Let op Gemeenteraad. Kerk en School. TI Plaatselijk Nieuws. IN-GEBRUIKNEMING VAN DE NIEUWE CHR. GEREF. KERK, STAANDE AAN DE HOFLAAN TE MIDDELHARNIS, Ingezonden Smukken ben en een aanrijding heeft dan heel licht plaats. Verd. moet zorgen, dat zijn lichten in orde zijn, hij moet dan maar zorgen in het bezit te zijn van controlelampen of vier lichten1 laten "branden. Geëischt 10 subs. 4 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 8 subs. 4 dagen hechtenis. J. d. J., 36 j., winkelier te Stellendam, wordt ten laste gelegd motor gereden te hebben onder den invloed van sterken drank. Hij slingerde over den weg. Get. H. K., gemeente-veldwachter, zegt, dat verd, in Dirksland de Kaai kwam oprijden en niet in staat was zijn motor te besturen. Hij reed tegen een paal op en sleepte met de beenen over den weg. Verd. zegt geen alcohol gebruikt te hebben, hij was wat zenuwachtig ën reed dien middag voor het eerst met de motor. Get. K, N. vertelt, dat zij verd. de motor hebben afgenomen en deze te hebben opgeborgen in het belang van anderen, maar ook van verd. zelf. Get. A. v. d, H., landbouwer te Dirksland, zegt ook, dat verd. onmogelijk in staat was zijn motor te besturen, hij rook sterk naar drank en heeft nog gedreigd ook, ofschoon men zijn motor in zijn eigen belang had afgenomen. Get. S. M„ 29 j., kaaigast te Dirksland, ver klaart, dat verd. zoo wath ele de Kaai noodig had en hij rook naar sterken drank. Het O. M. vindt het schandelijk, dat men onder den invloed van sterken drank met een auto of motor durft rijden. Het levert groot gevaar op. Geëischt wordt 3 dagen principale hechtenis. Verd.: Ik reed dien middag voor het eerst met een motor. De Kantonrechter: Dan is het nog erger. Verd. wordt veroordeeld tot 3 dagen hecht. H. v. d, V., 28 j., landbouwer te Sommelsdijk, had auto gereden zonder rijbewijs. Geëischt 10 subs. 4 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 8 of 4 dagen hechtenis. F. H. S. slagersknecht, wordt ten laste ge legd in de slagerij van A. L. te Sommelsdijk op wreedaardige wijze varkens te hebben af geslacht gedurende drie achtereenvolgende dagen. Get. W. v. d, W„ 33 j„ zegt, dat verd. op 6 Juli eerst met schoppen het varken opving, het met den klomp tegen den kop schopte, zoo dat het dier bloedde. Dan werd het beest met 2 ringen aan den grond vastgezet en met den rugkant van een bijl op den kop geslagen, tot dat het beest bedwelmd was, daarop stak hij het beest dood. J. W„ 28 j., opperman te Sommelsdijk, ver telt, dat verd, een varken zoodanig had getrapt, dat het bloed langs den kop liep en uit den bek. Ook had hij het beest met den vinger in de oogen gestoken en daarop met een bijl 4 of 5 slagen op den kop gegeven. Dit was op 7 Juli. C. G. zegt, dat op 8 Juli verd. een varken uit het hok getrapt had en de punt van zijn klomp in den bek van het beest gestoken had, daarop had hij het beest gestoken. Het O. M. acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischt 3 geldboeten van 10 subs. 3X4 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 3 X 10 subs. 3X5 dagen hechtenis. A. G„ bij verstek, wegens rijden zonder licht, 5 subs. 2 dagen hechtenis. W. R., 20 j„ landbouwer te Den Bommel, wordt ten laste gelegd gereden te hebben met een auto zonder achterlicht. Wordt aangehouden tot 13 November. M. F. te Ouddorp, wegens overtreding der leerplichtwet, het laten verrichten van werk zaamheden door leerplichtige kinderen, 10 subs, 4 dagen hechtenis. L. v. d. H., 31 j„ arbeider te Melissant, wordt hetzelfde feit ten laste gelegd. Het O. M. vindt het ongehoord, dat patroons leerplichtige kinderen te werk stellen. Er wordt in ons land groote sommen uitgegeven voor goed onderwijs aan de jeugd en de groote men- schen moesten wijzer zijn om de kinderen op die manier aan het onderwijs te onttrekken. Eisch en veroordeeling 10 subs.4 dagen hechtenis. De zaak van T. J. wordt aangehouden. J. H. was gedagvaard om als getuige te ver schijnen, doch niet opgekomen. Veroordeeld tot 10 subs. 4 dagen hechtenis. G. T„ idem. L. V. had auto gereden zonder rijbewijs, 