Rechtzaken. IHETSBANDENI Uit de Pers. VISv*n HEE Brieven uit Amerika. Plaatselijk Nieuws. dezer wereld gebogen hebben', int de wereld- catastrophe gered zijn. En in ons leeft de zekerheid, dat het zeven tal der Socialistische pers, de xnenschheid nader brengt, niet tot „zegeningen", maar tot de zeven tallen, waarvan het Boek der Openbaring gewag maakt. Beste Vriend Ik ga met de kinderen nog een reisje maken naar Chicago eer de zomer voorbij is en ik wilde U in een paar brieven het een en ander van onze ervaringen mededeelen. Het is, vooral tegenwoordig, schijnbaar een eisch, dat men in den zomer eens of meermalen een uitstapje maakt. Wie dacht daar vroeger aan Ja, de dominee en de schoolmeester, de dokter en de advocaat hadden vacantie, maar een boerenarbeider of een tuinder had het te druk om aan die weelde zelfs maar te denken voor hen was de winter, als er toch niets anders gedaan kon worden, de vacantietijd. Maar dit is veranderd. Ook de tuinders en de boeren plannen hun reis uit in den zomer, tijd of geen tijd, Ontegenzeggelijk beeft de auto dit mede bewerkt. Én wat is er ook tegen Ook ons tuindersbedrijf is anders dan vroeger. Wij heb ben het nu in den winter ook druk. Wie in den winter niets produceert kan hier in Amerika niet naar behooren mee komen. Ook moeten wij als ouders rekening houden met den geest van den tijd, die zich voor al aan onze kinderen op dringt. Ge moet ze maar eens beluisteren, als zij met vrienden 'tezamen zijn. De een weet dit en de ander weet dat te vertellen van zijn groote of kleine trip. En al is bet ook waar, dat hier een gevaar schuilt, dat onze kinderen te veel in die dingen op kunnen gaan, toch is 't ook waar, dat men 'trachten moet de kinderen te geVen wat anderen hebben, opdat zij mede kun nen leven in het gemeenschappelijk leven, of zooals wij het hier noemen: „to fit in socity". In den vroegen morgen stapten wij in de car Het heeft zwaar geonweerd, wat gepaard ging met een windstorm, die geleek op een orkaan. Geen wonder, dat de vrees ons omklemde, dat de zomer reeds voorbij was en wij koud en nat weer zouden hebben op onze reis. Maar neen De zon rijst statig aan e'en heldere lucht in 't Oosten. Alle vrees is geweken. Onze reis gaat over Zeeland en Holland door een gedeelte van de kolonie, die 80 jaar geleden onder de bekwame leiding van Ds. van Raalte is gesticht. De zindelijkheid en bloemenpracht geeft aan deze steden een schoon aanzien, en verraadt het echt Hollandsch karakter nog. Het hoofdbedrijf buiten deze steden is kippen en nog eens kippen. Er is geen plaats in Amerika waar zooveel kippenfarms bij elkander zijn. Hier zijn dan ook de k-ippenfabrieken, die bij millioenen hun kuikens door Amerika verzen den. De Staat van Michigan heeft deze zaak onder controle, zoodat de kooper, wanneer hij kuikens over de post gesteld, er op rekenen kan, dat hij ontvangt wat hij koopt. Bedrog is uitgesloten. Wij rijden rond het groote Michiganmeer. De weg zou korter zijn als wij de auto' op de boot deden. Het meer is van ons tot aan Chicago slechts 80 mijl wijd en rond het meer is het bijna 200 mijl. Maar 't gaat niet om er spoedig te zijn, wij willen wat zien van Michi- ,gans prachtige omgeving aan het meer. Hier is de fr-uitbelt, vooral bij het meer vindt men duizenden acres fruit. Zooals in Nederland het Westland bij de Noor-dzefe ligt, liggen deze fruitgazons bij het Michiganmeer. Het meer trekt -vroeg in 't voorjaar de vorst op, zoodat de vruchtboomen hierdoor voor vorst beschermd worden. De storm, die vannacht gewoed heeft, heeft voor millioenen dollars schade gedaan. De grond ligt bedekt met perziken, pruimen en appelen. Al wat afvalt is voor