Buitenland. VARIA. Burgerlijke Stand V er koopi ngen. Marktberichten. EEN SLEEPBOOT OMGESLAGEN. veer half twee uit hun slaap opgeschrikt en verlieten ijlings hun huizen. Een op 'het politie bureau dienstdoende beambte deelde mede, dat de beving ongeveer 2 minuten had geduurd. Ook te Knightsbridge werden de aardschok ken geconstateerd Te Huil vluchtten de bewoners, die in hun angst geen tijd hadden genomen zich voldoende te kleeden, de straat op Er heerschte groote opwinding. Vele bewoners verklaarden, dat hun bedden heen en weer waren geslingerd. Ook heeft men onderaardsch gerommel waargenomen. De seismoloog van het observatorium te West-Brombich heeft aan Reuter verklaard, dat deze aardbeving de ergste was, die hij ooit in Engeland heeft opgeteekend. De beving is het krachtigst gevoeld in de Midlands. De haard in de Noordzee, Uit Londen werd Maandagmorgen gemeld Het rapport van eten kapitein van een En- gelsch stoomschip schijnt het vermoeden te bevestigen, dat de haard van de aardbeving gelegen is in de Noordzee en nabij de Engelsche kust. De kapitein deelt mede, dat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag bij tamelijk hoogen zeegang en dichten mist op ongeveer 80 mijl afstand van Scarborough voer, toen men aan 'boord plotseling het gevoel kreeg, alsof er een 'hevinge ontploffing plaats vond. De zeebeving ging gepaard met een dof onderaardsch gerom mel, als van een verwijderenden donder. In België, Uit Brussel wordt gemeld In den nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur 26' 10" (zomertijd) heeft het Kon. Weer kundig Observatorium te Ukkel een aardbeving waargenomen. De schokken werd'en duidelijk ge voeld in al de gemeenten van de Brusselsche agglomeratie. Tal van inwoners van de hoofd stad en hare voorsteden hebben, telefonisch, hunne bevindingen aan het Observatorium me degedeeld. Deze schokken waren de sterkste, die men, sedert lang, in Midden-België, heeft waar genomen. Er blijkt echter nergens schade te zijn aangericht. Volgens een mededeeling van het Observa torium deden de schokken zich voor in verti cale richting, van onder naar boven. In Frankrijk, De aardbeving, die in den nacht van Zater dag op - Zondag in geheel Engeland onrust gewekt heeft, is ook aan de Fransche Noordzee kust gevoeld. Te Duinkerken en Cherbourg tril den de huizen, terwijl gelijktijdig een onder aardsch gerommel hoorbaar werd. POGING TOT MOORD? Zondagavond is bij de Maas-kanalisatiewer- ken te Maastricht bewusteloos half liggende in het water een man gevonden met een schot door het hoofd en een stuk ijzer aan den hals gebonden. De man, een kleermaker uit Gulpen, is bewusteloos naar het ziekenhuis Calvariën- .berg gebracht, waar hij Maandagmorgen nog niet tot bewustzijn was gekomen. ONZE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Eén doode. Zondagmiddag ds de 25-jarige A. Vroomhout, gewoond hebbende Heemraadsstraat 12 te Rot terdam, bij den onbewaakten overweg aan de Laanslootscheweg, toen hij na het passeeren van een trein de rails overstak, door een andere uit de richting Rotterdam komenden trein ge grepen en onmiddellijk gedood. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Doordat zij aan den grond is geloopen is een sleepboot bij de Zuiderzeewerken bij het Bree- zand omgeslagen. Drie personen zijn verdronken. Te 5 uur Zaterdagmorgen geraakte de sleep boot Het Veergat, varende in den dienst van de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzee werken, vast op den Keileemdam bij Breezand. Door den sterken stroom kwam de boot dwars tegen den dam te zitten. Er werd met de ma- /^tahine gewerkt om haar los te krijgen. Kort daar- M»»na geraakte de kop van de boot los van den dam. Het voorschip ging voor d'en wind en daar het achterschip bleef vastzitten, ging de sleep boot overzij. De stoker, die het gevaar had zien aankomen, sprong over boord en wist zich zwemmende te redden. Zijn vader, de 52-jarige machinist, de kapitein en de stuurman werden in de diepte gesleurd en verdronken. De namen der slachtoffers, die bij het on geluk om het leven zijn gekomen, zijn als volgt: de kapitein A. Bakker uit Rotterdam, de ma troos-stuurman A. Broere uit Rotterdam en de machinist A. Visser uit Hansweert. Gered is de stoker A. Visser Jr. De sleepboot was van den Nederl. Stoom- Sleeüdienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam. Nader vernem'en wij, dat de sleepboot ge kanteld is en met den bodem 'boven het water ligt. Het schip is in ondiep water gezonken en gevreesd wordt, dat het voorloopig niet mogelijk zal zijn de boot te bergen, mede in verband met den sterken stroom ter plaatse. Zaterdag avond waren tegen het vallen van de duisternis de lijken nog niet gevonden. Nadere bijzonderheden» In een onderhoud, dat de N. R. Ct. heeft gehad met den heer v. d. Mark, inspecteur van de Maatschappij tot Uitvoering van de Zuider zeewerken, heeft deze omtrent het ongeluk met de sleepboot Veergat het volgende verteld Zaterdagmorgen om goed vijf uur voer de Veergat langs een dijk, welke wordt opgewor pen en waarlangs een zeer sterke stroom stond. In verband met den Oostenwind was er weinig water en de boot stiet op eenige gestorte keien, waardoor zij dwars viel (kapseisde) en bijna oogenblikkelijk zonk. De sleepboot Pieter, welke in de buurt voer, is terstond naar de plaats gegaan waar de Veergat was gezonken en de bemanning van deze boot wist den stoker van de Veergat uit het water op te visschen. De drie andere opvarenden, kapitein, machinist en stuurman zijn mede naar de diepte gezogen. Vermoed wordt, dat de lijk'en zich nog aan boord bevinden. Het schip ligt ondersteboven, in ondiep water, maar is moeilijk te bereiken in verband met den sterken stroom. Om het schip te lichten zou men eerst den dijk af moeten maken om den stroom uit het water te halen. Dit onderdeel van den dijk is bijna voltooid en zal in een paar dagen gereed zijn. Men zou Zondag doorwerken ten einde zoo spoedig mo gelijk de Veergat te kunnen lichten. (Reeds zijn enkele groote kranen naar dit gedeelte van den dijk gebracht). Dit bergingswerk zal geschieden met behulp van een drijvende bok, welke thans echter nog niet bij de boot kan komen. De Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken heeft de sleepboot Veergat van de Nederland- sche Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr. alhier gehuurd. Het is het eerste ernstige ongeluk, dat 'bij deze werken' is voorgekomen. De geredde Stoker, die te Rotterdam thuis hoort, is ter stond doorgereisd naar Hansweert, waar zijn vader (de verongelukte machinist) heeft ge woond. De slachtoffers. De kapitein en de machinist waren gehuwd, de dekknecht niet. Het waren allen mannen, die reeds vier a vijf jaar in dienst van de Maat schappij waren en met het werk volkomen waren vertrouwd. Zij zijn omgekomen bij een arbeid, die zij haast dagelijks verrichtten en dit ongeluk is toe te schhrijven aan een samenloop van om standigheden, zooals de geweldig sterke