8 subs. 4 dagen hechtenis. H. v. P., 35 j„ landbouwer te Dirksland, had 3 vaarzen en later 2 koeien laten loopen op bezaaiden grond van een ander. Verd. zegt, dat het te wijten was aan de onoplettendheid van den koewachter. Deze had zich even verwijderd. Get. J. T. O., 40 j., landarbeider te Dirksland, vraagt f 10 schadevergoeding. De grond was heelemaal vertrapt. Veroordeeld tot 2 subs. 1 dag hechtenis met toewijzing der civiele vordering. P. K„ 18 j., te Dirksland, stond terecht wegens straatschenderij. Hij had gestaan in het portiek van J. en aan de bel getrokken. Ook had hij het bevel van J. om zich te verwijderen niet opgevolgd, doch was integendeel brutaal op getreden. Wordt aangehouden dm get. J. te hooren, die thans ziek is. P. H., 22 j., landarbeider te Oude Tonge, had met een gewond paard landarbeid verricht. Veroordeeld tot f 2 subs. 1 dag hechtenis. T. B. v. V., 19 j„ landbouwer te Oude Tonge, staat terecht wegens hetzelfde feit. Verd. zegt, dat hij niets van de zaak afwist. Het O. M. zegt, dat gebleken is, dat men met dergelijke zaken beter den patroon dan den arbeider kan vervolgen. Het blijkt, dat de ar beiders den patroon niet d'urVen waarschuwen, •bang dat ze ontslagen worden. Een flinke straf is hier wel op haar plaats. Eisch 30 subs. 10 dagen hechtenis. Verd. zegt er niets van geweten te hebben en ook zou hij er geen knecht om ontslaan als ze hem waarschuwen. Hij had knechts, die 20 jaar in dienst zijn. Veroordeeld tot 10 subs. 8 dagen hechtenis. S. K. te Nieuwe Tonge had een auto zoodanig geplaatst, dat deze het verkeer belemmerde, 8 subs, 4 dagen hechtenis. J. d. J. te Stellendam, wiens zaak al eer voor geweest was, wordt ten laste gelegd met steenen te hebben gegooid. Gehoord wordt get. P. F. B., 23 j., te Stellen dam, die zegt verd1. niet met steenen te hebben zien gooien. Eisch 5 subs. 2 dagen hechtenis. Verd. zegt, dat niemand heeft kunnen zien, dat hij gegooid heeft. Het was heelemaal donker. Veroordeeld tot 5 subs. 3 dagen hechtenis. J. K„ veeverloskundige te Sommelsdijk, wiens zaak al eer voorkwam, wordt ten laste gelegd een varken te hebben ingespoten en dus een handeling verricht te hebben, waartoe hij niet bevoegd was. Verd. ontkent het varken te hebben inge spoten. Gehoord worden enkele getuigen. Het O. M. acht hier een flinke straf op haar plaats. Veeartsen, die een dure studie betaald hebben, worden door de menschen op die manier niet meer geraadpleegd en haalt verd. het brood uit den' mond. Eisch 75 subs. 1 maand hechtenis, Veroor- deld tot 60 subs. 20 dagen hechtenis. P. L. L., bij verstek, wegens vervoer op rij wiel van 2 personen, welke daarvoor niet is ingericht, 2 subs. 1 dag hechtenis. P. B .C., 53 j., koopman, wordt ten laste gelegd met een auto te Dirksland gereden te hebben, terwijl hij onder den invloed was van sterken drank. Deze zaak was reeds een vorige keer voor geweest. Verd. ontkent dronken te zijn geweest. Hij had niet meer dan 2 glazen bier gebruikt. In Dirksland werd hij door de politie aangehouden nadat hij bij het achteruitrijden een klein paaltje had geraakt. De auto werd hem afgenomen en men heeft hem 2J^ uur op het gemeentehuis opgehouden. Van deze behandeling is verd. zeer zenuwachtig geworden. Hij is op het gemeente huis voor het raam gaan staan rooken, opdat de menschen, die in grooten getale waren samen gestroomd, konden zien, dat hij goed nuchter was. Hij heeft voorgesteld hem langs een lijn te laten loopen, of den dokter een onderzoek te laten instellen. Maar daarvan wilde de bur gemeester niets weten. Get. G. B„ veldwachter te Dirksland, zegt dat verd. erg naar dranklucht rook. Get. K. K. zegt, dat verd. heel goed met de auto reed. Get. H. v. d. D„ 47 j., hotelhouder, zegt, dat hij te Sommelsdijk de autobus gemist had. Hij had toen verd. in het café van G. ontmoet en op diens vraag of hij met hem meereed, had hij dat gedaan. Verd. was absoluut niet dronken Hij reed goed, anders was get, in geen geval met hem meegereden. Op de vraag van den Kantonrechter verklaart get., dat verd. inderdaad gevraagd heeft te Dirksland, toen men hem ophield, of hij proef mocht rijden. Dit werd niet toegestaan. Get. K. G., 33 j., caféhouder te Sommelsdijk, verklaart, dat verd. van half 2 tot half 7 bij hem was geweest. Hij had niet meer dan 2 gla zen bier gebruikt. Deze zaak wordt weer uitgesteld tot 13 Nov. om den burgemeester te hooren. L. v. D„ 20 j„ arbeider te Ooltgensplaat, had geschreeuwd, 2 subs. 1 dag hechtenis. J, v. d. B. en L. d. V. te Oude Tonge hadden op de Kaai het verkeer belemmerd. Ieder 2 subs. 1 dag hechtenis. T. J. H. had te Midelharnis op het Zandpad gereden in gesloten tijd, 3 subs, 1 dag hecht. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Zaterdag 12 September 1931 ten 7.30 uur. Burgemeester Donkersloot opent de vergade ring met gebed. Present alle leden, behalve den heer Van Nieuwenhuizen, welke met kennisgeving afwezig is. De VOORZ. zegt, d'at een vergadering op dezen ongewonen dag en uur verband houdt met het bedanken van den heer P. A. Oche. Spr. heeft zich persoonlijk gewend tot no, 2 .der voordracht, den heer Meijer van Dirksland en heeft thans bericht aan den Voorziter gezonden bij een eventueele benoeming deze te zullen aanvaarden. Na het lezen der notulen wordt tot stemming overgegaan en blijkt met algemeene stemmen tot Hoofd der Openbare school no. 1 alhier te zijn benoemd de heer M. H. Meijer te Dirks land, welke telegrafisch in kennis wordt gesteld. Door den heer VAN NIEUWAAL wordt gevraagd' of de weegbrug is afgekeurd. De VOORZITTER Hedenmorgen is de brug door mij voorloópig gesloten, en ik zal afdoende maatregelen nemen. De heer HOBBEL vraagt inlichtingen over de nieuwe kade aan de Galatheesche haven. De VOORZITTERHet laatste gedeelte blijft open tot Maart a.s. dit is noodig in het belang van de kade. De heer VERMAAS vraagt inlichtingen over de doorverbinding van de telefoon Ooltgens plaatAchthuizen. Het is toch dringend noodig om ten allen tijde Ooltgensplaat telefonisch te kunnen bereiken bij ziekte, ongevallen, vecht partijen, brand enz. De VOORZITTER zal nogmaals met den directeur de zaak bespreken. De heer VAN ES vraagt den dijk bij Van Oosterum in orde te laten brengen. Hij loopt juist te veel de verkeerde richting uit. De VOORZITTER zal het laten verbeteren. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. De uitslag van 'de door den B.V.L., afdeelingen Sommelsdijk en Middelhar- nis gehouden twee laatste schietoefeningen is als volgtJ. H. Dijkers 97 A. Groenendijk 96 Job Kievit 96 J. Tieleman 94 J. A. Doornbos 92 C. Sluij 92 H. van den Doel 91 H. Fris 91 A. A. F. J. Guerand 91 C. Knape Azn. 90A. de Gans 89C. Hartensveld 89B. van Dijk J, Hollaar 88 W. Vroegindeweij 88 D. Kieviet 87 J. Schol 87 L. Tanis 87 G. van Driel 86 J. C. Kievit 85 T. van den Boogert 83 en J. Jordaan 80 punten. Li Zaterdag stond bij den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente 1 werklooze havenarbeider ingeschreven, Sempre Crescendo. Bij gunstig weer hoopt „Sempre Crescendo" Woensdagavond een concert te geven in den Ring alhier. Voor dit concert is door enkele ingezetenen van welke Sempre steeds veel steun mocht genieten een tent beschikbaar gesteld. Tijdens de uitvoering zullen door eenige jonge dames bloempjes wor den verkocht, welker opbrengst bestemd is voor de kas der vereeniging. Daar Sempre steeds voor groote uitgaven staat aangaande instrumen ten enz., en de ontvangsten dit jaar al bijzonder gering zijn, hopen wij dat ieder zich een klein offer zal gestroosten teneinde de oude vereeni ging te steunen. Het concert staat weer onder leiding van den Heer Coppee. Uitgevoerd zal worden hetzelfde populaire programma van 31 Aug. j.l. dus als volgt 1. Aux bords du Rhin (Marsch Herzer). 2. Wilhelmus van Nassauwe (Valerius). 3. Brises Parfumées (Wals Eenhaes). 4. Ariane (Ouverture L. Boyer). 5. Blaze Away (Marsch Holzmann). Pauze. 6. Le Regiment qui Passe (Marsch Eilen- berg). 7. Wals Nationale (Potpouri over Nederl. volksliederen. (Ch. de Carmont). 8. Steadfast and true (Marsch Teike). 9. Wien Neerlands Bloed (J. W. Wilms). 