fëP.VIELUOUWEQ Kerk en School. Gemengd Nieuws» Plaatselijk Nieuws* GROOTE BRAND TE GOUDA. ïs van die kiezers verkeerd gezien. Bij verschil van principe kan er toch wel een vriendschap pelijke samenwerking zijn. De menschen, ie den heer Noordijk van zijn plaats verdr g hebben, hebben wel succes gehad; een and«e vraag is of zij de belangen der gem deze daad hebben gediend. ^arN j.L oaat hun verantwoording. In den 1^eer j de laatste Vrijheidsbonder den Raad uit Een snelle afloop der wateren. Het a nog met zoo lang geleden, dat de Raad bijna uitsluitend uit liberalen bestond. Het is misschien wel de schuM der liberalen zelf, dat hun partij zoo verbrokkeld Fs De heer Noordijk was een waardige ver tegenwoordiger van zijn partij. In den Raad was hij geen man van woorden. Maar dat behoeft ook niet In de vergadering van B. en W. durfde hij zijn meening zeggen en kwam hij voor de belangen der gemeente op. Wethouder Jacobs zou dit kunnen getuicfen. Spr. dankt hem voor de prettige samenwerking en hoopt, dat Gods zegen op hem moge rusten en als het kan, dat men hem noq eens in den Raad moge terug zien. De heeren NOORDIJK en DORSMAN dan ken voor de aangename woorden. De heer VAN ES zegt namens de A.-R. raadsfractie te spreken, als hij de heeren Noor dijk en Dorsman dank zegt voor den goeden toon en de hartelijke samenwerking in den Raad. Ook den heer Van Es wordt dank gezegd door de heeren Noordijk en Dorsman. Hierop gaat de vergadering in geheime zitting Spoedeischende vergadering van den Gemeenteraad van DIRKSLAND op Vrijdag 21 Augustus j.l. Na gebruikelijke opening met voorlezing van het gebedsformulier en notulen, kwamen de in gekomen stukken en mededeelingen ter tafel, waarvan niets bijzonders is te vermelden. Punt 3 is een voorstel van B. en W. tot benoeming van een onderwijzeres aan de Open bare School. De voordracht luidtMej. E. Ingenegen, Den Haag, no. 1; van Harlingen te Den Helder, no. 2, en Mej. Ter Mos te Oldenzaal, no. 3. De heer BUTH (A.R.) vraagt waarom de voordracht nu pas bekend is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit ge daan is, omdat het de vorige keer is gebeurd, dat no. 1 der voordracht in een andere plaats was benoemd en dat dit nu hierdoor voor komen wordt. De heer BUTH verwondert zich, dat Mej. Bogerman alhier niet tot de sollicitanten behoort. Naar hij had vernomen meende zij, dat zij auto matisch op de lijst was blijven staan. De heer DE BONTE (S.D.A.P.) is ook van meening, dat dit de gewoonte is. De VOORZITTER zegt, dat dit hier niet het geval is 'en zij opnieuw had moeten solliciteeren. Overigens wil hij voor de stemming eerst in geheime zitting over de benoeming spreken. Aldus wordt besloten. Na heropening wordt met algemeene stemmen benoemd Mej. Ingenegen van Den Haag. n Als punt 4 stond op de agenda een verzoek jan het bestuur der Christelijke leeszaal en ""Bibliotheek om een jaarlijksche subsidie a 250 uit de gemeentekas. Op verzoek van den heer DE BONTE wordt eerst punt 5 behandeld, waarin een verzoek van dezelfde vereeniging om het postkantoor in huur te krijgen van 1 Nov. 1931 tot 1 Notf. 1932, met 5 optiejaren. De VOORZITTER stelt namens B. en W. voor ingevolge het verzoek het gebouw te ver huren voor 450 per jaar. De heer DE BONTE is niet tegen verhuring voor dien prijs, maar acht de optiejaren niet goed, omdat de gemeente ieder oogenblik over het gebouw moet kunnen beschikken. Die mo gelijkheid is wel gering, maar de kans bestaat toch. De VOORZITTER zegt, dat er wel iets voor te zeggen is, maar dat bezwaar is bij de ver huring voor postkantoor nooit gemaakt. Weth. ROODZANT zegt, dat het moeilijk zou wezen, als de vereeniging na een jaar het gebouw moest verlaten. De heer DE BONTE meent, dat de kans door de toenmende