DERDE BLAD Zaterdag" 4 Juli 1931. No. 3760 Gemeenteraad. feP.VIELHOUWEQI Binnenland. Buitenland. Verkoopingen. HOESJS VOOS VE50TJ"W EILT aCIÏTÜ Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. MocsftrNO VIlfSES VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente STELLENDAM, op Vrijdag 26 Juni, nam. 3 uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met voorlezing van het gebedsformulier, waarna de notulen der laatste vregadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Jansen maakte wel een aanmerking op de -notulen over de bespreking van de heffing van huur voor het gebruik van de bietenkaai door den aan nemer van de Prov. wegen. Gezien echter in middels met den aannemer een overeenkomst gemaakt is, die bevredigend is, drong de heer Jansen niet op wijziging van de notulen aan. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger, waaruit bleek, dat in kas was een bedrag van 1960.64, overeenkomstig boe ken en bescheiden. De goedkeuring van Ged. Staten over de gemeentebegrooting dienst 1931, de verordening tot heffing van opcenten op de vermogens en de gemeentefondsbelasting. De processen-verbaal van het Hoofdstembu reau van de gemeenteraadsverkiezing. Hieruit bleek, dat alle gekozen raadsleden hun zetel aanvaarden. Een missive van Ged. Staten over de sala rissen van 'Burgemeester, Secretarissen en ge meente-ontvangers. Gezien echter deze circu laire van geen belang was voor deze gemeente, werden deze, alsmede alle voorgaande stukken, voor kennisgeving aangenomen. Van de gemeente Dirksland van het vleesch- keuringsbedrijf over 1930. Het batig saldo be droeg 57.41, hetgeen zal worden aangewend op voorstel van Ged. Staten tot het maken van een reserve tot ten hoogste 1500, eerst daarna mag weer tot terugbetaling van het batig saldo worden overgegaan. Ingekomen was de begrooting van de N.V. E.M.G.O. over het jaar 1931. De begrooting geeft aan i nontvang 114200, uitgaaf 107879.44, alzoo sluitende met een saldo van 6320.56, waarvan nog wegens uit- keering aan de gemeenten 900.— blijft ter beschikking van de algemeene vergadering een bedrag van 5420.56. Aan opbrengst van stroomverbruik is begroot 78992.—, idem aan straatverlichting 20466. meter- en kabelhuur alsmede diverse andere kleine baten op 14742. De memorie van toelichting geeft een vrij gunstige beschouwing over de afgeloopen pe riode, daarbij wijzende op het grootere stroom verbruik, dan waarop destijds de begrootangen zijn gebouwd. Begin Noveitber bedroeg het aan tal aansluitingen ongeveer 1000, thans is dit reeds gestegen tot 1500. De uitgaaf vermeld Stroominkoop 29341.94; Kabelhuur 7300; Jaarwedden en arbeidsloonen 13600.—; On derhoud 6000.—; Algemeene onkosten 7000; Rente van Kap. schuld 31812.50; Afschrij vingen 12825. B. en W. stelden voor de2e conform de voor stellen vast te stellen. De heer JANSEN meende, dat men toch zoo iets niet zonder meer, en zonder daarvan kennis genomen te hebben, kan goedkeuren. Spr. zag deze gaarne eerst ter visit gelegd voor de raadsleden. De VOORZITTER: Het zal natuurlijk wel veel baten, en bovendien zag de E.M.G.O. gaarne spoedig de goedkeuring, omdat het toch al zoo laat is. Eigenlijk had deze in December 1930 aan de orde moet komen, maar een ge heel nieuw bedrijf loopt direct nog niet zoo vlot. De heer JANSEN: Ik vertrouw, dat die wel in orde is, doch een besluit nemen over iets, waar men dan totaal niets van weet, daaraan kan ik toch niet meewerken. De heer HOEK: Die was vorig jaar toch ook zoo. De heer HOLLEMAN: Toen was die er nog niet. De heer HOEK: In verband met de nieuwe belastingen soms. De VOORZITTER: Het betreft de Electri- citeitsmaatschappij. De heer JANSEN stelde voor deze begrooting aan te houden tot een volgende vergadering. Alzoo werd besloten. B. en W. boden aan het verslag van den toe stand der gemeente over het jaar 1931. Voor het nazien van de gemeente-rekening 1930 en de begrooting 1932 werden benoemd de heeren Hoek en Jansen. De gemeente-begrooting dienst 1931 werd met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. Daarna kwam aan de orde de verlenging van het huurcontract van de torenklok en uurwerk. B. en W. achtten het gewenscht hierover eerst in gesloten zitting te spreken, waarop de Voor zitter de deuren deed sluiten. Na heropening der deinen stellen B. en W. voor het contract te verlengen voor 10 jaar en de huurprijs te verhoogen van 25.op 50.