J van Huid én Voeten PUROL Ingezonden. Gemengd Nieuws. EEN HOEKTE VOOS VEOTTW EÏS" TE/ Voor de Vrouw* V Voor de Jeugd. Land- en Tuinbouw. Van Ged. Staten Is bericht ontvangen van de goedkeuring van verschillende raadsbesluiten. Evenzoo van de gemeenterekening dienst 1930. Bericht van den Minister van Arbeid, dat de rente der kapitalen, verstrekt ingevolge de land- arbeiderswet, is verlaagd van 4 tot 3 De gemeente Bergen op Zoom verzoekt ad- haesiebetuiging aan een adres, waarin betoogd wordt, dat de nieuwe overbrugging van het Hol- landsch Diep niet moet plaats hebben bij Moer dijk, maar moet zijn van Willemstad naar Nu- mansdorp. B. en W. achten het, als gevolg van de te wachten betere verbinding van Flakkee met N. Brabant gewenscht, dat de overbrugging tot stand komt als in het adres is aangegeven en stellen voor adhaesie te betuigen. Wordt goedgevonden. De Minister van Binnen], Zaken bericht 40 subsidie te verleenen voor de werkloos heidsuitgaven', gedurende een maand. en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met Doos 30-60 ca 90 ct, Tube 80 tt By Apoth. ca Drogisten De heeren ZOETEMAN en SMIT zullen de geloofsbrieven der nieuwe raadsleden onder zoeken. Udtloting van één obligatie der geldleening, groot 10.000, per 31 Dec. 1931. Uitgeloot wordt no. 11. De heer P. K. Nagtegaal vraagt een per ceeltje bouwgrond, gelegen aan de Burgemeester C. Zaaijerlaan naast J. Ardon in erfpacht. Dit wordt hem verleend tegen 17 Y cent per M-. B. en W. stellen voor de jaarwedde van de helpster der nuttige handwerken A. Vis met 440 te verhoogen. Dit in verband met de meer werkuren, die n.l. van 12 uren tot 14 u, 20 min. gekomen zijn. Wordt goedgevonden. B. en W. stellen voor M. de Ruiter Ld. te benoemen tot 2de helpster aan de openbare be waarschool op een aanvangssalaris van 125. Eenigen tijd heeft men het zonder 2de helpster kunnen doen, doch thans is deze weer noodig. Mej. M. de Ruiter wordt benoemd. Het Polderdeel Dirksland heeft 247.35 bij zondere onkosten gemaakt voor de verharding van den Oost-havendijk, wegens vervoer daar over van de in de Öirkslandsche haven aan gevoerde materialen voor den aanleg van den Provincialen weg. B. en W. achten het niet noodig het volle bedrag te vergoeden, maar vinden het wel billijk 120 te betalen. De heer DE BONTE is bang, dat ook andere polderbesturen met eenzelfde verzoek zullen ko men. Dit kan wat duur worden. De VOORZITTER heeft van dergelijke voor nemens nog niets gemerkt. Bovendien geldt het hier een polder, waar de gemeente in 't bijzonder bij betrokken is, zoodat de Raad hier allerminst éen' precedent schept. Het voorstel wordt nu aangenomen. In verband met den grooten aanvoer voor den Provincialen weg heeft de sluiswachter extra werkzaamheden verricht, B. en W. stellen voor hem 50 vergoeding te verleenen. De VOORZITTER zegt, dat hierom niet is gevraagd. Wordt goedgevonden. B. en W. stellen voor de begrooting van het Algemeen-Armbestuur 1932 op eenige punten te wijzigen, n.l. eenige verhoogingen van posten en eenige overschrijvingen. Aldus besloten. Een commissie moet worden' benoemd voor onderzoek der rekening van het Algemeen Arm bestuur 1930. De VOORZITTER stelt voor dit onderzoek op te dragen aan dezelfde commissie, die de gemeenterekening moet onderzoeiken, hetwelk wordt goedgevonden. De begrooting van