Rust, kalmte en zelfbeheerschlng Oil nflmm BEU HOSSJE VOOS "V"IzSO"W 33 FE Officieel Gedeelte. Yerkoopitigen. No. 3 TW Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Vormen en Manieren. MIJnhardt's Zenuwtableften. Land- en Tuinbouw. Alle g SCH HET Z Wustzijn hunner wereldtaak, door Rabbijnen ern stig aangewezen, door de ernstige leiders in gezien, om n.l. te midden van den Afval leven dige getuigen te zijn van den God Abrahams, Izaaks en Jacobs; houdende den Sabbath en bewarende 't huisgezin voor allerlei vuile in sluipsels des modernen levens; om den Afval tegen te gaan door de Oud-Testamentische in stellingen en de Mozaïsche deugdenleer te hand haven; Orde te mainteneeren en voor Over heden te bidden. Zoo bracht 't Christendom boven Geloofs verdeeldheid na onnatuurlijke coalitie, een Jo dendom, antiek, maar 'heilzaam voor Volk en Natie. J. v. d. W. Middelharnis, 19 September 1931. (Wordt vervolgd). ii. DE WARE GENTLEMAN. In het weekblad voor den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren van 3 Septem ber j.l. las ik een ingezonden stuk, getiteld: „Voor economisch bijzienden". Het stuk was gericht aan het adres van den heer De Boer te Hekelingen en geschreven door iemand van wien men mocht verwachten, dat hij een genteleman is in den waren zin des woords. Over het geheel genomen is de inhoud van het stuk niet erg parlementair gesteld. De schrij ver van het stuk zegt, dat hij met weinig sym pathie in het weekblad van 13 Augustus j.l. heeft gelezen het onderschriftje van De B. te H. bij een aan de N. R. Ct. ontleend bericht, dat tot titel heeft; ,,De Bank of Engeland tegen loonsverlaging". „Toen ik", aldus de schrijver, „den staatsman uit Hekelingen ten tooneele gevoerd zag, dacht ik bij mezelf: zou hier niet toepasselijk zijn het antwoord, dat een eenvoudige boer gaf aan zijn gestudeerden zoon: „eet jij met je wijzen kop de philosophische eieren op De Bank of Eng land zou dan in mijn oog de knappert zijn, die met den boer uit Hekelingen een ondersteld gesprek voert. Uit het onderschrift vernam ik ik schenk niet zooveel aandacht aan 's mans doen en laten dat de nu wel bekende staatsman dezen win ter ook in de bergen geweest is. Misschien ver toefden daar ook leiders van de Bank of Eng land en misschien hebben allen door middel van kijkers van de vergezichten genoten. Wie weet of de eenvoudige boer toen ook niet economische vergezichten heeft gehad. De leiders van de Bank of England stellig niet, want dan zouden zij begin Juli 1931 niet zoo kortzichtig zijn geweest te meenen, dat zij op de door hem aangegeven wijze de economische crisis zouden kunnen bezweren, tenzij het in Engeland op het punt van industrieele uitrusting zoon oude sokkenboel is, dat speciaal daar nog een tijdje op die wijze rampen voorkomen kun nen worden. Maar de feiten hebben deze mogelijke onder stelling eigenlijk reeds na een maand achter haald. Speciaal ook in Engeland kraakt alles in de overheidslichamen en in het bankwezen. De „staatsman van Hekelingen" kan dus rustig thuis blijven, want in Engeland liggen geen wijzere lessen voor hem gereed Ik bewonder den inhoud van dit stuk niet. Af en toe ontvang ik wel eens brieven, die wellicht min of meer onbewust zeer onparle mentair geschreven zijn. Gisteren ontving ik een schrijven van een fa brieksarbeider, die mij den indruk gaf een waar gentleman te zijn. Uit zijn brief bleek mij, dat hij in zijn Nederlandsch zeer gebrekkig is en gewis van de taalgeleerdheid weinig benul heeft. Hij kent echter de vormen van beleefdheid