I 'f III 'li; Kerk en School. Burgerlijke Stand ,rTH; I. Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. I ii j. -.j lj( geeft daarin zijn eigen zienswijze te kennen en mocht de zienswijze van den Raad afwijken van die in het rapport, en mocht hij iets geschreven hebben wat naar 's Raads meening niet juist is, dan zal hij op prijs stellen, wanneer dit wordt recht gezet, opdat het Provinciaal Bestuur vol ledig en met juiste feiten zal zijn ingelicht. De VOORZITTER zegt, dat deze geheele zaak een mystificatie is. Het rapporti is een rapport 'r~. als hij het althans goed begrijpt, want het is niet zoo gemakkelijk te begrijpen dat uitgebracht is naar aanleiding van een ver zoek van Ged. Staten aan het Gemeentebestuur van Middelharnis. Het Gemeentebestuur heeft zich weer om inlichtingen gewend 'tot de Com missie van Beheer der gasfabriek. De beant woording van dit schrijven het onderhavige rapport is in 't geheel niet in de gas- commissie behandeld. Het is afgewikkeld door den Voorzitter met den Directeur en den Secre taris. Er zijn natuurlijk gewone zaken, die meer malen door den Secretaris met den Directeur kunnen worden afgedaan. Evenwel had dit niet voor moeten komen ten aanzien van het onder havige geval. De zaak had in een officieele ver gadering van de Commissie van Beheer be handeld moeten zijn. Men is vergeten, dat men niet alleen met Middelharnissche leden te maken heeft, maar dat er ook leden uit Sommelsdijk deel uitmaken der Commissie. Zooals met dit rapport is gehandeld is een verkeerde loop van zaken. Men had mogen verwachten, dat Ged. Staten in deze ook het oordeel van den Raad van Sommelsdijk zou hebben gevraagd, wat natuurlijk nog kan gebeuren. Sommelsdijk moet in deze actief zijn. Ook zij behoort haar meening ter bevoegder plaatse kenbaar te maken. Het ligt naar de meening van B. en W. op den weg der Commissie van Beheer in dergelijke zaken zich niet rechtstreeks te wenden tot Ged. Staten. Het is niet de officieele weg. Trouwens de Commissie heeft zich niet tot Ged. Staten ge wend, doch eigenlijk 'heeft de Directeur dit ge daan, Door de loyaliteit van den Directeur wordt de Raad nog in kennis gesteld, welk rapport of hij heeft verzonden. Dit is natuurlijk niet de weg. B. en W. willen voorloopig het rapport laten voor wat het is en deelen in ver band hiermede mede, dat door B. en W. van ■Middelharnis onder dagteekening van 1 April 1931 is gevraagd aan de Commissie van Beheer voor de fabriek hen in te lichten, omtrent de vraag of en zoo ja in welke mate, in de laatste jaren' stagnatie in de scheepvaart in de Sommelsdijksche haven tengevolge van het laden of lossen ten behoeve van het gasbedrijf is voorgekomen. Zij achten het ongewenscht, een on zoo informeele wijze tot stand gekomen en ingezonden stuk niet door de Commissie van Beheer, maar door den Directeur der fabriek, als basis voor beschouwingen aan het adres van Ged. Staten te gebruiken en stellen voor, aan Ged. Staten' te berichten, dat de Raad dezer gemeente er prijs op stelt, alvorens door hen eene beschikking wordt genomen, ook B. en W. dezer gemeente zich kunnen uitspreken. De heer BLOK meent te kunnen zeggen, dat B. en W. den eenigsten weg bewandeld hebben dien te gaan is. Hij wil omtrent het rapport niets zeggen'. Het is eenzijdig samengesteld en doet hem herinneren aan een dagboek van een zeker iemandHet wemelt en dat wil hij dan nog wel zeggen van de onjuistheden. Maar zoo vraagt hij zich af: Waarvoor hebben we toch eigenlijk een Commissie van Beheer voor de Gasfabriek Er zijn toch ook leden uit Sommelsdijk lid dier commissie. En toch is dit rapport doorgezonden aan Ged. Staten. De Secretaris der commissie zal dit rapport toch ook wel geteekend hebben. Dat kan hij niet begrijpen. Het is een toestand met die commissie, die niet mag worden bestendigd. Det directeur werkt alles eigenmachtig uit. De VOORZITTER zegt, dat de geheele zaak buiten de commissie is omgegaan en deze dus niet in