r lil H g H P p SI j§§ Bi ö?lll Bil nummer Desiaai uil flrie Biaflen tweede blad. i m\ HP A éÉE2 1ÉSJ dammen. Kerk en School. SCHAAKRUBRIEK, Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. tvhoo-sIGNOWSES Zaterdag 31 October 1931. No. 3794 Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning, Gerarduslaan 15, Eindhoven. No. 220. Probleem no. 251 heeft tot sleutelzet 1. Tde8 dreigt 2. Df4 mat. Varianten zijn o.a. 1Kd4; 2. Pf3. Zwart pent en ontpent een stuk. 1Kd6; 2. Lh2, enz. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul)Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet mel) de meeste punten hebben. Ook niet-abonné s zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen opzenden. Probleem voor den wedstrijd. No. 256. J. P. COPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (10). Wit (9). Wit: Ke6, Ta3, b8, Ld4, Pc8, f3, pi. b2, e5, e7. Zwart: Kc6, Dh2, Ta6, e8, Lf2, Pdl, pi. a5, a7, c7, h3. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing vóór Zaterdag 28 November. De stand na dit probleem geeft den winnaar over October aan. De winnaar over September is F. C. LAAS. Oplossing Eindspel no. 332. 1. g8D, Kg8: 2, Tg6: Tg6; 3. Pal onv.; 4, b3 onv.; 5. pat. Eindspel no. 335. E. FEYERHEIL. S. L. S. II no. 4. Wit: Ke5, De7, Lel, pi. f2. Zwart: Kh8, Dg2, pi. b3, c7, d5, e4, f5. Wit begint en wint. Eindspel no. 336. Tijdschrift N. S. B. Oplossing: 1. Lg8 (De zw. K. heeft telkens maar één (gedwongen) zet, waarom wij volstaan kunnen met alleen 't opgeven der zetten van wit), 2. Lh7*f; 3. Pg6; 4 Pf4f; 5. Pd3; 6. Pel; 7. Pb3 mat. t Aardige is, dat 't paard op gó en d3 telkens zwart weer veld bl verschaft (Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Sommelsdijk). Oplossing probleem no. 80, De stand was Zwart: 6, 8, 11, 13, 16, 19, 20, 23 25 30. Wit: 21, 22, 27, 28, 32, 34, 37, 39,' 44! 49. (Het slaan wordt door twee stipjes aangeduid) WitZwart 1. 22-18 13 42 2. 39-33 16 40 3. 44 2 23 32 4- 2 47. Gewonnen. Oplossing Eindspel no. 81, De stand was Zwart15 dam, 26, 35, 42. V/it: 16, 27, 36 39, 41, 45, Wit: 1. 27-21 2. 39-33 3. 41-37 4. 36 27 5. 16 27. Gewonnen. Zwart 26 17 15 38 42 31 38 21 Drie dammen tegen één. De stand was Zwartdam op 4. Wit: 41, 37, 32 (drie dammen). WitZwart 1. 41—36 4-15 2. 32—27 15—47 3. 27- 4 4. 37—42 Zwart moet slaan op 47 5. 4-15!! Ook kan na den derden (3) zet 3. 27— 4 47—15 4. 36—47. Gewonnen. Er zijn hier nog meer standen voor te vinden, doch hier kan men weer zien, dat de schijven allen dezelfde waarde hebben. Probleem no. 82. Zwart: 3, 6, 8, 12, 16, 18, 22, 23, 25, 30. Wit26, 27, 32, 33, 37, 38, 39, 40, 42, 48. Wit begin en wint. Eindspel no. 83. Zwart 28. Wit: 14, 26, 31. Wit begint en wint. Oplossingen in de volgende rubriek. CORRESPONDENTIE. J. B, te Oude Tonge. Boven links 1, verder naar rechts 2, 3, 4 en 5. Tweede lijn links 6, enz., zoodat 50 onderaan rechts eindigt. J. A. B. Uw vraag mag ik hier niet be antwoorden. J. A. v. A, te Nieuwe Tonge. Alles in orde, behalve no. 28, dit is niet op te lossen (4,75). DAMCLUB „KUNST EN VRIENDSCHAP". Donderdagavond was het zeer bedrijvig in ons clublokaal, de opkomst der leden was zeer goed te noemen, wat tengevolge had, dat de competitiewedstrijden weer voltallig konden doorgaan. Hier volgen de uitslagen B. v. d. Nieuwendijk—J. Krijger 2—0. A. Wielaard—P. Homburg 0—2. D. Vroegindeweij—H. Vroegindeweij 