de E.M.G.O. voor 1931 wordt goedgekeurd. In de commissie tot onderzoek der gemeente rekening over 1930 worden benoemd de heeren De Bonte, Buth en Zoeteman. In de Commissie tot onderzoek der gemeente- begrooting 1932 worden benoemd de heeren De Bonte, Hagens en Zoeteman. B. en W. stellen voor tot wijziging van ver ordening ex artikel 54 der Gemeentewet voor het Gasbedrijf, zoodanig, dat de Commissie uit 3 in plaats van uit 2 Raadsleden zal bestaan; zulks naar aanleiding van het nieuwe art. 60 der Gemeentewet. Aldus besloten. Voorts besluit de Raad geen gebruik te maken van de bevoegdheid, gegeven in art. 215 2de alinea der Gemeentewet, om een jaarlijksch ver slag der gemeente te doen uitbrengen, waardoor het verslag om de 5 jaar wordt uitgebracht. Vervolgens worden eenige administratieve wij zigingen aangebracht in de gemeentebegrooting voor 1931. Daarna wordt nog gesproken over eenige aan te brengen wijzigingen in de verordening op de geme'en te-ambtenaren', welke nader worden voor bereid. De Bond van Personeel in Overheidsdienst heeft een adres ingezonden, waarin bij zich be klaagt over de houding van B. en W., die bovengenoemde materie zonder nader overleg met dezen Bond willen behandelen en verzoeken den Raad er op aan te dringen, dat dit overleg alsnog plaats vindt. De VOORZITTER zegt, dat dit adres wat voorbarig is, daar het ontwerp tot wijziging nog niet in zooverre gereed is, dat overleg kan worden gepleegd. De heer DE BONTE vraagt inlichtingen om trent den techmschen term „ambtenaren". Wie worden daarmee in deze verordening bedoeld De SECRETARIS zegt: Ambtenaren' zijn die personen in gemeentedienst, die een vaste aan stelling hebben. De anderen kunnen werklieden worden genoemd. Er wordt den Secretaris aan herinnerd, dat vóqr jl Sepjtember dezte verordening gereed moet zijn. De SECRETARIS licht nader toe, dat deze moet worden gedistilleerd uit 1 artikel met 11 punten en dat daarover juist een handboek van plm. 400 blz. is verschenen. Dat is dus geen kleinigheid. Bij de rondvraag vraagt niemand het woord. Daarna sluiting. Aaa de vrijenden van den arbeid onder de militairen in Oost- en West-Indië. L. S. NA VEERTIG JAREN. Op 26 Juni j.l. was bet 40 jaar geleden, dat te Harderwijk de „Vereeniging voor Evangeli satie onder de militairen", later omgezet in „Ghr. Mil. Bond voor O. en W. Indië", werd opgericht. In 1891 werd dus begonnen met de stichting van Chr. Militaire Tehuizen in Indië. Bij zulke gedenkdagen worden meestal extra vergaderingen enz. gehouden. Helaas Bestuur- deren van bovengenoemden Bond badden na zooveel jaar zegenrijken arbeid thans niet ge dacht in groote zorgen te moeten neerzitten en te vragen: „hoe komen wij er weer boven op Waren de laatste 10 jaren minder zorgvol, thans staan wij voor een noodtoestand. In Öost- Indië hebben wij zes mooie tehuizen en wel te Buitenzorg, Bandoeng, Tjimahi, Mr. Cornelis, Magelang en Salatiga. De Regeering steunde ons loffelijk, doch heeft plotseling de subsidies ver minderd, zoodat deze Tehuizen niet langer zou den kunnen bestaan en ons Indische Comité per telegram een noodsein deed toekomen: „zendt onmiddellijk twintigduizend gulden, anders is be staan Tehuizen niet verzekerd." J Een reeds in 1930 samengesteld Comité te Willemstad (W.I.) en de daar aanwezige vloot- predikant zijn van oordeel, dat