Examen gedaan en niet geslaagd Woensdag 17 Juni 1931. No. 3755 TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Binnenland. erkoopingen. Kerk en School. De Gemeenteraadsverkie zing te Ooltgensplaat en elders. Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Flakkeeschen Boerenbond. TV HOC-SKTNO WSES li. Wie de worsteling der geesten nauwkeurig gadeslaat, zal opmerken, dat er een eigenaardige tegenstelling bestaat tusschen een vrijheid, waar in men zich verheugt, en de vrijheid, die men zoekt. Immers wij verheugen ons in een vrijheid van gevoelen, denken en gelooven. Men kan zijn meeningen en inzichten schier onbeperkt pro- pageeren en allerlei geesten doen vooral bij de verkiezingen een aanval op den volksgeest, om dien ite veroveren. Spreek niet over censuur, raakt de vrijheid niet aan, want gij zult ervaren, dat men deze als een kleinood van groote waar de in bescherming neemt en geen de minste kren king zal toelaten. Men verheugt zich in die vrijheid en geeft die niet prijs. Waarom niet? Waarom beschermt men die vrijheid voor allen en allerlei geestes richting ook niet b.v. in Sovjet-Rusland Waar om kan de fascistische regeering in Italië deze moderne vrijheidsidee laten varen en censuur uitoefenen Waarom zal de communist in het land, waar in hij slechts .minderheidspartij is, tegen alle cen suur zich verzetten en zoo hij de meerderheid verkrijgt, of als minderheid ook maar de macht, zelfs de meest gestrenge censuur uitoefenen en alleen het communisme vrijheid laten Deze feiten vragen om verklaring. Zij mogen thans heel scherp spreken uit de gedragslijn der Bolsjewisten, doch zij zijn algemeen voor ieder geestelijke strooming, die zich 'baan breekt en tot heerschappij geraakt. Ook het liberalisme, dat zich aandient als be schermer van de vrijheid voor allen, dat zegt te ijveren voor de vrijheid van denken en ge looven, heeft bewezen, dat het tot macht en heerschappij gekomen geen middelen heeft na gelaten om de heerschappij te veroveren. Dit willen we de kiezers van Ooltgensplaat op dezen laatsten dag voor de stemming nogmaals voor oogen houden. Te Ooltgensplaat is de specu latie op de kiezersgunst, die 's Raads vrije, zelfstandige positie als Overheid grondig moet ondermijnen en hem maakt tot de speelbal van onverantwoordelijke en weinig nauwgezette volksmenners, zoo groot. De z.g. neutrale, vrijzinnige candidaten voor de gemeenteraadsverkiezing te Ooltgensplaat, n.l. de heeren L. A. Hobbel en Kosten, wenschen vóór alles de gemeente een liberalistisch stem pel op te dringen en het openbaar gemeentelijk leven in al zijn officieele uitingen te libera- liseeren. Nu moge de heer L. A. Hobbel in woord en geschrift de kiezers van Ooltgensplaat trachten te overtuigen' van zijn neutraliteit, de feiten spreken zoo sterk, dat niemand aan zijn vrij zinnigheid ook maar één oogen'blik zal twijfelen. De zucht tot uiting en propageeren voor de vrijzinnige beginselen verraadt juist dat hij meer verlangt dan de neutraliteit. 'Hij wil aanhang voor zijn liberale ideeën bij anderen, gemeen schappelijk leven uit zijn vrijzinnige beginse len, realiseering in zijn levenssfeer, heerschappij. Daarin geniet de geest van den heer L. A. Hobbel de gewenschte vrijheid, dat hij heerscht in het leven. Zijn houding ten opzichte van het gebed in den Raad en de winkelsluiting op Zondag zijn hiervan voorbeelden. Dat de antirev. partij ge'en kerkelijke partij is, staat vanaf de dagen, dat zij ontstond, vast. In haar hebben zich vereenigd leden van aller lei kerkelijke gezindten, die als basis voor het staatkundig leven en ook voor de gemeente politiek