stroom in verband met den hevigen Oostenwind. HET PRIJSRAADSEL. Men schrijft aan de N. R. Ct. Sedert eenigen tijd verschijnt in verscheidene dagbladen een prijsraadsel, waarin men den kleinzoon van den boschwachter moet zoeken en wanneer men dan een goede oplossing inzendt aan een postbox in het postkantoor te Arnhem, ontvangt men een prijs. Later ontvangt men dan bericht, dat men nog iets beters kan krijgen en ook geldprijzen, wanneer men de somma van een gulden en vijftig cent ovérmaakt per post giro of postwissel. Velen in den lande hebben aan dit prijsraadsel, dat vrij gemakkelijk is, meegedaan én hun daalder geofferd, die in ontvangst is genomen door een Duitscher, die hier een pastbox heeft gehuurd en een giro nummer heeft genomen." Deze man komt nu en dan zijn post halen en weet dan weer met de gelden te verdwijnen. Dezer dagen verscheen weer een man uit Dordrecht bij de politie, die ook zijn 1.50 had gezonden en maar niets van zijn prijs vernam. De politie heeft reeds eenigen tijd geleden tegen de praktijken van den Duit scher gewaarschuwd. EEN RARE PASSAGIER. De piloot Geyssendorffer heeft, toen hij na zijn omzwervingen met wijlen Van Lear Black weer voor 't eerst met een K.L.M.-vliegtuig den tocht naar Indië maakte, een zonderlingen pas sagier aan boord gehad. Te Medan vertelde hij er van aan de Deli Crt. Bedoelde passagier had passage van Boeda pest tot Karachi. Een wonderlijk heer, een Af ghaan, belast met een of andere diplomatieke missie, naar het scheen, en zeer zenuwachtig. Nu geviel het, dat deze hooggeplaatste Afghaan in den heer De Bree, van den civielen dienst der K.L.M., om de een of andere onnaspeurbare reden, een agent zag van de Gepeoe, meegeno men om hem te vermoordenIn Athene zou de heer De Bree met zijn medepassagier naar hetzelfde hotel gaan, maar deze toonde zooveel teekenen van vrees, dat er een andere oplossing moest worden gevonden. De heer Geyssendorf fer, in wien hij gelukkig wel vertrouwen stelde, moest hem naar zijn kamer brengen en de deur ging niet meer open voor hij zeker was van diens geruststellende aanwezigheid. Later ging het wel beter, vooral toen bewezen kon worden, dat de heer De Bree Nederlander was, maar de Afghaan was opnieuw ontdaan, toen hij bij de wapencontrole te Kaïro revolvers in het oog kreeg. Het was geen onvermakelijk intermezzo. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ HEERENVEEN. Eén doode. Zondagmorgen is in de Schans bij Heeren veen in den rechterberm van den Leeuwarder straatweg het lijk gevonden van den ruim 40- jarigen J. de Grave aldaar, gehuwd en vader van 4 nog jeugdige kinderen. De mand was vele jaren irj dienst bij den Frieschen Vischandel van den heer Lankhorst te Heerenveen. Alles wees op een aanrijding door een auto. Uit het direct ingestelde onderzoek der politie bleek, dat de Grave omstreeks half elf afscheid genomen had van den heer Ypeij, die ook aan den Leeuwarderstraatweg woont. Verder bleek, dat te ongeveer 11 uur een auto dezen weg gepasseerd is, waarin een opgewonden gezel schap was gezeten, dat joelde en zong en dat de aandacht van de wandelaars trok. Ook bleek, dat vóór dien tijd een woonwagen door een auto geraakt was. Uit den afstand van den weg, wara het lijk gevonden werd ,is op te maken, dat de schok zeer hevig moet geweest zijn en het onwaar schijnlijk is, dat die schok niet in den auto zou zijn gemerkt. De politie was den heelen dag in de weer om den auto op te sporen, doch tot nog toe is dit niet