Op den Uitkijk. Gemeenteraad. Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws. Flakkeesch weekblad. De waarheid is een sterk schild Zooals wij zeiden, moest eerst de dampkring eens wat gezuiverd worden. We hopen nu de volgende week een en ander te zeggen over de politieke kwestie te Middelharnis. Volksgunst is onbetrouwbaar als kruiend oeverzand. Dat ondervindt Mac Donald, de gewezen lei der der Engelsche sociaal-democraten. Zoo hoog deze man eenmaal door zijin par-tij- genooten werd vereerd, zoo diep wordt hij nu veracht. Het was interessant de evolutie, die de open bare meening in de S.D.A.P. ten aanzien van Mac Donald onderging, te volgen. Het was net' zooiets als in 1815 Napoleon overkwam, maar dan in omgekeerde volgorde. Toen de banneling van Elba was ontvlucht en in Frankrijk weer voet aan wal gezet had, heette het eerst in de Parijsche bladen: „De groote moordenaar is losgebroken!" Een dag later: „De Europeesche fielt heeft den toch naar Parijs ondernomen". Vervolgens: „De groote onrust stoker is reeds te En dan: „De onover winnelijke nadert reeds Parijs", en ten slotte heette het„Zijne Majesteit de Keizer aller Franschen heeft zijn verblijf in de hoofdstad des Rijks opgeslagen." Hieraan -dacht ik, toen ik las wat de socia listische pers van Mac Donald geschreven heeft. Alleen maar, hier maakt de openbare meening dezelfde evolutie in tegenovergestelde volgorde door. Toen Mac Donald pas in conflict was met zijn partij, heette het: „Mac Donald, de groote vriend der arbeiders, hij is een eerlijk man." Leerzaam is wat Henri Polak in H e t Volk schreef. Luister slechts „Het zou wel kunnen blijken, da-t Mac Donald zichzelf vrijwillig en heldhaftig ge offerd heeft, om van- Engeland, en vooral van de Engelsche arbeidersklasse een ramp af te wenden. Indien -toch het Britsche Rijk eens iets ware overkomen als het Duitsche een tiental jaren geleden, als het pond sterling het lot had ondergaan van de mark, zou dan de toestand van de Britsche werkloozen beter zijn geiweest dan met eenige vermindering van ondersteuning het geval zou wezen En hoe zou -dan het lot van de Britsche arbeiders klasse in het algemeen zijn geweest Was dat van de Duitsche arbeiders in het -tijdperk der inflatie zoo benijdenswaardig Ik heb in die dagen hun toestand aanschouwd, het was er een van de bitterste ellende. Indien ik zou komen te staan voor de taak -om de arbeiders klasse daarvoor te behoeden, ik zou elk daar toe strekkend middel aangrijpen zonder aar zelen. Zoo heeft blijkbaar Mac Donald gehandeld. Of er andere middelen dan het -gebezigde waren om zijn doel te bereiken, weet ik niet. Of hij, bij de keuze tusschen verschillende middelen, -de hand heeft uitgestoken naar het juiste, weet ik evenmin. Misschien zal het eenmaal blijken; wellicht zal het nooit aan den dag komen; doch in elk geval is het -thans onbekend. Maar van één zaak -ben ik zeker, dat hij gehandeld heeft te goeder trouw en in de overtuiging, dat hij zijn volk, de arbei dersklasse in de eerste plaats, op de eenig juiste wijze diende. Ik ken Mac Donald vele jaren en weet, dat hij een man is van edele inborst, wien zelfs de gedachte aan onedele dingen vreemd is. Hoezeer hij den moed zijner overtuiging bezit, is wel gebleken in de oorlogsjaren, toen hij in het door oorlogsphychose gevangen Brit- tannië, smaad en vervolging trotseerende, met woord en daad den oorlog bestreed. De menschen vergeten snel. Daarom herinner ik er aan, bij wijze van vermaning, om een man, die dit bestond, in dat land, in dien- tijd, in die omstandigheden, niet lichtvaardig te von nissen, nu hij iets heeft gedaan, dat niet strookt met veler opvattingen en gevoelens, doch waarvan wel eens zou kunnen blijken, dat