Binnenland. Kerk en School. Burgerlijke Stand Officieel Gedeelte. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. H. B. S. INGESTORT. afsluit. Om 3 uur was de 'boot van Noirmontier vertrokken. Een uur later stak er een hevigen storm op. waarin het schip gebleven is. Het moet vergaan zijn bij de rotsachtige klip pen voor kaap St. Gildas. Men veronderstelt dat de passagiers, om beschutting te zoeken tegen den wind, zich allen naar e'en kant van het schip begeven hebben en' dat de deining, gelijk meer gebeurd, toen het schip heeft volgesla- gen en tot omslaan gebracht. Het eerste bericht van de ramp kwam van den semaiphoor op kaap St. Gildas, die het bericht aan de sleepvaart- en reddingsmaatschappij van St. Nazaire door gaf, welke de sleepboot Pornic naar de plaats des onheils zond. Aanvankelijk kon men te St. Nazaire het bericht niet gelooven, maar toen de Pornic terugkeerde met één overlevende en de lijken van een drietal vrouwen aan boord, kreeg men' zekerheid. Even later bracht de loods boot van St. Nazaire nog zeven overlevenden 'en een lijk aan. Behalve deze acht menschen is er niemand meer gered. Zooals men begrijpen zal, was de verslagenheid te St. Nazaire en Nantes, toen de omvang van de ramp bekend werd, geweldig. De burgemeester van St. Na zaire en de onder-prefect hadden zich dadelijk naar de haven gespoed om de geredden te ont vangen en nadere inlichtingen omtrent de ramp in te winnen. HET AANTAL SLACHTOFFERS MINDER GROOT. Er zijn wegens het slechte weer 150 menschen achtergebleven. Uit nadere berichten blijkt, dat het aantal slachtoffers minder groot is dan eerst gevreesd werd, al is de omvang van de ramp toch nog groot genoeg. Tengevolge van den storm zijn n.l. ongeveer 150 personen van de St. Philibert op Noirmontiers achtergebleven, waaraan zij hun leven te danken hebben. Dientengevolge bestaat er omtrent het preciese getal slachtof fers nog geen zekerheid. Tot dusver is het echter, wat de passagiers en opvarenden, die de terugreis meemaakten, betreft,, bij acht ge redden gebleven. Het reddingswerk ging met zeer groote moei lijkheden' gepaard. De eerste reddingsboot van het loodsschip werd bij het te water laten door de golven weggesleurd. Eerst met een tweede boot heeft men zeven schipbreukelingen kunnen redden. Bij; het invallen van de duisternis was verdere hulpverleening onmogelijk. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. meldt nog Het ongeluk van de Saint Philibert is blijkbaar de ergste scheepsramp sinds het zinken van de Titanic, die in 1912 op een ijsberg liep. Men hoopt nog, dat er ongeveer 150 opvarenden op het eiland Noirmoutier gebleven zijn wegens het booze weer. Het vaartuig mat maar 189 ton. Het was afgehuurd voor e'en uitstapje van leden van coöperatieve vereenigingen. Er wa ren. ook vreemdelingen aan boord. Een der ge redden i® een Oostenrijker. VERMOEDELIJK 300 SLACHTOFFERS. Het verhaal van een geredde. Inzake de schipbreuk van de St. Philibert, maakt De Matin gewag van een onderhoud van een harer correspondenten met Berty, een der geredden. Deze deelde mee, dat het ongeluk om half zeven gebeurd moet zijn, daar zijn armband horloge op dat uur is blijven staan. Het schip bevond zich toen juist bij den mond van de Loire. Er stond een woedenden storm. De ple- zierreizigers, die schuil zochten voor den storm achter de kajuiten, bevonden zich bijna allen aan bakboord. Berty was met zijn moeder, die in de golven is omgekomen, aan stuurboord ge bleven. 