voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. wen QHE-FLIÏE! Antirevolutionair Orgaan eer&Zn., ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 46STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES en Uiig. ven Zn. No. 3774 26 EERSTE BLAD. Op den Uitkijk. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers oor Cafesiopho^o Uwe Heide, uw Vader, her). (Fr. Schubert). H. Gunning J.Hzn.) ossing voor mij. hope. (J. W. Franck). (J. S. Bach), rt. jam. eiland. ofoon a Fl. 105.— dities geleverd! jaar s.v.p. schrijven aan ROTTERDAM. Sommaisdljk ll» A. BOER otterdam ei Werkloosheidszorg GEVECHT BIJ STROOBRUGGE. Nationale .of Interna tionale Ontwapening? ke van erven T. Bestman chuur, grooten tuin en boom- grond te Herkingen, jn den gen en aan den Scheidijk, 503, 504, 505, 506, 1186 en t 76 aren en 67 c.A. (1 ge- in 3 perceelen en combi- van den heer M. Keljzer Lz, taris VAN DER SLUYS, lige verkooping op Donder 1931, des namiddags 3 uur Café Smits te Stad aan 't t, en op Donderdag 3 Sep amiddags 3 uur (oude tijd k te Stad aan 't Haringvliet, erf nabij Panhuis, Sectie C re 70 centiaren re (7 gem. 56 Voornsche in den Nieuwen Stadschen 'ddelharnis, achter het huis elen en combinatie re (6 gem. 89 Voornsche aan Vrouwtjes Weg, polder te Stad aan 't Haringvliet, de Erven van Mej. J, Donk Notaris VAN BUUREN. 20 Augustus 1931 in Hotel nsplaat bij veiling, en op ustus 1931 in Hotel Moelker, beide dagen des namiddags d) publieke verkooping van land, riet, schuur en water nder Ooltgensplaat, in eigen- L. A. Neels c.s. te Oolt- HR. AKKERMAN te Oolt- FRANS L. HARTONG Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGAVEN.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1»— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. gustus publieke verkooping bouwland in den polder onder de gemeente Oude m ioebehoorende aan A. M. e Tonge. Te aanvaarden jaars. Notaris AKKERMAN. ft in dezen tijd die zoo del dat de zenuwkracht tot bestrijding van de tÊ geregeld eiken dag één aaltijd. 2 fl. f 21—, rogisten. AK. Den Haag. LIDI MEU- Naar aanleiding onzer artikelen over de Werkloosheid kregen wij enkele brieven, welke ons nopen nog eenmaal op dit onderwerp terug te komen. Als de gemeente voor de noodzake lijkheid gesteld wordt op bijzondere wijze in den nood der werkloozen te voorzien, dient de voorkeur te worden gegeven aan werkverschaffing. Er is in dit opzicht in sommige ge meenten nog wel ietst te doen. De toe stand van verschillende straten, die hoofdaders voor het verkeer vormen, laat zoo hier en daar nog wel iets te wenschen over. «jWij gelooven, dat de gemeente irksland in dit opzicht een goed voor- beid gegeven heeft. De regeling, die men daar bij de te werkstelling van werkloozen door de gemeente getroffen heeft, laten wij hier onder volgen. Misschien hebben andere gemeenten er ook nog wat aan. REGELING betreffende de tewerkstelling van werkloozen door de gemeente DIRKSLAND. 1. Burgemeester en Wethouders zullen ten deze worden bijgestaan door een Commissie, bestaande uit twee leden, uit en door den Gemeenteraad te benoemen en door leden van in deze gemeente gevestigde arbeidersorga nisaties, mits deze minstens 50 leden tellen, door die organisaties aan te wijzen. Het aantal dier leden zal voor iedere or ganisatie hoogstens twee bedragen. Wanneer er geen in deze gemeente geves tigde organisaties aanwezig zijn, of slechts ^^éne vereeniging, met een ledental van min- jfeer dan 50, kunnen Burgemeester en Wet- ■^Hiouders zich desgewenscht doen bijstaan door een of meer personen, die voor tewerkstelling in aanmerking komen. 2. De leiding over de tewerkgestelden zal worden opgedragen aan een door Burgemees ter 'en Wethouders, in overleg met de Com missie, zooveel mogelijk uit leden van een arbeidersorganisatie, aan te wijzen persoon, 3. Voor tewerkstelling komen niet in aan merking ainvalide arbeiders, die als regel in het vrije bedrijf geen werk kunnen vinden b. personen, die in vasten dienst zijn c. personen, die als eigenaar of als pachter meer dan 1 H.A. land in bedrijf hebben d. niet-kostwinners en e. niet-ingezetenen. 