Kerk en School. Binnenland. Buitenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Marktberichten. ïi U 1: Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Flakkeeschen Boerenbond. Boekbespreking. i eersweg met rijwiel- zaamheden te volgen i groote grijpkranen :ri op de plaats waar et lichaam van den aan den bodem der 1; aan de buitenzijde aan de binnenzijde >or een laag keileem ie bodemsoort (leem ceien)die op ver- odem der Zuiderzee, an de Zuidkust van Efen, en die getoond i te kunnen bieden den aanleg van den onder water de kei- jk opgestort en daar riedt met z.g. onder- hebben niet kleppen pen geopend worden iken dijk, waarna de in zee wordt gestort. i verder op de ver met behulp van de ;lke de in vaartuigen er op den dam uit- L zandlichaam wordt jdam gespoten', waar- igevoerde zand zoo- irmengd, dat het op kan worden geperst; ater in zee kan weg- bezinkt, blijft liggen, /an het zandlichaam sporteurs of drijvende arm op den dijk ge it. wordt in zee gebag- '1 gezogen, maar ook lichaam van den dijk slag beschermd: onder ken van rijshout, be ven water, ter plaatse >et gelden, door steen- Belgische Bloksteen rasmat. 25 K.M. dijk gereed, in 1500 en één van :n gedicht. Juist dezer van Waterstaat de up het plan tot het lij de Middelgronden. oering der Zuiderzee- >t weer in het najaar met het werk klaar dat het stormvrij is. an het laatste sluitgat urt, waarmede de af- gen en Friesland ge geven van de enorme uitdijk verbonden zijn, ,De Volharding" waar ren meter, die de dijk Staat duizend gulden dat gelukkig het 9el£r\ terecht komt. Het 5 apitaal. En vele werk- at. zooiets als trots in :erden, dat ons landje, zulke dingen zoo heel ok al is het een kleine dat bewondering af- fficieele zijde nog de Het is afkomstig van ringermeerpolder ÏERPOLDER, den in den Wieringer- delijk aan voort. Reeds :elte der totale opper- 00 H.A. is van slooten Het oogsten van het gang en dezer dagen pn Wreringermeerrogge eeds ondanks het feit, iwelijks een jaar droo /an ongeveer 300 H.A-, van de dekvrucht ont- jonge gras- en klaver- vraagt om beweiding, kudden schapen kun- en tijd voedsel vinden. ieringermeerpolderdie aar, Kennemerpark 25, altuur brengen van den omtrent de aanneminQ ding alle verlangde in- rom een groot complex d jaar in nog grootere :weiding met schapen, vee, etc., kan worden >en werd aan verschil- eid geboden tot proef- van onderscheidene ge- lollen, welke algemeen c voor het cultuurjaar elegenheid opengesteld, hiervoor eveneens tot i. Ongetwijfeld zal een ng, welke dit jaar bij- id jaar nog belangrijker dit voorjaar zoover de >g één ononderbroken n tijds is daarin groote 'hans treft men n.l. op groote landbouwlood- 20 woningen in het binnen enkele weken De bebouwing in dit lende maanden worden spoedig wordt ook met |en in het tweede kern- aanvang gemaakt. Het er op gericht, om de >rpen zoo doelmatig mo- gelen voor den aanleg ectriciteit zijn in voor- anootschappen beginnen van wijkgebouwén voor |ing der Wieringermeer- maanden zal zich een er vestigen, terwijl het :eed staat zoodra mo- ter hand te nemen. Ook behoefte aan gewoon voorbereidende stappen ngenoemde toekomstige jor middel van breede :ht autoverkeer mogelijk erbonden, aan den aan- :n wordt hard gewerkt, sverbinding met de dor- nd'en aanzienlijk zal zijn r reeds zullen ongeveer >lder woonplaats kunnen neringdoenden en kleine industrieelen een prikkel zal zijn zich in de nieuwe dorpen te vestigen. De directie van den Wienngermeerpolder heeft dit voorzien en daarom de "°°dl9e m.? regelen getroffen voor de beschikbaarstelling van bouwperceelen in erfpacht. Zij is gereed om reeds thans aanvragen in behandeling te nemen en bereid om alle inlichtingen te ver strekken. STAD AAN T HARINGVLIET. Zondag as hoopt des voorm. m de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de heer Blijleven van Stadskanaal. OOLTGENSPLAAT. Voor Hoofd der le O. L. School, hebben zich acht sollicitanten aangemeld. NIEUWE TONGE.