Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. DE BESTEI IN HOC SIGNO VINCES Bil nummer neslaai uil wibb Blaiien No. 3793 WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 46STE JAARGANG EERSTE BLAD. PRIJS 25 CENTS Een toiletgeheim. Overal verkrijgbaar Brieven uit Amerika. Gemeenteraad. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8 50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. bij vooruitbetaling. UITGAVEN.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIE M 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent pe regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 411© (stukken voor do Redactie fo©®t©msi, Advertenties? en verdere Administratie, franco toe te ssenden aan de Uitgevers BEGINSEL EN PRAKTIJK. In het strooibiljet, dat de St. Geref. Partij van Sommelsdijk bij de kiezers thuis deed be zorgen aan den vooravond van de gemeente raadsverkiezingen, stond o.m. het volgende te lezen Welk een zware roeping ligt er dan ook voor de Overheid. Zij toch is Gods diena resse, geroep'en te regeeren naar Zijn getui genis. Dat geldt ook voor den gemeenteraad. Ook daar hebben wij rekening te houden met Zijn wetten en ordinantiën. In afhankelijkheid van dien God wenschen de Staatkundig Gerefor meerden hieraan mede te werken. Zij wen schen in ootmoedigheid, ook in de Raadszaal, de 'belangen van onze gemeente in zulk een weg te behartigen, overtuigd zijnde, dat alleen in wederkeeren, ook vooral door de Overheid den welstand des volks gevonden wordt. Om de vrijheid onzes volks streden zij ook tegen de verplichte aansluiting aan de te komen Waterleiding, ziende dat ons volk ten gronde gaat met al zijn verplichtingen en dwang ons opgelegd. Hoe zal het straks zijn met de verordening op de Winkelsluiting? In pfeats van twee afgevaardigden kreeg de S. G. P. te Sommelsdijk er ditmaal één. Een reden te meer dus voor dien éénen af gevaardigde om trouw op zijn post te zijn. De vorige week werd in den Raad van Som melsdijk besproken zoowel de Voorloqpige stop zetting van de drinkwaterplannen als de ver ordening op de winkelsluiting. Maar de eenige afgevaardigde der S. G. P. schitterde door afwezigheid „wegens werk zaamheden elders", zooals het heette. Ziedaar dan beginsel en praktijk. Welke waarde behoudt op die manier een verkiezingsbiljet met heel vrome 'en zware woor den over „afval" en „oordeelen des Heeren" en „oprechte vreeze Gods", als waar dit ver kiezingsbiljet vol' van staat Zoo lang beginsel en praktijk bij de S. G. P. zoo ver uiteenloopen, zouden zij dan niet wat voorzichtiger moeten zijn met die geweldige groote woorden over een „verzakende Over heid" en ontrouw van andere partijen Het is maar een vraag. „KERSTENIAAN OF COMMUNIST". De gemeenteraadsverkiezing te Melissant bracht aldaar twee arbeidersafgevaardigden in den Raad. Bij de bespreking van sollicitanten voor on derwijzer aan de openbare school bezigde een dezer twee afgevaardigden de uitdrukking, dat het hem gelijk bleef of er een zware Kersteniaan of een communist benoemd wordt, als hij maar goed onderwijs geeft. Wij gelooven, dat menig kiezer van Melis sant, die zijn stem gaf aan dezen arbeiders- afgevaardigde, even zijn oogen zal uitwrijven als hij dit leest. Kersteniaan of communist, het blijft dezen man onverschillig. Dat wordt gezegd in de raadszaal van het zware orthodoxe Melissant, Of een Christen of een heiden, die God en Zijn dienst haat, onderwijs aan de jeugd geeft, het blijft hem onverschillig. Zóó ver is het dan in het Christelijke Melis sant gekomen Waar gaan we heen Beste Vriend 1 In our daily paper stond het portret van twee oude Hollanders, die over een paar dagen hun 75-jarig bruiloftsfeest zouden vieren. Daar zij niet zoo ver van mij af wonen, dacht ik die twee oudjes even