Als een roosje DERDE BLAD Zaterdag 17 October 1931. No. 3790 Gemengd Nieuws. Kerk en School. TNHOCSIGN0WSBS Land- en Tuinbouw. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. TERUG IN HOLLAND. en. Wat in den loop der mdal is gesmokkeld, kan trein vervoerd worden. In ht veranderen de beambten lan, in verband met be- n ook de smokkelaars ver- >ute en trachten te breken opening, die niet door de of kon worden bezet. De naar de smokkelaars over- sluwheid. De omvang van lag uit de volgende cijfers iber werden in het Akensch 4000 K.G. koffie, 2100 j. chocolade, 6 K.G. thee, 4000 K.G. tabak, 850.000 •en, 1300 K.G. meel, 6000 lekjes sigarettenpapier, 146 Is smokkelwaar in veilige t bij benadering te zeggen. 1624 gevallen van smok- naakt bij de justitie. AL TE WAAR VERHAAL. den topografischen dienst imatra-Bode gemeld wordt, den geleden in de Batang- nland van Sumatra opne- gers liepen achter elkander plotseling één hunner door ongen, neergeveld en mee- en werden alle mogelijke getroffen, als het maken het branden van vuren, n lang niets gebeurde, ver leid. De vuren werden niet ïouden. Op een nacht, toen ntenkamp was opengelaten le opening in de palisade i de tijger opnieuw aange- oven op de tent. Van de iet ondier gebruik om een Door de duisternis en de lier niet onder schot krijgen, slachtoffer in het oerbosch fischen dienst is het thans heel lastig geworden om VAN ZELFMOORD, een ander. ergevoelig dienstmeisje te j van haar mevrouw een lit e'en derde verdieping op let meisje is terecht geko- oofd van een voorbijgang- iedend, langs het huis wan- n zijn in ernstigen toestand genomen. !T DAMRAK. d lezen wij den voIgendei^W g van twee „outsiders" ;r de beurs. De twee nieuw- raren contrasten1, niet alleen c in uiterlijk. De een was lissier, de ander dik en kort voonde optimisme, iken", zei de lange. „Je n ooren. „Da's bij C en A", de lange uit, „ik bedoel de appij de dikke, „dat zal zoo n Zoolang er leven is, is er >u naar Berlijn, dat zal 'n ven e de lange en boog zich ge- vriend, „Briand is dood iterd'e de kleine man ontzet od, zeg ik jeal lang 't stiekem gehoue, omdat meer te houe isomdat 'olkenbond heelemaal op de jben 'm vent gevonden, die jktdie ds nou in Ber- döet 't woordBr-mi op z'n keel sprakeloos. „Hoe weet je tenslotte met moeite uit. e", zei de lange, „ik weet 'n groezelig pakje uit z'n sigaret. „Weet je, dat de k honderd millioen pond de de dikke en veegde zich voorhoofd. 't zooVissering heeft leege kas heeft 'm laten komen h zijn geweest uoeg de dikke ademloos, hulp gekrege van de B. I. :ig percentop korten oort", zuchtte de dikke man ks", hernam de lange, »unt krijgedan zijn we aaieze zeggen, dat 't komen't is al onder- j vroeg de kleine man, is 't goudpuntdat ken woorden zeggeninaar e Beurs dichtdan wor- behalve de goudgerande aar die hebben alleen heel nk jij van den guldenV ik nog niet over gedacht", erlijk. riet meer waard dan 'n cent, gere schor, let op wat ïlde wordt 'n cent centen sparen", meende de die zijn nou nog goedkoop; riks as guldens de een poos over dit denk- zoo gek niet, wat je daar k ook wel doenje ken ens nog beter koper hebben die gouwe standaard overal :onto trekt overal erg aan in ikke opgewerkt, „as je nou en krijgt voor rubber en sui- weer 'n end op streek de magere hem sarcastisch ante wieltjes hadwas 't zie niks anders as honger- s erg", antwoordde de dikke, e in Duitschland hebben ge- heeft toen in Aken 'n slaap- gekocht voor 'n riksas ke ik me ook 's in de zetten aar niet van terugwat hij, „zijn lui met hersens zooals wijlui die >en WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en blomtuin, keuken en kelder. 