* Naar de »Ned.« meldt, is de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift toegezegd van f 2000,— voor het aan« brengen van een centrale verwarming in de kerk, mits het kerkgebouw voor den komenden winter aldus verwarmd zal |zijn. De Kerk' voogdij heeft het aanbod aanvaard. Ook is van het Classicaal Bestuur de goed' keuring ontvangen tot het aanbrengen van een centrale verwarming. Aanstaande week zal er een begin ge» maakt worden met het verven van het in. terieur der Ned. Herv. kerk alhier. HELLE VOETSLUIS. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. J. H. Wessel te Burum. TOESTAND TERTIAIRE WEGEN. ,Door den Bond van Bedrijfsautohouders, ge vestigd te 's-Gravenhage, is dd. 1/ Augustus het volgende adres aan tiet College van Ced. Staten van Zuid-Holland verzonden Hoogedelgestrenge Heeren, Wij veroorloven ons, de aandacht van Uw College voor het ondervolgende te vragen. Bij de weggebruikers is een steeds grootere bezorgdheid ontstaan omtrent den toestand, waarin de zoogenaamde tertiaire wegen in het geheele land verkeeren, als gevolg van het feit, dat deze bij de tegenwoordige wijze van onder houd, als regel niet bestemd zijn tegen het druk ke mechanische verkeer, dat daarop plaats heeft. Tegen de verwachting n.l. in, o.a. uitgespro ken door Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat bij de invoering van de wegenbe lasting en de instelling van het Rijkswegentonds, hebben zeer vele tertiaire wegen door de ont wikkeling van het mechanische verkeer het ka rakter van secundaire wegen verkregen en nu k blijkt, hoe verkeerd het is geweest, bij het op maken van de planiien voor de verbetering van het Nederlandsche wegenstelsel de zorg voor de verbetering van die tertiaire wegen over te laten aan de beheerders daarvan. Niet alleen, dat deze zeer dikwijls niet over voldoend ge outilleerde technische diensten beschikken, om deze verbetering uit te voeren, maar, wat veel erger is, hunne finantieele draagkracht is daar toe bijna altijd volstrekt onvoldoende. Het gevolg is, dat niet alleen de bedrijfsauto- houders, die van deze wegen gebruik moeten maken, groote schade lijden, maar nog erger is, de toestand dier wegen gaat zi'enderoogen ach teruit en krachtige maatregelen zijn reeds thans noodig om er voor te zorgen, dat de wegen ten minste voor het verkeer bruikbaar blijven. Wordt niet spoedig ingegrepen, dan zal de toestand zoodanig verergeren, dat het in orde brengen dier wegen, die voor het verkeer niet kunnen worden gemist, bijna ondraaglijk zware finantieele offers zal eischen. Het Bestuur van den B. B. N., er van over tuigd, dat het niet de onwil, doch voornamelijk de finantieele onmacht van de kleinere wegbe- heerders is, die deze verhindert de tertiaire k wegen in een behoorlijken toestand te houden, heeft zich geruimen tijd geleden gewend tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, met het verzoek maatregelen te willen treffen, zoo noodig door het indienen van een voor stel tot wijziging van de wegenbelastingwet waardoor uit het Rijkswegenfonds aan de Pro vinciën jaarlijks gelden zouden worden ver strekt, ten behoeve van de verbetering van de tertiaire wegen. Hierbij lag het in de bedoeling deze gelden n.l. niet rechtstreeks aan de beheerders der ter tiaire wegen uit te keeren, doch de noodzakelijk heid van deze uitkeering te doen beoordeelen en de verdeeling der gelden te doen geschieden door de verschillende Provincian, opdat op die wijze behoorlijke controle op de uitgaven en op een behoorlijk onderhoud der tertiaire wegen zou kunnen worden uitgeoefend. Tot onze groote spijt is