4.Z2 Mi< VAN OS n.v. Kerk en School. Laad- en Tuinbouw. DE LAATSTE LOODJES. Boekbeoordeeling. Plaatselijk Nieuws. VANAF HOOGSTRAAT 238 ROTTERDAM DE LANDDAG TE OUDDORP. vlll Voor van Zil a: P- Je Meliss; ^ervan(j Pernis laren) te Mo de menschen wat last van stof en m'en gaat vragen om een stofvrije weg en wordt maar direct toegestaan ook. De VOORZITER: Die veronderstelling mag je hier niet maken. Op Melissant is het een verkeersweg en hier niet. De heer VAN KEMPEN: Dat is het wel. De VOORZITTERJa, waar loopt de Nieuwstraat heen, naar den buitendijk. Dat is geen vergelijking. De heer VAN DER VELDE: Laat de op zichter eerst de kosten opnemen. De heer VAN KEMPEN: Het gaat hier over geen kosten, het gaat hier over 't recht. De heer VAN DER VELDE: Ik zag gaarne een nader onderzoek ingesteld De VOORZITTER: Wilt u er een voorstel van maken De heer VAN DER VELDE: Ja zeker. De heer DE GEUS: In de vorige vergadering is beloofd met een nader voorstel te komen en een besluit te nemen. De VOORZITTER: De vorige vergadering was ik er niet en is mij van een dergelijke be lofte niets bekend. De heer VAN KEMPEN: Dat een paar oude wethouders nog aan zulke dingen kunnen vast houden kan ik eenigszins begrijpen, maar dat u als voorzitter daar ook mee meegaat, dat be grijp ik niet. De heer VAN ECK: Ze hebben het van te voren geweten, dan hadden ze de akte niet moeten teekenen, 'en nu willen ze het ons op den nek schuiven. De VOORZITTER: We zullen stemmen over het voorstel van v. d. Velde. Met algemeene stemmen wordt besloten eens nader te onderzoeken en kosten op te nemen. De heer VAN KEMPEN: Welja, laten we het dan nog maar eens probeeren. Daarna sluiting. Vergadering van den Gemeenteraad van OUDE TONGE op Donderdag 30 Juli 1931, voorm. 10 uur. Tegenwoordig met den Voorzitter al de leden. Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken worden ge lezen, die alle voor kennisgeving worden aan genomen. Onderzocht wordt de geloofsbrieven der ge kozen raadsleden. Deze stukken worden in orde bevonden 'en tot toelating der leden besloten. Besloten wordt de centrale verwarmingsinstal- latie in de openbare lagere school afdoende te laten repareeren, en de daaraan verbonden kos ten te dekken- door een -geldleening. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. UIT DE LAND- EN TUINBOUWWERELD. (Nadruk verboden). Het wegnemen van Plantendeelen. Dit kan goed zijn, maar ook verkeerd. Indien het deelen betreft, welke op de een of andere wijze hin derlijk kunnen zijn voor den groei, of wel het gewas dreigen met ondergang, dan is het weg nemen zeer wenschelijk. Takken b.v. van vrucht- boomen, welke tot den bloei en de vruchtvor ming niet -toe brengen, maar integendeel een groote hoeveelheid voedsel vragen, zooals z.g. waterioten, moeten worden weggesneden. Tak ken verder, die de zon verhinderen goed in het binnenste der boomen te dringen, wie zou ze niet wegnemen. Verder kan het wegnemen soms de groeikracht bevorderen. Zooals het geval is ■bij het afsnijden van tulpen !en hyacinten, om daardoor meer kracht Se geven tot de vorming der klisters; bij 'it afplukken van aardappel- bloesems, opdat dit den knol ten goede mag komen; bij het verwijderen van de ranken der aardbeien, ten -einde sappiger en -grooter vruch ten te verkrijgen. Verfraaiing der planten, het verkrijgen van bepaalde vormen, heeft men somtijds met het