— per jaar; met een opzegging van 3 maanden wederzijds. De heer BLOKLAND stelde voor het contract te laten zooals het was en alleen de geldelijke bijdrage te verhoogen. De VOORZITTER meende, dat het billijk was, dat beide partijen de overeenkomst kon den opzeggen en niet de gemeente alleen, zooals het oude contract aangeeft. De heer JANSEN meende, dat een eenzijdige overeenkomst eigenlijk niet meer mogelijk is. Daarna werd besloten tot het voorstel van B. en W. met de stem van den heer Blokland -tegen. Rondvraag. De heer VAN OOSTENBRUGGE vroeg of er al een ontwerp wijziging gemaakt was voor de verordening, waarbij werd bepaald dat onder wijzeressen bij huwelijk ontslag moeten nemen. De VOORZITTER: Dat komt in behande ling. De heer VAN OOSTENBRUGGE vroeg een verbod uit te vaardigen voor het bekalk'en van muren en schuttingen, daar dit de gemeente bij de laatste verkiezing danig heeft ontsierd en verschillende personen smalend aan de kaak zijn gesteld. De VOORZITTER: Het ontsieren of ver nielen van particulier eigendom is al verboden, doch -een dergelijke verordening geeft zoo weinig kans op succes, omdat die gevallen in den regel zoo moeilijk zijn te constateeren. De heer VAN OOSTENBRUGGE: Het itek wel een klein Rusland. De VOORZITTER: Wij zullen zien wat er tegen te doen is. De heer JANSEN vroeg of er al opheldering gekomen was over de rekening van de bewaar school ten opzichte van die 300. De VOORZITTER: Bij navraag is medege deeld, dat zulks een tijdelijke kasgeldleening is geweest. De heer JANSEN: Dus die treffen we de vol gende rekening in de uitgaaf en deed aan de exploitatie-rekening eigenlijk niets af. Het vol gend jaar mag dus daarvan alleen de eventueele rente op de exploitatie ten laste gebracht worden. De heer JANSEN vroeg in het havenregle- m'ent vast te leggen, dat alleen schepen van 4 of 500 ton in de haven mogen worden toe gelaten. Het is onlangs nog voorgekomen, dat de visschers niet uit de haven konden komen en dat zou voor de ingezetenen een schadepost van 1000.voor één dag beteekenen. De VOORZITTER: Daarover kunnen wij niet direct beslissen, wij zullen eerst onderzoeken of dat noodzakelijk is en bovendien is de haven er niet alleen voor de visschers, doch die is voor allen en ook daarmee hebben wij rekening te houden. De heer HOEK: Waarom is het bouwplan afgewezen voor een huis voor den heer v. Eek De VOORZITTER: Omdat het in strijd is met de bouwverordening. B. en W. mogen daarvan niet afwijken. De belanghebbenden kunnen echter in beroep komen bij den Raad. Daarna werd de vergadering gesloten. Vergaderijng van den Gemeenteraad van OUDE TONGE, op Dinsdag 30 Juni 1931, v.m, 10 uur. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden. De notulen der vorige vergadering warden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken worden ge lezen, w.o. a. de rekening van de Gezondheidscommissie over 1930, welke wordt goedgekeurd. b. missive van Ged. Staten omtrent het uit brengen van een jaarlijksch of vijfjaarlijksch verslag van de gemeente, ingevolge art. 215 der Gemeentewet. Met algemeene stemmen wordt besloten een jaarlijksch verslag te doen uitbrengen. c. Aan een adres van een Bond van Vereen., bedoeld bij art. 6 der Landarbeiderswet in de provincie Groningen, om de rentevoet van voor schotten ingevolge de Landarbeiderswet te ver minderen, wordt adhaesie betuigd. d. Op verzoek wordt aan het