te gaan feliciteeren Ik was een dag te vroeg, maar dit wist ik ook wel. Ik wilde dit niet op hun familiedag doen. Toen ik de werf opliep, zag.ik den ouden baas al voor 't raam zitten. Ik vertelde hem toen hij mij binnen noodigde, dat ik van een 75-jarige jubileum had gelezen en dat ik daarom kwam feliciteeren. Ja hij was een Hollander, want het eerste wat hij zei was: die gekke kranten maken overal zoo'n drukte van. Maar enfin, hij dacht, de courant moest ook vol. Ik vroeg hem waar hij vandaan was uit Nederland. „Ik ben een Brabander en mijn wijf ook", zei hij. Die uit drukking „wijf" moet je hier van de Hollanders aannemen, zooals de Amerikanen dat woord gebruiken in teederen zin. Het klinkt te barsch in 't Hollandsch en zoo bedoelde hij het niet. „Het spijt mij, dat Jans nu niet thuis is, maar die is even met een van de jongens naar den winkel, omdat wij morgen het heele huis vol krijgen", zei hij, „Is uw vrouw ook nog zoo gezond als LI vroeg ik. „Ja, zij mankeert nog niets hoor. Soms denk ik, dat zij wat doovig wordt." „Zijn jullie in Holland getrouwd „Ja, kerel, daar zal ik je eens wat van vertel len". En dat vertellen was voor mij een 'bewijs, dat zijn geheugen nog goed was. Ons dorp was aan een dijk, zoo begon hij. Ik was 17 jaar en Jans 15. Op het dorp liepen nooit jongens en meisjes tezamen. Dan gingen de jongens met elkander een wandeling doen, zoowat een kwartier buiten de gemeente en dit deden de meisjes ook. En zoo soms na veel! moeite vond elk de zijne en ik vond Jans, maar Jans was nog zoo jong. Toen wij dit een paar Zondagmiddagen gedaan hadden kwam haar vader het te weten. En uit was het, hoor. Jans kwam niet meer op den dijk. Maar och, ik was ook nog jong, ik kon wel wachten. Ik hoorde aan de groote kerk en Jans aan de kleine. Zoo nu en dan ging ik wel eens naar de kleine kerk. En al had ik dan niet zooveel aan de preek. Ik had Jans gezien' en dan voelde ik mij goed. Gelukkig kwam Jans te dien'en bij een van mijn vaders vrienden, ook een boer, en die jongens waren mijn vrienden. Zoo kreeg ik langs dien weg meer gelegenheid Jans niet alleen te zien, maar ook soms haar te spreken. Maar dit kwam ook mijn eigen vader te weten en dat maakte het niet beter. Zij een meid van een daggelder, moest ik mij niet schamen En dan van de kleine kerk. En dat zij kreupel was deed de deur dicht. Als je denkt, dat je oud genoeg bent om een meid te zoeken', kun je dan niets anders vinden dan dat? Wat heb ik toen een strijd doorgemaakt. Ik vroeg op een morgen, dat mijn vader bij mij kwam in 't land, toen ik aan 't ploegen was, dat het toch haar schuld niet was, dat ze kreupel was. Dit had ze uit de mazelen gehouden toen zij vier jaar oud was. En dat ze arm was, kon toch geen reden zijn, dat vader mij de deur uit schoppen zou, als ik dit niet verbrak Ook het kerkver- schil is toch niet zoo groot. Er is toch niets van haar vader en van haar ouders te zengen, dan dat het oppassende menschen zijn Maar hoe ik praatte, het kwaad was ten volle be sloten. Die meid laten gaan, of anders zoek je maar een goed heenkomen. Toen ik 18 jaar was koos ik het laatste, na eerst met Jans gesproken te hebben. Ik werd boerenknecht bij een 'boer van de kleine kerk. Ik mocht 's Zondags een paard gebruiken, en dat kwam goed te pas, want Jans woonde nu een eind van mij af. De afstand tussclïen den1 vader van Jans en mij werd kleiner, vooral toen ik toonde genoegen te vinden in hun huisgodsdienst en hun verder ernstig vroom leven. Wat heb ik daar die kostelijke psalmpn leeren zingen. Wat heb ik veel geleerd van hun samenkomsten. Neen, zij praatten niet over koeien en paarden als zij tezamen kwamen, maar dan werd er uiting ge-' geven van het leVen in Christus, wat toch eigen lijk alleen leven is. Het ging mij als