wegnemen op het oog. Dit is het geval bij strui ken, wanneer men- -daarvan eenstammige ge wassen wil vormen; bij 't snoeien, als men de planten in bepaalde richtingen wil leiden. De boomplanter snijdt verder wel de hoofdwortels weg, om zijn boompjes te dwingen hun wortel stelsel meer zijwaarts uit te strekken. In al deze gevallen werkt men dus rechtstreeks mee tot het bereiken van zeker -doel, dat men zich voorstelt. Doch er zijn ook gevallen, waar bij men door 't verwijderen van plantendeelen zich zelf nadeel berokkent. Dit -geschiedt, wan neer mten onmisbare zaken wegneemt. Wie b.v. tegen het -najaar de bladeren van koolrapen, bieten of wel knolgewas ook, afsnijdt, ontneemt daardoor aan de plant de gelegenheid tot ver dere zetmeeivorming, en snijdt dus den weg af om dikkere knollen -te verkrijgen. Knolgewassen moeten dan ook zoo lang mogelijk hun blad behouden, en dat vooral tegen het laatst, omdat juist dan deze gewassen' zoo krachtig in omvang kunnen toenemen. Bladeren helpen tot betere vruchtvorming. Uit dit oogpunt beschouwd, kan het verwijderen van de toppen der tuinboonen ook schadelijk worden genoemd: hoe meer blad, hoe beter zetmeeivorming. Zaai- en pootgoed. Bij peulvruchten komt vaak armzadi-gheid der peulen voor, dus is het sorteeren voor pootgoed naar d-e grootte der peulen geen waarborg voor verbetering der op brengst, en is het afzonderen van de -beste plan ten, evenals bij de granen, het meest aanbeve lenswaardig. Men wach-te zich echter voor het zoeken naar planten met bijzonder veel zaden, want ten slotte wordt de opbrengst er toch klei ner door. Bij aardappelen neme men van de struiken met de meeste knollen de grootste. Steeds krijgt men hierdoor een grooter opbrengst niet alleen wat massa betreft, maar ook wat grooter knollen aangaat. (Vele landbouwers zijn er in de laatste jaren toe overgegaan om ge regeld van elders hun pootgoed te betrekken, dat op monster en te velde is goedgekeurd; de voordeelen hiervan zijn groot). Bij man-gelwor- tels en suikerbieten neme men de worstels, die goed gevormd en matig groot zijn en de kleur en de vorm hebben van de betreffende soort, beware die rechtopstaand ingekuild in zand, pote ze 't volgend jaar geheel afzonderlijk van andere en neme van die uitgezochte het zaad. Bloemen in potten. De goede groei der bloe men, die wij in potten buiten -gezet; hebben, lijdt bij sterken zonneschijn en uitdrogende win den zeer sterk. Men moet ze voldoende beschut ten. Die beschutting kan daarin bestaan, dat de potten met een omhulling van mos of kurk voor zien, of in een tweedten, grooteren pot gezet worden, terwijl dan de tusschenruimte met mos of turfmolm aangevuld wordt. Daardoor kan de zon nooit zoo sterk op de wortels inwerken, dat de groei belemmerd wordt. Tomaten. Tomaten moeten, zoodra ze sterker beginnen te groeien, aan stokjes of staafjes ge bonden worden, omdat anders de vele uitloopers wild dooreen groeien en de plant -niet goed te overzien is. Is 't weer voor zulke verwaarloosde planten niet gunstig, dan zal maar een deel der vruchten rijp worden, wat bij zorgvuldig op binden en wegsnijden van alle overtollige loten niet het geval is. Gomvloed. De gomvloed bij steenvruchtboo- men kersen., pruimen, perziken ontstaat op ver schillende wijzen, benevens die, welke op zwa- ren, nattigen en ondoorlatendten grond staan, vooral vatbaar voor