Pil nummer Beslaat uil twee Bladen WOOSÏGNOWSBS Zaterdag 5 September 1931. No. 3778 TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. SCHAAKRUBRIEK. 1 w «1 "iifl I 8 HP wm wm, "lil" Ui s WÊ m, iilll iili! Hl a ru Kd4—c5(of Rc8) DAMMEN. GEZICHT C DE OUDE VESTING NAARDEN* VAN BOVEN AF. DRAISIflAvANVALKEMBURG'S- e ~A --iLEVERTR/^ Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning, Gerarduslaan 15, Eindhoven, No. 212. Probleem no. 240 heeft tot sleutelzet 1. f4. Onvolledig tempo-probleeim met een Grimshaw op b6. Oplossing probleem no. 247. 1. Pc7; 2. Pg5; 3. Ph8; 4. Pf7 mat. Oplossing probleem no. 248. 1. Pc7; 2. Pb5; 3. Pa3; 4. Pc4 mat. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen opzenden. Vanaf de volgende week worden weer wed strijdproblemen geplaatst. J. P. Coppens L. Weeda F. C Laas „Udi" D. Kareis €3. Duvergé J. Hofland P. Klein G. van Gelder A. Verbrugge 240 Totaal Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 240. 239 2 2 2 2 2 2 2 71 68 49 40 28 22 0 prijs 72 53 44 32 26 4 2 2 2 Tot ons genoegen zien we wederom twee trouwe oplossers terugkomen. Wie maken het dozijn vol? In Rotterdamsch Schaaknieuws van Augustus werden een paar aardige eindspelen besproken. Hier volgt er een No. 320. Wit moet tempo winnen derhalve 1. Ra8_e4 Ra6~c8 2. Kc3—c2 Bedrieglijk is 2. Kd3, Ra6f; 3. Ke2, Kb4; n v c ,5' Ke3' Re2! 6. Kd4, Kb4; 7. Ke5, Kc3; 8. K16, Kd2; 9. KXg5, Ke3, en wit kan niet meer winnen. ic"z"kz Kc5~d4(of Ra6) ^~c3 Rc8„a6 5. Re4^a8 en zwart kan óf Kd3 of Rb7 niet verhinderen. (Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Sommelsdijk) Oplossing probleem no. 61. (Het slaan wordt door twee stipjes aangeduid) De stand was Zwart: 1, 6, 7, 9, 11, 13, 14, 29. Wit: 18, 21, 26, 27, 39, 42, 48, 50. WitZwart 1. 18—12 7 18 2. 39—34 29 40 3. 50—44 40 49 dam. 4. 21—1$ 49:21 5. 16 7 1 12 6. 26 10. Gewonnen, Oplossing Eindspel no. 62. De stand was Zwart38. Wit20, 24, 47. Wït wint alleen door Zwart dam te geven. Wit 47—42, Zwart 38 47, Wit 20—15, Zwart 47 20, Wit 15 24 en wint. Oplossing Eindspel no. 63. De stand was Zwart23, 40. Wit: 32, 39, 43, WitZwart 1. 39—34 40 29 2. 43-39 29-34 3. 39 30 23—29 4. 32—28 en wint eenvoudig. Probleem no. 64. Zwart: 8, 11, 12, 13, 14, 17, 21, 27, 35. Wit25, 28, 33, 36, 38, 39, 45, 48, 50. Wit speelt en wint. Eindspel no. 65. Zwart15 dam, 26, 35, 42. Wit: 16, 27, 36, 39, 41, 45. Wit speelt en wint. Eindspel no, 66. Zwart: 3, 5 dam. Wit: 13, 15 dam, 47. Wit speelt en wint. Oplossingen in de volgende rubriek. CORRESPONDENTIE. Abonné te Middelharnis. Betreffende Uw vraag kan ik U mededeelen', dat de damclub „Sommelsdijk" geen leden aanneemt beneden de 20 jaar, doch voegt U tot den secretaris Joh. van Rikxoort, Langeweg, Middelharnis. J. H, te Dirksland. Ik zal het voor U plaatsen, doch volgende week nog niet. DAMCLUB „SOMMELSDIJK". Het bestuur van bovengenoemde damclub maakt bekend, dat haar competitie een aanvang zal nemen op 21 October a.s. Zij, die echter deel wenschen te nemen, moeten zich opgeven voor 14 October a.s. aan het secretariaat, Langeweg, Middelharnis. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK, op Dinsdag 1 Sept., n,m. 3 uur. De Voorzitter, burgem. L. J. den Hollander, opent de vergadering met gebed. De raadsleden A. A. Mijs (V.B.), J. H. Dij kers (A.R.), M Joppe Jz. (V.B.), J. Ie Comte (S.G.P.), J. A. Slis (Wild), A. Roetman (A.R.) E. v. d. Doel (A.R.), K. Korteweg Cz. (A.R), T. v. d. Doel (A.R.) en H van Es (V.B.) leggen in handen des voorzitters de voorge schreven eeden af, de heer J. Blok Mz. (S.D.A.P.) legt de verklaring en belofte af. De VOORZITTER zegt er van overtuigd te zijn, dat de leden, die zitting hebben genomen, dit hebben gedaan met de beste bedoelingen. Hij hoopt, dat hen lust, kracht en gezondheid moge worden geschonken om de