mi nummer neslaat uil flrie Blaflen Franco levering li 27, iollerdam - VarHoop mei garantie Moeders 1 No. 3758 TWEEDE BLAD. Binnenland. N.V. PIET VAN REEUWIJK Buitenland. rNHoCSIlfNOVIHSSS Zaterdag 27 Juni 1931. SCHAAKRUBRIEK. DAMMEN. Plaatselijk Nieuws. UITSLAG RAADSVERKIEZINGEN DER GROOTE STEDEN. 1500 Modelkamers Meubelen voor iederen stand Voor lederen beurs. Alle genres t-s -v Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F, W. Nanning, Gerarduslaan 15, Eindhoven, No. 205. De sleutelzet van probleem no. 232 is 1. Ld6: dreigt 2. De5: mat. Varianten zijn 1. Tf f5; 2. De3 mat. 1Lf6; 2. Tg6 mat. 1Lf4; idem. 1Te4; 2. Pe7 mat. Een volledige halfpin verbonden met zwarte en zwart-witte interferenties. Probleem voor den wedstrijd, No. 238. P. HAGE. 2e Prijs, Skakbladet 1930. Zwart (10). Wit (11). Wit; Kh5, De2, Td3, f3, Lh2, h3, Pa4, f5, rf"ve3, e7, g2. V.-^Swart: Ke4, Da3, Tc5, g7, Lc3, g8, Pc6, goT pi. b3, h7. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Zaterdag 18 Juli. De stand na dit probleem geeft den winnaar over Juni aan. Men kan altijd tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen evientueel tezamen kunnen opzenden. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 232, Nieuwland P. Klein C. Hofland J. P. Coppens L. Weeda J. Braber F. C. Laas „Udi" G. van Gelder D. Kareis B. Duvergé Ik hoop niet, dat enkele trouwe oplossers mij gaan verlaten Of is het de zomer, die de oor zaak is van het minder trouw oplossen Eindspel no. 312. B. Horwitz. (S. L. S. no. 8). Wit; Kf5, Lc5, pi, g2. Zwart: Kh4, Lg8, pi. f2. Wit begint 'en wint. Eindspel no, 313, B. Horwitz. (S. L. S. no. 9). Wit; Ke2, Tal, Pd8, pi. d2, f2. Zwart: Kd4, Dd5, pi. c7. Wit begint en wint. Oplossing: 1. Ta4, Ke5; 2. Ta5, c5; 3. Tc5, Dc5; 4, d4, Kd4; 5. Pe6 enz. Na 2Da5; 3. Pc6. 231 232 Totaal. 74 74 (4) 69 3 2 74 66 2 68 55 3 2 60 58 2 60 53 53 (4) 33 3 2 38 30 2 32 19 19 (4) 12 3 2 17 6 3 2 11 (Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Sommelsdijk) Oplossing probleem no, 40. De stand was Zwart: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,. 9, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 21, 25, 26. Wit: 24, 31, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 45, 46, 47, 48. Zwarts laatste zet was 1—7, Wit verlok kende tot den uitruil 31—27, 37 28. Wit vloog er in en Zwart voerde hier een damslag uit. ('Het slaan wordt door twee stipjes aanaeduid) Wit: 31-27 en 37 28. Zwart.- 26—31 18—22 12 32 25—30 14—209 49 en wint. Oplossing probleem no, 41. De stand was Zwart: 6, 7, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 22, 23, 25, 35 Wit: 26, 27, 29, 31, 33, 34, 36. 37, 38, 39 41, 43, 44, 45, 46. Hier speelt Wit en voert een damslag uit, Wit: 34—30. Zwart: 23 34 33—28 37 48 39 19 27—21 31 2 'en wint. Oplossing Iokzetstudie. De stand was Zwart- 1, 3, 5, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 23, 24. Wit: 25, 26, 30, 31, 32, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 44, 46, 49. Zwart speelde 23—29. Wat volgde nu op Wit (3934 Zwart: 23-29. (Wit 39-34 Zwart: 19—23; 1—6; 17-21; 11:42; 14-20; 10 26. Probleem no. 42. Zwart: 1, 6, 9, 12, 13, 18, 19, 22, 23, 24, 25. Wit: 16, 21, 26, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 41, 43. Dit is een damzet, uitgevoerd in een simul- taan-séance te Haarlem. Wit speelt en wint. Probleem no. 43. Zwart: 8, 12, 17, 18, 19, 23, 24, 25. Wit: 26, 27, 33, 35, 36, 38, 43, 49. Zwart speelde 2329, waarop wit een slag- zet maakte en won. CORRESPONDENTIE, A, J. te Middelharais, Dank voor Uw pro blemen, volgende week zal ik ze plaatsen. J. W. te M. Uw oplossing moet zijn 1. 