2—0. J. BuisA. Krijgsman 0—2. M. LangbroekM. v. d. Nieuwendijk 0—2. A. WielaardK. Vroegindeweij 02. H. VroegindeweijJ. Buis 02. D. VroegindeweijM. Langbroek 2—0. K. Vroegindeweij—A. Krijgsman 0—2. A. Wielaard—I. Roetman 02. B. Vis(M, v. d. Nieuwendijk 1 1. J. BuisJ. Krijger 2—0. P. Homburg—B. v. d. Nieuwendijk 02. Aé KrijgsmanI. Roetman 02. B. v. d. NieuwendijkA. Wielaard 2—0. P. HomburgM. Langbroek 2—0. B. v. d. Nieuwendijk—M. Langbroek 20. D. VroegindeweijA. Wielaard 2—0. Alle wedstrijden te bespreken zou mij te ver voeren, echter wil ik er een paar uithalen. De wedstrijd J. Krijger—B. v. d. Nieuwendijk verliep tot op het allerlaatst spannend, echter door een miszet van Krijger, wat bijzonder jam mer was van deze partij, verloor hij. Verder was ook de partij B. Vis—M. v. d. Nieuwendijk zeer spannend, er werden weinig fouten in ge maakt, en eindigde tenslotte in remise, een uit slag waarmede beiden tevreden kunnen zijn. D. Vroegindeweij won prachtig van zijn naam genoot H. Vroegindeweij. Ook de partijen A. WielaardK. Vroegindeweij en M. Langbroek P. Homburg waren van goede kwaliteit. Stand op Donderdag 29 October. gesp. gew. gel. verl. pt. 1. B. v. d. Nieuwendijk 12 10 li 1 21 2. M. v. d. Nieuwendijk 13 9 3 1 21 3. B. Vis14 9 3 2 21 4. D. Vroegindeweij 12 8 1 3 17 5. I. Roetman 13 8 2 3 18 6. J. Krijger .11 5 3 3 13 7. A. Krijgsman .11 6 1 4 13 8. 4 0 4 8 9. K Vroegindeweij 7 2 1 4 5 10. H. Noordijk 9 2 2 5 6 11. P. Homburg .15 5 0 10 10 12. H, Vroegindeweij 7 1 1 5 3. 13. M. Langbroek 10 1 0 9 2 14. A. Wielaard .15 1 0 14 2 15. F. Noordijk 2 0 0 2 0 De copie van ingezonden «tukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever» Mijnheer de Redacteur Daar de R. T. M. thans zeer zeker op ons eiland in het teeken van de belangstelling staat en de Bond van Veehandelaren sterk ijvert om de tram voor ons eiland te behouden, wil ik LI en Uwe lezers even achter de schermen J5te" zien om een bewijs te leveren dat de R. 1M. werkelijk niet zoo onhandelbaar is als velen voorgeven en samenwerkinq op prijs weet te stellen. De Voorzitter van de afdeeling Z. H. de heer Den Hollander en ondergeteekende werden uitgenoodigd om dezer dagen bij den Direc teur van de R. T. M. te kom'en, waar ons werd meegedeeld dat Z.Ed. het zeer waardeer de dat door ons bestuur bij de leden op sa menwerking in het belang van de R.T.M. was aangedrongen en daartoe de medewerking van de pers werd ingeroepen en daarom had beslo ten boven de 10 reductie op de vrachtprijs nog 10 extra voor de leden van de afdee ling Goedereede en Overflakkee beschikbaar te stellen. In totaal dus 20 Daarnaast hebben de leden al naar gelang van het vervoer, heele of halve vrijkaarten le of 2e klasse. U begrijpt dat deze steun aan de bondsleden door ons dankbaar werd aanvaard. Dat dit een aansporing is om lid te worden van onze vereeniging, is begrijpelijk thans zijn weer drie nieuwe leden toegetreden, waaronder onze 80-jarige S. Gazan, iemand die nooit veel voor het vereenigingsleven heeft gevoeld, doch in dit geval vond hij samenwerking noodzake lijk. Wij roepen hem hartelijk welkom toe voor nog vele jaren. Indirect komt dit goedkooper vervoer ook weer ten goede aan de landbouwers hoe min der onkosten op het veetransport hoe meer aan den boer kan (en door concurrentie moet) worden uitbetaald. Deze gelegenheid neem ik gaarne waar om nog met een