centralisatie, het gebouw wel eens noodig zou blijken te zijn. v De heer BUTH is het met den heer de Bonte eens, want we zitten hier uitsluitend voor het belang der gemeente. Als de leeszaal levens kracht heeft, dan is verhuizen geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt besloten het gebouw te verhuren, met dien verstande, dat het lokaal na 1 November 1932 te allen tijde door de gemeente in gebruik kan worden genomen. Alsnu komt punt 4 aan de orde. De heer BUTH vraagt of het bedrag door B. en W. wordt voorgesteld. De VOORZITTER: Neen, het eerste verzoek waar wel een bedrag in genoemd was, was ongezegeld, en het gezegelde verzoek bevatte geen bedrag. Hierna las de Voorzitter het verzoek voor, waarin als motief der oprichting o.a volks ontwikkeling en ontspanning werd genoemd. De VOORZITTER zegt, dat als het practisch nut der vereeniging is gebleken, we het bedrag het volgend jaar altijd nog kunnen vermeerderen of anders verminderen als zij door particulieren voldoende wordt gesteund. De heer DE BONTE heeft groote bezwaren tegen dit voorstel. Hij verwondert zich er over, dat een vereeniging, die pas is opgericht, nu reeds om subsidie aanklopt, want als regel geldt toch, dat zoon vereeniging eerst eens een jaar bestaan heeft. Het voorstel verwondert hem nog meer, omdat er bij B. en W. verleden jaar, toen eenzelfde verzoek kwam van de Dordtsche Bi bliotheek, wel bezwaren waren en zij censuur wilden uitoefenen op de lectuur. Op zichzelf vindt hij het niet erg, dat menschen met een bepaalde levensrichting iets aparts willen heb ben, maar de circulaire, waarin de redenen voor de oprichting der Chr. leeszaal worden genoemd bevat dingen, die niet door den beugel kunnen en de onderteekenaars schijnen het 4e gebod niet te kennen. O.a. wordt een groot gedeelte van de lectuur uit de Dordtsche bibliotheek zwoel en immoreel genoemd en als zooge naamd neutraal voorgesteld. Dat is een be- leediging van de bovenste plank, want de heeren onderteekenaars hebben die neutraliteit niet in twijfel te trekken. Hij had zulke dingen niet verwacht. In de Dordtsche is ook een heele hoop Christelijke lectuur, w.o. werken van Des Amori v. d. Hoeven, Dr. Kuyper e.a. De eigen gerechtigheid springt bij de oprichters wel naar voren. Er is in de Dordtsche niets, dat) als zwoel en immoreel gekwalificeerd kan worden. Het is bovendien ook een beleediging van de lezers der Dordtsche Bibliotheek, want zij willen met deze typeering te kennen geven, dat de lezers naar slechte boeken zoeken. Als men voorts de statuten leest en wel art. 3, dan kan ieder afmeten, dat daar socialistische lectuur mee wordt bedoeld, want immers in die kringen is men tegen het wettig gezag. Het Russische gezag wordt niet wettig genoemd en dat soort bewind zou men hier ook zoo noemen. Het is nog altijd een twistpunt wat wettig gezag is en wat niet. In ieder geval hebben de oprichters der leeszaal het recht zich af te zonderen, maar 'het doel is anders, Bovendien is het geen al gemeen belang als zij alleen Chr. lectuur geeft. De VOORZITTER: Je moet zeggen: Ik zie het niet als algemeen belang. De Tribune zul je er nooit vinden. De heer DE BONTE: Maar ook de Voor waarts niet, want ook die is, evhnals de Vrij zinnige bladen', volgens deze heeren anti-gods dienstig. Op grond van dit voorstel komt ook aan de Dordtsche subsi.die toe. De VOORZITTER: Aan de Dordtsche is de voorwaarde gesteld om boeken, die volgens B. en W. niet goed waren, er uit te doen. Ze heeft dit niet gewild en daarom is subsidie ge weigerd. Dat is de uitspraak van den Raad geweest. De heer DE BONTE zegt, dat er ook nog wel eens een andere B. en "W. zal komen, maar B. en W. hebben niets te den'sureeren. Daarvoor is het bestuur verantwoordelijk. De heer HAGENS (V.B.) leest veel boeken uit de Dordtsche, maar heeft nooit slechte lec tuur gelezen. De heer ZOETEMAN: Als Dordt aan onze voorwaarden voldoet, kan zij ook subsidie krijgen. Daar niemand het woord meer verlangt, wordt het voorstel in stemming gebracht en aan genomen met de stemmen van de heeren De Bonte en Hagens tegen. Hierna neemt de VOORZITTER het woord en spreekt eenige woorden van afscheid tot den heer Buth, die de eenige is, waarvoor een ander in de plaats komt. Hij -dankt hem voor het goede, dat hij gedaan heeft 'en' voor de aangename samenwerking. De heer BUTH dankt den Voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en' zegt voorts, dat het in dit leven een komen en gaan is. Zoo ook hier. Hij is van zichzelf overtuigd, dat hij zijn bescheiden kracht in dienst der gemeente heeft gesteld, al betreurt hij het, dat hij niet dat kon geven, wat hij gaarne had gewild. Toch is hij gerust, omdat hij weet, dat hij nooit de gemeente heeft benadeeld. Als hij uit een ver eeniging was geknikkerd, dan zou hem dat veel leed doen, omdat er daar -dikwijls geheime krachten aan 't werk zijn. De kiesvereeniging heeft echter anders gewild en daaraan moet men zich onderwerp'en, ofschoon hier ook ge heime krachten, gebaseerd op andere factoren, werkzaam zijn. Hij dankt voorts allen voor den prettigen omgang. Weth. ROODZANT zegt, dat het hem leed doet feen man als den heer Buth te zien ver dwijnen. De heer DE BONTE zegt, dat het wel niet de gewoonte is, dat de leden een woord tot afscheid spreken, maar daar Weth. Roodzant daarvan is afgeweken, meent hij dat ook te mogen doen. Volgens spr. is de heer Buth zijn politieke tegenstander, maar hij durft te con- stateer'en', dat het zeer nadeelig voor de ge meente is, dat de heer Buth verdwijnt. Een figuur als de heer Buth kan hier noode gemist worden. Allen sluiten zich bij -het gesprokene aan. Hierna sluiting. SOMMELSDÏJK, De uien worden alhier ge kocht voor 2.50 per H. L. en de aardappelen voor 2.45 per H.L. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 1 Sept. a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgelden. De Raad dezer gemeente is tegen Dinsdag 1 September in openbare vergadering bijeen geroepen, o.a. tot het verkiezen van wethouders. MIDDELHARNIS. De prijzen der veldvruch ten zijn alhier als volgt: Tar-we 10 cent. Haver 5 cent, erwten 15 cent, gerst 5 dent alles per kilo. Aardappelen 2.60 per 70 kilo en uien 2.50 en koepeen ƒ1..per 60 kilo. De landbouwer Iz. v. d. Slik liep met zijn gelaat tegen een hooivork (welke achter in een voer stak) waardoor zijn oog verwond werd. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Maandag a.s. geeft „Sempre Crescendo" ter geleg'enheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een concert in de muziektent op het Burgemeester Bouwmanplein, onder leiding van den heer Coppeé. Programma Aux. bords du Blin, marsch J. Martin. Wilhelmus. Brisis Parfumées, wals A. Eenhaes. Ariane, ouverture L. Boyer. Blaze Away, marsch A, Holzmann. Pauze. Le Regiment qui Passe marsch R. Eilenberg. Wals Nationale, Ch. de Carmont. (Wals over Ned. Volksliederen) Steadfart and True, marsch C. Teike. Wien Neerlandsch Bloed. Alte Kameraden', marsch C. Teike. Tijdens het concert zullen door eenige dames bloempjes ten verkoop worden aangeboden ten bate der kas van „Sempre Crescendo" omdat deze doodarm is. Zij doet daarom een dringend beroep op de liefdadigheid van het publiek tot 'het koopen van een bloempje. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 1 September 1931, des voormiddags half tien uur. Te 'behandelen: 1. Beëediging raadsleden, 2. Benoeming wethouders. 3. Ingekom'en' stukken. 4. Benoeming commissie onderzoek gemeente- rekening 1930 en gemeentebegrooting 1932. 