gebreke kan worden gesteld. Trou wens de Gascommissie neemt het rapport dan ook in het geheel niet voor haar rekening. Zij aanvaardt het niet. De heer BLOK: Maar waar komen we dan terecht De gascommissie neemt geen verant woording op zich, maar de zaken worden toch afgewikkeld. De VOORZITTER merkt op, dat aan Ged. Staten zal worden bericht, dat de Commissie in deze geen verantwoordelijkheid op zich neemt. De heer BLOK vraagt welke maatregelen moe ten worden getroffen om dergelijke zaken voor taan te voorkomen. De VOORZITTER wil nog iets toevoegen aan het voorstel van B. en W. en wel dit, dat de Raad zich, voordat aan Ged, Staten wordt geschreven, zal wenden tot de Commissie van Beheer der fabriek of zij de verantwoordelijk heid van het door den Directeur der fabriek in gezonden rapport voor haar rekening neemt. Weth. DIJKERS meent, dat de heeren niet geheel op de hoogte zijn. Hij betwijfelt in sterke mate of het rapport, dat aan Ged. Staten en den Raad van Middelharnis is verzonden, ook alléén door den Directeur is onderteekend. Hoogstwaarschijnlijk is het onderteekend door den Voorzitter en Secretaris van de Commissie van Beheer der Gasfabriek. Hij vindt het 't toppunt dat zooiets gebeurt. Over een zoo be langrijke zaak behoort de Commissie te verga deren. De Directeur treedt eigenmachtig op en we moeten hem doen gevoelen, dat ook hij maar gewoon gemeente-ambtenaar is net zoowel als een fitter en stoker. Hij moet geen rapporten maken maar gas! Dat is zijn taak Anders nietsWe hebben geen Directeur van Beheer, maar een Commissie van Beheer voor de gasfabriek. De Directeur moet op zijn plaats worden gezet, opdat zooiets niet meer voorvalt. De heer KOOTE (S.D.A.P.): Blokhuis is ook knecht. Weth. DIJKERS: Juisten dat moet hem aan zijn verstand worden gebrachtHij is net zoo goed ondergeschikte als het andere personeel aan de fabriek. De heer BLOK zegt, dat hij niet meer zoo spoedig in den Raad zal terug komen, anders zou hij een' voorstel indienen om den Directeur te straffen. Weth. DIJKERS: Natuurlijk. Dat behoort. De heer KOOTE verzoekt den Voorzitter een schrijven te richten tot den Directeur om voor taan dergelijke zaken niet meer te doen. De VOORZITTER meent dit niet te moeten doen. We keuren de houding van den Directeur af. In dergelijke gevallen kennen we alleen de gascommissie en niet den Directeur. De heer KOOTE vraagt nog iets te mogen opmerken'. De VOORZITTER: Gaat uw gang. De heer KOOTE: Dan zou ik willen ver zoeken om voortaan iets dergelijks maar niet meer op de tafel 'te brengen, maar er onder. (Hilariteit) Weth. DIJKERS zegt, dat de Commissie van Beheer de zaak momenteel nog in handen heeft. We zullen dus nog even afwachten en ver trouwen, dat de leden uit onzen Raad de Som melsdijksche belangen zooveel mogelijk zullen behartigen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenom'en. Op verzoek des Voorzitters gaat de verga dering vervolgens in eene geheime over. VERSLAG van he* verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente STELLENDAM op Don derdag 6 Augustus 1931. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren A. Human en P. Roon. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en on veranderd vastgesteld. Wordt mededeeling gedaan van de navolgen de ingekomen stukken a. Een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gemeenterekening dienst 1929. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Dordrecht, daarbij ver zoekend te willen bevorderen, dat door deze gemeente steun worde verleend aan het door hun bestuur aan den Raad van Ministers ge richt adres tot spoedige uitvoering van de over brugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk over te gaan. c. Een schrijven' van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom, inhoudende het verzoek om adhaesie te willen betuigen aan het door den Raad van Bergen op Zoom aan den Raad van Ministers gericht adres, de overbrugging van het Hollandsch Diep te doen plaats hebben nabij Willemstad, zoodat daardoor worde ver meden het eiland Dordrecht met bet veer bij derd, n.l. in het rapport werd gerekend voor 2500 aansluitingen een bedrag van 640.000 gld., terwijl nu voor de helft aansluitingen een bedrag is benoodigd geweest van 750.000, terwijl de koperprijzen, die een belangrijke fac tor daarbij hebben' gespeeld zeker 30 lager zijn geweest dan aanvankelijk was berekend. De VOORZITTER deelt daarop den heer Jansen mede dat een vergelijking van de cijfers uit het rapport met deze begrooting niet opgaat. De heer HOEK zegt deze begrooting niet te kunnen beoordeelen, zoodat hij vertrouwd op het bestuur der N.V. E.M.GjO. Hierna wordt het voorstel van 'Burgemeester en Wethouders om deze begrooting aldus goed te keuren met algemeene stemmen aangenomen. De heer JANSEN wil aangeteekend zien dat hij zich van medestemming 'heeft onthouden. Dan volgt een adres van J. Westdijk en 4 anderen, waarbij deze verzoeken1 vrijgesteld te mogen' worden van het betalen van hondenbe lasting voor hun honden, daar hun dieren on misbaar zijn voor het vangen van ratten en ander ongedierte. B. en W. zijn van oordeel, dat de verordening hiervoor geen vrijstelling toestaat, stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten. Thans volgt onderzoek van de geloofsbrieven GOUDEN FEEST W. S. M. Deze week vierde de Westlandsche Stoomtram-Maatschappij te Loosduinen haar 50-jarig bestaan, welk feit feestelijk werd herdacht. Op onze foto ziet men directie 'en commis sarissen met hun dames voor een der versierde locomotieven. Geheel links Jhr. Ir. J. Roëll, directeur der W. S. M Zwijndrecht en de straatweg naar Rotterdam, daar het verkeer beter kan worden geleid over de brug bij Barendrecht. B. en W. stellen voor deze adressen voor kennisgeving aan te nemen, daar zij zich in deze willen onthouden in het uitspreken van een oordeel, welke brug te prefereeren valt. De heer JANSEN vermeent, dat een brug Willemstad-Numansdorp de voorkeur verdient, daar we dan slechts te maken zullen hebben met de Barendrechtsche brug, die slechts weinig kee- ren per dag wordt opengedraaid, zoodat dan vanuit Brabant een rechtstreeksche verbinding met Rotterdam tot stand komt. Over het eiland van Dordrecht heeft men toch in elk geval met twee veeren te maken. Hierop wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 1 stem, die van den heer Jansen, aangenomen'. d. Een schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk, berichtend, dat zij met de voorwaarden inzake verlenging contract toren klok en uurwerk accoord kunnen gaan. Aange nomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van het Bestuur van den polder de Generale Dijkagie van Stellendam, berichtend, dat hun bestuur het voornemen heeft den polder te voorzien van een mechanische be maling, ten einde het polderwater 'bij groofen regenval op peil te kunnen houden. Daar dit gemaal de inwoners der gemeente van een groot ongerief verlost, verzoekt het bestuur den Raad deze plannen te steunen door een jaarlijksche bijdrage van gemeentewege in de exploitatie van dit gemaal te verleenen, B. en W., van oordeel, dat deze plannen nog geen vasten vorm hebben aangenomen, stellen voor hierop vooralsnog geen beschikking te ne men, doch eerst af te wachten of het plan wordt verwezenlijkt. Eenparig wordt hiertoe besloten. f. Een adres van A. van Oostenbrugge, ar chitect alhier, daarbij verzoekend de beschikking van B. en W. tot weigering van de gevraagde bouwvergunning voor een woning van het hoofd der Herv. School alhier, op grond dat dit ge bouw zou worden opgericht, anders dan aan een bestaande straat, alzoo in strijd met art. 1 alinea 2 der verordening op de volkshuisvesting, te willen vernietigen' en van deze bepaling in dit bijzonder geval vrijstelling te willen verleenen. Dit recht is bij art. 1 laatste alinea aan den Raad toegekend. De meerderheid van B. en W. stelt voor op dit adres afwijzend te