'Plotseling helde het scheepje onder het gewicht van de passagiers naar bakboord over. Op hetzelfde oogenblik kwam er een groote grondzee aan, die het onderste boven wierp, binnen een minuut lag het met de kiel naar boven. Berty had een riem gegrepen, waarop hij zich drijvende hield en wist met schier boven- menschelijke inspanning in een boot te klimmen. Twee van zijn makkers, die ook in de boot geklommen waren, kwamen in de golven om, doordat de boot ook nog eens omsloeg. Berty zag tal van passagiers, vooral vrouwen en kin deren, op de golven ronddrijven, die zulke gillen uitstieten, dat zij het geweld van den storm overheerscbten. Een voor een zag hij de onge- lukkigen in d'e diepte wegzinken, zonder bij machte te zijn een hand ter hulp uit te steken. Berty schat, dat er op het oogenblik van het vergaan 380 menschen aan boord waren. Naar de prefect van de Neder Loire aan de Matin meedeelde, hadden er 467 menschen kaar ten voor de 'boot, maar waren er 's ochtends al verscheidene wegens het slechte weer thuis gebleven. Ook zijn er ongeveer 125 of 150 menschen op de Noirmoutiers achtergebleven, daar de heenreis ook al stormachtig was ge weest. Noirmoutiers is door een soort dam van ongeveer 4 K.M. lengte met den' vasten wal verbonden, welke dam bij eb boven water uit steekt. Op de plaats waar de St. Philbert gebleven is, staat een sterke stroom zeewaarts, zoodat de kans, dat nog een' van de opvarenden zwemmen de den vasten wal heeft kunnen bereiken, vrij wel uitgesloten is. Volgens een bericht van Maandagochtend schat then het aantal slachtoffers op ongeveer 300. Dadelijk bij het aanbreken van den dag heeft men nog een onderzoek op de plaats des onheils ingesteld. Het is nu prachtig weer met een kalme zee. Storm langs de geheele Fransche Westkust. Van de geheele Westkust van Frankrijk ko men berichten binnen omtrent den hevigen storm die er heeft gewoed, en waardoor ook de ramp bij St. Nazaire begrijpelijk wordt. De orkaan woedde ongeveer vier uur en richtte op vele plaatsen groote schade aan. Bij Duinkerken werd een auto, die dicht langs den zeekant reed door den storm teg'en een muur geslingerd, met zulk een kracht, dat d'e inzittenden werden ge dood. 380 SLACHTOFFERS? De nasporingen. Tot nu toe zijn 69 slachtoffers van de scheepsdamp 'bij St. Nazaire geborgen. De her kenning der lijken biedt groote moeilijkheden. Het geheele bestuur van de coöperatie, waarvan het pleziertochtje uitging, is onder de slacht offers. Daar vele kinderen den tocht hebben mede gemaakt, die geen toegangskaarten noodig had den en dus niet officieel geregistreerd zijn, vreest men, dat het aantal slachtoffers grooter is, dan men eerst aannam. Alle in de havén van St. Nazaire beschikbare vaartuigen zijn voor het bergingswerk gerequireerd. De Fransche pers spreekt op het oogenblik van 380 dooden. Drie watervliegtuigen, die over de ongeluks plaats gevlogen zijn, hebben gemeld, dat vele lijken, vrij ver van de plaats waar de St. Phili bert vergaan is, op zee dreven. Nog hoogere cijfers. Het aantal slachtoffers van de vreeselijke scheepsramp is nog niet met zekerheid bekend. De tot dusver beschikbare cijfers varieeren tus- schen 380 en 440. Vast staat, dat 44 passagiers in 2 autobussen naar Nantes zijn teruggekeerd en dus de terugreis niet hebben medegemaakt aan boord van het schip, dat later verongelukte. De gezagvoerder van St. Philibert stond bekend als een bekwaam 'en ervaren zeeman. Dat slechts 8 passagiers gered werden, moet worden toegeschreVen aan het