2e helft October. (Nadruk verboden) In den moestuin: Koude sla: mocht ge soms t .Avit" hebben in uw koude sla, neem dan de aangetaste bladeren weg. Ge kunt ze gemakke lijk herkennen, het is net of er meel tegen de bladeren gestrooid is, voornamelijk aan de on derzijde. De oudste bladeren hebben het ergst last er van, doch later en vooral als de ramen dicht moeten blijven, worden ook de jonge bla deren aangetast. Daarna beginnen ze te smeulen, zooals men 't noemt, en vallen geheel weg. Indien t nog niet gebeurd is, denk er dan om, dat gij nu uw sla-planten poot tusschen de wor teltjes, liefst nog vóór dat deze opkomen. Zet de planten niet te dicht: 9 stuks onder een één- ruiter is voldoende. Drie rijen van drie, dan behoeft men niet zoo onder in den bak te plan ten, want de ondersten krijgen toch zoo weinig licht, zelden oogst men daar de mooiste kroppen van. Is uw grond nog al droog, dan is een weinig aangieten noodig, als men tenminste maar zorgt, dat er geen grond of water in 't hart van de sla-plant komt, want daarvoor zijn ze zeer gevoelig. And ij vie: denk er om, dat de volvormde andijvie-planten niet veel kunnen doorstaan; neem ze daarom op, voordat er een flinke nachtvorst komt, en bedek ze met een mat. De nog niet volgroeide, die dus nog geheel groen zijn, kunnen heel wat verdragen. Hebt gij tijd, plant deze laatste dan maar in een kouden bak, en houd zoo lang als 't kan de ramen er af. Kool: De inmaak is gebeurd, ook de koolinmaak is weer achter den rug. Velen gebruiken daarvoor de gewone platte witte, die bevalt altijd nog 't best. De lange suikerbroodskool rot te gauw, de gewone platte is daarvoor ook vatbaar, maar niet zoo gauw als de andere. Voor den inmaak van kool kan aangeraden worden: viervijfde witte, waarbij één vijfde savoye kool wordt gevoegd; het is of de zuurkool er smakelijker van wordt. De - kleur wordt wel iets donkerder, doch als ze maar goed fijngesneden wordt, dan gaat het wel. Nu is het moeilijk om juist zooveel kool te bouwen, als men voor den inmaak noodig 'heeft, en bovendien: men wil toch ook nog wel eens gaarne versche kool eten. Het is nu maar de vraag, om ze zóó lang te bewaren. De Deensche witte is een variëteit, die het lang kan uit houden. Vooral veel nat weer en te rijpe kool doet de meeste kroppen te vroeg rotten. Wan neer men goed heeft opgelet, dan kan men zien, dat sommige kooien bijzonder glad zijn van boven, dus de buitenste bladeren zijn sterk ge spannen. Wanneer men zulke planten ongehin derd laat staan, dan zullen ze zeker barsten; zulke kool is voor het bewaren totaal onge schikt, daarom moet men dit voorkomen, vooral als men een gunstig najaar heeft. Het is dan noodig de rijpste planten geheel los te steken. Heeft men ze op niet te natten grond, dan is het zelfs nog beter ze met wortel en al er uit te nemen en om te leggen, opdat ze droog blijven. Zoodra de vorst begint, moet men ze opbergen. Vaak gebeurt het, dat men met dat opbergen te lang wacht; is de vorst er ééns goed over geweest, dan zijn ze zeer spoedig aan i rotten onderhevig. Een vorstvrije, donkere be- waarolaats is de beste, maar tevens is ook gewenscht een zoo laag mogelijke temperatuur, als tenminste de thermometer maar niet onder nul wijst. Nu is het voor menigeen moeilijk zoo n plaats op te zoeken. Sommigen bezitten een goeden groentenkelder, waarin dan de kool veelal bewaard wordt. Toch zal ze op een' dergelijke bewaarplaats nog al spoedig gaan rotten, omdat de lucht te vochtig is. We hebben het altijd nog het eenvoudigste gevonden, om een droog en nog al hoog gelegen hoekje van onzen tuin op te zoeken en ze daar in te kuilen. De planten worden daarvoor met de wortels uit den grond genomen, voorzichtig be handeld en in voren gezet, met het wortel gedeelte naar boven. De gele en half verrotte bladeren' worden om de krop heen geslagen; daarna worden ze met aarde, die uit de voren gekomen is, bedekt. Zoodra de vorst sterker wordt, is afdekken met droogblad noodzakelijk Zoowel de roode, de savoye als de witte kooi wordt door ons altijd op deze wijze bewaard, en meestal hadden wij in 't laatst van Maart nog zeer goede kool. - De winter kan voor de deur staan en eiken morgen kan de vorst ons verrassen. Daarom is