oit nummer oestaat uit tuiee Bladen tweede blad. FEUILLETON Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. TNHOC-STGN0WSES Zaterdag 22 Augustus 1931. No. 3774 DAMMEN. HET ZOUTENDE ZOUT Eindspel no, 59. Zwart41 Wit: 15, 19, 24. Eindspel no, 60. Zwart 44. Wit6, 26, 27. Oplossingen in de volgende rubriek. CORRESPONDENTIE. A. J. te S. Uw stand wordt altijd remise. Abonné te D. Volgende week zal ik uw eindspel plaats'en, doch uw vraag mag ik hier niet 'beantwoorden. Brief volgt. men verwijdert, waarna weer aangevuld wordt met pekelwater, wat later nog eens herhaald wordt. De vaten, die van de deksels worden voorzien en allicht naör elders vervoerd, wor den na de eerste reiniging bijgevuld met groente uit een ander vat, het deksel er op geperst en vastgeslagen, door het spongat met pekelwater volgegoten en de spon er in geslagen. Naast het spongat wordt een klein gaatje geboord, waarin los een houten pen gezet wordt om de zich vormende gassen gelegenheid tot ont snapping te geven. Eens in de week worden de vaten met pekel bijgevuld. Wanneer binnen de vaten geen werking meer is, hetgeen meestal na 3 a 4 weken het geval is, dan moet de houten pen worden vastgeslag'en; het vat is dan dicht en kan later verzonden worden. Zeer nauw sluit zich hierbij aan het maken van zuurkool, welke bereiding al even ge makkelijk is als, zoo niet gemakkelijker dan het inzouten van groenten. Velen nemen hiervoor geen witte kool alleen, doch een mengsel van 3 deelen witte op 2 deelen savoyekool. De kool wordt uit de hand of met een machine gesneden in de bekende fijne draden, terwijl de stronken, door velen pit genoemd, worden verwijderd of mee gesneden. Na het snijden worden ze direct in de potten of vaten gedaan en laagsgewijze wordt er zout tusschen gestrooid. Hiervoor wordt andefhalf a twee en half K.G. zout per 100 K.G. kool genomen. De verdere zorgen zijn weer dezelfde als bij het inzouten van andere groenten. De groente moet dus geperst zijn, onder de pekel blijven en deze herhaaldelijk van boven verwascht worden. Wenken. Gras tusschen steenen staat lee- lijk, en wieden is een lastig en tijdroovend werk. Te Parijs past men op de binnenplaatsen der publieke gebouwen het volgende middel toe: SOMMELSDIJK. Met het s.s. Volendam ar riveerde j.l. Maandag in Holland uit de Ver- eenigde Staten Mr. Jack Peekstok, om zijn ou ders, die hier woonachtig zijn, een bezoek van een paar maanden te brengen. Dit is het tweede bezoek, dat de heer Peekstok tijdens zijn elf jarig verblijf in Amerika, aan zijn familie in Holland brengt. Hij woonde daar achtereen volgens in de Staten: Zuid-Dakota, Colorado en New Jersey. Zijn broer Mr. Peter Peekstok, die ongeveer anderhalf jaar geleden van hier naar de V. S. -trok, is voor eenige weken per aultobusdienst naar het westen 'van Noord- Amerika afgereisd, waar hij thans werkzaam is in een meloenen-kweekerij van 47 acres (plm. 19 H.A.), te Ripon .in den Staat Californië. Per die gelegenheid duurde deze reis van plm. 5000 K.M. 5Yi etmaal en ging o.m. via Chi cago, Kausas City, Denver en Salt Lake City (de Mormonen Stad), naar zijn bestemming bij de stad San Francisco gelegen. In Salt Lake City (Staat Utah) wonen vele Hollanders; er wordt nog een krant, „De Nederlander" ge naamd, uitgegeven, gedrukt in onze taal. Het zoontje van den opperman J. v. d. L. had het ongeluk onder een vrachtauto te ge raken. Het ventje werd