door den Minister van Waterstaat op het verzoek van den B. B. N. afwijz'end beschikt; Zijne Excellentie beriep zich bij deze afwijzende beschikking o.a. op de ver werping van de motie Ebels, die op deze aan gelegenheid betrekking had, door de Tweede Kamer. Onderwijl heeft het College van Ged. Staten in Noord-Holland, eveneens overtuigd van de noodzakelijkheid tot het zoo spoedig mogelijk ingrijpen ter verbetering van de tertiaire wegen, aan de Staten van deze Provincie het voorstel gedaan uit de Provinciale geldmiddelen zelve een bedrag af te zonderen ten behoeve van de verbetering van die tertiaire wegen, welke op een zoogenaamd aanvullend wegenplan door de Provincie zouden worden gebracht. Tevens werd een dergelijk aanvullend Wegenplan ter goedkeuring aangeboden. Wij behoeven Uw College zeker niet te zeg gen, hoe zeer wij dezen maatregel van de Ged. Staten van Noord-Holland toejuichen en wij wenden ons tot Uw College met het eerbiedig verzoek op soortgelijke wijze maatregelen te wil len treffen en over te gaan tot het opmak'en van een aanvullend Provinciaal wegenplan en tot het beschikbaar stellen van gelden op soort gelijke wijze als door de Ged. Staten van Noord- Holland is geschied. Wij voegen aan het bovenstaande toe, dat waarschijnlijk op deze wijze wel geen defini tieve verbetering der tertiaire wegen zal kunnen worden verkregen, doch dat in allen gevalle het vernielingsproces, waaraan deze wegén' als ge volg van het minder goede onderhoud thans blootstaan, zal worden gestuit. In de toekomst zal het onafwijsbaar blijken, dat het onvermijdelijk is, ook ten 'behoeve van de tertiaire wegen, een bijdrage uit het Rijks wegenfonds af te zonderen. Ook de billijkheid eiscfet, dat hiertoe zal worden overgegaan;! immers thans betalen Bui zende automobielbezitters groote bedragen als wegenbelasting, zonder dat zij ooit gebruik ma ken van wegen, ten behoeve van welker ver betering gelden uit het Rijkswegenfonds worden besteed, terwijl hun bij de invoering van de wegenbelasting werd toegezegd, dat als com pensatie van de zware lasten een zoodanige verbetering der door hen te berijden wegen zou volgen, dat de onderhoudskosten van hun auto- materieel belangrijk zouden worden verminderd. Wij stellen ons dan ook voor, te goeder tijd bij de Staten-Generaal op deze aangelegenheid terug te komen, doch hopen, dat Uw College in afwachting van het slagen van deze jjogingen, ons verzoek zal willen inwillig'en'. Met verschuldigde hoogachting, w. g. A. J. TEN HOPE, Voorzitter. w. g. Ir. L. SWAAB e. i„ Hoofdingenieur B.B.N. ONTSLAG VAN ONDERWIJZERS TE BERLIJN. Men meldt uit Berlijn Het gemeentebestuur van Berlijn heeft be sloten tegen 1 October 220 onderwijzeressen en onderwijzers van de lagere en middelbare scho len te ontslaan. De financieele toestand van de hoofdstad heeft dit ontslag noodzakelijk ge maakt. ONGELUK IN DE BERGEN. Uit Lauterbrunüén wordt gemeld Drie Engelsche toeristen, die de Jungfrau be stegen hadden, zijn bij het afdalen in de buurt van het Rottstaler Sattel omlaag gestort. Uit Lauterbrunnen is een reddingscolonne gezonden. Een merkwaardige foto: genomen vlak bij het Hofplein, het woelige hart van Rotterdam, laat het fotografisch beeld daarvan niet blijken. De Delftsche Poort links is als het beeld van een rustige ouderdom en de jeugd van het Gereformeerd Burgerweeshuis op het bruggetje past er zich in haar eeuwenoude kleedij wonderwel bij aan. DE NOOD DER KLEINE DUITSCHE LANDEN. Beraadslagingen der Landsministers te Oldenburg. Dinsdag heeft in het Oldenburgsche staats- ministerie een bespreking plaats gevonden van de landsministers der Midden- en Noord-Duit- sche landen, waarin hoofdzakelijk de financieele toestand werd besproken. De vergadering werd geleid door den minister-president van