het raadzaam met het naar binnen brengen van Musa's Eucalyptus, Palmen etc. te beginnen. De kassen en de oran jerie zijn voor de ontvangst gereed. Na deze zachtere planten volgen de Agave's Yucca's Dasilirion, dan Pbormium en1 ten laatste de Svonymussen en andere Kaapsche en Ndeuw- Hollandsche planten. De hardere planten be hoeven we nog niet direct binnen te brengen, maar we kunnen ze eerst nog wel een paar weken op een beschut plekje in de nabijheid van de oranjerie laten staan, om ze 'bij vorst dadelijk binnen te brengen. OVERVAL OP EEN BANKKANTOOR TE AMSTERDAM. Het personeel met revolvers in bedwang gehouden. Een klein bedrag gestolen, de bandieten ontkwamen, Dinsdagmiddag ongeveer half vijf is te Am sterdam een overval op een bankkantoor ge schied. Voor het kantoor van de Bank-Associatie Wertheim en1 Gompertz, Koninginneweg 275, hoek Amstelveenscheweg, stopte een personen auto, waarin volgens verklaringen van enkele personen zich vijf mannen bevonden. Drie er van stapten er uit en gingen 'het kantoor van bovengenoemde bank binnen. Het was in het portiek schemerdonker, doch binnen brandde volop licht. In het portiek schijnen de mannen zich van maskers te hebben voorzien. Met re volvers in de hand stormden' zij het kantoor binnen, en dreigend met de revolvers eischten ze van den verschrikten kassier geld'. De conster natie in het kantoor was groot. De kassier, die geheel van streek van dit onverwachte bezoek was, zegde tegen een der mannen, dat de 'brand kast in het lokaal er naast stond. Deze stapte naar binnen en greep uit de kast een tasch, waarin bankbiljetten waren. Ondertusschen hiel den de anderen het personeel met hun revolvers in bedwang. De directeur van het bijkantoor, die in zijn privékantoor zat, greep plotseling een sigaren- aschbak en slingerde deze door een ruit aan den kant van de Amstelveenscheweg. Dit deed hij om de aandacht van het publiek buiten te trek ken. De mannen schrokken hiervan en vluchten het kantoor uit, hoewel een van de bedienden nog pogingen aanwendde om den laatsten man te grijpen. Dit mislukte. De auto stond voor de deur en de motor was reeds aangezet. Vliegens vlug klommen de mannen er in, en met een1 zeer groote vaart verdwenen zij in de richting van den Koninginneweg. slaapt Uw baby, wanneer gij de gesmette en stukke plekken van zijn huidje inwrijft met Purol en droog houdt met Parolpoeder. Inmiddels had zich zeer veel publiek voor het gebouw verzameld, en de politie, van verschil lende kanten opgebeld, arriveerde in auto's. De commissaris van politie van het bureau Overtoom, d'e heer D. Dijkstra, en inspecteur L. M. van Pinxteren, waren met een aantal rechercheurs en agenten het eerst aanwezig. De omgeving van het bankgebouw werd' afgezet en een onderzoek ingesteld. Even later arriveerde de officier van justitie, mr. H. W. Masink. Het autonummer was door een persoon opgenomen, doch bij onderzoek 'bleek dit valsch te zijn en niet te bestaan. Van geen van de mannen kon men een sig nalement opgeven. Het schenen echter jonge menschen te zijn. Het bedrag, dat is geroofd, bleek (tweehonderd gulden aan binnen- en buitenlandsch bankpapier te zijn, zoodat de buit voor de mannen niet is meegevallen. Het personeel was nog lang na dien van streek. Voor het gebouw, waarvoor een politiepost was geplaatst, werd gedurende den geheelen avond het geval druk besproken. AUTO ONDER EEN TREIN. De chauffeur ernstig gewond. Woensdagmorgen reed de chauffeur J. L. Tulleken uit Deventer met een bestelauto van de stoomwasch- en strijkinrichting der firma Meeuwesen uit Twello te Colmschate van den Rijksstraatweg af over den onbewaakten over weg van de voormalige stopplaats Colmschate, juist toen de personentrein van 10 u 18 uit Deventer naar Zutphen naderde. Ter plaatse heeft men een zeer ruim uitzicht op de spoor baan. De chauffeur heeft klaarblijkelijk niet voldoen de uitgekeken, waardoor de vrachtauto door den trein ongeveer 