het onvermijdelijk was. Henderson heeft, zegt mén, de Arbeiders partij gered. Maar wie weet thans of Mac Donald niet de Britsche arbeidersklasse be hoed heeft voor groote rampen ■Deze beoordeeling was daarom zoo opmerke lijk, omdat toen Dr, Golijn bij ons precies het zelfde deed als wat Mac Donald in Engeland ging doen, geen adjectieven gemeen- genoeg in het socialistische woordenboek te vinden waren om hem zwar-t -te maken. Woorden als: groot- kapitalist-petroleumkoning, slachter en vijand van den arbeider, waren de gewoonste kopjes 'boven de smerige artikelen in Het Volk over Colijn. En in den grond der zaak deed hij precies hetzelfde als wat Mac Donald wilde: de veilig stelling van het betaalmiddel. Iets wat in de allereerste plaats de belangen van de arbeidende bevolking betreft en hen rechtstreeks aangaat. Nu zei Henri Polak -er van in het Het Volk: „Indien ik zou komen te staan voor de taak om de arbeidersklasse daarvoor te behoeden, ik zou elk daartoe strekkend middel aangrijpen, zonder aarzelen." Intusschen, het kan verkeeren. Eerst heette Mac Donald nog de „vriend der arbeiders", er werd in Het Volk nog afge keurd, dat bij een volksoploop in Londen door een arbeider Mac Donald werd uitgescholden voor „verrader". Toen vond men, dat Mac Donald „dwaalde". Vervolgens, dat hij een „onbegrijpelijke po sitie innam". En dan „Mac Donald laat zich verleiden door het kapitalisme". Een -paar dagen later: ,JMac Donald laat de zaak der arbeiders in den steek". Toen: „Mac Donald verloochent geheel zijn verleden". En tenslotte nam men den term van den man uit de achterbuurten van Londen over en schold m'en Mac Donald voor „verrader". Een lezer van Het Volk stelde de vraag aan Henri Polak: neemt gij het nu nog op voor Mac Donald En Polak antwoordde: ik weet niet meer wat ik er van zeggen moet, en hij haalde een dikke roode streep door het mooie stukje, da-t hij een paar weken vroeger in H e t Volk over Mac Donald geschreven had. Nu verleden week verscheen in Het Volk een carricatuur, overgenomen uit een Engelsch blad, waarin men de Engelsche arbeiderspartij geleund tegen een boom ziet staan met drie messen in zijn rug gestoken. Even verder sluipen de daders weg, waaronder ook Mac Donald Toen was Mac Donald dus al tot sluipmoor denaar gedegradeerd Nogmaals: volksgunst is onbetrouwbaar als kruiend oeverzand. En wat is nu eigenlijk de -groote zonde ge weest van den gewezen leider der Engelsche arbeiderspartij In den grond der zaak niet anders dan dat hij weigert den klassestrijd te aanvaarden. Niet, dat hij weigert de zaak der arbeiders langer -te dienen. Hij heeft in het Parlement gezegd, dat niemand ooit zijn liefde voor de arbeidersklasse uit het -hart zou kunnen snijden. Alleen maar ziet hij de belangen der arbeiders niet geholpen door den klassestrijd. Hij staat op het standpunt, dat de arbeiders door den vreeselijken klassestrijd niet geholpen, maar ge troffen worden. Geen scheur in een volk tusschen bezitters en niet-bezitters, maar nationale eenheid is er noodig. Beide groepen hebben hetzelfde belang. Wan neer beide partijen den hopeloozen broederstrijd aangaan, moet het -geheele volk ondergaan, Eigenlijk een waarheid zoo oud als de wereld is, De S.D.A.P. weet ,da-t als de strijd in eigen boezem ontbrandt, de partij moet ondergaan, daarom doet ze alles om tweeheid in eigen partij te voorkomen. Maar staat het met een volk anders Mac Donald antwoordt: neen Toen hij voor zijn kiezersvolk stond, heeft hij er op gewezen, dat er wel bankbiljetten van een millioen Mark gedrukt konden worden, zoo dat iedere arbeider millionair was, maar in den winkel kon hij er nog geen héél brood voor koopen. De ellende van de inflatie is ontzettend, een ramp