Kerk en School. Buitenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Marktberichten. Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Flakkeeschen Boerenbond. JLand- en Tuinbouw. Tot commissaris der N.V. A. Hobbel Zaadteelt en Zaadhandel is herkozen de heer A. van den Tol Az. De nieuwbenoemde wethouder H. P. Wa ling is aangewezen als waarnemend burgemees ter. Loop der bevolking. Ingekomen: Willem van Dam van Numans- dorp Hendrik Willem lansen van Giessen- Nieuwkerk. Jacobus van der Welle van Slie- drecht, Maria J. A. Kerstens van Oudenbosch. Vertrokken Paulus Crezee naar Bergen op Zoom Johanna Maria Brands naar Den Bom mel Anneje Beijer naar Oude Tonge, Mevrouw van Ravenstein van Hoorn naar Sommelsdijk, Pieter Benjamin Crezee naar Ouddorp. OUDE TONGE. De heer C. N. kreeg een zoodanigen klap van een koe, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aangemoedigd door het voorbeeld der oude mannen, hebben ook de oude vrouwtjes een plezierreisje met een autocar van de firma v. d. Klundert uit Melissant naar het strand te Ouddorp gemaakt. Dat zij het goed naar hun zin hebben gehad bewees hun late aankomst, het was namelijk half elf. NIEUWE TONGE. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: P. L. v. d. Munnik van Haarlem. Vertrokken: H. Verseput naar Oude Tonge, C. van der Maden en gezin naar Den Bommel. Gedurende de vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling geen werk- loozen ingeschreven. Aan C. Vreeswijk is vergunning verleend tot 't oprichten van een aardappelbewaarplaats. Ingevolge de gemeentewet is tot plaats vervangend burgemeester aangewezen wethouder K. Prince. Prijzen der veldvruchten: Uien 2, Peen 1.20 en aardappelen 2.60 per H.L. De heer S. Keijzer heeft zijn schoenmakerij ondershands verkocht aan M. Kamerling te Sommelsdijk. DIRKSLAND. Vanuit deze gemeente werden verscheept 3425 H.L. aardappelen, 7780 balen ui enen 2920 balen peen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 5 werk zoekenden ingeschreven, De rekening van de Coöp. Steenkolenbond „Ons Belang" sluit over het dienstjaar 1930-31 met een ontvang van 16082.40 en met een uitgaaf van 15279.19. Goed slot 803.21. Verkocht werden in het loopende jaar 568080 K.G. eierkolen, 16160 K.G. steenkolen en 19275 K.G, anthraciet. MELISSANT. Door het opstoken van een hoop kaf geraakte van den landbouwer L. S. een klamp stroo in brand en ging geheel ver loren. Deze week had de landbouwer P. v. E. het ongeluk te vallen, waardoor hij eenige rib ben kneusde. Geneeskundige hulp was nood zakelijk. Bij den sergeant W. van Veen hebben zich 15 personen aangemeld voor vooroefening ter verkrijging van verkorten dienstijd. HERRINGEN. De prijs der uien is weer iets dalende. Men besteedt thans nog 2 per H.L., waarvoor steeds een levendige handel is. De arbeider v. Z. had tijdens het oogsten het ongeluk zijn arm zoodanig te bezeeren, dat medische hulp moest worden ingeroepen en hij voorloopig gedwongen rust moest houden. Een gedeelte van den Peuterdijk op de plaats waar een gedeelte van een woning is opgeruimd in het belang van het verkeer, zal thans opnieuw worden bestraat, wat ter plaatse een groote verbetering is, aangezien de toestand der straat nog al eens te wenschen overliet. GOEDEREEDE. Op Koninginnedag deed de muziekvereniging een rondgang door de ge meente. Hoewel ze te 9 uur eerst begonnen van wege de oogstdrukte, was de belangstelling groot. Uok volgde een lampionoptocht. Voor de uien wordt slechts 1 75 ner 60 kilo besteed. P OUDDORP. Als de tijd komt, dat de kastan jes aan de