„Lu c h tvaartter rein Overflakkee". Gemeenteraad. HEVEA-fietsbanden Officieele mededeeling. LUCHTVAARTTERREIN. De Drinkwaterleiding op Flakkee. Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. Middelharnis opgemerkt, dat de zaak zeer acuut staat. Wanneer inderdaad tot stopzetting zal worden overgegaan, dan zal dat een ramp voor het eiland beteekenen, vooral met het oog op het massa-vervoer van landbouwproducten, maar ook de door de R. T. M. voorgestelde regeling van het personenvervoer kan als absoluut on voldoende worden geacht, rekening houdende met het groote aantal scholieren voor H.B.S., Ambachtsschool en Landbouwschool, dat gebruik maakt van de tram. In de bedoelde protestvergadering werd wel heel fel en krachtig geprotesteerd tegen de plan nen van de Directie en door enkele sprekers met cijfers en feiten duidelijk gemaakt, hoe funest deze opheffing zal worden. Er zijn dagen, dat er soms 200 stuks vee ver voerd moet worden door de tram. Stopzetting zou in dat geval beteekenen, dat men minstens 15 tot 20 vrachtauto's noodig zou hebben. De voorgestelde autobusdienst wordt niet alleen als minder bedrijfszeker en ongetwijfeld gevaarlijker dan de stoomtram beschouwd, maar bovendien bestaat er gerechtvaardigde vrees, dat de com municatie op Flakkee in alle opzichten geschaad zal worden. Het spreekt wel vanzelf, dat wij bij de huidige plannen ten nauwste zijn betrokken. Volgens officieuze berichten zal een kleine percentage van het overcomplete personeel worden ver plaatst naar elders en een nog kleiner percen tage ter plaatse gestationeerd blijven. N. En een week later schrijft hetzelfde blad DE ROTTERDAMSCHE (STOOM) TRAM, Zooals reeds in ons vorig nummer werd me degedeeld ligt het in de bedoeling van de di rectie der R. T. M., om over te gaan tot op heffing van haar lijnen op Flakkee. Ook konden wij melding maken van de mach tiging van den Minister van Waterstaat om de exploitatie stop te zetten, van het verzoek der directie aan Gedap. Staten van Zuid-Holland tot inlegging van een autobuslijn en van de gehouden protestvergadering te Middelharnis. Woensdag 23 September hebben we over deze aangelegenheid, die begrijpelijkerwijs een groot gevaar omvat voor het betrokken per soneel, een bespreking gehad met het bestuur van de Werkgeversvereeniging. De Directie verklaarde dat het inderdaad hooge ernst is, om gebruik te maken van de ministeriëele machtiging. De oorzaak ligt in den algemeenen gang van zaken bij het tramvervoer. Reeds bij het maken van de tramplannen stond het vast, dat de ex ploitatie op Goeree en Overflakkee op zich zelf genomen nooit loonend zou zijn. Bij het verleenen van de concessie voor het geheele tramwegnet werd de exploitatie van een tram weg op Flakkee dan ook als eisch gesteld en op 30 April 1909 reed de eerste tram op Goe ree en Overflakkee. Zoolang het geheele bedrijf loonend was, is er nimmer aan gedacht om de exploitatie op het eiland stop te zetten. Sedert de laatste oorlogsjaren is er evenwel een ver andering gekomen in het trambedrijf. Een mi sère, die tot op dit oogenblik steeds erger is geworden. Het zal nu ongeveer anderhalf jaar geleden zijn dat van Ouddorp en Middelharnis (haven) een autobus begon te rijden vrijwel langs de tramroute. De streek en daarbij enkele burge meesters hebben zich zeer beijverd' om de nood zakelijkheid van dezen autobusdienst aan te too- nen. Deze dienst volgt niet alleen nagenoeg de trambaan, maar hij rijdt bovendien op dezelfde tijdstippen als de tram. De bussen