en uit heel zijn breedvoerig betoog blijkt, dat hij een man is, die zijn kracht niet zoekt in ij-dele woorden, opgeblazen woorden, geleende en gestolen en geleugende woorden, -maar een voudig en onopgesmukt op verschillende sociale aangelegenheden de aandacht vestigt. Ik heb den- brief met ontroering gelezen en met dankbaarheid en blijde hope beantwoord. Ik heb dien fabrieksarbeider geschreven, dat hij de taal blijkbaar niet meester is, maar dat hij de Schrift kent en zijn hart eveneens, en dan stuurt het een fabrieksarbeider een heel eind op den weg der zaligheid. De ware gentleman is die ziel, die het strengst jegens zichzelven is en het barmhartigst jegens anderen. 'De onware gentleman spaart zichzelven en veroordeelt an deren. O mijn God, hoe ver zijn zij nog van U af, die met vormen, ceremoniën, symbolen, met opgesmuktheid en ijdele woorden, met on natuurlijkheid en een hoogmoedig hart, met eigen verderfelijke meeningen en gebruiken de zaak van Uw Rijk meenen te bevorderen, en die anderen haten en vervolgen, die hierin van hen1 verschillen En wellicht rekenen die nog het meest op de eereplaatsen in het Koninkrijk Gods En daarom ben ik het van harte eens met den broeder-fabrieksarbeider, dat het maar het veiligst is in Jezus alle menschen lief te hebben, voor alle menschen te bidden en alle menschen' aan Gods barmhartigheid aan te bevelen. In -elk opzicht, ook dn uw geestelijke existentie, moet gij toonen een waar gentleman te zijn. Dit Engelsche woord beteekent voor den ras-echten Brit zoowat het toppunt van deugd, al wat een man behoort te bezitten wil hij in het oog van de Engelsche natie bovenaan staan. Ik weet er geen Hollandsdh aequivalent voor. Maar wèl weet ik, dat al wat er goeds en nobele in den waren gentleman te vinden is, den christen, man en vrouw, behoort te ver sieren. Als iemand werkelijk een gentleman wil we zen, dan moet hij dit zijn ten allen tijde en onder alle omstandigheden. Zijn werkkring, zijn salaris, de grootte van zijn huis zijn geen van allen' een verontschuldiging voor ruwheid1 of onbeleefdheid. Er bestaan geen verontschuldi gingen voor grofheid. Iedereen heeft overal het recht een „heer" te zijn. Het lot moge hem de middelen om zich te ontwikkelen onthouden hebben; verschillende dingen kunnen zijn voortuitgang een tijd lang belemmerd hebben, maar noch ontwikkeling, noch geld zijn noodzakelijk om zich goed te kunnen gedragen. Geen familiewapen is een waarborg voor een' edelmoedige ziel. keeren weer terug na het gebruik van Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hoffelijkheid en onzelfzuchtigheid zijn ge woonten, geen erfgoederen. Een jongen wordt niet als gentleman geboren; hij moet het zichzelf maken. Dezer dagen had ik in ons eiland een onder houd met iemand, van wien men krachtens ambt en opvoeding -mocht verwachten een gentleman te zijn. Zijn geheele optreden getuigde van arbeids- schuwheid en arbeidsverachting. (De glorie van den arbeid vindt in onzen -tijd niet veel be wondering en instemming). Uit alles bleek 's mans onedel karakter met valsche gedachten, onberadenheid en wantrouwen. Vooroordeel be wolkte zijn horizon. Leugens gaven bij hem een draai aan de waarheid. Onnadenkendheid en boosaardigheid zijn din gen, die den gentleman niet passen. Een edel man zal het werk van een ander niet kleineeren om persoonlijke gevoelens; even min zal hij de waarde van den arbeid dergenen, die hem lief en dierbaar zijn, overdrijven. Een edel karakter meet alle waarden met een eer lijken maastaf. De gentleman