gelukt. Wel is Zaterdagavond tusschën hal felf en 11 uur op verschillende plaatsen te Heerenveen een auto gesiganleerd, die in de richting Leeuwarden reed. Dez eauto was grijs van kleur, droeg achterop de letter H., maar het nummer kon men niet met zekerheid opgeven. Wel werd opgemerkt, dat het een auto was, waarvan de achterkap kan worden neergelaten. Met het oog op dezen tijd zou deze wagen ongeveer op de plaats hebben kunnen zijn toen het ongeluk gebeurde. Ook is nog de richting aanwijzer van een auto gevonden, die ook in beslag genomen is. UIT SCANDINAVIË. De Noorsche drankbestrijders zijn met. de keuze van Vik, den nieuwen Minister voor Sociale zaken, zeer ingenomen. Vik is n.l. ge organiseerd geheelonthouder en men verwacht van zijn optreden veel voor de drankbestrijding. De agrarische partij, die thans de regeering in handen genomën heeft, heeft o.m. het vol gende op haar program „Voortzetting van den opvoedingsarbeid tegen het alcoholisme. Strikte doorvoering van de drankwetgeving. Staatsmonopolie voor invoer en verkoop van wijn en brandewijn. Plaatselijke keuze". Uit Zweden wordt bericht, dat de Zweedsche Commissie, die de a.s. herziening der drankwet in studie heeft, haar arbeid heeft beëindigd en ■binnenkort haar rapport zal publiceeren. EEN TWIST. Op een bruiloft in Zuid-Polen, waar de gas ten uit twee elkaar vijandig gezinde dorpen bijeenkwamen, ontstond een twist. Een aan wezig onderofficier haalde hierop e'en hand granaat te voorschijn en slingerde dézeonder de aanwezigen. Veertien personen werden ge wond. KOFFIE TE VEEL! De New York Times schrijft, dat de vorige maand te Santos meer dan 3000 zakken koffie verbrand zijn. Men heeft de koffie verbrand, omdat de prijzen zoo laag zijn, dat men ze niet van de hand kan doen. Nu is de bevolking tegen dezen maatregel in opstand gekomen, niet wegens het verloren gaan van zooveel koste lijke Braziliaansche koffie, maar wegens den on- draaglijken stank, dien de brandende koffie ver spreidde. De nationale commissie ter verdediging van de koffie heeft er nti wat anders op be dacht. Binnenkort zullen nog 40.000 zak ver nietigd worden, door ze in zee te werpen. De bewoners van Santos schijnen de legende van het vrouwtje van Stavoren niet te kennen DE STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST. In onzen zoogenaamd verlichten1 tijd neemt de strijd tegen de religie steeds grooter afme tingen aan. Voor betrekkelijk weinige jarien werd de ■godsdienst beschouwd als privaatzaak, zelfs als iets bijkomstigs, iets onverschilligs. Ieder moest voor zichzelf maar uitmaken of hij „er aan wilde doen". Wilde iemand vroom zijn, dan moest men dat vrijlaten en er zulk een niet lastig over vallen. Men moest de schouders over hem ophalen, achter zijn rug glimlachen om zijn achterlijkheid, of hoogstens eens den spot drijven met zijn bekrompen achterlijkheid, maar verder moest hij het zelf maar weten. Voor wie goed onderscheiden kon, sprak uit ■deze geringschatting der religie reeds een zorg vuldig verborgen haat. Wie aan den dienst des Heeren de centrale plaats in het leven betwist, moet er wel vroeger of later toe kom'en om daaraan elke plaats, hoe gering ook, te ontzeggen. Dit zien we in onzen tijd zoo bijzonder duide lijk in Rusland, waar de Sovjet-regeering zich ten doel heeft gesteld allen godsdienst met de geweldige machtsmiddelen van het communisme uit te roeien. Het heet wel niet zoo. Maar het is toch wel zoo. En het blijkt ook steeds duidelijker. Tot