zoodanig verwond, dat geneeskundige hulp dringend noodzakelijk was. Door den kantonnier bij den Provincialen Waterstaat alhier is tegen een landbouwer uit Dirksland proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoende reinigen van de wielen van een tractor, waarmede de Provinciale weg werd be reden. De schietoefeningen van den B. V. L., afdeeling'en Sommelsdijk en Middelharnis, zullen Oplossing Damzetstudie. Probleem no, 58. DAMCLUB „KUNST EN VRIENDSCHAP". Donderdag hield bovenstaande damclub haar jaarvergadering in Hotel Harmonie. Het bestuur werd als volgt gekozen B. v. d. Nieuwendijk, voorzitter; A. Wielaard, secretaris; M. Langbroek, penningmeester; M. v. d. Nieuwendijk en M. Verbiest, bestuursleden. Besloten werd met de competitie een aanvang te nemen op Donderdag 18 September, Tot competitieleider werd gekozen de heer M. Verbiest. Zij, die nog wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij den Secretaris A. Wielaard, Lijnbaanstraat, Middelharnis. LANDBOUWSCHOOL TE SOMMELSDIJK. We vestigen hier nog eens de aandacht op |de advertentie in dit nummer, waarin wordt Pneegedeeld, dat op 1 September a.s. de nieuwe cursus weder aanvangt van de Landbouwschool. Het zal voor de meeste onzer lezers wel niet noodig zijn nog eens uitvoerig te wijzen op het nut van deze onderwijsinstelling voor een land bouwend land zooals Flakkee is. En de zware tijden, die we thans meemaken, doen ons in dubbele mate beseffen, dat alleen de goedonder legde landbouwer in tijden van crisis zijn hoofd boven water houden kan. Afgezien hiervan mogen we nog wel eens wijzen op dëri plicht van den Christen om te woekeren met de talenten hem toevertrouwd. Hiertoe behooren ook de gaven ons geschonken in ons verstand en dit brengt mede den plicht ook die te ontwikkelen. Een goed Christen mag zeker niet achterstaan, wanneer het er op aan komt zich te bekwamen in de kennis, die ver band houdt met zijn beroep. (Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Sommelsdijk). Oplossing probleem no. 57. (Het slaan wordt daar twee stipjes aangeduid) De stand was Zwart: 3, 8, 9, 16, 25, 26. Wit: 27, 28, 33, 37, 38, 39. WitZwart 1. 37-31 26 37 2. 27—21 16 27 3. 28-22 27 18 4. 38-32 37 28 5. 33 2. Gewonnen. Ook op die wijze wordt Gods naam groot gemaakt. Nu bestaat misschien bij sommigen de vrees, dat door het bezoeken der landbouwschool de leerlingen ontrokken worden aan de werkzaam heden op de boerderij. Die vrees is echter on gegrond, daar de lesuren zóó geregeld zijn, dat de arbeid in 't bedrijf er niet door wordt geschaad. Men vrage desgewenscht nadere inlichtingen bij 't hoofd der school. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft Augustus. We willen nu een en ander zeggen over 't bewaren van groenten. Het drogen van boontjes, 't zij bij den bakker of thuis, wordt weinig meer gedaan, waarom we er hier ook over zwijgen. Het inzouten wordt echter nog veel toegepast. Veel wordt dit gedaan met snij- en princesse- boonen, minder met spinazie, kropsla, enz. Al- De stand was Zwart: 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 24. Wit- 25, 26, 27, 31, 33, 35, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 45, 46, 47, 48, 49. Zwart liep in de val en wel als volgt Zwart: 19—23, Wit 2520, Zwart 2429, Wit 33 24, Zwart 10-14, Wit 39-33, 35-30, 40 29, 24-19, 33-28, 38 20, 27—21, 31 :4 en wint. Zwart: 12, 14, 15, 25, 43. Wit: 