verzending ongeschikt en moet als 2e soort tip de locale markten ver kocht worden. Lans den weg staan perziken te koop voor 35 dollarcent een bussel. Dit is een mand van ca. 50 pond. Blauwe pruimen voor 25 dollarcent en zoo ook appels. Vele auto's stoppen en nemen een 'bussel mede. Die vloed van afval maakt ook de locale markten overvol, zoodat de menschen in de steden goed koop fruit kunnen eten. Daar de itijd van ontbijt reeds voorbij is, en onze maag daaraan herinnert, stoppen wij bij een Cafetarie, dit is een restaurant zonder be dienden. Hier helpt elke'en zichzelf. Als wij binnen komen, nemen we elk een theeblad van den stapel, die daar staat, daarna een paar borden en lepels en een vork en een mes. Daarna loopt men langs een lange toonbank, die vol staat meit .brood, ham, gebakken of ge kookte eieren, pannekoeken, alle soorten taart, soep5 dollarcent een schep, koffie en thee, melk, kaas, worst, carbonade en biefstuk, neem maar 'wat je het beste voorkomt en aan 't eind van die lange toonbank staat de kassier. Hij telt op wat je op dat theeblad hebt. Als je betaald hebt, ga je naar een tafel en eet de uitgezochte spijizen, naar hartelust Om U even te laten zien, dait het hier nog niet zoo duur is als bij U, deel ik mede, dat ik voor 45 cent twee cadetjes had en een dikke carbonade, gebakken aardappelen, koffie en een flink stuk appeltaart, en een bord soep 1 Er is niemand, die aan je tafel staat te wachten voor een dubbeltje, wat voor een Amerikaan bij U in Holland veel bederftOok staat er niemand bij de auto op straat te wach ten op een fooi, dit is gelukkig in Amerika onbekend. Na een half uur rijden gaan wij van den Staat Michigan in den Staat Indiana over. Hier is de groote staatsgevangenis van dien Staat. Een hooge muur staat er om heen en gewapende soldaten marcheeren er boven op. Ontvluchten is onmogelijk. (Wordt vervolgd) Je AAfERIKAANSCHE VRIEND. heeft van verd. daartoe geen last ontvangen, maar het is iets, dat vanzelf spreekt. Get. veldw. Geluk verklaart, dat ook door anderen goederen op de Kaai worden gelost, ook vaten olie en benzine. Dit is niet verboden, wel het laten liggen. De bedoelde vaten hebben er ongeveer drie dagen gelegen. Verd. beweert, dat ze nog geen dag hebben gelegen. Ambt. O. M. acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischt 10 boete of 4 d. h. Veroordeeling 5 boete of 2 d. hechtenis. De vorige verd. staat vervolgens terecht we gens het hebben laten liggen van eenige vaten petroleum. Verd. zegt, dat de vaten niet van hem waren, alleen een vat ruwe olie was zijn eigendom. Get. veldw. Geluk verklaart, dat de vaten later verkocht zijn. Deze zaak wordt aangehouden om nieuwe ge tuigen te hooren. K„ caféhouder te Stellendam, wordt beklaagd zijn café tot 11.20 te hebben open gehad. Als- toen zijn enkele personen in zijn gelagkamer aan getroffen. De sluitingstijd was 11 uur. Verd. zegt er onschuldig te zijn ingeloopen Die personen moesten nog betalen. Eisch 5 boete of 2 d. hechtenis. Veroor' deeling idem. M. v. S., 22 j., bakker te Stellendam, heeft gereden met een motorfiets, waarvan de remmen niet in orde waren. Eisch 10 boete of 4 d. hechtenis. Veroor deeling 6 boete of 4 d. hechtenis. F. W. B. te Dirksland, niet verschenen, heeft gereden met een motorrijtuig, waarvan de rem men niet in orde waren. Eisch 6 boete of 3 d. hechtenis. Veroor deeling idem. J. de J., als voren. UuïtloopencL j KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 10 October 1931. J. P. M., 52 j., beurtschipper te Den Bommel, staat terecht wegens het laten liggen van 6 vaten benzine op de Kaai aldaar. Verd. betwist de dagvaarding als zou hij in deze zaak misbruik