5. Idem begrooting 1932 Burgerlijk Armbestuur, Weeshuis, Vieeschkeuringsbedrijf en Gas" fabriek. 6. Aanbieding gemeentebegrooting 1932. 7. Aanvragen om erfpachtsgrond. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan den heer Burgemeester dezer gemeente is van 3—24 September verlof verleend om zich buiten zijn gemeente op te houden. Aan den dienstplichtige E. L. Trommel is uitstel en aan A. C. Koppenaal vrijstelling ver leend van opkomst voor herhalingsoefeningen. De weegbrug alhier is voor de a.s. bieten campagne goedgekeurd. In deze gemeente is men begonnen met het leggen van een telefoonkabel. Inzet huis met bouwland van wijlen Mej. J. Donk. Koop 1, Huis Ingezet door J. G. Bom op 1850.-. Koop 2. 2.01.50 H.A. (4 gemet 116 roeden) P. A. 'Braber 1130.Totaal 4957.-. Koop 3. 1.28.50 H.A. (2 gemet 240 roeden) A. van den Tol 1235.—. Totaal 3458.-. Koop 4. 1.33.40 H.A. (2 gemet 271 roeden) C, Arensman 1140.—. Totaal 3310. Koop 5. 1.55.83 H.A. (3 gemet 118 roeden) C. Arensman 1425.—. Totaal 4836.—. OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkooping door Notaris Akkerman en T. L. Hartog van Rotterdam in Hotel Moelker van Landerijen van L. A. Neels e.a. Perceel 1 aangeloopen. Perceel 2 gemijnd op 1395.— per gemet. Per- ceelen 1 en 2 gecombineerd gemijnd door de N. V. De Boogschutter op 6867.40 massa. Perceel 3 en 4 aangeloopen. De 4 perceelen dus totaal 13.368.27. Door den gemeenteveldwachter Jordaan is tegen een viertal personen proces-verbaal op gemaakt wegens schending van de eerbaarheid. OUDE TONGE.* De heer D. Prince ontving dezer dagen zijn herbenoeming als controleur van het U. C. B. Het land van A. M. de Jong is bij publieke verkooping afgemijnd door A. van der Sluis voor 840.— per gemet. Dinsdag a.s. zal er een openbare vergade ring van den gemeenteraad plaat hebben des v.m. 10 uur. Tevens zal dan de wethoudersver kiezing plaats hebben. De zwavelzure ammoniak vanwege de plaatselijke vereeniging is aanbesteed aan de Firma Kooman te Dirksland voor 4.54 per 100 kilo. Levering Februari 1932. Dinsdag j.l. zijn plm. 30 ouden van dagen met een autocar het eiland rondgereden. Na des morgens vertrokken te zijn hebben zij te Dirksland ontbeten, en vandaar naar het strand te Ouddorp en des avonds weer te Dirksland waar de muziebvereeniging aldaar hun een af- scheidsserenade bracht. Het was hen aan te zi'en dat zij volop genoten hadden. De heer H. Simons alhier, administrateur der gemeentearmen heeft onslag gevraagd. NIEUWE TONGE, De prijzen der veld vruchten zijn Uien 2.50. peen 1.20 en aar dappelen 2.60 per H.L. Het zoontje van den heer K. had het onge luk in de sloot te vallen. Door toegeschoten hulp was hij echter spoedig op het droge. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente werden verscheept 5300 H. L. aardappelen, 3740 balen uien 'en 500 balen peen. De timmerman G, Buth had het ongeluk Donderdagmiddag met een ladder te vallen, waardoor hij vrij ernstig aan zijn hoofd werd verwond. MELISSANT. Dinsdag is de 78-jarige L. v. d. Mast vertrokken naar de Wilhelminastichting Huis ter Heide, en Woensdag is hij aldaar over leden. Woensdagavond is bij den landbouwer H. van P. een hok met 70 kippen verbrand, doordat een petroleumlantaarn omviel. R. van P,, wiens kleeren vlam vatten is in het water gesprongen en bracht het er zonder letsel af. Donderdag had het zoontje van M. N. het ongeluk met zijn vingers tusschen een dicht slaande deur te raken, waardoor een zijner vin gers zoodanig verwond werd, dat geneeskun dige hulp noodig was. Dinsdagavond had de knecht van den land bouwer K. van Beek het ongeluk met een wagen beladen met erwten van den dijk te vallen. Met eenige materieele schade liep dit ongeluk af. HERRINGEN. Bij de gehouden afslag van een woonhuis ennex klompenmakerij van de er ven A. Mans is dit afgemijnd door A. Wit vliet op 1540.