Is Uw Vulpen leeg? Echt en goed Herinneringen ft an de stich ting en de geschiedenis van den Flafcfceeschen Boerenbond. La^t Uw Vulpen j gratis vullen bij I j N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. W. BOEKHOVEN Zonen. - Sommelsdijk EEN BEZOEK AAN DNJEPROSTROJ De bouw van een Waterkracht- Centrale. Een geweldig werk. EEN PARADIJS ONDER DE FRANSCHE KUST. laten brengen, terwille van wat u onverdraag zaamheid noemt. Weet u een andefe weg, waar door het christelijk karakter van den dag des Heeren ten opzichte van koopen en verkoopen behouden blijft en de Israëlitische winkels toch open zijn Als u die weet, graag zal ik een dergelijke regeling in praktijk helpen brengen. Doch als u die ook niet weer, evenmin als ik, mag u niet spreken van onverdraagzaamheid, maaT zult u moeten spreken van een noodzake lijkheid dat uw geloofsgenooten zich aanpassen aan onze Zondagsheiliging en zich onderwer pen aan het feit, dat de Zondag is de rustdag van Nederland. U zult toch niet willen, dat wij ons aanpassen bij of onderwerpen aan uw wet Ben van beide moet gebeurenHet spijt mij zeer, dat u aan het laatste (onze aanpassing aan u) de voorkeur schijnt te geven. Ik hoop, dat u begrijpen wilt wat ik op 't oog heb. Aanvaard echter in ieder geval de oprechte ver zekering, dat ik uw volk hoog acht, als het oude bondsvolk dat wel haar Messias ver worpen heeft, maar aan wien de Almachtige zijn weldaden in groote getale heeft geschonken. Van eenige verheffing boven u is geen sprake. Integendeel. Doch uw volk moet niet willen heerschen over onzen Zondag en u moest het niet eens willen dat uw volk zich ten opzichte van den dag des Heeren anders gedroeg dan uw wet voorschreef voor den vreemdeling in uw midden. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand* teekening dragen van den fabrikant A.Mijnhardt Zegt u: wij zijn Nederlanders even goed als de Christenen, dan zeg ik best. Doch dan is u geen Israëliet meer, dan is het O. T. niet meer waar, dan is uw gëheele wet vervallen en is er niets op tegen dat u het 4de gebod niet meer houdt. Houdt u het vierde gebod wel op uw wijze. Viert u Sabbat op Zaterdag, wilt u dus Israëlieten zijn, dan verkeert u als vreemdeling in een vreemd land, buiten uw eigen land. Maar dan moet u niet over ons willen heerschen. Gaarne tot nadere toelichting bereid en ver wachtende dat u het woord onverdraagzaamheid nu zelf wel zult afkeuren. Hoogachtend, w. g. J. VROEGINDEWEIJ. Middelharnis, 21 October 1931. Den EdelAchtb. Heer J. Vroegindeweij Lid v. d. Gemeenteraad, Middelharnis. Mijnheer, Het door U gezonden schrijven van dd, 19 Oct. geeft geen antwoord op mijn vraag. Ik wensch met U in geen godsdienstdispuut te treden. Toont U een man van karakter en geef een rond en bevestigend antwoord. „Het boetekleed ontsiert den man niet". Ik wacht. Hoogachtend, D. SLAGER. Middelharnis, 2 November 1931. Den Weled. Heer J. Vroegindeweij, Gemeenteraadslid, alhier. M. Tot heden ontving ik geen antwoord op mijn schrijvens van dd. 14 en 21 October. Wanneer U inderdaad voor een oprecht en eerlijk man wilt doorgaan, dan is het Uw plicht U w fout te herstellen. Gij zijt dit ook aan Uw fatsoen en Uw functie verschuldigd. Ik geef U nog deze week de gelegenheid. Hoogachtend, D. SLAGER. Ook hier kwam geen antwoord meer op. Door de Israëlitische Gemeente is het vol gende adres gericht aan H. M. de Koningin Middelharnis, 12 October 1931. Aan H. M. de Koningin der Nederlanden. Mevrouw Het Kerkbestuur der Nederlandsch Israëliti sche Gemeente te Middelharnis, heeft kennis genomen van het besluit van den Gemeenteraad alhier, waarbij dit college art. 5 der Winkel sluitingswet niet van toepassing wenscht te verklaren. Het Kerkbestuur voorn, is van meening, dat hierdoor de belangen zijner gemeenteleden ten zeerste worden geschaad. De toepassing van de wet, zonder dat reke ning wordt gehouden met de belangen van een gedeelte der burgers, die reeds met groote op offering den Sabbath volgens de voor hen gel dende godsdienst-voorschriften vieren, strijdt in hooge mate tegen de toelichtingen door Z. Exc. den Minister bij