hebben gemaakt van zijn macht als werkgever. Ook heeft de verbalisee- rende veldwachter niet kunnen' controleeren, dat er benzine in de vaten zat. Het is de oude kwestie, er wordt misbruik gemaakt van gezag en spr. wordt gezocht. Toen indertijd de ver ordening, die het laten liggen van vaten op de Kaai verbied, in den Raad werd behandeld, is toegezegd geworden, dat zij soepel zou worden toegepast. Spr. ondervindt dit. Hij moet toch de goederen lossen, die hij meebrengt. Get. C. B., beurtschippersknecht te Den Bom mel, verklaart, dat er inderdaad vaten neerge legd zijn en dat dit nog al eens gebeurt. Hij A. v. d1. S. heeft gereden met een motorrijtuig niet voorzien van een spiegel om van achter komende voertuigen te kunnen waarnemen. Eisch 6 boete of 3 d. hechtenis. P. te Ooltgensplaat, niet verscnenen, kon nummer- en rijbewijs niet vertoonen. Eisch 10 of 6 d. hechtenis. Veroordeeling 8 of 4 d. hechtenis. L. B. te Dirksland, heeft met zijn motorrijtuig rijdende geen richting aangegeven. Eisch 8 boete of 2 d. hechtenis. Veroor deeling 8 boete of'4 d. hechtenis. Chr. R„ 18 j., melkverkoopster, te Sommels- dij'k, 'heeft karnemelk vervoerd zonder dat de bus voorzien was van het opschrift „karnemelk" en zonder roerder. Verd. verdedigt zich met te zeggen niet ge. weten te hebben, dat de bus voorzien moest zijn van een roerder. Eisch 8 boete of 2 d. hechtenis. Veroor deeling 6 boete of 3 d. hechtenis. G. H. H„ niet verschenen, wegens overtreding maximum snelheid. Eisch 10 of 4 d. hechtenis. Veroordeeling idem. L. V., niet verschenen, 'kon nummer- en rij bewijs niet op eerste vordering vertoonen. Eisch 10 'boete of 4 d. hechtenis. Veroor deeling 8 boete of 4 d. hechtenis. A. E. V., A. R. en' H. v. O., te Melissant, niet verschenen, hebben uit een -tuin van K. zich wederrechtelijk kruisbessen toegeëigend. Get. K. verklaart, dat verdachten bij hun vlucht veel hebben vernield. Eisch voor A. E. V. en A. R. 3 boete of 1 d. hechtenis, voor H, v. O. 3 boete of 1 week tuchtschool. Veroordeeling idem. M. v. R„ 19 jaar, los werkman te Middelhar- nis en J. M„ 18 jaar, arbeider te Stad aan 't Haringvliet hebben met een vaartuig op het Haringvliet gevischt zonder dat het vaartuig was voorzien van een1 letterteeken en nummer en zonder dat 'ze in het bezit waren van een consent en' vergunning. Verdachten geven toe op het Haringvliet met een boot te zijn geweest, maar ze hebben niet gevischt. Deze zaak wordt uitgesteld om verbalisant te hooren J. M„ 41 jaar, veldarbeider te Stad aan 't Haringvliet, staat terecht voor twee overtre dingen van de Leerplichtwet, Verdachte zegt een groot gezin te hebben en is dikwijls werkloos. Hij zou zijn kinderen gaar- ne naar school sturen. Eisch ƒ1.— boete of 1 dag hechtenis. Ver oordeeling 0,50 boete of 1 dag hechtenis. L. T. niet verschenen, heeft naar links uit gehaald met een vrachtauto. Get. C. V. te N. Tonge, liep aan de rechter zijde van den weg. T. reed met groote snelheid en haalde naar zijn kant uit zonder dat dit noo- dit was en alleen met de bedoeling om door een waterplas te rijden en getuige onder te spatten. Get, A. V. heeft den vorige getuige op zij zien springen. Eisch 20 boete op 4 dagen hechtenis. Veroordeeling ƒ15 boete of 5 dagen hechtenis. L. K. te Ooltgensplaat niet verschenen, heeft geen aangifte gedaan van de geboorte van een kind. Wordt aangehouden wegens niet verschijning van een der getuigen. E. W., niet verschenen, heeft te Dirksland met een stoomwals een aanrijding veroorzaakt. Get. S. wiens auto in botsing kwam met de stoomwals licht een en ander toe. Get. A. J. T. verklaart dat get. S. medeschuld heeft aan de botsing. Hij kon met zijn auto