aanvaarden de belijdenis van Gods souvereiniteit en zoowel overheid als onder danen binden aan Gods ordinantiën. Op grond daarvan vragen zij, in navolging van Groen van Prinsterer, vrijheid voor godsdienst en kerk, voor school en wetenschap 'en' sociaal leven. In het geestelijke mag alleen God de Heilige Geest heerschen en harten omzetten; als anti pode daartegen woelt de macht van Satan. Onze Candidatenlijsten in de verschillende plaatsen bewijzen, dat de anti-rev. partij niet gebonden is aan kerkelijke grenzen. Laten wij, wat Ooltgensplaat betreft, ééns een greep doen uit de candidaten, welke lid zijn van de Ned. Herv. Kerk. Ooltgensplaat handhaafde de aftredende an ti-rev. gemeenteraadsleden van Hervormde huize, op de plaats, die zij innamen. Vocrts werd de heer Corst. Korteweg Lz„ ouderling der Ned. Herv. Kerk, op de vierde plaats gebracht, terwijl bovendien nog een drie tal candidaten met onverdachte liefde voor de kerk der vaderen, maar met hart en ziel anti revolutionair, een plaats op onze eandidaten- lijst innemen. In het beloven zijn de anti-revolutionairen nimmer gul geweest. Zij houden van reëele, eerlijke politiek. Ook bij deze raadsstembus onthouden we ons van beloften. De anti-revolutionairen houden niet van de vrijzinnige beloftenpolitiek, waarmee de eerzame kiezers worden verlokt en verleidt. Begeerten worden op de meest onverantwoor delijke wijze geprikkeld en het vrijzinnige zaad wordt daardoor met kwistige hand uitgestrooid. Tegen zulk een politiek verzetten wij ons met alle kracht. Ons beginsel moet ons, ook in de gemeente politiek den weg wijz'en. Soms moeten we in tuïtief voelen of het goed gaat dan wel een poging gedaan wordt om de dingen naar den verkeerden kant om te buigen. Niet altijd is dat gemakkelijk. En toch het zal zaak zijn, om in de ge vallen, dat de beginselen van directen invloed op het bestuur der gemeente kunnen zijn, te trachten dien invloed te effectueeren. Steeds zal ons beginsel tot gelding moeten en kunnen kom'en ten bate der waarachtige volks belangen, tot ontplooiing van de ware volks kracht, maar ook tot afwering van alles wat het leven zou kunnen afsnijden van het verleden, van christelijke zede en traditie. Voor het be houd van de ware vrijheid voor burger- en levenskring hebben1 we steeds te waken. Het moet ons een voorrecht zijn voor deze dingen den strijd te mogen aanbinden. Wij genieten van de voorrechten en vrijheden door onze vaderen in moeizame worsteling ver worven, waardoor we zijn ontkomen aan gees telijke en vaak ook stoffelijke onderdrukking. Het is een plicht der dankbaarheid om pal te staan voor die duur verkregen vrijheid en voor de positie, die we in het leven verkregen hebben in Gods gunst. Verslappen we, dan zal spoedig genoeg de vijand ons weer op de schouders vliegen. Zij er dan bereidheid tot den strijd voor de beginselen, die we hebben uit te dragen in het volksleven. Als één man daarvoor gewerkt onder af bidding van 's Heeren zegen en niet gerust voor het einde van den stemdag daar is. Want geen stem, die te winnen is, mag voor de anti-rev. beginselen verloren gaan. Te Ooltgensplaat is het heel gemakkelijk. Allen stemmen op no. 1 van lijst 1. Dat is: P. VAN ES. Wie kan, gaat naar de stembus. Hij vergete echter zijn oproepingskaart niet. Is die in het ongereede geraakt, of niet be zorgd, dan blijve niemand daarom thuis, maar ga toch naar het stemlokaal. Na mededeeling van het ontbreken van het oproepingsbiljet, kan de voorzitter van het stem bureau een nieuwe oproepingskaart uitreiken. En dan kan worden gestemd. Thuis blijven is volstrekt overbodig, tenzij er wettige reden van verhindering is. Maar die hebt ge pas dan, indi'en ge in uw geweten overtuigt zijt, dat het gaan u onmo gelijk is. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. VERKIEZING. Er wordt gesproken van 't gemeenteleven, Alsof daar 't beginsel niet zou geven En 't Woord van God als richtsnoer gansch [niet past. Zelfs die zich met den naam van Christen sieren Miskennen dit; ontrouwer als de mieren. Zij werken mee, aan 't ongeloof, dat wast. Beginsel, spreekt men, in gemeenteraden? 'tls dwaasheid, maarmen wil zichzelf [verzaden, Want niet het volks», maar hef partijbelang Staat op den voorgrond, daarom 't Woord des [Heeren Mag d' Overheid den rechten weg niet leeren, De stof regeert, maar 'tis sirenenzang. De lokstem, dat ook straks gemeenteraden Uit eene kraan van welvaart zal verzaden Hetdiep vertrapte proletariaat. Vangt vele stemmen, die niet willen weten, Dat straks, wanneer z' op 't kussen zijn gezeten, Ze met geen groote woorden zijn gebaat. En dat het ook onmoog'lijk is te strijden Voor ééne groep, want 'tvolk is niet te [scheiden In haar belangtaak van gemeenteraad Is dat zij 'tvolk gelijke rechten geven En zorgen voor een vrij en ordelijk leven, Dit openbarend door het woord en door de [daad. En daarom is het roeping om te waken, Dat goed beheerd wordt de gemeentezaken; Op ons rust thans alweer de dure plicht: Dat wij bewust weer mannen zullen kiezen Die geest en stof niet uit het oog verliezen, Ook hiervoor komen wij eens in 't gericht. Dit is een stemming die vanouds komt toonen Dat er gelet wordt meer op de personen Dan op 't beginsel, wijl men niet verstaat, Dat zeker geldt ook voor gemeentezaken Beginselen, die 't geestelijk leven raken. Daar is het volk, ons volk slechts mee gebaat. Waar drie gemeenten zijn vooruitgeloopen, Ons in de stemming, mogen wij thans hopen Dat 's Heeren gunst ons zeeg'nend zij nabij. Hij roept ons hier ook weer om te getuigen Voor .Zijnen Naam en voor Zijn Woord te [buigen En daarom stemt op de A«R. partij. Haar streven is, ook in 'f gemeenteleven Als richtlijn het beginsel aan te geven, Dat is gegrondvest op het Woord van God Wat Groen van Prinsterer eens heeft uitge» [sproken Moet daar ook als ons vaandel uitgestoken Gods Woord tegen het Ongeloof en spot. Wij stemmen daarom op de candidaten Der A..R. lijst, wij kunnen ons verlaten Op het beginsel, dat hen leiden moet. In dezen weg zal God ons helpen strijden u gebed in d'uitkomst ons verblijden Het bidt en werkt geeft immers altijd moed? O- A. P. ZONDAGSTREINEN. De Standaard driestart Na de verschillende toezeggingen van de zijde der Regeering hadden we beter verwacht. Hoezeer wij ook het (toenemend verkeer op Zondag betreuren, hebben we toch nimmer ver langd, dat het spoorwegverkeer op Zondag stilgelegd zou worden. Wij weten, dat de spoor wegen verplicht zijn de zich ten vervoer aan biedende reizigers te vervoeren. Wel hebben wij er herhaaldelijk op aange drongen, dat het Zondagsverkeer niet aange moedigd zou worden door het inleggen van goedkoope treinen. En we meenden, dat de Regeering (bereid was met dezen w'ensch reke ning te houden, Het blijkt echter, dat we ons verblijd heb ben met een doode musch. Althans ligt voor ons een reclamebiljet van de Nederlandsche spoorwegen voor een goedkoopen1 trein van Nijmegen naar Den 'Haag op Zondag 14 Juni. Doel een bezoek aan den Haagschen Dieren tuin. En om hét zoo makkelijk mogelijk te ma ken treedt de Spoorwegdirectie op als heffer van den toegangsprijs tot den Dierentuin. Im mers is de toegangsprijs, zoo wordt geannon ceerd, in den prijs der spoorwegkaartjes 'be