Olden burg Kassebohm. Er werd besloten een delegatie ptaar Berlijn te zenden, die de Rijksregeering op de hoogte moet brengen van den ernst van den toestand der kleine landen. Over de zitting, die van 15 uur 30 tot 20 uur duurde, werd het volgende communiqué uitgegeven De Dinsdag te Oldenburg bijeengekomen lan- denconferentie, waaraan de regeeringen van de landen Thiiringen, Mecklenburg-Schwerin, Ol denburg, Brunswijk, Lubeck, Mecklenburg- Strehlitz, Lippe, Schaumburg-Lippe deelnamen, heeft zich in diepgaande besprekingen bezig ge houden met den stijgenden financieelen nood toestand, in het bijzonder met de steeds drei gender wordende ontwikkeling van den kas- toestand van de landen en gemeenten, welke onmiddellijke hulp behoeft. Daar de landen bij overmatige bezuinigingen op alle zakelijke uit gaven niet gelooven op dit gebied verdere be zuinigingen te kunnen maken, werd aan een de legatie opdracht gegeven de rijksregeering den grooten ernst van den toestand uiteen te zetten en' aan te dringen op onmiddellijke maatregelen van het Rijk voor verlichting van den toestand der landen. Hierbij moet zeer in het bijzonder de aandacht van het rijk gevestigd worden op de vraag, welke bezwaren er bestaan, wanneer het aan de landen wordt overgelaten op eigen initiatief verdere salarisverminderingen door te voeren. Als verder zeer urgent werd ingezien de kwestie van de credieten op korten termijn, het herstel van de rentabiliteit van het volks huishouden en vooral bepaalde maatregelen op het gebied der werkloozenondersteuningen. EEN VROUW, DIE 12 JAAR ALS MAN WERKTE. De politie te Mainz heeft een merkwaardige ontdeking gedaan, door vast te stellen, dat een vrouw reeds sedert 1919 als man gekleed, zwaar mannenwerk verricht. De nu 46 jaar oude vrouw kwam in 1919 uit Baden te Mainz. Daar zij als vrouw geen werk kon vinden, nam zij het besluit het als man te probeeren. In dien tijd heeft zij verschillende 'betrekkingen gehad, waar in zij algemeen om haar degelijk en goed werk- geprezen werd. Door een toeval ontdekte men, dat er iets niet in den haak was. Haar man, van wien zij ni. gescheiden leefde, gaf zich op voor ondersteuning. Door de gelijkheid van naam werd de zaak ontdekt. DE STEM VAN EEN DOODE. Nora Goldberg, een 23-jarige typiste te Pa- terson in New Jersey, heeft zelfmoord gepleegd. Voor het meisje daartoe overging, sprak zij een afscheidsgroet aan haar ouders in de dictafoon. Zij liet een briefje achter voor de politie, met het verzoek, het gesprokene „te laten afloopen". Zulks geschiedde. Het meisje wekte haar fa milieleden op .elkaar lief te hebben, en vroeg voor zichzelf vergiffenis. DORIS DUKE. Mej, Doris Duke een 19-jarig meisje met blonde lokken is de rijkste jongedochter in de wereld. Zij is een Amerikaansche en de erfgename van de zeer talrijke millioenen van den tabaksmagnaat James B. Duke. Maar één ding verfoeit zij toch wel zeer, en dat is, dat in de winkels de prijzen voor haar verhoogd worden. Zij kent gewoonlijk heel goed de waarde van de ding'en' die zij koopen wil, en wanneer er te veel wordt gevraagd, weet zij ferm van zich af te bijten. Sinds haar 12de jaar draagt zij het gewicht mee der reputatie van het rijkste meisje en zij vindt het niet prettig, daar zij het liefst maar ongemerkt en zonder met overdreven belang stelling te worden lastig gevallen, haar weg zou willen gaan. Zij toeft thans in Frankrijk en winkelt soms in de Rue de la Paix. Het heerlijkst zou zij het vinden in een der groote Parijsche winkels eens door een ver- kooper te hooren zeggen: „Als dit misschien voor u wat duur is, dan hebben wij voor u nog wel iets, dat heel mooi en toch goedkoop is." Toen de oude heer Duke stierf erfde mej. Doris Duke 360.000.000 gulden. DE NOOD IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Harrisburg