is nooit hoogmoedig. Onlangs was ik ten huize van een onzer Nederlandsche oud-ministers. De installatie der vertrekken van Zijn Excellenties woning was deftig, doch eenvoudig. De oud-minister was een man van een zacht karakter, vriendelijk en innemend in den omgang, een bedachtzaam en moeilijk te doorgronden- staatsman. Den volgenden dag moest ik op bezoek bij een paar Flakkeesche boeren. Hoe -geheel anders was de ontvangst. De boeren -deden zich heel voornaam voor en behandelden mij uit de hoogte. I-k werd ontvangen in de mooie kamer. Dit was een bijzondere onderscheiding, want de meesten komen niet verder dan de keuken. Het woon vertrek was overdreven lux ingericht en de geheele meubileering was een fotografie van de bewoners. Geld, ontwikkeling, eer zijn prettige dingen om -te bezitten. Maar niets daarvan plaatst iemand boven één enkele verplichting jegens zichzelf of den naaste. De tijd is voorbij, dat slechts hij beschouwd werd als een gentleman, die geld genoeg had om de wereld rond te reizen. De tijd is voorbij, dat het oude spreekwoord -gold: „een gentleman zonder fortuin is als pudding zonder saus" ■De gentleman is dit op grond van zijn eigen persoonlijkheid. Geld maakt noch bederft hem. Een gentleman is -de man, die eerbied voor zichzelf kan hebben, omdat hij eerbied heeft voor anderen; die geleerd heeft zichzelf te helpen door anderen te helpen; die strijdt, niet om te bezitten, maar om uit te deelen, niet om te onderdrukken, maar om te bevrijden. Karakter stempelt iemand tot gentleman. Er zijn handboekjes, die inleiden in allerlei soorten kunst, maar de -gentleman heeft -het mooiste en beste van die allen te zijner beschikking. Dit heet: -de goede boodschap van Jezus, den eersten waren Gentleman, die ooit leefde. Wilt ge weten, hoe de gentleman huichelarij beschouwt, hoe hij kinderen be-handelt, -hoe hij zijn geest oefent, hoe hij God vereert Wenscht ge het standpunt van -den gentleman te kennen wat ridderlijkheid betreft Verlangt ge hem -gade te slaan thuis, in de werkplaats of op reis Lees -dan de geschiedenissen, geschreven door M-atthe-us, Markus, -Lukas en Johannes En denk er dan onder 't lezen aan, dat een man door -de kracht Gods -kan zijn, wat zijn ziel verlangt. Jezus, onze Heiland, maakte het, door Zijn hoogste daad van gentlemanschap -„niemand heeft meer liefde dan -deze, dat iemand zijn leven zette voor zijne vrienden" voor ons mogelijk om een gentleman -te worden als Hij. Wij zijn -gewoon ook ik den Heiland meer in Zijn goddelijke Majesteit dan al dus in dit meer luchtige kleed der alledaagsch- heid te bezien. Maar toch, is ook deze schil dering niet volkomen waar En heeft menige plompe, ruwe, onbeschaafde -christen, aan wiens verkiezing tot de zaligheid gij niet -kunt twij felen, toch eigenlijk niet hoog noodig ook in dit opzicht zijn Meester eens gade -te slaan en na -te gaan volgen'? Hoogstaande christenen hebben nagenoeg al len een hoogere 'beschaving -dan het gros der gewone kerkelijke menschen. En niet alleen de leden der aristocratie (gelijk men wel eens den ken zou), neen, ook onder de landbouwers en handswerkldeden ontmoet ik van die fijne, teere zielen, ook al waren hun manieren en- gebruiken vanzelf aan hun eigen stand ontleend, die u dadelijk doen gevoelen: da-t is nu een ware gentleman 1 Ach, dat men ze ia deze wereld, die zoo rijk is aan ongelikte 'beren, vaker aantrof 1 KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van SOM- MELSDIJK maken bekend, dat -op Donderdag 1 October a.s„ des namiddags 2 