zoo ergens, zeer zeker te Curasao thans een militair tehuis hoog noodig is, omdat de toestand daar voor onge huwde militairen' en matrozen zeer ernstig is. Op deze dringende en herhaalde bede seinden wij reeds: „reken op 7000.Bond en toezen ding voor rekening Bond Huisvader en Huis moeder". Onze geringe middelen, door zuinig beheer verkregen, gaven wij in pand 'bij onzen kassier om daarop het toegezegde bedrag te kunnen leenen. Voor het gevraagde bedrag voor W. Indië en reisgeld voor het bedoelde echt paar naar Curagao hebben wij niets, zegge: niets. Zoo zit ons hoofdbestuur voor een zeer moeilijk probleem. Moet nu deze zegenrijke ar beid van ruim 40 jaar doodloop'en' door geld gebrek Wij hopen van neen „Onze voormannen, die dezen arbeid hebben aangevSt, vaak onder zeer moeilijke omstandig heden, hebben dat gedaan in het geloof en wat in het geloof gebouwd is, valt niet met den eersten stoot. God heeft voor ons nog dezelfde roeping in dien arbeid als bij de oprichting van 40 jaar geleden. Het komt er thans op aan, dat wij die aanvaarden met gewilligheid. Wij mogen uit het leger niet terug. Er is misschien geen terrein in onze Indische Maatschappij, waarvan wij dat met zooveel klem kunnen zeg gen. Wij mogen zelfs niet stilstaan, we moeten steeds voorttrekken". Zoo schreef onze ijverige afdeelingssecretaris in een Geref. Kerkblad te Magelang in Ned. Indië. En wij als hoofdbe stuur, wij heffen het hoofd omhoog en gelooven ook, dat zij, die ons tot nu toe hebben geholpen, dit zullen blijven doen en ook, dat er nog zeer velen in ons land zullen zijn, die aan onze smeekbede gehoor zullen geVen. Helpt ons dan met Uw gave, klein of groot, voor hetgeen een maal in Oost-Indië is tot stand gébracht en steun ons ook bij een zeer noodzakelijke opbouw van een Tehuis voor onze militairen en ma trozen op Curasao. Het giro-nummer, ten name van den Chr. Mil. Bond voor O. en W. Indië is No. 71784, adres: „Beukenoord" te Leersum. Namens het Hoofdbestuur Ir. E. MIDDELBERG, Loenersloot, Voorz. D. J. C. VAN REENEN, Den Haag, Sportlaan 107, Secretaris. S. SLOOTEN, Beukenoord, Leersum, Penningmeester. AARDBEIENBEMESTING. Nauwelijks is de aardbeienpluk afgeloopen, of wij gaan weer alles in het werk stellen, de volgende oogst zoo groot mogelijk te doen zijn. Twee factoren spelen hierbij een groote rol, n.l. 'het van onkruid zuiver houden van 'het gewas en de bemesting. Vooral de bestrijding van het onkruid is, hoofdzakelijk waar de teelt eenigs- zins in het groot gedreven wordt, een heele toer. Nog dikwijls stuit een gelukken van de aard beienteelt af doordat men het vuil niet baas kan. Bij het aanleggen der aardbeien lette mén dus terdege op, dat in de eerste plaats land genomen wordt, dat practisch vrij is van on kruid, en zeker geen wortelvuil mag bevatten. Zelfs met de voorVrucht houdt men rekening. Hiervoor wordt een gewas gekozen, dat zeer goed voor onkruidbestrijding geschikt is. Verder neemt men een goed groeiende aard bei, vooral de slechtgroeiende aardbeien hebben het hardste tegen het onkruid te vechten. Ook leert de ondervinding, dat stalmest achteraan- staat bij kunstmest, omdat met deze mest veel onkruidzaad meekomt. Wat de bemesting betreft, deze staat in nauw verband met het onkruid; doelmatig bemeste aardbeien moeten zooveel blad hebben, dat zij het onkruid onder