Onderwijsfonds voor schipperskinderen een subsidie verleend van 25. e. Naar aanleiding van een verzoek van den heer P. de Korte Sz., schipper alhier, wordt besloten de haven met vlei te bebakenen met berken bakens op een afstand van 20 M. f. Missive van Ged. Staten, waarbij goed gekeurd is teruggezonden de gemeentebegrooting dienst 1931. g. Missive van Ged. Staten .waarbij om nadere inlichtingen wordt teruggezonden de gemeente rekening dienst 1929. h. Missive van Ged. Staten, waarbij goedge keurd wordt teruggezonden het raadsbesluit dd. 7 November 1929, tot vaststelling van de rooi lijn langs den Molenweg. i. Verschillende ingekomen verzoeken om res titutie en ontheffing van schoolgeld, waarop gunstig wordt beschikt. Het restant der ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt tot wijziging der gemeente begrooting dienst 1930. Vastgesteld wordt het kohier der Hondenbe lasting dienst 1931. Hierna wordt door den VOORZITTER be sproken den toestand der haven; door den heer DE WIT de reorganisatie van de brandweer, alsmede het al of niet aankoopen van een nieu we motorspuit. De heer VAN DEN BOOGAART vraagt inlichtingen omtrent de herbestrating van de Nieuwstraat e.a. tengevolge van het leggen van een nieuwe telegraafkabel welke z. i. totaal onvoldoende is. Men is het daarmee eens en de VOORZIT TER en de heer DE WIT antwoorden hierop, dat ten koste van het Rijk door de gemeente trsss afdoende herbestrating zal plaats hebben. Verder niets meer aan de orde sluit de Voor zitter de vergadering. DE ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Aan het jaarverslag over 1930 der Rotter- damsche Tramweg Mij. ontleenen wij het vol gende Land- en tuinbouw hadden in gevoelige mate de gevolgen van de algemeen heerschende ma laise te lijden; de invloed hiervan was, zij het gedurende het jaarverslag nog niet over de ge- heele linie, van merkbaren invloed op het ver voer, toenemend naarmate het jaar vorderde. Het gebruik van motorvoertuigen voor het ver voer van personen en goederen nam gedurende het verslagjaar wederom belangrijk toe. Tengevolge van het zeer ongunstige weder had het zomerseizoen een onbevredigend ver loop. Kon bij de ontvangsten uit het reizigers- vervoer gedurende de eerste maanden van het verslagjaar eenige vooruitgang worden geboekt tegenover die in dezelfde maanden van het vorig jaar, toen de ontvangstcijfers door de stremming in het scheepvaartverkeer werden gedrukt, over 't geheel waren deze ontvangsten door de ma laise 'en daaruit voortvloeiende werkloosheid minder. De ontvangsten uit het goederenvervoer vertoonden sterke schommelingen met die van het vorig jaar en waren over het geheel eenigs- zins minder. Evenals het vorig jaar werden voor het ver voer gedurende eenige maanden vrachtauto's over sommige trajecten in dienst gesteld. Het gelukte dit jaar nog het bestaande melkvervoer per tram te behouden, de vooruitzichten voor de toekomst zijn evenwel minder gunstig. Het vervoer der melk per vrachtauto van de hof steden naar de dichtstbijgelegen tramstations, waarvan in het vorig verslag melding werd gemaakt, werd ingaande 1 April door de des betreffende fabrieken voor het grootste ge deelte zelf ter hand genomen. De opbrengst der verschillende ondernemin gen was als volgt: reizigersvervoer 1.070.139, bagage-, goederen- en veevervoer 962.540, postvervoer 73.992, bijzondere ontvangsten 2.159.289. De uitgaven bedroegen in totaal 1.990.647, zoodat er een saldo overblijft van 168.641. De winst- en verliesrekening vermeldt als baten: saldo Ao. Po. 1560 (1227), exploitatie saldo 168.641 244.544), saldo der interest rekening 13.925 15.951), rijkssubsidie 182.760 (als v. j., totaal 366.888, 444.484). In mindering komen hiervan: obligatierente 119.156 122.771), reservestorting in het ver nieuwingsfonds der stoomtramwagens 152.220 191.220), afschrijvingen 72.071 74.180), dividendbelasting 2038 4752), blijft