grepen. De Regeering, zoo heeft ze herhaaldelijk ge zegd, stelt prijs op den steun der A.R. Kamer fractie. Die steun is haar bij herhaling ver leend. Omgekeerd echter blijkt niet van eenige consideratie jegens ons op een punt, dat we bij herhaling ter sprake brachten. Zelfs schijnt het men lette op het reclamebiljet, dat wij zoo even noemden alsof men ganschelijk vergeet, dat over deze zaken wel eens gesproken is ge worden. Dat dit voor ons teleurstellend is, hoeven we wel niet te zeggen. Te eer omdat zulke grove veronachtzaming van geuite wenschen er zeker niet toe bijdragen kan, den 'band tus schen het Kabinet en onze fractie nauwer aan te halen. Terwijl dit, bij de nog te verwachten moeilijkheden, toch niet geheel zonder waarde zou kunnnen blijken te zijn. De heffing van 30 opcenten op den Tabaksaccijns op Sigaretten. Sedert 1 Juni j.l. worden 30 opcenten ge« heven op den tabaksaccijns op sigaretten, Deze heffing geschiedt door middel van aanvullings zegels waarvan moeten zijn voorzien alle met het gewone accijnszegel gezegelde verpakkin' gen, welke in het vrije verkeer worden ge» bracht. Op elke verpakking mag slechts één aanvullingszegel worden aangebracht. Deze opcenten zijn ook verschuldigd door en worden mitsdien nagevorderd van winke> liers, grossiers, caféhouders, kappers enz., die op 1 Juli 1931 in hun zaak nog sigaretten in voorraad hebben, niet voorzien van aan vullingszegels. Zij moeten vóór 20 Juni as. bij hun rijks' ontvanger de benoodigde aanvullingszegels aanvragen en maken daarbij gebruik van een formulier dat van 15 Juni af kosteloos bij bedoelde ontvanger verkrijgbaar is, tevens wordt dan aan belanghebbende medegedeeld, wanneer zij de zegels kunnen afhalen,'f geen uiterlijk 26 Juni a s. moet plaats hebben. Zoo zal bij een kleinhandelsprijs van 10 cent per verpakking een aanvullingszegel van 1 cent gebezigd moeten worden, bij 15 en 20 ct. per verpakking een zegel v. l'/2ct. v 25 cent een zegel van 2 cent. 30 2'/a cent. 40 3 cent. 50 4 cent. 60 4'/2 cent. 70 5'/2 cent. 80 6 cent. 90 7 cent. 100 7'/2 cent enz. enz. Worden op of na 1 Juli bij genoemde win* keiiers enz. nog verpakkingen van sigaretten aangetroffen zonder aanvullingszegels, dan wordt zulks gestraft met eene geldboete van ten minste vijf en twintig gulden en ten hoogste duizend gulden. XXXIX. paoB [aqqnp uio 6utpp[UEE suo jbB 3eq te kijken, en niet angstige nauwkeurigheid te sorteeren en toen viel het lot op jan den Boer, lid van den gemeenteraad en wethouder, bovendien veehandelaar, te Herkingen, als kleine landbouwer, en Pieter van Wezel, bouwknecht bij Jan Kardux, nabij Herkingen. Korten tijd daarna zeide de Minister ons, dat we blijkbaar een goede keuze hadden ge daan, want dat H. M. de Koningin hoogst te vreden was met wat ze uit den mond van dat tweetal had vernomen. Zij had nu een uitmun tenden kijk op de Flakkeesche toestanden op velerlei gebied en was blijkbaar gerust gesteld over de gevolgen van de genomen maatregelen. Bij veel reden tot critiek en beklag waren er ook tal van redenen tot groote dankbaarheid, vooral in die gezinnen, waar door de distributie voor prijzen beneden de handelswaarde het gebrek en de armoede buiten de deur werd gehouden. De buitengewone toestand gaf het Bonds- bestuur, en trouwens de besturen van alle an dere groote organisaties, handen vol werk, doch moedeloos bij de pakken neerzitten deden ze niet, het oog bleef gericht op de toekomst. Bij schrijven van 3 Mei 1916 werd ons bestuur opgeroepen door den secretaris van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw tot bijwoning van een vergadering op het