Jacob bij Laban, enkele jaren te dienen als knecht wooq mij niet te zwaar. Het ging om Jans. En ik heb den strijd gewonnen, ofschoon de verhouding tusschen mijn eigen familie nooit goed hersteld is geworden. Stond in het begin Jans hun altijd nog in den weg, zoodat zij nooit als dochter is erkend geworden, later stond de godsdienst dit ook tegen. Mijn ouders waren modern. En door genade heb ik daardoor Jans niet alleen ge vonden als mijn wederhelft, die morden 75 jaar al's een trouwe levensgezellin in lief en leed mijn levenspad deelde, maar ook heeft God in dien weg mij aan mijzelf ontdekt. En ik heb als een arm zondaar de verlossing in Christus gezocht en gevonden. En nu na een lang en rijk 'huwelijksleven van 75 jaar sta ik nog voor de I vraag: Wat is liefde Ik zoek tevergeefs een antwoord, zelfs ook bij geleerden. Zij is van Goddelijken oorsprong. En daarom voor een mensch niet te omvatten. En die onverklaarbare liefde is onze leidingsvrouwe geweest nu 75 j En ik wilde wel, dat de Roomschen gelijk had den, dat ons leven ook dn de eeuwigheid een was, zooals wij dit hier op aarde mochten ge nieten. Daar komt zij aan hinken, maar al is zij kreupel, zij kan beter loopen dan ik. Jans, hier is een man, die ons komt feliciteeren. Hij zegt tegen zijn vrouw: is nu bijna 35 jaar ge trouwd, en nu wil hij graar weten hoe die ander veertig voor hem zullen zijn, die hij nog te goed heeft, eer hij zoo ver is als wij. Jans, die haar man natuurlijk wel kende, dacht wel, dat hij weer aan 't gekscheren was. Zij verzocht mij nog even te blijven, want zij had wat lekkers meegebracht. Zij begon echt vrou welijk te wagen, of ik ook een Hollandsche vrouw had en hoe groot ons gezin was enz. Toen begon zij over haar overleden dochter, welker portret aan den wand hing en die al veertig jaar in 't graf was. Ook nog over Brabant van toen. En nu over Ds. de Kok en de scheiding. En over hun jongen, nu ook reeds grootvader, die den verkeerden weg op gegaan is, maar zij had nog altijd hoop. Ik heb nog altijd voor hem kunnen bidden, zeide zij. Hij is niet slecht, maar door zijn huwelijk met een onkerksche vrouw ds hij haar gevolgd en nu staat hij al dertig jaar buiten alle kerkverband. En schijnbaar bekommerd het hem niets. Na met hen een kop koffie mettaart gebruikt te hebben, wees ik hun op het groote voorrecht, dat hun ten deel was gevallen, inzonderheid het geval, dat de man door het huwelijk is toe gebracht, want uw zoon is door het huwelijk een bastaard geworden. Gelukkig, dat jullie samen de Geref. leer omhelzen, anders kon II dit doen Gods niet verstaan. Zij hadden een oud orgel staan, waar al de kinderen op hadden leeren spelen, en nu ge trouwd zijnde hebben zij een piano. Moeder zegt: daar is zooveel bij gezongen, dat ik het niet missen wil. Wij kunnen zelf niet spelen, maar af en toe komt wel eens iemand, die voor ons speelt. Kunt II spelen, meester Ja, kom aan dan Ps. 89 vers 7: „Hoe zalig is het volk, dat naar uw klanken hoort". En toen beide oudjes het hartelijk meegezongen hadden, zeide de oude baas: maar het vijfde hoort er ook bij: „Gij toch, gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht". En toen wij aan de derde en vierde regel' kwamen: „Wij steken 't hoofd omhoog en zullen de eerkroon dragen, door II, door LI alleen, om 't eeuwig welbehagen", pinkten beiden een traan weg. Ja, om 't eeuwig wel behagen, zullen deze lieve oudjes ook straks de eerkroon dragen. Wat heb ik een genot met deze in de negen tigjarige echtelieden gehad. Wat schitterde daar een oprecht heerlijk geloofsleven. Zij konden het Engelsch even goed als het Hollandsch, want zij hadden 73 jaar in Amerika gewoond, maar hun geliefde taal, de taal, de uitdrukking van hun ziel was Hollandsch. Ik geloof niet, dat wij twee