uur, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daar toe ten huize van -den arts S. Knöps alhier aanmelden. Sommelsdijk, 14 September 1931, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van SOM MELSDIJK maken bekend, dat een kiezer, met inachtneming van het in de kieswet 'bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen', dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming -gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de -gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stem men de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen- en voor welke verkiezing zij -daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met re denen omkleed verzoekschrift aan het gemeente bestuur heeft ingediend; de indiening moet ge schieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formu lieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, op welker -kiezerslijst hij moet voorkomen', aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den -da-g der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dag- teeken-ing en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den Burgemeester of door den door -dezen aangewezen ambtenaar onder teekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De -gemachtigde moet in persoon ter secretarie van de gemeente mededeelen, dat hij de vol macht aanneemt. Van de aanneming wordt aan- teekening gedaan onder het origineel der vol macht; -de-ze aanteekening wordt door den ge machtigde en door -den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee kend. Indien d'e aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de Burgemeester of de -door -dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van d-e aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht -te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gema-chtigde mogen slechts aangewezen worden zij, -die in de -gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan -dezelfde verkiezing. Indien d'e kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eiscfa voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen die tot zijn huisgenooten behooren. Sommelsddj-k, 12 September 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (In moes- en bloemtuin, keuken em kelder). (2e helft September). Nogmaals zet men thans kropsla op den bak om ze op elkaar te laten volgen. Men kan nu ook kropsla op de plaats zelf, waar men ze anders zou planten, zaaien. Na het opkomen neme men de zwakste plantjes wegde andere, laat men staan voor-dat ze verplant worden'. -Het luchten in de kropslabakken moet lang zaam aan verminderd worden,- hierbij neme men het weer in aanmerking. Men zet ze bijv. elke week wat lager, zoodat er in ït laatst van October weinig lucht meer in is. Omstreeks dien tijd kunnen ze. geheel dicht blijven. Bloemkool- en kropslaplantenwanneer deze zoo ongeveer 20 Sept. nog niet gezaaid zijn, met het doel om vroeg in ',t voorjaar bloem kool- en slaplanten te hebben, behoeft men zich volstrekt niet ongerust te maken, dat het daar voor -te laat in den tijd zou zijn. Van -beide soorten in -dezen tijd gezaaid, kan men in 't voorjaar nog flinke planten hebben. Wil men echter vroeg groote planten hebben dan is het goed de koolplanten althans wat eerder -te zaaien, zooals reeds is aangegeven. Beide soorten zaait men buiten vóór den bak, daarna op den bak verspeend, en later het glas er op gelegd. Men zaait de bloemkool- en slaplanten niet te dik door ze wat ruimte -te geven, ver krijgt men van beide stevige -planten. Een