voor de arbeidersklasse. En vóór het partijbelang het Henri Polak verbood, zei hij: „Indien ik zou komen te staan voor de taak om de arbeidersklasse daarvoor te behoeden (n.l. voor de inflatie) ik zou elk daartoe strek kend middel aangrijpen, zonder aarzelen." Dat is de mensch Polak, die een oogenblik boven het partijbelang uitrijst. Welnu, Colijn heeft het in ons land gedaan en Mac Donald probeert het in Engeland te doen. En beide doen het in het welbegrepen belang van de arbeidersklasse, die het allereerst en het allerergst gedupeerd wordt bij daling van de geldswaarde. Maar de socialisten roepen het „verraad". Verraad Waaraan Niet aan de arbeidersbevolking, -maar aan het partijbelang. Dat is het. Eigenlijk is het de socialistische partij, die verraad pleegt aan het belang der arbeiders klasse, waarvoor zij zegt op -te komen. Zoo -blijkt ook hier, dat sociaal-democraten en arbeiders-belang lang niet altijd samengaan. Mac Donald, de groote arbeidersvriend, heeft dat ingezien en was groot genoeg het offer van de volksgunst te bréngen en zichzelf en eigen belang uit te schakelen. En ik herhaal het woord van Henri Polak „Henderson heeft, zegt men, de Arbeiders partij gered. Maar wie weet thans of Mac Donald niet de Britsche arbeidersklasse behoed heeft voor -groote rampen UITKIJK. Vergadering van den Gemeenteraad van DIRKSLAND op Woensdag 11 No vember 1931, v.m, half tien uur, -D-e Voorzitter, burgemeester D. J. Visscher, opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen worden gelezen en onveranderd vastge steld. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Burgemeester en Wethouders van Ooltgens- plaat deelen mede, dat tot bestuursleden der Stichting -Drinkwaterleiding zijn benoemd J. Ja cobs Jzn. en H. P. Waling. Idem Nieuwe Tonge, dat is benoemd D. Bree- sne-e. De Voorzitter deelt mede, dat aan de Ver- eeui-ging Groene Kruis alhier, vergunning is ver leend -tot gebruik van een lokaal der openbare -bewaarschool tot het geven van een cursus in eerste hulp bij ongeluk-ken door Dr. P. Boot. A. de Ruiter e.a., allen bewoners van den Molendijk vragen of de. straatlantaarn weder op den Molendijk kan worden -geplaatst. Dit verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. B. en W. van Sommelsdijk brengen ter ken nis van den Raad een motie tot onmiddellijke stopzetting van de werkzaamheden tot stichting der drinkwaterleiding. Dit wordt op voorstel van B. én' W. voor kennisgeving aangenomen. Het lid van 't Geloof heeft een voorstel inge diend tot verlaging van de tractementen der ge meente-ambtenaren met 5 Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten dat adres in handen van B. en W. te stellen voor prae-advies. A-an Mej. B. Meesters, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het volgende besluit genomen De Raad der gemeén'te Dirksland besluit, om met ingang van 1 Januari 1932 op alle gemeen te-ambtenaren te verhalen le. Van de bijdrage, bedoeld in artikel 36, eerste lid, onder a der Pensioenwet 1922 S. no. 240, drie ten honderd van den pensioensgrond slag. 2e. Van -de bijdrage, bedoeld in het eerste lid onder b van genoemd artikel, vijf en half ten 'honderd van den pensioensgrondslag, be perkt op den voet van artikel 98 der bedoelde wet. Om met ingang van 1 Januari 1932 in te trek ken alle te dezer zake bestaande raadsbesluiten. In verband met het voorgaande wordt op voorstel van B. en W. besloten om met ingang van 1 Januari 1932 de volgende tractaménten te verhoogen. J. de Jong, gemeente-bode 30.A. Melis sant, klokluider en doodgraver 30.L. Tam boer, karreman 100.en A. Los, schoonkou der opbenbare school 20.