feit, dat de zich aan boord bevindende reddingboeien en zwem gordels mede in de diepte zijn verdwenen. Het onderzoek naar de lijken van de slachtoffers duurt voort. De pogingen om het zinkende schip hulp te bieden, hadden geen succes, aangezien de kleine kustvaarders en reddingbooten tenge- volg van de sterke branding zich niet buiten gaats konden wagen. De deskundigen wijzen er op, dat het schip juist ten tijde van den hevig- sten storm op de gevaarlijkste plek, n.l. waar d'e zee slechts 10 m. diep is, verongelukt is. In de buurt van de plaats van de ramp bevinden zich bovendien talrijke klippen. Volgens een ander bericht zou de St. Philibert te veel pas sagiers aan boord hebben gehad, en niet tegen den abnormaal sterken storm zijn opgewassen geweest. Officieele deelneming. President Doumer heeft den prefect van de beneden-Soire opgedragen de families van de slachtoffers zijn deelneming te betuigen. Minis ter-president Laval heeft hetzelfde verzocht aan den burgemeester van Nantes en de coöpera tieve unie te Nanites, De minister van koopvaardij is naar Nantes vertrokken om het onderzoek naar de ramp te leiden. Ook Briand heeft den prefect en den burgemeester van Nantes deelneming betuigd. EEN WINDHOOS IN BELGIE. Groote schade. Ook menschen getroffen. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt Zondagmiddag, om zes uur ongeveer, heeft er boven Brussel en omstreken een kort onweer gewoed, dat echter gepaard ging met een wind hoos, welke op veel plaatsen, vooral in de voor steden, groote schade aanrichtte. Tal van schoor steenen zijn vernield en vele lichtreclames en uithangborden afgerukt en verbrijzeld, waarbij e'en' aantal menschen verwondingen opliep. Bij het Zuiderstation, waar het kermis was, werd een draaimolen grootendeels verwoest. Een tent stortte in op het oogenblik, dat twee motor rijders er een waagstuk vertoonden. Gelukkig kwamen de toeschouwers met lichte schrammen en kneuzingen vrij. Elders op hetzelfde plein werd'en verescheidene kermisgangers door neer ploffende stukken ijzer en kalk ernstig getrof fen en moest geneeskundige hulp worden ver leend. In de voorstad Anderlecht werd een trein conducteur in zijn kippenhok onder het puin van een door den wind afgerukt dak, een schoor steen en een muur bedolven. De ongelukkige man is 's avond's in het ziekenhuis overleden. Te St. Joost-ten-Oode, waar een luchtballon was opgestegen, geraakte deze tengevolge van de rukwinden' op den Leuvenschen Steenweg in den elctrischen draad van de tram verward. Het duurde ruim een kwartier alvorens de luchtvaar- ders zich wisten los te werken. De ballon scheerde toen langs de daken en rukte een paar schoorsteenen af. Drie personen werden door de vallende steenen ernstig gewond. Ook uit het Zuiden van West-Vlaanderen wordt gemeld, dat de windhoos te Kortrijk, te Moeskroen 'en elders groote schade heeft aan gericht en d'e zware hagelslag een aanzienlijk deel der te velde staande oogst heeft vernield. De dienstplichtige D. M. Uijl is tegen Maandag 22 Juni a.s. in werkelijken dienst ge roepen om te Bergen op Zoom te worden in gelijfd. De nieuwe verordening op de heffing en invordering van haven- en kaaigeld is 1.1. Za terdag goedgekeurd van de Kroon terugontvan gen. Het nieuwe verlaagde tarief zal dus vanaf deze week gelden. Donderdag 18 Juni a.s. zal in deze ge meente langs de huizen de jaarlijksche collecte worden gehouden voor het Fonds Gewapende Dienst.' HET CONFLICT IN DEN LANDBOUW OP VOORNE EN PUTTEN. De bemiddelingspoging