goede soort voor bloemkool is b.v, „Vroeg laat kort- -been" en van kropsla „Vroeg broeigeel". De winterandijvie is nu zeker al zoo groot, dat ze opgebonden kan wordende struik wordt bij elkaar genomen en omwonden met een -bies je of matje, waardoor de bladeren bij elkaar blijven. Na eenigen tijd wordt dan de andijvie geel, en voor 't -gebruik geschikt, zoowel om ze ais sla, dus rauw, te eten, als om -te stoven. Vooral lette men er op bij 't opbinden, dat de andijvie in 't hart goed droog is, daar ze an ders spoedig rot. Men binde niet te veel -tege lijk op, doch late ze op elkaar volgen, bijv. elke week wat. Wil men eVenwel de groente inmaken, dan wordt er een partij tegelijk op gebonden, zooveel als men denkt noodig -te hebben, maar natuurlijk ook slechts wanneer ze goed droog is. Men neme telkens de grootste struiken, de 'kleinere kunnen dan nog groeien, want als ze opgebonden zijn, is 't groeien ge daan. Over 't zaaien van boerenkool spra ken we reeds in Mei, en in Juli hebben we uit- geplaat. Maar ook half September kan men ze nog wel uitplanten, ofschoon de struiken nu niet zoo groot meer zullen worden. Koopt of krijgt men planten, die feitelijk te groot, veel te groot zijn, om -te verplanten, dan zet men ze in rijen van Zuid tot Noord en late de kop pen scheef naar 't Noorden overhangen; men kan er dan nog veel plezier van hebben. De lage, fijne gekrulde, is de beste, want ze heeft den aangenaamsten smaak. Er bestaan ook soorten die grover van blad zijndeze kunnen beter tegen de vorst, de fijne is daar niet zoo goed tegen bestand. Bij een weinig vorst kan men het aa-n deze kool spoedig zien, ze wordt dan zwart en gaat rotten. Echter, wanneer de boerenkool -eens bevroren is geweest, wanneer, zooals -de volksmond zegt, -de vorst er overge gaan is, -dan krijgt ze eerst recht den goeden, aangenamen zoeten smaak, en wordt malscher, Ligt er sneeuw, dan moet men op de kooldui- ven bedacht zijnkrijgen die er den val op dan is de kool spoedig vernield. - In den bloementuinin dezen tijd kan men nog Zo nale Geraniums stikken. Het is evenwel goed dit nu -onder glas te doen, d.w.z. ze terstond onder glas -te zetten. De' stikken, die reeds zijn opgepot moeten nu ook onder glas worden ge bracht vooraf worden ze van alle gele bla den ontdaan, die er zich nu wellicht aan be vinden. Wannneer de ramen op de planten zijn gelegd, moet er goed -lucht in blijven, is aan -te bevelen, de ramen van onder ei^J- ven op lucht te zetten en 's nachts ook zoo te laten staan. Het hoofddoel van 't laatste is dat de aarde van de stekjes niet te nat wordt door den velen regen, die in dezen tijd dikwijls valt. Zoo het noodig is, dat de stekjes begoten worden, is -slechts matige begieting aan te -be velen te nat is nadeelig. Heel vaak laat men in dezen tijd Camellia's -en Azalea's te lang buiten staan. Van mogelijke nachtvorsten ■kunnen de knoppen dezer planten zeer veel te lij-den hebben. Dat merkt men niet altijd dade lijk, maar eerst in den winter, als veel knop pen' afvallen, vooral de Camellia's. Zelfs veel regen is ook nadeelig. De Azalea's kunnen wel tegen water, doch nachtvorsten zijn voor hen nadeeligwaarom het goed is, ze omstreeks j dezen tijd naar binnen te brengen. Maar als men dit doet, -geve men ze wat roet, als men dit heeft, verdund met water, waardoor ze hun frissche groene kleur behouden. Verkooping van een woonhuis met ert te Den Bommel, ten verzoeke van de Erven Mej. Wed. L. Krijger. Op Woensdag 23 September 1931 bij inzet en het Café van der Plaat en op Woensdag 30 