—. Besloten wordt in verband met artikel 265 der Gemeentewet om de controle van boeken en kas van het Gasbedrijf met ingang van 1 Januari 1932 op te dragen aan het Centraal Bureau voor verificatie en finantieële adviezen der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten tegen een vergoeding van 250? —per jaar. Als gevolg hiervan wordt aan secretaris Rooij met ingang van voormelden datum eervol ont slag verleend als controleur van het Gasbe drijf, onder dank voor de werkzaamheden die hij als zoodanig heeft verricht. In de stichting Drinkwaterleiding worden voor deze gemeente herkozen de heeren C. Warnaer G.Lz. en J. C. de Bonte. In de Commissie van Bijstand voor het Gas bedrijf worden herbenoemd de heeren J. C. de Bonte en C. Zoeteman, terwij] als derde lid wordt gekozen wethouder Roodzan-t. Besloten wordt de volgende steunverleening vast te stellen Voor ui'tgetrokkenen a voor gehuwden en ongehuwde kostwinners ƒ6.50 per week, benevens ƒ0,50 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maxi mum van vier personen. b. voor kostgangers 5,50 per week. Voor reglementair nog niet rechthebbenden, du'bbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseerden a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 6.-per week, benevens 0,50 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maxi mum van vier personen. -b. voor kostgangers 5.per week. Toeslag op de uitkeering uit de werkloo zenkas a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 1,80 per week. b. voor -kostgangers ƒ1.per week. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van den Flakkeeschen Bestuurdersbond te Middelharnis tot het instellen van een com missie met vertegenwoordiging van de vakbe weging ter plaatse om -in den nood van werk loozen te voorzien. De Gemeente-begrooting 1931 wordt gewij zigd in verband met steunverleening. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK. Alhier is op 92-jarigèn leef tijd overleden Mej. Wed. G. de Graaff, die op één na de oudste ingezetene dezer gemeente was. De aardappelen worden alhier gekocht voor 3,50de uien voor 3.— (levering voor December) en de paardepeen voor 1.50 per H.L. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 17 November a.s. zitting zal houden tot het ont vangen -van schoolgelden lager onderwijs. Op de 1.1. Woensdag gehouden weekmarkt waren eenige kooien met kippen aangevoerd. De suikerbietencampagne zal dit jaar bij zonder vroeg zijn geëindigd. Reeds nu zijn de meeste landbouwers afgeleverd. Op 18 en 19 Dec. a.s. zal in onze ge meente een tentoonstelling worden gehouden van alle soorten konijnen, pluimvee, duiven, enz. waaraan fraaie prijzen zijn verbonden. Voor -bijzonderheden verwijzen wij de liefhebbers naar de in dit nummer geplaatste advertentie. Naar w!; vernemen is de inzending voor ieder, dus ook voor niet-leden dezer -vereenigingen, open gesteld, MIDDELHARNIS. Onze vroegere dorpsge noot de heer A. D. Dorsman, thans wonende te 's Gravenhage is aldaar geslaagd voor het examen Wiskunde M. O. Bij en W. maken bekend- dat het verzoek van baicker Schroots, -tot het in zijn perceel plaatsen van een heetwateroven en- een elec tromotor, door hen is toegestaan. Bij publieke verkooping van een burger woonhuis staande aan d-e De Ruiterstraat, van den heer Joh, de Gans is dit afgemijnd door den heer A. Mans uit Niuewe Tonge voor 3310.