goed achteruit maar heeft meer dan eens het werk aldaar bemoeilijkt. De Ambt. van het O. M. neemt in aanmerking dat get. S. mede schuld heeft en eischt 5 boete of 2 dagen hechtenis. Kantonrechter verklaart verdachte schuldig zonder oplegging van straf. H. V„ niet verschenen heeft te Middelharnis in verboden tijd over den Westdijk geseden'. Eisch 4 boete of 1 dag hechtenis. Veroor deeling 1 boete of 1 dag hechtenis. K. v. B„ niet verschenen, heeft met een wagen de linkerzijde van den weg gehouden. Eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis. Veroor deeling 5 boete of 1 dag herhtenis. P. G. te Ouddorp, niet verschenen, kon zijn rij- en nummerbewijs niet op eerste vordering vertoonen. Eisch 8 boete of 2 dagen hechtenis. Ver oordeeling 8 boete of 4 dagen hechtenis. C. K. te Ouddorp, niet verschenen, wegens eenzelfde feit. Eisch 4 'boete of 1 dag hechtenis. Veroor deeling 4 boete of 2 dagen hechtenis. W. v. d. V., 41 jaar, landbouwer te Som- melsdijk, heeft een stier laten loopen in een perceel bouwland. D. v. d. M. stelt een vorde ring in wegens schadevergoeding van 25. Get. J. C. T. verklaart dat de weide waaruit de stier is uitgebroken onvoldoende was af- geheind. Verdachte vindt de schade veel te hoog. Eisch 5 b oete of 2 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering. Veroordeeling 3 boete of 2 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering tot een be. drag van 10. P. D„ 22 jaar, chauffeur te Den Bommel was in het bezit van! een nummerbewijs dat niet overeenstemde met het nummerbewijs op de auto. Verdachte verklaart het nummerbewijs van zijn baas te hebben aangenomen in goed ver trouwen dat de zaak in orde was. Eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis. Ver- oordeeling 3 'boete of 2 dagen hechtenis. A. v. K„ 43 jaar, landbouwer te Ooltgens. plaat heeft ten nadeele van P. M. v. K. takken van de boomen gezaagd en deze medegenomen. Verdachte geeft toe 7 takken te hebben afge zaagd Hij had die noodig om een hein te zetten. Hij heeft veel last van P. M. v. K. en meende zich dit wel te mogen permitteeren. Get. P. M. v. K., landbouwer te Ooltgensplaat heeft verdachte de taken niet zien wegnemen De plaatsen, waar de takken van de boomen ge. zaagd waren met grond zwart gemaakt opdat het niet zoo in het oog zou loopen. Verdachte behoort tot een stroopersfamilie. Hij eischt 10 schadevergoeding. Verdachte vindt de eisch tot schadevergoeding veel te hoog. Hij heeft maar 7 palen wegge nomen, anderen hebben het ook gedaan en moet hij alleen daar nu voor betalen. Eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis. Civiele vordering toegewezen tot 2,50. Veroordeeling 3 boete of 2 dagen hechtenis Civiele vordering toegewezen tot 3. M. de B., 24 jaar, vrachtrijder te Den Bom mei, heeft niet voldoende naar rechts uitgeweken en is daardoor de oorzaak geworden dat een auto bestuurd door C. B. in de sloot terecht kwam. Verdachte zegt niet met groote snelheid ge reden te hebben, hij had een vaart van hoogs tens 20 a 25 K.M. per uur. De auto was nog wel 50 Meter van hem verwijderd toen ze in de sloot reed. Get. C. B. te Middelharnis verklaart dat ver dachte niet voldoende naar rechts is uitge weken. Verdachte zegt dat er voldoende ruimte was voor een auto om te passeeren-. Get. E, B. en G. B. zaten in de door C. B. bestuurde auto en verklaren dat verdachte niet voldoende is uitgeweken. Get. J. de J. zat in de auto van verdachte, Verdachte heeft voldoende naar rechts uitge weken. Eisch 25 boete of 5 dagen hechtenis. Veroor^ deeling 15 'boete of 5 dagen hechtenis. M. G„ molenaarsknecht te Ooltgensplaat heeft iemand uitgejouwd en nageschreeuwd en den