het vorige jaar stond er in de Russische grondwet nog de bepaling, dat de vrijheid der godsdienstige en der anti-godsdienstige propa ganda voor alle burgers werd erkend. Maar deze op zichzelf reeds goddelooze gelijk stelling van pro en contra inzake religie was een doorn in het oog van de Russische communisten, al werd er geen enkele waarborg aan de belijders van eenigen godsdienst in gegevén. Daarom is dit artikel nu gewijzigd in dezen zin, dat zoogenaamd nog de vrijheid der religieuze overtuiging wordt erkend, maar dat, wat de propaganda betreft, alleen de a n t i-religieuze wordt erkend. Men gevoelt den boozen toeleg, die hierin ligt. Tegen den godsdienst woeden en woelen is geoorloofd. Ieder mag er tegen propageeren zooveel hij wil. Dat is wettelijk niet slechts'toelaatbaar, maar zelfs burgerplicht. Wie het evenwel voor den Heere én Zijn dienst opneemt, doet een ongrondwettige daad én stelt zich bloot aan strafrechterlijke ver volging. Precies als onder den ouden heidenschen Romeinsichen staat is het christen-zijn een straf baar delict. Men zegge toch niet: de overtuiging is vrij, als men maar geen propaganda maakt. Want ten eerste: een christen, die zijn naaste niet voor Christus zoekt te gewinnen, i s geen christen. Elk geloovige is een propagandist. En verder, men kan er van op aan, dat elke uiting van geloofsleven door de Sovjetleiders als propaganda wordt opgevat. Zelfs de schoolkinderen worden als spionnen gebruikt om hun eigen ouders en kameraden te verklappen, als deze opgaan naar eenige Kerk, want kerkgaan is blijkbaar óók al propaganda. En tegelijkertijd wordt op het terrein van het publieke leven aan elke uiting van haat tegen God de vrije teugel gelaten. Een boer die op zijn akker een bord zet met het opschrift: „zonder gebed geplant" of „wij beproeven zonder God te zaaién", is in hooge eere bij zijn tegenwoordige overheden, even zoo goéd als hij die op zijn huis schrijft: „hier woont een goddelooze, verboden toegang voor priesters". Wij mogen wel diep medelijden hebben met allen, die den naam van Christus in Rusland nog zoeken te belijden. Ons gebed voor hen mag niet verslappen. Maar niet minder moet de deernis van ons hart uitgaan naar de arme dwazen, die meenen tegen God te kunnen strijden, met hoop op overwinning. De Heere zal opstaan, zijn haters zullen ver strooid worden. Want niemand vermag toch ten slotte iets tegen de waarheid. Wat geeft het in den druk en bij de vervolging een troost te weten dat de Heere regeert en op zijn tijd zijn almacht zal toonen. Wij belijden immers in onze geloofsbelijdenis dat „de heilige Kerk van God wordt bewaard en staande gehouden tegen het woeden der g e - h e e 1 e wereld." Maar juist als wij dat gelooven, zullen we des te kloeker strijden tegen de geesten uit den afgrond en de vaandelen opheffen in Christus' kracht. Ook met het zwaard des Geeestes vellen wat zijn naam bestrijdt. En waar deze booze beginselen ook in ons vaderland zoeken binnen te dringen en niet het minst in ons Indië, daar zullen we onze roeping verstaan moeten om tegen dezen aan- wassenden stroom krachtige dammen op te werpen. Heere behoud; die Koning verhoore ons ten' dage van ons roepen". Maar het werken moet met het bidden gepaard. 