enkel woord te antwoorden op het ingezonden stuk van den heer Oversier in uw blad van 1.1. Dinsdag. Ik meen dit ook beleefdheidshalve aan den heer Oversier en diens echtgenoote verplicht te zijn. In mijn vorige ingezondene heb ik geen van beiden beleedigd en dit is ook nimmer mijn bedoeling geweest. Welke eischen U stelt doet niets ter zake. I k heb het recht een getrouwde vrouw Mevrouw te noemen, daarin zit niets beleedigends en ik zie er ook absoluut geen beleediging in, wanneer iemand schipper is of geweest is. Wie van ons beiden haalt het be drijf van schipper naar beneden Juist door Uw vroeger beroep kon U de er varing vervat in Uw droom hebben. Ik b.v. zou zoo iets niet droomen. Ik wil U hier verzekeren dat ik het beroep van schipper minstens even hoog acht als dat van veehandelaar. Op Uw verdere beweringen, U zelf w'enscht dat wij zakelijk blijven, zal ik niet ingaan. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw Dw., H. GROOTENBOER. Dirksland, October 1931. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zagen wij het onderstaande geplaatst in Uw veelgelezen blad. Gelezen hebbende het ingezonden stuk van den heer Oversier in Uw blad van j.l. Woens dag 28 October, waar in hij blijk gaf den heer Grootenboer niet te kennen, zoo als wij hem respecteeren als bestuurslid van den Zuid-Hol- landschen Bond van Veehandelaren. Wij kennen ons bestuurslid Grootenboer te goed om aan te willen nemen dat hij aan iemand als den heer Oversier zijn exuses zou aan bieden. Als de heer Oversier niet in zijn ingezonden stuk heeft gescholden op de R. T. M„ dan heeft hij toch getracht de R. T. M. in een kwaad daglicht te stellen en reclame te maken voor een concurreerende onderneming, hetgeen niet anders tengevolge kan hebben dan nadeel voor handel, landbouw en neringdoenden of met andere woorden een ramp voor de bewoners van Flakkee in het algemeen. Als hij in zijn eerste schrijven zijns inziens niet heeft gescholden, dan zijn zijn gevoelens ten opzichte van de R. T; M. duidelijk waar neembaar uit zijn tweede ingezonden stuk, waar in o.m. wordt geschreven' over het verrichten van halsbrekende toeren om in de eerste klasse salon te komen en het hangen van reizigers tweede klasse in touwen, die bij aankomst te Hellevoetsluis worden doorgesneden. Door zoo iets te schrijven! erkent de heer O. duidelijk geen andere argumenten te hebben om de R. T. M. af te breken. Dat de heer Grootenboer de eenige zou zijn die de R. T. M. lof toezwaait, is zoo ver bezijden de waarheid, dat wij daarvoor niet met hem behoeven te debatteeren en trouwens voldoende blijkt uit de geringe steun, die de nieuwe onderneming van den handel onder vindt, hetgeen zeer toe te juichen is. Namens de Z. H. B. van veehandelaren, H. J. STERNER, Secretaris. Rotterdam, 29 October 1931. Mijnheer de Redacteur Met deze verzoek ik U een plaatsje in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. En wel aangaande de haven kwestie, welke ter sprake is geweest in de raadsvergadering van 23 Oct. te Sommelsdijk. Nu wordt er gezegd: de haven is zus en zoo diep, maar waar zit die diepte precies, te midden in, maar daar hebben we niet aan, we moesten op z'n minst een bodembreedte hebben van zes meter op die diepte. Maar dat is het ergste nog niet. De grootste kwestie is dit. Ik zal de laatste vier weken nu maar eens nemen, als bewijs, en zoo gaat het een