200 meter werd meege sleurd, voordat de machinist den trein tot staan kon brengen. Tulleken was vijftig meter verder dan de plaats van de botsing uit zijn voertuig geslingerd en bleef, zwaar aan de heupen ver wond, op den spoorweg liggen. Tulleken is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Deventer ver voerd. De trein kon met eenige vertraging vertrekken. De totaal vernielde auto moest met een lorrie van de spoorwegen worden weggesleept. Er is hoop, dat T. in het leven zal blijven. EEN LOT UIT DE LOTERIJ. Een niet begeerde prijs van 1000. Een1 van de vele onderlinge loterijclubs, welke zich te Rotterdam in den loop der jaren hebben gevormd, heeft dezen keer, voor het eerst sedert haar bestaan, een prijs gewonnen; een prijs van 1000, maar de vreugde over dit geluk is ras in haat en nijd verkeerd en dit kwam zoo Als iedere onderlinge loterij club, die zichzelf respecteert, had zij een bestuur, met een voor zitter, een secretaris-penningmeester, een paar commisarissen en wat daar verder bij hoort. De secretaris-penningmeester inde de gelden, kocht het lot en bewaarde hetzelve, althans hij behoorde dit te doen. Maar de verleiding heeft hem sluw beslopen en hem in haar netten ver strikt. De secretaris-penningmeester ging als volgt redeneeren: Mijn club heeft iederen keer een héél lot en een groote niet. Waarom zou ik daar mijn voordeel niet mee doen Als ik het lot tegen het einde van de loterij, als er tenminste nog flinke prijzen te behalen zijn, verkoop, krijg ik nog meer dan d'e 70, welke de leden met elkaar hebben betaald. Ons num mer krijgt toch een niet, dus de leden lijden geen schade. Ook dezen keer heeft de penningmeester het lot verkocht, waarna hij iederen dag de trek- kingslijst zorgvuldig naging, om te zien1, of het nummer er toch alsjeblieft met een niet was uitgekomen. Maar ziet, Fortuna was ditmaal de loterijclub wonderlijk goed gezind en op het lot viel een prijs van 1000, tot grooten schrik van den penningmeester, die toen hij terug kwam van den sigarenwinkel, waar hij de trekkingslijsten pleegt na te zien, reeds de clubleden in feest stemming in zijn woning vond, gereed om „den bom te halen. Maar de bom barstte verkeerd en de stemming keerde dusdanig, dat de penning meester ijlings de straat weer opvloog, om elders bescherming te zoeken DE ROOFMOORD TE GELDROP. Te Geldrop (N.-Br.) is de weduwe Verstap pen, op wie 5 October j.l. een poging tot roof moord werd gepleegd door zekeren J. van S„ aan de gevolgen' van de hierbij plaats gehad hebbende worsteling overleden. EEN VERWOEST GEZIN. Men meldt uit Leidschendam In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond hevige ruzie tusschen twee mannen, beiden onder den invloed van sterken drank, in het Achterom. Deze ruzie ontaardde in een vechtpartij, waarna de vrouw van N. (een der vechters) het huis verliet en sindsdien niet meer is terug gezien. 't Vermoeden is, dat zij zich zal hebben verdronken. Reeds eerder deed ze daartoe eene poging. De drie kinderen werden in den nacht naar Voorburg overgebracht. EEN MERKWAARDIGE OPERATIE. In het Nottingham General Hospital, in En geland, heeft een zesjarige knaap een merk waardige operatie ondergaan, waarvan wij de details ontleenen aan de Sunday Times. Hij had een stalen 'kogeltje uit een kogellager ingeslikt; het zette zich vast in zijn long en het gevolg hiervan was longontsteking. Aangezien de knaap zeer verzwakt was, bleek het onmogelijk ope ratief in te grijpen. Dr. H. Bell Tawse, een keelspecialist, kwam toen tot de conclusie, dat' de eenige weg om het kogeltje te verwijderen het gebruikmaken' was van een sterken magneet. Aan het oog- lijdershospitaal werd een magneet in bruikleen gevraagd, van het type, dat gebruikt wordt voor het verwijderen van stalen splinters, welke in het oog terecht zijn gekomen. Deze electro- magneet werd boven het lichaam van den pa tiënt gebracht, daarop de stroom ingeschakeld. Een nauwe