4. Om voor tewerkstelling in aanmerking te komen, moet de betrokkene minstens zes, aan den dag der tewerkstelling voorafgaande, dagen wegens werkloosheid zonder werk zijn geweest. Een' tewerkgestelde, die bij een ander werk kan krijgen, mag het werk verlaten, mits hij daarvan aan den met de leiding belasten per soon kennis geeft. Wanneer hij wegens gebrek aan werk terug keert, behoeft de wachttijd van minstens zes dagen niet in acht te worden genomen. Van de tewerkstelling worden uitgesloten zij, die bij een derde voor hem geschikt werk tegen normaal loon kan krijgen en weigert dat te verrichten. 5. Wanneer een werklooze-kostwinner hoofd van een gezin er om de een of andere red'eri de voorkeur aan gaaft, dat in zijn plaats een zijner volwassen werklooze gezinsleden te werk wordt gesteld, kan dat worden toegestaan. 6. Het uit te keeren loon zal gelijk zijn aan het normaal, ten tijde der tewerkstelling, al gemeen voor vaste arbeiders, geldende ar beidsloon. 7. De tewerkgestelden, zijn verplicht om bij de uitbetaling van hun loon, hun rentekaart mede te brengen. 8. Het werk mag, behoudens het bepaalde onder 4, niet worden! verlaten, zonder toe stemming van den niet de leiding belasten persoon. 9. Voor ieder, die voor tewerkstelling in aanmerking komt, zal worden nagegaan of zijn financieele gezinsomstandigheden van dien aard zijn, dat werkverschaffing aan hem nood zakelijk is, terwijl voor de tewerkgestelden periodiek zal worden nagegaan of hunnen financieele omstandigheden langer hunnen te werkstelling wettigen. 10. Wanneer een tewerkgestelde naar het oordeel van den met de leiding belasten per soon, den hem opgedragen arbeid niet of niet behoorlijk verricht, of zich in zijn werk mis draagt, heeft deze het recht, hem onmiddellijk weg te zenden. 11 De tewerkgestelde, die reden tot klach ten meent te hebben, kan zich met zijn klach ten schriftelijk tot Burgemeester 'en Wethou ders wenden, die deze klachten met de Com missie zullen behandelen. Aldus vastgesteld in de vergadering van den Gemeenteraad van den 1931. De Secretaris. De Burgemeester. Wij zien de toekomst niet heel roos kleurig in. Wanneer de malaise in den landbouw blijft aanhouden, zal de werkloosheid een aanhoudende zorg blijven. Wij hebben in vorige artikelen om schreven wat op den weg der gemeen ten ligt en er ook op gewezen, dat par ticulieren er niet van af zijn als de ge meente ingrijpt. Alles wat de Overheid doet, blijft noodhulp, om de menschen voor het allergste te behoeden. Wie door God met middelen geze gend is heeft een dure roeping, onver schillig welke maatschappelijke positie men overigens ook inneemt. Wij hebben ons het lot van onze naasten aan te trekken. En onze landbouwers mogen de steun door de Ovefheid gegeven, niet be schouwen als een verlichting van eigen taak. Waar het bedrijf het even toe laat, moet den landarbeider werk ge gund worden in het particuliere bedrijf. Hier rust een zedelijke verantwoor ding op onze landbouwers. Er moet een algemeene samenwer king zijn om de werkloosheid te be strijden. Het Rijk en de gemeenten, zoo wel als de Kerk en het Burgerlijk Arm bestuur hebben een roeping in dit op zicht, maar niet minder ook wordt hier vereischt de hulp van het maatschap pelijk leven zelf. Het particulier initiatief mag niet achterblijven. Wie waarlijk Christen is, d. w, z. óók zijn stoffelijk leven in de hand van zijn God stelt en belijdt, dat God hem alle dingen uit zijn Vaderhand doet toe komen, begrijpt, dat hij een roeping heeft ten aanzien van zijn naaste, die van zijn werkkracht moet leven, en zoo gauw die werkkracht niet meer ge vraagd wordt, ook zonder middelen van bestaan verkeert. Wie zijn verantwoordelijkheid beseft en er naar leeft, mag Gods zegen in wachten. Natuurlijk geldt dit alleen voor hen, die kunnen helpen. Helaas is de toe stand bij