wordt gemeld Pinchot, de gouverneur van Penssylvania, heeft tot Hoover een brief gericht, waarin hij bijeenroeping van een buitengewone zitting van het Congres vraagt, om de wijdvertakte oeco- nomische crisis te bespreken en „de mogelijk heid van ernstige onlusten" ten gevolge van de werkloosheid. De gouverneur zegt, dat het to taal aantal werkloozen in Penssylvania 900.000 man bedraagt, dit is het vierde deel van het totaal arbeiders in dezen staat. EEN NEDERLANDER TE HAMBURG VOOR DEN RECHTER. Naar Wolff uit Hamburg meldt, heeft daar Woensdag de Nederlander W. terecht gestaan, die in Juli in het centraal station aldaar gepoogd heeft een overval te plegen op het wisselkan toor. De man had den daar aanwezigen beambte met een ploertendooder op het hoofd geslagen, maar deze had nog om hulp kunnen roepen, zoodat W. gearresteerd kon worden. De officier van justitie eischte 5 jaar en 1 maand tuchthuis. De rechtbank veroordeelde W. tot 2 jaar 'en 2 maanden tuchthuis. SMOKKELEN. Te Nieuw-Schoonebeek hebben de rijksambte naren Woensdagnacht 29 uit Duitschland ge smokkelde schapen op onbekende vervoerders in beslag genomen. PREDIKANT-CHAUFFEUR MET ZIJN AUTO TE WATER, De kerkdienst moest worden afgelast, Ds. A. Verhagen, predikant bij de Geref. Gemeente te Middelburg, zou voorgaan in den dienst des Woords bij de Geref. Gemeente onder het Kruis te Enkhuizen. De predikant, die te Westzaan met vaeantie vertoeft, begaf zich per auto naar Enkhuizen. Twee dochters van Ds. Verhagen en drie andere dames vergezelden den predikant, die zelf chauf feerde. Blijkbaar weinig bekend te Enkhuizen, geraakte de auto vóór de Drommedarisbrug, die wel rechtstreeks naar het kerkgebouw der Geref. gemeente leidde, maar voor auto's onberijdbaar is. Bij het draaien op de smalle straat tusschen den Drommedaristoren en de brug, is de pre dikant de macht over zijn wagen kwijtgeraakt, én reed de auto achteruit van den hoogen wal in de Dijkgracht. Het mag een wonder heeten, dat de auto in het ondiepe deel der gracht tot staan kwam, want nu bleef althans de kap van den auto nog boven water en konden de inzittenden, die hevig geschrokken waren, het hoofd nog boven water houden. Onmiddellijk schoot van alle zijden hulp toe. Viermannen sprongen gekleed te water en hebben eerst de vier dames en ten slotte d'en predikant door de portierraampjes uit den wagen getrokken. Het was de hoogste tijd ,want tijdens het redden schoof de auto gedurig weder naar de diepe vaargeul, en dreig de telkens om te slaan. Bij omwonenden zijn de geredde automobilisten van droge kleeren voor zien. De kerkdienst is niet doorgegaan. DE HAGELSCHADE TE 'S-GRAVENMOER Een steuncomité opgericht. Men meldt uit 'sGravenmoer Vanwege het gemeentebestuur is een onder zoek ingesteld naar de schade, die de gewel dige hagelbui van j.l. Zaterdag in deze ge meente in landbouwbedrijven, gro'enten- en fruit- kweekerijen, alsmede in bloemisterijen heeft aan gericht. Dat voorloopige onderzoek is thans be ëindigd en 't blijkt nu, dat de schade 44.823.50 heeft bedragen. Hieronder is evenwel nog niet begrepen het bedrag der schade, toegebracht aan woningen, warenhuizen en plat glas en evenmin die van boomen en grasgewas en van de vele particu liere tuinen, waarin alle groenten en fruit ver nield zijn. Zouden- die bedragen worden mee gerekend, dan zou het schadebedrag, dat door belanghebbenden aan den lagen kant is opge geven, zeer zeker aanmerkelijk hooger worden. Voor menig klein tuinbouwbedrijf is onmiddel lijk -hulp een noodzakelijke eisch. De beschadiging van houtgewas en fruitboo- men zal naar het oordeel van deskundigen zelfs eén volgend jaar nog zeer nadeelig nawerken. Onder persidium van den burgemeester is thans een steuncomité in het leven- geroepen