—. Tijdens het verlof van den kantoorhouder A, W. Korvink, zal dit worden waargenomen door den heer Kardux van Stad aan 't Haring vliet OUDDORP. Opnieuw is door den jacht opziener van de Oostduinen tegfen iemand pro- ces-verbaal opgemaakt wegens beleediging. Op den verjaardag van H. M. de Konin gin, is het postkantoor na 12 uur voor postza ken gesloten met genoemd uur is de inwisse ling van oude guldens afgeloopen. Enkele ouden van dagen uit Dirksland, die per autobus een gratis reisje naar hier kon den maken, werden door den caféhouder Van den Doel, een oud-Dirkslander, aan een wel voorziene en met bloem'en versierde koffietafel genoodigd. Dat dit onthaal zeer naar den zin van de oudjes was, laat zich verstaan. Een koopman, die zijn snuisterijen, langs de huizen gaande, aan den man zoekt te bren gen, of, zooals men hier zegt„een kassiesveint" veroorzaakte Dinsdagavond heel wat beweging op het dorp. Door de politie werd hij opgebor gen in de cel op het gemeentehuis. Den vol genden morgen is de man pardoes in de haven gesprongen 'en door schippers weder op het droge gebracht. Hij is van droge kleeren voor zien en des avonds met de tram weggezonden. De blazerschuit O. D. 9 van den garna- lenvisscher M. van der Klooster is tegen het strand omhoog gevaren. De zeevisscher M. Sperling snelde met zijn motorvaartuig te hulp en had het geluk om den blazer vlot te sleepen. Hoewel de blazer lek gestooten was, behoefde voor de terugreis geen bijstand verleend te wor den. M. P. gebruikte even de zaagmachine in de werkplaats van zijn vader. Toen trof 'hem het ongeluk, dat de rechterhand met de tanden der zaag in aanraking kwam. De wijsvinger en de middenvinger werden geraakt, en wel zoo erg, dat de eerste zoo goed als geheel door den dokter is afgezet en de tweede gespalkt. Er be staat goede hoop, dat de middenvinger geheel herstellen zal, hoewel 'het lang zal duren, eer de hand weder gebruikt kan worden. DIRKSLAND. De heer A. de Wilde, onder wijzer aan de O. L. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Holten. OUDDORP. De heer K. van Asperen is ge slaagd voor de akte tuinbouw 'en de heer G. van Zuijen voor Duitsch; beide onderwijzers zijn hier werkzaam geweest. MOEDELOOSHEID BIJ DE ZENDING? Ieder, die aan deze mogelijkheid denkt, ver gist zich. In de laatste tijden hebben wij in ver schillende persberichten duidelijk kunnen lezen, dat de moed niet opgegeven wordt. Immers ons werd gemeld, dat de nieuwe Zen dingskalender voor 1932 reeds verschenen is, dat in het komende seizoen de nieuwe Sumatra- film zal draaien, dat voor het daarop volgend jaar een geheel nieuwe film naar eigen ontwerp in bewerking is, dat dezer dagen verschillende nieuwe uitgaven het licht hebben gezien, enz. Het Zendingsbureau en de Zendingsbesturen willen' wel voortgaan men den aan haar toe vertrouwden arbeid. Het behoeft niet nogmaals gezegd te worden, dat de arbeidskansen in Nederlandsch Indië buitengewoon groot zijn Wel mag hier nog eens op gewezen worden, dat men in Oegstgeest van dag tot dag worstelt om de financieele vragen en zorgen het hoofd te bieden. Dit kan niet anders als men bedenkt, dat ruim 250.000..minder ontvangen werd dan hetgeen tot op heden volgens de raming noodig was. Reeds meermalen werd in de laatste weken gevraagd het werk niet te vergeten, en door bijdragen den voortgang mogelijk te maken. Door het voldoen aan deze verzoeken voor komt men, dat de Besturen moedeloos zouden worden ten aanzien van haar herhaalde vragen om steun. Nieuws van het Zendingsveld. DE MELAATSCHENKOLONIE LAO SI MOMO. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: Op 25 Augustus zal de melaatschenkolonie Lao si Momo van het Ned. Zend. Gen. op de Hoogvlakte van Deli 25 jaar bestaan, welk heugelijk feit op Zondag 30 Augustus feestelijk zal worden herdacht. Het was in 1906 nog een klein begin met 18 melaatschen, die in enkele plaggenhutten werden samengebracht, maar het kleine begin heeft groote gevolgen gehad. De heer en mevrouw van den Berg, die dat begin maakten, waren diep onder den indruk van het rampzalig lot der melaatschen, die door hun samenleving waken uitgestooten. Zij begonnen met wat voor de hand lag. Later werden zij krachtig geholpen om dezen arbeid der barm hartigheid uit te 'breiden. In 1918 werd het werk te Lao si Momo los gemaakt van den zendingspost Kabandjahe en kwam het onder leiding van den heer van Eelen, door wiens energieken arbeid de kolonie uit- gegroei dis tot wat zij nu is. In tal van eens gezinswoningen, die aan de eischen der hygiëne beantwoorden, zijn de bijna 400 patiënten on dergebracht. Een vriendelijk kerkje is er ver reken; en nu hoopt men als aandenken aan het zilveren feest een ziekenzaal voor ernstige pa tiënten te zetten. De kolonie staat thans onder leiding van den heer H. Vuurmans, daar de heer van Eelen zich van het werk heeft losgemaakt om te Batavia medicijrien te studeeren, teneinde zich straks als arts gehee] aan de bestrijding der melaatschheid te kunnen wijden. In het afge loopen jaar bedroeg het gemiddeld aantal pa tiënten 384 met 140189 verpleegdagen. De ge maakte kosten bedroegen gemiddeld 0.35 per man per dag. Met dit geringe bedrag kon heel wat leed verzacht worden en de Bataksche maatschappij voor besmetting bewaard blijven. Maar wat meer zegt: deze melaatschen zijn vatbaar om het Evangelie van Jezus Christus te verstaan. Zij leeren Hem kennen, die goed doende het land doorging, genezende allen, die met kwalen waren bevangen en predikende het Koninkrijk Gods. Van Lao si Momo gaat ook een groote geestelijke zegen uit in het land der Karo-Bataks. ZELFCRITEEK. Het is een bekend verschijnsel, dat wij, Ge reformeerden, er in de beoordeeling van anderen dikwijls niet al te best afkomen. Conservatisme 'en Farizeïsme behooren al tot de meest ge wone beschuldigingen, die ons telkens naar het hoofd worden geslingerd Nu is het op zichzelf niet erg, wanneer men aan kritiek bloot staat. Niemand is volmaakt, wij ook niet en de kritiek kan tengevolge hebben, dat we ons zelf onderzoeken, omdat we ge breken zien, die we zelf niet hadden opgemerkt. Echter is het gevaar groot, dat die zelfcritiek bij ons gaat ontbreken. Juist omdat zooveel tegen ons wordt aangevoerd. Dan komen we in de stemming: natuurlijk is het weer niet goed. Die stemming komt bij ons voor. En wanneer zij, die van ons verschillen, zelfingenomenheid bij ons meenen waar te nemen, dan is dat in den grond der zaak misschien niet anders dan een afgestompt zijn voor de kritiek, die zoo meedoogenloos op ons is uitgebracht. Maar hoe het ook zij, ten slotte is het gevaar voor ons zelf het grootst. Want onze zelfkritiek zou gaan ontbreken en dat mag nooit het geval zijn. Wij mogen niet leven in het besef, dat we in geen geval anders willen worden. Gereformeerd wil zeggen in alles bereid te buigen onder het Woord onzes Gods. Gerefor meerd, de naam drukt 'het uit, verklaart dat we steeds tot reformatie bereid zijn. Tot refor matie in de eerste plaats van ons zelf. We zijn niet gereed met het ter zijde schuiven van de kritiek van anderen. Het kan zijn, dat die kritiek onbillijk is, onjuist. Het kan zijn, dat we tot geen andere slotsom kunnen komen, dan dat men 'bezwafen tegen ons heeft alleen, omdat men niet Gereformeerd is en wij wel. Maar als dat alles zoo is, dan moet het nog beginnen. Dan komen we voor God den Heere te staan, den oppersten Rechter, die tot ons spreekt in Zijn