-. Door het -op hol slaan van een paard be spannen voor eene wielslede, van -den den land bouwer K, van -der Velde, kwam de slede met zooveel kracht -tegen een woning, dat de slede brak. Het dier -kon worden gegrepen. Dinsdag slaagde -te Leiden voor het exa men Candidaat R-echtiwetenschappen de heer L. J .den Hollander. Door het bestuur van het waterschap „de oude Polders, hozende op de haven van Middelharnis" is benoemd tot tijdelijk secre taris Mr. W. J. C. A. Nijg-h. Verslag van de vergadering van de afd, Middelharnis-Sommelsdijk van den Ned, Chr. Landarbeidersbond, gehouden 11 Nov. 1931, in de zaal van Café Huisman, De voorzitter, de heer A. Krijgsman Pz„ -opent op -gebruikelijke wijze de vergadering. Als voorzitter en algemeen -bestuurder is het spr. een aangename taak op deze jaarvergade ring een woord te spreken. De afdeeling is in het afgeloopen jaar met 13 leden toegenomen, wat verblijdend is, maar het -kan veel grooter zijn. Vele Chr. landar beiders staan nog -buiten de organisatie, die -blijkbaar hun roeping en -taak niet verstaan. Spr. wijst vervolgens op den ernst der tijden en roept alle Chr. landarbeiders op zich te organiseeren en -pal te staan tegen socialisme en communisme en de vaan van het Evangelie hoog te houden in het persoonlijk- en organisatie leven. Hij wijst er voorts op, dat de S.D..AP. en N.V.V. een manifest de wereld ingestuurd heb ben om de arbeiders aan te sporen deze regee ring ten val te brengen. Spr. is ook voor een r-echtsch kabinet, dat principieele politiek kan voeren, maar heeft ook een open oog voor wat voor de landarbeiders dezen winter gedaan zal worden, n.l. 300 toeslag aan d-e werkloozen- kassen-, waardoor het mogelijk is, dat er 13 weken in plaats van 7 weken werkloozenuit- keering is aan de georganiseerden aangesloten bij hun werkloozenkas. Spr. maakt nu duidelijk, dat -er voor alle werk loozen in Middelharnis en Sommelsdijk niet vol doende werk -gevonden zal kunrien worden, en gelooft, dat de organisaties aan zullen moeten dringen op een steunregeling. Spr. is blijde, dat de minister toezegging heeft gedaan, als de ge meentebesturen onwillig blijken- d-e werkloozen te helpen, Zijn Exc. daar gaarne kennis van krijgt en zijn best zal doen met die gemeenten, al -kan hij niet dringend optreden, het faun aan het verstand zal brengen. Spr. wil eerst nog eénsl tot December een afwachtende houding aannemen met de organisatie, eer er naar Den Haag geschreven wordt ,maar langer ook niet, daar spr. zelf met al de anderen al gedurig werkloos is .Spr. zegt niet te onderschrijven, dat men in Den Haag bulkt van het geld, maar wenscht voor de landarbeiders dezen winter meerder steun dan tot nog -toe het geval was. Er is op Flakkee, en daar dragen de arbeiders zelf de schuld van, nog veel te weinig gedaan. Zij zijn niet georganiseerd en in samenwerking kan veel bereikt worden, zonder het revolutie- pad, zich houdende aan Gods Woord en de -beginselen daarin aangegeven ook voor ons maatschappelijk leven. Alléén van de doorwer king der Chr. beginselen verwacht spr. heil. Spr. komt nu speciaal tot Sommelsdijk. Daar is het met de Chr. landarbeiders treurig gesteld. Wat het gemeentebestuur daar deed is in sa- menspreken geweest met de moderne landarbei ders, terwijl onze menschen geen- stem hadden in eenige commissie. Hoe kan dit ook anders, daar er dit jaar pas een paar georganiseerd zijn. Spr. wekt op, dat zij zich zullen organiseeren. Hij zegt toe een zaaltje te zullen huren en eens met de Chr. landarbeiders te spreken, als zij zich maar met hun tienen of meerderen aan melden voor een samenspreking. Spr. zegt, dat het juist nu de tijd is om -te organiseeren, otn te behouden de Chr. grondslagen van ons volks- leen en tot leniging van de ellende in den ko menden winter. Spr. is heusoh niet bang, dat onze menschen schuin er door zullen worden aangezien, dat is een ongegronde vrees. De landbouwers zijn -ook -georganiseerd, en dat prijst hij, ook zij maken in hun organisatie en door middel er van den Minister hun nooden kenbaar, met als gevolg de steunregelingen als Tarwewetje en Suikerbietentoeslag, in samen werking met de Landarbeidersbonden. Hij