boomen, rondom het dorp staande groot worden, trachten knapen, als de politie niet in 't zicht is, met allerlei voorwerpen die kastanjes van de boomen te gooien'. Dit spel letje is wel eens gevaarlijk. Heden (Donderdag) kreeg daardoor een jongen een steen op het hoofd, wat vrij goed afliep. Doch de getroffene sloeg den steenengooier met een dik hout zoo op het hoofd, dat deze een gat in het hoofd opliep. Na de wond van bloed gereinigd te hebben, werd in de drogisterij van de wed. K. een pleister er op gelegd. De zoon van den smid R. kreeg een klap van een paard, waardoor geneskundige hulp voor hem moest worden ingeroepen. Woensdagavond om half acht kwam de "tijding op het dorp, dat er brand was op de boerderij, bewoond door Jb. Sandifort Cz. De motorspuit ging er vlug heen. Bij aankomst bleek, dat een strooschelf in volle vlam stond. Voor de boerderij zelf dreigde geen gevaar. Uit een put in de nabijheid was voldoende water aanwezig, zoodat de brand spoedig gebluscht was; te half tien was de spuit op het dorp terug. Een perceel bouwland aan den Dirkdoens- weg, eigenaar de heer T. Tanis, is ondershands verkocht aan C. Aleman, die een huis er op laat bouwen. In de vorige maand zijn op het postkan toor 72 telegrammen verhandeld. Als een merkwaardigheid vermelden wij, dat in Augustus alhier 13 kinderen zijn geboren; en als een bijzonderheid, dat in de laatste twee maanden geen sterfgeval is voorgekomen. Loop dei- bevolking in de maand Augustus. Ingekomen: Gijsbert van Schaik en gezin van Oss, Leentje C. E. Schellevis van Sommelsdijk, Gabriel Groenewegen van Voorburg, Pieter B. Crezee van Ooltgensplaat. Vertrokken Lientje F.Sperling naar Oost- voorne, Pieternella Westdijk naar Sommelsdijk, Maarten J. Klijn naar Middelharnis, Cornelis Tanis naar Giessen-Nieuwkerk, Dina Meijer naar Rotterdam. ZUIDLAND, Bij den heer A. van Kapel, brievenbesteller alhier, is een postduif opge vangen, genummerd No. 9-31-24855. HEKELINGEN. Een diamanten echtpaar. A.s. Dinsdag 8 September hopen de heer M. van Wijngaarden, oud-gemeente-ontvanger, en zijne echtgenoote Neeltje Maria Admiraal hun diamanten huwelijksfeest te vieren. Zestig jaren vereenigd in den echt, het is een geluk, dat waarlijk niet ieder te beurt valt. Van harte feliciteeren wij hen en hun familie dan ook met dezen gewichtigen dag. 't Zal het diamanten: bruidspaar zeker op 8 September niet aan belangstelling ontbreken, want ze mogen er beiden nog zijn, hoor, al gingen er ook vele stormen over hun hoofden. Beiden genieten nog een uitstekende gezond heid en leven nog van harte mee met al 't lief en leed hunner medeburgers. Tot op den huidigen dag verricht de oude heer nog met voorbeeldige accuratesse de werk zaamheden, verbonden aan het kassierschap der Bierenleenbank en is hij de vraagbaak van velen. Veel en trouwen steun ondervindt hij daarbij van zijn zorgvolle gade, die tusschen al haar huishoudelijke bezigheden door immer den tijd weet te vinden om het haar bezoekers aangenaam te maken en' haar echtgenoot bij te staan of, indien noodig, te vervangen. Wij wenschen de jubilarissen langs dezen weg een prettigen feestdag en een zonnigen levens avond toe. Zij hebben die beiden ten volle verdiend MIDDELHARNIS* De onderwijzer aan de Chr. U.L 0.»School, de heer Pool, slaagde de» zer dagen voor de hoofdakte. Donderdag 10 Sept., des avonds 6.30 uur, zal de inwijding plaats hebben van de nieuwe Chr, Geref. Kerk aan de Hoflaan. Als spreker zal voorgaan de consulent Ds. J. W. van Ree uit Barendrecht. En Dinsdag 8 Sept. zal de verhuring geschieden van zitplaatsen.nam.de vrouwenplaatsen, des avonds de mannen plaatsen. OUDE TONGE. Tot betaling der zitplaat» sen in de N. H. Kerk bestaat gelegenheid op Maandag a.s., des n.m, van 6-9 uur, in de consistoriekamer. Tot schoonhouder van het vereenigings» gebouw van de N. H. Kerk, is benoemd Mej. D, de Berg, geb. Hoek. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier heeft voor de beroepen naar de Geref. Gemeenten te Middelharnis, Gouda en Werkendam be» dankt. De in de N. H. Kerk alhier gehouden collecte voor de Evangelisatie te Wildervank, bracht ruim f 29,— op. Op Zondag 13 September a.s. zal in de N H. Kerk alhier doopsbediening worden gehouden, waarvan de aangifte a.s. Zaterdag» avond 7 uur o. t. zal moeten plaats hebben. Mej. A. Bogerman alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan O. L. School te Ooltgensplaat. HERRINGEN. Mej. G. E. Boelens, tijd. onderwijzeres aan de Herv. School alhier, is met ingang van 1 Sept. voor vast benoemd aan dezelfde school. In verband met de Zondagmiddag gods» dienstoefening in de Herv. Kerk, zal de Kna» penvereeniging des avonds vergaderen. ZUIDLAND. Op Donderdag den 10 Sept. a.s., des avonds ten half acht ure (nieuwe tijd) hoopt in de Chr. Geref. Kerk op te treden Ds. Van der Molen, van Rotterdam. XLV. In het vervolg der conferentie kwam naar voren de vrees, dat door deze veiling de bloeien de marktplaatsen als Oude Tonge, Dirksland en Ouddorp zouden worden gesloopt, zoodat nadat Mijs en Zeedijk de vergadering hadden verlaten werd besloten aan de Rijkscommissie van Toezicht te verzoeken of voor te stellen, in plaats van één Centrale Veiling te Middel harnis, in de drie evengenoemde plaatsen, als mede in Sommelsdijk veilingen te vestigen. In zake het verzoek om een buitengewone algemee- ne vergadering werden de tegenmaatregelen, of liever de wijze waarop het verweer zou worden gevoerd, met de vroegere eenstemmigheid door het bestuur behandeld en vastgesteld. Een moedgevend teeken voor het ongerept voort bestaan van den Bond Om evenwel met eenige juistheid te kunnen vaststellen, wat er in wer kelijkheid broeide en uit welken hoek het ver zet werd aangestookt, werd besloten om tegen 1 December een hoofdbestuursvergadering uit te schrijden. Daar zouden de groote stukken van het commercieele schaakbord wel naar vo ren worden geschoven, en het nemen van 'tegen maatregelen worden vergemakkelijkt. Wat hoogst zelden gebeurde: alle leden en alle afdeelingen waren tegenwoordig op de hoofdbestuuursvergadering De voorzitter op'ende de vergadering met woorden van bittere ontstemming. Wanneer men het bestuur op vriendschappelijke wijze had ver zocht om een algemeene vergadering te houden, dan zou dit hoogstwaarschijnlijk ingewilligd zijn geworden. Nu had men veel stof opgejaagd, hartstochten ontketend, terwijl men er hoogsten mede bereiken kon een hopeloos verdeelden boe renstand op Flakkee, wat nu minder dan ooit m ■v5t J3 jn9 van 6en landbouw kon zijn. dij de daarop volgende voorlezing der inge komen stukken bleek, dat het bestuur allerzijds gewaakt en gewerkt had en meermalen met groot voordeel voor Flakkee. 