gomvloed. Ook ontstaat deze ziekte licht, als onvoorzichtig geplukt en met laarzen en schoenen met spijkers beslagen, in de boomen wordt rondgeklommen. Ook mo gen de vruchten niet met kleine takjes afge scheurd en de takken, niet door den ladder be schadigd worden. Neemt men dit alles in acht bij het planten 'en de verdere behandeling, dan zal men de ziekte kunnen voorkomen. Onkruidzaden ia den grond. Onkruidzaden kunnen soms jaren lang in den grond de kiem- kracht behouden, om bij een gunstige gelegen heid zich te onwikkelen. Zitten ze b.v. diep in den grond, dan kunnten ze bij dieper bewerking of bij het graven1 van greppels boven komen en dan ontkiemen. Hierdoor komen soms plotseling onkruiden voor, die men in jaren niet meer aan trof. Wil men deze vernietigen, dan moet men den grond herhaaldelijk omwerken en de zaden laten ontkiemen, om vervolgtens de plantjes te wieden. Dat er dan al wat voor den: dag kan Ik voor mij stel Oostloorn boven Harro Wal ter. De Achterhoeksche toestanden mogen dan een beetje heel mooi gekleurd zijn weergegeven, we zien dan toch, al is het door gekleurd glas, de werkelijkheid, terwijl Harro Walter den in druk geeft van -een schilderij, wel realistisch, maar toch slechts een schilderij, met felle kleu ren :en tegenstellingen. En dan bevallen mij ook niet de godsdienstige theologische opvattingen, die -in dit boek den lezer worden opgedrongen. De schrijver legt 'heel nadrukkelijk een „ten- denz" in zijn werk. Hij wil een „Vereenvoudigd Christendom" brengen, d. w. z. een Christen dom ontdaan van de dogmata. De schrijver heeft eigenlijk niét de minste eerbied voor de belijdenis der Kerk, zooals deze onder bloed en tranen en worsteling in -den loop der eeuwen is tot stand gekomen. En wie de dingen Schriftuurlijk aanvoelt, weet dat een Christendom zonder belijdenis een mensch zonder geraamte is. Voorts zou er op vele onjuistheden te wijzen zijn. Zoo heeft de schrijver, al is hij zelf pre dikant, een geheel verkeerden kijk op de be- teekenis van de leerstukken en de manier waar op zij dn de belijdende kerk worden toegepast. Het is jammer, dat Ds. Ulfers er een tendenz- roman van gemaakt heeft, met de bedoeling de Gereformeerde belijdenis af te brek'en. De oud-vaderlandsche wijsheid, dat de laatste loodjes 't zwaarst wegen, -hebben vooral ook de deelnemers aan de Vierdaagsche Afstandsmarsohen aan den lijve ondervonden. Op bovenstaande foto ziet men duidelijk, dat ook de Jantjes naar 't einde gaan verlangen. komen, 'bleek bij een proef van Prof. Hutensen. Deze liet een vierkanten meter grond 15 malen tot een diepte van plus minus 25 c.M. omwerken, en daarna zich de zaadjes ontwik kelen, en vond toen 6792 kiemplantjes, 8216 pcligoinumsoorten, melde, hennepnetel, distel, zuring en kweek, -en 1.0060 fijnere zaadjes, als van spurrie, viooltje, vergeet-mij-niet, 'enz. Het planten van Groenten. In de meeste ge vallen maken bezitters van kleine tuinen' de fout, -de groenten veel te dicht opeen te planten, waardoor de opbrengst aanmerkelijk geringer wordt. Kropsla en koolrabi moeten 2025 c.M., savoye, roode en witte kool 3545 c.M., sel derij 40—45 c.M. ouderlingen afstand hebben; ook is 'het voordeelig de planten in 'het verband te plaatsen. Nadat de planten goed geworteld zijn, mag voortdurend hakken niet vergeten worden. Na het voederen der Paarden. Paarden ter stond na het