buis met een electrisch lampje aan het einde werd in het keelgat gestoken en na eenig' zoeken werd de ligplaats van het kogeltje ontdekt. Daarna werd door de buis een stalen staafje gestoken, dat speciaal voor deze operatie was vervaardigd. Kort daarop sprong tenge volge van het magnetiseeren van dit staafje het kogeltje tegen het einde daarvan en de chirurg slaagde er in, door voorzichtig met het staafje te manoeuvreeren, het kogeltje naar buiten te krijgen; 'het leven van den jeugdigen patiënt was nu gered. TWEE BLINDEN. Een blinde, die uit het blindeninstituut in Great Portlandstreet te Londen kwam, stiet heeft nog eens weer in het centrum van veler aandacht gestaan. Dat daarbij ook de naam van den heer Van Eelen, die er zoovele jaren zijn beste krachten aan gaf, meermalen genoemd is, spreekt vanzelf. POLITIEK OP DE JEUGD- VEREENIGINGEN. Toen wij in April j.l. een stukje schreven in deze rubriek, getiteld: „Stemmen", beweerden we a.o. ook, dat men tot een vaste politieke overtuiging vooral komt op de Jeugdvereeniging. We beloofden hierop in October terug te komen. Dit doen we thans, terwijl we hopen, dat over dit artikel niet zooveel pennen in beweging zullen komen als het over het zooeven genoemde het geval was. We zullen trachten, zij het wat Iaat, de heeren De Bonte en K. uit Dirksland, benevens enkele anderen, met een enkel woord, als in het voorbij gaan, te antwoorden. Het eerste wat we willen vragen en beant woorden is dit: Waartoe dienen onze Jeugd- vereenigingen Wat is hun doel Voor degenen, die dit nog niet precies weten, zij in 't kort het volgende gezegd. We nemen voor een oogenblik eens alleen de Jongelingsvereeniging. Deze bestaat niet uit een groepje jongens, die liever eens wat goeds hooren dan langs den weg slingeren. Ook komen zij niet samen om genoegelijk een psalm te zin gen, te bidden en een stukje uit den Bijbel te lezen en te verklaren. Nog minder om als een soort Evangelisatiepost jonge menschen te lok ken uit den werelddienst tot de vreeze des Hee ren, en om met elkander te stichten en op te bouwen in het geloof. Ai deze dingen zijn kos telijk en prijzenswaardig, doch het doel onzer Te Rotterdam arriveerde met het m.s. „Baloeran" de afgetreden gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff. We zien hier den gewezen Landvoogd, in gezelschap van familieleden, zich naar de auto begeven om de reis naar Den Haag te vervolgen. tegen den arm van een anderen man. Denkende, dat deze hem de behulpzame hand wilde bieden, nam 'hij diens arm en stapte het trottoir af, om den rijweg over te steken. Na een paar stappen kreeg hij echter een hevigen stoot van een auto. Het bleek, dat beide mannen blind waren. Elk had gedacht, dat de ander hem tot gids wilde dienen. EENTONIG, MAAR WAAR. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: Nu er in het eerste tiental dagen van October 20.000.— is binnengekomen, willen wij nog eens onze groote dankbaarheid uitspreken over dit in dezen tijd verrassende resultaat. De Zen ding heeft wel een groote plaats in veler hart, dat men zoo geregeld voortgaat haar te steunen. Maar op dat voortgaan 'blijven1 wij dan ook hopen. Het vorige jaar 'bracht deze maand on geveer zestig duizend gulden op. Het moet dus in dit tempo van gemiddeld 2000.per dag doorgaan om dat cijfer ook nu te bereiken. Endan is er eigenlijk nog 1000.— per dag te weinig en zou de achterstand door de Zendingsweek in te halen weer met 30.000. vermeerderd zijn Het schijnt ondankbaar dat te zeggen, toch is het dat niet. Het is slechts de nuchtere waarheid, al blijft die eentonig. DE FEESTVIERING OP LAO SI MOMO. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: Nu de Indische dagbladen zijn ontvangen met uitvoerige berichten, mogen wij op deze feest viering bij het 25-jarig bestaan nog even terug komen. De belangstelling is bizonder groot en hartelijk geweest. Behalve vele Batakkers zelf waren er ook meer dan 70 leden' der Europee- sche bevolking van de Oostkust opgekomen en daaronder de vooraanstaanden op allerlei gebied. Gesproken is door den heer Hermans, voorzitter van het feestcomité, door Gouverneur Ezerman, eere-voorzitter, die hulde 'bracht aan de op richters, zendeling van den Berg, die dan ook bij deze gelegenheid geridderd is, en ass. Resi dent Westenberg. Voorts door doktoren van den gouvernements geneeskundigen dienst, door Ds. P. J. de Bruin te Medan namens de Ind. Kerk en Dr. de Jong te Siantar namens de Geref. Kerk, d'oor stafkapitein Meijer namens het Leger des Heils en later door zendeling Neumann namens het Ned. Zend. Genootschap. Op de Oostkust zelf en op Java was een Comité gevormd om een feestgave in te zamelen, het eerste het 5700.—, het tweede 3500. bijeengebracht en dit mooie bedrag werd door den Voorzitter aan zendeling Vuurmans, den tegenwoordiger beheerder, aangeboden. Daar het deel van haar jubileum-gave door H. M. de Koningin-Moeder destijds voor Lao si Momo gesdhonken ook nog aanwezig is, zal er voor deze som een ziekenzaal voor de ernstige pa tiënten worden gebouwd, waarvoor een firma ■te Medan als haar geschenk de geheele eleciri- sche verlichting aanbood. Nadat zendeling Vuurmans in hun eigen taal de Bataksche gasten had toegesproken, heeft hij uit naam der patiënten 'bedankt. Dat ook voor deze patiënten er feestelijkheden waren, spreekt vanzelf. Zelfs volksspelen zijn er ge houden voor hen, wier toestand de deelneming daaraan mogelijk maakte. De herdenking met een dienst in de Kerk begonnen en op deze wijze voortgezet, heeft bij allen een diepen indruk nagelaten. Lao si Momo Jeugdverenigingen zijn ze niet, en mogen ze ook niet worden. Het doel der J.V. is, om het nog eens met den bekenden term te zeggen: Haar leden opleiden en bekwamen tot nuttige leden voor Kerk, Staat en Maatschappij. Immers, wie zijn het, die tot de J.V. toetreden Als het goed is die jongelingen, die weten, dat ze ge doopt zijn in den Naam des Drieëenigen Gods, en dies afgezonderd van de kinderen der wereld, en die beseffen, dat die God hen ook oproept tot den vrijwilligen dienstplicht in het leger van Koning Christus. Immers daar is een geweldige strijd in deze wereld, tusschen Christus en Be lial, het Koninkrijk der hemelen 'en het rijk der duisternis, de beginselen van boven en van be neden, van reformatie en revolutie. En ieder, die zich voegt achter de kruisbanier, en in de armee van den Koning der eere, heeft mee te strijden op de plaats, waar hij gesteld is. Én het zijn voornamelijk drie terreinen, n.l. Kerk, Staat en Maatschappij, waar het hevigst door het zaad der vrouw en het zaad der slang wordt gevochten. In de Kerk is het altijd weer de strijd wie Koning der Kerk is: Christus of de mensch; of de Schrift met gezag tot ons komt, dan of wij met onze critiek en met de wetenschap zullen uitmaken wat waarheid is, en wat niet. In de Maatschappij is voortdurend de strijd of de ongelijkheid dan wel de gelijkheid in het aardsche bezit gewenscht is. Of wij ook in de Maatschappelijke vraagstukken, zooals b.v. de rechten en plichten van werkgevers en werk nemers enz., zullen vragen naar hetgeen de Bijbel dienaangaande leert,, dan wel of wij de meerderheid des volks zullen laten 'beslissen. Doch ook in 'het Staatkundig leven is het steeds merkbaar, dat er beginselen zijn, die ge heel indruischen tegen de leer van Gods Woord én leiden tot revolutie. Hiertegenover heeft de Christenheid partij te kiezen, met de leuze: Tegen de Revolutie het Evangelie. Niet natuurlijk op de manier van Ds. Lingbeek, die meent, dat de Overheid moet re- geeren met de 10 geboden als richtsnoer. Dit is een onmogelijkheid. De Overheid kan b.v. wel een wet maken aansluitende aan het 8e gebod, doch zou zij het ook kunnen volgens het 10e Immers neen. In het politieke leven moeten wij niet alleen handelen volgens het: „Er staat ge schreven", doch ook met het: „Daar is ge schied". Zoo