zich houden, mogen echter ook weer niet zooveel blad hebben, dat zij schaduw geven. Nog veel te weinig wordt de bemesting op den juisten tijd gegeven. Ongun stige uitkomsten zijn dikwijls een gevolg biervan. Wij moeten de bemesting geven: ten eerste bij het aanleggen der aardbeien. Wij geven in verband met voorvrucht en grond, een flinken voorraad fosforzuur en kali, laat ons zeggen per Are 8 K.G. superfosfaat of Thomasslakken- meel en 7 K.G. patentkali. Verder geven wij 3 K.G. kalksalpeter per Are. Dit is voor na jaarsbeplanting. Plant men in bet voorjaar, dan geeft men genoemde bemesting ineens. Bij het bemesten van bestaande aardbeien kan men bet beste gebruik maken van Nitrophoska, de volledige meststof. Men voorziet hiermee het gewas van de noodige stikstof in een gewensch- ten vorm, terwijl men den bodem tegelijk met fosforzuur en kali op peil houdt. Men gebruikt dan van deze meststof per Are 6 K.G., waar van men de helft geeft direct na den pluk, de rest in het vroege voorjaar. Wij hebben dezen zomer twee bemestings- proefveldjes gehad op aardbeien en we) op de soorten Madamme le Fèbre en Jucuda. Deze aardbeien liggen voor het derde jaar. De proef- veldjes bestonden ieder uit drie veldjes van 1 Are. Van deze drie veldjes werd een zonder bemesting gelaten, het tweede kreeg alleen fos forzuur en kali, in den vorm van superfosfaat 'en' patentkali, en wel zooveel van ieder als in 6 K.G. Nitrophoska aanwezig is, het derde veldje kreeg 6 K.G. Nitrophoska. De opbrengst was als volgt: Madamme le Fèbre, perceel 1, onbemest 26.4 K.G.; perceel 2, bemest met fosforzuur en kali, 36 K.G.; perceel 3, bemest met 6 K.G. Nitrophoska, 65 K.G. De opbrengst van de Jucunda was: perceel 1, onbemest, 36 K.G.; bemest met fosforzuur en kali, 47 K.G.; bemest met Nitrophoska, 81 K.G. De helft van het fosforzuur en de kali en de helft van de Nitrophoska zijn gegeven in Juli van het vorige jaar, de andere 'helft in Maart van dit jaar. Deze veldjes hebben nu weer voor den oogst 1932 de helft van het fosforzuur en de kali, en de helft van de Nitrophoska gehad. Nog zij opgemerkt, dat de stand van de veldjes zonder Nitrophoska gedurende den geheel en zo mer veel minder was dan die met deze meststof bemest. De veldjes met Nitrophoska bemest zaten gedurende den geheelen pluktijd mooi in het blad, hadden weinig last van onkruid, terwijl de andeten' veel last daarvan hadden. AVONTUURLIJKE GRONINGSCHE JONGEDAMES. Met het circus Gleich op stap. Wij lezen in de Leeuw. Ct. De volgende tragi-komische geschiedenis, waarbij drie Groningsche jongedames de hoofd rollen vervullen, heeft zich onlangs afgespeeld. Drie meisjes van ongeveer 16 jaar, vrien dinnen, hadden de vorige maand, toen de cir cuskoning Gleich aan het Zaagmulderswegje te Groningen zijn tenten had opgeslagen, een be zoek aan dit paardenspel gebracht en kennis aangeknoopt met drie medewerkers uit de are na drie cowboys. De kennismaking leidde tot vriendschap, welke zoo innig werd, dat de meis jes besloten, zich bij hun geliefden aan te slui ten en als medewerksters het icircus te volgen. Aldus geschiedde. Doch dit ging maar niet zoo één, twee, drie. Er werd afgesproken, dat de meisjes vacantie zouden vragen en haar ouders zouden meedeelen, dat ze tezamen een fietstocht gingen ondernemen naar Assen, om daar bij familie van een