Woord. Voor 'Hem staan we met be schaamdheid des aangezichts, vanwege onze zon den. Zelfonderzoek, dat is toetsen van ons per soonlijk leven, van ons kerkelijk leven aan het Woord Gods. En dat mag geen oogenblik ontbreken, G. HOE MOET DE PREDIKING ZIJN? Ook over de prediking is er verschil van meening. Over den inhoud, den vorm en den duur is men het niet altijd eens. Ik meen, dat over de lengte of den duur van een preek niet zoo heel veel verschil bestaat. In den gewon'en regel moet een preek niet te lang, maar ook niet te kort zijn. Ongeveer anderhalf uur voor een dienst of samenkomst is vrijwel regel. Komt men echter aan de vraag toe, hoe de vorm en de inhoud der prediking moet zijn, dan is de eenstemmigheid niet zoo algemeen. Toch zijn ook hier wel eenige grenzen aan gegeven. Wat den vorm aangaat, zoo zal die zeker on dergeschikt en passend moeten zijn aan den; inhoud. De inhoud, het Centrum der prediking zij al tijd Jezus Christus en Dien gekruist. Elke prediking, die dat mist, is daarom al reeds geoordeeld. Zij is ijdel en onnut en ge tuigt tegen hem, die haar brengt aan degenen, die haar met instemming hooren. Dat beteekent niet, dat een prediking dan reeds goed zou zijn, als de prediker daarin een enkele maal den Middelaar noemt of op Hem zinspeelt. Neen, het doel van elke verkondiging van Gods Woord is Niemand komt tot den Vader, dan door Hem. Alle noodige uitweiding, elk uitstapje op wetenschappelijk of ander gebied, dat niet dient om Gods Woord te brengen en te verklaren, worde angstvallig gemeden. Het leidt de aandacht van het Woord af; dient meestal niet om het Woord te verklaren of uit te leggen maar dikwijls wel om het in te leggen en dat is altijd contrabande. Versieringen behoeft het Woord nietwant het is uit zichzelf zoo schoon, dat onze ver sieringen de schoonheid niet vermeerderen of verhoogen, maar juist minder doen worden, soms zelfs voor diegenen, die het hooren de eigen schoonheid van het Woord Gods ver duisteren. Een getrouw dienaar des Woords vinde zijn ideaal om te gelijken op den vuurtoren bij duis teren nacht. Het licht, dat er van uitgaat, ver spreidt zich en werpt zijn licht op de donkere zee tot heil van den schepeling. Maar van den vuurtoren is verder niets te zien. C. K. DIEN DE ZAAK. NIET UW IK. Ik citeer uit Bavinck's Levensvragen: „Jezus was de naiefste van alle menschenkinderen, naief in dien zin, dat Hij altijd overgegeven was aan zijn taak, aan zijn boodschap, altijd onder de zaak stond en dus boven de menschen. „Ik zoek mijn eer niet". (Joh. 8 50). Nooit ziet ge in Hem de loerende oogen, die wachten op een woord van hulde, van applaus. Nooit speurt ge in één van zijn woorden het kleine afgodje, dat op eenmaal het mooie van een mensch wegneemt, Hij staat altijd onder wat Hij doet, wat Hij zegt. „Ik eer mijnen Vader". Eigenlijk ervaart ge eerst in het diep U in denken van het leven van Jezus, wat ons allen ontbreekt. De schoonsten onder ons, de men schen van heerlijke tijdingen, van rijke getui genissen, zij zijn toch allen nog maar ont troonde koningen, vergeleken met Hem. En dat kleine afgodje „eer" bederft onze ziel, We kun nen nooit meer onszelf geheel kwijt raken, ge- heer onder de zaak staan." „Wie zeggen de mensch'en dat ik, de Zoon des menschen, ben 7" Simon Petrus, antwoordende, zeide: „Gij zijt de Christus, de Zoon des levenden Gods." Zij Hij ons tot verzoener van onze eer-schuld; tot voorbeeld van ootmoed. Sommigen leven netjes, opdat er op hun graf mooi gesproken wordt. Heusch waar. Toch ellendig na Adam's val. Toch hoopvol na Christus' komst. M. P. IN DE GEBOUWEN VAN DEN HUIDENHANDEL INTERLAPIN. Een hevige brand heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag gewoed in de ge bouwen van den huiden'handel