van den Rijksbemiddelaar. Het staldngsbesluit opgeschort. In verband met het dreigend land'bouwconflict op het eiland Voorne en Putten had de rijks bemiddelaar, de heer H. A. van IJsselstein Za terdag op het gemeentehuis te Brielle een bijeen komst met een delegatie uit de landbouwers en vertegenwoordigers van den Ned. Landarbeiders- bond. Na uitvoerige besprekingen deed de heer Van IJsselstein aan beide nartijen het voorstel om met handhaving van de oude tarieven voor het aangenomen werk de uurloon-en met 10 pet. te verlagen. De werknemersbesturen wezen dit voorstel af, doch verklaarden zich bereid het volgende voorstel aan hunne leden met gunstig advies voor te leggen: het uur loon blijft tot 1 Dec. a.s. vastgesteld op 30 ct., de tarieven van accoordwerk van 1930 gelden ook dit jaar, terwijl voor Januari, Februari en Maart het uur loon 27 ct. zal bedragen. Over dit voorstel zal de crisiscommissie uit de landbouwers Maandag vergaderen. In afwachting van het door de werkgevers te nemen besluit zal d'e uitvoering van het stakingsbesluit tot a.s. Woensdag wor den opgeschort. SOMMELSDIJK. Bij besluit van het Centraal Stembureau zijn tot leden van den Raad dezer gemeente benoemd verklaard de heeren: J. Blok Mz., Jan le Comte, E. van den Doel, T. van den Doel Jz., J. 'H. Dijkers, H. van Es Kz., M. Joppe Jz., K. Korteweg Cz., A. A. Mijs, Adam Roetman en J. A. Slis Jz. Tegen een tweetal personen is alhier pro ces-verbaal opgemaakt wegens het maken van getier en tegen twee anderen wegens het rijden zonder licht. - 'Donderdag 2 Juli a.s., n.m. 2 uur, zal de geneeskundige S. Knöps alhier gelegenheid ge ven tot kostelooze inenting en herinenting. - Vrijdag 19 Juni a.s. hoopt een van onze oudste ingezetenen, de heer J. Verhage, zijn 91 sten' verjaardag te vieren. Hij mag zich hog in een uitnemende gezondheid verheugen. - De los-werkman J. G. werd bij het ver richten zijner werkzaamheden zoo ernstig ver wond, dat geneeskundige hulp dringend nood zakelijk was. Hij moet gedurende eenigen tijd rust houden. MIDDELHARNIS, jt Uitslag Postduivenwed- vlucht van de P.V. „Seinpost" vanuit Creil, afstand 310 K.M. Losgelaten 9 uur. D. Kardux le, 15e, 20e, 21e en 26e prijs; N. C. Buth 2e, 10e, 30e en 33e prijs; A. Schuur man 3e, 6e, 16e, 25e, 29e en 32e prijs; M. Koert 4e en 14e prijs; F. Radauer 5e, 9e, 24e en 28e prijs; A. Kaptein 7e prijs; H. L. Blok 8e prijs; J. Jordaan 11e en 27 prijs; J. J. Nipius 12e, 13e, 18e en 19e prijs; P. le Comte 17e en 31e prijs; L. Bund-Zaaier 22e en 35e prijs; P. de Gans 23e prijs. Aankomst 1ste duif 1.19 uur; laatste duif 2.21 uur. Verdronken. Maandagmorgen viel het ruim 2-jarig dochtertje van schipper F. J. van den Doel te Dirksland, liggende in de 'haven alhier, overboord, met het noodlottig gevolg, dat het kind levenloos uit het water .gehaald werd en aan boord bij de diepbedroefde ouders werd gebracht. Llitslag aanbesteding schilderwerk aan de Israëlitische kerk, school en woning Noord zijde: H. v .d. Wende 100, B. v. d. Weide 98, J. Vermaas 97, G. de Koning 70. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. De heer W. Hartensveld heeft een woon huis, staande aan het Marietjespad, ondershands gekocht van de heeren Dijkers en Kroos. De landbouwersknecht J. Koote kreeg een slag van een veulen tegen zijn dijbeen. 