heel jaar. Eerst moesten langs het jaagpad te Middelhamis de kanten met steen opgezet worden, dus moest het water een eind onder peil afgelaten worden. Dat was goed en wel gebeurd, toen moesten de muren van de Sommelsdijksche brug een beetje opge knapt worden, dus het water er een tij of wat heelemaal er uit. En dat werkje was goed en wel klaar, of ze hadden te Middelhamis weer wat opgezocht: daar moesten de deuren van de sluis geteerd worden, dus al weer 'het water er uit. En als het nu een paar dagen regent, dan moet het water er weer uit voor polder water en zoo sukkel je maar weg en dat in den druksten tijd van 't jaar. Als ze nu het water er weer maar net zoo vlug in konden zetten als ze het er uit laten, zooals b.v. te Dirksland, dan zou het nog wel gaan. Maar ze hebben meesttijds 2 tijen noodig om het water weer op peil te zetten. Maar de schuiven in de deuren mogen niet grooter zijn, zeggen de heeren van den Pr. Waterstaat, want dan zakt de sluis in elkaar Er is mij door een per soon die het weten kan gezegd, dat de sluis nog nooit zoo sterk geweest is dan tegenwoor dig. Maar laten ze dan net doen als te Goes, daar wordt elk jaar een heele week het water afgelaten en de schipper vroeg genoeg gewaar schuwd en voor de rest van 't jaar heb je daar nooit geen last, altijd het water op het aan gegeven peil. En nu wordt er door Sommelsdijk elk jaar een zekere som gelds betaald aan Middelhamis voor een vrije en onbelemmerde scheepvaart, maar wanneer hebben we die onbelemmerde scheepvaart? Maar zelden. En als we het dan een enkele keer hebben, dan wordt het door Middelhamis als een zekere gunst beschouwd. Laten nu de heeren gemeenteraadsleden nu eens voor deze drie dingen zien te zorgen 1. Dat het water er niet voor iedere onbe nulligheid uitgelaten wordt. 2. Dat ze. dn een tij voldoende water in kunnen zetten, ook al moeten ze schutten. 3. Schepen, die dieper gaan dan 1.85 M. niet in de haven toelaten. En als ze dat voor elkander kunnen krijgen, dan zijn we hier geholpen. Maar als het zoo blijft als het nu is, dan zijn en blijven we aan het sukkelen en nachtspoken. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de mij verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, Schipper J. VAN ZETTEN. Schip „Jozina", Sommelsdijk. Mijnheer de Redacteur 1 Wil onderstaande s.v.p. plaatsen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In het nummer van j.l. Woensdag schrijft de landbouwer Van Beek, dat onware berichten verspreid zijn over de relletjes te Melissant. Dit is echter niet in de Maas- en Schelde- b o d e gebeurd. Dat bij Van Beek geen 14 arbeiders te werk gesteld zijn is wel mogelijk, maar dat U, v. B., het bestuur van den Bond opdracht gegeven hebt Dinsdags 4 en Woensdag 10 arbeiders aan te nemen, wat ook gebeurd is, zult U toch niet betwisten. Of deze aan het bieten rooien of (achter) zijn, is mij en de te werk gestelden hetzelfde, als je, al is het hier niet zoo erg geweest, in den zomer of najaar maar niet op de straat loopt. Melissant. CORRESPONDENT. SOMMELSDIJK. De schilder A, Knape Az., heeft het woonhuis met zaak van den schilder P. Dorsman, staande aan de St Joris» Doelstraat alhier, ondershands gekocht. De aardappelen worden alhier verkocht voor f3— en de uien voor f 2.50 per H.L. De dagelijksche stempeling voor de werk loozen zal Maandag a s. een aanvang nemen. Gelegenheid daartoe eiken middag van 1.30 1.45 uur ten gemeentehuize. Het dochtertje van den Heer J. S. had het ongeluk een veiligheidspeld in te slikken. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De speld kon langs den natuurlijken weg worden verwijderd. Door den Heer W. C. van As alhier, is vergunning gevraagd v< or den verkoop van sterken drank in het klein in zijn perceel staande aan den Binnenweg. Op de 11. Woensdag gehouden weekmarkt waren 12 biggen aangevoerd, Bij het achteruitrijden van een auto van den molenaar M., had het zoontje van den landbouwer P. W. het ongeluk daaronder te geraken. Het ventje werd met een gebroken arm en inwendige kneuzingen naar een dokter gebracht. MIDDELHARNIS. De eerste prijs van de Verloting van gemaakte voorwerpen door de leerlingen der Ambachtsschool, is ten deel gevallen aan J. Taaie Wz. Aan de kaai zijn aangebracht en ver» zonden 700 H L aardappelen, 600 balen ajuin en 300 balen koepeen. In de plaats van den heer A. W. Nijgh, die wegens ongesteldheid heeft bedankt als secr. der gezondheid .commissie, is benoemd de heer Chr. Hossen. Woensdagmorgen is per stoomboot naar 't Ziekenhuis te Rotterdam gebracht Mej Blok— van Lenten, om aldaar een operatie te onder» gaan. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanaf heden zijn uit de Gemeente.bibliotheek weder» om boeken verkrijgbaar 2 cent per boek per week, Vrijdags van 6-7 uur. Ingekomen personenMaria Boom van Sommelsdijk. Vertrokken geen. OUDE TONGE. De boterprijs is met 6 cent de K G opgeslagen, zoodat de prijs nu f 1.60 de K G. is. Een onbeheerd staande auto van de Gebr. de Vos reed van den dijk in de sloot, zoodat hij met de takelwagen van Pulleman er uit gehaald moest worden. Verzekering dekt de materieele schade. Door het gieten van petroleum op een brandende kachel, zou brand ontstaan zijn bij W. de V. Door snel toegeschoten hulp kon alles gedoofd worden en liep het nog al goed af. De prijs van de uien is opgeloopen tot f 2.75 de 60 K G met veel vraag. Aardapppelen f 3.— en koepeen f 1,—. NIEUWE TONGE. Tegen F. M. uit Oude Tonge, is proces>verba»l opgemaakt we» gens beleediging. Het woonhuis en erf, staande aan den Molendijk, ten verzoeke van de Erven Wijlen L. van Eesteren, werd bij de op j.l Woensdag gehouden verkooping ingezet door den heer A. Noordijk op f 2460,—. Prijzen der veldvruchtenUien f 2.75, Peen f 1.10, Aardappelen f 3— de H.L. DIRKSLAND. De uitslag van de door de B. V. L. alhier gehouden schietwedstrijd is als volgt: C. Jongejan 97 punten, M. de Bonte 92, M. Guldemeester 89, L. Kardux 87, J. H Bestman 84, B Befte 84, P. de Jong 82, A. v. d. Houten 81, B. M. Zoeteman 81 en A. J Schaaf 71 Vanuit deze gemeente werden verscheept 2500 H L. aardappelen, 3000 balen peen, 2500 balen uien en 31000 KG. poters. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 12 werkzoekenden ingeschreven. MELISSANT. Woensdag lag van de land» bouwer P. N. een best varken dood, het dier is voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. Aan de metselaar A. Mans is opgedragen bet bouwen van een betonnen fundeeriDg voor een warenhuis en serrie onder Dirksland voor rekening van P. Los. HERRINGEN. De arbeider Joh. v. d. Velde had d»ze week het ongeluk bij het naar huis gaan, zijn bietenspade te verliezen. Bevolking: Ingekomen van Goedereede, J. den Eerzamen. Vertrokken naar Rotterdam, D. Bertman, GOEDEREEDE. Meldden