een saldo van 21.401 51.560). Het dividend is vastgesteld op 2 pet. (v. j. 5 pet.) ZEVEN JONGE MEISJES VERONGELUKT. Acht jonge meisjes van 6—19 jaar zijn bij Three-rivers (Quebec) met een bootje ver ongelukt. Zeven zijn verdronken, één werd gered. EEN VOORSTANDER VAN DE DOODSTRAF. Kort geleden werd ergens in Engeland het verkoolde lijk van een man op een brandende vuilnisbelt aangetroffen. Zonder moeite vond men twee landloopers die het lijk daarheen hadden gedragen. Zij vertelden dat zij met den man gevochten hadden. In den loop van een twist had deze een van hen aangepakt. De ander had voor zijn kameraad partij getrokken. Toen was een kloppartij ontstaan, waarin beide partijen al leen van hun vuisten gebruik hadden gemaakt. Zelfs geen stok was erbij te pas gekomen. Maar op een gegeven oogenblik lag hun tegenstander dood op den grond. Hoe het gekomen was, wiste,i z'il niet. Zij waren trouwens bij de vechtpartij tamelijk aangeschoten geweest. Toen zij zagen dat er toch niets aan te doen was, hadden zij het lijk in een zak gewikkeld, en het over een heelen afstand naar de vuilnis belt gedragen. Daar hadden zij het neergelegd, niet wetende dat de belt brandde. Dit alles was de voorstelling van zaken der aangeklaagden, die vele zwakke punten ver toonde. De radicaalste daarvan was wel, dat de schedel van den doode ingeslagen was. De politie sprak van het gebruik van een bijl. Het proces was kort en eenvoudig, en het vonnis radicaalBeide mannen, waarvan er een de 50 te boven en de ander zelfs 61 jaar oud was, werden ter dood veroordeeld. Bij het verlaten van de rechtzaal wendde een van hen zich tot den rechter en zeide „Ik dank U, mijnheer. Het had twintig jaar vroeger moeten gebeuren 1" Op Maandag 6 Juli 1931, 's avonds half 8 uur (zomertijd), te Melissant, ter herberge van M, van der Werf veiling, en op Maandag 13 Juli 1931, 's avonds half 8 uur (zomertijd) te Melissant, ter herberge van M van der Werf, afslag van een huis met tuin, erf en grond (eeuwigd. erfpacht), te Melissant, aan den Nieuwen weg, kad. Sectie A No. 1610, groot 9 Aren 70 centiaren (63 Roeden V Maat). Ten verzoeke van J. Doornheijn te Melissant Dadelij k te aanvaarden Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 10 Juli 1931, bij veiling, en op Vrijdag 17 Juli 1931, bij afslag, beide dagen 's avonds 8 uur (zomertijd), te Melissant, ter herberge van M. van der Werf, van a. Een huis met schuur, wagenhuis, mestput plaats, tuin, erf en grond, te Melissant, aan de Voorstraat en uitkomend aan den Achterweg, kad. Sectie A nos. 1035 en 1106, tezamen groot 6 Aren 18 centiaren. In 1 perceel. b. 0.41.20 H.A. (269 R. Voornsche Maat) Bouwland te Melissant (vroeger Roxenisse) in den polder Roxenisse, kad. Sectie E no. 463. In één perceel. In eigendom toebehoorend aan C. Stolk Wz. te Melissant. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 15 Juli 1931, bij inzet, en op Woensdag 22 Juli 1931, bij afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) in het Hotel Spee te Sommelsdijk. a. Een Burgerwoonhuis met erf aan den Bin nenweg te Sommelsdijk. b. Een landbouwschuur met toebehooren in de Achterstraat, aldaar. c. Een wagenschuur met erf in de Achterstraat aldaar, zeer geschikt tot verbouw van woon huizen. Ten verzoeke va nd en heer H. J. A. Meijer te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 15 Juli 1931, des avonds 7]/^ uur (Zomertijd) in het Hotel Spee te Sommels dijk. Haver, erwten, aardappelen, tarwe en Jaapjes- peen in den Sint-Christoffelpolder, Sommelsdijk, in diverse perceelen. Ten verzoeke van den heer H. J .A. Meijer te Sommelsdijk. Erwten en tarwe in den Weipolder, Som melsdijk. Ten verzoeke van den heer K. Joppe te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 22 Juli 1931, des voormiddags 10 uur (Zomertijd) aan de Achterstraat te Som melsdijk. Paarden, karos, wagens, landbouwwerktuigen en mest en wat meer