22, 24, 34, 39, 40, 48. Wit speelt en wint. Het nijpend tekort aan speelterreinen en het gebrek aan zweminrichtingen doet in Rotterdam de vacantie-vierende jeugd naar de rand van de stad trekken. In de Waalhaven is een soort strandbad onofficieel in gebruik genomen. Verstandige ouders houden 'hier een oogje in het zeil, want reeds een paar maal werden kinderen, die te ver waren gegaan, met moeite gered. lerlei gro'enten echter kunnen worden ingezouten en zoodoende geschikt gemaakt om ze langen tijd te bewaren. In 't algemeen gelden hiervoor de volgende regels. De nog malsche groente wordt goed gewasschen en voor zoover het boonen betreft, van de „draden" (als ze die hebben) ontdaan, gesnipperd of gebroken. Ver volgens moet ze in schoon (rein- kokend) water, waarin wat zout is gedaan, even opgekookt worden onder stevig omroeren, het bov'enko- mende schuim wordt afgeschept. Al naar gelang van de meerdere of mindere stevigheid der groenten duurt dit opkoken een paar minuten langer of korter: het langst (7 a 8 min.) bijv. voor de boonen, en het korst (2 a 3 min.) bijv. voor de spinazie en kool. De groente mag vol strekt niet gaar worden, daar ze anders later als gezouten groente niet stevig zou blijven. Ontstaat er geen schuim meer op het water, dan wordt de groente er uit genomen 'en op een korten tafel gelegd om af te koelen. De potten of vaten, waarin ze straks wordt ingezouten, worden terdege schoongemaakt met het water, en de laatste van binnen gezwaveld. De afge koelde groente wordt nu laagsgewijze in de potten of vaten gebracht met flink zout er tus schen en herhaaldelijk aangedrukt. De hoeveel heid te gebruiken zout is ongeveer 2 K.G. per 100 K.G. groente. Na de vulling tot op 15 c.M. van den rand wordt alles nog eens flink aan gedrukt 'en met zuiver water aangevuld. Er worden dan een of meer plankjes opgelegd, welke men bezwaart met steenen om de groen ten onder te houden. Na een 5 a 6-tal dagen heeft zich op de pekel een vlies gevormd, dat 20 pond ongebluschte kalk en 4 pond zwavel worden in 50 a 60 Liter water gekookt, met dit kokende water overgiet men de steenen. 't Geschiedt eenige malen per jaar. Bastaardrupsjes, die vreten aan den rand der bladeren van de kruisbessen en de roode en witte aalbessen ze zijn groenachtig grijs van kleur met vele zwarte punten, vóór en achter aan 't lichaam geel of oranje verdelgt men met Amerikaansch insectenpoeder. Bladluizen bestrijdt men met een op lossing van een half K.G. groene zeep in 10 L. water, en daarbij, goed omgeroerd drie-kwart Liter petroleum. Ook zeepwater-tabakaftreksel is uitstekend. Slakken zijn schadelijke en vieze diertjes; men kan ze lokken (en dan vernietigen) door eenige versche bloemen van de gewone acacia, bedekt met eenige bladeren van dien boom, hier en daar neer te leggen. Heeft men er veel, dan kan men er van verlost worden door uitstrooiïng van fijne ongebluschte kalk, in den morgen en na e'en' kwartier herhaald. Sla, rauw gebruikt, is een uitmuntende groente; het bevat veel kalk en natrion, twee stoffen, welke ons lichaam hoog noodig heeft. Te weinig kalk geeft Engelsche ziekte, beender- verweeking, beenbreukigheid, 'n hoog natuur- gehalte van 't bloed is het natuurlijk verdedi gingsmiddel tegen ziektekiemen. Men moet Be sla niet met azijn, peper en mosterd enz. aan maken, waardoor de goede eigenschappen ver loren gaan, maar met een weinig olie, citroen