'Hij moest per auto naar zijn woning gebracht worden. OOLTGENSPLAAT. Zondagmiddag werden de bewoners dezer gemeente opgeschrikt door het luiden der brandklok. Spoedig bleek, dat een oude woonkeet op de hofstede van H. van Oorschot in brand stond. De inmiddels vertrok ken stoomspuit nam de leiding in de plaats van de spuit uit Achthuizen over. De brand kon beperkt 'blijven. De andere gebouwen werden gespaard. De gemeentewoning in de Emmastraat, vroeger bewoond door W. Beijer, is na loting toegewezen aan Joh. van Putten Pz. Vorige week zijn van hier verscheept 30615 K.G. aardappelen. Wegens overtreding der politieverordening (het plaatsnemen van meer dan één persoou op een rijwiel) is door den gemeenteveldwach ter Jordaan tegen J. L. proces-verbaal opge maakt. OUDE TONGE, Het zoontje van D. de V. had het ongeluk van den zolder te vallen, zoo dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Een schip geladen met verhardingsmateri aal voor de wegen is omhoog gevaren, en door schjpper J. Kik overgeladen en gelicht. J. K. had het ongeluk met zijn werk zijn arm te verwondden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was, en hij zijn werk moest staken. Vrijdag 26 Juni a.s. zal op de polderkamer de stemming plaats hebben van een dijkgraaf van de polders loozende door het Oudeland, wegens periodieke aftreding van den heer A. de Haas van Dorsser. De aardappelen van den ouden oogst zijn 'bijna verladen. Slechts bij een tweetal land bouwers zijn er nog aanwezig. De prijs is nog 7.~ per H.L. NIEUWE TONGE. 'Het zoontje van den heer P. T, had het ongeluk ,bij het voetballen zijn arm zoodanig te bezeeren' dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De milicien H. P. Waling is tegen 22 Juni a.s. opgeroepen om te worden ingelijfd bij het 14e reg. Inf. (Bestemd voor opleiding.) terwijl J. Vroegindeweij tegen 16 Juni a.s. is opgeroe pen om te worden ingelijfd bij het reg. Veldart. ^-Door den heer J. Missel zijn alhier de eerste nieuwe aardappelen gedolven, welke mooi van stuk waren. Wanneer de smaak nu ook goed is, zullen de oude niet veel meer gekocht worden. A.s. Donderdag zal een collecte worden gehouden voor den gewapenden diénst. DIRKSLAND. De stemming voor den raad zal a.s. Woensdag 17 dezer alhier in de open bare bewaarschool van 85 uur plaats hebben. Er wordt aan herinnerd dat dit zomertijd is. Het centraal stembureau zal Vrijdag v.m. 10 uur zitting houden teneinde den uitslag der ver kiezing bekend te maken. Mej. A. Bogerman slaagde voor de akte nuttige handwerken. De koepeen voor dén oogst 1931 wordt hier gecontracteerd voor 0.55 per H.L. Bij de arbeidsbemiddeling stond slechts 1 wierkzoekende ingeschreven. Wegens overtreding der arbeidswet wer den hier een twe'etal processen-verbaal opge maakt. MELISSANT. Zaterdagmiddag is door M. G. een bankbiljet van 10verloren. De „eerlijke vinder" heeft tot op heden nog niets van zich doen hooren. - Gjisteravond geraakte het dochtertje van J. N. in de sloot aan den beneden Molendijk. Door kranig optreden van P. D. was het kind spoedig op het droge. HERRINGEN. Voor een paar jaar geleden verloor de heer J. Melissant zijn horloge in 't veld. Dezer dagen werd tijdens het wieden het uurwerk door een zoon van hem bovengehakt. De kast was grootendeels verteerd, bij het op winden bleek het direct te gaan. - De smid M. Abresch had Maandagmorgen het ongeluk tusschen een ijzerknipmachines den duim zijner rechterhand af te klemmen. De heer Wolfert legde een eerste noodverband, waarna de getroffene per auto vervoerd werd naar Melissant, waar Dr. Huisman de duim heeft geamputeerd. - Uitslag der op Vrijdag 12 Juni gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad Lijst 1 S. G. P. J. van Kempen 125, M. dé Geus 11, J. de Geus Wz. 9, J. Kalle 2, A. Rie- dijk 5, L. Huizer 2, J. C. Melissant 1 en P. van Mourik 1 stem. Totaal aantal stemmen 156. Lijst 2. Van Eek e.a.J. M. van Eek 83, J. den Boer 8, A. Noordijk 4, J. van der Velde Sz. 1 stem. Totaal aantal stemmen 96. Lijst 3. A.