voederen inspannend werk te laten doen, is zeer gevaarlijk. De maag van het paard is naar verhouding klein, en kan maar weinig voedermassa bevatten. Het kan dit voeder dus ook niet lang behouden, maar moet het terstond verteren. Het werken stoort de maag in de spijsvertering. De storingen -geven aanleiding tot allerlei ziekten, als maagverwijding en maag- catarrh. Gedachten De rijpe kennis hoort, De onrijpe voert het woord. Overdaad is een moeder, wier 'kind heet ondergang. B—r. HARRO WALTER, door S. Ullers, volks uitgave. Rotterdam, D. van Sijn Zonen. Dit werk van Ds. Ulfers is bekend, feitelijk behoeven w-e er dus niet veel van te zeggen. Wie „Oostloorn" gelezen beeft, leest vanzelf ook dit boek. Niet, dat ze bij elkaar passen of omdat de zelfde figuren (behalve dan Harro Walter) er in optreden, maar omdat Oostloorn e'en boek is met zeldzame kwaliteiten en men dus vanzelf ook naar andere werken van denzelfden schrij ver grijpt. Of men in dat geval bevredigd wordt Dat zal van den lezer zelf afhangen. Wij hebben een recensie van het boek Harro Walter gelezen, waarin -gezegd werd, dat het literair boven Oostloorn uitsteekt, dat Oostloorn eigenlijk zeer zwakke plekken heeft, waarom een kunstcriticus als Van As het zelfs geen' kunst durfde noemen. Harro Walter daarentegen geeft meer de werkelijkheid te zien, is meer realistisch en staat als kunstproduct daarom hooger. Maar dezer dagen lazen we een andere re censie, waarin gezegd wordt (door ds. Gill-e- feaard in de Driebergsche Kerkbode) Wanneer 'k dit 'boek literair zou moeten beoordeelen maar het wordt ons, dominees, tegenwoordig luid genoeg toegeroepen, dat wij daarvan maar moeten afblijven dan zou ik willen -zeggen, dat Harro Walter ten achterstaat bij Oostloorn. In die mooie, op zichzelf staande schetsen was Ulfers op z'n best. Maar in dit boek komt een liefdesproces voor, da-t van beheerschende beteekenis is voor de compositie en die compositie heeft zich van héél wat pure toevalligheden be diend om te kunnen -eindigen in den „Trouw dag". Daardoor krijgt het -geheel een ouder- wetschen stempel. Ook in de entourage zit veel gewilds. Men ziet, dat de beoordeeling nog al ver schillend uitvalt. Het boek is overigens levend en boeiend ge schreven en bevat als roman vele goede kwa liteiten. SOMMELSDIJK, Belanghebbenden worden er op gewezen, dat met ingang van 1 Augustus a.s. de rijwielen moeten zijn voorzien van e'en nieuw rijwielbelastingmerk. Het merk moet in het vervolg aan -de fiets zijn bevestigd, aange zien anders proces-verbaal zal worden opge maakt. De aardappelen worden alhier gekocht voor 3 en V/i cent per K.G., -terwijl de paarde- peen worden gekocht voor 1.70 per H.L. Op kralingen onder deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de verordening op de maximum-snelheid, terwijl tegen een ander persoon proces-verbaal werd opgemaakt wegens het rijden zonder licht. MIDDELHARNIS. Bij publieke verkooping van een woonhuis van d'en beer Koppenhol, staande aan het Visschersdijk, is dit ingezet door den heer J. Verolme J-z. voor 1610. Woensdagmorgen zijn met de stoomboot vervoerd naar bet ziekenhuis te Rotterdam, om aldaar eene operat-ie -te ondergaan F. Vijfhuizen en A. Koole en P. Appel voor onderzoek, Door den minister is de rente van geld van los land der Arbeidersvereniging verlaagd van 4 op 3 Door den' 'Commissaris der Koningin is aan den Burgemeester dezer gemeente verlof ver leend vaaf 29 Juli tot en met 18 Augustus. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen maand zijn 4 groote jachtakten afgegeven. De in de Zuidzijde gewoond hebbende rijksveldwachter is verhuisd naar Den Bommel. -Vervoerd 800 H.L. aardappelen. De burgemeester zal gedurende de maand Augustus met Vacantie afwezig zijn. Zijn func tie wordt dan waargenomen door den wethouder B. C. Jongeling. Gedurende de maand Juli hebben .zich 3 personen in deze gemeente gevestigd, terwijl 9 personen1 zijn vertrokken. Loop der bevolking. Ingekomen N. K. van Hermon en gezin van Kuinre, M. Groenendijk van Dordrecht. Vertrokken J. A. van Nieuwen- huijzen naar Middelharnis, N. Doornhein naar Rotterdam, L. Fokker naar Rotterdam, C. J. van de Swaluw naar Ooltgensplaat, C. van Peperstraten' naar Oude Ton-ge, C. A. A. Jonge ling naar Voorburg, A. C. Jongeling naar Den Haag, J. van Everdink naar Ooltgensplaat, J. Huizer en gezin naar Middelharnis, J. Silvius naar Middelharnis, J. C. Vervloet naar Oolt gensplaat. OOLTGENSPLAAT, Door J. C. de Ruiter Voorstraat 12 en L. den Braber, Molendijk, is een verzoek gericht om een motor te plaatsten van ten hoogste 5 P.K. tot het drijven van bak kerijmachines. Bij de Woensdag gehouden verkooping door Notaris van Buuren werd een dubbel pand Café en Winkelhuis van L. Dorsman Jz. inge zet door C. Snijder van Oude Tonge op 5200, Dit voorjaar werd aan de kinderen der Openbare School een Begoniabol met pot uit gereikt om dezelfde op te kweeken. Dhr. van Zetten van Middelharnis moest deze week de prijswinners aanwijzen. De uitslag was als volgt 1ste prijs P. van Nieuwaal, 2e D. Buscop, 3e C. van Nieuwaal, 4e Joh. van Dam, 5e L. de Vos, 6e S. van den Ouden, 7e L. Hokke, 8e B. Marcus, 9e M. Korteweg, 10e L. van den Oud'en, 1 le C. Leijdens, 12e A. Overbeeke, 13e A. de Vos, 14e H. van den Booge-rt. no CEM NIEUWE TONGE. Tegen L. V. uit Som- melsdijk is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding Motor- en Rijwielreglement. Deze week -is de vrouw van L. Kievit in de Diaconale stichting „Elizabeth" ter verple ging opgenomen, zoodat er -nu 2 patiënten wor den verpleegd. - Aan M. J. van Drie] is door B. en W. vergunning verleend tot 'het verbouwen van een woonhuis aan den Zuid-dijk alhier. De ziekte onder de varkens neemt hier -toe. Deze week is een varken gestorven van v. Z. en van den heer K. De cadavers zijn on der politie-toezicht begraven. De prijs -der aardappelen is alhier 3.50 de 100 kilo. DIRKSLAND. Uitslag van de door Notaris Van der Sluijs alhier gehouden verkooping van onroerende goederen van de erven van wijlen J. van 't Geloof. Perceel 1. Een arbeiderswoning aan den Gel- derschendijk ingezet -door C. van Markensteijn op 1110.-afgemijnd door D. de Roon Jr. op 1115.Perceel 2. Een arbeiderswoning aan Onderlangs ingezet door Jb. Both op 620. aangeloopen. Perceel 3. Een perceel tuingrond aan den Gelderschendijk ingezet door W. Ha- gens op 400.afgemijnd door W. Ha-gens op 485.—. Perceel 4. Een perceel tuingrond in de Oude Plaat ingezet door P. van Markensteijn op 400.—, afgemijnd door P.. van Markensteijn op 430.—. Perceel 5. Het recht tot 'heffing van een erfpacht groot 38.25 ingezet door P. van Markensteijn op 680.