moeten èn uit de Schrift èn uit de historie, de ware Antirevolutionaire begin selen worden opgedolven en duidelijk geformu leerd, en deze worden beleden, den volke aan geprezen en de regeering voorgehouden. Dit is niet alleen plicht van onze Kamer leden, neen, ieder Staatsburger, die er prijs op stelt den Ghristennaam te dragen, is hiertoe geroepen. Het is niet voldoende alleen trouw A.R. te stemmen, doch de A.R. beginselen die nen te worden gekend, opdat men de vele en verschillende tegenstanders wat te antwoorden hebbe en hen wat beters kan voorstellen. Helaas dat het zoover nog lang niet is. Ve len stemmen alleen den persoon huner keuze, niet de beginselen waarvan de persoon slechts drager is. Daarom dwalen velen ook zoo ge makkelijk af. Denkt ge, om een voorbeeld te noemen, dat de vele Staatkundig Geref. op de S.G.P. lijsten stemmen, omdat de beginselen dier partij hen zoo dierbaar zijn Weineen, de meesten kennen ze niet. Men stemt op Ds. Ker sten, omdat, naar men zegt, dit een echte be keerde man is, en wie kan men nu beter stemr men dan een kind van God Dit alles nu moet voorkom'en worden. En waar de J.V. bedoelt haar leden toe te rusten voor de toekomstige geestelijke levenstaak, daar kan het wel niet anders of ook de politiek dient behandeld te worden, opdat er persoonlijkhe den worden gevormd, die ook in het Staatkun dige niet worden omgevoerd door allerlei wind van leer. En daarom, iedere J.V. waar geen A.R. beginselen worden behandeld, schiet te kort in haar roeping en beantwoordt niet ten1 volle aan haar doel. Maar zijn er dan nog zulke vereen, vraagt ge In den Geref. Jongelingsbond vermoedelijk niet. In den Bond van Ned. Herv. J.V. nog wel enkele, misschien zelfs meerdere. Ook op Flakkee vindt men er. Nu gelooven wij niet, omdat men de A.R. beginselen afkeurt. Doch meer om practische moeilijkheden. Het woord politiek staat slecht bekend. Sommigen denken, dat als men politiek op de J.V. behandelt, er een eindeloos geharrewar ontstaat, waarin de beide stokken Liefelijkheid en Samenbinders worden verbroken, en het einde van de zaak is, dat men vertrekt met heete hoofden en kou de harten. Ja, als dat waar was, dan maar be ter er niet mee beginnen. Doch" zoo moet het niet. Wij moeten niet bespreken de practi sche politiek van den dag, veel minder men gen we ons in den strijd tusschen personen, die elkander op het staatkundig terrein bezig zijn te bekampen. Dit deugt niet voor jonge men schen. Hunner is niet de werkelijke strijd toe vertrouwd, doch alleen de voorbereiding er toe. Wat in dit geval zeggen wilOp de J.V. kieze men zich een bepaalde politieke partij wier pro gram ,van beginselen men erkent het meest over een te komen me thet Woord Gods. Dit laatste vergete men vooral niet. Immers ook in het staatkundig leven moet alles naar Zijn Wet ten hooren. En geen enkele vereen, op ons ei land zal moeite krijgen met den Bond, waarbij men is aangesloten, wanneer men als zoodanig de A.R, beginselen aanvaardt en gaat behan delen. Aan de hand van kostelijke leiddraden en bronnen wordt nu zoo nu en dan, b.v. eens per maand, een gedeelte dier beginselen bespro ken, zoo mogelijk ook in vergelijking met de tegenstanders. En wanneer zoo ook op de jeugdvereenigingen deze zaak wordt aangepakt en volgehouden, dan zullen er mannen en vrou wen worden gevormd van stavast, die, als zij straks tot den werkelijken strijd worden geroe pen, en het roode potlood tusschen hun een kwarteeuw oud zijnde vingeren zullen krijgen, zullen zeggen als Dr, Severijn: „Wee mij als ik niet A.R. ben". Ja zoo ik ooit anders stemme dan A.R., zoo verdorre mijn rechterhand. En nu kan de heer De Bonte van Dirksland smalenEr zijn er onder die A.R. jongeren geen, die er een lamme vlerk voor over zouden hebben, zeker is het toch zoo, dat de meest standvastige staatburgers veelal op de jeugd vereenigingen alzoo zijn gevormd. En de heer K„ ook al uit Dirksland, (hoe hij verder