sap (geen extract) en naar believen een weinig suiker. met ingang van Zaterdag 29 Augustus a.s. des avonds aanvangen om half zeven uur op het schoolplein der bijzondere lagere school. In landbouwproducten is alhier nog weinig handel. De aardappelen worden gekocht voor 2.25 per H.L. Door den Commissaris der Koningin ia deze provincie is aan den dienstplichtige C. Korteweg Kz., van de lichting 1931, voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst. Een dochtertje van den landbouwersknecht M. v. d. S. had het ongeluk te vallen en zich zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroep'en. Dezë constateerde polsbreuk. Met de werkzaamheden tot het leggen van twee tanks, elk inhoudende 100.000 L. voor de A P. C., is deze week een aanvang gemaakt. Ze zullen komen te liggen op de Kaai naast de loods van den commissonnair L. D. Kastelein. Donderdag arriveerde de eerste tank, terwijl de tweede nog deze week wordt verwacht. Een en ander trekt heel wat bekijk. Het werk wordt uitgevoerd door den aannemer A. van den Doel alhier. MIDDELHARNIS. Voor de uiencontrole zijn voor Goeree en Overflakkee van uit deze ge meente als controleurs aangesteld de heeren A. Schellevis, G. v. d. Meide, Joh. van Gro ningen Hz., A. Vroegindeweij en R. v. d. Valk. Door dëri heer F. Nieuwland is aan de bouwers Kroos en Dijkers opgedragen om voor zijn rekening twee wcjpnhuizen te bouwen aan) de Wilhelminastraat. I Terwijl Woensdagmiddag de knecht vanl den heer C. Esseling met een wagen bij del Wed. Nieuwland in de Nieuwstraat stond, rukten de dieren zich los en sloegen met het 1 zweng achter zich op hol, renden den Oostdijki op, vervolgens aan den Oudendijk de tramrails op ëri werden eindelijk aan den Havendijk ge-I grepen. Dit incident liep buiten verwachting! zonder ongelukken te veroorzaken af. De bakkers hebben den prijs van het brood met 1 cent per 8 ons verhoogd en gezet op 14 cent. En de slagers hebben het varkensvleesch met 10 cent per kilo verhoogd. Door den directeur der gasfabriek is tegen een lid van de commissie van beheer een- aan klacht ingediend wegens aanranding van zijn eer ëri goeden naam. DEN BOMMEL. Tegen een vijftal personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Op 9 September a.s. zal in den polder Den Bommel, de Tille, den Uitslag en den Mo lenpolder, over alle wateringen, slooten e, d. schouw worden gedreven1. De regenmeter wees over Juli 1931 52 m.M. neerslag aan. 't Vorig jaar 170.6 m.M. In de maand October zal door het Leger des Heils in deze gemeente een collecte worden gehouden. Onze correspondent meldt In het in het vorig nummer van dit 'blad opgenomen raadsverslag van 13 Augustus j.l. staat vermeld, dat de heer Rosmolen zijn ge noegdoening uitsprak over de bijzonder prettige samenwerking met den voorzitter. Abusievelijk is in het verslag niet vermeld, dat de heer Ros molen onder die prettige samenwerking ook de overige leden van den raad vermeldde. Door het Rijk is aan deze gemeente in rekening gebracht de som van 1108.53 wegens bijdrage in de kosten van de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelharnis. OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkooping bouwland door Notaris Chr. Akkerman en No taris F. L. Harting te Rotterdam, eigendom van L. A. Neels c.s. Perceel 1, ingezet op 1120 de massa door C. J. Oostdijk. Perceel ingezet op 1385 per gemet, totaal 570.20, door C. J. Oostdijk. Perceel 3, ingezet op 1300 per gemet, totaal 3388.67, door C. Snijder. Perceel 4, ingezet op 1260 per gemet, totaal 3112.20, door C. Snijder. Totale opbrengst der 4 perceelen 13327.07. Afslag 27 Augustus in Hotel Moelker. Door den gemeente-veldwachter L. Jor- daan is tecjeri den landbouwer v. K. proces-ver baal opgemaakt wegens strooperij. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 25 Augustus, des n.m. 4 uur (wett. tijd). Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Rekening Vleeschkeuringsbedrijf. 3. Voorloopige vaststelling rekening gemeente dienst 1930. 4. Vaststelling rekening Armbestuur 1930. 5. Vaststelling verordening tot het hooren van Am'btenarenvereenigingen ter uitvoering der Ambtenarenwet. 6. Llitspraak omtrent oprichting en instand houding van een Landbouwhuishoudcursus te Achthuizen. 7. Af- en overschrijving begrooting gemeënte en bewaarschool 1931. OUDE TONGE. Alhier is van den Minister bericht ontvangen, dat de rijkssubsidie achter deze week stopgezet zal worden, zoodat de commissie voor werkverschaffing besloten heeft de werkverschaffing na deze week stop te zetten. Het land van A. M. de Jong is ingezet, perceel 1 door C. Snijder op 760 per gemet, en perceel 2 door denzelfde op 700 per gemet of in totaal 3714. Door het regenachtige weer kunnen de landbouwers hun oogst maar niet binnen halen, wat ook schade meebrengt voor de landarbei ders, daar anders alhier 4 dorschmachines aan het werk zijn met een personeel van plm. 80 man. NIEUWE TONGE. De prijs der aardappelen is alhier 3.50 per 100 K.G. Uien 2.50 en peen 1.20 per 60 K.G. DOOR H. KINGMANS. 15) „Ik ga het nu begrijpen, mijnheer, 'k Had het niet moeten doen en doe het verstandigst, met van dezen weg terug te keeren". „Bravo, mijn jongen. Je zult er ge'en spijt van hebben". „En ik ben heel dankbaar, dat ik in uw oogen niet minder geworden ben, want „Praat daarover nu niet verder, Meyenbeek. Het spreekt vanzelf, dat onze verhouding de zelfde blijft. Jij kunt het niet helpen, dat je va der zich heeft misgaan. En het komt ons niet toe, een oordeel te vellen. Wij mogen en moe ten alleen dankbaar zijn, dat wij voor missla gen bewaard blijven". Albert kon het niet goed begrijpen. Alleen voelde hij levendig, dat het standpunt van mijn heer 'Kleefstra een) uitvloeisel was van diens levensbeschouwing, die de zijne niet was en waarover hij reeds meermalen had nagedacht, wanneer hij de gedragingen der familie had aan schouwd, gedragingen, die zoo lijnrecht ingin gen tegen die, welke hij in zijn kring vroeger had ontmoet. Nog even werd gesproken over de zaak, waarvoor hij gekomen was. Maar dan stond hij op. 't Was allereerst niet de avond, waarop hij gewoonlijk op bezoek was, maar bovendien wenschte hij Arie en Annie niet te ontmoeten. Hij sprak dat niet uit, doch mijnheer en me vrouw Kleefstra voelden dat wel. Dus lieten zij hem gaan, na nogmaals te hebben verzekerd, dat „alles bij het oude" bleef. Albert was er zeer erkentelijk voor. Maar onderweg bekroop hem de vrees, dat Annie en Arie er eens anders over mochten denken dan hun ouders. Met die mogelijkheid moest hij toch rekening houden. Hij schudde die vrees van zich af. Mogelijk viel het mee en, zoo niet, hij moest het dan maar dragen, dat hun hou ding minder welwillend was. Zijn besluit was nu genomenhij zou op zijn schreden terug- keeren, al zou de uitvoering uiterst moeilijk