belangen der ge- meerite Sommelsdijk naar hun beste weten te bevorderen. Daarna is aan de orde punt 2 der agenda: benoeming wethouders. Bij de eerste stemming worden uitgebracht op den heer Dijkers 7, op den heer Mijs 3 en op den heer Slis 1 stem. Alzoo is gekozen de heer Dijkers. Op verzoek des Voorzitters verklaart deze zijne benoeming aan te nemen. De VOORZITTER feliciteert den heer Dij kers met zijne benoeming. Bij de tweede stemming worden uitgebracht op den heer Mijs 6 stemmen, op den heer M. Joppe 3 en den heer Le Comte 1 stem, terwijl 1 briefje oningevuld was gelaten. De heer MIJS verklaart desgevraagd zijne benoeming aan te nemen. Hij wil daaraan toe voegen, dat hij deze benoeming evenwel niet gaarne aanvaardt. Hij is altijd zoo naief geweest te meenen, dat er een geest van vertrouwen heerschte in het college van B. en W. Daarin is hij evenwel teleurgesteld. Onder de gegeven omstandigheden zal hij evenwel de benoeming aanvaarden. De VOORZITTER wenscht den heer Mijs eveneens geluk met zijne herbenoeming. Door het nieuw-benoemde raadslid den heer M. M. Schut is de geloofsbrief ingezonden. De VOORZITTER benoemt eene commissie van onderzoek daarvoor. Deze adviseert tot toelating, waartoe wordt besloten. Ingekomen is een brief van de Commissie van Beheer voor de gemeenschappelijke gasfabriek van Middelharnis en Sommelsdijk, betreffende de wisselplaats in de haven achter de fabriek. De Commissie bericht daarin, dat een rapport omtrent deze aangelegenheid, door den Directeur der fabriek werd opgesteld en door den voor zitter en secretaris gezonden aan den Raad van Middelharnis en het Provinciaal Bestuur. De Commissie van Beheer, noch haar voorzitter of secretaris zijn verantwoordelijk voor den inhoud van het bedoelde rapport. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Mej. N. Vis zendt een dankbetuiging voor de haar toegekende jaarwedde-verhooging en het Bestuur van de Vereeniging Lighallen Middel- harnis-Sommelsdijk voor de verleende subsidie. Enkele bewoners van den Oostelijken Achter weg berichten', dat zij grooten hinder onder vinden van een stookgelegenheid bij de slagerij van A. Luijendijk, waarin beenderen worden gestookt, hetwelk in de omgeving een ondrage- lijken stank verspreidt. Besloten wordt aan den slager Luijendijk een schrijven te richten, opdat hij met het stoken van stankverspreidende stoffen ophoude. Mocht daaraan niet worden voldaan, dan zal dit euvel strafbaar gesteld worden in de Politieverorde ning. De Kon. Ned. Politiehondenvereeniging zendt een brochure, waarin gevraagd wordt of de ge meente lid wil worden. De contributie bedraagt 10 per jaar. Besloten wordt aan dit verzoek geen gevolg te geven. De commissie belast met de verdeeling van het werk aan de gemeente onder de werkloozen zendt het verslag van hare werkzaamheden ge durende den winter 1930-31. De VOORZITTER leest het verslag voor. Daaruit 'blijkt, dat de Commissie bestond uit de heeren J. Blok Mz., A. Roetman en J. van Zetten. Ze werd bijgestaan door den correspon- dent der arbeidsbemiddeling. Het werk aan de gemeente, dat daarvoor in aanmerking kwam, werd onder de werkloozen verdeeld gedurende het tijdvak 5 Jan. tot en met 23 Mei 1931. In het geheel hebben zich 114 verschillende werk loozen aangemeld. Door die werkloozen werd een totaal aantal werklooze dagen bereikt van 1930. Van de verschillende werkloozen, die zich aanmelden, werden in hef geheel 14 verschillende personen te werk gesteld. In het geheel werden 119 weken werk verstrekt. Het verslag wordt voor kennisgeving aan genomen. B. en W. stellen voor te besluiten tot het aangaan van een geldleening groot 4500 met de N.V. Maatschappij voor Gemeente-crediet te Amsterdam, tegen een rente van 43/s a pari, af te lossen in 30 jaren en tot dekking van rente en aflossing aan te wijzen de gewone middelen der gemeente. De VOORZITTER licht toe, dat deze leening noodig is voor den aankoop van den grond aan de Molenlaan voor de fam. Stoop. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De gemeenterekening 1930 wordt den Raad aangeboden. Het punt der agenda: Bespreking uitbreidings plan, wordt aangehouden tot de geheime ver gadering. Ingekomen' is een verzoek van A. C. en J. van Driel om grond aan de Ringstraat in erf pacht. B. en W. stellen voor aan verzoekers in altijd durende erfpacht uit te geven een perceel bouw grond, ter grootte van plm. 900 M2, gelegen aan de Ringstraat, tegen een jaarlijkschen prijs van 8 cent per M3, voor het stichten van een viertal werkmanswoningen, zullende de grond moeten zijn bebouwd voor 1' Jan. 1933. B. en W. hebben bij hun voorstel rekening gehouden met de bedoeling van Ged. Staten om de breedte van de Ringstraat mettertijd te brengen op 20 M„ terwijl dan langs de Kreek een voetpad wordt aangelegd van plm. 2.50 M. Aan de erfpachtsuitgifte ware voorts de voor- C. v. d. Poel (aftr.) met 5 stemmen en 2 blanco en Joh. Roodzand (aftr.) met 4 stemmen en 3 blanco. De heer VAN DER POEL feliciteert allen met hun benoeming en voor zichzelf verklaart hij dat hij zijn ambt met Gods hulp hoopt aan te nemen. Bij de ingekomen stukken was een brief van Mej. Ingeneege waarin zij verklaarde de be trekking van onderwijzeres te aanvaarden en een schrijven van Ged. St. waarin de uitgifte van grond in erfpacht wordt goedgekeurd. De rekening van 'het Algemeen Armbestuur werd goedgekeurd en vastgesteld met een batig slot van 1317.06. Aan achterstallige landpacht is nog 638.— verschuldigd. De heer HAGENS (V.B.) vindt dat bedrag wel wat hoog en vraagt of dat nog te innen is. De VOORZITTER zegt dat we wel wat ge duld moeten gebruiken, maar de schuld 'blijft staan en zal toch eens betaald moeten worden. De rekening van het vleeschkeuringsbedrijf wordt vastgesteld op ontvangsten en uitgaven 4469.44 van den gewonen dienst en op 1082.41 van den kapitaaldienst. De winst be draagt 57.41 en aan keurloonen werd een be drag van 4057.— ontvangen. Van het gasbedrijf werd eveneens de reke ning vastgesteld en sluit op den gewonen dienst met 42240.60 in ontvangsten en uitgaven. De waarde te verbinden, dat, zoolang de gemeente den grond, bestemd voor de verbreeding van de Ringstraat en den aanleg van het voetpad, niet noodig heeft, deze door de eigenaars der wo ningen in huur moet worden genomen tegen een 'jaarlijksche huursom van 0.40 per 13.5 M2 (roede). Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Vervolgens is aan de orde een voorstel van B. en W. tot aanschaffing van een tweede mo torbrandspuit en tot verkoop van de roode hand brandspuit met het daarbij behoorende materiaal. De VOORZITTER licht toe, dat we wel een hoop brandbluschmateriaal hebben, maar het is niet meer zoo deugdelijk. Ook de motorbrand spuit wordt al aardig oud. De heer VAN ES (V.B.) informeert naar het verschil der batige saldi, waarmede de ge meenterekening 1930 is begonnen en waarmede zij sluit. De VOORZITTER deelt mede, dat de re kening is begonnen met ongeveer 19000, zij sluit met ongeveer 9600. De here VAN ES (V.B.) concludeert, dat de dienst 1930 het saldo dus met een groote 9000 heeft verminderd en nu komen B. en W. nog met een voorstel tot aanschaffing van een motor- brandspuit. De VOORZITTER antwoordt, dat het brand weermateriaal toch altijd noodig is. De hand brandspuit kost zeer veel aan bediening. De motorbrandspuit is niet meer in alle opzichten te vertrouwen. De heer VAN ES zegt, dat, indien de zaak geen uitstel kan lijden, hij met het voorstel van B. eri W. accoord gaat. De VOORZITTER zegt, dat de Brandweer commissie er ook op aandringt, dat er deugdelijk materiaal wordt aangeschaft De heer T. VAN DEN DOEL (A.R.) infor meert, wat voor spuit B. en W. denken aan te schaffen. Zal de nieuwe spuit een grootere capaciteit hebben dan de oude. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. een aanbieding hebben ontvangen voor een spuit met een capaciteit van 1500 L. .per minuut. De oude spuit geeft 500 L. per minuut. In deze spuit staat een Ford-motor. De gevraagde machtiging wordt aan B. en W. verleend. Een verzoek om afschrijving aanslag honden belasting van H. van Rixkoort wegens opruiming hond wordt toegestaan. De heer T. Buurveld wordt voor vast aan gesteld als weger. Het punt der agenda: Benoeming havenop zichter voor a.s. suikerbietencampagne, wordt ter bespreking aangehouden voor de geheime vergadering. Bij de rondvraag informeert de heer SLIS of de sproeiwagen soms verkocht is. De VOORZITTER zegt van niet, maar hij belooft de straten en wegen wat meer te zullen laten besproeien. De heer JOPPE dringt er op aan om het oprei in de Oost-Krakeelstraat te laten bestraten, 't Is er een stofboel. De VOORZITTER zegt overweging toe. De VOORZITTER herinnert er aan, dat de heer Mijs bij spr.'s afwezigheid in de vorige vergadering een woord van afscheid heeft ge sproken tot den heer Blok. Ook hij wil den heer Blok nog dank zeggen voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan. Het is, zooals de heer Mijs dat in de vorige vergadering reeds op merkte, de heer Blok heeft altijd den' juisten toon weten te bewaren, ook al waren de bespre kingen al eens scherp. Alhoewel de heeren Koote en Van Zetten thans niet meer aanwezig zijn, wil spr. ook tot hen een woord van dank richten voor alles, wat zij in het belang der gemeente deden. De heer BLOK dankt den Voorzitter voor dei tot hem gerichte woorden. Dan sluiting. VERSLAG der vergadering van den Raad der gemeente DIRKSLAND op Dinsdag 1 Sept. 1931, Wegens afwezigheid van den Burgemeester neemt Weth. v. d. Poel het voorzitterschap waar. Hij opent de vergadering met gebed. Hierna worden de raadsleden beëedigd be halve de H.H. J. C. de Bonte en W. Hagens, die de belofte afleggen. Tot Wethouders worden gekozen de H.H. opbrengst van gas bedroeg 33.516.21, terwijl aan den directeur als tantième wordt uitgekeerd 331 De gemeenterekening over 1930 werd voor- loopig vastgesteld in ontv. op 166.760.20 en uitgaven 159.794.40)^. Saldo 7.965.73 van den gewonen dienst en van den kapitaal- dienst op 593.989.37 in ontvangsten en uit gaven op 552.104.03Saldo 41.885.34. Bij de rondvraag richt Weth. VAN DER POEL het woord tot het eenigst nieuwe raads lid den heer G. v. 't Geloof, die voor de Staatk. Geref. Partij een zetel bezet. Spreker hoopt dat dat de heer v. 't Geloof alles zal doen wat noodig is in 't belang der gemeente en dat er een aangename samenwerking mag zijn. De heer VAN 'T GELOOF dankt voor het gesprokene en hoopt dat de woorden van den Voorzitter in vervulling mogen gaan. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE op Dinsdag 1 September, des nam, om 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Sterk, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Hierop worden de raadsleden beëedigd. De VOORZITTER heet den nieuwen Raad welkom en wijst op de zeer ongunstige tijds omstandigheden, waardoor ook de gemeente- financiën in minder gunstige positie zijn ge komen'. Het ziet er niet heel rooskleurig uit, daarbij komt de noodzakelijkheid van werkloos- heidszorg, zoodat het een met het ander veel wijsheid en voorzichtigheid van den Raad zal vorderen. Spr. hoopt, dat de nieuwe Raad krachten zal ontvangen om de moeilijkheden het hoofd te bieden, en dat de aangename toon en samenwerking, welke dezen Raad immer heb ben gekenmerkt, ook nu gehandhaafd zullen blijven. Dan stelt spr. aan de orde de wethouders verkiezing. Bij eerste stemming wordt met 5 stemmen gekozen' de heer