behandeling der wet gegeven. Redenen waarom het Isr. Kerkbestuur Uwe Majesteit eerbiedig verzoekt aan het besluit van den gemeentraad Uwe goedkeuring te ont houden. Het Kerkbest. der Ned. Isr. Gem., w. g. M. ROOD, Voorzitter, w. g. B. HAAGENS, Secretaris, w. g. D. SLAGER, Leeraar. Mijnheer de Redacteur! Mag ik een plaats voor onderstaande in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Eenigen tijd geleden stond er in Uw blad een ingezonden stukje met onderteekening M. V. Sommelsdijk. Dit stukje bevatte vragen aan onzen gemeenteraad omtrent de bestrating van Sommelsdijk. Naar wij kunnen zien heeft dit tot resultaat gehad, dat onze gemeenteopzichter zich even achter het oor heeft gekrabt en over peinsd) heeft of de mogelijkheid niet bestond om die overgebleven steenen uit den Ring te doen verplaatsen naar den Dorpsweg annex Hofplein, Hofstraat enz. enz. en die menschen daar dan toch ook te laten zien, dat dit gedeelte ook tot Sommelsdijk behoort. Er werden dan ook goten gemaakt om het water kwijt te kun nen raken, doch roet dit al werd er natuurlijk ook veel grond verplaatst, wat ten gevolge had, dat de genoemde straten, die de eer hadden een goot te -krijgten, gelijk werden aan een modderpoel. Nu vraag ik voor mij: had die man niet rechtmatig verplicht geweest om tegelijk met die bedeeling toch zoo die opge graven grond direct met grint te laten be strooien Ik kan niet (en velen met mij niet) begrijpen wat die man denkt van den Dorpsweg met toebehoorende straten ,of die 70 a 80 huis gezinnen soms niet met Sommelsdijk te maken hebben als er betaling op aankomt. Met de regenachtige dagen van deze week kan men wel naar het Hofplein komen, maar dan mag men wel met laarzen komen, anders komt men er zoo gemakkelijk niet doorheen. Eerst krijgt men het eindje slakkeien aan den Dorpsweg, dat ook bij dit weer onbegaanbaar is en dan volgt de rest. Indien onze Gemeenteraad daar geen aan dacht aan wil schenken, zie ik voor mij daar nog wel eens wat anders uit voortvloeien van eeri anderen kant, dien de Raad niet zoo graag opgaat. Het is toch gruwelijk om die menschen daar zoo te laten leven, daar zal toch nog wel hóóger recht voor bestaan Moge vooral het gemeenteraadslid van den Dorpsweg dit stukje eens terdege van z ij n standpunt bezien, dan zal hij de conclusie moeten trekken, dat hij dit zelf al eerder had moeten overleggen met B. en W. Hopende, dat dit schrijven eens goed onder de oogen wordt genomen door onzen Raad, en mag leiden tot spoedige verbetering van boven genoemd traject. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, Sommelsdijk. V. LUI. Toen werd overgegaan lot de stemming, waarvan den uitslag was, dat werden uitgebracht 73 temmens, waarvan 39 op J. Overdorp te Nieuwe Tonge, 30 op P. van Schouwen te Oude Tonge en 4 op C. Warnaer G.Lz. te Dirksland, zoodat Overdorp gekozen bleek te zijn. Overdorp verzocht een korten bedenktijd, al vorens hij een beslissing nam, omdat de taak van het voorziterschap zwaar zou zijn, doch verklaarde, dat wanneer hij de benoeming aan neemt, hij de wenk van Vroegindeweij ter harte zou nemen. Dat was e'en bevredigende verklaring, die groote insteming oogstte. De ambtenarij was veroordeeld 1 Nu zou een gouden tijdperk intreden voor Flakkee Dan kwam de rondvraag. Allereerst kwam aan de orde de uitvoer van jonge paarden naar Duitschland, alsmede het mond- en klauwzeer, welke beide punten M. de Haas te Sommelsdijk op uitmuntende wijze inleidde, die er den af gevaardigde bij het Nederlandsche Landbouw- comité Breen een grief van maakte, dat hij vooral de kwestie van de tongblaar niet had behandeld zooals hij de Haas dat op de vorige vergadering had gedaan, 't Was voor Breen niet moeilijk, duidelijk te maken, dat deze zaak behandeld moest worden op de wijze als op die vergadering was besloten; niet zooals de handel, wiens woordvoerder De Haas was, dat wenschte. Ook Overdorp nam deel aan de beraadslaging, nu voor de laatste maal vóór de bestuurstafel, straks zou hij er achter zitten en geplaatst wor den voor de afwikkeling der moeilijkheden, voor welke taak hij nu meende, het