zijn en hem veel kosten. Met energie zette hij door. Want toen zijn hospita, omdat hij zoo vroeg weer thuis was, nog thee op zijn kamer bracht, deelde hij rond uit mede, dat zijn eigenlijke naam Meyenbeek Leeuw'enhuis was. Natuurlijk was zij er niet best over te spreken. „Ik moet nu maar aannemen, dat het in orde ismorde zij, „en dat er verder niets meer ge- gebeurt, Maar waarom heeft mijnheer er dan omheen gedraaid en eigenlijk gelogen U zei immers, dat u een vriend in de stad had, die zóó heette „Neen, juffrouw, zóó heb 'k het niet gezegd. Dan zou ik inderdaad gelogen heben. 'k Heb gezgd t zou kunnen, dat ik een vriend had, die zóó heette." „Nou ja, dat zijn advocatenstreken. Daar heb ik zoo geen verstand van. Ik houd van recht door zee, mijnheer. Als iemand Jansenj heet, noemt hij zich geen Pieterse. Dat zeg ik maar. En als hij dat wel doet, nu dan is er iets niet in orde. Jïn nu u „Met m ij is het heusch in orde, juffrouw. Waarom ik eenicjen tijd den naam van mijn moeder gedragën heb, kan ik u niet zeggen, maar ik verzeker u, dat er niets gebeuren zal. 'k Vraag excuus, dat ik u niet eerder op de hoogte heb gesteld. Dan had u deze onaange naamheid niet gehad. Dat spijt mij oprecht. U had inderdaad reden, om boos te zijn en allerlei vermoedens te gaan koesteren". Deze nederige erkenning kon de hospita der mate bekoren, dat zij milder gestemd werd. „Nu, mijnheer, laat ons dan maar zeggen zand er over. 't Blijft een vreemde geschiedenis, maar 'k wil hopen, dat er niets achter steekt, want Albert had opeens een besluit genomen. Hij moest toch erkennen, dat de hospita eenig recht had op eën nadere, zij het dan vage, verklaring van zijn houding. „Heusch, juffrouw, wees u volkomen gerust. Er gebeurt verder niets. Ikik, u moogt het ook wel weten, wilde den naam van mijn overleden vader niet meer dragen, omdat er in diens leven iets gebeurd is, het doet er niet toe, wat, dat niet goed was. Maar mijn vrien den hier hebben mij duidelijk gemaakt, dat het toch verkeerd van mij was, zóó te handelen". De hospita was nog meer tevreden gesteld. „Dat was heel verstandig van uw vrienden, mijnheer. Want 'het helpt toch niet, of u dat al doet. Mijnheer zal het nog wel eens ver bren gen in de wereld", voegde zij er bij. „Hoe bedoelt u dat vroeg Albert ten hoog ste verbaasd. Hij begreep ter wereld niet, wat deze uitspraak nu te maken had met de kwestie, waarover zij spraken. „Wel, dat is nog al eenvoudig, mijnheer. U bent zoo verstandig geweest, te luisteren naar den goeden raad van uw vrienden. De meeste jonge menschen doen dat tegenwoordig niet meer. Die weten het veel beter. U hebt vol komen gelijk, dat u luistert naar den raad van ouderen. Daarmede zult u ver komen. Let u maar eens op, wat ik gezegd heb". „Ik hoop dat u gelijk krijgt", glimlachte Al- bert, „Dat zult u eens zien, als u altijd zóó blijft do'en. Nu, mijnheer, ik ben blij, dat het geval nu opgelost is en van mij hoort u er niet meer van, daar kunt u verzekerd van zijn". „Ik ben u er zeer erkentelijk voor, juffrouw", zeide Albert. De hospita vertrok, tóch brandend nieuws gierig, wat er nu eigenlijk met den vader van dat jongmensch aan de hand was geweest. Hij was altijd zoo beleefd en beschaafd. En het bleek nu zelfs, dat hij 'n dubbelen naam droeg Och, filosofeerde zij dan, daarop kun je ook al niet aan. Onder die groote hannessen zitten even goed schurken, net zoo goed als