immers moe ten aansluiting hebben op het veer Middelhar nisHellevoetsluis. De bezwaren tegen de tram werden gevonden in de vertraging, welke de dienst ondervindt door het goederenvervoer, speciaal in den tijd van de bietencampagne. In ons bezwaarschrift aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en aan de Kroon - zei de heer Kuiper hebben we meegedeeld, dat getracht zou worden de vertragingen tijdens den afvoer van beetwortelen zooveel mogelijk te beperken, terwijl werd aangetoond, dat ver tragingen in den overigen tijd van bet jaar niet van belang waren. Op Qoeree en Overflakkee geven noch het goederenvervoer, noch het personenvervoer aanleiding tot splitsing, zooals dat op Voorne en Putten en dn de Hoekschewaard, hoofdza kelijk tengevolge van het melkvervoer, het ge val is. Op Flakkee accepteerde men echter de vertragingen niet. De autobus moest er komen, al kon men slechts het eiland inkomend aan de gevolgen van deze vertragingen ontkomen. Reizigers van het eiland moeten toch op de aankomst van de tram bij het veer, dat door de R. T. M. wordt geëxploiteerd, wachten. De directie van de R. T. M. heeft haar bezwaren tegen den autobusdienst bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland ingediend, zij heeft een beroep gedaan op de. Kroon, maar concessie werd verleend. De slechte bedrijfsuitkomsten en de concessie waren de oorzaak van het stilleggen van den dienst op Goeree en Overflakkee. De autobus dienst werd de aanleiding. Ongeveer vier maanden geleden kwam een vertegenwoordiger van de autobusonderneming bij de directie van de R. T. M. met' het voor stel, dezen dienst over te nemen. Hieruit aldus de heer Kuiper blijkt dat naast de tram, de exploitatie van een autobus dienst gen winstgevend bedrijf is, daar hier voor niet voldoende vervoer is Het pubhek echter, met enkele burgemees ters en Gedeputeerde Staten met den Raad van State, hebben gezegd „er is behoefte aan een autobusdienst". Naast elkaar zijn tram en bus daar niet mogelijk, de conclusie is dus eenvou dig laat de tram weggaan. En wanneer de omstandigheden blijven zooals ze nu zijn, ver zekerde de directeur van de R. T. M., dan wordt de exploitatie absoluut stilgelegd. Het stilleggen van den dienst op Flakkee zal ten gevolge hebben, dat er ongeveer 60 man overcompleet zal komen. Uit den gang van zaken valt direct te be speuren, dat de aanleiding tot dit ernstige feit schuilt in de onbegrijpelijke verleening van een autobusconcessie en zullen de heeren, die daar toe hebben medegewerkt straks de consequentie van hun streven moeten aanvaarden. Het is onnoodig te zeggen dat de eventueele opheffing een ramp wordt voor het eiland, maar met dat al is ongetwijfeld het plan voor het betrokken personeel het meest funest. Langdurig is tijdens ons onderhoud stil ge staan bij de mogelijke afvloeiing van personeel, waarbij onze Wenschen ten opzichte daarvan zijn kenbaar gemaakt. Behalve deze zaak kwamen ook nog ter sprake de vrij-vervoerregeling en het Z.- en Ó.