10. Alte Kameraden (Marsch Teike). MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot A. K. Vogelaar, werkzaam te Delft had aldaar het ongeluk een zware ketting tegen zijn hoofd te krijgen, waardoor hij een ernstige hoofdwonde bekwam. Medische hulp was noodig. De hèeren J. v. Heest te Goedereede en J. v. d. Valk alhier zijn benoemd als afgevaar digden naar het te houden Congres te Utrecht van P.T.T.-personeel, Door den heer Schippers (Zandpad) zijn 450 oude rijwielbelastingplaatjes ingezameld. De opbrengst daarvan komt ten bate van de kas voor T.B.C.-bestrijding. In de afgeloopen week zijn aan de Kaai aangebracht en verzonden 1600 H.L. aardappe len, 400 balen1 ajuin, 300 balen koepeen. Maandagmorgen geraakte de tractor van de Onderlinge Graandorscherij aan het Mariet- jespad in de sloot. Met een bok van de firma Witvliet werd het ding op den kant gebracht. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn van hier verscheept 109800 K.G. uien, 22500 K.G. aardappelen en 7500 K.G. koepeen. Het verzoek van J. C. de Ruiter en L. den Braber om een gas-, benzine- of oliemotor van 5 P.K. te mogen plaatsen is door B. en W. ingewilligd. - De woning Voorstraat no. 3 is door B. en W. toegewezen aan A. de Lint voor 4,50 per week. Bij de vaandeluitreiking van den B.V.L. te 's Gravenhage zal onze afdeeling vertegen woordigd worden door J. W. Korteweg en Jan J. van Ree. Deze zullen er heengaan in uniform en gewapend. OUDE TONGE. B. en W. maken bekend dat de dienstplichtigen die op 1 Oct. e.k. naar de aanvulii'ngsreserve overgaan, hun goederen moeten inleveien op 7 Oct. e.k. in de Oude School des v.m. 9 45 uur. Bij afwezigheid of ongesteldheid van den Burgemeester is in diens plaats aangesteld de lste Wethouder, de heer L. v. d. Boogaard. Alhier is een levendiger handel in uien en aardappelen De respectievelijke prijzen zijn 1,75 en 2,50. NIEUWE TONGE. Tegen den heer J. A. B. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der leerplichtwet. Deze week werden van hier vervoerd 7000 balen uien, 600 balen peen en 1000 H.L. aard appelen. DIRKSLAND. Op de beurs besteedde men voor de aardappelen 2.50, uien1 1,60 en peen 0,80 per H.L. De bewoners van den Geld. dijk hebben aan den Prov. Waterstaat een adres gericht om den Geld. dijk stofvrij te maken. Aan den heer P. K. Nagtegaal is vergun ning verleend tot het bouwen van een woonhuis met schuur aan de Burg. C. Zaaijerlaan. Tegen een ingezetene van Middelharnis werd hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. De brievenbesteller C. Bechtum is thans alszoodanig voor vast aangesteld. MELISSANT. Dienstplichtigen die 1 Oct. a.s. overgaan naar de aanvullingsreserve moeten hun rijksgoederen inleveren op 9 Oct. a.s. des v.m. 9.30 uur in de bewaarschool te Dirksland. -Maandag is men begonnen met de slechte plaatsen in den Dorpsweg wederom op te bre ken en opnieuw te verharden. HERRINGEN. De inlevering van Rijksgoede ren van hen die behooren tot de lichting 1916 zal plaats hebben op 9 Oct. a.s. Voor de uien besteedt men toch "geluk kig weer een wat hooger prijs n.l. 1,75 per H.L. Bij afwezigheid van den Burgemeester is tct lcco-burgemeester aangewezen Weth. C. v. d. Velde. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 50 K.G. garnalen. De vorige week werden van hier ver scheept 200 H.L. aardappelen, 350 H.L. uien en 100 H.L. koepeen, OUDDORP, De visschers vingen1 de vorige week van 50 tot 60 K.G. garnalen per dag en per vaartuig. In de stallen één zalm. Zaterdagavond werden drie perceelen land publiek verpacht voor den tijd van 1 jaar als volgtle perceel door Km. Tanis Kz. 77.25 per gemet2e perceel door A. Tanis Tz. voor 61.25 en 3e perc. door KI. Meijer Wz. voor 62.25 per gemet. W. Witte had het ongeluk met een wagen geladen met tarwe in een sloot te rijden. Aan den wagen werd belangrijke schade toegebracht. SOMMELSDIJK. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Spee, slaagde dezer dagen te Rotter dam voor de hoofdakte. MIDDELHARNIS. De extra collecte voor een Doopvont en Avondmaalsstel, gehouden in de Chr. Geref. Kerk, heeft opgebracht 118.47, met een voorafgaande gift van 25. L.l. Zondag werden 2 bankbiljetten van 10 gecollecteerd. Cand. L. S. den Boer van Apeldoorn zal Zondag 25 October door Prof. G. Wisse van Apeldoorn bevestigd worden als predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Leerdam, waardoor deze gemeente, na 16 jaar vacant te zijn ge weest, weer een eigen predikant krijgt. NIEUWE TONGE. De lijst der stemgerech tigde manslidmaten ligt gedurende acht dagen ter inzage in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier. DIRKSLAND. De extra maandelijksche col lecte in de Ned. Herv, Kerk alhier bracht ruim 40. ^op. De "heer M. H. Meijer, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is benoemd tot hoofd der O. L. School te Ooltgensplaat. MELISSANT. De Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte tot oprichting van een evangelisatiegebouw te Arkel bij Gorkum, heeft 34.30 opgebracht. Aan den heer van der Nat, onderwijzer aan de O. L, School, is op zijn verzoek tegen 1 November ontslag verleend. STELLENDAM. 1A-9- Zondlag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de H. Doop bediend worden. De aangifte hiervoor moet geschieden a.s. Zaterdagavond van 78 uur in de kerke- raadskamer, OUDDORP. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk des voormiddags de jaarlijksche Unie-collecte voor onze school met den Bijbel gehouden worden. Het hoofd der school in den Oostdijk, de heer v. d. Linde, die over enkele weken zijn ambt neerlegt, werd Zaterdagavond aangenaam verrast, toen het daar bestaande Mannenkoor voor het schoolhuis aan den heer v. d. L. een serenade bracht. Als blijk van waardeering van deze verrassing ontving het Mannenkoor een goede gift in de kas. Ook van de zijde der bevolking van genoemde buurtschap werd veel belangstelling getoond. De heer J. Haafkens, die een der eerste onderwijzers aan onze Chr. school is geweest, van 1885 tot 1892, heeft het onderwijs met pen sioen verlaten. Velen der ouderen onder ons, van omstreeks 50 jaar en1 daarboven, zullen zich dezen goeden onderwijzer wel herinneren. Hij is van 1892 tot '97 hoofd te Hilversum geweest en daarna ite Huizen. Zoo er geen verhindering ontstaat hoopt het personeel der Zondagsschool Oostdijk Zon dag 20 September, na de lange vacantie, den arbeid weder te beginnen. OP DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931, DES 'S AVONDS 7 UUR, (Vervolg), Na het zingen van Ps. 89 vs. 1 beklom Ds, K. Groen van Rotterdam het platvorm om een woord te spreken namens de classis Rotterdam. Zooeven, aldus spr., heeft Ds. van Ree U bepaald bij den tijd, dat gij nog geen kerkelijke gemeente waart, doch slechts vreemdelingen en bijwoners. Wij mochten het voorrecht smaken U als kerk te institueeren. Gezamenlijk mochten we toen spontaan belijdenis doen van de leer der Apostelen en Profeten, waarvan Christus is de uiterste hoeksteen. En wanneer we nu in onze gedachten laten paseeren wat is geschied, dan is er reden te over om opnieuw U mede namens mijn classebroeders van harte met dit mooie en lieflijke gebouw te complimenteeren. Het is een gunste des Heeren en daarom wil ik U kortelijks bepalen bij wat ge vindt in Ps. 31 24 en 25: „Hebt den Heere lief, gij alle zijne gunstgenooten; want de Heere behoedt de geloovigen en vergeldt overvloediglijk dengene, die hoogmoed bedrijft. Zijt sterk, en Hij zal ulieder hart versterken, gij allen die op den Heere hoopt." Ps. 31 is een psalm van David. Het geloofs leven, waarvan in die psalm gesproken wordt, gaat op en neer. Nu eens jubelt David van weelde in den Heere en maakt God groot, en dan weer komt er een inzinking in zijn geloofs leven en moet hij klagen en zuchten. Dat nu is ook aan Gods kerk niet vreemd. Voor David wordt het tenslotte voor goed licht en eeuwige vrede zijn deel. Allen worden we geroepen den Heere te beminnen en Hem lief te hebben, want alleen dan kunnen we ware gunstgenooten Gods zijn. Hiertoe wekt spr. zijn hoorders op. David moest evenals alle kinderen Gods leven van des Heeren gunst. God schenkt ons het voorrecht, dat we nog hier mogen vergaderd