27—21; 2. 14-20; 3. 31 2 ZATERDAG 27 JUNI ZONNESTRAALDAG Blijkens de in dit nummer voorkomende ad vertentie zal Zaterdag 27 dezer de bekende viereeniging „Zonnestraal" wederom Uwe giften vragen voor de bestrijding van de Tuberculose. „Zonnestraal", die haar taak zoo ruim opvat, ook wat betreft de nazorg van de t.b.c.-patiën- ten, vertrouwen we, dat geen extra aanbeveling van noode zal hebben. Allen zijn toch zeker overtuigt van het groote maatschappelijke nut dezer instelling, en van allen verwachten wij, dat met milde hand gegeven zal worden door de sterken tot steun aan de zwakken. SOMMELSDIJK. Alhier werden een paar stukken uien gekocht voor 400.per gemet. - Tegen een' ingezetene dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het consumptieijs-besluit. Tot erkend handelaar en tusschenpersoon der tarwe-organisatie voor Zuid-Holland is o.a. aangewezen onze dorpsgenoot de heer M. Joppe Jzn. MIDDELHARNIS. In de woning van den heer Vrijdag aan de Christiaan de Vrieslaan, ontstond Donderdag een begin van brand. Op 't geroep 'kwamen de buren toesnellen en werd het vuur met eenige emmers water gebluscht. Een kind welke gelogeerd was bij den heer A. Kranse kwam te vallen, met het on gelukkige gevolg, dat het een armpje brak. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als lid van de zangvereeniging „De Volkszang" is aan de heer J. van Es voor zijn betoonde ijver en trouwe plichtsbetrachting hem door de leden een cadeau overhandigd. -De heer H. van Beek heeft zijn woon- en winkelhuis en bakkerij onderhands verkocht aan den heer P. van Zanten te Stellendam. Aan de landbouwschuur van K. Verhage is een bord aangebracht, vermeldende „Besmet telijke veeziekte." STAD AAN 'T HARINGVLIET. De in deze gemeente gehouden collecte voor den gewapen- den dienst heeft opgebracht 11.60. Het mond- 'en klauwzeer op het gors onder deze gemeente is geweken verklaard. OOLTGENSPLAAT. De pastorie in de Langstraat, voorheen bewoond door den heer Vetter, is onderhands verkocht aan K. van Ree Jz. De eerste nieuwe aardappelen1 (Eerstelin gen) zijn verkocht voor 470.per gemet. NIEUWE TONGE,, A.s. Maandag zal de uitbetaling van ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren, Het zoontje van A. V. had bij het voet ballen het ongeluk den bal zoodanig tegen zijn arm,'te *rii0en dat geneeskundige hulp noodza kelijk was. Het dochtertje van J. R. had het ongeluk in de Kerkgracht te vallen. Door toegeschoten hulp was zij spoedig op het droge en liep het voor haar gelukkig af. DIRKSLAND. Deze week zijn van hier de eerste nieuwe aardappelen verscheept. Bij de arbeidsbemiddeling stond slechts één werkzoekende ingeschreven, Donderdagmorgen werd een kind van A. Holleman op de kaai door een auto aangereden. Bloedend verwond werd de kleine opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Volgende week zal alhier de collecte voor den gewapenden dienst worden gehouden. MELISSANT. De heer D. Sieling Jz. heeft wegens vertrek naar Transvaal zijn vrachtauto verkocht aan J. W. van Putten. Deze week is in den torën een nieuw electrisch uurwerk met vier wijzerborden ge plaatst. Dit is het eerste van Flakkee. Donderdagavond reed het zoontje van J. N. met zijn zusje per fiets in de sloot aan den Achterweg. Toegeschoten hulp wist het tweetal spoedig op het droge te brengen. HERRINGEN. Deze week Woensdag werd door den commissionair De Boer reeds een aan vang gemaakt met het rooien van aardappelen. Uitkomst zeer matig. A.s. Dinsdag zal ten hulppostkantore de uitbetaling der ouderdomsrente plaats hebben. Deze week arriveerde in de haven alhier een sleepschip, groot 519 ton geladen met kop- zuilen ter verbetering van de zeewering. GOEDEREEDE. Aan een zestal leden van den B. V. L. afdeeling Goedereede werd j.l. Zaterdag een brevet van scherpschutter uitge reikt. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht 9.44. OUDDORP. Alhier wordt geboden voor Westl. uien 3.-voor buitenlandsche 3.25 en voor landuien 1.75 per baal, voor sjalot ten 5 cent per kilo. Door P. Sperling is te Vlissingen onder hands aangekocht een motorbotter om daarmede van hier uit de visscherij uit te oefenen. Woensdag 24 Juni had de jaarlijksche geitenkeuring plaats op het alleszins geschikte terrein achter de „Vooruitgang", daartoe voor de zooveelste maal met alle genoegen gratis af gestaan door den heer T. Tanis Tz. Het be stuur der geitenfokvereeniging was voltallig aanwezig ook was weder overgekomen de heer Roest, de bekende spreker en helper ter verbe tering van de geiten, „de koe van den kleinen man"; mede was aanwezig een zuivelconsulent, wienst naam ons onbekend is. Er waren aan gebracht 6 e'en'jarige geiten, Bondsprijs: medaille voor W. Hameeteman Kz„ Ie prijs 2.50 J. van 't Geloof, 2e prijs W. Witte Mz. 9 oudere melkgeiten werden gekeurd. Bondsprijs medaille Gebr. Klepper, le -prijs 2.— A. Ihrman, 2e prijs 1.50 C. Pikaart, 3e prijs 1.J. van 't Geloof. Er waren 19 lammeren aanwezig le prijs 1.25 C, Pikaart, 2e prijs J. Grinwis J.Tz., 3e prijs 0.50 C. Mierop Cz. Bovendien werd voor oudere geiten met afstamming een prijs toegekend aan C. Pikaart. Bij P. van 't Hof is een postduif aange komen, die een adres van herkomst medebracht. Aan dit adres te Amsterdam, is bericht van aan komst, gemeld. Vandaar ikwam de tijding bij Van 't Hof aan, om de duif vrij te laten. Blij kens bericht van dén eigenaar is de vlugge vo gel, na korten tijd op zijn hok te Amsterdam terug gekeerd. Het woonhuis met grond van de erven van W. de Jong is onderhands aangekocht door C. van 'Dam. AMSTERDAM. De sterkte der partijen. De verhouding der verschillende partijen in den nieuwen Raad wordt als volgt (waarbij tusschen haakjes de sterkte der fractie in den ouden Raad is aangegeven): A.R. 3 (3); CjH. 4 (4); R.K. Staatspartij 7 (7); Vrijheidsb. 4 (5); Vrijz.-Dem. 2 (3); S.D.A.P. 16 (15); Communisten 4 (4); Rev. Soc. 1 (1); Lijst-Dr. De Hartogh 1 (0). Winst en verlies. De S.D.AJ3. wint één zetel, Dr. De Har togh komt in den Raad, de Vrijheidsbond en de Vrijz. Dem. verliezen elk een zetel. De andere partijen bleven gelijk. ROTTERDAM. De sterkte der partijen. A.R. 6 (7); C.H. 4 (4); R.K. Staatspartij 8 (8); Vrijheidsbond 7 (5); Vrijz. Dem. 1 (2); S.D.A.P, 15 (16); St. Geref. 1 (1); Rev. Soc. 2 (0);Comm. Partij Holland 1 (2). Winst en verlies. De Vrijheidsbond wint 2 zetels, de Rev. Soc. komen met 2 zetels in den Raad; de A.R., Vrijz. Dem., S.D.A.P. en Comm. Partij Holland ver liezen elk één zetel. De andere partijen bleven gelijk. 's-GRAVENHAGE. De sterkte per partijen. A.R. 5 (4); CH. 4 (4); R.K. Staatspartij 9 (10); Herv. Geref. Staatspartij 1 (2); Vrij heidsbond 7 (7); Vrijz. Dem. 3 (2); S.D.A.P. 14 (14); Communisten 2 (1); Amusem'entspartij 0 (1). Winst en verlies. De A.R., de Vrijz. Dem. en de Communisten winnen elk één zetel; de R.K. Staatspartij, en Herv. Geref. Staatsparij verliezen elk één zetel; de Amusementspartij verliest haar eenigen zetel. De andere partijen bleven gelijk. ARNHEM. De sterkte der partijen. A.R. 3 (3); C.H. 2 (3); R.K. Staatspartij 10 (9); Herv. Geref. Staatspartij 1 (1); Vrij heidsbond 4 (6); Vrijz. Dem. 1 (1); Democr. Partij 0 (1); S.D.A.P. 9 (10); Communisten 3 (1); Nieuwe Neutr. Partij 2 (0). Winst en verlies. De