-fonds. In de gehouden vergadering van onze afdee- ling Middelharnis maakten de opheffingsplan nen een ernstig punt van bespreking uit. Maat regelen en voorstellen zijn daar besproken en het H.B. werd vrij mandaat gegeven om in deze te doen, wat mogelijk is en in 't belang kan zijn van het personeel. De zeer druk bezochte vergadering sprak zijn voldoening uit over het feit, dat aan een lid alsnog een promotie was toegekend zulks met terugwerkende kracht. Makkers bij de R. T. M., gij die nog van verre staat entoekijkt, laten deze acties ook voor u een spoorslag zijn om onze organisatie bij de R. T. M. te versterken. N. //-aj/- v Flakkee zal zijn officieele luchtvaart terrein krijgen We herinneren ons nog wel den strengen winter, twee jaar geleden, toen Flakkee enkele dagen geheel geïsoleerd kwam te liggen en het algemeen een groote uitkomst werd geacht, dat de K. L. M. gelegenheid vond Flakkee met haar vliegtuigen te bereiken om de post te brengen en zelfs een paar maal een ernstige zieke voor het ziekenhuis mede te nemen. Sinds ging dit belangrijk feit niet meer uit de gedachte van de eiland bewoners en kwam de vraag op of het niet gewenscht was, dat ook Flakkee zijn eigen vliegveld kreeg, dat tech nisch onderzocht en officieel als vlieg veld werd goedgekeurd. Op verschillende plaatsen van het eiland werd een onderzoek ingesteld, zelfs in Ouddorp's duinen werd naar een geschikte gelegenheid gezocht door deskundigen van de K. L. M.„ maar tenslotte bleek, dat men nergens beter terecht kon dan op het land van den heer C. de Kroes, gelegen ongeveer een uur gaans ten Noorden van Dirksland, tusschen het Noordelijk einde van de Haven van Dirksland, den Buitendijk en het Zuiderdiep. De heer H. Grootenboer te Dirks land, die dit land in beheer heeft, heeft niet gerust voor hij deze oplossing ge vonden had. Thans verschijnt in ons blad een of ficieel bericht van het Ministerie van Waterstaat, waarin een en ander wordt medegedeeld en bezwaren tegen 't plan bij den Minister kunnen worden inge diend, hiermede voldoende aan de artt. 19 en 21 der Luchtvaartwet. Behalve voor tijden van isolement, is het ook een groote geruststelling bij spoedeischende operaties gebruik te kunnen maken van de vliegtuigen der K. L. M., zoodat men, indien noodig, zeker binnen het uur in een van Rot terdam's ziekenhuizen kan worden op genomen. Misschien wordt er in de toekomst ook nog wel gelegenheid gevonden voor passagiers- en vrachtvervoer op den dienst, die op Haamstede vliegt De Minister van Waterstaat, gelet op de artikelen 19 en 21 der Lucht vaartwet, brengt ter algemeene kennis, dat De Kroes, Cornelis, wonende te Overschie, Schieweg 65, goedkeuring als luchtvaartterrein heeft aangevraagd ten aanzien van een terrein, gelegen op het eiland Goeree en Overflakkee, on geveer 5 K.M. ten noorden van Dirks land tusschen het noordelijke einde van de Haven van Dirksland, den Buiten rijk, de bekade Gorzen en het Zuider diep, omvattende de perceelen weiland, geheel of gedeeltelijk, kadastraal be kend gemeente Sommelsdijk, Sectie A, nos. 4, 5, 6, 412 en 473. De goedkeuring wordt gewenscht uitsluitend ten behoeve van vliegtuigen, niet zijnde verkeersvliegtuigen. Bezwaren tegen de vorenbedoelde goedkeuring kunnen tot en met den een en dertigsten dag na dagteekening van dit nieuwsblad schriftelijk worden in gebracht bij den Minister voornoemd. Nadat eerst gepoogd was de Oost duinen te Ouddorp te onteigenen, wat niet perj procedure op korten termijn zou kunnen, heeft het bestuur der Flak- keesche drinkwaterleiding besloten tot aankoop der Oostduinen over te gaan. Binnen korten tijd zal ook de aan koop van de Middelduinen volgen, en kan het werk een aanvang nemen. De buizen staan op 't oogenblik zeer laag genoteerd. De M.A.B.E.G. treedt op als technisch adviseur en het werk zal worden aanbesteed. 