beschikken, en in deze niet af te wijken van de bestaande verordening. De heer VAN OOSTENBRUGGE vermeent, dat hier geen reden bestaat de vrijstelling te verleenen. Inzake de schoolbouw willen de hee ren de wet toegepast zien en nu zou 'hij in deze ook de verordening op hen toegepast zien. De heer HOEK acht dit geen argument en zegt, dat geen andere grond is te bekomen. De heer JANSEN zegt, dat er wel andere en geschikter bouwgrond is te bekomen. De VOORZITTER geeft als zijn persoon lijke meening te kennen, dat dit terrein wel geschikt is voor een woning. Dit hangt geheel af van iemands persoonlijke opvatting. Of de woning eventueel in den weg zou staan voor het aanleggen van een straat, kan hij momenteel niet beoordeelen. De heer VAN OOSTENBRUGGE blijft bij zijn oorspronkelijk meening. De heer JANSEN acht geen 'bijzonder geval hier aanwezig om de vrijstelling te verleenen. Er is voldoende bouwgrond beschikbaar. Daarop wordt het voorstel van B. 'en W„ om afwijzend te beschikken, met 4 tegen 1 stem, die van den heer Hoek, aangenomen. Hierna volgt de in de vorige vergadering aangehouden begrooting van de N.V. E.M.G.O. voor het boekjaar 1931-1932. De begrooting heeft bij de heeren gecirculeerd. De VOORZITTER vraagt of daarover nog iemand het woord verlangt. De heer JANSEN zegt deze begrooting te hebben vergeleken met de cijfers uit het destijds opgemaakt rapport en heeft geconcludeerd dat de uitvoering een grooter bedrag heeft gevor van de nieuw benoemde leden van den Raad. Deze worden in handen gesteld van de heeren Hoek en Jansen ter fine van onderzoek. Na gedaan onderzoek adviseeren de heeren tot goedkeuring en toelating van de desbetref fende leden. Hiertoe wordt eenparig besloten. Dan komt aan de orde een ontwerp rooilijn- verordening ter bepaling van de rooilijn langs de Provinciale wegen in de gemeente, overeen komstig het ontwerp van den heer Hoofd-Inge- nieur van den Prov. Waterstaat. Na bespreking wordt op voorstel van B. en W. eenparig besloten dit ontwerp aldus voor loopig vast te stellen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde de voorloopige vaststelling der overgeleg de gemeenterekening voor het jaar 1930, welke sluit in den gewonen dienst in ontvang op 61315,10 en in uitgaaf 57561,57, alzoo slui tend met een batig saldo van 3753,53 en den kapitaaldienst in ontvang 1467,28 en in uit gaaf 2700,sluitend met een nadeelig saldo van 1232,72. De VOORZITTER verzoekt de commissie belast geweest met het nazien daarvan verslag te willen uitbrengen. De heer JANSEN deelt namens de commissie mede dat zij geen aanmerking hebben en den raad kunnen adviseeren tot goedkeuring. Alleen zou de commissie willen opmerken, dat zeer weinig aandacht wordt geschonken aan de inge diende nota's van de ambachtslieden, of althans deze niet voldoende worden gecontroleerd. De commissie is het o.a. opgevallen', dat de met selaar Van Wageningen zijn gebruikte cement in alle rekeningen heeft geleverd per kop en wel tegen 10 cent, hoewel de cement per baaltje wordt geleverd door de andere metselaars voor 2.—-. Van Wageningen ontvangt zoodoende 4.— per baaltje. Zoo zijn meer voorbeelden te noemen. De commissie geeft dan ook in over weging in 'het vervolg daaraan meer aandacht te schenken en zulks te doen controleeren. De VOORZITTER zegt daarvan goede nota te zullen nemen. Daarop wordt de rekening met algemeene stemmen vastgesteld. Alsdan wordt de rekening van het Algemeen Armbestuur over 1930, beloop'ende in ontvang 2206,40 en in uitgaaf 1347.03, sluitend met een batig saldo van 859.37, op voorstel van de commissie belast geweest met het nazien daarvan eenparig vastgesteld. Daarna wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen vastgesteld een verordening regelende het verhooren van vereenigingen van ambtenaren bij de vaststelling van ambtenaren reglementen ingevolge de ambtenarenwet. Eveneens wordt op voorstel van B. en W., voldoende aan het verzoek van den heer Van