tot inzameling -van gelden, teneinde in de eerste behoeften der slachtoffers eenigszins te voorzien. FABRIEKSBRAND TE BLOEMENDAAL. Door ontploffing van benzinedampen, In de lampenkappenfabriek van de fa. Gobets, gevestigd aan -den Kinheimweg te Bloemendaal, gebruikten e-enige arbeiders bij hun werkzaam heden een bak -met benzine. De benzinedampen hebben' zich in het achtergedeelte van de fabriek verzameld en zijn daar Donderdagmiddag door tot nu toe onbekende oorzaak ontploft. Er klonk omstreeks half vier een hevige slag en een oogenblik later stond de fabriek in -brand. De arbeiders trachtten nog een -deel van den voor raad goederen, gereed zijnde lampekappen, ma teriaal voor verpakking, bussen lak enz. naar buiten te brengen, doch slaagde hierin slechts ten deele, aangezien het vuur zich door de over den grond strooménde benzine in korten tijd door de geheele fabriek, welke een oppervlakte van ongeveer 500 M2 beslaat, had verspreid. Met vijf Stralen op de waterleiding en drie op de motorspuit bestreed de Bloemendaalsche brandweer hetv uur, -doch het duurde ruim een uur voor zij den brand meester was. Veilig heidshalve waren belendende perceelen ont ruimd. Deze hebben alleen waterschade -gekregen De fabriek is geheel uitgebrand. De vrij aan zienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Het optreden van de Bloemendaalsche politie bij dezen' brand heeft bij een aantal persver tegenwoordigers groote ontstemming gewekt. Hoewie zij aanvankelijk op vertoon van hun perspenning op het terrein van den brand wer den toegelaten, liet de commissaris van politie hen na een uur om ondoorgrondelijke redenen door een zijner ondergeschikten van het terrein afzetten. MISUNDERSTOOD. De steward stond in -de 'hall van het schip om de aan boord gaande -passagiers behulp zaam te zijn. „Eerste klas rechts Tweede klas links Een jong meisje stapte aan boord met een baby in haar armen. Als ze een oogenblik weifelde, vroeg de steward vriendelijk: „Eerste of tweede „Och", zei het meisje verlegen blozend, „het is heelemaal niet van mij, ik help maar een vriendin, die aan boord moet." XLIV. De oude wond ging weer open Er werden plannen gesmeed om het bestuur der veiling in handen te krijgen, en ten slotte besloten te trachten een bespreking te hebben met den Burgemeester van Middelharnis, ambts halve voorzitter van deze instelling. -De voorzitter nam op zich, daarover met Zijn Edelachtbare te spreken, en dit plan lukte In café Brinkman te Middelharnis werd op Donderdag 23 November 1916 deze conferentie gehouden. Vooraf werd een gewone bestuursvergadering gehouden en daar deelde de voorzitter mede, dat van Nieuwe Tonge en 9 andere afdeelingen een verzoek was ingekomen om ingevolge Art. 18 der Statuten een „Buitengewone Algemeene Vergadering" uit te schrijven, „ten einde 'het bestuur te wijzen op zijn verplichtingen". Deze clausule had niet anders noch beter kunnen worden opgesteld voor het behoud van den Bond 1 't Bestuur, dus niet alleen de voor zitter en zijn scriba, doch het geheele college werd aansprakelijk gesteld voor de onherstelbare ramp, die Flakkee had getroffen Had men den voorzitter in staat van beschul diging gesteld, dan had dit misschien de uitwerking kunnen hebben, als die van den knup pel in het hoenderhok, doch deze redactie dreef het bestuur niet uit, doch nauwer naar el kander toeAlle leden waren zonder onder scheid overtuigd, dat van plichtsverzuim zeker geen sprake kon zijn, zoodat andere motieven Nieuwe Tonge dreven, tot deze wijze van ver zet en opstand. Bovendien was de medewerking met dit snoo- de plan niet algemeen. De 10 ontevreden af deelingen telden 556 leden, welke op een al gemeene vergadering 36 stemmen konden uit brengen, terwijl de overigen met 422 leden en over 26 stemmen