180 arbeiders zullen er vervolgens te werk worden gesteld aan het grond werk. De bedoeling is dit door werk- loozen van het eiland Goeree en Over flakkee, naar verhouding van het zie lenaantal in elke gemeente te laten ver richten. Ongeveer 180 man zullen hier gedu rende een 36-tal weken arbeid kunnen vinden. De cople van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie In Uw blad van 3 October schrijft de heer J. H. van Eek te Rumpt een artikeltje over „gewijde muziék" èn naar aanleiding daarvan zou ik beleefd eenige plaatsruimte in Uw blad willen verzoeken, waarvoor ik U bij voorbaat dank zeg. De heer Van Eek geeft ons lezers m.'i. te veel vragen en blijft niet geheel consequent. De schrijver noemt, na gesproken te hebben, over wat gewijde muziek is, het bekende „Largo van Handel, dat daartoe niet zou behooren. In de meeste Christelijke gezinnen, waar mu ziek beoefend wordt, speelt men dikwijls of kent men zeer zeker bovengenoemde compositie. En werkelijk, dit muziekstuk hooren wij gaarne en mogen het zeker ook ten gehoore brengen. Nu werpt de heer Van Eek echter roet in het eten en zegt: „het is een aria uit de opera „Xerxes", dus het is geen gewijde muziek. Een Christen beoogt alleen muziek ter eere Gods ten ge hoore te brengen, dus „Largo" van Handel zal niet meer in onze Christelijke gezinnen gehoord mogen worden. Een d e r g e 1 ij k gevalAls schoolkind leerden velen onzer dit Christelijke lied Eens brachten er moeders Haar kinderen tot Jezus. Toen spraken de discipelen „Gaat weg van den Heer". Maar Jezus zag ze henengaan En sprak ze o, zoo vriend'lijk aan: „Laat, o laat de kinderkëns komen tot Mij". Dit mooie en eerbiedige versje mochten wij als schoolkind gaarne zingen en werd door de ouderen met genoegen gehoord. Helaas volgens de opvattingen van den heer v. E. moet ook dit lied verdwijnen. Waarom dan Onlangs draaide er voor de radio een gramofoonplaat, die achtereenvolgens eenige z.g. „drinkliederen" ten gehoore gaf. Daarin kwam ook voor het wijsje, waarop bovenstaand couplet gezongen wordt. Foei, een drinklied, weg met die melodie Ook wijst de schrijver er ons op, dat de Chr. Radiovereeniging onze steun verdient. Zeer juist. Bladeren wij echter de Omroepgids door van de N. C. R. V. van 26 September 1931, dan vinden wij naast gewijde muziek o.a. de volgende nummers op het programma; Largo van Handel, „Faust" van Gounod en „La Tosca" van Puccini (n o t a b e n e 2 o p e r a's) Verder de Radetzky-marsch van J. Strauss (nota bene iemand uit de familie, die grootendeels van die wereldsche walsen componeerde). Mijnheer Van 'Eek, verdient de N. C. R. V. onze steun Volgens U zou dit alles wel ge schrapt mogen worden, daar immers deze muziek niet in het kader van een Chr. Omroepver- eeniging past. Verdient de Ned. C h r i s t e- 1 ij k e Radiovereeniging, die naam dan toch niet ten volle? Waarlijk, mijnheer, u geeft ons meer te vra gen, dan U ons in uw artikeltje wil leeren. EEN LEZER. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaande. Bij voorbaat mijn dank. Aan heeren correspondenten en berichtgevers der plaatselijke bladen zoude ik willen raden alvorens zij berichten opnemen, zich eerst te willen overtuigen van de waarheid daarvan en niet op losse geruchten in .te gaan. Zooals thans is geschied met het bericht, als zou de Cichoreifabriek te Nieuwe Tonge op 12 October haar werkzaamheden beginnen. Daar de directie dienaangaande den datum nog niet heeft vastgesteld, is zulk een bericht louter uit de lucht gegrepen en leidt tot veel onaangenaam heden voor belanghebbenden. Ondergeteekende kan de belanghebbenden me- dedeelen, dat niet van de gewone wijze zal worden afgeweken, dus ieder belanghebbende