— afgemijnd door J. A. S. de Lignie op 730.Perceel 6. Het recht tot 'heffing v-an een erfpacht groot 21.86 ingezet door P. van Markensteijn op 400. afgemijnd -door J. A. S. de Lignie op 430. Perceel 7. Het recht tot heffing van een erf pacht groot 37.86 door P. van Markensteijn ingezet op 720.-gemijnd door J. A. S. de Lignie op 740.—. De gemeenterekening over 1930 ligt ter secretarie ter inzage. Bij de arbeidesbemiddelin-g stonden 3 werk zoekenden ingeschreven. MELISSANT. Dinsdag had het dochtertje van D ,-D. het ongeluk met een fiets te vallen, waar door zij een barer armen kneusde en geneeskun dige -hulp noodig was, A.s. Dinsdag zal op het Dorpsplein de keuring plaats hebben van trekhonden, karren en tuig. HERRINGEN. Deze week vertrok van hier een patient naar een der ziekenhuizen -te Rot terdam -tot het -ondergaan van een operatie. Met de plaatsing der nieuwe weegbrug is gist-erteri een aanvang gemaakt. Binnen enkele dagen zal er dan weder gelegenheid zijn te la-ten wegen. Het draagvermogen der brug is 15 ton met automatische weeginric-btin-g. -Deze week werd van hier vervoerd een scheepslading in vaten ingemaakte aard-beien, be stemd voor de conservenfa'brieken. Gisteren werd -deze gemeente bezocht door een paar Spaansche kooplui met aardewerk. Als vervoermiddel werd gebruik gemaakt van een paar ezels voorzien van een paar -geweldig groote draagmanden waar bovenop de kooplui hadden plaats genom'eri. Een en ander trok veel bekijks. Heden gingen ze per veerdienst, na hier overnacht -te hebben, verder naar Zeeland. STELLENDAM.* -De heer F. van Oosten- brugge alhier slaagde te Rotterdam voor het examen van bouwkundig opzichter. GOEDEREEDE. De laatste cichorei van de campagne 1930, 138000 kilo is deze week ver scheept. De landbouwer A. van E. heeft erwten- gemaaid met een maaimachine. Naar ooggetuigen zeggen gaat -er geen erwt verloren. OUDDORP, Nog een verbetering, die noodig is door het voorkomen van velerlei, en gelijk luidende familienamen in onze gemeente, wat nog al eens moeite veroorzaakt. Op verzoek van -den betrokken persoon, verklaren wij hierbij dat de beer K. Westhoeve, aangegeven onder de leden van de commissi^ voor het bonds- concours, niet is -de heer K. Westhoeve, lid van dengemeenteraad en 2e wethouder. Het van ouds bekende „Reigersnest" in de verre Westelijke duinen is aangekocht door Mr. Loeff te Rotterdam, die aldaar een landhuis voor zomerverblijf wil doen bouwen. Ook hieruit -blijkt, dat onze stille en, sc'hoone gemeente steeds meer door vreemdelingen wordt gezocht. Het aantal zomergasten voor langer verblijf is stij gende, en het aantal ge.legtenheden om onderdak te bekomen is te klein of niet bekend. -Aan de beurs deden de Westlandsc'he uien ƒ3.per baal, de sjalot-ten 3 cent per kilo, met weinig vraag. De -heer Van Schaik, commies bij 's Rijks belastingen te Oss, wordt naar hier overge plaatst. SOMMELSDIJK. -De helpster bij de nuttige handwerken aan de Bijzondere school, Mej. K. van den Doel Ad. slaagde Donderdag j.