't Gevolg daarvan was, dat er een mildere stemming in de ver gadering heerschen ging, tot men aan de cor respondentie met de Rijkscommissie van Toe zicht op de Groentencentrale kwam. Hier ver klaarde de voorzitter rondborstig waartoe hij als voorzitter van de Groentencentrale was ver plicht geworden, terwijl hij daarin het bestuur van den Bond niet had kunnen noch mogen kennen, met 'tot 'betreurenswaardig igevolg, dat hij met het overige bestuur rug aan rug stond, hoewel er op menig punt reeds helderder licht was komen vallen, hetwelk de onderlinge ver houding reeds veel gemakkelijker had gemaakt. Bij de hierna volgende bespreking bleek het groote effect van de degelijke voorbereiding, waardoor de oppositie als het ware vleugellam, was gemaakt en waardoor bij een eventueele stemming een groote meerderheid achter het 'bestuur zou staan. De voorzitter van Nieuwe Tonge, die blijk baar voelde, dat hij 't spel verloren had', leverde >een zwak betoog van critiek, en verklaarde, dat door wat hij op deze vergadering had gehoord, de grootste bezwaren waren opgeruimd, echter zou de buitengewone algemeene vergadering moeten worden gehouden. Dat kon ook met wel anders. Er waren ver wachtingen opgewekt en deze nu zoo maar prijs geven mocht niet. Er werd bepaald, dat deze zou worden ge houden op 13 December 1916. 't Stond nu vrijwel vast, dat geen bijzondere dingen te vreezen waren en dat het bestuur zon der zorg deze buitengewone gebeurtenis kon verbeiden, Nog twee weken had het bestuur gelegenheid zijn houding voor de algemeene ver gadering te bepalen; en te regelen de wijze, waarop de oppositie als 't dien naam nog toekwam izou worden ontvangen. De vergadering was buitengewoon druk be zocht, alle bestuursleden en alle afdeelingen waren tegenwoordig en de beide zalen in t Hotel Spee te Sommelsdijk waren Stampvol, en wat vooral vanaf de bestuurstafel opviel: er waren tal van gewone leden uit meerdere dor pen tegenwoordig, die zeldzaam of nooit ver gaderingen bijwoonden. Bewijs te over, dat heel de Flakkeesche boerenstand interesse had voor den afloop van deze buitengewone vergadering. Hét openingswoord van den voorzitter was kort, naar zijn zeggén, omdat de agenda lang was, inderdaad echter om niet op een of ander ongelukkig moment van zijn groot ongenoegen blijk te geven en nieuw voedsel aan de be staande ontevredenheid toe te voegen. Reeds bij de voorlezing der ingekomen stuk ken werd hetzelfde resultaat als op de hoofd bestuursvergadering merkbaar, de stemming werd merkbaar milder; tot het voorstel van Nieuwe Tonge en 9 andere afdeelingen aan de orde kwam. TARWF.ORGANISATIES ▼oor Noord»Ho)Iand en voor Zuid» Holland. PRIJZEN TARWE, OOGST 1931. De bovenvermelde Organisaties maken hier» mede bekend, dat voor de tarwe, oogst 1931, als gemiddelde prijzen zullen geldenvoor le kwaliteit f 13,50, voor 2e f 12,50, voor 3e f 11,50 per 100 Kg. Dit geldt voor witte zoowel als voor roode tarwe. Er zal geen prima kwaliteit onderscheiden worden. Teneinde in de kosten van bewaring, krim» ping e. d. tegemoet te komen, is een oploo» pende prijsschaal vastgesteld. Hieronder volgt deze schaal voor de 2e kwaliteit. Door ieder getal met f 1,— te verhoogen of te verlagen, krijgt men de prijsschaal voor le respectieve» lijk 3e kwaliteit. Voor de tusschenklassen zijn de prijzen 33 cent hooger of lager. Deze prijzen worden door de organisaties na leve» ring aan de V.I.T.A zonder eenige korting uitbetaald. PRIJS 2e KWALITEIT PER 100 Kg. September 1931 f 11,65 October 11,75 November 11,85 December 11,95 Januari 1932 12,05 Februari 12,20 Maart 12,35 April 12,50 Mei 12,70 Juni 12,90 Juli 13,10 Augustus 13,30 (hoogste prijs) September f 13,30 Nadere bijzonderheden zullen aan de ver trouwensmannen en erkende handelaars wor den medegedeeld. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder, le helft September. Zij, die bakken en ramen bezitten, kunnen den geheel'eri winter door kropsla hebben. Het zaad daarvoor: broeigeel korpsla, moet onder glas worden gezaaid. De aarde moet zui ver zijn wijl de plantjes anders weg zouden vallen. Hebben de plantjes twee blaadjes, dan worden ze op de bakken gezet. Doch hierover later, eerst iets over het zaaien. De grond moet dan zuiver zijn, maar tevens ook goed vochtig. Het zaad mag maar even onder den grond ko men, daar het anders kon verstikken. Na het zaaien legt men er een raam op, en bedekt het met een mat tegen de zon. Als de grond te veel uitdroogde vóór het zaad opgekomen' is, zou men er op moeten gieten, wat nadeelig is voor de plantjes. Sommige meloen- en komkomerbakken zullen thans wel leeg zijn en' opgeruimd kunnen wor den. In deze bakken kan men uitstekend pos telein zaaien, hetzij voor dadelijk gebruik of voor den inmaak. Voor dat doel wordt de aarde in den bak eerst goed omgespit en voch tig gemaakt, want de bakken zullen wel droog zijn. Dan maakt men den grond gelijk en zaait het zaad. De grond wordt dan vastgeplakt met een platte schop en goed overgoten. Wanneer de ramen op den bak liggen, legt men er een mat over voor de zon. Voorloopig blijft de bak dicht; komt het zaad op. dan gaat de mat weg, en worden de ramen op luchten gezet. Veel of weinig luchten hangt van het weer af. Men kan nu nog, in het laatst der maand zelfs, a n d ij v i e planten. Evenwel verwachte men daarvan geen' groote, dikke stronken, maar werkt het weer mee, is de nazomer groeizaam, dan kunnen ze toch nog vrij dik worden. De an dijvie, die vroeg gezaaid is, kan nu wellicht al worden opgebonden, wat noodig is, om ze van binnen geel te doen worden. Men doe dit, als de planten, ook het binnenste, goed droog zijn, anders gaan ze rotten. Is men met het opbinden begonnen, dan kan men in de ruimte, die daar door tusschen de planten ontstaat, nog jonge planten zetten. Wie van zijn stokboonen zaad wil win nen', wat natuurlijk alleen aan te 'bevelen is, als men goede soort heeft, dient voor dat doel van eenige stokken in 't geheel niet te plukken. Zoo krijgt men1 zaad van de eerste 'boonen, die daar voor wel het best geschikt zijn. Zoodra de boonen rijp worden, trekt men de wortels los; ze zijn dan bij droog weer weldra geheel rijp en men kan ze plukken. Men moet ze niet te lang laten hangen, er kon regenachtig weer komen, wanneer ze niet zoo gemakkelijk weer droog zijn te krijgen. De snijboonen rijgt men aan een draad en hangt ze zoo op. Hoewel dit bij sla- of suikerboonen moeilijker gaat, omdat ze kleiner zijn, is het toch ook aan te bevelen. Men zal de boonen op een droge plaats het best goed houden. Hebt u al zorg gedragen voor nieuwe aard- beibedden? NeenDoe het dan onver wijld. Indien ge ieder jaar een derde gedeelte opruimt, dan worden uw planten niet ouder dan 3 jaar, en dat is gewenscht. De nieuwe planten moeten echter op een andere plaats komen. Men kan. daartoe van de oude bedden planten scheuren, maar men krijgt dan geen planten en doet dit dus allen, wanneer zich geen of niet voldoende, uitloopers gevormd hebben. Zijn die er wel, dan neemt men de jonge plant jes, welke zich aan de uitloopers (ranken) heb ben ontwikkeld, en wel het liefst die, welke het dichtst bij de bladoksels zitten. Deze hebben immers den langsten groeitijd gehad en zullen daarom de sterkste planten geven. Zet de plan ten niet te dicht op elkaar: op een bed van een Meter breed drie rijen, één in 't midden, de beide andere een decimeter van den kant. In den bloementuin. De Zonale- per'ken, inden volksmond Geraniums genoemd, moeten nu nog eens opgeknapt worden, daar de eene bloem harder groeit dan de