naam Gods vloekende gebruikt. Verdachte ontkent. Get. W. B. heeft verdachte hooren vloeken. Eisch 2 boete of 1 dag hechtenis. Veroor- deeling 2 boete of 1 dag hechtenis. J. H. 31 jaar, landarbeider te Ouddorp heeft over een perceel jachtgrond geloopen met een geweer in jagende houding, en heeft 3 konij nen gedood. Verdachte zegt op den in het proces-verbaal aangegeven tijd te zijn geweest in de woning van B. v. d. L. Get. S. V. is pachter van d'ie gronden en heeft verdachte gezien, hij heeft hem driemaal zien schieten. Get, H. V. legt een gelijke verklaring af. Get. A. W. heeft verdachte op den aange geven tijd op het erf van haar woning gezien. Get. V.dat moet een dag later geweest zijn. Eisch 20 boete of 5 dagen hechtenis. Veroor- deeling 15 boete of 5 dagen hechtenis. D. V., A. v. R., J. P., wegens rijden zonder licht veroordeeld tot 5 boete of 2 dagen hech tenis. J. K., niet verschenen, wegens rijden over den Westdijk te Middelharnis op verboden tijd, ver oordeeld tot 1 boete of 1 d. hechtenis. H. W. 31 jaar, 'boekhouder te Middelharnis heeft op een motorrijtuig gereden zonder ach terlicht. Verdachte zegt juist den vorigen dag een nieuw achterlicht op zijn motor te hebben laten aanbrengen. Misschien heeft 'hij wat langzaam gereden en dan geeft het minder licht. Eisch 5.— boete of 2 dagen hechtenis. Ver oordeeling iden. T. van den D. niet verschenen, heeft ge reden over den Westdijk te Middelharnis op verboden tijd, veroordeeld tot 1.— boete of 1 dag hechtenis. E. L. T„ niet verschenen, heeft gereden zon der dat zijn auto was voorzien van een spiegel. Eisch 3.— boete of 1 -dag hechtenis. Ver- oordeeling 3.boete of 2 dagen' hecht. J. C. B. te Ooltgensplaat, niet verschenen heeft zijn auto laten staan zonder dat de motor in rust was gebracht. Veroordeeld tot 3. boete of 1 dag hecht. W. V. te Stad aan 't Haringvliet, niet ver schenen, heeft gereden op een rijwiel zonder achterlicht of reflector. Eisch 2.boete of 1 dag hechtenis. Veroordeeling 3.boete of 2 dagen hechtenis. C. H., 65 jaar, koopvrouw te Middelharnis, heeft te Dirksland zonder vergunning gevent. Verdachte zegt dat zij en haar schoondochter van de tram kwamenze hebben niet gevent maar om drinken gevraagd. Daarna zijn ze naar de secretarie gegaan om vergunning te vragen -en heben het ook gekregen. Verdachte overhandigde de vergunning. Kantonrechterdat staat niet ten uwen name. Verdachte(met Duitsch accent) Ach zoo, Ich kan niet lezen, dat 1st dat van mein schoon dochter. Kantonrechter daar hebt u niet aan. Verdachte verklaart ook zoo'n briefje te heb ben gehad. Ze hadden nog niet gevent dien morgen. Ze had-den zoo'n dorst Het wettig en overtuigend bewijs wordt ge leverd] -geacht en 3.-- 'boete geëischt of 1 dag hechtenis. Kantonrechter veroordeeld tot 2.^- boete of 1 dag hechtenis. R. L„ niet verschenen, wegens hetzelfde feit Alsvoren. P. v. K„ 41 jaar, meubelmaker te Ooltgens plaat, heeft met een auto gereden zonder ach terlicht. Verdachte ve/rmoed dat kortslluiting heeft plaats gehad. Eisch 10.boete of 4 dagen hechtenis. Veroordeeling 8.— boete of 4 dagen hechtenis. P. v. d'. 'D. schipper te Dirksland, heeft te Middelharnis over den Westdijk gereden op verboden tijd. Verdachte wist niet dat de ver boden tijd met een uur was vervroegd, In de borden heeft hij geen erg gehad. Eisdh 2. boete of 1 dag hechtenis. Veroordeeling ƒ1.- boete of 1 dag hechtenis. J. A. V., niet verschenen, heeft zonder licht gereden. Eisch 6.— boete of 3 dagen hecht. Veroordeeling idem. J. v. d. B., heeft koeien laten loopen' op een perceel bouwland. Eisch 5.boete of 2 da gen hechtenis. Veroordeeling idem. P. v. d. V., 23 jaar metselaar te Middelhar nis, heeft met een fiets op den Westdijk te Middelharnis gereden. Verdachte wist niet dat dit na 5 uur avonds niet meer mocht. Vroeger was -dit 6 uur. Eisch 1.