harer eenige dagen door te brengen. Eenmaal de deur uit, waren ze vrij en kon den zij zich gevoeglijk in de armen harer cow boys werpen. Nadat bet circus Gleich uit Groningen was vertrokken en met twee extratreinen in Lee.uwar- den was gearriveerd, lieten de avontuurlijke dames niet lang op zich wachten en reisden koning Gleich per rijwiel na. De fietstocht op het 55 K.M. lange traject Groningen—Leeuwar den verliep zonder incidenten en spoedig had den zij haar troubadours bij het circus ontdekt. De fietsen werden bij een handelaar in rijwie len te Leeuwarden gedeponeerd. De drie cow boys waren zoo gecharmeerd van hun Gro ningsche Dulcinéa's, dat na kort 'beraad en in overleg met de directie besloten werd haar mee te nemen op tournee. Toen bet icirrsus na verblijf van eenige da gen in Friesland's hoofdstad wederom vertrok, om zijn tenten op te slaan te Almelo, volgden ook de dames. De fietsen werden in Leeuwar den bij den rijwielhandelaar achtergelaten. Deze laatste begon zich echter wat ongerust te ma ken 'en' tobde er over, waarom de drie aanval lige jongedames haar vehikel nog steeds niet terughaalden. Dies stelde hij zich in verbinding met de politie ter plaatse, die een onderzoek begon. Het geluk diende de recherche, doordat aan een der fietsen een kaartje met naam en woonplaats van de eigenaresse bevestigd was. Ook meende de rijwielverhuurder zich te her inneren, dat hij de drie jongedames bij Gleich in de Arena had gezien. Intusschen was het circus verhuisd van Al melo naar Enschede. De drie Groningsche sc'hoonenj behoorden toen nog steeds tot het vaste personeel. Teneinde haar ouders te mis leiden, die in de vaste me'ening verkeerden, dat hun dochters te Assen waren, werd een mooie prentbriefkaart van een filmster via de familie te Assen die van deze excursie dus 'blijk baar op de hoogte was naar Groningen ge zonden. Doch de politie had niet stil gezeten en zich in verbinding gesteld met hagr collega's te Groningen, Enschede en Almelo. Toen was de pret spoedig afgeloopen. Voor de recherche in Almelo was het nu niet moei lijk de drie liefjes der cowboys op te sporen. En zonder haar gelegenheid te geven van haar aanbidders afscheid te nemen, werd het drietal op transport gesteld naar Groningen. Hoe de ontvangst thuis is geweest, vertelt de historie niet. Wel is bekend, dat de moeder van een der meisjes bij aankomst van het drie tal op het politiebureau aanwezig was. Toen zij haar dochter weer van den inspecteur mee kreeg, kon zij niet nalaten, het cowboy-liefje onder den Martinitoren een flinke lichamelijke 'kastijding toe te dienen. JEUGDHERBERG AFGEBRAND, Het vroegere landhuis Wolkenland te Beek een prooi der vlammen. Het vroegere landhuis Wolkenland .te Beek (gemeente Berg), sedert korten tijd eigendom van het Amsterdamsche lyceum en als jeugdherberg ingericht, is Woensdagmiddag totaal afgebrand. De vader der stichting, de heer La'bruyère, heeft nog tevergeefs' getracht met snelblusschers het vuur te stuiten. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat von ken uit den schoorsteen van de bijkeuken op het rieten dak terecht kwamen. Deze nieuwe jeugdherberg, die de volgende maand officieel zou zijn geopend, zou Woensdag door 62 jon gens worden bevolkt. Deze zijn thans onderge bracht in hotels en' zalen in de buurt. De bur gemeester van Berg was op het terrein van den brand aanwezig. GASVERSTIKKING. Een bejaarde man om het leven gekomen. Op de eerste étage van perceel 232 in de Van Ostadestraat te Amsterdam is Woensdagmiddag een bejaarde man door gasverstikking om hei leven gekomen. Het ongeluk werd ontdekt do/® dat een op de twee etage wonende vrouw, does. het ontsnappende gas, dat tot 'het vertrek waar zij zich bevond doordrong, bewusteloos geraakte. Zij werd gelukkig spoedig gevonden, waarna de politie en de geneeskundige dienst werden gewaarschuwd. Per auto van dezen dienst werd de vrouw naar het Wilhelminagasthuis over gebracht, vanwaar zij na te zijn 'bijgebracht naar huis kon terugkeefen. Het lijk van den man, die gehuwd was, is door de politie in beslag ge nomen. HET ONWEER VAN WOENSDAG. Boven Zwolle en omgeving woedde Woens dagmiddag een hevig onweder, gepaard gaande met hagelbuien. Een boom werd getroffen en onderscheidene telefoongeleidingen raakten on klaar. De landbouwer F, A Alberts wonende aan de Schellerweg begaf zich met zijn familie naar buiten om den toestand in oogenschouw te nemen toen een doffe knal weerklonk. Toen men omkeek stond het geheeie huis in brand. Alles brandde tot den grond af. Alleen een hooiberg bleef behouden. Hierbij geef ik het patroon van een gebreide heerenpullover, waarom wij gevraagd is. 'k Heb, zooals mij verzocht was, een middel matige maat genomen. Bij de berekening had ik niet te grove wol en ook geen grove naalden. Zet op 138 steken voor het voorpand. En brei 10 c.M. 2 recht 2 av. Dan 'breit men recht (aan den achterkant av., zoodat de-goede zijde enkel recht te zien geeft) tot het werk een lengte heeft van 44 c.M. G H B C Lengte totaal 68 cM. 48 cM. 130 steken VOORPAND Men is dan aan den hals toe. Brei dan eerst den kant A B C D af. Aan den kant A~B wordt om den anderen toer 1 steek geminderd, net zoo lang tot men aan dien kant 18 steken geminderd heeft. Men moet den kant C-~E gewoon recht doorbreien tot het werk een lengte heeft van 48 c.M. Men mindert dan voor het armgat, in 6 toeren tellen 2 steken, samen dus 12 steken. Als dat gedaan is, breit men den1 kant C—D verder gewoon recht af. Men breit tot het werk geheel een lengte heeft van 68 c.M. en kant dan de overgebleven steken, dat is 35 steken, af. Men begint dan aan de zijde A~'FGH precies eender af te maken en dan is het voor pand af. Het verdient aanbeveling om langs den lijn A—B en AH een rand van 16 steken 1 recht 1 av. verspringend' te 'breien, dat maakt bet werk steviger en het rekt niet zoo uit. Ook moet men, wat anders niet mag, de kantsteken breien, ook al om dezelfde reden. Nu de rug. Die ziet er zoo uit. B 48 cM. 124 steken RUG Zet op 124 steken en brei weer een boord van 10 c.M. 2 r, 2 av., daarna recht tot een lengte van 48 c.M. Het armgat weer precies eender werken als bij het voorpand. Brei dan tot het werk totaal een lengte ijeeft van 64 c.M. Dan is men aan den schouder en hals. Men' begint de naald bij D en breit tot men 52 steken heeft en kant dan 20 steken af. Verder wordt de zijde A^B nu eerst afge maakt. Brei de naald A—B steeds heen en weer en minder in eiken toer 2 st. bij B en 1 steek 'bij A, net zoo lang tot er geen steek meer over is. Dan wordt de naald CD heen en weer gebreid en bij C 2 steken en bij D 1' st. ge minderd, ook net zoo lang tot er geen steek meer is. Ook de rug is dan af. Nu rest alleen de mouw. Zet op 70 steken en brei een boord 2 r. 2 av. van 10 c.M. Dan moet er recht gebreid worden tot het werk totaal een lengte heeft van 58 c.M. Ter weerskanten moeten echter over de geheeie lengte 15 steken bijgemaakt worden, totaal dus 30 steken. 