Engelsche woorden gebruikt hadden in ons onderhoud van ruim 3 uur. Ja, ik moest beloven na de festiviteiten nog eens terug te komen, want ook zij hadden genoten. Breng je vrouw maar mee, zeiden zij. De trillingen van de eenheid in Christus zijn door ons opgevangen. Laat ons met elkander nog eens weer Gode psalmzingen. Geen wonder, dat toen ik naar huis reed en dit alles overdacht, ik het voornemen had om mijn lezers in de „Maas" hiervan te laten ge nieten. Hier was het leven, het ware leven. Een heerlijken huwelijksstaat van 75 jaar, beheerscht door 't geloof, dat beiden beleefden. Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergaering van den Gemeenteraad van DIRKSLAND op Vrijdag 23 October, des voorm. 9 uur, (Vervolg). Punt 17, verzoeken om de boventallige leer kracht aan de O. L. School te handhaven, en punt 18, verzoeken van den Central'en Ouder raad om een tegemoetkoming in de kosten van actie voor een schoolarts, wordt aangehouden tot de behandeling der begrootingen, waarin deze punten verwerkt zijn. Aan de orde is de behandeling van de ge- meentebegrooting. Algemeene beschouwingen. De heer DE BONTE bespreekt de verkiezing. De verhouding met den uitslag van 1927 wijst aan een groote verschuiving. In den Raad wordt men dat niet gewaar. De Evenredige Vertegen- wooriging komt in een klein dorp als 'hier niet precies tot haar recht. Dat kan nu eenmaal niet anders. De wet geeft voorschriften. De positie der S. D. A. P. is echter heel wat versterkt en de A.-R. leven e'en eind boven 'haar stand. Zij hebben' maar net de meerderheid. Maar bij de wethoudersverkiezing hebben de Anti's zoo maar de zetels bezet of ze er recht op hadden. Spr. weet wel, dat het nu nog niet anders kan, maar ze hadden wel wat voorzichtiger kunnen zijn. Een nieuw element is de S. G. P., die spr. als geen winst beschouwd. Hun actie bij de ver kiezingen is in aroganten toon gezet. Zij scher men met Gods Woord, dat links geen dageraad zal hebben, enz. Dat gaat wel wat ver. Er wordt veel afgegeven op de Fransche Revolutie. Maar juist hun partijgenooten en geloofsgenoo. ten hebben ook groot aandeel in de Fransche Revolutie gehad. Spr. noemt namen van voor aanstaande Calvinistische predikanten, die bij de Fransche Revolutie een groote rol hebben gespeeld. Ze hebben zelf ook door de Fransche Revolutie de godsdienstvrijheid gekregen. Dat moest hen tot voorzichtigheid manen. De S.G.P. wil de Zondagsrust. Ook bij die veerverbindin- gen hebben ze algeheele Zondagsrust gewild. Men behoeft niet te zien, dat U crème gebruikt. Want in tegenstelling met alle andere crèmes, die min of meer op de huid blijven liggen, wordt »Zij««crème er geheel in opgenomen. Men ziet dus niet, dat U het gebruikt, terwijl de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. Als ze de macht hadden, zouden ze zich wel wachten het in praktijk te 'brengen. Ook de waterleiding halen ze er bij en de winkelsluiting. Dirksland heeft met het laatste nog niet te maken, maar dat komt misschien nog wel. De vrijzinnigen hebben1 het er beter afgebracht. Zij hebben de gunst der kiezers gevraagd en die hebben ze ook gekregen. De Anti's hadden ge matigder allures. Maar in een advertentie in de Maas- en Scheldebode zit het vergif in den staart. Zij zeggen daar, dat de geestelijke belangen in den Raad krachtig werd verdedigd. Dat moet slaan op het debat der subsidie voor de Dordtsche Leeszaal. Is dat wel waar, dat de Anti's de geestelijke belangen hebben voor gestaan Spr, releveert het debat over de Dordtsche Leeszaal, waarbij spr, had gezegd, dat voor sommige ziekelijke naturen sommige boeken niet deutjen, maar daar deugt zelfs de Bijbel niet voor. Lees b.v. de geschiedenis van Lot en zijn dochters. Maar dat is geen neer halen van den Bijbel. Het gaat hier over zieke lijke naturen. Dat heele „krachtige protest" be stond alleen in de opmerking van den heer War- naer: de Bijbel staat te hoog om hier in diebat te brengen. Zij hebben bij de verkiezingen klap- 'pen gekregen en dat doet spr. groot genoegen. Voorts wil spr. bij de posten op een en ander terug komen. De heer HAGBNS dankt den heer De Bonte, dat hij de V.B. er zoo schoon liet afkomen. Inderdaad heeft de V.B. veel minder drukte gemaakt bij de verkiezingen dan de A.