R.K. Staatspartij wint één zetel, de Com munisten winnen twee zetels, de Nieuwe Neutr. Partij komt met twee zetels in d'en Raad; de C.H. en de S.D.A.P. verliezen elk één zetel; de Vrijheidsbond verliest twee zetels; de De mocr. Partij verliest haar eenigen zetel. De ander partijen bleven gelijk, UTRECHT. De sterkte der partijen. A.R. 6 (5); C.H. 4 (4); R.K. Staatspartij 11 (10); R.K. Volkspartij 0 (1); Vrijheidsbond 4 (5); Vrijz. Dem. 2 (3); S.D.A.P. 12 (11). Winst en verlies. De Vrijheidsbond, de Vrijz. Dem. verliezen elk één zetel, de R.K. Volkspartij verliest haar eenigen zetel; de R.K. Staatspartij, de S.D.A.P. en de A.R. winnen elk een zetel. De andere NATIONAAL GEUZENGESTICHT „WILHELMUS VAN NASSAUEN" BRIELLE. - UTRECHT. Het Nationaal -Gduzengetsticht „Wilhelmus van Nassauen" te Brielle met een_ te huis te Utrecht ,het bekende gesticht voor weezen 'en halfweezen, in de eerste plaats van zeevarenden NieieieiHapiilen hield zijn jaarvergadering Donderdag 18 Juni 1.1. in een der lokalen bij de Geref. Kerk, Ho- venierstraat te Rotterdam, onder leiding van zijn President-Regent Ds. G. Verrij van Hardenberg. Met dankbaarheid jegens den Vader der weezen mag teruggezien worden op den voorspoed, die deze stichting mag genieten en den zegen, die ze mag verspreiden. Het verslag van den Secretaris vermeldde de ingebruikneming van het nieuwe Te huis te Utrecht .waarmee op uitnemende wijze in een behoefte is voorzien. De Penningmeester gewaagde van blijvende en groeiende genegenheid voor de Brielsche stichting, zoodat trots meerdere lasten de ex ploitatierekening kon sluiten met een betrekke lijk klein tekort. Moge dit te kort spoedig ge dekt zijn en bij den voortduur het geuzenge- sticht, dat zijn 59ste jaar inging, zich verheugen in de warme liefde van vele geuzenvrienden. OFFICIEELE ONTHULLINGEN OVER DEN ZEE-OORLOG. In een reeks van officieele uitgaven over den oorlog is thans te Londen verschenen het 5de deel van de reeks „Vlootoperaties" door sir Henry Newbolt. Hij vertelt o.a., dat admiraal Jellic-e -in een memorie aan het kabinet van 27 April 1917 ronduit zeide, dat „als onze overzeesche onder nemingen niet onmiddellijk en drastisch vermin derd werden, de vloot tekort zou schieten in zijn plichten tegenover het land en het land zelf honger zou gaan lijden". Dit was feitelijk een ultimatium. Lloyd George was bereid de Saloniki-expedi- tie op te geven. Een gelukkige keer der dingen maakte dit echter overbodig. Die bestond in het volkomen succes van het convoyeeren van schepen op den oceaan. Men had dit als laatste hoop ondernomen. De admiraliteit was er tegen geweest, en in Amerika was men er eveneens niet voor gestemd. Jellicoe zelf nam een neutrale positie er tegenover in. Het oorlogskabinet had er al eer op aangedrongen dan de marinedes kundigen en had bij die gelegenheid een meer vooruitzienden blik getoond -dan de militairen. Na 3 jaar van mislukking van alle poging'en had men eindelijk een schild gevonden tegen het gevaar van de duikboot. Van dat oogenblik af was de toestand gered. Duitscbe schepen uit Rotterdam, Toen het duikbootoffensief op zijn toppunt was, wilden -de Duitschers de wereld nog verder imponeeren en begonnen zij Duitsche booten uit de haven van Rotterdam te laten uitloopen. Voor het eerst na bijna 3 jaar kwamen Duitsche schepen naar huis. Dit duurde echter niet lang. In Juli 1917 overviel Comodor-e Tyrwhitt e'en vloot van deze ondernemende schepen, maakte zich van een gedeelte er van meester en vernie tigde de rest. Daarop verviel de Duitsche koop vaardij weer in haar vroegere werkeloosheid. Bij allerlei huideuvels