Prince. Bij tweede stemming verkrijgt de heer Visbeen vier en de heer Nelisse 3 stemmen. De VOORZITTER feliciteert de heeren Prince en Visbeen met hun benoeming en hoopt, dat zij in het belang der gemeente mogen werk zaam zijn en dat er ook in het college van B. en W. steeds warme samenwerking zal zijn. Dan wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van de openbare vergadering van den Raad der gemeente HERKIN- GEN op Dinsdag 1 September 1931, des v.m, 10 uur (o, t.) Burgemeester Visscher was wegens verlof afwezig. Weth. Deri Boer was aangenomen deze vergadering te presideeren. Er was 1 vacature, n.l. J. Kalle, wiens geloofsbrieven niet waren onderzocht, omdat deze in de plaats was ge komen van J. de Geus Wz., die bedankt had. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot het afleggen van den eed; door alle leden worden de bij de wet vereischte eeden afgelegd. Daarna worden de notulen geteekend. De heer VAN KE1MPEN vindt het jammer, dat de burgemeester er niet is; tevens, dat de geloofsbrieven van den heer Kalle niet onder zocht waren, waardoor deze thans niet kon tegenwoordig zijn. Spr. zegt, dat door de (S.G.P.) fractie tijdig een vergadering was aan gevraagd, waardoor het mogelijk ware geweest, dat de heer Kalle ook thans tegelijk met de an deren zitting had kunnen nemen. De wethouders gaan in deze ook niet vrij uit. Zij hadden een beetje pressie moeten uitoefenen, opdat de ge vraagde vergadering had kunnen worden ge houden', De heer VAN ECK: Wij hebben geen ver gadering uit te schrijven, dat berust bij den i burgemeester. De heer VAN KEMPEN: Ik moet beslist den j gang van zaken afkeuren. Er wordt een ver gadering gevraagd, wat niet wordt toegestaan. Later wordt er een bespreking gegeven. Spr. vindt een dergelijke handelwijze heelemaal niet goed. De heer DE GEUS merkt nog op, dat er een verzuim gepleegd is wat betreft de wijziging der Ambtenarenwet. Ingekomen stukken. Schrijven van de heeren L. Huizer en A. W. Soeteman, dat ze beiden hun benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim hebben' aangenomen. Opname boeken en kas van den gemeente ontvanger, saldo 1190.—idem Algemeen Arm bestuur, saldo 382.2714- Beide waren met bescheiden in orde. Adres van een 3-tal leden van den Raad, waarin ze voorstellen een wijziging in de winkel sluitingswet. Aangezien dit adres nog niet in B. en W. is behandeld wordt voorgesteld dit aan te hou den tot een volgende vergadering. Wordt goedgevonden. De heer VAN KEMPEN: Ik hoop, dat B. en W. in September dan nog een vergadering zul len uitschrijven, waarin de zaak wordt be handeld. Wijziging verordening op de schoolgeldhef fing. Deze behoort in overeenstemming te wor den gebracht met art. 37 der Rijksinkomstenbe lasting. Wordt voorgesteld de nieuwe verorde ning dienovereenkomstig te wijzigen. Thans volgt de wethoudersbenoeming. Allereerst in de vacature Den Boer. Er waren 6 briefjes. Hiervan verkreeg de heer C. van der Velde 4 stemmen en de heer J. van Kempen 2 stemmen. Gekozen de heer C. van der Velde als eerste wethouder. Vacature-Van Eek. Bij deze stemming ver kreeg de heer J. M. van Eek 4 stemmen en de heer J. van Kempen' 2 stemmen. Gekozen de heer J. M. van Eek als tweede wethouder. Beiden nemen onder dank hun benoeming aan. De heer VAN KEMPEN: Het valt me wel een beetje tegen deze stemming. Ik had gehoopt, dat de heeren, voornamelijk die der A.