verschillende landbouwers zóó dat ze zelf moeite hebben het hoofd bo ven water te houden en dan houdt, zooals vanzelf spreekt, alles op. De vacanties zijn weer voortij, de scholen gaan weer begin'en en alles gaat weer z'n ouden gang. Wie in de gelegenheid was uit te gaan, ver liet zijn woonplaats en zocht elders verpoozing, rust, afleiding, ontspanning, lichaamsbeweging, enz. Er zijn menschen, die niet kunnen inzien, dat dit voor vele menschen noodig is. Het is te begrijpen, dat onze landbouwers en arbeiders en over het algemeen de menschen, die handarbeid verrichten vooral in de buiten lucht, er moeilijk kunnen inkomen hoe noodig ■het voor een andere categorie menschen is, dat ze er eens heelemaal uit zijn. Toch, wie met het hoofd werkt, een zittend leven leidt en altijd binnen een afgesloten ruimte zijn arbeid verricht, moet er zoo eens of een paar maal per jaarop uit, in veld en! bosch of naar de zee, voor verfrissching van den geest en beweging van het lichaam. De laatste weken van Juli en het grootste gedeelte van Augustus zijn hiervoor dan ook meestal bestemd. En al naar mate de portemonnaie het toelaat maakt men zijn plannen. Ik geloof niet dat er dit jaar zooveel buiten- landsch gereisd is als vorige jaren het geval geweest is. De tijdi dat e'en onderwijzer een vacantiereis maakte naar Marokko, het noor den van Afrika, is voorbij. Nu is het ook niet direct noodzakelijk dat men zijn vacantiereis zóóver uitstrekt. Er is dichter bij ook nog wel wat te genieten. Wie geen beurs heeft voor een Rijnreisje, een uitstapje naar Zwitserland of een bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, kan in ons eigen landje ook nog wel terecht. Gelderland heeft heerlijke hoekjes, Limburg heeft een „dierbaar oord". Liefhebbers van natuurschoon kunnen in de omstreken van Arn hem nog wel terecht. En men zegge niet te spoe dig dat ken ik al, daar ben ik al eens geweest. Wie waarlijk ons landje in zijn schoonheid wil leeren kennen heeft meer tijd noodig dat hij in één bezoek zi'en kan. Die gaat een ander jaar gerust weer eens terug. En vergeet niet onze kustplaatsen Er is keus genoeg, wie niet houdt van Den Hoek, Scheveningen of Katwijk, omdat daar de „dagjesmenschen" de rust wegnemen, kan op verscheidene andere plaatsen terecht. Ik Uit dit oogpunt is ook een bezoek aan Gro ningen en Friesland zeer de moeite en de kos ten waard. Vooral de stad Groningen is een prachtstad met veel echt historische geveltjes, die onder een voorzichtig stadsbestuur steeds werden be waard en op tijd gerestaureerd. Maar ook in de omliggende dorpen kan men terecht. Dit jaar had ik het voorrecht een bezoek te kunnen brengen te Midwolde, een klein dorpje •te Zuid-Westen van de stad Groningen. Wie niet weet wat daar te zi'en is, gaat het dorpje voorbij zonder er aandacht aan te schen ken. Men moet weten dat het kleine dorps kerkje een bezoek overwaard is en dan ook vele buitenlanders trekt. De Prins van Oranje, een vaandel uitreikend aan een schutterij, die in 1831 aan de krijgsverrichtingen deelnam. denk aan onze Noord-Hollandsche badplaatsen, zooals Petten, Bergen en Schoorl, waar de rust nog ongerept bleef en men de heerlijke com binatie heeft van zee en bosch en duin. En verderop naar het Noord'en valt ook veel te gemeten. Kent men den „Holterberg" met zijn verscho len schoonheid De Drentsche hei en de zuid hoek van de provincie Groningen zooals Zuid- Laren, Paterswolde, met hun heerlijke meeren, waar men kan roeien, zeilen en varen per mo torboot, naar hartelust in de schoonste omge ving van ons land? Ons land heeft veel aantrekkelijke schoonheid. We zijn er zelf maar al te veel blind voor, maar de buitenlanders weten het wel. Duitschers, Engelschen en Amerikan'en bren gen graag een bezoek aan ons land. Want er is ook nog andere schoonheid dan die der natuur. Wij hebben onze nationale kleederdrachten, onze oude poortjes en stadsgeveltjes, onze stads walletjes en locale eigenaardigheden, die voor liefhebbers