kantoor dier Maat schappij op het „Buitenhof" te 's Hage op 10 Mei, ter bespreking van de mogelijkheid om te komen tot een uniforme regeling voor de Pro vincie Zuid-Holland tot bevordering der geiten- fokkerij. De geit 'begon langzamerhand aan invloed te winnen en belangstelling te wekken. In Zeeland en Noord-Brabant had men Provinciale ver- eenigingen tot veredeling van het ras. Men had daar Fok- en Controlestations, terwijl de vee teeltconsulenten zidh met groote toewijding ga ven voor deze melkkoe der minder met aardsche goederen 'bedeelden. In Zuid-Holland lag dit terrein nog vrijwel braak, behalve dan, dat de Roomsch-Katholieken vooral in 'het bollenland -- Sassenheim, Lisse enz. beste vereenigingen bezaten, welke aan gesloten waren bij de groote Katholieke orga nisatie. Daar werd Rijkssubsidie aan verleend en dat gaf vaak aanleiding tot spotternij in onze Sta ten-Generaal, wanneer er gesproken werd van Roomsche bokken, of sikjes van andere confessie De geit was tot ongeveer dat tijdperk één der meest verwaarloosden onder onze huis dieren, en toch desondanks een bij uitstek nut tig én voor den kleinen landbouwer en arbeider onmisbaar dier. En toen de wet van den 19 Augustus 1916, de bekende „Distributiewet", in werking trad, was er niets meer in ons goede land, dat niet door de Regeering kon worden gemobiliseerd of geconfisceerd. 't Groot vee door het Rijkskan toor voor vee en paarden, tot zelfs de bijen ontsnapten niet aan het alzi'end oog eener „Nij- verheidscammSssie' Alleen de geit werd majesteitelijk niet op gevorderd, noch hare producten aan bepalingen onderworpen. Toen eerst werd ze recht gedaan! De brave geit 1 Had het bestuur zich geheel gegeven voor de meer kapitaalkrachtigen onder zijn leden, nu het belang voor de kleinen hem riep, werd zon der respijt ook dit behartigd 'en de vergadering in Den Haag bezocht. Onder leiding van I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den Landbouw, werd besloten, dat een commissie zou worden be noemd uit de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de R.-K. Diocesanenbond en de Flakkeesche Boerenbond, welke zou trachten een uniforme regeling te ontwerpen voor de ge- heele provincie Zuid-Holland. Later zijn nog door deze commissie vergade ringen gehouden op het Departement van Land bouw onder leiding van den Directeur-Generaal van Landbouw P. van Hoek. Het beoogde doel is evenwel nimmer finaal bereikt. Door het bestuur van onzen Bond werd een onderzoek ingesteld naar het aantal geiten op Flakkee, het welk evenwel nimmer goed tot zijn recht is ge komen. Grootendeels uit vrees der geitenbezit- ters, die ongerust waren, dat deze telling een donkeren achtergrond had in verband met de vordering van Rijkswege In Achthuizen kreeg men later een R.-K. vereeniging, terwijl in Mid- delharnis-Sommelsdijk er een neutrale het le venslicht zag, welke onder de bezielende leiding van pastoor Kwakman een mooie toekomst voor speld werd. Overal elders in Goeree en Overflakkee was interesse gewekt voor de geit, doch tot werke lijke fok- en controTevereenigingen kwam het schaars. Het Bondsbestuur had zijn schoone roeping in het waarachtige belang van de kleinen onder zijn leden met eere vervuld, de uitslag kon ze overlaten aan de belanghebbenden, die nimmer van voorlichting en medewerking verstoken bleven. In de volle overtuiging, dat de meest groote eendracht van den landbouw in dit bewogen tijdperk noodzakelijk was, werd besloten, dat de Flakkeesche Bond zich zou aansluiten bij het Landbouwcomité, De contributie ad 20.