-R. raads fractie, zich aan het program zouden gehouden hebben. De stemming valt niet uit in den geest der evenredige vertegenwoordiging. Ik had zelf dan ook nog een kansje gemaakt, niet om het baantje zelf, maar 't behoorde eigenlijk zoo, dat een onzer hiervoor in aanmerking kwam. De heer VAN ECK: Ik heb niets te maken met een program. Ik vind, dat menschen, die goed voor de gemeentebelangen zijn, die moeten benoemd worden en laat dan verder alle pro grams maar rusten. De heer VAN DER VELDE: Wat de heer Van Kempen zegt is volkomen waar. Ik stem volgens mijn eigen geweten. Onderzoek geloofsbrieven van den heer Kalle. Hiervoor worden aangewezen de heeren J. van Kempen en C. v. d. Velde. Bij monde van den heer VAN DER VELDE wordt gerapporteerd, dat alles in orde is, waar na tot toelating wordt besloten. Dezelfde heeren hebben' ook onderzocht de gemeentebegrooting 1932. Ze stellen voor deze zoo voorloopig vast te stellen met een kleine opmerking van den heer Van Kempen. De heer VAN KEMPEN: Ik trof aan een post groot 100 voor onderhoud wegen, wat ik wel wat weinig vind. Ik zag die gaarne ver hoogd met 200, zulks in verband met het stratenplan. De heer VAN ECK: Laten we dan eerst het stratenplan behandelen. De heer VAN KEMPEN: Ik stel voor de post met 200 te verhoogen. Wordt goedgevonden. De heer DE GEUS: Ik zag ook nog gaarne een post op de begrooting voor de werkloos heid en wel een post groot 1000. De heer VAN ECK: Dat is heel mooi, maar waar moet de gemeente het geld vandaan halen Laten de menschen zelf ook eens iets doen. Laten ze zich organiseeren, dan krijgt de ge meente een groot deel van 't uitgekeerde van 't Rijk terug. Op andere plaatsen, zooals Mid delharnis en Sommelsdijk, zijn ze toch ook ge organiseerd. De heer DE GEUS: Ik hoop natuurlijk, dat het niet noodig zal wezen, maar ik heb dan mijn plicht gedaan tegenover de werkende klasse. De heer VAN KEMPEN: Je kunt afwachten wat ze doen zullen. De heer VAN DER VELDE: Kan dat niet verdaagd worden De heer DE GEUS: Zeker kan dat nog een oogenblik uitgesteld worden. De heer VAN ECK: Maak er dan eens werk van, de Geus, dat die menschen zich orga niseeren. De heer DEN BOER: Nu is het vermenig- vuldigingscijfer 1.25, maar dan komt het zeker op' twee. De heer DE GEUS: Nu moet je niet denken, dat ik hier zit om de belastingen op te drijven, verre van dat, maar er moet wat gedaan wor den. Spr. wil dan voor het geld productief werk. Hij is een tegenstander van steun en dan lui op den een of anderen hoek staan. Neen, voor het ontvangen geld gewerkt, daar is spr. voor. De heer VAN DER VELDE vindt het niet noodig daar nu reeds een post voor op de be grooting te zetten. Er is toch altijd een post onvoorziene uitgaven. De heer VAN ECK: Als het noodig is, de Geus, heb je zoo een vergadering 'belegd om daarover te spreken. De heer DE GEUS: Van der Velde zei zoo even, dat het overbodig is een post daarvoor op de begrooting te brengen. Dat is niet waar. Het is niet overbodig. AJs je later de begrooting wanneer het noodig mocht wezen, wat ik niet hoop, wil wijzigen, moet het eerst weer door Ged. Staten goedgekeurd en daar verloopt al gauw 3 a 4 maanden over. Begrooting wordt voorloopig vastgesteld. Raming kosten in orde brengen wegen, welke verzocht waren door de gemeente over te nemen. Nieuwstraat 1263, Onderlangs 136 en Tuindorp 425. Totaal 1824. De heer VAN DER VELDE: Kan de ge meente die wegen wel onderhouden De heer VAN ECK: Dat kan en mag de gemeente niet. De heer VAN KEMPEN: En het is eigendom van de gemeente, nu nog mooier. De menschen zijn er af. 't Is daar geen particulier eigendom, want dan konden ze het afschieten en bleef je er uit. De gemeente heeft die straten namen gegeven, dus vraagt spr., van wie zijn ze dan Is het publieke straat Ik wijs je op de ge volgen. We zullen dan weer maar eens naar Den Haag gaan. De heer VAN ECK: Je gaat maar gerust, hoor. Ik neem het op me die gevolgen waarvan je spreekt. De heer VAN KEMPEN: Maar dan moet je meegaan naar Den Haag; je moet niet thuis blijven. De heer VAN ECK: Ik ben er eens geweest, maar daar krijgen ze me nooit meer. Vroeg uit je bed en als je er komt, heb je nog niets te

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3