persoonlijk bericht ontvangt wanneer met de levering zal kunnen worden begonnen. Dankend voor de verleende plaatsruimte. E. LES, Opz, Cichoreifabriek Nieuwe Tonge. Mijnheer de Redacteur I Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in uw blad voor onderstaand stukje. Ik wil het hier eens hebben over het uitge- roofde dorpje Melissant. Als men 's morgens om 5 uur naar het werk gaat (tenminste als men bij de gelukkigen be hoort, dat men wel eens een dag werk heeft) dan moet men goed uitkijken' om niet omver ge reden te worden door auto's uit Ouddorp of Goedereede met werkvolk, die hier op ons dorp Melisant het werk uit onze handen halen. Rijden ze je niet omver, dan heb je alle kans, dat men een steen of zoo iets voor het hoofd krijgt, wat j.l. week nog gebeurde bij een man, die over den dijk liep. Het is al heel treurig als men het werk door een ander uit de handen' ziet halen en het is nog verschrikkelijker als men dan door die lui nog uitgejouwd en uitgelachen wordt. Moet men hier op Melissant dat zoo alles dulden De winter staat voor de deur met haar werkloosheid. Waar zullen wij als arbeiders een menschwaardig bestaan van hebben, daar er nu al veel werkloosheid is, dus geen cent verdienen. Waarom de boeren hier op Melissant toch hun eigen bevolking niet aan 'het werk genomen. Wanneer zullen zij ook eens beseffen, dat wij een menschwaardig bestaan noodig heb ben? Komt er door dat alles geen onrust en roerende gemoederen? Weten de boeren hier op Melissant wel (enkelen uitgezonderd) dat het een zaak zal worden, die niet te erg kan worden voorgesteld, dat als men zoo den winter in moet, het er verschrikkelijk uit zal zien. Ik weet het, de tijden zijn voor een boer ook slecht, maar waarom dan arbeiders van andere plaatsen aan het werk genomen en hun eigen plaatsgenooten leeg laten staan Wij moeten toch ook leven Als het zoo doorgaat, dan kweekt men zelf revolutie. LI moet eens zelf arbeider voorstellen. Als u Zaterdags geen baas hebt, waar moet u dan van betaald worden Daarom nog altijd hulde aan den landbouwer M. W. Struik hier op Melissant, die een heelen zomer te veel arbeiders aan het werk heeft gehad om werkloosheid te voorkomen en hij, toen hij zelf niets meer had, bij de andere boeren om werk voor zijn losse arbeiders ging vragen. Laten de andere boeren, die menschen van andere gemeenten aan het werk hebben, daar eens een goed voorbeeld aan nemen en doen ze ook eens wat Struik doet en nemen ook eens 'eigen inwoners aan het werk. Of mogen wij van den winter, als wij niets hebben, om eten komen Bij de meesten zal men mis schien op de poorten kunnen lezen: „Wacht u voor den' hond", want een arbeider zou men als een sparreboom willen gebruiken in den winter in de sloot en als men ze noodig heeft, dan het vel er af werken. Zoo heeft mij een boer zelf eens gezegd. Nu zijn dat natuurlijk de besten niet, want men heeft altijd kaf onder het koren, dat men er zoo gemakkelijk niet uithaalt. Hopende, mijnheeii de Redacteur, dat door dit stukje eens verandering komt in ons uit geroofd dorpje en wij als menschen, allen door God geschapen', kunnen zeggen, dat wij als menschen met vrede door dit leven willen gaan. Met dank voor de plaatsing. EEN OPMERKER. Melissant, 6 October 1931. SOMMELSDIJK. De gewone dienstplichtigen van de lichting 1932, dezer gemeente zijn toe gewezen als volgt H. Bakker, 2e Schoolcomp,, 14e R. I., 2e ploeg Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijving 1-— lü Oct. 1932. L. Fun, 2e Schoolcomp. Reg. Kust-Art, 2e ploeg. Vlissingen. Tijdvak van inlijving 16—25 Oct. 1932. P. van Heemst, 3e halfreg. 