-R. A. W. Korvink 73, C. van der Velde 32, W. Kieviet 8, B .van der Linden 3, M. Brein 9 en J. 'van der Wende 1 stem. To taal aantal 126 stemmen. Aantal uitgebrachte stemmen 387. Van on waarde 9. Gekozen zijn dus J. van Kempen, M. d'e Geus en J. de Geus Wz. (S.G.P.), J. M. van Eek en J. .den Boer (lijst 2.) A. W. Korvink en C. van der Velde (A.R.) - De door de landbouwvereeniging „de Eendracht" alhier te plaatsen nieuwe fairbank, zal in plaats van een draagvermogen van 10.000 kilo, zooals aanvankelijk het plan was, een ver mogen krijgen van 15.000 kilo 'en van een auto matische weeginrichting worden voorzien. GOEDEREEDE. Zondagavond omstreeks 7 uur ontlastte zich boven onze gemeente een hevig onweder, gepaard met slagregen en hagel, die op sommige akkers en tuinen nog al schade aan de vruchten teweeg bracht. Ongelukken als blikseminslag kwamen geluk kig niet voor. ^-'Donderdag 18 Juni zal de jaarlijksche col lecte voor den gewapenden dienst langs de hui zen worden gehouden. OUDDORP. Bij de publieke verhuring van 'te velde staande klavergewassen was de prijs van 60.^- tot 75.— per gemet. - De afdeeling van den B. V. L., de groot ste van ons eiland, kwam Zaterdag voor iets bijzonders bijeen. Het grootste gedeelte der le den was met de geheele plaatselijke commissie en den heer Hogeweg aanwezig. Van allen te zamen werd een foto genomen, waarop in het midden het -mooie vaandel prijkt. Vooraf werd aan enkele leden het brevet van scherpschutter uitgereikt. De later bijeengekomen scherpschut ters ontvangen hun bewijs er van over eenigen tijd. - De geitenfokvereeniging hield Zaterdag avond in hotel Spee een vergadering aanwezig waren 60 leden. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd besloten de contributie van 80 cent op 40 cent te brengen. De geitenkeuring zal gehouden worden op Woensdag 24 Juni. Hiervoor mag weder gebruik gemaakt worden van het terrein achter de „Vooruitgang." Een twintigtal geiten werden voor keuring opgegeven. Bij de rondvraag werd verzocht, zoo mogelijk, een bok te stallen in den Oostdijk. Onderzocht zal worden voor welk aantal geiten dit noodig zal zijn, wanneer ver volgens een besluit genomen kan word'en. De vangst van -garnalen was in de vorige week zeer schraal. Er werd van 8 tot 70 kilo per vaartuig in al de dagen te zamen gevan gen; in de stallen 1 zalm van 10 pond. BRIELLE. Maandag heeft de heer J. W. C. J. van der Minne, oud gemeenteontvanger, onder zeer veel belangstelling zijn 90st'en verjaardag gevierd. Hij vervult nog de functie van secre taris-penningmeester der Godshuizen alhier. SOMMELSDIJK. Gehuwd Cornelis Koster, 27 j., te Middel, harnis, 'en' Jannetje Berits, 24 j., alhier. MIDDELHARNIS. Geboren Ida, d. v. C. van Gurp en I. Koppe- naal; Robert Pierre, z. v. C. J. Wildeboer Schut en C. Corvee; Johanna, d. v. P. Knöps en A. G, Geerling; Jacob, z. v. J. Koster en E. de Gans. Ondertrouwd: K Braber, 24 j. (Ooltgensplaat) en J. C. Albregts, 22 j.; J. Schellevis, 24 j. (Sommelsdijk) en G. Kranse, 26 j. Overleden 'H. van Vliet, 22 j. DIRKSLAND. Geboren Adriana Jacoba, d. v. C. A. Pen ning en V. E. J. J. Knöps; Petrus, z. v. N. Zoon en G. van der Groef. Overleden Aart Witvliet, j.m. 25 j. SOMMELSDIJK. Onze dorpsgenoote mej. P. van der Poel slaagde dezer d'agen voor de akte nuttige handwerken. Woensdag 17 Juni a.s., 's avonds 7 uur (n.t.) hoopt in de zaal van de Harmonie aan den Langeweg alhier op te treden Ds. J. W. van Ree, Chr. Geref. predikant te Barendrecht. Onze dorpsgenoot J. H. Deijs slaagde te Hellevoetsluis voor de akte onderwijzer 1. o. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doops'bediening plaats hebben. Aan gifte daartoe kan plaats hebben in de consis toriekamer op Vrijdagavond 8 uur (n.t.) MIDDELHARNIS. 'Donderdagavond 7 uur hoopt in het kerkgebouw der Geref. Gemeente alhier op te treden Ds, Neerbos van Ter- neuzen. Onze dorpsgenoot Drs. W. Vroegindeweij, theologisch candidaat, werd beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Brandwijk. OOLTGENSPLAAT. Mej. van Deelen, on derwijzeres aan de Openbare School no. 1 al hier, is in gelijke betrekking benoemd te Schie dam en Almelo. DIRKSLAND. De extra maandelijksche col lecte in d'e Ned. Herv. Kerk ten bate der kerk bracht ruim 42 op. MELISSANT. Vorige week Zondag is in de Ned. Herv. Kerk een bankbiljet van 10 ge collecteerd ten bate der kerk. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Sommels» dijk maken bekend, dat op Donderdag 2 Juli a.s., des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den arts S. Knöps alhier aanmelden. Sommelsdijk, 13 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, lz. GEELHOED. UITSLAG DER VERKIEZING. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Sommelsdijk maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd het besluit van dat stembureau, waarbij de uitslag der verkiezing is vastgesteld. Sommelsdijk, 13 Juni 1931. De Voorzitter voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Rotterdam, 12 Juni. Pieter Leendert van der Wekke, koopman te Dirksland, R..c, Mr. S. N. B. Halbertsmacur. Mr. H. P. Hermans te Brielle, AANNEMER ONDER HET PUIN BEDOLVEN. De le H.B.S. met 5 j, cursus te Amsterdam ingestort. Een schepping van Jacob van Campen verwoest. ■Maandagmorgen omstreeks tien uur is het door Jacob v. Campen gebouwde, en herhaal delijk verbouwde gebouw van de le H.B.S. met 5-jarigen cursus aan de Keizersgracht bij de Raadhuisstraat ifce Amsterdam, hetwelk -thans opnieuw in verbouwing was, door nog onbe kende oorzaak grootendeels ingestort. Terwijl de aannemer, de 34-jarige heer M. Tak, op de verdieping gelijkvloers stond, en op een' platje daarachter een zevental werklui bezig waren, begaven zich plotseling de stutten, welke een gedeelte van den achtergevel dat nog niet ge sloopt was, voorloopig overeind hielden, met het gevolg, dat de heele achtergevel en de derde en tweede verdieping met donderend geweld omlaag kwamen. De werklui, die zich op het platje bevonden, zagen kans om te vluchten; twee hunner hadden onbeduidende kwetsuren, de eene aan het been, de andere aan het gezicht. De aannemer, de heer M. Tak, echter, was on der het neerstortende puin en de balken be dolven. Politie, brandweer 'en Geneeskundige Dienst waren binnen enkele oogenblikken ter plaatse; onder leiding van den hoofd'brandïnees- ter Brunet de Rochebrune, begon de brandweer met het opruimingswerk, waarbij echter van d< jt vermiste geen enkel teeken van leven wera vernomen. 