100 steken 170 stekenf MOUW Dan mindert men om den anderen toer ter weerskanten 3 steken. Dat moet zoo 8 maal herhaald worden en dan nog 52 steken over. Die kant men in eens af en daarmede zijn de deel'en van de pullover af. Rest alleen nog het in elkaar zetten. Het is aan te raden geen effen wol te nemen en ook vooral geen te heldere kleur. Licht en donker grijs dooreen of bruin beige. Dat kan altijd gedragen worden. Wil men echter een model met een kraag, hoewel dat meestal niet gedaan wordt, dan vervalt bij het voorpand de mindering bij AB. Wel wordt daar dan een split gebreid. Men breit dan tot aan den schouder recht, en kant alles recht af. De kraag is éen gewoon recht lapje. Het aantal steken kan men het best zelf even be rekenen als de 'hals van de pullover af is. Lijkt deze wat wijd te vallen, dan neemt men het aantal steken wat minder. Valt de hals nog maar net ruim genoeg, dan neemt men het aantal steken ook ruim. 'k Hoop hiermede aan het verzoek van onze lezeres te hebben voldaan. Mocht er nog iets te vragen zijn, en ik kan helpen, dan wil ik dat graag doen. M'n beste nichtjes en neefjes! Nog een week dus hebben jullie den tijd om voor onzen wedstrijd in te Zenden. Maar dan is het ook voorbij, hoor. 'k Wil de nichtjes en neefjes, die mij deze week een brief of kaart stuurden en daarvan niets in ons hoekje zien, even gerust stellen en zeggen, dat ik die den volgenden keer wel 'beantwoorden zal, omdat ik die in mijn vacantie niet nagezonden krijg. Dat wacht dus tot ik weer terug ben. Jullie ijver en lust voor Aardrijkskunde schijnt me verbazingwekkend, 'k Heb al heel wat inzendingen' voor onzen wedstrijd ontvangen. Maar Aardrijkskunde voert den boventoon, al zijn de opstellen ook niet vergeten, hoor. Zoo hoor, nu eindig ik mijn praatje, 'k Wensch mijn nichtjes en neefjes allen heel pret tige vacantiedagen toe, want ik vermoed, dat de meesten nu toch wel vacantie hebben. Veel groeten van TANTE TRUUS. TINEKE. XV. Het was haast niet om te gelooven. Zusje een klein beetje 'beter. Wat waren ze. blij Truus kwam naar Mevrouw toe en nestelde zich tegen haar. Truusje was heelemaal thuis in Tini's 'huis. Mevrouw was ook zoo lief voor ze geweest toen ze zoo bedroefd waren. „Ik ben zoo blij, Mevrouw. Zouden we nu zusje al gauw mogen zien „Ho, ho, nu loopt ons Truusje te bard van stapel, hoor. Het zal nog wel een poosje duren, eer je zusje mag zien en eer je weer naar huis mag. Maar ik begrijp het al, je wilt bij ons vandaan loopen, maar ik houd je zoo vast", en plagend trok Mevrouw aan Truus' lange vlech ten. „Nu gaan slapen en dan zullen we bidden of we morgenochtend weer zulk heerlijk nieuws mogen hooren." Wel, het leek wel of het een andere Fré 'en Hans en Truus waren, die naar boven gingen. Kleine Hans, die er nog niet zoo veel van be greep, had het woord een beetje beter alleen maar goed gehoord, en hij dacht, dat het nou al wel weer gauw alles gewoon zou zijn, daar om dartelde en sprong hij weer als altijd en Fré deed vamzelf weer een beetje mee. Den anderen morgen zaten ze voor schooltijd weer te wachten op de 'bekende bel van de te lefoon. 