we de vorige week van een suikergehalte van 19 9 deze week kreeg A. den Eerzamen bericht van een monster bieten van- 20.5 Iets heel zeld» zaams. Met de werkzaamheden op het veld, loopt het bijna op het eind Er staan al eenige ar» beiders op de straat Er staat een lange werk» looze winter voor de deur. Voor het laden van gedroogde cichorei was de laagste inschrijver P. v. Splunder voor 37 cent per 1000 kilo en voor het rijden D. Sandifort voor 23 cent per 1000 kilo. De prijs der ajuin was heden, Donderdag, f 2.50 per 60 kilo en die der eigenheimers f 2,75 per 70 kilo. De 13<jarige J. v. Tigchelen gleed van een wagen suikerbieten en kwam met een arm terecht voor het achterwiel, door de gladheid van den weg schoof hij mede en bekwam slechts een lichte armbezering. Medische hulp was noodig. Donderdagochtend omstreeks 7 uur kwam er een windhoos over deze gemeente, die een schrik onder de bevolking bracht Gelukkig maar van eenige seconden, zoodat de schade die ze aanbracht gering was. Wat stroo van ajuinhoopen waaide weg en een gedeelte van een ajuinrenkap. OUDDORP. Op de heden 29 Oct. ge houden najaars»veemarkt waren aangevoerd 3 koeien, 40 vaarzen, 13 graskalveren en 102 biggen. Aan de beurs was de prijs der aardappelen f 2,75 per mud en die der uien f 2,50 per baal. Het was zeer druk. De heer Dimmen Lodder en zijn echt» genoote zijn weder naar Zuid<Afrika terug gereisd, na enkele weken hier vertoefd te hebben. Met nieuwen moed beginnen de schiet» oefeningen bij den B V.L weder op Donderdag 5 Nov. des avonds te 6 uur. Aan den laasten ouderlingen wedstrijd is door 49 leden deelgenomen. MIDDELHARNIS. Tijdens het optreden, Woensdagavond, van Ds. Pop uit Monster, in de Ned. Herv. kerk, heeft de collecte voor het Chr. onderwijs opgebracht f 40,55. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De oogst, collecte in de Geref kerk alhier heeft opge» bracht de som van f 960,—, DEN BOMMEL. Als gemachtigden van het Kiescollege in de Ned. Herv. gem alhier, zijn gekozen de heeren J. L. van Prooijen. Matth. Holleman, B. Jongeling, A J D. v. d. Welle, B. C. Jongel ng, C. Berkhoff Fz., W. J. Rosmolen. J. Zuidijk, P. Bom, Anth. Lok» ker Az„ F. Fluit, L. Wolfert Dz. J. du Pree, C. van Sint Annaland. OOLTGENSPLAAT. De beroepen leeraar, Ds. S. Goverts, van Gameren, hoopt a.s. Dinsdag deze gemeente te bezoeken en D.V. des avonds ten 6,30 ure in de Hervormde kerk op te treden. NIEUWE TONGE. De werkzaamheden aan de Centrale verwarming in de Ned. Herv. kerk zijn klaar gekomen. Ook is men druk bezig met het verven, zoodat nu binnen eenigen tijd de kerk weer in gebruik zal ge» nomen worden, DIRKSLAND. Ds. de Blois hoopt Zondag weer voor zijne gemeente op te treden. HERRINGEN Heden, Vrijdagevond, hoopt voor de Geref. gemeente op te treden Ds. Vreugdenhil van Bruinisse. Men verzocht ons te melden, dat in af» wijking van de gewone Zondagavond.cate' chismusprediking* in de Herv. kerk, de Eerw. heer Overweel D.V. Zondagavond 1 Nov. een herdenkingsrede hoopt te houden over de Hervormingsdag. In de voorm dienst hoopt voor te gaan Ds. van Asch van Sommelsdijk, in welke dienst de bediening van den H. Doop zal plaats hebben. Tevens wordt dan bij 4e rondgang een collecte gehouden voor Chr. belangen. THOLEN. Met de woorden uit Thimotheus 2 hoofdstuk 1, het 8e vers: »En schaamt u dan niet de getuigenis des Heeren« werd