2e Reg. Huzaren 3e ploeg, 's Gravenhage. Bestemd voor paarden- verzorger K.M.A. of R.S. of voor paardenop- passer. Tijdvak van inlijving 1 10 Oct. 1932. M. Kievit, 2e Schoolcomp. Reg. Kust-Art. 2e ploeg. Vlissingen. Tijdvak van inlijving 16—25 Oct. 1932. C. Kransse, Reg, Wielrijders, 2e. ploeg 's Her togenbosch. Tijdvak van inlijving 1 10 Oct. 1932. P. Troost, 6e Reg. Inf. Ie ploeg, Breda. Tijd vak van inlijving 16—25 Maart 1932. H. van der Velde, Schoolcomp. van den Mo- tordienst, 2e ploeg, Haarlem, Tijdvak van inlij ving 1 10 Oct. 1932. De uitslag van de laatste twee gehouden schietoefeningen van den B.V.L. afdeelingen Sommelsdijk en Middelharnis, is als volgtMax. aantal te bereiken punten: 100. J. Tieleman 99; J. J. Bienefelt 96 A. Groenendijk 96 T. van den Boogert 95 C. Hartensveld 95 L. Masten broek 95 J. A. Doornbos 94 G. van Driel 93 A. de Ghns 93 D. Kieviet 93 J. C. van den Doel 92 H. Fris 92 Job Kievit 92 C. Knape Azn. 92 J. H, Dijkers 91 L. Tanis 89 H van den Doel 88 J. Hollaar 88 C. Slui 88 W. Vroegindeweij 88 J. C. Kievit 86 J. Schol 8 K. J. van Splunter 86A. A. F. J. Guérand 84; H. van der Put 83 G. C. Binneweg 82 J. Jor- daan 82 B. van Dijk 79 en P. Vroegindeweij 77 punten. De uitslag van de tien schietoefeningen, max, aantal te bereiken punten 500, is als volgt A. Groenendijk 484 Job Kievit 479J. Tie leman 479 J. H. Dijkers 474 L. Mastenbroek 474 J. A. Doornbos 466 A, de Gans 466 J. J. Bieenefelt 465D. Kievit 463H. Fris 462 C. Sluij 459 G. van Driel 457 J. C. van ■den Doel 454 C. Knape Azn. 453 A. A. F. J. Guérand 451 J. Hollaar 451 C. Hartensveld 450H. van dén Doel 442L. Tanis 442 T. van den Boogert 440 J, C. Kievit 439 H. van der Put 438 J. Schol 433 W. Vroegin deweij 431 K. J. van Splunter 430G. C. Binneweg 427 J. Jordaan 426 B. van Dijk 416. De uitreiking van prijzen zal plaats hebben op Donderdag 8 October 1931 n.m. 7,30 uur in de Bijzondere lagere school alhier. De leden worden allen opgewekt deze vergadering bij te wonen. Vorige week stonden bij den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente 5 werkzoekenden ingeschreven. De wijziging van de heffing van kaaigeld voor de suikerbieten, waarbij dit wordt terug gebracht van 0,20 op 0,15 per ton laadver mogen van 1000 K.G. is door de Kroon goed gekeurd. In de maand September 1.1. werden alhier 6 kinderen geboren: 1 ingezetene stierf; 3 hu welijken werden voltroken5 personen vestig den zich alhier en 9 ingezetenen werden afge schreven. In de maand September 1.1. werd alhier 1 vergunning afgegeven als bedoeld in de Vogel- wet van 1912, terwijl geen groote jachtakten werden uitgereikt. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 2420 H.L. aardappelen, 1800 H.L. uien en 1085 H.L. paardepeen. MIDDELHARNIS. Aan de ambachtsschool hebben zich voor de avondteekenlessen 40 leer lingen aangegeven. - Door de schutsluis zijn in de maanden Juli, Aug., Sept. binnengekomen 325 schepen, inhoudende 29124 ton en uitgevaren 311 sche pen, inhoudende 24662 ton. - Het 10-jarig dochtertje van M. Onderde- linde, welke in aanraking kwam met een bieten machine, had het ongeluk een gedeelte van haar vinger af te snijden. - De heer A. van Buytene, is aan de am bachtsschool benoemd tot teekenleeraar voor de avondteekenlessen, in het bezit zijnde van Tee kenakte. - Maandagavond omstreeks 10 uur werd een z.g. kasjesman door de gemeente-veldwach ters onder hevig verzet in