bestuur in staat van beschuldiging te moeten stellen. Burgemeesters, controleurs, politie werden te werk gesteld om de boeren tot koelies te degra- deeren, als hij den voorzittersstoel zou bezetten, dan zou hij trachten om aan die ongehoorde toestanden een einde te maken Warnaer, die deze rede beantwoordde, gaf toe, dat er toestanden door den vreeselijken oorlog geschapen waren, welke te betreuren, doch onafwendbaar zijn. Hij trachtte duidelijk te maken, dat het bestuur ten deze vrij uit ging. Hij wenschte Overdorp sterkte op het moeilijke pad, dat hij waarschijnlijk zou gaan betreden, doch vreesde met groote vreeze 1 Dat de Regeering te veel haver opvorderde, waardoor onze eigen- paarden, waarvoor ze eigenlijk gezaaid is, te weinig zouden krijgen, was een grief, die J. Vroegindeweij Lz. het bestuur ter afdoening in handen gaf. Reeds midzomer 1917 was er al een telegram van de Regeering ingekomen over het uitdor- schen van den aanstaanden oogst. De voorzitter stelde hierbij in het licht het groote belang voor Flakkee, dat onze oud-voorzitter Van der Koogh hierbij de eerste viool speelde. Van As van Rotterdam, die ook nog in de gelegenheid werd gesteld het woord te voeren, verklaarde, dat Overdorp het „gras voor zijn voeten" had weggemaaid. Dat was niets bijzonders. Overdorp bezat de kennis en bovendien de gave, om wat hij te zeggen had, op uitmuntende wijze te formuleeren, daaraan was doorgaans weinig te verbeteren. Buitengewoon groot was het aantal verzoeken en wenschen, dat ter bestuurstafel werd gede poneerd, tot zelfs om bij de R. T. M. en Middel- harnissche boot aan te dringen om het vervoer van woonwagens naar Flakkee te weigeren 't Zal een -groote opluchting zijn geweest voor den nieuwen voorzitter, toen G. C. van Schouwen, op de wijze ongeveer als een in breker zich toegang verschaft, uit een leegè kast te voorschijn kwam De toegang tot de zaal door de deuren, vóór en achter, was on mogelijk door de m'enschenmassa, en na een ■tafel tot een katheder te hebben gemetamorpho- seerd, een gloedvolle speech afstak, en behalve een krasse beschuldiging aan de lamlendigheid der -boeren, die door de groote winsten van dezen benauwden oorlogstijd, blind waren ge worden voor het groote belang van hun vrij heid, ook menigte van grieven ter oplossing den nieuwen voorzitter ter hand stelde en daarna een bezoek aanbeval 'bij de veekeuring en te zien wat in een tienjarig tijdperk kon worden bereikt. Dit verzoek kwam geen minuut te vroeg, 't Was mooi tijd, dat er een einde kwam aan de klachtenreeks. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank voor de groote belangstelling en de goede orde. Spreker hoopte op de noo- dige kennis en werkkracht van den nieuwen voorzitter om het menu, dat grooter werd, sma kelijk en ten genoege van de Flakkeesche boe ren op te diénen Toen verplaatste de groote menigte zich naar het keuringsterrein, hetwelk gelegen was aan den Stationsweg op een weiland van L. Slis. Inderdaad was het de moeite waard hier een bezoek te brengen. We kunnen hierover kort zijn, omdat deze keuring alleen in betrekking stond met den Bond in zooverre ze werd gehouden ter gelegenheid van de groote vergadering en deze er een eenigszins feestelijk karakter aan gaf. Het zou niet van erkentelijkheid getuigen, wanneer we deze attentie stilzwijgend voorbij gingen. Er werd in zes rubrieken vee gevraagd, waarvoor twintig prijzen waren uitgeloofd boven ten' behalve de gouden en- de verguld zilveren medailles van den Boerenbond. Er waren 90 stuks aangevoerd, zonder uitzondering naar kenners verklaarden van hoogstaande kwaliteit. Als groote bijzonderheid mag worden vermeld, dat L. Slis te Oude Tonge vijf van de zes eerste en drie van de zes tweede prijzen en bovendien de gouden medaille van den Bond won met de bes-te collectie van één stal. Deze verzameling bestond uit 3 koeien, 4 tweejarige en 4 eenjarige dieren en als bewijs, dat de familie Slis in het algemeert deskundige fokkers waren, dient te worden vermeld, dat zijn broer J. A. Slis Dz. te Ooltgensplaat (Langstraat) de verguld zil veren medaille werd -toegekend voor de naast ■beste verzameling, welke bestond uit 4 koeien, 2 tweejarige, 2 éénjarige en een stier. Deze keuring veroorzaakte de vergadering geen nadeel, zooals vaak te zien is wanneer een tentoonstelling wordt gecombineerd met een vergadering. Des avonds werd in Hotel Geluk een gemeen- schappelijken maaltijd gehouden, waaraan 96 personen deelnamen, en dat ons land in de blokkade inbegrepen was, was hier niet te zien noch te proeven Zoo gingen we dan weer een nieuw vereeni- gingsjaar in. Onder geheel andere omstandigheden Immers Overdorp had -tót nu toe in de voorste gelederen der oppositie gestaan, zij het tot zijn eer zij het gezegd altoos met open vizier en in openhartige en eerlijke houding. Vooral de geknotte handelsvrijheid en daaronder in de eerste plaats de veiling, was een doorn in zijn oog. Dat onder zijn leiding nog menige aanval op deze instelling zou worden voorbereid en uitgevoerd, was met vrij groote zekerheid te voorspellen. Reeds een paar uren na de groote vergadering vroeg hij om eten' conferentie met het bestuur, om zich te vergewissen of deze met hem in vriendschappelijke gezindheid wou samenwer ken. Dit betrof waarschijnlijk hoofdzakelijk Breen en den secretaris. Immers met Van Schouwen had hij enkele jaren blijkbaar op de meest ami cale wijze den schier hopeloozen strijd gevoerd tegen de Schiedamsche Koekzwendel; die twee konden elkander te goed om daar nog nader onderzoek voor noodig te achten. E'en maatschappij van gelijke menschen is niet denkbaar en gelijke behandeling van ongelijke menschen is ook ondenkbaar. -*w,r Op den linkeroever van de Dnjepr, waar verleden jaar de onbebouwde steppen zich uitstrekten tot aan den horizon, ziet men deze thans niet meer door de steigers en bouwwerken van gewapend beton, die zich over een lengte van 5Q0 M. uitstrekken. Hier zal een waterkrachtcentrale verrijzen, die de electrificatie van de Oekraine tot een feit moet maken. De rivier stroomt hier tusschen hooge wanden, die haar bedding versmallen en ontwikkelt daardoor een energie, zooals misschien nergens anders in Europa wordt aan getroffen. Reeds van verre ziet men de daken van de uit aluminimum gebouw de fabriek blikkeren in het zonlicht tusschen het omringende bosch van steigers door en de afgeknotte kegels der hoogovens vormen 'n lange rij, die onze gedachten onwillekeurig richt op de toekomst. De geheele rivieroever is over een lengte van 8 a 10 K.M. met deze bouwwerken bezet. De zone is ongeveer 5 K.M, breed en heeft een totale omtrek van 35 K.M., de helft van die der stad Moskou, Dit alles is het resultaat van één jaar werken. Veranderingen. Het is een verbazingwekkend voor beeld van wat er in enkele maanden kan veranderen. Ik ben hier n.l. ook in dezen zomer geweest. Het oude Cen trale Kanaal was nog in redelijk goe den staat; men was juist begonnen, het uit te baggeren om de betonstortin- gen en het plaatsen der pijlers voor te bereiden. Met de electrische centrale was men zoover, daf de toekomstige vorm van het gebouw reeds vaag te onderkennen was, roch met de con structie der turbines was men nauwe lijks begonnen Thans verheffen zich daar 47 pijlers en vormen machtige bogen van 52 M. hoogte. De metalen constructie van de brug begint zich daarover heen reeds een weg te zoeken. Over een lengte van 780 M. rijden treinen met beton en beweegbare hijschkranen. Men giet nu de blokken om de pijlers met elkaar te verbinden. De afdamming zal als uit één stuk steen worden gemaakt en in December a.s. zal het peil van het water in de Dnjepr 45 M. bedragen. Het lot van een dorpje. Het oude dorpje Kitsjkas is in ver band met deze werkzaamheden gedeel telijk afgebroken en opgespoten; men ziet daar niets dan zand en puin. Van den winter zal niets er meer aan doen denken, dat het er hier ooit anders heeft uitgezien. Zulke ingrijpende ver anderingen in het uiterlijk van een streek kunnen in één jaar door men- schenhand tot stand gebracht worden. Dit zal nog niets zijn vergeleken met de resultaten, die bereikt worden als de centrale in de daardoor van energie voorziene bedrijven eenmaal in volle