te koop zal worden aangeboden. Ten verzoeke van den heer H. J. A. Meijer te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Aangifte voor de gewassen verkoopingen te Ouddorp en Stellendam, worden ingewacht tot en met Zaterdag 4 Juli 1931, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Zoo langzamerhand begint het weer te komen, dat we met vacantie gaan. De schooljeugd be gint in den regel met dit onderverp ter sprake te brengen. Die vertelt al weket te voren, nog zooveel weken en dan hebben ve vacantie op school. Al heb je nooit last csn de kinderen naar school te krijgen, al blijk nergens uit, dat ze ook maar eenigen tegenzin in het school gaan hebben, de vacantie brengt ze vrij zeker in extase, en met bewonderensvaardige pre ciesheid vertellen ze eerst van week tot en week en later van dag tot dag hoe groot het aantal is, dat hen nog van de zoo virig begeerde vacantie scheidt. Die vacantie, 's morgens niet meer om negen uur op 't appèl behoeven te zijn, geen jaartallen, geen sommen en vooral ook gein strafwerk meer En vanzelf als je er zoo dag aan dag over hoort praten, komt de vacantiestunming zoo langzamerhand ook over je heen, ea dan ga je ook meerekenen hoe lang het noc duurt eer je met vacantie kan gaan. De tijcen worden eens besproken, wanneer zou het kulnen of niet kunnen. Ook wordt zooveel mogelijk rekening ge houden met den vacantietijd der schoolgaande kinderen. Eindelijk is dan na veel spreken en over wegen de datum vastgesteld. Wel zal vader in de meeste gevallen niet zoo heel lang vacantie hebben, maar een paar dagen allicht toch wel. Als dan de beslissing gevallen is, komt voor Moeder eerst nog een drukke tijd aan, want vacantie hebben beteekent toch in de meeste gevallen er op uit gaan. Wel kan ieder geen reizen gaan maken of in mooie streken heel prettig en rustig ia pension gaan, maar dan is er toch wel meestal nog een grootouderpaar, dat al verlangt, dat men eens met z'n allen een paar daagjes komt genieten van elkande-s bij zijn, of anders bij broer of zuster of vrienden. Er uit kan iemand meestal wel voor een paar dagen. Moeder kan dan voor de koffers gaan zorgen, want al is het maar voor een korten tijc, dat men er op uit kan gaan, vooral met kinderen heeft men nogal wat noodig. Wat een rust dan als alles verzorgd ij en men eindelijk z'n vacantieoord bereikt heeft. De kinderen denken aan geen school en jeen onderwijzer meer, ze voelen zich onbeperkt vrij en aan 't tijdstip, dat de school weer begirnen zal, denken ze maar niet, dat ligt nog in zco'n ver verschiet. Voor Vader is het ook een rust eens uit den dagelijkschen gang van 't werk te zijn, niet behoeven te zorgen en niet behoeven te worden voortgejaagd door de gedachte aan zooveel, dat nog gedaan moet worden. 'k Heb eens een vrouw hooren zeggen, dat 't grootste rust en genot van de vacantie voor haar was, dat ze dan niet zelf voor 't eten behoefde te zorgen, en dat ze verder geen eischen stelde dan alleen maar heel rustig te mogen zijn. 't Klinkt wel heel erg nuchter, maar be grijpelijk vind ik wel, want dat is een van de vele plichten, die nooit verzuimd mogen worden. In drukke tijden, met veel logé's of in dagen van ziekte, kun je of moet je het met het werk vaak op een accoordje gooien, en in gevallen van nood is er voor de wasch ook nog veel raad te schaffen, maar het eten dat moet altijd verzorgd, en liefst zoo goed mogelijk verzorgd worden, want daar hangt nogal wat van af. Al wil een vrouw het zich een paar weken eens wat gemakkelijk maken, dat is dikwijls vrij goed mogelijk, maar 't eten dat moet ver zorgd worden, daaraan ontkomt men niet. Daarom vind ik het gezegde wel verklaar baar. En verder wat voor de een vacantiegenot is, is het daarom voor den ander nog niet. De eene man houdt er van om gansche dagen ongestoord te kunnen visschen, een ander wil reizen en trekken en weer een ander wil wel gansche dagen