ander. Ze zullen dus misschien wat onregelmatig op de perken staan, grooteren aan den kant en klei neren in het midden. Men neemt alle potten er af en bindt ze opnieuw aan. Wortels, die zich onder aan den pot bevinden, worden afge sneden, de gele bladeren en uitgebloeide bloemen verwijderd. Dan worden' de planten goed be goten en wat goed verdunde gier er op gedaan. Eindelijk kan men ze weer op het perk zetten, de groote in het midden, de kleine aan den kant. Spoedig zal men kunnen zien, dat ze opnieuw gaan groeien en bloeien. Silene pendula: een perk hiervan trekt in 't voorjaar ieders aandacht, daar het dan met roode bloempjes als overdtkt is. Er zijn ook witte Silena's, die echter niet zoo goed voldoen als de roode. De Silena Compacta is de beste, deze blijft laag bij den grond en vormt breede planten. Thans zaait men ze in de open lucht. Na 't opkomen' worden ze evenals de Vergeet-mij-nietjes verspeend of verplant. Men mag ze evenwel niet vóór den winter op de per ken zetten: de ondervinding leert, dat ze spoedig bevriezen. LAPSCHE HEELKUNDE. De nomadiseerende Lappen, die eiken voor zomer weer over de bergen naar Noorwegen trekken, om daar in 't district Tromsö hun ren dieren te weiden, en de Lappen, die in de Zweedsche provincies Norrbotten, Harjedalen 'en' Jamtland tientallen kilometers buiten de be woonde wereld leven, moeten zich veelal, zon der geneeskundige hulp en zonder verbandmid delen, maar zelf zien te helpen, wanneer hun iets overkomen is. En daarbij leggen ze doorgaans een groote koelbloedigheid aan den dag. Dezer dagen heeft een 80-jarige Lap, Jonsson- Pjetter, die niet meer mee kon trekken en daar om in het tehuis voor oude Lappen te Arjeplog was opgenomen, getracht zich zelf te opereeren, omdat hij den laatsten tijd veel last van buik pijn had en er niets voor voelde, zich door den dokter te laten behandelen. Met een even ouden vriend is de man naar het bosch gegaan en daar heeft hij met een zakmes de buikholte geopend en een stuk darm van twee meter lengte weggesneden. Hij raakte bewusteloos en de vriend is toen maar hulp gaan halen. Jonsson- Pjetter is naar het ziekenhuis te Arjeplog over gebracht en daar tengevolge van bloedverlies overleden. Men neemt aan, dat hij niet heele- maal goed wijs meer was. De districts-geneesheer uit Arjeplog, die een en ander aan de pers meedeelde, vertelde tevens, dat hij in de jaren, dat hij in Lapland werkzaam was, vele staaltjes van de koelbloedigheid der Lappen heeft leeren kennen. Het komt vrij vaak voor, dat een Lap, die een ernstige wond heeft opgeloopen, die wond met naaigaren of ook wel, bij gebrek daarvan, met rendierpees naait. Zij kennen' dat kunstje heel goed, van „lapwerk" is feitelijk geen sprake, en de geneesheer heeft nog nooit een Lap ontmoet, die later van een op dergelijke wijze geheelde wond last had ge had. Dat Lappen zich zelf opereeren, komt ech ter weinig voor. Toch gebeurde het nog niet zoo lang geleden, dat een Lap, die een oog ontsteking had, zich zelf een snee in het zieke oog gaf. De „operatie" had het gewenschte re sultaat en had voor den Lap ook later geen nadeelige of onaangename gevolgen. Evenmin liep het verkeerd af, toen enkele jaren geleden een oude Lapsche vrouw een aderbreuk van haar broer op weinig zachtzinnige wijze be handelde. Zij hing haar aan 't zieke been op in haar hut, haalde vervolgens een houten ha mer en 'bewerkte daarmee het been geruimen tijd. Tenslotte wond zij een lang stuk touw zeer stevig om het been, waarna zij haar broer weer los maakte. De man moest enkele dagen