onder ons, gewone soort menschen. Maar haar kamer bewoner leek wel een geschikt iemand te zijn. Het was eigenlijk een goed teeken, dat hij den naam van zijn vader niet wilde dragen, al was dat dan onzin. Enfin, zij moest er verder maar niet over piekeren, want zij kwam toch niet te weten, wat er aan de hand was geweest. Tjonge tjonge daar ging toch wat om in de wereld Zij was maar blij, dat zij er zoo weinig moge lijk mee te maken had De achtergeblevene was verheugd, dat d i t nu in het reine was. Hij gevoelde het, mijnheer Kleefstra had gelijk gehad, als een opluchting. Als nu alles zoo vlot verliep Onmiddellijk schreef hij naar zijn moeder, in korte woorden mededeelend, wat er voorge vallen was met verzoek, het ook aan Marianne te zeggen. Voortaan moest zij 'haar brieven juist adresseeren. Alleen Meyenbeek vond hij voldoende. Nog dienzelfdën avond postte hij den brief naar Leiden, om dan, 't was reeds Iaat gewor den, de rust van den nacht op te zoeken. Sla pen kon hij vooreerst evenwel niet, want hij begreep, mijnheer Wehrmeijer in een zekere ongelegenheid te hebben gebracht. Bovendien vreesde hij, dat er op het kantoor wel over gesproken zou worden. En er behoefde er slechts één te zijn, die zich het geval met zijn vader herinnerde en het hek was van den dam. Men beschouwde hem als een trotsch persoon en zou er ongetwijfeld vermaak in scheppen, hem te laten voelen, hoe men thans over hem dacht. Intusschen was er, na zijn vertrek van den Resedaweg, bij de Kleefstra's ook over Albert gepraat. Want nadat Annie in de kamer was gekomen en ook Arie van zijn vergadering was terugge keerd, zeide mijnheer Kleefstra: „Jongens (het was de oude, vertrouwelijke aanspraak van vroeger jaren, die hij nog meermalen bezigde) ik moet eens even wat zeggen. Die kennis van Gretha heet Marianne Meyenbeek Leeuwenhuis, hé Albert is vanavond hier geweest en die heeft mij verteld, dat die Marianne zijn zuster is, niet zijn halfzuster, maar zijn eigen zuster." Beiden toonden zich natuurlijk ten zeerste verbaasd, geloofden het aanvankelijk niet, maar toen het hoofd der school de historie vertelde en zij geheel op de hoogte waren, was het raad sel volkomen opgelost. „Dus daarmede zat hij", peinsde Arie hardop. „En dat was het particuliere, dat hij met mijn heer Wehrmeijer verhandelde, 't Is een vreemde historie, 'k Vind, dat hij dom gehandeld heeft." „Je staat zelf niet voor het geval", meende Annie. „Misschien had je ook zóó gedaan." „Ik denk het niet, zus. Want je komt er geen steek verder mee, loopt alle gevaar, dat zie je nu, in allerlei wespennesten te kom'en. Overigens behoeven we er niet weer over te praten. Albert heeft het zelf ingezien en heet voortaan Meyen beek Leeuwenhuis." „Vinden jullie het verstandig, hem nu nog hier in huis te laten komen polste mijnheer Kleefstra zijn beide kinderen. „Waarom niet vroeg Arie verbaasd. En Annie, tegelijkertijd: „Maar vader „Nu ja, ik weet het niet. Nu dat bekend geworden is „Maar dat kan Alik bedoel Leermans, neenzij moest er, tegen wil en dank, even om lachen, „Meyenbeek toch niet helpen 7 Ik begrijp niet, dat vader „Stil maar, hanepik", lachte mijnheer Kleef stra. ,,'k Wilde jullie eens polsen. Meyenbeek vroeg, of hij nu nog komen mocht en ik heb hem geantwoord, dat er in onze verhouding natuur lijk niets verandert. Is het zoo goed, jongens (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3