— 'boete of 1 dag hechtenis. Veroordeeling idem. E. H. K„ 24 jaar chauffeur te Scanmelsdijk, heeft over den' spoorbaan gereden zonder ver gunning. Verdachte zegt dat hij dit al jaren gedaan heeft. Het land, waar hij naar toe moest, is nnet anders dan over den spoorbaan te berei ken. Eisch 4.~ boete of 2 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. SOMMELSDIJK. Tot concierge van het kan tongerecht alhier is -benoemd de nachtwaker, te vens onbezoldigd rijksveldwachter, de heer A. de Gans alhier. Late zomer. Bij den metselaar M. Breur staat voor de tweede maal van dit jaar een witte sering in bloei. Vorige week stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente werklooze landarbeiders ingeschreven. -Alhier worden pogingen in het werk ge steld om te komen tot het samenstellen van een vrijwillige brandweer. Vervoerd 1750 H.L. aardappelen, 1425 H.L. uien en 600 H.L. peen. De vorige week werden van hier verzon den 1200 H.L. uien, 80 H.L. aardappelen en 200 H.L. koepeen. GOEDEREEDE. De collecte voor het Roode Kruis heeft 13.05 opgebracht, Bij J. van Splunter zijn 15 worsten ont vreemd. Van dader(s) geen spoor te vinden. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 40 tot 60 kik» per dag en per vaartuig. Uit deze gemeente zijn 1600 'balen uien vervoerd. OUDDORP. 'De garnalenvangst in de vorige week was van 40 tot 60 kilo per vaartuig en per dag; zalmen zijn er niet gevangen. Over enkele dagen vertrekken van hier mannen om als drogers in cichoreifabrieken in Zeeland werkzaam te zijn, o.a. naar Haamstede, naar Kapelle bij Zierikzee, naar Camperland op N. Beveland enz. - Een eenjarig kindje van B. T. is van een stoel gevallenen, waardoor het hoofdje erg be zeerd is; gevreesd wordt voor hersenschudding. MIDDELHARNIS. Aan de kaai zijn aange bracht en verzonden 700 H.L. aardappelen, 500 bal-en uien en 300 balen peen. -Onze dorpsgenoot H. Wildenboer had Maandag het ongeluk terwijl hij met zijn meis je per motorfiets aan kwam rijden omver te slaan, waardoor zij beiden verwond werden. Na verbonden te zijn -kon hij -de reis huiswaarts voortzetten. - Bij -den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich 30 personen als werkloos doen inschrijven. - Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van bakker P. A. Schroots om vergunning tot het plaatseri van een heetwateroven en een electromotor van 1 P. K, in het perceel kad. B. 2271. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn van hier verscheept 58900 kilo uien, 50748 kilo aar dappelen en 9300 kilo peen. - Bij den correspondent der arbeidsbemid deling stonden heden 32 werkloozen ingeschre ven. - Door J. M. van der Griend is bij B. en W. een verzoek ingekomen om een benzine- of gasmotor van 4 P. K. te mogen plaatsen voor het schuren en vervaardigen van klom pen. 24 October ten 11 uur is er gelegenheid om -bezwaren in te brengen tegen inwilliging v-an dit verzoek. OUDE TONGE. C. K. had het ongeluk met zijn hand tusschen een cirkelzaag te geraken, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. - De melkprijs is met 2 cent per liter afge slagen, zoodat de prijs nu 12 cent is. - Op 14 October a.s. n.m. 4 uur zal er ten huize der gemeentegeneesheer gelegenheid be staan tot kostelooze her- en inenting. - De uitkomst der .meting en schatting in deze gemeente van gebouwde en ongebouwde eigendommen ligt gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage. - De handel in landbouwgewassen is slap. Uien 1.40, koepeen 1.20 en aardappelen 2.40 