-R., de S. G. P. en de S. D. A. P. De heer VAN 'T GELOOF zegt, dat in de Fransche Revolutie geen rekening werd gehou den met Gods Woord. De heer DE BONTE: Dan moet je de ge schiedenis maar eens lezen. Men gaat over tot post voor post behan deling. De commissie belast met het onderzoek der begrootingen voor het jaar 1932, bestaat uit de heeren De Bonte, Zoeteman en Hagens. De begrooting van het Weeshuis, van het Algemeen Armbestuur, van het Vleeschkeurings- bedrijf en van het Gasbedrijf voor 1932 geven de Commissie geen aanleiding tot op- of aan merkingen. Gemeentebegrooting. Uitgaven- Hoofdstuk II. Onderzoek rioleering. Het rapport der commissie is als volgt De commissie stelt voor om een post voor memorie uit te trekken, opdat daarbij wordt uitgesproken de wenschelijkheid van een onder zoek naar den toestand en hoogteligging van de bestaande rioleering, zulks in verband met te verwachten aansluitingen op het rioleeringsnet bij uitbreiding der gemeente. Het antwoord van B. en W. luidt Wij hebben geen bezwaar om een memorie- post uit te trekken in verband met een onder zoek naar het rioleeringsnet, hoewel het niet tev oorzien is, datv oorloopig de aanbouw in het z.g.n. uitbreidingsplan van dien aard zal zijn, dat van urgentie gesproken kan worden. De heer DE BONTE bepleit de wenschelijk heid, dat ook Tuindorp op de rioleering wordt aangesloten. De VOORZITTER: Als de tijd normaal was gebleven, had de uitbreiding der rioleering ge lijken tred gehouden met den nieuwbouw. Nu staat de nieuwbouw stop en is de uitbreiding der rioleering niet zoo urgent meer. De heer DE BONTE acht het gewenscht in verband met de invoering der waterleiding. De VOORZITTER: Wij voelen wel, dat de zaak niet heelemaal in orde is, maar wij zien het niet zoo urgent als U het ziet. Het onder zoek zal heel wat kosten. Ik heb het idee, dat van heel de rioleering in Dirksland maar weinig deugt. De heer VAN 'T GELOOF vraagt inlichting omtrent gratificatie veldwachter 'en verkrijgt deze. Hoofdstuk IV. Schoolarts, 'Het rapport der commissie is als volgt Gelet op den meer algemeen wordenden drang tot instelling van het instituut van schoolartsen, acht de commissie het wenschelijk, dat een post van 25 wordt uitgetrokken, met de bedoeling met de andere gemeenten op het eiland in con tact te komen om te spreken over de aanstelling van een gemeenschappelijken schoolarts. Het antwoord van B. en W. luidt Het nut van een schoolarts zal waarschijnlijk door niemand worden' ontkend. Daarom kunnen wij er ons mede vereenigen, dat een post van 25 wordt geraamd voor het gewenschte over leg. Omdat de toestand der gemeentefinanciën thans van 'dien aard is, dat het nut afhankelijk is van de mogelijkheid, zouden wij aan dien post geen verdere strekking willen toekennen, dan dat, in afwachting van betere tijden, wordt onderzocht hoe een dergelijke regeling tot stand kan komen. De heer VAN 'T GELOOF kan zich met het schoolartsen-instituut niet vereenigen. Hoe denken B. en W. dat in De VOORZITTER: Daar is juist het onder zoek voor. Ik kan mij nog geen idee vormen. Waarschijnlijk is de bedoeling voor -het geheele eiland één schoolarts, iemand die adviseerend optreedt en zijn oog kan laten gaan over kin deren, die zwak zijn en wier ouders het waar schijnlijk niet zien. De heer VAN 