Don» d-rdagavond 22 Oct. in het kerkeebouw der Vrije Geref. Gemeente aan de Vischstraat al» hier, door Ds. C. de Jonge van Kampen, de heer W. Baay te Tholen, als predikant dier gemeente bevestigd. In zijn inleiding zeide ds. De Jonge, dat het n'et alleen voor den heer Baay, maar ook voor hem een gewichtig oogenblik was, daar hij het groote voorrecht mocht hebben als geboren Tolenaar, nu op 77>jarigen leeftijd, den heer Baay te mogen bevestigen als predikant dezer gemeente, een man, niet geleerd door menschen, doch een leerling van Jesu Christi en opgeJeid op de school van Christus. Naar aanleiding van zijn tekst, bepaalde hij zijn gehoor nader,,bij een geoorloofde schaam» teeeo ongeoorloofde en onbehoorliike schaamte en tot slot sprak hij van een rijken en gezesenden troost voor leeraar en gemeente. Na de bevestiging namen aan de handop» legging deel ds. T. Overduin uit Dordrecht en de heer Arendse, voorganger te Veenen» daal De heer Baay werd door de gemeente toegezongen de zegenbede uit Ps. 134 vers 3. De belangstelling was buitengewoon groot. Naar aanleiding van de woorden uit Jes. 30 vers 20 deed Ds. W Baay Zondag 25 dezer in het tjokvolle kerkgebouw der Vrije Gereformeerde Gemeente aan de Visch» straat te Tholen, zijn intrede. Naar aanleiding van zijn tekst ontwikkelde hij verder twee hoofdzaken, le een liefde volle en noodzakelijke verdrukking, 2e een dierbare en souvereine belofte. In zijn toe» spraak tot de gemeente en Ke keraad zeide spr. dat hij voor 20 jaar onder de prediking van wijlen Ds. Mackenzie, welke d~or velen in Tholen is veracht, doch door hem steeds hoog geacht en bemind was, aan zich zelf is ontdekt doordat God dit woord heeft willen heiligen aan zijne ziel en hrm heeft willen brengen tot zijn wonderwaar licht. Hij durft gerust verklaren, dat hij dit ambt niet heeft gezocht en hier niets van hem bij is, doch door dat God uit zijn fonteinen van eeuwige genade heeft geschonken, heeft hij vrijmoedigheid om van hem te getuigen, ondanks dat men heeft geschreven dat hij niet is geroepen. Niet door den me sch of van menschen is hij geroepen doch door God zelf. Toen hij voor twee jaar in grooten strijd was, heeft Ds. Fraanje hem gezegd, de hand aan den ploeg te houden, niet achterwaarts te zien doch zich te steken tot hetgeen voor hem was, goed de Schrift te onderzoeken en toch nooit zich laten opleiden op een school, Spr. weet dat hij niet kan staan in de schaduw van sommige leeraars die bijzondere gaven en genade van God hebben gekregen, doch waar hij reeds jaren de begeerte had God te dienen hoopt hij in Zijne hand een klein lichtje te worden voor anderen. Hij zal het zwakke niet verstoeten doch hoopt ook hen niet op te voeden en op te bouwen op droggronden. En waar zijn aard niet is te twisten, hoopt hij in eensgezindheid en liefde met zijn gemeente om te gaan en hoopt dat in het verborgen leven van het Sion Gods veel voor elkander mag worden gebeden aan den troon der genade. Voor hem en de gemeente is een zware tijd aanstaande, want spot en smaad zal hun niet worden onthouden Zeggen sommigen niet in Tholenwie is deze Kennen wij niet zijn vader en zijn moeder, is hij niet de zoon des timmermans. Hierna werd Ds. Baay toegesproken door ouderling D. Schot, waarna de gemeente baar leeraar staande toezong de zegenbede uit Ps. 121 vers 4.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5