het arrestantenlokaal opgeborgen. - Door de slagers alhier is het rund en varkensvleesch met 10 cent'per kilo afgeslagen. DEN BOMMEL. De vijf gewone dienstplich tigen dezer gemeente, der lichting 1932 zijn aan de volgende wapenen toegewezen :A. J. Bra- ber, 3e reg. huzaren, 2e ploeg, Den Haag. in lijving 110 Juni 1932. A. Doornhein, 2e sch. somp. 14e reg. inf. Ie ploeg, Bergen op Zoom, inlijving 16—25 Maart 1932. J. P. Geluk als voren doch 2e ploeg, inlijving 1625 Maart 1932. J. Kieviet, idem als voren, inlijving 1 10 October 1932. E. J. van de Klunders, le school- compagnie hospitaalsoldaten le ploeg Utrecht, inlijving 1 10 Febr. 1932. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling staan 6 werkloozen ingeschreven. Vervoerd: 2200 H.L. aardappelen, 1100 H.L. uien en 200 H.L. peen. OOLTGENSPLAAT. B. en W. maken be kend dat de begrooting der gemeente voor 1932 in inkomsten en uitgaven bedraagt 134.277.72 en den kapitaaldienst inkomsten' 6000.en uitgaven 5300.—. voor een ieder ter inzage ligt tot en met den dag van behandeling in den raad. Ze is ook verkrijgbaar tegen betaling der kosten. Vorige week zijn uit deze gemeente ver scheept 208300 kilo uien, 431000 kilo peen en 36885 kilo aardappelen. De heer L. Moelker heeft zijn hotel over gedaan aan den heer P. van den Berg van Oude Tonge. Een gedeelte van het hotel is bestemd voor lunchroom. De postduivenvereeniging „De Reisduif" heeft aan de laatste vlucht met oude en jonge duiven deelgenomen van uit Quivrain, 154 K.M. le en 2e J. van Nimwegen, 3e, 5e en 7e J. van Ree, 4e C. Wielaard, 6e A. Verburg. Donderdag heeft zich een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan bij mej. H. van R. Even later werd het ontdekt door haar zus ter. Door de hulp van Dr. Kramer kon de pa tiënte gelukkig weer spoedig tot bewustzijn wor den gebracht, Zij die huisslachtingen laten verrichten, dienen er goede nota van te nemen dat 4 dagen te voren1 kermis moet worden gegeven ter ge meentesecretarie. OUDE TONGE. De voorzitter van het stem bureau maakt bekend dat ter inzage nederge- legd is zijn besluit, ter benoeming van een lid van den raad, door het bedanken van den heer W. Los. De prijzen' der veldvruchten zijn als volgt: Uien 1.60, peen 1.10 en aardappelen 2.30. Alhier zijn de meeste kleine landbouwers niet best te spreken over de wijze van uitbe taling van aan de regeering geleverde tarwe, A.s, Donderdag wordt het al drie weken dat het graan geleverd is en nog is geen cent ontvangen. Het ontstemt hun te meer omdat men de gelden in dezen tijd zoo noodig heeft. NIEUWE TONGE. Deze week werden' van hier vervoerd 300 balen uien, 1500 balen peen én 1000 H.L. aardappelen. De heer J. N. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden zijn hand zoo danig te bezeeren dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. A.s. Donderdag zal de rijksontvanger zit ting houden op de gewone uren. DIRKSLAND. Bestemming ter inlijving van det dienstplichtigen der lichting 1932 L. van Dijk, 2e Regt. Veld Art., beredenen, Den Haag 2e pl. 16—25 Dec. 1-932; W. Stolk, id. le pl. 1625 Juni 1932; J. Goedegebuure, 2e Schoolcomp. 14e Regt. Inf., le pl. Bergen op Zoom, 1625 Maart 1932; A. v. d. Groef, idem; A. van Lenten, idem; A. J. Vroegindeweij, idem; A. v. d. Ham, idem, 2e pl. 110 October 1932; K. Vroegindeweij, idem; G. v. d. Kroon, Regt. Wielrijders 2e pl. 