zijn. Dat is een gunste Gods. De wereld, die in het booze ligt, zoekt zijn vermaak in de wereld. Zelfs in onzen tijd, de tijd van ontzettende malaise, wordt gebruikt met bioscoopbezoek en andere vermakelijkheden. Met duidelijke woorden spreekt de wereld: „Wij'kt van mij, want aan de ken- nisse Uwer wegen heb ik geen lust". Wij zijn echter niet beter dan die wereld. We zijn van één lap gescheurd. Van nature zijn alle men schen hatende God. Daarom is het een genot, dat we hier mogen zijn. David verstaat in dezen psalm evenwel onder de gunstgenooten Gods diegenen, die levende steenen geworden zijn door den Heiligen Geest. God heeft het mensch- dom een groote gunst bewezen door Zijn lieven Zoon in de wereld te zenden, waardoor weder een weg tot behoud is ontsloten. Diep gevallen haters van God kunnen weder met God worden verzoend, omdat Gods Zoon zich heeft dood ge liefd op Golgotha. In den breede staat spr. hierbij stil. De mensch, hij wil echter geen gunst ontvangen. Hij wil zelf verdienen. Het verbro ken werkverbond wil hij herstellen. In dien weg krijgt hij geen gunst, maar ontmoedigingen. En toch ligt hierin ook gunst van God. Als God bouwt, dan breekt hij eerst af. De mensch is een vijand van vrije genade. De Heere wint hem evenwel in voor Zijn gunst. Hij wordt ten slotte geplaatst voor den weg van onmogelijkheid voor mij geen hulp, geen gunst meer. En juist in dien weg wordt hij Gods gunstgenoot. Ge hebt dit gebouw als een gunst van God ont vangen, en zou het nu geen gunst zijn om hier eiken Zondag te mogen opgaan naar de plaatse des gebeds De Heere beware er U voor, dat ge niet hoogmoedig wordt, dat het bij U niet worde nederige of uitbundige hoogmoed. Dit gebouw moet enkel middel blijven. Er moet ge leerd worden uit en van Gods gunst te leven. Er is zoo vaak een dood en doodig leven, om dat men meest groote en bekeerde menschen willen zijn en niet klein zijn in eigen schatting. Wil men bij God in de gunst staan, alsdan moet men klein zijn in eigen schatting. De Heere 'heeft U behoed om niet te vallen in de oppervlakkigheid van leer. Dat is ook een gun ste Gods. Zijt daarom sterk en Hij zal ulieder hart versterken, gij allen die op den Heere hoopt. Hoe verder we in den tijd komen, hoe zwaarder en banger strijd. Daarom alleen steun gezocht bij den Heere. Er heerscht tegenwoordig een geest van oppervlakkigheid in het gansche huis Gods. Het oordeel gaat van Gods huis uit. God beware U er voor, dat ge U zelf als Chr. Geref. zoudt verliezen. Alleen daar wordt de gunste Gods het meest ervaren waar de mensch het diepst wordt vernederd en God op het hoogst verheerlijkt. Hierop richt spr. zich tot de onbekeerden en zegt, dat het een gunste Gods is, dat we nog mogen leven in het heden der genade. Dat is echter niet voldoende. We hebben roeping om de gunst van God te vragen. Daarom moet worden gebeden en gestreden. Hoe lang Wel, niet zoolang totdat ge die gunst ontvangt. Hij heeft nog nimmer iemand afgewezen. Vast en- zeker zal Hij die schenken op het ootmoedig smeekgebed. Naar zijn eeuwig welbehagen deelt Hij zijn gunst uit. Den gemeenteleden1, den kerkeraad en verdere aanwezigen wenscht spr. toe, dat zij in Godes gunst mogen deelen1 en hij spreekt den wensch uit dat zij een prediker mogen ontvangen, die van den hemel daartoe is geroepen, opdat die U mag ledig preeken en God U vervullen met Zijne genade en dit kerkgebouw weerklinken van de woorden uit Ps. 501 het laatste vers. Alsnu verkrijgt candidaat de Boer van Apel doorn het woord en1 zegt, dat het hem tot groote blijdschap heeft gestrekt van den kerkeraad een officieele uitnoodiging te ontvangen tot het tegenwoordig zijn bij de ingebruikneming van dit gebouw. Hij is geboren in het midden der gemeente en daarom blijde ook thans hier tegen woordig te kunnen en mogen zijn. Hem is het den naam Mijnhardt bij het koopen van poeders. Alléén voorzien van den naam Mtynhardf, wordt eehtheid gegarandeerd. slotwoord toevertrouwd. Hij heeft gezocht naar een sluitrede en daartoe gekozen de woorden uit Pred. 10 8 ged.: „Door slapheid der