beschikten én bovendien on der die 10 afdeelingen nog wel zouden zijn, welke niet accoord zouden gaan met de tege lijkertijd ingezonden „motie" van de Flakkee- sche handelaars, waarin o.a. deze clausule voor kwam: „protesteert ten sterkste tegen de wijze, waarop de Groentencentrale den vrijen handel aan banden had gelegd, waardoor ver scheidene kooplieden en commis- sionnairs broodeloos zullen wor den gemaak t". De overdrijving lag hier dik op, terwijl met groote woorden nu, minder dan oo-it, iets te bereiken was alleen met vriendschappelijke be spreking en verstandig overleg was, mits ge gronde bezwar-en aangevoerd werden, in Den Haag iets, meermalen zelfs veel te bereiken, en vaak ook al bereikt, zoodat het bestuur een parig was in zijn conclusie, dat de Bond geen instemming kon betuigen aan zulke overdreven voorstellingen. En toen werd het gemeentebestuur van Mid delharnis aangediend, hetwelk vertegenwoordigd bleek te zijn door U. J. Mijs en S. Zeedijk. Door den voorzitter werden de heeren wel kom geheeten en gevraagd te willen mededeelen, hoe het gemeentebestuur of het dagelijksch be stuur der gemeente zich in de toekomst het veilingsbestuur dacht. Mijs, als altoos hoffelijk, dankte het Bonds- bestuur voor de hun geboden -gelegenheid om hier te mogen uiteenzetten hoe zij zich in d e naaste toekomst de veiling dachten. Aller eerst wilde het gemeentebestuur op alle manier medewerken met den landbouw, in wier handen het bestuur der veiling behoorde en in -een nabije toekomst ook komen moest. Ongedacht is Mid delharnis in het bezit van een veiling gekomén, die er toch gekomen zou zijn, zij het dan over eenigen -tijd, op voorstel of op initiatief van den proeftuin. Spreker 'dacht zich een bestuursuit- breiding met b.v. uit elk der 1-3 dorpen van Flakkee één lid, doch zou zich gaarne confor- meeren aan elk ander .voorstel, t zij van dit bestuur of -van den Boerenbond in zijn geheel en was gaarne bereid om daarna onmiddellijk de statuten te wijzigen om deze bestuursuitbreiding mogelijk te maken. Deze verklaring maakte op het Bondsbesituur een allergunstigsten indruk. Er bleek uit de gehouden besprekingen, dat het 'gemeentebestuur ten onrechte -door „de. man op de straat" werd verdacht gemaakt én in d-e schoenen geschoven, dat de belanghebbende boeren' zouden mogen toezien, hoe over en zonder hen zou worden beslist. SOMMELSDIJK. Geboren: Adriana, d. v. Pieter van Dam en Maria van Seters. OndertrouwdGerrit van den Bos, 24 j., en Bastiana van den Sluis, 21 j., beiden alhier. Gehuwd Simon Muller, 25 j., te Dordrecht en Anna Cornelia van der Sluis, 28 j„ alhier, DEN BOMMEL. GeborenCornelis, z. v. W. Venneman en N. Berkenbosch Aagje, d. v. J. de Graaff en M. de Geus; Cornelis, z. v. J. de Graaff en M. de Geus; Anthonia, d, v. J. de Boet en J. P. Kornet. Ondertrouwd: J. C. de Vos, te Middelharnis en H M. Romeijn, alhier. GehuwdJ. W. van den Broek, te Eind» hoven en M. L. de Wit, alhier; J. C. van Neuren, te Stad aan 't Haringvliet en S. Holle» man, alhier. MELISSANT. GeborenNeeltje, d. v. Jac. Neels en W. NachtegaalAren, z. v. L. Nachtegaal en A. Melissant. OndertrouwdT. Jordaan, 25 j., te Som» melsdijk en J. Soldaat, 26 j., alhier. Gehuwd: K. Kareis, 25 j., te Rotterdam en M. K. Bruggeman, 20 j., alhier. »De Jonge Vrouw, Uitgave van Bosch Keuning te Baarn. Al vaker hebben we in ods blad een woord van aanbeveling geschreven over dit frissche Christelijk Tijdschrift voor onze jonge vrou» wen en meisjes. Het geheele jaar, heb ik getrouw van de uitgevers dit Tijdschrift toegezonden gekregen en steeds weer greep ik er verlangend naar, als het werd gebracht. Ik las het altijd met groot genoegen. Er is steeds een groote ver» scheidenheid in de rubrieken. De lezeressen vinden hier veel voor hoofd en hart en