Oostenbrugge in een der vorige vergaderingen gedaan, vastgesteld een verordening tot rege ling van het ontslag aan onderwijzeressen aan de openbare lagere school der gemeente bij huwelijk en van onderwijzers en onderwijzeressen aan die school bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Daarop volgt de gebruikelijke rondvraag. De heer JANSEN informeert of de voorzit ter reeds in overweging heeft genomen een wij ziging in de politieverordening op schepen met een grootere diepgang dan 400 a 500 ton uit de haven te weren. De VOORZITTER deelt de heer Jansen mede, dat hij daarover ter zijner tijd van ant woord zal dienen. Eerst wil hij daarover de noodige inlichtingen inwinnen. De heer JANSEN vraagt of de Voorzitter reeds gedacht heeft aan het aanbrengen van sectoren in het havenlicht. De VOORZITTER zegt dat hij heeft ge wacht op de electrificatie van het havenlicht te Goedereede, Nu dit de vorige week is gereed gekomen, zal hij zich daarover in verbinding stellen met de personen die hem hierin afdoende kunnen adviseeren. Hierna volgt sluiting der vergadering. SOMMELSDIJK. Door B. en W. is aan den heer P. Mast Pzn. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Assistent-Opzichter-Generaal over de bijandbluschmiddelen onder dankbetuiging voor de bij de brandweer bewezen langdurige diensten. Als zoodanig is benoemd de heer G. P. Mast Pzn. Aan den heer T. van den Doel Jz. is eervol ontslag verleend als Hoofdman van het brandpiket en in diens plaats is benoemd de heer L. J. Buth. De heer G. Joppe Jzn. werd benoemd tot assistent-hoofdman van het brand piket, terwijl de heer T. van Heemst benoemd is tot brandmeester van spuit IV en de heer J. C. Osseweijer tot assistent-brandmeester van spuit IV. In de maand Juli 1.1. werden alhier 10 vergunningen uitgereikt als bedoeld in de Vogel- wet 1912. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 11 Augustus a.s. zitting zal houden tot het ontvan gen van schoolgelden. De aardappelen worden alhier verkocht voor 2.45 per H.L. In paardepeen is geen handel. In de vacature-Blok is tot raadslid be noemd de heer F. Koote, die voor deze benoe ming heeft bedankt. Alsnu is benoemd ver klaard de heer M. M. Schut, Ontvanger der Registratie en Domeinen, alhier. In de maand Juli 1.1. passeerden 41 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. MIDDELHARNIS, Uitslag Postduivenwed- vlucht door de P. V. „Seinpost" van uit Bor- deau. Afstand 864 K.M. Losgelaten 6.30 uur. Ie prijs J, J. Nipius, 2e en 6e N. C. But, 5e F. Radauer, 4e, 5e, 8e, 10e, 12e en 13e J. J. Nipius, 7e, L. Bund, 9e P. Ie Comte, lie A. Schuurman. Aankomst le duif 6.35.56 uur. Laaste duif 9.22.56 uur. Bij publieke verkooping van een woonhuis va nden heer Koppenhol en staande aan het Visschersdijk is dit afgemijnd door den heer J. Zaaijer voor 1670. Loop der bevolking over de maand Juli IngekomenM. Koster uit N. Amerika. J. Holle- man, P. Holleman, J. Berits allen uit Sommels dijk, L. J. Koert, uit Naaldwijk, W. Vroeginde- weij uit Utrecht, J. Lokker Goedereede, A. Snij der Nieuw Helvoet, L. A. Blokland Stellendam. Vertrokken G. Moerland naar Willemstad, K. de Blok naar Nieuwe Tonge, J. C. Albregts naar Ooltgensplaat, A. H. Tiemens naar Dirksland, Joh. Verweij naar Nieuwe Tonge, Joh. Korteweg naar Sommelsdijk, A. Snoep naar Zuidland, G. Kransse naar Sommelsdijk, J. S. Faasse naar Sommelsdijk, F. Vroegindeweij naar Sommelsdijk G. Bergman naar Eindhoven en T. van der Ham naar Overschie. OOLTGENSPLAAT. Het winkelhuis en café van L. Dorsman Jz. is afgemijnd op 5420 en is bestemd voor A. Kroon alhier. De heer J. Vreeswijk heeft een woonhuis aan de Kaai onderhands gekocht van J. van der Welle. NIEUWE TONGE. De prijs der aardappelen is alhier 3.50 de 100 kilo. In de maand Juli werden ter secretarie de zer gemeente 2 groote jachtacten uitgereikt. Tijdens het onweer van jl. Dinsdag boven deze gemeente sloeg de bliksem in de schuur van den heer D. te Battenoord, Er werd