Interlapin, van de gebroeders A. en J. Mogendorff aan de Kar- nemelksloot te Gouda. Even vóór 12 uur zagen eenige bewoners van omliggende huizen uit de werkplaatsen, die aan de Eerste Kade zijn ge legen, dikke rookwolken opstijgen. Bijna onmid dellijk daarop sloegen de vlammen uit het pand. Er werd groot alarm gemaakt, en de brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit. Inmiddels waren de vlammen overgeslagen naar het aangrenzende pand aan de Karnemelk- sloot. Het vuur verbreidde zich zoo snel, dat om kwart vóór 1 uur het geheele complex over een lengte van ongeveer 40 M. 'en een breedte van circa 25 M. één vuurzee was. Men' vreesde, dat de brand zou overslaan naar de kantoren en een rij nieuwgebouwde huizen aan de Eerste Kade. Het gelukte den brandweer evenwel, die met 12 stralen het vuur aantastte, dit te beper ken tot de pakhuizen. Omstreeks kwart over 1 uur minderde de vuurgloed eenigszins, maar was toch het gevaar nog niet geweken, want de droge, met naphtaline-poeder geprepareerde hui den 'en duizenden kilo's haar leverden een dank bare prooi voor de vlammen. Het was een geluk, dat de tweede en de derde verdieping over de geheele oppervlakte gescheiden1 zijn door een betonnen vloer. Wel vielen brandende stukken hout door de luiken en langs de trappen in de huiden, die op de tweede verdieping waren op geslagen, maar men wist de vlammen hier tel kens te dooven. Omstreeks 2 uur was men den brand geheel meester en kon het aantal stralen' worden verminderd. Om half drie was de brand zoo goed als gebluscht en kon men zich hoofd zakelijk bepalen tot nablusschen. Eerst vroeg in den morgen is de brandweer ingerukt. Dank zij den betonnen vloer en het kracht dadige optreden van de 'brandweer is het vuur tot de hoogste verdieping beperkt gebleven. Brand- en waterschade zijn echter aanzienlijk. Oorzaak van den brand is vermoedelijk broei in de huiden. De directie der N.V. Interlapin verklaarde, onmogelijk te kunnen zeggen, hoe groot de om vang van de schade is; deze zal echter zeker 1 Yi ton bedragen. De verbrande goederen zijn op beurspolis verzekerd; ook de gebouwen zijn verzekerd. De N.V. is niet verzekerd tegen be drijfsschade, maar men' verwacht, dat het bedrijf, zij 't met eenige stagnatie, zal kunnen doorgaan. De 67-jarige mej. Ponsioen, die naar den brand was gaan kijken, werd door het schouw spel van de hoog oplaaiende vlammen dermate verschrikt, dat zij onwel werd en korten tijd later aan hartverlamming is overleden. STEEKPARTIJ TE BREDA. In e'en' café op den hoek van de Schoolstraat en de Reigerstraat te Breda heeft Dinsdagavond ongeveer 11 uur een flinke steekpartij plaats gehad. Twee broers v. M. vielen opeens zekeren van E. aan, die zij er van verdachten, al te vriendschappelijke betrekkingen met de vrouw van een 'hunner te onderhouden. Zij verwondden van E. ernstig met een mes aan beide polsen. De daders namen de vlucht, en v. E. werd aan het politiebureau verbonden. Zijn toestand is niet zorgwekkend. De recherche heeft Woens dagnacht de gebroeders v. M. gearresteerd. Een van h'en heeft bekend, een steek te hebben toe gebracht. De messen waren weggeworpen. BRAND IN TWEE BIOSCOPEN TE VLISSINGEN. Donderdagochtend om 5 uur hoorde een agent van politie, toen 'hij de Alhambra-bioscoop in de Spuistraat te Vlissingen voorbij liep, ge knetter. Dadelijk stelde hij e'en onderzoek in, waarbij bleek, dat het projectiedoek in brand stond; ook in de onmiddellijke omgeving daar van, o.a. op den vloer was vuur. Met brand- bluschapparaten van de politie en van het ge bouw zelf was het vuur spoedig bedwongen. De exploitant van de Alhambra, de heer S., die boven de bioscoop woont, lag met zijn ge zin in diepe rust.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5