September 1931, bij afslag, in het Café Keijzer, telkens des avonds 8 uur (zomertijd). Notaris VAN B DUREN. Deze Coura ABONNEM BUITENLA' AFZONDER Corresponden zenden aan Probl J- P. 1 Wit: Kd7, e3, e6, g6. Zwart: Kd5 c3, c6, e5, e Wit geeft Oplossing i Men kan a toetreden. Ee zet telt voor /inlossing wor 'W-iinimum aan delijksche prij punten hebbe Heeft men 1 ingezonden, d mee te doen. voor den wed Ter bespar termijn op c: oplossers me tezamen k Alle bladen schrijden over de malaise en over den slechten tijd. Vooral in verband met de troonrede, welke deze week door onze geliefde Vorstin werd uitgesproken- en waarin gepleit werd voor in getogenheid en offerzin van ons volk en de millioenennota, die daarna werd aangeboden en een tekort van 49 millioen aanwees, voelt men weer den druk van onzen tijd. Ik wil echter mijn lezeressen niet vermoeien met de pra-ctische politiek. Zij, die daarvan lezen willen, vinden genoeg dn de bladen- buiten het „Vrouwenhoekje" om. Maar in verband met de algemeene malaise dac-ht ik zoo aan de positie, die de vrouw in onze moderne samenleving heeft verkregen. Van de linksche zijde, vooral door de socia listen, werd steeds gepleit voor de volkomen gelijkstelling van man en vrouw, óók daarin, dat de vrouw voor dezelfde betrekkingen in aan merking komt als -de man, óók de gehuwde vrouw. Want, zoo redeneerde men, of een vrouw ge trouwd is of niet, maakt geen verschil uit, zij heeft dezelfde rechten als de man en niemand heeft het recht van haar te eischen, dat ze een huissloofje wordt. Als ze kans heeft om buitens huis er wat bij te verdienen en zoo mogelijk het inkomen te verdubbelen, dan heeft ze volkomen gelijk als ze die ka-ns waarneemt. Men ging zelfs zoo ver, dat men ging eischen, dat de gehuwde vrouw, die moeder werd, en een betrekking had bij het Rijk, provincie of ge meente, als zieke werd beschouwd en dus ziekte- "geld- en ziekteverlof kreeg. Het gold hier een socialistisch principe, waar aan men met -hand en tand vasthield. Maar nu -komt de malaise. En de -werkloosheid geeselt de maatschappij. Duizenden -bij duizenden mannen en huis vaders kwamen zonder werk, ni-et alleen in werkplaatsen en fabrieken, maar ook -op kan toren en bureaux. Maar het recht, dat de gehuwde vrouw er wat bij verdient, werd gehandhaafd. Men ziet tot welk een schromelijke misstand dat in dezen -tijd nu aanleiding geeft. Terwijl -het eene gezin zonder inkomen raakt, omdat de man werkloos werd, blijft het andere gezin, waar de man wel werk hield en de vrouw ook een betrekking had, een dubbel inkomen houden. Men voelt het groote onrecht, dat hier ge pleegd wordt aan de arbeidersklasse. Nochtans is -het een socialistisch beginsel, dat men- tot geen prijs wil los laten, In kan het goed begrijpen, dat eenige dagen geleden iemand in een ingezonden stuk in een onzer dagbladen er op wees, -dat nu de tijd wel gekomen was, dat men de gehuwde vrouwen ging ontslaan, om daardoor het werkloozenleger wat te minderen. Wie sociaal -gevoel heeft, zal dit nu doen en op die manier het zijne bijdragen, om den grooten nood, die er in vele gezinnen heerscht, iets te verlichten. Het is te begrijpen, dat de socialisten met deze groote moeilijkheid verlegen zitten. Wat moeten zij nu eigenlijk doen Ik herinner me, dat eenigen tijd geleden in „Het Volk", het socialistische dagblad, een ar beider -in een ingezonden stuk er over -klaagde, dat terwijl zijn makkers op de keien stonden en armoe leden, omdat ze geen werk hadden, een ander gezin, waarvan man en vrouw beiden in