der historie een bron van genot vormen. Men moet het maar weten en er oog voor hebben. Maak maar eens een uitstapje naar Harder wijk, of wandel eens door Staphorst of peddel e'ens naar Giethoorn en laat u eens door dat „klein Venetië„punteren", of reis eens naar het Zuiden naar Walcheren en bewonder de klee derdracht van vrouw en kind in hun schilder achtige schoonheid en frischheid. En ook wie iets voelt voor techniek en wa terbouwkunde, kan in ons landje terecht. Heeft IJmuien niet zijn grootste eendeelige sluis van ■heel de wereld. Heeft men die fabelachtige deu ren al eens zien open en dicht gaan Heeft men den afsluitdijk al e'ens gezien die dit jaar nog bijna klaar komt en de Noord-Hollandsche kust met de Friesche wal zal verbinden op het breedste gedeelte van de Zuiderzee, met zijn driemaal vijf sluizen om het opstuwend water ■te loozen En wie veel houdt van kerkinterieur kan in ons landje ook terecht. Heeft men de zeer verkleinde reproductie van den St. Pieter van Rome te Oudenbosch al eens gezien ,of de schoonheid bewonderd van het exterieur en interieur van de Cathedraal van 's-Hertogenbosch En wie heeft nog nooit de „Goudsche glazen" gezien of bracht geen be zoek aan de kerk te Delft met haar monu menten. De kerktoren heeft, wat men noemt het „za deldak" model, een algemeen voorkomende vorm in Friesland. De muren van dit gebouwtje zijn niet minder dan 1J^ M. dik. Wat men vroeger hier voor zijn kerk over had blijkt wel uit de geschiedenis. Men had er de zwaarste torenklok van geheel Groningen. Zij barstte tijdens het luiden bij den dood van stadhouder Koning Willem III. Anna van Ew- sum liet de klok hergieten en voegde aan de oude klokke spijs zooveel van haar tafelzilver en sieraden toe, dat de nieuwe klok in helder heid die van den Martinitoren te Groningen verre overtrof. Op last van het stadsbestuur zijn toen de galmgaten aan den stadskant gedicht. Eerst in 1874 werden zij weer geopend. Maar wat dit kerkje bezienswaardig maakt is een praalgraf, thans Rijkseigendom, ver- vaerdigd door den grooten bekenden beeldhou wer Rombout Verhulst, in opdracht van Anna van Ewsum. Toen haar man op 32-jarigen leef tijd stierf liet zij dit grafmonument uit marmer beeldhouwen. Men ziet het lijk van haar man liggen op een bed en zij zelf zit er bij, leunend in stille berusting op haar arm, de hand op een zandlooper. Rondom de groep zijn kleine enge lenfiguren aangebracht, voorstellende de kin' deren van Anna van Ewsum, die reeds eer ge storven waren. Men moet den tijd nemen om dit kunstwerk te bewonderen en er van te genieten. De beel dengroep is vol expressie, de, gelaatsuitdruk king van de vrouw vertolken wat er in de ziel omgaat en de gevouwen handen van den man zijn tot in de kleinste bizonderheden af. Men kan gerust een vol uur voor dit kunstgewrocht staan, eer men alles eenigermate in zich heeft opgenomen. En dat alles werd te voorschijn geroep'en uit een blok marmer. Dat is echte kunst, zooals onze vaders die verstonden. Later is Anna va nEwsum hertrouwd. Toen moest een der engeltjes plaats maken voor het beeld van haar tweeden man, die staande bij het voeteinde van den eersten man een plaatsje kreeg. Dit beeld is van een anderen beeldhou wer en ook van veel mindere kunstwaarde. Men kan dat direct aan de afwerking zien. Het kerkinterieur zelf is ook van treffende schoonheid. De preekstoel die tegen de zijmuur is aan gebouwd is geheel uit gesneden houtwerk op getrokken. In de panéelen vindt men symbo lische figuren van de vier Evangelisten en ver der voorstellingen, vertolkende de Schepping, zondeval en het heilswerk, de verleiding, de gerechtigheid, de waarheid, geloof, hoop en liefde. Het kerkorgel dateert nog uit de zes tiende eeuw en heeft geschilderde zijvleugels waarop links David met de harp, rechts Mozes met de Tien Geboden naast de aanbidding van het Gouden Kalf. Dit alles vindt men in een heel klein dorps kerkje, dat men indien men niet wist wat die oude dikke muren