hand. En gelukkig kan ik er dit ook bijvoegen, het blad is steeds in positief Christelijken geest geredigeerd. Voor onze meisjes lijkt het mij het beste tijdschrift voor ontspanning en ook voor hun ontwikkeling. Gaarne laat ik hier een resumé van no, elf van dezen jaargang volgen «In De Jonge Vrouw van Augustus be» «spreekt de redacteur Keuning het nieuw «verschenen boek van Gera Kraan—van den «Burg: Het Kuis «De Gouden El«. Hij «geeft daar een weerwoord tegen die critici, «die reeds bij voorbaat een Christelijk boek «terzijde leggen met een zekeren wrevel «tegen de «bekeeringsgeschiedenis. die «daarin voorkomt. Waar het een Christen» «auteur onpiogelijk is, zegt de heer K., «over den mensch te spreken zonder ook «te spreken over diens verhouding tot God, «daar is het hem ook onmogelijk, het stuk «der bekeering buiten zijn werk te houden. «Het nummer bevat verder een verschei» «denheid van verhalen en artikelen, alle «geïllustreerd een bijdrage met portret over «Maria Tesselschade, een artikel over Ker» «kelijke toestanden in Canada, verder Sfeer «en Inrichting van onze kamers, Succulenten» «kamertuinfjes, het kaatste met zeer goede «teekeningen. Mooi is ook de vogelstudie «Gestreepte Duifjes« van Maria Kalff «Handwerken, keuken en huishouding «krijgen als steeds een ruime plaats.« Een enkel bezwaar heb ik tegen de schets «De Streep« van Jo Kalmijn—Spierenburg. In deze korte schets wordt verteld, hoe Hennie, een zestienjarig H.B.Sertje, vraagt om naar een feestavondje te mogen gaan. Ze mag gaan, boewei moeder er bezorgd voor is. En vereenzaamd zitten dan Zaterdagavond vader en moeder in de serre. Maar vader zit «achter de breed uitgeslagen Haagsche Post.« Toen ik deze schets las, dacht ik, hoe komt die Haagsehe Post daar zoo verdwaald. Wij willen, dat in onze Christelijke gezin» nen onze eigen bladen gelezen worden. En als dan in een Christelijk blad, in een schets een beeld gegeven wordt van een Christelijk gezin, dan hoort daar de naam van Haagsche Post niet thuis. Ook met de tendenz van deze schets kun» nen we ons moeielijk vereenigen. Destelling: «laat ons het kwade doen opdat het goede er uit voortkome«, is niet positief Christelijk. Maar behalve deze kleine «slip of the pen«, bevelen we gaarne als altijd dit mooie Tijd» schrift van harte aan. Centrale Veiling te Middelharnis. Aardappelveiling van Dinsdag 18 Aug. 1931» Eigenheimers f 3,— tot f 3,70, Poters f 1,80 per 100 Kg. Aanvoer 35.325 Kg. Veiling van Woensdag 19 Augustus 1931. Bloemkool f 1,30 tot f 6,50. Savoye kool f 4,20 tot f 6.40, Roode kool f 3,— tot f 3,80. Witte kool f 3,70. Komkommers f 2,10 tot f 5,10. Perziken f 3,70 tot f 9,—. Meloenen f 21,- tot f 41,- per 100 stuks. Sla f 1,60 tot f 1,70. Andijvie f 1,70 tot f 2,— per 100 krop. Peen f 3,80 tot f 7,40 per 100 bos. Postelein f 1,60 tot f 13,—. Kroten f 1,80. Augurken f 16,— tot f 41,—. Dubbele princessen f 13,— tot f 15,40. Enkele princessen f 13,— tot f 18,—. Stoksnijboonen f 18,— tot f 31,—. Stamsnijboonen f 13,70 tot f 23,—. Claps Favoriets f 16,— tot f 22,—. Noord»Holl. Suikerp, f 5,70 tot f 8,—. Appels (val) f 5,50 tot f 10,-. Stoofperen (val) f 3,40 tot f 5,50 per 100 Kg Pruimen (witte) f 19,-tot f24,-per 100 pond' Veiling van Donderdag 20 Augustus 1931. Kipeieren 50-52 kg. f 3,75 tot f 3,90. 58 59 kg. f 4,75 tot f 4,85. 59-61 kg. f 4.85 tot f 5,-. bruin 60 kg. f 5,— tot f 5,10. Eendeieren 66—68 kg. f 4,10 tot 4,20. Aanvoer 14 500 eieren. ROTTERDAM, 18 Aug. 1931. Op de heden in ons Veilingslokaal, War. moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» Jen de volgende prijzen besteed: Kipeierenf 4,- tot f 6,20 Eendeieren3,25 tot 4.50 Ganseieren-,- tot Aanvoer 135.000 ituks, DE ROTTERDAMSCHE VEILING -~w

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5