gemeentedienst waren, zich nog de weelde konden veroorloven buitenlandsche reizen naar Zwitserland en Italië te maken. Zeer terecht vroeg die socialistische arbeider of daaraan in dezen tijd geen einde diende ge maakt te worden. Maar Henri Polak, die deze vraag te beant woorden kreeg, zat er mee verlegen en meende niet beter te kunnen dan, dan op te merken, dat hij practisch deze man moest gelijk -geven, maar het socialistisch beginsel, ziet ge Het is een -groote zegen, dat wij als Christen vrouwen -hierover anders denken en ons paradijs in onze gezinnen vinden. Dat is de ordening Gods, de vrouw een moeder van kinderen én opvoedster van het geslacht, dat straks het leven in moet. En de man, als hij thuis -komt, daar een thuis vindend, waar hij rusten' kan en kracht verzamelen voor den nieuwen dag, die vaak zoo zwaar en zoo moeilijk voor 'hem is. Het Christelijk leven heeft groote bronnen van kracht, ook in moeilijke dagen als wij -heden doormaken. Werden 's Heeren ordinantiën maar meer dn acht genomen, dan zou er ook in het maatschap pelijke leven heel wat minder te klagen vallen. M'n beste nichtjes en neefjes 1 M'n brievenstapeltje gaat weer zoo langzamer hand groeien. Fijn hoor Er is nu anders genoeg te vertellen. De meesten -zijn wel uit geweest. Jammer genoeg zijn er ook nog een paar in onze raadselfamilie, die ziek zijn geweest in den vacantietijd. Gelukkig is het nu nog al mooi weer, zoodat ze nu nog wat kunnen gemeten. Dezen keer is de prijs gewonnen door ANNA WITTEKOEK te Oude Tonge. Zoo, nu kunnen jullie weer aan 't werk. 'k Hoop, dat de raadsels niet te moeilijk zijn. Allemaal heel veel hartelijke groeten van jullie TANTE TRUUS. Jo Bom te Ooltgensplaat, 't Is prettig, dat je het met -de nieuwe juffrouw ook weer goed kunt vinden. Ja, de raadsels waren dezen keer ge makkelijk, maar den vorigen -keer waren ze moei lijk geweest, dan komt het bij elkaar toch over een uit. Dank voor je nieuwe raadsels. Anna W, te Oude Tonge, Wat ben jij uit geweest in je vacantie. In de bosschen bij Breda vind ik het ook heerlijk. Je hebt er zeker wel veel gewandeld. In Oosterwijk ben i-k nooit ge weest, hoor. Daarin ben je mij voor, Hoe vond je het in Vlaardingen Hoe lang -ga je op Fransche -les? Cornells C, van den H. te Ooltgensplaat. 'k Had je natuurlijk wel een poosje gemist, maar ik dacht, dat komt door de vacantie. Jammer, dat je ziek was. 'k Ben blij, dat je die plaat zoo mooi vindt. Verdrietig, dat zoo'n -krielkipje is dood gegaan. Dat zijn toch zulke aardige beestjes. Fijn, dat er een -logeetje voor jou was. Wat zullen jullie -gespeeld hebben. De dagen leken je wel te kort. Jo van den H, te Ooltgensplaat, Jij hebt een heele reis gemaakt. Als 'k had geweten; dat je oom daar rozen-kassen heeft, had ik wel eens gevraagd of ik ook eens mocht kijken, want ik -ben er vlak in de buurt geweest in de va cantie. Rozen vind ik zulke mooie bloemen. Hen W, te Ooltgen-splaat. Je hebt me nu zoo nieuwsgierig gemaakt naar Haamstede, dat ik ook ga verlangen om er eens een kijkje te nemen, 'k Houd me aanbevolen om eens een reisje met je mee te maken. Maar van 't jaar zal er niet veel meer van komen, -denk ik. Kom je nooit eens met Vader in Middelharnis Dat heb je me tenminste nog niet verteld. Arie W, van de V, te Melissant, Hartelijk dank voor die keurige teekeningen. Je hebt 'het dan fijn gedaan, 'k Ben blij, dat je den prijs zoo mooi vindt. Weer gewoon naar school te gaan -is ook prettig, hé Aardig, dat zus zoo'n mooi schetsboekje heeft meegebracht van haar vacantie. Je maakt