heet weet ik niet, misschien wel Klakkebos) moge zeggen Zoo zoo, dus daar dienen die jeugd vereenigingen vctor, om jonge Anti-revolutio- nairtjes te kweeken, wij antwoordenIs dat zoo erg Is het niet veeleer iets verblijdends Waarlijk als dit ook al als een ramp wordt be schouwd, dan wordt de nood der tijden wel groot. Vele menschen willen graag, dat al wat men voorstaat gestaafd wordt door Gods Woord. Zoo hoor ik een enkele vragenLeert de Bijbel ook hoe goed het is, dat jonge menschen ook politiek worden gevormd, terwijl ze zich aan den werkelijken strijd nog niet moeten geven Nu moet mén in dezen niet te veeleischend zijn. Niet alle dingen kunnen wij met een be paalden tekst verdedigen. Zoo staat het b.v. ook met den kinderdoop en met de begrafenis onzer dooden, in plaats van verbranding. Doch wij kunnen deze dingen uit geheel de Schrift afleiden. Zoo ook in ons geval. Een bepaalde tekst om onze stelling te bewijzen kennen wij niet, misschien iemand, die beter in den Bijbel thuis is wel. Doch wel kennen wij een hoofd stuk, dat ons veel leert. We bedoelen Richte- ren 8. Daar wordt ons verhaald van den strijd van Gideon met de vijanden van 's Heeren volk. En ook hoe de lieden van Sukkoth hem tegenwerkten. Gideon wil daarom de Oversten van Sukkoth, na zijn overwinning hierover straf fen. Hoe zal hij hen echter vinden Hij ving een jongen, zoo lezen wij, en ondervraagde hem, en die jongen schreef hem op de Oversten en Oudsten van Sukkoth, 77 mannen. Nu gaan wij dit niet letterlijk overbrengen op ons on derwerp, doch wij zien reeds voldoende hoe goed het was, dat deze jongen politiek zeer goed op de hoogte was. Ja, hij diende er zeer den strijd des Heeren mee. Even verder lezen wij, dat voor Gideon terecht stonden Zeba en Zalmuna, die zijn broeders gedood hadden. Gi deon acht hen hierom des doods schuldig en beveelt zijn zoon Jether Sta op, en doodt ze, maar zoo lezen wede jongeling trok zijn zwaard niet uit, want hij vreesde, dewijl hij nog een jongeling was. Hieruit maken wij op, dat jonge menschen wel de strijders mogen die nen, en ook zich voor den strijd toebereiden, doch niet aan den werkelijken strijd moeten deelnemen. Wij meenden geen kwaad te doen met dit hoofdstuk aan te wijzen, om te toorien, dat het noodzakelijk is dat onze jonge menschen op hun vereeniging ook politiek geschoold worden. Vooral in onzen tijd is dit noodig. De afval onder de jonge menschen is groot, vooral ook in het politieke leven. Dit jaar kreeg ik onder mijn oogen de namen ter aanbeveling van de lijsten voor den Gemeenteraad. En het trof qiij, dat b.v. onder de S.D.A.P.-lijst voorkwamen de namen van het kroost van hen, die op de S.G.P.-lijst teekenden. Nu lijkt deze overgang wel grooter dan zij in werkelijkheid is. Maar ook de kinderen van hen die altijd trouw A.R. stemmen, loopen in massa's tot den vijand over. Broodnoodig is daarom een keurbende jonge standvastige A.R. mannen en vrouwen. Nu vonden enkelen het verschrikkelijk wan neer wij namens hen verklaarden Zoo ik ooit anders stemme dan A.R. zoo verdorre mijn rechterhand. Het werd zoo ongeveer als gru welijk eedzweren aangeduid. Nu hebben zij allen zeer gedwaald, die genoemde uitspraak als een eed beschouwden. De Catechismus zegt, dat eedzweren is God aanroepen. Dit nu doet men met genoemde uitspraak niet. Men stelt alleen het een tegenover het ander. Doch al zou het een eed zijn, dan zegt de Catechismus, dat men dit Godzaliglijk mag doen als het de nood vordert. Welnu de nood der tijden vor dert, waar zoovelen naar links en naar rechts afhóereeren, en onze A.R. beginselen den trot- schen nek toekeeren, dat het overschot, al lijkt het ook niet veel meer als een' nachthutje in den komkommerhof, zich met beslistheid om het oude vaandel aaneensluit. Moge daartoe onder den zegen des Heeren, ook de arbeid op onze jeugdvereenigingen dienstbaar zijn. O. J. W. K.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1