herbergt, zonder meer zou passeeren. Wie werkelijk genieten wil in zijn vacantie, leert zijn eigen landje kennen, gaat van stad tot stad en make studie van de omgeving waar in hij gebracht wordt. Uit historisch, archaeologisch, kunstzinnig oogpunt is er zeer veel bezienswaardig. Wie zoo zijn vacantie doorbrengt verrijkt zijn geest, leert zijn land liefhebben en verruimt den blik. UITKIJK, Een tegenstander van nationale en interna tionale ontwapening weigerde steun te verleenen aan het petitionnement voor internationale ont wapening van het Nederlandsche volk aan de Ontwapenigsconferende in Februari 1932 te Genève te houden. Mijn geachte tegenstander erkende, dat de oorlog afschuwelijk is en het brandmerk der zonde. De zonde is de ontploffende kracht van het vuur. De oorlog is een schakel in de wereld orde. Verder beweerde mijn waarde collega, dat in den oorlog zich de edelste menschelijke deug- gen ontplooien, n.l. moed, ontbering, plichtsge trouwheid en zelfverloochening en dat volkeren zonder oorlog, in voortdurende vrede zich ver heugend, voortdommel'end in vadzige rust. Dat worden geen koninklijke volkeren, zeide hij, maar machtelooze verzamelingen van knechten. Een voortdurende! vrede maakt een volk tot een lastdier, aldus mijn ambtgenoot. Indien ik de propaganda voor nationale ont wapening zooveel mogelijk bestrijd, tracht ik al die dwaze propagandisten te overtuigen, dat vooral het kleine, het zwakke, het eerst wordt getroffen door den imperialistisch'en geest en dat men het het gemakkelijkst aandurft, zonder zich te bekreunen, dat dit in strijd is met de eerste begrippen van recht en moraal en dat de kleine mogendheden voor de nationale ont wapeningsidee geenerlei actie mogen voeren. De eigenlijke ontwapening moet van de groote mogendheden uitgaan; de taak van de kleine staten is echter, iedere, dat doel beoogende gedachte, te steunen. Zoo lang de groote mogendheden tot aan de tand'en' zijn gewapend, kunnen de kleinere staten onmogelijk ongewapend zijn. Nationale ontwapening in een land, waar andere volkeren naar de hegemonie in Europa hunkeren, is de duisternis, de chaos, het nach telijk donker. Ook met het militarisme wordt gezondigd. Een militarisme heeft zich ontwikkeld, dat slechts voor het staatkundig egoïsme en niet voor Koningin en Vaderland, niet voor de hand having onzer hoogste rechten en vrijheden wil bestaan. Een militarisme, dat geen hoogere roeping grijpt, dan om het materialisme te streelen. Een zonde, minder bij de kleine natiën ingeslopen dan wel voortwoekerend bij de groo te mogendheden. Vandaar de tegenzin, die zich bij velen tegen het militarisme heeft vastgezet. Dat misbruik mag wie met Vaderlandsliefde bezet is niet weerhouden om het militarisme in dienst van Koningin en Vaderland te stellen. Dergelijke bezwaren mogen het dus niet wezen, die uw voet beletten het militaristische pad te betreden. Hoe heerlijk is het als tegen misbruik van andere staten in ons land het wettig gebruik van het militarisme overstaat. En daarom is het een teekfen van bezield nationaal leven, dat ook onder ons leger en vloot de aandacht van re geering en onderdanen hebben. Juist de historische wetenschap van de ego- istische neiging der volkeren en den invloed van de over heel de wereld heerschende be grippen, welke de natiën in de scherpste tegen stelling brengen met het gebod „G ij zult niet begeer en!" eischen van een klein land als het onze, dat de effectieve sterkte van ons leger evenredig is aan dat der groote mogendheden. Gelijk ieder mensch in zijn gezin én zijn bezittingen zijn privaat bezit vindt en tot be scherming van zijn persoon en goederen een politiemacht aanwezig is, zóó ook heeft de Staat een privaat bezit in zijn inwoners en grondgebied en protegeert het door een mobiele militaire macht. Evenals de politiemacht beteu gelend op misdrijven en overtredingen werkt, oefent de militaire macht een repressieven in-

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1