'Het was net Truusje's beurt om te luis teren. Mevrouw had natuurlijk eerst geluisterd. ,,'t Is gelukkig weer goed nieuws, Truus, ga jij nu Moe maar gauw gendag roepen." Wat werd het nu alles anders. Eiken dag hoorden ze: „Zusje is een 'beetje beter", en ze genoten nu echt van het uit logeeren zijn bij Tini. Nu konden ze fijn spelen met elkaar, eiken avond, tot ze naar bed gingen toe. Moe keek au wel eens bezorgd naar Tini. Hoe zou ze het nu maken Eerst ging alles zoo makkelijk. De groote droefheid bad hen voor elkaar eerst gemakkelijk in den omgang ge maakt, maar nu na al die 'bedroefde dagen en nu het elk'en dag een 'beetje beter met de kleine i zus ging, nu waren ze uitgelatener dan ooit. Doch dat vond Mevrouw niet erg. Ze hield wel van die blijde pret, als er maar geen ge kibbel kwam. Als Tini maar steeds zoo ge makkelijk van alles afstand kon blijven doen en het ook goed kon vinden als die flinke, stevige Fré eens een keer wat bazig deed. Tot nu toe ging het uitstekend, en Mevrouw was er al heel blij mee. Ze merkte dikwijls, dat Tini nu graag wat toegaf, wat ze anders niet licht gedaan zou hebben. Op een Woensdag toen werd het even drei gend. Het regende heel den middag. Ze konden maar net eVeri in den tuin naar Moe zwaaien en moesten toen weer heel hard naar binnen loopen, om niet heelemaal nat te worden. Fré had een mooi boek van Tini's plankje genomen en ging stil zitten lezen, maar 'Hans zou met Truus en Tini meespelen. 'Doch de kleine baas had lang geen gemakkelijke bui. Hij wilde juist alles hebben wat Tini of Truus juist hadden. Truus had hem al eens gewaar schuwd en gezegd: „Toe Hans, speel nou edit met ons, zoo mag je van Moe ook niet doen Hans liet zich echter niet veel gezegden, er juist had Tini haar lievelingspop netjes aange kleed, of Hans wild haar hebben om in zijn zelf van blokken gebouwde stoel te zetten. Toen werd het Tini toch te machtig en ze werd boos en bijna wilde ze booze woorden zeggen tot Hans, tot ze Moe s bezorgde blik zag. Wat die Tini van zichzelf schrok. „Hier Hans, neem dan maar, hoor. Wat geeft het nou Truus, wij nemen die andere pop dan wel." Tini du'rfde niet naar Moe zien, want die 'had eerst haar booze gezichtje wel gezien. O, als ze Moe maar weer niet zoo bedroefd had. Wat gaf nou ook die pop en Hans was eigenlijk ook nog maar klein. Hans was'; tevreden. Pop Loes troonde boven op zijn eigen gemaakte wankele stoel. Tini paktl? baar andere poppen en speelde verder. Maat toen ze tersluiks Moe 'even aan zag, knikte dVze haar vriendelijk toe. Moe was blij, dat TiniS dezen 'keer zichzelf overwonnen had. Eindelijk kwjam de dag in 't zicht, dat de drie logeetjes weer'i naar hun huis zouden mogen Ze hadden het 'o zoo prettig gehad bij Mevrouw,. van der Hoog en Tini was o zoo lief gewecsi voor hen, maar' u mochten ze toch weer naa-u hun eigen huis, en hun Vader en Moeder er.P ook hun zusje. De jongens mjaakten het Tini niet makkelijk' de laatste dagenl, ze waren niet stout, o nee enkel maar uitgeföaten van blijdschap. Zus wa- heelemaal beter, i ze hadden ze in een doei gepakt achter hei Als nou dit do thuis kwamen, da k, raam gezien. ;ter maar goed vond, dat z' n was alles klaar. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2