per H.L. NIEUWE TONGE. De vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling werkloozen ingeschreven. - Deze week werden van hier vervoerd 2500 balen uien, 600 balen peen en 400 H.L. aardappelen, - - De heer W. Munters alhier is benoemd tot schrijver bij de Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam, standplaats Goedereede. - De prijs der roomboter is alhier 1.70 per K.G., melk 14 centen per liter. DIRKSLAND. Woensdagmorgen 11.30 uur zal door den gemeente-geneesheer alhier ge legenheid worden -gegeven tot kostelooze in- en herinenting. - De uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde -eigendommen liggen gedurende 30 dagen ter secretarie ter inzage. -Bij de arbeidsbemiddeling stonden alhier werkzoekenden ingeschreven. Tegen een drietal winkeliers werd alhier procesverbaal opgemaakt wegens overtreding -der IJkwet. Vanuit deze gemeente werden verscheept 715 H.L. aardappelen, 5900 balen uien, 3360 balen peen en 64000 K.G. witlof. - De gemeentebegrooting voor 1932 sluit in den gewonen dienst met een ontvang en uit gaaf van 123004.43. MELISSANT. Vorige week hadden de ar beiders M. v. d, B. en J. D. P. het ongeluk tijdens het biet-enrooien hun pols te verdraaien, waardoor zij eenigen tijd rust moeten houden. - Gedurende 30 dagen ligt er gemeente secretarie voor een ieder ter inzage de uitkom sten van meting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigendommen. HERRINGEN, t Kohier der Grondbelasting ligt voor belanghebbenden gedurende 14 dagen ter visie ter gemeente-secretarie. - Woensdag 14 dezer zal de Rijksontvanger zitting houden tot inning der belastingen. Tot eerste wethouder is aangewezen door het lot de heer J. M. van 'Eek, voorheen tweede wethouder. Van -den landbouwer A. J, den Boer stierf vorige week een best rund. Voor den betrok kene een groote schadepost. Voor de koepeen wordt momenteel be steedt 1.20 per H.L. Uien' 1.50. Handel flauw. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per -dag en per vaartuig gevangen 70 K.G. garnalen. Zaterdagmiddag ongeveer 6 uur had op de Voorstraat alhier een aanrijding plaats. De heer P. Blokland reed met een geladen vracht auto over de straat, toen plotseling een 4-jarig dochtertje van J. Visser de straat opliep. Door krachtig remmen wist hij te voorkomen, dat het kind werd overreden, maar toch viel het kind tegen de straat. Met eenige schaafwonden aan arm 'en been en een lichte hersenschudding werd het 'kind opgenomen en' onder geneeskundige be handeling gesteld. De chauffeur treft geen schuld, GROEN VAN PRINSTERER EN ZIJN VERHOUDING TOT ROME. III. „Ons Richtsnoer", het orgaan der Chr. Geref., vervolgt En dan volgen de merkwaardige woorden, waardig dat iedere anti-papist ze leest en over denkt „Doch ik was spoedig overtuigd, dat er hier geen verschiltusschen Protestant en Roomsch, maar tusschen Chris tel ij k en onchristelijk, Godsdienst en Godsdienstverloochening was". Zoo kon alleen een man schrijven, die de dingen groot zag. Gelijk door ons al eens meer geschreven en gesproken is; wij stoelen met de Roomschen op denzelfden wortel des geloofs, omdat w ij saam Christenen zijn. Deze verwantschap met Rome is ook door Groen nimmer ontkend. Nog eens Groen zag de dingen breed. Zijn devies .Tegen de revolutie het evangelie", zegt dit reeds voldoende. Onder de verdedigers van het evangelie rekent hij ook de Roomschen. Die dan ook, met de protestanten, bedreigd worden door het revolutionaire gevaar. Zélf zei Groen het zóó „De revolutionaire strekking is tegen het gansche Christendom gericht. Hervormden, Lu- therschen en Catolyken worden gelijkelijk be dreigd. De verdediging moet gemeenschappelijk