handen wordt het huis doorlekkende". Spr. vergelijkt een huis gebouwd ten tijde van Salomo met het betrokken kerkgebouw. De gemeente van Mid delharnis gaat thans dit gebouw bewonen. Het is alzoo een historisch moment. Vandaar moeten we ook de historie laten spreken om te kunnen verstaan wat spr. met zijn tekstwoorden bedoelt. De eerste christengemeente stond hecht en sterk. Was gefundeerd op de leer der Apostelen en Profeten. Spoedig kwam er echter zorgeloosheid en valschheid van leer. Dat ging druppelsgewijs. En evenals slapheid der handen een huis dóór- lekkende maakt, alzoo is het ook op geestelijk gebied. Wanneer er slapheid komt en men gaat zitten in den stoel der zorgeloosheid, omdat men vermeent nu wel zuiver, hecht en sterk in de leer der waarheid te staan, alsdan geraakt de kerk in verval. We kunnen dit de geheele histo rie door opmerken. Ter voorkoming daarvan raadt spr. aan vooral toch ook de historie te bestudeeren, opdat daaruit Gods wegen worden waargenomen, die hij door alle wentelende eeu wen met Zijn gemeente heeft gehouden'. Ten tijde van Constantijn den Groote kreeg men vrijheid van godsdienst. Hierdoor werd het huis doorlekkende. En het drupte maar steeds door. On- en bijgeloof brachten het hunne hiertoe bij. Totdat in de 16e eeuw het gebouw door Gods Geest onbewoonbaar werd verklaard. Een Lu ther en Calvijn hebben door Gods gunst weder een gebouw mogen stichten wat hecht en sterk was. Mede de Dordtsche Synode mocht het hare hiertoe bijdragen, waarvan we nu nog steeds de schoone drie formulieren van eenigheid heb ben. Er kwam evenwel wederom verval. Aller lei dwaalgodsdienst betrad des Heeren erve. Wel mochten verschillende personen, 't.w. onze oude schrijvers, de bazuin des zuiveren Evan gelies aan den mond zetten en alom luide uit roepen: Slappe handen maakt het huis dóór- lekkende Er werd echter niet naar gehoord: men luisterde niet. Het verwordingsproces ging steeds verder. Allerlei geestelijke verkeerde stroomingen werden er waargenomen. Wederom werd het gebouw onbewoonbaar verklaard en de Afscheiding van 1834 werd hierdoor bewerkt. Hierna begon het huis wederom te vervallen. Alstoen kreeg men de Doleantie. En toch werd ook door de Doleantie het huis doorlekkende, want niettegenstaande we met verwondering de genialiteit van groote mannen uit die dagea eeren en door velen een dankbaar gebruik wordt gemaakt van dooi) hen vervaardigde boeken, toch bracht de Doleantie met zich mede de zeer gevaarlijke leer van de veronderstelling. Deze leer deed alstoen haar intrede in de kerk. En nu moeten we het oog op de toekomst rich ten. Men moet met Gods hulp zorgen, dat he1" -v huis weer niet gaat doorlekken. De handen oicy gen niet slap worden; vooral niet van het jonge geslacht. De tijden zijn ernstig en de toekomst donker, daarom laat uwe handen sterk zijn, op dat het huis niet doorlekkende wordt en er plaats wordt gemaakt voor verkeerde geeste lijke stroomingen, Spr. eindigt met de bede: „Uw werk, o Heere, bewaar dat in het leven." Nadat het laatste vers van Ps. 60 is gezongen neemt Ds. van Ree nog even het woord en dankt allen, mede namens den kerkeraad, die zich verdienstelijk hebben gemaakt tot het doen verrijzen van dit gebouw. Ook den burgervader, die zoo gaarne in ons midden had willen zijn, maar door droeve omstandigheden niet tegen woordig kan zijn, hartelijk dank voor zijne mede werking tot het zoo spoedig tot stand doen komen van deze kerk. Ook de wethouders, voor namelijk de vorige wethouders, die het hunne daartoe hebben bijgedragen. God sterke den burgemeester in zijn droeve omstandigheden en schenke hem en de wethouders Zijn gunst. Spr. wil gaarne de verklaring afleggen, dat ook in deze kerk van tijd tot tijd het gebed tot God zal worden opgezonden om de overheid wijsheid en voorzichtigheid te schenken in alle regeerbeleid. Den verschillende ambachtslieden en opzichte:-^ van Rikxoort komt allen lof toe voor de onder-™/ scheidene werkzaamheden alhier verricht. Spr. I hoopt dat zij niet alleen vreemdeling of bijwoner mogen zijn, maar dat zij ook