten. De jongens zijn niet teruggekeerd. Zaterdag heeft men reeds naar hen gezocht, doch niets gevonden. Zondagmorgen zijn opnieuw een veertig per sonen op zoek uitgegaan. Na lang zoeken is men op ongeveer 200 Meter afstand van de woningen gekomen bij een versch gedolven kuil, welke met mos bestrooid was. Hierin vond men genoeg aanleiding om een nauwkeurig

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3