wezen: niet door gedwongen vereeniging of toe naderingmaar door vasthouding aan het Christelijk geloofdoor een levendig gevoel, dat het verschil tusschen gezindheden, in welke Christus als God en Heiland aangebede wordt, veel geringer is, dan tu sc hen het Christendom en eene leer waarin het atheïsme opge sloten li git." Men herleze het door ons gespatieerde. Dr. Bruins Slot vestigt in zijn artikel in „Stemmen des Tijds" er de aandacht op, dat Groen in deze woorden als shibbolet voor Pro testanten en Roomschen -niet de gedragslijn uit Rom. 13 neemt, maar het wezen van de leer der zaligheid. Het is, zoo vervolgt onze doctor, alsof hij reeds in de toekomst hetzelfde verschiet ziet als Stahl: Roomschen en Protestanten sa men naar het schavot. In 1834 teekende -Groen de houding, die ons, Protestanten, tegenover de Roomsche Kerk paste, in zijn „Proeve over de middelen waar door de waarheid wordt gekend en gestaafd." Trouw aan zijn eigen levensregel: „Mediis Autissimus ibis", d.i. in het midden gaat ge 't veiligst, had hij -een open oog voor de gebreken van Rome, en bestreed hij de foutieve instelling van sommige Protestanten, die in de Roomsche Kerk méér goeds zagen dan er wezenlijk te vin den is. Een foutieve instelling, gevolg van on bekendheid met, wat Groen noemde „wezen eri^v waardij der Hervorming". Anderzijds echter had Groen zelf voldoende oog voor het Christelijke in Rome, waarom hij aan het adres van hen, die Rome op één lijn met het ongeloof -stelden, schreef „Die Kerk heeft, niettegenstaande haar bij geloof, van het geloof in Christus geen afstand gedaan; daarom is de protes-tantsche Christen veel minder van haar verwijderd, dan van elke leer, die het Evangelie verwerpt, of ook schijn baar omhelst om er zich des te zekerder van te ontdoen." Gelijk de -schrijver van het „Stemmen des Tijds"-artikel constateert, werd volgens Groen de Roomsche Kerk zelfs het toevluchtsoord voor menig bekommerd Christen .Vele -Protestanten, die aan de grondslagen der kerkhervorming getrouw zouden- gebleven zijn, wilden liever gaan waar Christus gepredikt, dan blijven, waar Christus weggepredikt werd. Zij ontvlieden het ongeloof, helaas, tot in den schoot der Roomsche Kerk." En let nu op het volgende, als Groen voort gaat ,Onze Christel ijke betrekking op de Roomsche Kerk legt jegens haar, -in den strijd tegen het onge- o o f, plichten o -p, voor wier beoefening dikwijls gelegenheid is. De Roomsche Kerk moet door Prot-estan-tsche Ch ris tenen (ook door Staatkundig Gere formeerden, B.) ver-dedigdworden, voor zoover in haar Christus zelf aan gerand wordt." Dat ds sterk gezegd nietwaar: „voor zoover in haar Christus Zelf aangerand wordt Als dat eens iemand van dezen tijd zou schrijven, zou „'De Banier" onmiddellijk alarm blazen en den volke bekend maken: ziedaar nu de vrucht van verboden omgang. Maar nu zegt het d-e grondlegger der Antirevolutionaire Partij, vóór er nog een Roomsch Katholieke Staatspartij be stond. Wij besluiten dit artikel met de volgende woorden uit Groens „Proeve" „Wij zijn geen Roomschen, ofschoon wij, als 'belijders van Christus, hoogen prijs stellen op hetgeen bij hen Christelijk is. Christus is) het vereend-gingspunt; in Hem hebben Roomschen en Protestan ten, tegen het ongeloof gemeen scha p p e-1 ij k 'belang. Aan deze een heid wordt van weerskanten te weinig gedacht." We onderstrepen de twee laatste zinnen. -D. T. B. X „De Zeeuw" -driestart ROODE BLUF. -De heer Albarda, de man van „de dappere ongehoorzaamheid", maar die haastig in zijn schulp kroop, tóen hij over de door hem ge bruikte d-ikke woorden nader aan den tand

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2