medeburgers der heiligen en huisgenooten Gods mogen worden. Ook den leverancier van het orgel, den heer Spiering, wordt hartelijk dank gezegd voor het spoedig in orde maken daarvan. Mede namens 'den kerkeraad wordt den heer Van Rikxoort uflt Sommelsdijk een woord van hartelijken dank gebracht voor alles wat hij voor ons heeft gedaan' gedurende den1 tijd, dat we in zijn localiteit hebben vergaderd. Alles was bij hem steeds in ord». Zijn werkzaamheden zullen in dankbare herinriering blijven. Ge zijt, aldus spr., een tijd bijwoner geweest en nu hoop ik, dat ge nog eens wmarlijk een huisgenoot Gods f moogt worden. Overigens allen, ook de milde gevers en degenen die hun geld hebben beschik baar gesteld, hartelijk dank. Gods zegen zal I daarop rusten. Ds. Groen wordt dank gezegd voor het hedenavond gesprokene en wen«cW hem Gods besten zegen wederkeerig toe. Ook candidaat de Boer da'nk. Spr. hoopt, dat, waa neer hij straks in zijne gemeente als herder eh leeraar zal zijn bevestigd, zijn handen n<et slap zullen zijn, opdat zijn huis niet doorlekkende wordt. De Heere zij U 'tot een zegen en wees een zegen. j Den kerkeraad zij Gods zegen toegebeden en wenscht de gemeente toe een1 eigen leeraar, die voor mag gaan in de levende verkondiging van I Gods Woord. Hij verblijde U met Zijne daden. Hierna gaat spr, voor io dankzegging en laat tot slot staande zingen Ps. 72 het laatste vers. Candidaat de Boer dankt ten slotte namens den Kerkeraad Ds. van Ree hartelijk voor de wijze waarop dit kerkgebouw door hem is in gewijd en voor alles wat hij tot nog toe als consulent voor deze gemeenjte heeft gedaan. De kerkeraad en zijn gemeente (bidt U toe de wijs heid Gods voor alle werk. Oip verzoek van spr. wordt door de gemeente dei consulent toege zongen Ps. 119 9 (gew.) j Hiermede werd deze plechtigje en blijde stonde voor de Chr. Geref. Gemeente; te Middelharnis beëindigd en keerden de veile opgekomenen huiswaarts. S M K. U moet da terug hier oo om te komens makkelijk en daar stond hi van B. en W werkte, zoo 1 krijgen wann en nog veel genoege van schen bezwel kend in de de wegen wI sabethstraat. I Nu is heil voornamelijk I ook een groei alles in derl (maar waar diend worde I loosheid teg I onbillijkheid 1 Dan hoort zijn er goed I servatieven I bouwers hebl eele schade <1 ker met een I ke offers va l De Elisabl meente in cl een paar lafl die de boel I gangers makl lib. Weth. s ook weten, cl kwartjesboer I persoonlijk tl wordt hij voel begrijpt u, nl wel degelijk handen vind I dags een aar I En weet il bedrog in z:l toezeggingen kening van I ook door de I maal op het I alles. Maar walB voor zoo'n 11 opzichter is I menden win® daarvoor htjg werkverschaH ductief werlB op de begroiH arbeiders zicB gemeentehuis I erg conservaB Ik ben bafl worden. U plaatsruimte, Hl Herkingen De copie van ingezonden stukl een, die niet ge- i plaatst zijn, wordt niet teruggeneveru Buiten verantwoordelijkheid van Reda'tkie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Jf Vergun mij een plaatsje int uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Naar aanleiding van het vei ïwerpen van een verzoek tot den raad der geme' lente gericht aan gaande, onderhoud wegen in de' t nieuwbebouwde gedeelten van de gemeente, waijt voor niet-inge- wijden eenige opheldering kan geven. Het is Staten-Ge den te ver; te openen. De ecoi voortduriri afgelooper haar druk drijfsleven als in de o rustbarenc doorgedro Moest worden wrichting verschiller bouw moe. deze wore (g^e nijverh troffen. IrJ reldcrisis dat zij ev regeerbeei Plannen kelijk had wijziging r Anderm gelen wor bedrijfstak geheele vc gang te b Voor dt nanciën v< crisis een Niet all ging der n van de u doch ook te en aanz inkomsten toekomst moet wore De noo van het fir die omstar gewone in Ook in inspanninc Worden gi Spoedig n komsten. Ver blije de bevolki tot dusver gebrek en gesteld dt der werkc Ik weet hoofd wi tevergeef; doen. Het is volk een De gesc aanwijzen ernst en zedelijke de moeili Ik twij Nederlan. trouw zij]

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2