^ per jaar mocht nu geen beletsel meer zijn. En dan zouden er nog eens pogingen worden aangewend om varkensvleesch uit ,te voeren 1 Een gehouden inventarisatie gaf een totaal van ruim 1500 varkens. Deze beweging kon het evenwel niet verder brengen dan een poging. Tot uitvoer is het nimmer gekomen. 1916 Door allerlei drukten en zorgen heen stonden we weer als het ware ongemerkt voor onze gioote Zomervergadring, welke dat jaar zou worden gehouden te Dirksland in Hotel van den Doel. Het bestuur hoopte, dat men nu in Dirks land gezelliger en vruchtbaarder zou bijeenko men dan vorige malen, hoewel de eerste tegén- slag al was, dat 'het bestuurslid Warnaer niet tegenwoordig zijn zou door een vergadering van de Provinciale Staten. De vergadering dan werd bepaald op 5 Juni 1916, terwijl na afloop der vergadering geen rijtoer gehouden, doch een bezoek gebracht zou worden aan het Diezelgemaal in den polder Dirksland, welke machine de eerste was van dien aard op Flakkee, dat met toestemming van een voorzitter G. Bosschieter voor de algemeene vergadering in werking zou worden gesteld. Een gemeenschappelijke maaltijd zou, evenals vorige jaren, de bijeenkomst bekron'en, terwijl met de directie der R.T.M. een overeenkomst was gesloten, dat des avonds te 7.41 een extra tram beschikbaar zou zijn om tegen betaling van 0.50 per persoon de leden naar Ooltgensplaat en tusschengelegen stations te vervoeren. De vergadering was uitmuntend 'bezocht. Al ken de afdeeling Stellendam was absent, zoodat 15 afdeelingen tegenwoordig waren. Aan de bestuurstafel namen met het bestuur plaats Mr. C. Zaaijer, burgemeester, J, War naer, oud-voorzitter, te Amersfoort, M. W. V. van Bijleveld te Dordrecht, en J. Th. Hulst, vertegenwoordiger van 't Centraal Bureau te Enschede. De voorzitter opende de vergadering met een geschiedkundig overzicht en wénschte Warnaer geluk met het bereikte succes door de oprichting van dezen Bond. In 1897 was met 7 afdeelingen en plm. 300 leden begonnen, deze cijfers waren thans 16 afdeelingen met 978 leden. Uit het verslag bleek, dat men den oorlog al meer voelen ging. Het totaal door de afdeelingen aangekochte was van 460658 in 1914 verminderd tot 384829, ondanks het feit, dat de Superphos- phaatprijs was gestegen van 1.99 op 3.48, de Amm. Superph. van 6.93 op 9.48 en de C'hili-Salpeter van 12.3 4op 15.83 per 100 K.G. Mr. C. Zaaijer hield een gloedvolle improvi satie, waarin hij liet uitkomen de plicht van het platteland om de regeering te steunen in haar schier bovenm'enschelijke en toch zoo schoone taak, vooral nu men in Amsterdam met borden liet loopen, waarop Minister Posthuma gehekeld werd, hetwelk oogluikend en straffe loos toegelaten werd. 't Was een schande, dat het mindere volk door de volksmisleiders werd opgehitst. Uit de overgelegde rekening 'bleek, dat het vleeschconsent precies op tijd in ons bezit was geraakt, de uitgaven toch bleken te hebben be dragen 554.—, zoodat het er zonder consent en de milde gift der firma Lion duister had uit gezien. Nu sloot de rekening met een voordeelig saldo groot 1607.37Vervolgens werd met algemeene stemmen goedgevonden, dat de secre taris-penningmeester een gratificatie zou worden verleend groot 150.en het salaris te bren gen van 40.