Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden, De bettnis van het Dezln. No. 3776 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931 46ste JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES EERSTE BLAD. Op den Uitkijk. HEVEA (FIETSBANDEN! Hêhtloopend. yzersterk Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGAVEN.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 411® stukken voor de Redactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te xenden aan de Uitgevers Onze tijd kenmerkt zich door ver achting van' het huisgezin. Theoretisch en practisch wordt de onschatbare waarde van het huisgezin verloochend. De groote profeten van het socialisme en communisme hebben geleeraard, dat het huisgezin een ver derfelijke factor is in onze samenleving. De Duitsche socialist Bebel heeft in zijn boek over de vrouw een nieuw stelsel uiteengezet, waarin de vrouw vrij gemaakt is van de knellende ban en van het huisgezin, waar zij in dienst Wan den staat wordt gebracht, waarin kinderen baren een staatsfunctie ge worden is en waarbij dus ook de Staat heeft te zorgen voor de opvoeding van de kinderen. In Rusland tracht men dezelfde idee ingang te doen vinden bij het volk. In de hoofdsteden worden huizencomplexen gebouwd volgens een systeem, waarbij het gezinsleven on mogelijk is en waarin het gemeen schapsleven in intiemeren kring moet worden voortgezet. Ook kent men in Rusland reeds gestichten waar de kin deren door den Staat worden „opge voed". En practisch ziet men overal en iede- ren dag de gjevallen om zich heen, waaruit blijkt, dat men het gezinsleven veracht .Schending van den huwelijks trouw, echtbreuk, echtscheiding zijn A,n de orde van den dag. De verwording van de maatschappij in onze dagen moet dan ook hoofd zakelijk geweten worden aan de ont wrichting van het gezinsleven. Een deskundige schreef eens in een onzer dagbladen: Wanneer men voor zich neemt een aantal dossiers be treffende jeugdige voogdij-kinderen, regeeringspupillen en tuchtscholieren, dan kan men er van verzekerd zijn, dat in het overgroote meerendeel daarvan bij de aanteekeningen betreffende ou ders opmerkingen staan als: vader al lang dood .moeder leeft samen met een ander; moeder van door, vader leeft in concubinaat; vader door zijn werk den geheelen dag van huis, moeder vier van de zes dagen uit werken, enz. En de noodlottige invloed van het zedelijk slechte voorbeeld van vader of moeder, diwkijls van beiden, of van de door- loopende afwezigheid van één van bei den, uit zich in de slechte gedragingen va nde kinderen, die hen eerst in aan raking brengen met de kinderpolitie, dan met den kinderrechter en eindelijk doen belanden in tuchtschool, opvoe dingsgesticht of voogdijverpleging met de daaraan verbonden geweldige kos- ten" t!et versIa9 van de werkzaamheden der Kotterdamsche Kinderpolitie heeft over één jaar sprekende cijfers, die het bovenstaande illustreeren Van de 778 gezinnen, waar de kinderpolitie moest ingrijpen, waren slechts 184, waar de ouders beiden in leven waren en in huwelijk vereenigd leefden. Slechts 184 normale gevallen alzoo. Van 197 ge zinnen waren de ouders niet meer bij elkaar, leefden derhalve gescheiden van 115 gezinnen waren zij wettelijk gescheiden; in 11 gevallen was er schei ding tusschen tafel en bed; 90 onge- 1 huwde moeders moesten voor haar kinderen ingrijpen van de kinderpolitie gedoogen, evenzoo 2 ongehuwde va ders. Moeilijkheden door de aanwezig heid van een stiefvader kwamen in 25 gevallen voor; door een stiefmoeder in 38 gevallen. Van 5 gezinnen waren beide ouders overleden; vader was weduwnaar in 70 gevallen; weduwe in 41 gevallen. Stelt men nu de moei lijkheden in deze laatste gevallen op rekening van het overlijden van vader of moeder of van beiden en onvoldoen de gezag van de langstlevende, dan gaat dat toch slechts op voor 116 ge vallen. Maar dan blijven er, de 184 normale gezinnen ook een moment ter zijde latende, toch nog 478 (ruim 60 gezinnen over, waarin de ouders zelve zoodanig tekort schieten, dat hun kinderen zich op het verkeerde pad begeven. Dat zijn cijfers uit één stad. En we mogen aannemen, dat het over de ge- heele wereld precies hetzelfde is. En