'Dit opruimingswerk had onder zeer gevaarlijk^ omstandigheden plaats, daar ieder oogenblik de zolderverdieping, die een zware belasting van opgeslagen schoolmeubelén droeg, naar beneden kon komen; in den vloer en de kroonlijst zag men reeds een flinken knik. Toen later de directeur van Bouw- en Woningtoe zicht, de heer Tjaden, en de commandant van de Brandweer, de heer Gordijn, op d'e plaats van het onheil waren gekomen, is besloten het opruimingswerk, waaraan de brandwachts met groote dapperheid en doodsverachting voort gingen, tijdelijk te staken, ten einde te pogen eerste de bijna geheel loshangende zolderver dieping te stutten. Nader meldt men Te half 'twaalf was men er nog niet in ge slaagd den verongelukten aannemer, van wien men niet vermoedde, dat hij nog in leven zoudf^ zijn, te bereiken, of zelfs de juiste plek te 'b B palen, waar hij onder de puinhoopen lag. De vloeren van het ingestorte gebouw hingen' in schuinen stand langs wat er van de mimen restte; van de op neerstorten -staande kapver- dieping, die alleen nog maar rustte op twee stukken zijmuur, vielen telkens stukken metsel werk omlaag. De politie had het heele grachtgedeelte tus schen Raadhuisstraat én Leliegracht voor alle verkeer afgesloten, -omdat er enstig gevaar dreig de, dat ook de voorgevel zich zoude begeven. Wij herinneren er aan, dat juist voor het behoud en het herstel van dezen geivel, het laatste van architectonische waarde, dat na al de verbouwin gen van deze schepping van Jacob van Campen nog over was, het gemeentebestuur besloten had, het heele gebouw voor de uitbreiding van de school niet af te doen breken. Het inwén'dige zoude geheel veranderd worden. In den achter tuin was men bezig er -een nieuwen vleugel bij te bouwen en het belendende pand is vrijwel geheel uitgebroken, zoodat alleen de muren nog staan; het -lag in de bedoeling dit pand na de verbouwing bij de school te trekken. De toestand nog altijd gevaarlijk. Nog later meldt men In den loop van den ochténd zijn ook bur gemeester de Vlugt, wethouder van P.W., de heer Abrahams, de wethouders Kropman, Polak en de Miranda, eenige leden van de commissie van bijstand voor P.W. en de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, zich op de plaats van het ongeluk op de hoogte komen stellen. De leiding van het opruimingswerk was nu in handen van de directie van het Bouw- en Wo ningtoezicht. De directeur van dezen dienst, de heer Tjaden, deelde mede, dat het Bouw- en Woningtoezicht werken, door den dienst van P.W. uitgevoerd, niet controleert en dus ook niet den toestand van dit gebouw onderzocht had, alvorens begonnen was met de verbouwing. Verder vernamen wij, dat juist Maandagmid dag de -wethouder van P.W. met de commissie van bijstand het in verbouwing zijnde pand zou bezoeken, om den toestand van de zijmuren in oogenschouw te nemen, die zoo slecht was ge bleken, -dat niet voorziene maatregelen noodig schenen, welke wel eens een overschrijding van het door den raad toegestane credie-t noodig zouden -kunnen maken. Opmerkelijk is, dat juist deze zijmuren het gehouden hebben, terwijl de achtergevel, waarvoor mén' niet bevreesd was, bezweken is. De teweeggebrachte verwoesting! heeft zich niet bepaald tot het ingestorte gedeelte van het oude pand. De omlaaggestor-te balken en groote muurbrokken zijn gedeeltelijk neergeko men op het in aanbouw zijnde nieuwe gebouw in den achtertuin, waarvan de laagste verdie ping opgetrokken was. Onder het neerploffende zware gewicht zijn de balken, waarop de vloe ren zouden worden gelegd, doorgebroken, wat het opruimingswerk -ernstig belemmerde, en het gevaar er van verhoogde.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 4