roept de arbeiders toe: volgt hun voorbeeld, met als onderscheid in uw eigen- Chr. Vakbeweging. Spr. eindigt met de opwekking in Gods kracht en in het geloof voorwaarts. Tegen.de Revolutie het Evangelie. Daarna volgen verslagen van den secretaris en penning-meester. Ontvangen Werkloozenkas 3202.67, ont vangen Bondscontributie 231.50. Totaal 547.87. Ontvangen voor de plaatselijke kas 44.70, -uitgaven propaganda en bodeloon 38.40. Saldo 6.30. Aan uitkeeringen in 1930 uitgekeerd 970.60, aan uitkeeringen in 193 Oziekenfonds 107. Totaal 1077.60. Boeken en bescheiden worden nagezien- en in orde bevonden en door het bestuur geteekend, De voorzitter dankt de seer. Laurens Korte- weg en Jacobus v. d. Velde voor hun beheer. Verschillende vragen worden door den voor zitter in de rondvraag beantwoord, 'behoudens deze vraag, wat -er gebeuren moet als de com missi e voor werkverdeeling en verruiming aan het sleeptouw genomen merkt te worden. De voorzitter zegt eerst kalm December af te wach ten. Die commissie kan met B. en- W. niet alles op één dag uit den -grond stampen. Het com missielid Jac. v .d. Velde krijgt vrij mandaat, maar moet de organisatie op de hoogte stellen. Niets meer -te verhandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering op gebruikelijke wijze. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zaterdag 14 Nov. a.s. zal de Rijksontvanger in deze ge meente zitting houden ten -gemeentehuize van 10—12 uur. De vrouw van dén land-bouwer v. R. had- het ongeluk van -een koe een klap te krijgen, waardoor zij ernstig aan haar hoofd werd ver wond. De prijzen van de veldvruchten waren deze week in deze gemeente als volgt: aardap pelen 3.25 en uien 2.60 per H.L. DEN BOMMEL. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling staan 8 werkloozen inge schreven. Vervoerd3270 H.L .aardappelen, 2000 H.L. uien en 400 H.-L. peen. Het zoontje van J. van der Plaat geraakte in de -haven. Het gelukte dén knaap weder op het droge -te komen, zoodat hij het er goed af bracht. Tot -bode en magazijnmeester van het Groene Kruis is benoemd J. de Jong. Hij zal daartoe in de Groene Rruis-woning aan de Voorstraat komen wonen. -De heer J. P. Verheul is benoemd tot tij delijk penningmeester der S. B. Z„ wegens ver trek van den heer C. Westerweel, NIEUWE TONGE. Gedurende de vorige week stonden bij den correspondent der ar beidsbemiddeling 7 werkloozen ingeschreven. A.s. Maandag zal de uitkeering van ou derdomsrente plaats hebben op d-e gewone uren, Het huis en erf van de erven L. van Eestefen, hetwelk 'bij de gehouden verkooping werd afgemijnd door den heer J. van den Hou ten is niet gegund. De heer N. had- het ongeluk bij het ver richten zijner werkzaamheden zijn lichaam zoo danig te bezeeren dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Prijzen der veldvruchtenUien 2.75, peen 1.50, aardappelen' 3.50 per H.L. DIRKSLAND. Bij de gehouden schietwed strijd vanwege de B. V. L. werden de volgende punten behaald door L. Kardux 96, P. J. Je- lier 94, C. J-ongejan 94, M. Guldenmeester 93, -M. d-e Bonte 92, A. J. Schaaf 90, B. -Bette 88, P. de Jong 86, A. van den Houten 86, J. H. Bestman 86, D. A. Roozemond 85, J. Gulden- meester 79, C. van Driel 72, H. A. van Es 66 en M. Groofenboer 62. Vanuit deze gemeente werden verscheept 4000 H.L. aardappelen, 1800 balen peen, 2000 balen uien en 97000 kilo witlof wortelen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werk loozen ingeschreven. HERRINGEN. A.s. Dinsdag zal de uitbe taling der ouderdomsrente ten hulppostkantore plaats hébben. Tegen een koopman van elders werd door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der Trekhondenwet. De prijs der uien is thans weer stijgende. Men 'besteedt nu weer 2.75 per H.L. GOEDEREEDE. Loop der bevolking over Oct. Ingekomenvan Rotterdam M. van der Wende en van Bruinisse P. 