we moeten hierbij in aanmerking ne men, dat de gevallen, waarin de politie zich geroepen acht in te grijpen, verre weg de minderheid vormen. Het groote meerendeel blijft uit de handen der politie. De oorzaak der ontaarding in onze samenleving moet hoofdzakelijk wel gezocht worden in de ontwrichting van het huwelijks- en het gezinsleven. Verschillende factoren hebben hier aan medegewerkt. In de eerste plaats wel de moderne literatuur. Wie een beetje met de moderne ro mankunst op de hoogte is, weet dat schier ieder product van de moderne schrijvers en schrijfsters draait om de huwelijksontrouw, de zoogenaamde driehoeksconstellatie, waarbij het gaat over hij, zij en een derde. Hierbij wordt dan de echtbreuk niet als zonde ge- teekend, maar de zondaar uitsluitend afgebeeld als slachtoffer van een nood lottige vergissing. Die vergissing is dan het huwelijk geweest. Dit vergif wordt in schier ieder modern boek den lezer voorgezet. En duizenden bij duizenden verslinden deze lectuur. Het zedelijk besef moet op die manier afstompen. Daar komt dan bij het bioscoop kwaad. De film is er ook altijd op uit om de huwelijksontrouw als een nood zakelijk iets voor te stellen. Zelfs wordt het voorgesteld als een daad van hoo- gere zedelijkheid. En wie nog durft op te komen voor het ouderwetsche huwe lijksleven, wordt bespottelijk of als vrome femelaar, die de kat in het don ker knijpt, uitgemaakt. De ondermijning van het huwelijks leven is in de kringen van de groote wereld en van de ongeloovige wereld regel worden. Ook socialistische bla den als „Het Volk" en „Voorwaarts" zijn er telkens op uit om de fundamenten van het huwelijksleven te ondergraven. En we kunnen ons niet genoeg wachten voor de theoriën, die uit dien hoek aan ons volk worden voorgezet. Maar toch moeten we ook waakzaam zijn in eigen kring. Ook onder ons Christenvolk treedt de verslapping in. Bij de opvoeding onzer kinderen wordt maar al te veel laksheid en slapheid en gemakzucht aan den dag gelegd. En ook verkeerde theoriën vinden onder ons ingang. Ik las dezer dagen in een onzer Chris telijke tijdschriften een schets, waarin het thema behandeld werd van een meisje, dat bij gebrek aan een Christe lijke H.B.S. de Rijks H.B.S. bezocht en thuis kwam met de boodschap, dat er een dansavond gegeven zou worden voor de H.B.S.-leerlingen. Ook zij wilde er graag naar toe, maar haar moeder had bezwaren. Een Christenmeisje hoorde daar niet thuis. Maar toen het kind van zestien jaar bleef aandringen, gaf de moeder eindelijk toe, onder de overweging, dat haar kind toch een maal voor de keus gesteld zou worden. Het was dus maar het beste, dat haar kind zelf oordeelde of ze er thuis hoor de of niet. En ze liet haar kind gaan onder het gevoel, dat zij haar kind voor goed gewonnen had, ofvoor goed kwijt zou raken Natuurlijk kwam het in deze schets alles goed op de pootjes terecht. Het kind had in eens een afkeer gekregen van het dansen en zij voelde, dat ze in die kringen niet thuis hoorde. Toch scheelde er wel wat aan dat ge zin, want in de schets komt zoo terloops voor, dat vader in de opengeslagen Haagsche Post zat te lezen. Men vraagt zich afwat doet dat blad in een Christengezin Ik geloof, dat er heel wat Christe lijke gezinnen zijn, waar precies op de zelfde manier wordt opgetreden. Dat komt, dat het zondebesef ver vlakt is. Zonde wordt niet meer als zonde gezien. Hier wordt uitgegaan van het systeem: onderzoekt alle dingen en behoudt het goede, aldus valsch het Schriftwoord citeerend, waar staat beproeft alle dingen en behoudt het goede, wat anders is Als een moeder het zonde acht, dat de samenleving, voor den Staat, voor de Kerk, voor de maatschappij en voor de toekomst van ons geslacht, kan niet overschat worden. Het huisgezin is een schepping Gods. Staat en Kerk zijn na den zondeval er bij gekomen. Deze zullen ook weer wegvallen als deze bedeeling zal heb ben opgehouden te bestaan. Maar de waarlijk vrome zal tot zijn Schepper moeten kunnen zeggen: Zie hier mij en de kinderen, die Gij mij gegeven hebt. Het huisgezin wortelt in de schep ping. Het is de oercel onzer samen leving, het fundament, waarop het ge bouw der samenleving rust. In onzen modernen