's-Hretogenbosch 110 October 1932; W. Riedijk, 3e Regt, Inf. 2e pl. Bergen op Zoom, 1—10 Oct. 1932; H. Struijk, 6e Regt, Inf. le pl. Breda, 16.25 Maart 1932. De collecte voor het Roode Kruis bracht alhier ruim 25 op. Vanuit deze gemeente werden verscheept 7000 balen uien, 4100 balen peen, 2000 H.L. aardappelen en 57000 K.G. witloofwortelen. GOEDEREEDE. Bestemming van de dier^^f plichtigen der lichting 1932 J. Bakelaar, 3e halfregt. 2e Regt. Huzaren, 3e ploeg, 's-Gravenhage, tijdvak van inlijving 110 October 1932; A. Bruggeman, 3e Half regt. 2e Regt. Huzaren, 3e pl. (bestemd voor paardenverzorger K. M. A. of R. S. of voor paardenoppasser) 's-Gravenhage, 1 10 October 1932; C. van Erkelens, 2e Schoolcomp. Regt Kust Art., 2e pl., Vlissingen, 1623 Oct. 1932; C, Krijger, 2e Regt. Veld Art., bereden, 2e pl., 's-Gravenhage; J. Luime, 2e Schoolcomp., 14e Regt, Inf., le pl., Bergen op Zoom, 1625 Maart 1932; K. Tanis, 2e Schoolcomp., 14e Regt. Inf., 2e pl., Bergen op Zoom, 16—25 Juni 1932. Bij C. van Huizen aan het Havënhoofd ontstond een begin van brand, die met buren hulp met emmers water werd gebluscht. Ver zekering dekt de schade. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf verloor een Noordzee-visscher een geheel net met bord. Een schade van plm. 200. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 200 tot 300 kilo per vaartuig. In den tuin van P. Struijk worden ng eiken dag aardbeien geplukt. Vorige week werden van hier ruim 900 balen uien' vervoerd. OUDDORP, De vrouw van D. V. had het ongeluk met een voet in een naald te stappen, waardoor bloedvergiftiging ontstond. De garnalenvangst leverde in de vorige week op van 200 tot 300 kilo per vaartuig; zalmen zijn er niet gevangen. Naar wij vernemen zijn de benoodigde gronden ten dienste van de komende waterlei ding voor Flakkee reeds aangekocht. Ze liggen voornamelijk in de Oostduinen met een kleiner aangrenzend gedeelte van de Middelduinen. De landbouwlessen, die in een lokaal onzer Chr. School, door het hoofd dier school, als landbouwleeraar, gegeven worden, zijn heden 5 October weder begonnen. Bij de verhuring voor den tijd van drie jaar van bouwland op de Jonkerstee, eigenaar de heer H. C. van Wezel, is de uitslag voor drie perceelen als volgt 1E. Voogd 70; 2, C. van 't Geloof 77.40; 3. E. Voogd 78, alles per gemet. En van Mej. Wed. T. Voogd, drie gemeten in West-Nieuwland voor 1 jaar 1. Job Tanis 77; 2. E Hoek 70; 3. L. Breen 71.30, eveneens per gemet. 'Openbare vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL, op Vrijdag 2 October 1931, des nam, 8 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Brouwer, opent de vergadering met gebed en leest daarna de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Van den heer C, Westerweel ingekomen een verzoek om ontslag als hoofd der openbare lagere school no. 2, wegens benoeming in ge lijke betrekking te Streefkerk. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voor stellen het gevraagde ontslag tegen 1 Dec. a.s. op de meest eervolle wijze en met dank voor de bewezen diensten te verleenen. Aldus wordt besloten. b. Van het gemeentebestuur van Stad aan 't 0 Haringvliet is ingekomen de kennisgeving, dat als bestuurslid der drinkwaterleiding is herbe noemd de heer L. Braber J.Lz. c. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugont vangen het raadsbesluit dd. 13 Aug. 1931 tot onderhandsche aanbesteding van het vernieuwen van een gedeelte kaaimuur aan C. Esselink te Middelharnis. Besloten wordt de stukken onder b en c voor kennisgeving aan te nemen. Voorts deelt de VOORZITTER mede, dat 0

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2