van kinderen en ook van volwassenen is Purol een onmisbaar ge, neesmiddel Allen die dezer da een in Apotheek of Drogisterij een doos of Tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging Belangwekkend is de nieuwe mededeeling, dat de Q-schepen gedurende het laatste jaar van den oorlog een volslagen mislukking bleken. Ofschoon deze lokschepen overal de zeeën door kruisten, hebben zij na Augustus 1917 geen enkele duikboot meer gevang'en. Een mislukte actie voor Helgoland. Newbolt vertelt nog hoe in November 1917 een actie voor Helgoland volslogen mislukte. Admiraal Beatty had het plan gemaakt de Duit sche strijdkrachten te overrompelen, di-e een 100 mijl ten Westen van Helgoland het werk van de mijnvegers beschermden. Voor dit doel werd een zeer sterk -eskader van groote schepen1 en lichtere vaartuigen naar de bocht van Helgoland gezonden onder bevel van admiraal Pakenham. Hoofdzakelijk tengevolge van een zeer gebrek- kiglefi inlichtingendienst werd deze operatie een fiasco. Zelfs de admiraals van kruiseskaders gaf men gewoonlijk geen inzage van de kaarten over de nieuwe Duitsche mijnvelden. Dat zou zich hier wreken. De vijand werd volkomen overrompeld; de Engelschen hadden een overweldigende over macht en de vernietiging van de Duitsche mijn- vegers en de hen beschermende 'kruisers scheen zeker. Maar na een loopend gevecht van 2Yi uur kwamen de Duitschers weg. De totale buit van de Engelschen was een enkele treiler en de Duitschers schenen hen evenveel kwaad ge daan te hebben als zij zelf ondergaan hadden. De oppercommandant was „ontevreden met de resultaten van de actie", en de admiraliteit was van oordeel, dat deze „zeer teleurstellend waren". De Engelsche schepen hadden den vij and niet eens met volle kracht vervolgd en de jacht te vroeg opgegeven. Maar, zegt Newbolt, de oorzaak was, dat zij niet ingelicht waren over de ligging van de mijnvelden. Zoo kon het er na 3 jaar oorlog nog in de Engelsche vloot uitziën, -meent de Daily News, aan welke wij dit overzicht ontleenen. EEN KANONNEERBOOT GEZONKEN. Elf man verdronken. Uit Buenos Aires wordt gemeld Een Argentijnsche kanonneerboot is hier in de haven in botsing gekomen met een stoom schip. De kanonneerboot werd zoo ernstig be schadigd, dat zij binnen enkele minuten zonk. Elf leden der bemanning zijn verdronken. GEVAARLIJK SPEL. Bij Hönstedt in het district Mansfeld (Duitsch- land) speelden' Donderdag zeven knapen met een gevonden handgranaat, die plotseling ontplofte. Een knaap werd zoo zwaar gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis over leed. Een andere verloor een hand, daar hij bovendien ernstig aan den buik werd gewond, bevindt hij zich in levensgevaar. VIJF WEGWERKERS DOODELIJK VERONGELUKT. Uit Rome wordt gemeld Op -het traject Savona—Turijn zijn bij een ernstig ongeluk vijf wergwerkers om het leven gekomen, terwijl negen andere arbeiders ver wondingen opliepen. De arbeiders hadden in een tunnel een materiaalwagen met ijzer geladen en de wagen in beweging gebracht. Od het afloo pend baanvak kreeg de wagen evenwel spoedig vrij groote snelheid, zoodat de arbeiders haar niet konden houden. De inzittenden werden uit het voertuig geslingerd, terwijl de wagen ten slotte over den kop sloeg. TRAGISCH EINDE VAN DE JEANE D'ARC-FEESTEN TE VERSAILLES. De vertolkster leefde te veel met haar rol mee. Een bericht uit Parijs meldde Donderdag avond Bij de Jeanne d-Arc-herdenking te Versailles heeft zich een tragisch incident voorgedaan. De feestcommissie had besloten den lijdensweg van Jeanne -d'Arc te vertoonen. Voor de vertolking van de rol van de heilige, was een jong