't Mannetje. Ver trokken naar OuddorpJ. Tanis, naar Stel lendam A. Tanis, naar Rotterdam T. Groenen dijk, naar Herkingen A. den Eerzamen, naar Ouddorp C. K. Groenendijk en gezin en naar Den Haag J. C. van dén 'Berg. Prijzen der veldvruchten Uien 2.60 en aardappelen 3.50 per H.L. peen 1.10 per 'baal. De uitbetaling der ouderdomsrente zal Dinsdag 17 Nov, plaats hebben. OUDDORP. De raad dezer gemeente is ter vergadering -bijeen geroepen op Zaterdag 14 Nov. der vm. 9.30 uur. De belangrijke agenda vermeld o.m Winkslsluitingswet, ontslag hoofd der le O.L. School, opheffing cursus vervolg onderwijs 1-e O. L. school, Vaststelling ge- meen-tebegrooting 1932, id. Alg. Armbestuur, be spreking rioleering Achterweg en gedeeltelijke vernieuwing klinkerstra-ten, enz. De eerstvolgende uitbetaling der ouder domsrente is op Maandag 16 én Dinsdag 17 November. Aan de beurs werden de uien verhandeld tegen, den prijs van 2.50 a 2.60, peen 1.40, aardappelen 3.50, KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK, Zitting van Vrijdag 13 November 1931, A. J.K., 45 j„ melkknecht, zonder vaste wooa. plaats, heeft zonder vergunning gevent. Verd. erkent. Het O. M, eischt 3 subs. 1 dag hechtenis. Veroordeeld tot 1 subs. 1 dag 'hechtenis. Dezelfde verd. heeft zich té Ouddorp in ken. nelijken staat van dronkenschap 'bevonden, Verd. is reeds eer voor zelfde feit veroordeeld voor het Kantongerecht te gaan. Gehoord wordt get. C. J. L„ 52 j„ gemeente veldwachter te Ouddorp, die zijn proces-verbaal bevestigt. Get. weet niet precies hoe laat het was. Ht O. M.: In de oproeping staat half elf. Er zijn 2 proces-verbalen van 2 verschillende avonden, het eene van 11- uur en het andere van half 11. Het O. M. zegt, dat het hier niet gaat over de vraag' of hem straf moet worden gegeven, maar welke straf hem moet worden opgelegd. Geëischt wordt 1 jaar opzending naar werk inrichting. Veroordeeld tot 1 week hechtenis. Dezelfde verdachte staat -terecht wegens zelfde feit, Eisch: 1 week hechtenis. Veroordeeling idem. H. v. R„ wiens zaak al eer is voor geweest, staat terecht wegens zoodanig rijden, dat het gevaar opleverde voor de veiligheid van het verkeer op 4 Juli op den O-udelandschen' dijk, verkeerende in staat van dronkenschap. Verd .ontkent. D-e Kantonrechter: Dat is wel vreemd. Het O. M. wil eerst een ander -geval behan delen, n.l! het rijden van verd. op den Staakweg te Dirksland, waar hij -te weinig heeft uitge haald- voor voorbijgangers per rijwiel en het verkeer in -gevaar bracht. Als verdediger treedt op Mr. -Otto de Jong. Gehoord wordt get. D, J. V., burgemeester te Dirksland. Get. blijft bij zijn proces-verbaal. Get. kwam een vrachtauto tegemoet gereden, welke hij een kwartier later herkende, staande voor het café van St. Annaland. Get. moest opzij springen, reeds staande aan den zij-kant van den weg, om niet -te worden aangereden. Het proces-verbaal van get. D. J. V. wortit voorgelezen, waaruit blijkt, dat de snelheid •van, de auto 60 K.M. moet zijn geweest, en had geen achterlicht. Get. reed de auto per rijwiel achterop en vond haar voor genoemd café. De bestuurder 'bleek -te verkeeren onder den in vloed van sterken drank. De Kantonrechter: Was hij in staat een auto te besturen? De get. V.: Hij rook naar sterken drank. Aan de manier van wegrijden kon get. het niet mer ken. Hij reed behoorlijk recht. Het O. M.: Was er behalve de reuk nog iets anders te merken? Get. V.: Hij stond vast op zijn beenen, hi) was eenigszins brutaal. Gehoord wordt get. G. L. W„ 55 j., land bouwer te Dirksland. Get. verklaart in een auto in schemerdonker