'T GELOOF: 't Is de plicht der ouders om op de kinderen te letten. Ik vrees, dat de ouders htm plichten gaan verzaken on der dezen dwang van overheidswege. De VOORZITTER: Het wordt geen dwang, maar er kunnen al jaren symptomen van ziekten in een kind liggfen, die niet-deskundigen niet zien. Het blijft bij advies. De heer VAN 'T GELOOF wijst op de vacinatie, dat is ook dwang geworden. De VOORZITTER: Dat heeft hier niets mee te maken. Het is alleen advies. De heer DE BONTE: Het draagt alleen1 een adviseerend karakter. Er wordt gesuggereerd, dat er twee kanten aan zitten: behandeling en advies. Dat is saboteeren van de zaak op zich zelf. Van dwang of ontaarding in dwang is geen sprake. Wij hebben gemeend, dat 25 voorloopig voldoende is. Het eiland op zijn geheel is daar een mooie kring voor. Het is niet goed, zooals de Maas- en Schelde bode wil om het af te laten 'hangen van de plaatselijke begrootingen. Heel het eiland moet meedoen, dan is het een mooi rayon. De VOORZITTER: B. en W. willen voor loopig niet verder gaan dan onderzoek. Ik voel persoonlijk wel wat voor schoolartsenbeweging, maar financieel moet het mogelijk zijn. Als het 3000 kost gaat het nu niet. De heer DE BONTE: De plannen en onder zoek zullen nog wel heel wat tijd kosten. Als de zaak voor elkaar staat, kan verder gesproken worden. Weth. ROODZANT: Ik heb B. en W. voor gesteld een onderzoek toe te staan, maar houd mij vrij om voor of tegen te stemmen als de zaak eenmaal voorgesteld wordt. De heer ZOETEMAN: Het is mijn bedoeling ook mij vrij te houden. Besloten wordt 25 er voor te voteeren. Op een verzoek van den Centralen Ouder raad om tegemoetkoming in de kosten van actie voor een) schoolarts, wordt besloten 34 cent per inwoner toe te staan. Hoofdstuk V. Stichting arbeiderswoningen. Het rapport der commissie is als volgt Waar volgens een lid der Commissie blijkt, dat het particulier innitiatief niet voorziet in de behoefte aan arbeidsrwoningen. acht hij het noodig, dat de noodige posten worden uitge trokken om te komen tot stichting van derge lijke woningen, 'b.v. overeenkomstig de laatste 8 gebouwde woningen, met Rijksvoorschot op gericht onder beheer van de Woningbouwver- eeniging. Op die wijze zal door het z.g.n. op schuivingssysteem betere huisvesting worden bevorderd. Het antwoord van B. en W. luidt Verdere aanbouw van woningen met Regee- ringssteun is al meer in den Raad bepleit. De acht woningen, die het laatst zijn gebouwd, hebben tot nog toe de gemeente geen geld ge kost. Of dat echter zoo zal blijven Voor de 54 andere woningen draagt de gemeente ook risico en het valt niet te zeggen of dat risico in de naaste toekomst niet zal toenemen. De woningtoestanden te Dirksland zijn o.i. niet van dien aard, dat onmiddellijke voorziening nood zakelijk is. In ieder geval lijkt ons op het oogenblik de tijd niet gunstig om het risico voor de gemeente uit te breiden. Alzoo kunnen wij verderen aanbouw niet steunen. De heer DE BONTE: Er zijn altijd nog wo ningen, die niet bewoonbaar zijn. Spr. stelt voor gebruik te maken van de regeeringscirculaire, dan kan het woningpeil successievelijk worden verbeterd. Er is groote vraag naar goede wo ningen. Er worden geen directe arbeiderswo ningen meer gebouwd, die wat de exploitatie rekening betreft, door een arbeider kunnen wor den betaald. De huren zijn veel te hoog. Het Rijk geeft het geld heel laag, terwijl particulieren graag hooge rente hebben. Daarom dringt spr. er op aan, dat de gemeente van den Regeerings- steun gébruik maakt. Het risico, dat er aan ver bonden is, is heel gering. De 'heer HAGENS: Als de huurders van de woningbouwvereeniging dan ook maar niet om huurverlaging komen. De heer DE BONTE: Je moet de zaak niet

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1