meisje uitgekozen, dat zich reeds weken tevoren met vuur toelegde op de studie van haar rol. Volgens -de toeschouwers is haar uitbeelding inderdaad aangrijpend geweest. Toen men haar tenslotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsch vuur opvlamde, stiet het -meisje een luiden' kreet uit en zakte ineen. Nog steeds wa ren de toeschouwers van meening, dat zij ac teerde, zoodat zij in luid applaus los barstten. Toen de actrice echter roerloos liggen bleef, begon men eindelijk ongerust te worden. Toen men ging kijken, bleek, dat het meisje in diepe bewusteloosheid verzonken was. Naar een zie kenhuis overgebracht, bleek zij krankzinnig te zijn geworden. In onsamenhangende zinnen riep zij steeds weer om hulp. Voortdurend meende zij zich door fakkeldra- g'ende mannen omringd. De behandelende ge- neesheeren hopen het meisje, hoewel na een lang en moeilijke behandeling, weer te kunnen genezen. STILLEGGING VAN EEN GROOT TEXTIELBEDRIJF. De Mannfactur Widwez, één der grootste textielbedrijven in het district Lodz te Polen, kondigt het stopzetten van haar bedrijven en het hiermede gepaard gaande ontslag aan van de 6000 arbeiders, -die in dienst der onderneming staan. Aanleiding tot de sluiting hebben moei lijkheden gegeven met de Italiaansche leveran ciers van grondstoffen. De vakvereeniging'en hebben thans een poging ondernomen om te trachten door interventie va nden staat het slui ten van de fabrieken te kunnen voorkomen. DORP AFGEBRAND. Uit Krumau wordt gemeld Te Pernek in het Boheemsche woud is een brand uitgebroken, waardoor vrijwel het heele plaatsje is afgebrand. De burgemeester met vrouw en zoon kwamen -door rookvergiftiging om het leven. HEVIGE BRAND TE SPANDAU. Uit Berlijn wordt gemeld Donderdagmiddag ongeveer één uur is een hevige brand uitgebroken in de Duitsche Indu strie Werke Coleman te Spandau. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse kwam, stond een fabrieksgebouw in lichter laaie. In het bizonder vond het vuur gretig voedsel in een voorraad films. Verscheidene personen wer den gewond. De -brandweer bestreed het vuur met zes stralen. Ten slotte is het gelukt den brand tot het fabrieksgebouw te beperken. Nader wordt gemeld, dat 3 mannen en een vrouw ernstig werden gewond, terwijl acht per sonen lichtere verwondingen opliepen. Tegen drie uur was het vuur gebluscht. Het gebouw is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Waarschijnlijk is de brand door kortsluiting ontstaan. EEN OPROER IN KWANGO (BELG, CONGO). Militaire maatregelen, Volgens de jongste berichten uit de Congo- kdlonie zou een oproer in het Kwango-district zich over het door den stam der Bapindi be woonde gebied uitstrekken. Deze stam, die on geveer 15.000 leden telt, verblijft op het plateau van Kibo en kon, tot dusver, nog niet geheel aan het gezag der -Belgische koloniale autori teiten worden onderworpen. Slechts sedert en kele maanden 'heeft zich een ambtenaar, met twee soldaten, bij de Bapindi gevestigd. Deze laatsten werden door enkele fanatieke geesten bezweerders aangezet d'en blanken ambtenaar te dooden. Deze werd door duizend met lansen en messen gewapende negers omsingeld, maar hij slaagde er toch in te ontkomen. Later kwam het tot een treffen met een- klein militair detache ment, waarbij een der geestenbezweerders en verscheidene negers -den dood vonden. Een compagnie der Congoleesche weermacht, 150 man sterk, is uit Leopoldiville vertrokken met bestemming naar het oproerige gebied. In officieele kringén verwacht men, dat de orde zeer spoedig weer geheel zal zijn hersteld,

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3