werking zijn gesteld. Het groote ge bouw met zijn 18 wijdopen poorten maakt thans reeds een machtigen in druk. Van de rivier af gezien komt de architectonische schoonheid ervan het beste uit. De pilaren stijgen op tot een band van metalen kantwerk, waarop een platform staat met een ingewikkel de hijschkraan, die een goed tegenwicht vormt met het groote gebouw en dient om de kleppen in de groote toevoer buizen op en neer te bewegen. Het groote werk van de montage der tur bines in de daarvoor bestemde hal is thans ook bijna beëindigd. Een moderne stad. Om deze groote industrieele bedrij ven bouwt men ook een moderne stad om de talrijke arbeiders te kunnen huisvesten. Een aquaduct met twee groote buisleidingen van 80 c.M. diameter, een kanaalstelsel, telefoon verbindingen, wegen en trambanen zullen worden aangelegd. Eenige blok ken huizen zijn reeds gereed. Verderop midden in de vlakte op den linkeroever van de Dnjepr ziet men een aantal mooie gebouwen bij elkaar staan; dit zullen de openbare gebouwen worden in het midden van de stad. Ze zijn evenals de electrische centrale bekleed met een lila steensoort, welke uit Armenië afkomstig is. In de nieuwe stad zal alles gedaan worden om de zindelijkheid te handhaven onder haar bewoners; parken, muziekuitvoeringen en openbare leeszalen zullen dienen voor amusement en opvoeding. Ook de wijze, waarop thans in de materieele behoeften der arbeiders wordt voor zien, steekt reeds gunstig af bij die, welke men elders in Rusland kan waarnemen. Het is een verborgen paradijs, dat het grootste gedeelte der menschheid volkomen onbekend is. Het eiland Jethou behoort tot de Kanaal-eilanden, de eenige nog in Engelsch bezit zijnde rest van Normandië, De Hertog van Normandië, zoo wordt de Koning van Engeland op de Kanaal-eilanden ge noemd, heeft het paradijs-eiland Jethou voor den tijd van „zijn leven en een dag" aan den Engelschen schrijver Compton Mackenzie verpacht, die vele jaren als Koning op zijn eiland had geleefd. Hij had zich een prachtig wit huis als residentie laten bouwen, dat er buiten zeer eenvoudig uitzag, doch binnen een comfort verborgen hield, zooals geen Koning van zijn slot kan verlangen. De ongekroonde Koning van het eiland Jethou was souverein, zooals nauwelijks een andere heer- scher. Hij kon leven, zooals het hem behaagde en zoolang hij niet met de Engelsche wetten in conflict kwam. Compton Mackenzie had zich nooit tegen deze wetten opstandig getoond, hij leefde op zijn heerlijk eiland zoo vrij als een vogeltje en men verwon dert zich slechts over zijn besluit het eiland te verlaten en het weer te ver pachten. Naar verluidt zou hij zich op een eiland in de buurt van Schotland gaan vestigen. Het eilandparadijs „Jethou" is der halve vrij voor een nieuwen heer. Dit eiland, dat niets te maken heeft met belasting en tollen is alles verbazend goedkoop. Enkele uren van Londen verwijderd ligt hier een wonderland, waar melk en honing vloeien, waar geen wetten voor zus en zoo zijn en men zoo ongebonden kan leven als nergens in onze wereld van schema's en paragraphen. Dit eiland, dat men reeds in de oudheid kende, herbergt enorme scharen wilde konijntjes en wild gevogelte, garnalen, kreeften. Visschen zijn er ontzaglijk veel. Het 203 vierkante kilometers groote eiland is met prachtige bosschen bedekt, die afwisselen met sub-tropische tuinen. Zelfs de Riviera kan zich met dit plekje niet vergelijken, waar niet alleen m het voorjaar, maar ook in den winter heerlijke planten bloeien en waar reeds in Januari de narcissen-velden geuren. Het eiland is tamelijk vlak, haar groot ste verhooging bedraagt 88 meter. Van de hoogten van het kleine eiland heeft men een onbegrijpelijk schoon uitzicht. Jethou is, zooals gezegd een paradijs, waarin de slang ontbreekt. EWSJBWWM Nieuw Rusland. Met uiterste krachtsinspanning wordt gewerkt aan de industrialisatie van het groote Russische Rijk. De electrische krachtwerken vormen een belangrijk onderdeel van dit plan, Bovenstaande afbeelding toont het groote krachtstation aan den Dnjepr

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2