lezen. Zoo is 't met de vrouwen ook, de een vind t heerlijk om eens rustig te kunnen wandelen, de ander wil lezen en weer een ander wil in de schaarsche vacantiedagen eens een' mooi handwerkje maken. Als men in dezen zijn zin kan volgen is 't heerlijk. Vacantie beteekent in ieder geval verandering van t gewone alledaagsche leven. Als men in ieder geval de vacantiedagen voor sommigen zelfs vacantieweken, maar zoo besteedt, dat men met frissche krachten, nieuwen moed en ook weer verruimden blik, zijn gewone wer kweer op zich kan nemen, als de vrije tijd weder verstreken is. De vacantie moet later weer aan ons werk ten goede komen, anders beantwoordt het va cantie hebben niet aan 't doel. M'n beste nichtjes en neefjes Zoo hoor, dezen keer geef ik geen nieuwe raadsels op. 'k Zed jullie maar vacantie geven. De meesten van jullie krijgen al gauw op school vacantie en dan weet ik het wel, dan wordt er zooveel gespeeld en zijn er zooveel pretjes, dat er voor de raadsels geen tijd overblijft. Nu ja, is er dan eens een regenachtige dag, dan kun je di'en altijd nog besteden om voor onzen wedstrijd te werken. O ja, daar heb ik nu al een inzending voor ontvangen. Dat is een vluggertje. 'k Zal jullie vacantie geven tot VRIJDAG 14 AUGUSTUS. Dan komen er weer nieuwe raadsels in de krant. Maar al geef ik nu vacantie met 't oplossen van de raadsels, wie in zijn vacantie tijd heeft om mij een brief te schrijven, kan dat gerust doen, en die brieven beantwoord ik ook weer in ons hoekje, want al geeef ik geen nieuwe raadsels op, ik neem zoo lang geen vacantie, hoor. Je kunt ons hoekje toch steeds vinden in de krant. Nu moet ik nog vertellen, dat NEELTJE NOORDERMEER te Zuidland dezen keer den prijs gewonnen heeft. 'k Hoop, dat jullie allemaal 'heel prettig vacantie zullen hebben'. Nu, allemaal heel veel hartelijke groeten van jullie TANTE TRUUS. Anthonie R. te Goedereede. Jij kunt nu volop genieten van het strand, 't is er prachtig weer voor. Zorg maar goed voor je konijntje, zulke zijn er niet veel. Wat staat dat vreemd, hé, die roode oogjes Wat zal jij naar de vacantie ver langen, nu je aldoor met vader mee mag. Waar ga je dan naar toe Neeltje N. te Zuidland. Wel, dat treft prach tig, dat jij zooveel van opstellen maken houdt. Je hebt zeker wel gezien vorige week, dat er een opstellenwedstrijd uitgeschreven is. Gelukkig dat je al zoo ver bent met al die stukjes inzetten. Is het laatste met die vier hoekjes er ook goed ingekomen Dat is moeilijk, hé 'k Herinner het me nog goed, dat ik het vroeger op school ook gedaan heb, en hoe gerust het was, dat het precies op 't streepjje uitkwam. Gielly L. te Den Bommel. Wel, dat is nu een echte brief, hoor. Wat fijn, dat je al zoo kranig leest. Hoe vind je het op school Zeker wel prettig Niet leuk, dat Jaap nu net van school af is, nu moet je heel dien langen weg alleen. Jacob L. te Den Bommel. Zoo, weer present. Nee, 'k dacht niet, dat ik in het vergeetboek was gezet, 'k Begrijp best, dat je het druk hebt. Er gaat zooveel tijd weg met het reizen. Dat is jammer, want die tijd is verloren, 't Gaat best op school, hé Dat heb ik tenminste gehoord. Van wien Dat moet je maar eens raden. Maar zoo'n raadseltante weet van alles. Dat zie je. Gelukkig, dat die knecht voor je tuin zorgt, anders vrees ik, dat ik het dit jaar zonder mombrethia's moet doen. Bram W. te Stad aan 't Haringvliet. Ja hoor, vroeger heb ik ook Fransch geleerd. Dat komt me nu goed te pas, want 'k heb meer dan één raadselneef, die me zoo nu en dan een Franschen brief op m'n dak stuurt en dan kan ik dien tenminste lezen, 'k Ben benieuwd hoe je later Engelsch zult vinden. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Heb jij ook al orgelles? Doe maar heel goed je best. 't Begin is niet zoo prettig, maar als je goed je best doet 'en eiken dag wat speelt, ben je gauw door de eerste oefeningen heen, en dan wordt het prettig. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Dat je dan al negen jaar wordt 1 Doe ze allemaal de groeten terug. Cornelia R. te Nieuwe Tonge, Had ik dat geweten, dan was ik mee komen snoepen, want die koekjes lust ik net zoo graag als jij. Waar schuw me maar als Moeder ze weer bakt en als ik dan tijd heb, kom ik hoor. Jan W. te Stad aan 't Haringvliet, Ik ben blij, dat de prijs zoo meeviel, hoor. Heb je er al veel in gelezen Wat grappig, dat je er eerst geen erg in had, dat het je prijs was. Sihilia N. te Zuidland. Wel, daar begrijp ik ook niets van, dat je prijs zoo lang op stap is en ik wijs wel de prijzen toe, maar voor de verzending zorg ik niet. 'k Ben blij, dat je den prijs zoo mooi vond. Gelukkig, dat het met 't nichtje zoo goed gaat. Begin dan maar gauw aan een opstel te werken voor den wedstrijd, als je dat zoo graag doet. Je verzorgt zeker je plantjes wel goed,' als ze het zoo best doen Hen W. te Ooltgensplaat, 'k Hoop, dat jullie schoolreisje doorgegaan is, want het lijkt me een mooi plan, vooral 's morgens die rondvaart door de havens. De Rotterdamsche dierentuin is ook heel mooi. Ben je er al eens in geweest Je moet probeeren bij het voederen van de zee leeuwen te zijn. Dat is zoo buitengewoon aardig om te zien. Arie W. van de V. te Melissant. Wel jongen, jij hebt me dan een schitterende verjaardag ge had. Kun je al spelen op je mondharmonica Wees maar voorzichtig met je ketting, want dat is ook een prachtcadeau. Riek P. te Numansdorp. 't Is aardig, dat je weer van alles over Gerrit schrijft nu die stak ker nog al maar te bed ligt. Kun jij al goed zwemmen Zal je altijd voorzichtig zijn, want bij 't water blijft 't toch maar gevaarlijk. Gerrit P. te Numansdorp. Wel laat ik jou maar een beetje verwennen met een brief. Dat mag je nu wel hebben. Gelukkig, dat je goed vooruit gaat. Aardig, dat Meester eens bij je kwam kijken. Dat vond je zeker wel fijn Hen W. te Ooltgensplaat, de groeten van Gerrit. Jo B. te Ooltgensplaat. Ik denk, dat je voor den winter een onderjurk aan het breien bent. Heb ik het goed geraden Hoe ver sta je nu met dat werkje Jammer, dat die Juffrouw weg gaat. Hoe heet het nichtje van je, dat hier woont, want je noemde geen naam en nu kan ik natuurlijk niet of ik haar ken. Net terwijl ik je brief beantwoord, wordt er weer een brief van jou gebracht. Dat is aardig, hoor, dat je zoo veel schrijft. Voor handwerken heb je een prach tig cijfer. Wat naar voor jullie, dat het zoo geloopen is met die cijfers en jullie nu geen rapporten krijgen. Neen, de provincies behoeven niet apart te worden opgegeven. Gefeliciteerd met je verjaardag. Lientje B. te Ouddorp, Dat is kranig, om nu je opstel al af te hebben. Jij bent de eerste inzendster voor onzen wedstrijd. Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet. Jij hebt dan ook een heel goede verjaardag gehad. Je kunt alles goed gebruiken, hoor. Wat zal ik nu een lange brieven krijgen. Wat grappig, dat Japie mee naar school geweest is. Hoe vond hij het daar 'k Had hem wel eens willen zien zitten. Wilde hij niet naar Moe terug To V, te Utrecht, 'k Denk, dat jij eiken dag wel een flinke wandeling door de stad maakt, nu het er zoo druk en gezellig is. Is de versie ring mooi Wat een leuk kiekje was dat van jullie beidjes, 'k Zal het goed bewaren, 'k Ben er echt blij mee. Beppie is ook al groot. Doe Beppie de groeten terug van mij. Dank voor je nieuwe raadsel. Anna W. te Oude Tonge. Jij kwam met je brief net op het laatste nippertje, 'k Kon hem net nog beantwoorden. Fijn, dat het zoo goed uitkomt met de wedstrijden, want nu kun je doen wat je graag wilt. Dan ben je toen dicht in de buurt geweest, dan had ik meteen maar even aangekomen, dat gebeurt mij wel meer, dat ik er uit over raadselfamilie op vlsitie krijg. De oplossingen zijnt I. Geel -egel. II. Bitterkoekjes. IH. Roos, anjer, aster.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 9