— op 150. Van contributieverlaging wilde de voorzitter niet hooren. Verhoogen was niet direct nood zakelijk, doch verlagen zou de menschen gaan afloeren voor hun organisatie een offer te brengen, dus bleef de contributie onveranderd, met de profetie van den voorzitter, dat een verhooging in e'en nabije toekomst onvermijdelijk zou zijn. Op voorstel van P. van Schouwen zou de volgende Zomervergadering in Oude Tonge worden gehouden. Tot afgevaardigden bij 't Nederlandsch Land bouwcomité werden gekozen C. Warnaer G.Lz. te Dirksland en J. Breen Pz. te Ouddorp, met plaatsvervangers P. van Schouwen te Oude Tonge en J. Buth G.Jz. te Dirksland. Van Bijlevelt hield een causerie, zooals alleen hij dat kon en pleitte voor steun aan de Rijks- landbouwwinterschool te Dordrecht. Flakkee, zeide spr., is een der best gecultiveerde streken van ons land, met een nijvere, welvarende be volking, doch wanneer niet wordt opgepast door beter onderwijs het jonge aankomende geslacht op de hoogte van onz'en tijd te houden, dan vreesde spreker, dat Flakkee de vlag zal moeten neerhalen voor andere streken, welke dit onder wijs op hoogen prijs stellen en1 benutten. Hulst besprak de wijze van werken van 't Centraal Bureau en adviseerde, dat in een eiland als dit een opslagplaats voor kunstmest zou wor den gevestigd. Door den Boerenbond, een or ganisatie zooals men nergens elders in Neder land heeft, kon de distributie of den uitslag zonder bezwaar geschieden. Eindelijk is ',t J. Warnaer, onze eerste voor zitter, die met dank voor de hartelijke woorden van den voorzitter en ook voor de invitatie tot 'bijwoning van deze vergadering, met vuur be pleit de noodzakelijkheid van organisatie. Zon der den Bond zouden de Flakkeesche boeren het oorlogswee beter voelen dan nu, waar een bekwaam en vooruitstrevend bestuur trouw de wacht betrok bij hun vitale belangen. En dan kwam de finale in het sluitingswoord van den voorzitter, die met de verzekering, dat het (bestuur een wakend oog zou blijven houden om de vruchten van de vlijt en den arbeid onzer burgerij door niemand te laten rooven. Deze vergadering was een der beste, welke ooit in Dirksland waren gehouden. Toen ging de groote menigte naar het „Diesel gemaal". Ingevolge besluit van den voorzitter van den polder zou precies 15 minuten worden gedraaid. Rijtoeren zijn door streken waar men niet of minder bekend is, hoogst nuttig. Men kan daardoor het verschil in bewerking en be zaaiing met de eigen streek afzien en mogelijke verbetering'en toepassen. Ook kan een eenvou diger exploitatie tot navolging manen. Heeft men het geluk, dat zoon excursie wordt medege maakt door een wetenschappelijk onderlegd man, als Flakkee in zijn adviseerend hoofdbestuurs lid Van Bijlevelt jaren lang bezat, dan behoeft het geen nader betoog, dat er altijd het een of ander werd ontdekt, dat tot bijzondere bespre king aanleding gaf, 't zij tot navolging 't zij tot verandering maande. Zoo ook ging het bij het bezoek aan deze kostbare watennachine. Toen de 15 minuten verstreken waren, bleek het water in de kom voor het gemaal zoo gezakt, dat de toevoerslooten en wateringen overeenkomst had den met snel afvloeiende riviertjes. Voor tal van aanwezige polderbestuursleden was nu prachtig gedemonstreerd, dat alvoréns men be sluit tot andere of sterkere krachtmotoren of molens, men vooraf de toevoerkanalen in orde moet maken door verbreeding en verdieping. Men zag hier een krachtstation van groote ca paciteit tot werkloosheid gedoemd door onvol doende watertoevoer. Hierop ging de vergadering eten. Daar is weinig van te vertellen. De gastheeren ver dwenen naar hunne woningen, zoodat de gasten overgeleverd waren aan zichzelve 1 De keuken van het restaurant Van den Doel bleek uitmun tend, de zaal in de meest volkomen orde, doch de gezelligheid was gedeserteerd. Zoo was de finale van de overigens uit stekend geslaagde Zomervergadering van 1916. Een nieuw jaar stonden we nu weer te 'be ginnen met al zijn lusten en lasten. Van de laatste het grootste portie Op Donderdag 11 Juni 1931 bij inzet en op Donderdag 18 Juni 1931 bij afslag, telkens des avonds 8 uur (Zomertijd) in »Odeon« te Dirksland. Het Burgerwoonhuis, Arbeiderswoningen Schuur aan de Voorstraat en Tuinstraat te Dirksland. Sectie B, Nos. 831 en 1354, In 2 perceelen en combinatie. Ten verzoeke van de Erven van Mej. Wed. J. J. OverweehKimmel. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 17 Jui 1931, voorm. 11 uur (oude tijd) te Ooltgensplaat in Hotel »Hob« belv verkooping van diverse perceelen klavers cn hooigras onder de gemeente Ooltgensplaat, ten verzoeke van Mej. D. C. Goekoop, C. Goekoop e. a. Notaris AKKERMAN. Zaterdag 20 Juni 1931, 's avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het logement Akershoek, van 61 perceelen grasgewas, kant» hooi en naët onder de gemeenten Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Vrijdag 19 Juni bij inzet en Vrijdag 26 Juni bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) te Melissant in de herberg van M. van der Werf, van een, huis met schilderswerkplaats, erf en grond te Melissant aan de Dorpsstraat, kadaster Sectie A nos. 1137 en 1374, groot 1 are 23 centiaren, bewoond door J. de Reus. Te aanvaarden 1 Augustus 1931. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 20 Juni bij inzet en Zaterdag 27 Juni bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomer tijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek, van: a. Een huis en grond te Ouddorp aan den Pik 'en Poeweg, kadaster Sectie B no. 1127, groot 19 aren 50 centiaren {127 U R. V. M.), eigendom van Jacobus van 't Geloof, en b. Een huis en grond te Ouddorp aan de Middel duinen, kadaster Sectie B no. 976, groot 45 aren 60 centiaren (298 R. V. M.), eigendom van Jacob Klijn Mz. c.s. Te aanvaarden 1 Augustus 1931. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdagen 19 en 26 Juni 1931, 's avonds 7.30 uur (z.t.) respectievelijk in de zaal Odeon en café Keuvelaar, bij veiling en afslag, van een zeer goed onderhouden huis met schuur, tuin met vruchtboomen en erf, te Dirksland, nabij het dorp, aan den Havendijk, ten verzoeke van Mej. de Wed. G. Nagtegaal. Dadelijk te aan vaarden. Notaris VAN DER SLUYS. EEN STAD ZOEKENDE. (Vervolg.) Om die gevaren des te duidelijker voor te stellen, kan het geen kwaad een vergelijking te maken tusschen het stadsleven en dat ten platte- lande. Dit laatste draagt een geheel ander ka rakter. Niet alleen, wat de soort van arbeid aangaat, maar ook nog in ander opzicht. Het buiten-leven doet veel meer de aandacht schenken aan God. De landbouwer weet heel goed, dat hij zelf zijn toekomst (bij wijze van spreken) heelemaal niet in zijn hand heeft. Hij kan zichzelf niet 'helpende zegén des 'hemels is onontbeerlijk voor zijn voorspoed en die we tenschap nu maakt hem klein voor en afhanke lijk van God. Bovendien, de wondere werken der natuur prediken eveneens Gods grootheid en het aan schouwen daarvan brengt tot aanbidding. Wie zijn vacantie buiten doorbracht, weet bij erva ring, welk een machtigen indruk de natuur- pracht op hem maakt en hoe klein de mensch zich dan gevoelt in de stilte onder den hemel Gods, waar ge'en stadsgerucht vernomen wordt en hij zich bevindt temidden van de majesteit van de natuur des Scheppers. Alles spreekt daar van wat grooter is dan de mensch en diens werken alles spreekt van een almachtig God, Die 't al geschapen heeft. En nu is dit verschil met het groote stads leven Op het land spreekt God en in de stad de mensch 1 Het Babel, dat wij gebouwd hebben. In de groote stad domineert de mensch Hij

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1