tijd wordt dat fundament ondergraven, daarom heb ben wij als Christenen de dure roeping tegen den geest der eeuw te getuigen in woord en daad. Anders zal het oordeel tegen dit ge slacht ook ons treffen. De vroegere Koning van Spanje bij het verlaten van de Viceroy of India, te Rotterdam, bij het bezoek aan Rotterdam en Den Haag. haar kind gaat dansen, dan mag zij haar kind niet laten gaan. Dan gelden geen zoogenaamde paedagogische over wegingen, maar dan geldt het gebod van Gods Woord. Zonde is zonde en die mogen wij niet doen. Het is trou wens geheel in strijd met de Heilige Schrift, dat we de zonde zouden kunnen doen om een afkeer van de zonde te krijgen. De Apostel schrijft, dat eerst de begeerte komt, deze baart de zonde en de zonde voleindigd zijnde, baart de dood. Dat is de consequentie van zonde doen. We hebben reeds de begeerte tegen te staan. En anders zijn we reeds dienstknechten der zonde. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat deze dingen in Christelijke kringen nog gezegd moeten worden. Maar dat is alles gevolg van de slap heid, die er in menig gezin' heerscht. Dat heet „liefde" tot het kind, maar het kind wordt er het slachtoffer van. En als het volwassen is, keert het het ge loof van vader en moeder den rug toe. Ware liefde kan streng zijn en het kind zal er later dankbaar voor zijn. En vooral gezinnen, waar men de kinderen bij gebrek aan Christelijke inrichtingen op openbare scholen on derwijs doet geven, moet er in huis wel sterk tegengif zijn, een positief Chris telijke opvoeding, zal er iets van het goede zaad in de kinderziel behouden blijven. Men moet het in die gezinnen niet van de kerk of van de catechisatie of van andere menschen verwachten, de ouders moeten het doen en anders is het kind verloren. De beteekenis van het huisgezin voor Leerzaam is wat er pas in Engeland is ge beurd. Zooals wij in de dagbladen gelezen zullen hebben, moest het Kabinet aftreden. Het Kabinet waarvan Mac Donald Premier was, de man die door de roode pers de Engel- sche socialist genoemd werd. Valt hij als zoodanig door het werk van de conservatieve-kapitalistische partijen Volstrekt niet, het zijn de arbeiders zelf die hun partij leider den voet lichten. De leiders der vakver- e'enigingen hebben het „te licht bevonden" uit gesproken en toen was het met het arbeiders kabinet gedaan. Zeer opmerkelijk is wat Het Volk, het Neder- lansch partijorgaan der S.D.A.P, over het Engel sche geval schrijft. Het blad probeert eerst de schuld te geven aan de kapitalisten en conser vatieven. Het 'blad schrijft: het schijnt dat de macht van het groot kapitaal besloten heeft een einde te maken aan het bestaan van het socialis tisch bewind". Bewijzen heeft het blad er wel niet voor, maar het gelooft dat deze wel spoe dig zullen komen Ten slotte bemerkt het blad toch ook wel dat deze tirade al te gek is en eindigt dan zijn artikel met er op te wijzen, dat er oneenigheid was in de arbeiderspartij zelf. Het is natuurlijk een harde noot die de S.D. A.P. hier te kraken krijgt. Met welk een ophef heeft het niet twee jaar geleden gewag ge maakt van het optreden van het Kabinet Mac Donald. Hier was nu eens een specifieke ar beiders-regeering aan het bewind gekomen en dat Kabinet zou de wereld' toonen, waartoe de socialisten in staat zijn. Maar sinds dien kwam er teleurstelling op teleurstelling. Mac Donald bleek ook maar een mensch Van ontwapening was geen sprake. Mac Do nald zei, dat is wel iets moois voor de kleine landen, maar de groote rijken en vooral Enge land kan daar niet over denken En we kregen kruiserbouw 'en vlootrevue's alsof er een echte kapitalist aan het Engelsche roer zat. Maar de arbeiders die zouden het dan toch wel beter krijgen in EngelandMac Donald zou het werkloosheidsvraagstuk aanpakken en in de eerste plaats zorgen dat de arbeiders te eten kregen. Jahet werkloosheidsvraagstuk was de spil waar alles om draaide Het werd de inzet van d.e verkiezingsstrijd. Het werd de leus waarmee men de kiezers opwekte om op de arbeiderspartij te"1 stemmen en waarmee Mac Donald ongetwijfeld het gewonnen heeft. En nu het resultaat? Och het was geen wonder dat de kiezers iets van MacDonald hoopten en zich