later naar Arjeplog vervoerd worden', maar de dok ter gelooft, dat hij er niet zoo goed afgekomen was, als zijn zuster niet had ingegrepen. In alle geval heeft het niet geschaad. Onder een auto bekneld geraakt en gedood. Vannacht was de taxiondernemer H, Meyram in de Hoogstraat te Enschedé in zijn garage bezig met reparaties aan een auto. Hij had het achterste deel van den auto opgevijzeld en de wielen er af genomen, waarna hij op zijn rug onder den auto was gekropen. Waar schijnlijk is de kruk weggeschoten, tengevolge waarvan de auto met het volle gewicht op het lichaam van den heer M. is terecht ge» komen. Van morgen vroeg vond men den man. Hij bleek reeds te zijn overleden. Verdronken De pastoor en de kapelaan van Hoek van Holland zijn Donderdagochtend naar den Scheu polder gegaan, waarschijnlijk om te zwemmen. Tot nu toe zijn zij niet terug. Er is een ploeg menschen naar den Scheurpolder gegaan om te zoeken. Vermoed wordt dat zij verdronken zijn. Van een aap te Alphen. Een familie aan den Stationsweg te Alphen aan den Rijn had een aap. Een prachtdier, zóó uit het oerwoud van Sumatra in het Zuid'Hollandsch polderland geïmporteerd. Of deze overgang nu te groot was, óf dat de eerste zomersche dagen in het begin dezer week bij het beest, dat, ondanks zijn manne» lijke geaardheid naar den naam »Metha« luistert, herinneringen opwekten aan het vrije leven op de groote Soenda eilanden, is niet komen vast te staan, maar plotseling was hij verdwenen. Hoe men zocht, Metha was en bleef weg. Tot 's avonds in de aangrenzende Oranje» straat een angstkreet weerklonk, welke de heele buurt in rep en roer bracht. Een be» woonster van deze straat, die zich ter ruste wilde begeven, had bij het opslaan van de dekens een aap in bed gevonden I Men begrijpt de ontsteltenis, die zich bij deze ontmoeting van de dame in kwestie meester maakte. Niemand is graag in» nog minder echter bij den aap gelogeerd en dies zocht zij een goed heenkomen naar de open» bare straat, waar hulpvaardige buurtbewoners haar den noodigen bijstand verleenden. Onder leiding van Metha's eigenares werd een expeditie afgevaardigd, die alle woningen in de Oranjestraat aan een nauwkeurig on' derzoek onderwierp, maar de vluchteling liet zich niet meer zien. De toestand werd bepaald précair, want de Oranjestraabbewoners durfden niet naar bed voor en aleer Metha gevonden was. Het zag er naar uit, dat eenige honderden menschen dezen koelen nacht op straat zouden biva» keeren en ten einde raad verzon de eigenares van het dier daarom een list, welke deopge» wonden gemoederen althans voorloopig tot rust wist te brengen. Zij nam een jute zak, verdween daarmee in een donkeren gang tusschen de vele woningen en deed, alsof zij den vluchteling arresteerde. De straat trok opgelucht naar bed, maar den volgenden ochtend werd Metha door een oplettend voorbijganger in een hoogen boom gesignaleerd en sindsdien is de rust in de buurt opnieuw verstoord. Eiken avond voor het naar bed gaan, slaan thans de bewoners van de Oranjestraat te Alphen aan den Rijn voorzichtig het dek op van hun legerstede, zich daarbij in postuur stellend om bij den eersten glimp van Metha, die zich ook zonder klapperboomen blijkt te amuseeren. de vlucht te kunnen nemen. SOMMELSDIJK. Geboren: Simon Frans, z. v. Adrianus de Ruiter en Willemtje Kootte. OndertrouwdCornelis Wolfert, 25 j., te Dirksland en Dirkje van der Sluis, 20 j., alhier. OUDE TONGE. GeborenElizabeth Pieternella, d. v. Bastiaan Arensman en Dina van Rossum; Theodorus, z. v. Johannes Jochems en Dingena de