geen brand veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De echtgenoot» van den heer W. had het ongeluk van de fiets te vallen en zich zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De ziekte onder de varkens neemt hier steeds toe. Voor verscheidene personen een be langrijke schadepost. MELISSANT, Deze week is een aanvang ge maakt met het verharden van den Nieuweweg. Donderdagmiddag is de stoomwals zoo diep in den grond gezakt naast het gemeentehuis, dat zij met kelderwins moest worden gelicht. In den nacht van Woensdag op Donderdag woedde boven deze gemeente een hevig onweer. De bliksem is ingeslagen bij eenige telefoonpa len en bij den landbouwer P. D. S. op de licht- leiding. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. STELLENDAM. De heer P. D. Holelman is aangesteld voor jury der 'bakkerstentoon stelling te houden te Brielle op 13 Augustus a.s. uitgaande van de Meelfabriek der Ned. Bakerij. Bevolking gedurende Juli 1931. Ingekomen: Mrt. van Seters Wz en gezin van Utrecht, Mrt. van Seters Ez. van Oud- Vossemeer, en Teuntje v. d. Laan geb. Heer schap van Ouddorp. VertrokenL. A. Blokland en gezin naar Middelharnis, E. Vroege naar Melissant, N. L. de Nooijer naar Zuidland, Mrt. van Seters 'en gezin naar Hilversum. GOEDEREEDE. Van den melkboer B. Tem mink stierf Donderdag een beste melkkoe. Het beest was niet verzekerd en is onder politietoe zicht begraven. Loop der bevolking. Vertrokken: Joh. Lodder en gezin naar Leiden, J. Lokker naar Middelharnis, P. 't Mannetje naar Bruinisse, G. Non naar Geervliet, J. Rameijs naar Rotterdam, en L. Breen naar Melissant. OUDDORP. De ontvanger van 's Rijks be lastingen wenscht in herinnering te brengen, dat in deze maand de helft van de aanslagen in de grondbelasting en personeele belasting moet voldaan zijn. Tegen C. W. is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij op een uur, dat het voorgeschreven is, op een rijwiel reed zonder licht. Onze geneesheer, Dr, Polderman, moet in deze maand als reserve-officier eenige dagen onder de wapenen komen. Tijdens zijn afwezig heid zal de practijk worden waargenomen door den geneesheer van Goedereede. MIDDELHARNIS. De heer N. de Jong, theologisch candidaat te Vlaardingen, heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. Bij de Geref. Gemeente alhier is beroepen Ds. A. de Blois te Dirksland. OOLTGENSPLAAT. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ós. J. J. van de Pol te Oene, bij Epe. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd Simon 'Muller, 25 j„ te Dor- drercht, en Anna Cornelia van der Sluis, 28 j„ alhier. NIEUWE TONGE. GeborenGerritje, d. v. D. de Witte en R. J. Gerritse; Dirk Arie, z. v. J. Verweij eu T. de Bruijne; Pieternella, d. v. H. Brooshoofd en D. W. van Alphen; Adrianus Izaak, z. v. G. A. van Alphen en M. J. de Witte. GehuwdD. van den Tol, j.m. 25 j., en H. Verseput, j.d. 22 j. Overleden J. van der Boom, 57 j., echtge noot van S. Los. STELLENDAM. Geboren: Dirk Klaas, z. v. Arie Human en L. Mijnders; Aren Gerrit, z. v. Moz. Boshoven en N. A. Troost; Aren, z. v. J. van Soest en Ps. Koese. Getrouwd Pieter Domus Blomaard, 23 j., en Johanna Lientje de Jager, 25 j. Overleden Gerritje van Seters, 70 j., wed. van D. van Lente; Servaas van den Hoek, 58 j., echtgenoot van P. Krijger. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (le helft Augustus), Dezen keer geven we in hoofdzaak een en ander, dat de huisvrouw en huismoeder interes seeren kan. Allereerst iets over een beminnelijkea vijand. Zoo mogen we de Oleander wel betitelen. Zijn bloemen toch zijn van buitenge wone schoonheid, en ook de geur, die ze door vervluchtiging der vluchtige oliën afgeven, s bedwelmend, heerlijk, maar gevaarlijk tevar j| Dat is meermalen reeds gebleken. Wij herinne ren ons het geval, geconstateerd door den eersten geneesheer van het Alexanderhospitaal te So- lia. In een familie werden alle leden van 't ge zin ongesteld, ze klaagden over