-l, te Rotterdam voor de akte nuttige handwerken. Ds. O. van Montfrans, voorheen predikant alhier, thans te Barneveld, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Ouderkerk aan den IJsel bedankt. MIDDELHARNIS. Deze week slaagden te Rotterdam voor het M.U.L.O. exam'eri de dames A .van Eek en L. Slager alhier. M. van Nieu- wenhuize te Ooltgensplaat. N. van Es te Som- melsdijk en de heeren M. Edewaart te Sommels- dijk, 0. Holleman Dirksland, J. van Oosten- brugge -te Stellendam allen opgeleid aan de U. L. O. alhier. OOLTGENSPLAAT. Mej. J. A. Beijer, al hier slaagde deze week te Rotterdam voor de akte nuttige handwerken. HERRINGEN. In verband met de zomerva- cantie op de Herv. School zullen voorloopig de catechisaties voor de schoolkinderen niet worden gehouden. MELISSANT. De Zondag gehouden -maande- lijksche collecte in de Ned. -Herv. Kerk heeft ruim 53.opgebracht. Zaterdagnam. van 2 tot 9 uur zal in de consistoriekamer der Ned .Herv. Kerk -zitting worden gehouden voor het ontvangen van zit plaatsen-gelden. OUDDORP. De landdag, uitgaande van den ring van J.V. en -den 'kring van M.V. op Geref. grondslag op Flakkee, is uitstekend geslaagd. God -gaf mooi zonnig weder; de plaats van samenzijn was een zeer geschikt terrein in de duinen dat goed in orde was gebracht; velen waren opgekomen uit -geheel Flakkee en van de overzijde van het Haringvliet, ook uit Oud dorp zelf; en met groote aandacht werd naar het gesprokene geduisterd. (Zie elders in dit -blad voor verslag). De collecte onder de schare gehouden, bracht ruim 55 op. Er zijn heel wat programma's verkocht, gelukkig Maar ook de kosten van zoon landdag zijn niet gering. Wij meenen het goed te zeggen, zooals wij beweerd hebben: „De landdag is uitstekend ge slaagd". Ten' slotte werpen we een vraag op: Zouden de Herv. Jongver. en Meisjesv-er. ook niet eens zoo'n landdag in onze fraaie omgeving kunnen organiseeren' Begunstigd door het mooie zomerweer is Woensdagmiddag in de d-uinen -te O-uddorp de landdag gehouden, uitgaande van het Geref. Jeugdverband op Flakkee. Reeds vroeg hadden velen zich opgemaakt, om naar de plaats waar vergaderd zou worden zich te 'begeven. Een prachtig mooie -plaats, een diepe duin vallei, hij uitstek -geschikt voor een dergelijk doel, was -door de Regelingscommissie uitge zocht. Toen dan ook -de klop van -den voorzitter gehoord werd om stilte te verzoeken, waren er naar schatting wel ruim 900 bezoekers aanwezi-g. Enkele minuten over -drie werd de samen komst door vr. J. W. Korteweg van Oolt gensplaat geopend, door te laten zingen Ps. 95 1, 2, 3. Vr. K o r -t -e w e -g sprak hierna zijn openings woord uit, dat tot titel had: „Naar Zijne wetten hooren". In dat openingswoord werd er op gewezen, dat er voor het oog zoo weinig overeenstem ming bestond tussc-hen de titel van de toespraak en het karakter van deze samenkomst. Maar toch, bij nadere beschouwing blijkt die over eenstemming wel aanwezig te zijn. Want wij komen hier toch niet samen om nu maar eens een dagje naar de d-uinen te gaan, eri, nu ja, wel enkele redevoeringen aan te hooren, die in verband staan met de Geref. jeugdbeweging, maar het uitgaan -toch hoofd zaak laten: neen, wij komen' hier samen om weer gesterkt te worden naar den geest, om het Geref. beginsel steeds dieper wortel te doen schieten. Dat is 'het doel van deze samenkomst, en, wanneer dit bereikt wordt, dan zou d-e na werking daarvan ook in onze plaatselijke ver- eenigingen worden gevoeld, ja, ook -daarbuiten nog, omdat velen, die nog buiten onze jeugd beweging staan, maar naar beginsel bij ons hooren, zich gedrongen voelen met ons mee te werken' aan den opbloei van het Geref. jeugd leven. Vandaar dat .dan ook deze samenkomst, met zijn tweeledig doel, moet worden beschouwd in het licht van dit woord: het hooren naar de wetten des Heeren. Velen op