lieten bepraten om op hem te stemm'en. Het leger der werkloozen in Engeland toen Mac Donald op trad, was ruim één millioen grootEr moest dus wel wat aan gedaan worden. Maar nu op 't oogenblik bij het aftreden van het arbeiders- kabinet, nu de Engelsche socialisten dus blij kens hun verkiezingsbeloften er alles aan ge daan hebben wat ze maar konden, nu is dat zelfde mistroostige armoedige leger van men schen die geen werk hebben, meer dan twee millioen en zevenhonderdduizend man groot... Ach ik noem maar een paar cijfers Dat is wat de Engelsche socialisten niet heb ben gedaan, en ook niet hebben kunnen doen. Maar wat heeft Mac. Donald dan wel ge daan Dat is nu de vraag waar alles om draait en als ik daar een antwoord op geef zal men ver bluft opzienMac Donald heeft precies het zelfde gedaan in Engeland wat de „groot-ka pitalist" Colijn in ons land heeft gedaan en- had willen doen, en waarover de Hollandsche soci alisten wraak geroep'en hebben en waarom ze op de straten van Amsterdam met witkalk ge schreven hebben „Colijn verdwijn." Is het wonder dat ik schreefwat er in En geland op 't oogenblik gebeurt is wel heel leerzaam Colijn heeft dé groote ramp der inflatie zien aankomen en de gulden veilig gesteld, waardoor de gulden zijn waarde behield en de arbeiders hun koopkraql^tigen gulden1 behielden. Toen werd er gesmaald door de roode heeren die bezuinigingen worden op de rugg'en der arbeiders uitgevochten en een beetje inflatie is zoo erg niet. Colijn was de grootste vijand van de ar beiders. Maar nu doet Mac Donald precies hetzelfde. En Thomas een echt lid der arbeiderspartij in Engeland zei nog deze week in een redevoe ring volgens Het Volkdat hij de val der ar- beidersregeering diep betreurde, maar volgens hem maakte de financieele crisis het noodig, dat op het oogenblik alleen werd gelet op de fi- nantieele stabiliteit van Engeland. Het land was gezond, doch het was de plicht van ieder om het zijne bij te dragen in de oplossing der moei lijkheden Dat is ongeveer precies hetzelfde als wat Colijn bij ons gezegd heeft Maar, zult ge zeggen, daarom wordt Mac Donald nu ook door de Engelsche arbeiders aan den kant gezet. Inderdaad, maar 'ik let nu alleen maar op hetgeen „Het Volk" en de andere roode bladen over het geval zeggen. Gaan ze nu ook tekeer over MacDonald net zooals zij het over Colijn gedaan hebben Dat is nu juist hetgeen waar het over gaat in ons land. Zeggen zij nu ronduit: de vakvereenigingen hebben schoon gelijk, die MacDonald pleegt verraad aan de arbeiders, dus moet hij er uit Geen sprake van. Natuurlijk durven zij de vakbonden' niet afvallen, maar evenmin doen ze het MacDonald. Heel zoetstappig schrijft „Het Volk" over een „pijnlijk oogenblik" voor de Britsche Arbeidersregeering. En dat het bestuur der vakvereenigingen zeer sterke argumenten heeft, gelooft „Het Volk" graag en „Het Volk" wil de laatste zijn om als rechter op te treden tusschen de partijen, want een overijld oordeel treft niet hem tegen wien het wordt uitgespro ken, maar alleen hem die het velt Aldus „Het Volk". Hoe zoetelijk naief toch Een „overijld oordeel". Neen, toen het tegen Colijn ging, was het ge'en overijld oordeel, dat de S.D.A.P. velde, het was veel erger, het was een geraffineerd boosaardig plan om Colijn, die precies hetzelfde deed als wat nu MacDonald probeert te doen, als vijand der arbeiders aan den kaak te stellen en af te maken. Dat is nu je reinste demagogie Intusschen juichen we niet graag om den gang van zaken in Engeland. Het is jammer, dat een man als MacDonald door zijn socialistische vrienden in den steek gelaten wordt. De positie van Engeland is niet benijdens waardig. Er is een groot tekort en er zal heel wat moeten gebeuren om de begrooting sluitend te krijgen. Bovendien is er de buitenlandsche politiek, die onder MacDonald de goede richting uitging. Het is zeer de vraag of de arbeiders, die hun leider in den steek laten, hun eigen belang wel dienen. Maar daarop wordt meestal in den socialistischen kring minder gelet. Het gaat er daar maar over of men geen stemmen verliest. Daar draait alles om. Gelukkig zal MacDonald aan de regeering

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1