Waal Jozina, d v. Adrianus Legierse en Catharina Anthonia van OtzelAnthonius Johannes, z. v. Adrianus J. Akkermans en Anthonia Schoones; Leentje, d. v. Johannis de Boed en Dina Klapmuts. OverledenAbraham Adrianus, oud 11 j,, z. v. Pieter Quist en Leentje Simina Hartman, NIEUWE TONGE. GeborenMarinus Eliza en Krijn, zoons van K, C. Prinsen en S. Holleman Johannes, z. v. L. D. van Eesteren en S. Koppenaal. OverledenB. Wittekoek, oud 79 jaren, weduwnaar van K van Sprang; J. van der Boom, oud 27 jaren, echtgenoote van W. Kievit. GOEDEREEDE. GeborenJohanna, d. v. Willem de Vries en Maaike de Keizer. GetrouwdWillem Venneman, 22 j., van Ouddorp en Grietje Hoek, 21 j. OUDDORP. Over de maand Augustus. GeborenGielia, d. v. Job Tanis en Jo« hanna GrinwisKlaartje, d. v. Cornelis van Koppen en Leuntje TanisAdriana Arina, d. v. Willem Adriaan Visser en Jannetje Vis» ser; Elizabeth, d. v. Cornelis Jan de Ronde en Lientje Cornelia EmausMaria, d. v. Jacob Grinwis en Ningetje Breen; Cornelis, z. v. Pieter Adrianus Vlietland en Klaartje Bake» laar; Kaatje, d. v. Klaas Frederik Sperling en Jacomijntje Voogd; Pieternella Maartje, d. v. Frederik Witte en Maartje AkershoekJan, z. v. Jan Redert en Pietertje Verduin Jannetje, d. v. Dirk Luime en Grietje de VogelPieter» nelle en Cornelis, d. en z. v. Willem Meijer en Krijntje van Koppen Dimmen, z. v. Krijn van der Wende en Klaartje Witte. OndertrouwdDirk Luime, oud 28 jaar en Grietje de Vogel, oud 27 jaarDingeman Berkenbosch, oud 20 jaar en Adriaantje van der Linde, oud 18 jaar; Klaas Voogd, oud 64 j. en Klaartje Tanis, oud 57 jaar; Klaas Tanis, oud 34 jaar en Martijntje Santifort, oud 29 jaar. GetrouwdDirk Luime, oud 28 jaar en Grietje de Vogel, oud 27 jaar; Klaas Voogd, oud 64 jaar en Klaartje Tanis, oud 57 jaar; Dingeman Berkenbosch, oud 20 jaar en Adri» aantje van der Linde, oud 18 jaar. ZUIDLAND. Over de maand Augustus. Geboren: Pietertje, d. v. P. Hoogstad en C. van RoonPleunis, z. v. A. Scheer en A. P. Peters; Hendrika, d. v. C. P. Hoogvliet en W. L. de Kreek. OverledenWillemijntje van Trigt, oud 29 jaren, echtgenoote van M. Rensink. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Woensdag 2 September. Bloemkool f 1,— tot f 6,70. Savoye kool f 2,— tot f 6,40. Roode kool f 2,40 tot f 3,90. Witte kool f 1,50 tot f 2,40. Komkommers f 1,60 tot f6,10. Berziken f 2,— tot f 12,60 Meloenen f 18,— tot f 39,— Per 100 stuks. Sla f 1,30 tot f 2,-. Andijvie f 1,— tot f 2,10 Per 100 krop. Kroten f 2,— tot f 2,60, Peen f 7,80 Per 100 bos. Postelein f 16,50. Dubbele princessen f 11,— tot f 15,20. Enkele Stokprincessen f 20,— tot f 21,—. Stamsnij boonen f 10— tot f 13,50. Stoksnijboonen f 16,60 tot f 21,—. Augurken f 33,— tot f 48,— Noord-Holl. Suikerp. f 5,— tot f 6,80 Claps Favorite f 5 40 tot f 14,— Souvenir de Congres f 4.— tot f 5,50, Conceiler k la Cour f 5,— tot f 9,50 Jutten f 7,50 tot f 11,—. Beuré Merode f 8,50 tot f 9,70 Zoete Appelen f 11,50. Peren (val) f 3,50 tot f 5,— Appels (val) f 2,30 tot f 7,— per 100 kg. Gele pruimen f 5,— tot f 11, Reine Victoria f 9,50 tot f 15,— per 100 pond Veiling van Donderdag 3 September, Kipeieren 45-50 kg. f 3,35 tot f 4,05. 58 60 kg f 5,85 tot f 6,15. bruin 60 kg. f 5,90 tot f 6,20. Eendeieren 67 kg. f 5,10. Aanvoer 13,500 eieren. ROTTERDAM, 1 Sept. 1931. Op de heden in ons Veilingslokaal, War. aoezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den dc volgende prijzen besteed': Kipeieren f 3,— tot 5,95 Ëendeieren4,40 tot 4 95 Ganseieren tot Aanvoer 135.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5