er een goed gebruik van, zie ik. Neel-tje N. te Zuidland. Je kunt tevreden zijn met je rapportcijfers. Vooral zoo'n negen is een prachtcijfer. En dan die achten. Ook best boor. Terwijl ik jou schrijf heb ik niet te klagen over regen. Het is nu heerlijk weer. Daar -ben ik echt blij mee. Sibilla N. te Zuidland. Ook jouw rapport is best. Daar ben je zeker wel blij mee, en Vader en Moeder ook. Mien van der K. te Alphen aan den Rijn. Jammer, dat we niet gelijk in Ouddorp waren, dan hadden we elkaar eens -gezien. Maar toen ik er was, was 't nog maar half Juli. Wie heeft het je verteld, dat ik er geweest ben Ik dacht; hoe weet Mien dat, want ik ben bij niemand geweest. Wat leuk, -dat je zoo'n prettige Ko ninginnedag hebt gevierd. Daar -kan ik jou niets van vertellen, want die wordt hier niet gehou den, Dat zal een stoet gegeven hebben, al de Christelijke scholen bij elkaar. Hoe komt het, dat d-k niets van Gré hoor Cornelia R. te Nieuwe Tonge, Nog gefeli citeerd met je verjaardag. Ik kan me best voor stellen, dat je -toen héél niet blij_ was, al kreeg je toen ook veel cadeautjes. Zoon vertrek voor zoo lang maakt altijd verdrietig. Hoe komt het, dat je broer voor zoo lang weg gaat Hoe oud ben- je nu Abram W. ite Stad aan 't Haringvliet. Ben jij al weer naar school Het is nu vooral niet prettig, dat je moet verzuimen. Je komt direct een stuk achter. Al die regen toen was erg saai. Gelukkig, dat we nu een paar dagen mooi weer hebben. Dank voor je nieuwe raadsel. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet Hartelijk gefeliciteerd met de verjaardag van kleine Jantje. Ik heb je natuurlijk wel een poosje gemist, maar ik dacht al: Arie is zeker uit. Nu zag ik wel, toen ik je brief kreeg, dat ik goed gedacht had, Je schiet met je orgelles al aardig op. Nu je zoover bent, dat je ook eens een versje mag spelen, is het veel prettiger, hé Dank voor je nieuwe raadsel. Jaapje W. te Stad aan 't Haringvliet, Van jou ook weer eens een brief, dat is goed, hoor. 't Was al weer een poosje geleden, dat ik wat van je hoorde. Nel en Jan W, te Stad aan 't Haringvliet. Wat jammer, dat jullie allebei ziek zijn. 'k Hoop dat je heel gauw weer beter bent, want op bed te moeten liggen is allesbehalve prettig. Wat hebben jullie gescheeld De oplossingen zijn; I. Emmen, Weesp, Alkmaar, Edam. II. Hengels. III. Regen neger. Nieuwe raadsels I. Ingezonden door Abram W. te Stad aan| 't Haringvliet Welke oogen mist men gaarne II. Ingezonden door Arie W. te Stad aar- 't Haringvliet Ik weet een straatje met witte paaltjes. Het I regent er nooit en toch is het er altijd nat- Waar is dat straatje? IIL Ingezonden door Jo B. -te Ooltgensplaat Verborgen plaatsnamen: Hij ging de gang door -naar buiten. De rivier was vol en dammen werden weg-j" geslagen. Jan ging mede naar de kerk. Wim, ga je mee, naar den tuin? De oplossingen kunnen, met vermelding vaij naam, voornaam, -leeftijd en adres, tot VrijdaEf 25 September worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK;; Wit: Ke5, Zwart: Kh7 Wit begint 21) 'Het was m verzocht, dien te zoeken. Da konden zij een getwijfeld zou grijpen en vol Gretha had Allereerst al, Leeuwenhuis g zeer meegeval een beeld van verwacht, die harde lot, dat rianne haar h dat lot geduldi schelijk gewee lippen kwame levenswijze w niet grooter zi Ook had G «pnne berusting Maar deze allen weg, re Marianne verg Marianne h was inderdaa Slechts éénm Leeuwenhuis - diffheden gere zin. En het e haar man, die moest, althans

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2