tegengekomen, die in woeste vaart rakelings langs hem stoof, ofschoon A ver aan den kant van den weg stond. Get. w -* niet welke auto het was en wie de bestuurder was. j Het O. M.: Het was dezelfde auto, die de burgemeester ook gezien heeft Get.: Ja. Het O M.: Wel is komen vast -te staan, dat hij woest gereden heeft, wat zeer ernstig is en eischt een week hechtenis. Verdediger Mr. de Jong: Ik zal heel kor zijn. Reeds de vorige maal is 2 maal hechtenis geëischt .terwijl verd. de eerste maal met der rechter in aanraking komt en spr. vraagt eer lichte straf. Veroordeeld tot 3 dagen hechtenis, daar me, bewezen is, dat onder invloed van sterken drank as. ..j Dezelfde verd. staat terecht wegens zeitde feit, ge-plee-gd des nachts half 1. De verdediger heeft 3 getuigen. Burgemeester Visscher wil spr. ook graag iiooren, want het is van belang, dat is komen vast te staan, dat hij niet dronken was toen hij uit Dirksland kwam. Verd ontkent het ten laste gelegde. Gelezen wordt het proces-verbaal, waa.rM blijkt, dat hij naar sterken drank rook, dat z.p oogen flets stonden. De auto is in 'beslag ge nomen', -geteekend door J. v. Helde, A. v. Nieuw- ker ken A. Looij. Dit is gebeurd toen verd. 's nachts thuis kwam. Get V., burgemeester -te Dirksland. Verdediger vraagt hoe get. verd. vond toen hij uit Dirksland wegreed. Get meent, dat hij wel een auto 'kon besturen. Het'O. M.: Meent U, -dat hij veel noodig had om de grens te overschrijden? Get.: Ik geloof niet, dat hij veel noodig had. Het O. M.: Ik wensch dat dit genotuleerd wordt. Verdediger: Maar LI achtte het toch met noodig hem het autorijden te ontzeggen Get.: Neen, dat niet. Gehoord wordt get. Jac. v. B„ 18 j„ Stad aan 't Haringvliet. Get. was in de garage. Get. heeft niet gemerkt, dat hij onder invloed van sterken drank was. Get. zag hem in de verte aan komen rijden en dat ging goed. Verdediger: Is daar veel ruimte, of moet men goed uitkijken om een auto binnen te brengen. Get.: Men m-oet een -beste chauffeur zijn, er maar een goede handbreedte over. Het bin nen brengen ging goed. Gehoord wordt get. v. R„ broer van ver dachte. Get. was niet in de garage, maar een 150 M. er van af. Get. heeft hem een kwartier gaans zien aankomén, verschillende bochten om, oprit af,'alles ging best, duidelijk waarneembaar door het felle licht. Hij was eerste klas in staat om een au'to te 'besturen. Verdediger: Heeft verd. na hij uit Dirkslana kwam nog iets gebruikt? Verd.: Neen ,ik ben naar Oude Tonge ge- reden en daar iemand afgelaten en rechtstreeks naar huis gereden. Het was al na 10 uur en niemand was dus .meer op. Het O. M. houdt zich aan het proces-verbaal. Get V. verklaarde, dat hij naar sterken drank rook Hij had weinig meer noodig en het O. M. gelooft, dat hij nog wel iets gebruikt heeft, er zijn wel kroegjes, die open -blijven, en misschien had -hij ook wel sterken drank bij zich. Get. a dech. zijn niet objectief. Een broer zal geen bezwarende verklaringen afleggen. En het is best mogelijk, dat hij goed de garage inreed, maar dat zegt niet, dat hij in alle omstandigheden in staat was te rijden. Hij kan best een eindje recht gereden hebben, vooral vlak 'bij de garage, waar hij iederen boom en draai kent. Geëischt 1 wordt 7 dagen 'hechtenis. Verdediger Mr, de Jong beroept zich op bur gemeester Visscher en vindt het kras, dat de ambtenaar er zelfs geheime café s bij moet halen. Om 9 uur had hij een flinke borrel op, heeft toen gegeten, is naar Melissant gereden, toen weer naar Dirksland en de burgemeester vond geen termen hem vast te houden. Hij heeft toen dus geen borrel meer gebruikt, anders zou hij wel reeds in 'Melissant weer gedronken hebben,

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 4