ons eiland maken zich wel druk om de crisistijd welke wij door maken, en dit is ook -te -begrijpen: maar maken zij zich ook druk om de geestelijke crisis die ons volk doormaakt? Een crisis, die open baar wordt in een steeds dieper afval van het Woord van God, een loslaten daarvan, en ook nog wel naar twee zijden: 'het e'en'e deel naar de -zijde van socialisme en ongeloof, en het andere naar een voor het oog meer vrome kant, die zich openbaart in splijtzucht en af scheiding van de kerk des Heeren. Dit is óók een loslaten van Gods Woord, van Zijne be loften. Met den wensch, dat ook deze landdag er het hare toe mocht bijdragen om aan al deze dingen afbreuk te -doen en dat zij tevens mocht laten zien de schoonheid van het Geref. be ginsel, eindigde vr. Korteweg zijn openings woord. Gezonden' werd nu Ps. 138 1. Onmiddellijk daarop werd het woord gegeven aan Ds. P. A. Zeils-tra van Middelharnis, die tot ons zou spreken over het onderwerp: Liefde en Lof". Ds. Zeils-tra begon met er op te wij-zen, dat 'hij het in zijn rede niet hebben zou over de liefde, die er bestaan kan tusschen twee menschen. Vooral jonge menschen hooren hier over wel gaarne spreken, en haast alle boeken, die zij lezen, moeten een liefdesgeschiedenis be vatten, anders deugt 'het niet, maar toch, welk een mooi onderwerp dit ook zijn zou om te bespreken', juist om de schoonheid ook van de menschelijke liefde, het is niet het hoogste wat er bestaat. Dit boogste vinden wij in het gebod Gods: Hem lief te hebben boven alles en den naaste als onszelf. Liefde is een van de hoofdeigenschappen van het Goddelijk Wezen en daar wij geschapen zijn naar Zijn beeld, heeft Hij van die liefde ook iets in -ons gelegd. Wel is veel hiervan verduisterd door de zonde, zoo zelfs, dat de mensch van zichzelf God niet kan liefhebben. Daartoe is noodig de wedergeboorte, de ver nieuwing des -geestes, waardoor de krachten onzer ziel in andere richting, in Gods richting geleid worden. Het moet dan ook steeds ons -ernstig gebed zijn om ook reeds in ons jonge leven Hem te dienen en lief te hebb'eri. Want wanneer die liefde er is, dan komt ook de Lof, Dan w or den diensl Ps. 116 mengen, ii is". Wa en onze Ook daa dienen ui kander. eer van worden b Na -deze van vader loven. j. Vervol c •houden, v foruik mat Het vo aan: Zan- van Stad werd doo stilte 'eri De Vo lende me< richt ontv| wegens spreken. Als twd Kuiper over: „D Na eni dit onder het zoo '1 Als mei zelf besl: ander, di -Maar toi om zelfst wij ontds verkeerd aankomei Om zeke daarvoor Het H dat over; ons om: hart. Dit wij -ons weg, dar uit hande| -tus. En nie hij dur denkt, d God te mensch Maar., staan. Wann zoodat verschuil Ne'en, een bid< dan, Got maakt m den, vuil Hierin LHtt niet ^Christus' De ov onze jeu vroeg m| leven in Dan zal ons bij'bli 'blijft troi Na-dat werd, w: Ps. 25 collecte -gemaakte De V slotwoorc voorging werd. De Ce op een Veel mc door een warme b| Alleen troffen -d' predikan Jin, dat *n, ma; 'bericht ah Een bfl Spijkenis techisant dag bij Dat n naar de H -MiddeH In del bestrijde land bijt Alleret de oudsH Nederlai van Alc Algemei Daarn onthouc 26 Augi heid va bonden 27 Augi Tegeli Vereeni! bijeen. Bovei verschil! jaarlijks TAR1 De ta Zuid-Hd Kortlt vervang De belast toezicht! organis stand, delaren f mengest P. Lr M 'te Naai sche K<

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 4