hoofdpijn en misselijkheid. Op het hart werd een remmende werking uitgeoefend, althans de pols was merk baar langzamer. Eerst laat kwam men tot de ontdekking, dat de vele oleanders, die gedurende den geheeien winter in den corridor een plaatsje hadden gevonden, de oorzaak waren' der vreem de ongesteldheid. Eerst nadat de oleanders wa ren verwijderd, verdwenen ook de bovengenoem de verschijnselen. Hier had de geur der olean ders de vergiftiging veroorzaakt. Het geval, dat niet alleen staat, bewijst hoe voorzichtig men moet zijn, wil men den oleander tot kamerplant verheffen. Alle deelen van de plant zijn giftig. Waar kinderen in huis zijn, mag de plant wel zoo geplaatst worden, dat deze er niet bij kun nen komen. In Bulgarije gebruikt het volk een aftreksel van oleanderbladeren tegen malaria, helaas dikwijls met het eenige gevolg, dat in plaats van genezing, vergiftiging intreedt. Ook in Duitschland en andere landen zijn vergiti^jji- gen door deelen van den oleander als gen 1 middel te gebruiken, veelvuldig en met doo^e* lijken afloop voorgekomen. Zelfs heeft men een vergiftiging geconstateerd, ontstaan door het eten van gevogelte, dat met oleanderbladeren gebraden was. Oleanderbloemen in den mond steken, of ter versiering op taarten of onder gebak aan te brengen, zooals wel is voorgeko men, verdient ten zeerste te worden afgekeurd. Potplanten. Het is zeer verkeerd, bij t verplanten van potplanten de reeds jarenlang gebruikte, nimmer schoongemaakte, potten steeds weer opnieuw te gebruiken. De planten kunnen in dergelijke potten niet tieren, omdat de ponen van den pot, die anders lucht toevoerden aan de aarde, doorslagen en uitslag van kalk en salpeter verstopt zijn. Worden vóór het ver- potten zulke potten niet goed met heet water uitgeboend en van alle vuil gereinigd, dan zal de gezondheid der planten' er zeer door lijden. Begonia R e x. De bladziekte der Begonia Rex treedt vaak zoo sterk op, dat alle bladeren afvallen. In 't begin komen op den bovenkan der bladeren roest bruine vlekken, die met den dag grooter worden. De bladeren hebben ten laatste een geheel bruine kleur, drogen in, en vallen af. Die bladeren moeten opgezameld en verbrand worden'. De plant zet men in versche aarde, waardoor ze opnieuw begint uit te oo- pen. Rhabarbersap. Om rhabarbersap te e- waren, snijdt men de stengels in kleine s jes, waarmee deze in water worden ge 00 gekookte massa wordt daarna door een s je linnen gefiltreerd. Aan. het zoo verkregen sap wordt suiker toegevoegd, op eiken liter onge veer een half pond. Na de suiker er doorgekookt te hebben, bewaart men het vocht in goed ge sloten flesschen. Voor de bereiding van soepen en sausen is 'het een. zeer gewaardeerd ingre diënt. De achtergebleven steelresten zijn nog ge schikt voor een schoteltje rhabarbermoes. Ze worden daartoe, door een zeef geroerd en naar smaak met suiker verzoet. Tegen brandwonden. Een middel te gen brandwonden, voornamelijk wanneer de wonde reeds open is, is het volgende. Men vermengt 2 gram fijngestampte aluin met twee eiwitten, en dit weer met een of ander vet (rund-, schapen- of varkensvet). Deze zalf wordt op een linnen lap gestreken' en zoo op de wonde gelegd. Dagelijks wordt de zalf ver nieuwd. Zij stilt de pijn zoef goed als onmiddel lijk en bevordert de vorming van nieuw vel. Wanneer 'bij brandwonden het vel minder be schadigd is, zoodat er geen open brandwonden zijn, dan is er, zooals vrij algemeen bekend is, niets beter dan er keukenzout op te strooien, wat binnen een half uur de brand doet uit trekken. Bijen- en w es pensteken zwellen niet op, als men ze terstond met een doorgesneden zuren appel of een' ander ooftzuur in aanraking brengt. Ook zoutwater helpt. Hoofdzaak blijft evenwel steeds direct den angel te verwijderen. Bo t e r, in groene 'bladere n gewikkeld, doet geslagen wen is Bij 1 W e s huizen panner dak gi Dint percee Op d< splinte

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 4