'N JODENVERVOLGING IN DE 14e EEUW. Tijdens het woeden van de pest in West- Europa door de menschen genoemd den „Zwar ten Dood", ontstond een vereëniging van „cruusbroeders", of „flagellanten", die in hoofdzaak de Joden betichtte het drinkwater met vergif uit uilen, spinnekoppen, kikers en hagedissen te hebben vergiftigd. Er was geen schijn of schaduw van bewijs, maar het ver haaltje werd grif geloofd en omstreeks 1345 begon een vervolging der Joden, die door wreedheid en grofheid berucht is geworden. De Paus verhief zijn stem tegen deze daden, dreigde die eraan deelnamen met den banvloek, maar het mocht niet baten, het volk, aangehitst door de „cruusbroeders" ging gewoonweg zijn geweld- dadigen gang. Nabij de stad Basel werd een houten huis gebouwd op een eiland in den Rijn, de Joden werden opgesloten en levend verbrand. Te Straatsburg werden de aanwezige Joden, ten getale van tweeduizend, naar het Jodenkerkhof gedreven en op een brandstapel levénd geroos terd. Een verschrikkelijk bloedbad werd te Mainz aangesticht waarbij over de vijfduizend Joden het leven lieten. Soms waren de vervolg den hun wreede beulen voor en staken hun huizen zelve in brand, het gebeurde niet zelden, dat zij mede in de vlammen omkwamen. 'Omstreeks 1350 drong de pest de Zuidelijke Nederlanden binnen 'en verschenen de geesel- 'broeders in het Luiksche gebied. Te Doornik en St. Truiden bleef van de Joden géén één meer in leven, evenmin als te Sittard, Susteren of Echt 'k herinner mij dat in dat Landelijke Lim'burgsche stadje nog een „Jodenstraat", een der voornaamste Echter straten. Het was dan ook in dezen tijd, dat 'te 's-Hertogenbosch de „gheseleren" of flagellanten opdoemden,,,ende cort daer na waren die Jodén doodgeslagen", zegt de oude kroniekschrijver. Het volk hechtte overal maar al te lichtvaardig geloof aan het kletspraatje, dat door de Joden„de fonteyn- wateren ende de locht met fenijne (vergif) waren vervalschtDe „cruusbroeders" wisten ook invloed te krijgen in het trechtsche en vermoorden der Joden, „waer dat si se vonden". Zeer terecht teekent de oude schrijver, pater Beka, hierbij aan „hetwelk noch tans in onser wet verboden is Gelukkig, dat de Paus een vermanend schrij ven richtte tot den Aartsbisschop van Keulen en de hem onderhoorige bisschopp'en, dat zij zich ten strengste hadden te keren tegen deze „goddelooze daden" van lieden, welke zich „onder den schijn van vroomheid op wreede wijze te buiten gaan". Toch verdwenen de gee- selbroeders daardoor nog niet direct, wan tom- trent 1355, zes jaar na de encycliek, moest bis schop Jan van Arkel nog tegen deze wreedaards optreden in zijn bisdom Utrecht. SOMMELSDIJK. GeborenAdriana, dochter van Arie Schol en Laurina de Korte. Arendje dochter van Aren Leendert Born en Maria Robijn. Martha, dochter van Izaak Joppe en Hermina, Laura, Petronelle Backer. MIDDELHARNIS. Geboren Geertruida Maria, dochter van J. W. Jelier en A. Blom. OndertrouwdA. van Schouwen, 22 jaar (Nieuwe Tonge) en KI. de Blok. Overleden P. van Dijk, 72 jaar echtgenoot van H. Verolme A. v. d. Have, 52 jaar echt- ■genoote van A. van der Ham. DEN BOMMEL. Ondertrouwd H. J. Kraak en K. Hameete- man. OverledenN. A. Hendrikse, weduwe van L. Krijger. OOLTGENSPLAAT. GeborenPieter zoon van Johannis Corne- lis van Putten en Maatje van Putten. Hendrik Marinus zoon van Marinus Johan Hemmink 'en Lena Johanna Hotting. Ondertrouwd Nicolaas Anthonius Jochems 24 jaar en Johanna Maria Brandts 25 jaar. DIRKSLAND. Ondertrouwd W. Smitshoek 25 jaar en J. de Man 25 jaar. Overleden: Catharina J. Kauffman, 48 jaar, echtgenoote van H. Klootwijk. Verkooping op Dinsdag 9 Juni 1931 bij inzet en op Dinsdag 16 Juni 1931 bij afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) in het Café »Du Commerce* te Sommelsdijk. Het Huis met Erf aan den Molendijk te Sommelsdijk, Sectie B, No. 27. Ten verzoeke van den heer A Wagner te Ooltgensplaat. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 11 Juni 1931 bij inzet en op Donderdag 18 Juni 1931 bij afslag, telkens des avonds 8 uur (Zomertijd) in »Odeon« te Dirksland. Het Burgerwoonhuis, Arbeiderswoning en Schuur aan de Voorstraat en Tuinstraat te Dirksland. Sectie B, Nos. 831 en 1354. In 2 perceelen en combinatie. Ten verzoeke van de Erven vanMej.Wed. J. J. OverweebKimmel. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 12 Juni 1931, 's voorm. 10 uur (zomertijd), te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 26 perc. klavers (om éénmaal te maaien) wassende op landen onder Stel' lendam, in kavels 6, 12, 25, 31 en 45 van den Eendrachtspolder en in kavel 7 van den Halspolder, ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. Openbare verkooping van beste Roode Kla vers te velde om 2 maal te maaien, in de Nieuwe Polder gemeente Sommelsdijk, achter de gors woning, op Dinsdag 16 Juni 1931, des avonds 7.30 uur (zomertijd) in het café „Du Commerce" te Sommelsdijk. Na afloop der verkooping van het huis van den' heer Wagner. Ten verzoeke van den heer Jan Gideon te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 10 Juni 1931, des namiddags 7 uur (nieuwe tijd) te Sommelsdijk aan de Kaai, van een partij timmerhout, als planken, balken, latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 11 Juni 1931, des namiddags 7 uur (nieuwe tijd) te Nieuwe Tonge op het dorp, van een partij timmerhout, als planken, balken, latten schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 12 Juni 1931, des namiddags 7 uur (nieuwe tijd) te Oude Tonge aan de Kaai, van een partij timmerhout, als planken, balken, latten, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 12 Juni 1931, 's avonds 7 uur (zomertijd) te Dirksland in hotel Polderman, van diverse perceelen Roode en Luzerne Kla vers, wassende op landen te Dirksland in polder Dirksland; te Melissant in polder Roxenisse; te Stellendam in den Halspolder, en te Herkingen in den polder St. Elizabeth, ten verzoeke van de heeren C. Warnaer G.Lz., J. Keur, Joh. van den Doel, T. C. Oorbeek, S. Bal, P. Dinge- mónse, L. van der Wekke, W. Mijs, P. G. van Damme, Th. v. d. Spaan, C. A. van Putten en T. Wesdijk. Notaris VAN DER SLUYS. Op Dinsdag 16 Juni 1931, 's avonds 6.30 uur (oude tijd) te Nieuwe Tonge, ter herberge van I. de Witte, van Klavers en Hooigras, wassende op landen te Nieuwe Tonge in de polders Duivenwaard en Battenoord, en te Middelharnis in den polder het Oudeland, ten verzoek evan de heeren T .Breesnee, A. C. Holleman en A. Grootenboer. Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 12 Juni, des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek, van J 86 perceelen Klaver en grasgewas, wassende onder de gemeenten Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Dinsdag 16 Juli, des voormiddags 10 uur (zomertijd) te Stellendam, in het Logement Kaashoek, van 42 perceelen Klarver en gras gewas, in den Adriana-, Eendracht-, Hals-, Woutrina- en Molenpolder onder Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Vrijdag 19 Juni bij inzet en Vrijdag 26 Juni bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) te Melissant in de herberg van M. van der Werf, van een| huis met schilderswerkplaats, erf en grond te Melissant aan de Dorpsstraat, kadaster Sectie A nos. 1137 en 1374, groot I are 23 centiaren, bewoond door J. de Reus. Te aanvaarden 1 Augustus 1931. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 20 Juni bij inzet en Zaterdag 2f Juni bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomer tijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek, van: a. Een huis en grond te Ouddorp aan den Pik 'en Poeweg, kadaster Sectie B no. 1127, groot 19 aren 50 centiaren (127J/£ R. V. M.), eigendom van Jacobus van 't Geloof, en b. Een huis en grond te Ouddorp aan de Middel duinen, kadaster Sectie B no. 976, groot 45 aren 60 centiaren (298 R. V. M.), eigendom van Jacob Klijn Mz. c.s. Te aanvaarden 1 Augustus 1931. Notaris VAN DEN BERG. Centrale Velling (e Middelbarnla. Veiling van Vrijdag 5 Juni. Bloemkool f 3,— tot f 15,30 per 100 stuks. Komkommers f 8,80 tot f 12.70. Sinaasappelen f 4,— tot f 4,30. Sla f 0,50 tot 2,— per 100 krop. Rabarber f 1,80 tot f 2,70 per 100 bos. Radijs f tot f 1,80. Peen f 14,— tot f 19,—. Aspergers f 29,— tot 32,—. Postelein f 19,— per 100 Kg. Boter f 0,77 tot f 0,80 per pond. Veiling van Maandag 8 Juni. Bloemkool f 2,70 tot f 18,— per 100 stuks. Komkommers f 11,60 tot f 12,—. Sla f 1,70 tot f 2,80 per 100 krop. Rabarber f 3,60 tot f5,— per 100 bos. Radijs f 2,50. Sjalotten f 3,—. Peen f 9,20 tot f 14,10. Postelein f 19,— per 100 Kg, Tomaten f 28,— tot f 36,—. MARKTOVERZ1CHT DER VORIGE WEEK Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, gro|enten en fruit, Nassaukade 158, telef, 81431, Amsterdam. De afgeloopen week was de handel in oude aardappelen zeer flauvh en werden alle soorten voor elk bod verkocht. Blauwen en Bonten zijn 2 a 3 per H.L. lager. Nieuwe Malta was goede vraag voor met hooger prijzen. Nieuwe N.-H. Muizen, grooten, kleinen en kriel, waren reeds aan de markt en gingen vlug weg. Heden 8 Juni werden de volgende prijzen gemaakt per 'H.L. Zeeuwsche Bonten 4 tot 6; idem Blauwen 3.50 tot 5; idem Bevelanders 3 tot 3.50; idem Industrie 3 tot 3.50; Bonte en Blauwe poters 3 tot 4; Noord-Holl. Roodster 3 tot 4; Ypolder Bravo 2.50 tot 3.50; idem Bevelanders 2.50 tot 3; Duitsche Industrie 4.25 tot 4.50. Spring Malta 20 tot 22; Portugeesche Nieuwe 17 tot 18; Spaansche Nieuwe 17 tot 18; Italiaansche Nieuwe 18 tot 20; Nieuwe Holl. Muizen 25; Nieuwe Kleine Mui zén 17 tot 20; Nieuwe Kriel 15 tot 17, alles per 100 K.G. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 8 Juni, Ter veemerkt waren heden aangevoerd: 373 vette runderee, 349 vette kalveren, 168 schapen of lammeren, 1146 varkens. Prijzen per half kg.: koeien 29—34, 43—46 en 49 - 52 ct.ossen 38, 42—44 en 47—49 ct. kalveren 40—50, 57Vï-62'/2 en 67'/j—72'/j ct.; schapen 35—50 ct.varkens 1617'/2 ct. Prijzen per stukschapen f 19—27, overj. lammeren f 25—33, zuiglammeren f 26. De aanvoer van vette koeien was minder dan de vorige week Maandag. De handel was traag met hooge vraagprijzende eerste en tweede kwaliteitsprijzen gelijk aan vorige week Maandag; die van derde kwaliteit waren iets lager. Een prima koe ging nog tot 1 cent boven noteering. Ossen met tamelijken aanvoer en redelijken handel, hier werden dezelfde prijzen besteed. Vette kalveren met iets minder aanvoer en wederom stroeven handel, omdat er niet voor het buitenland gekocht werd. Een prima kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. De aanvoer van schapen was klein en de handel was levendiger, de prijzen waren iets hooger. De aanvoer van varkens was minder; van» daar iets williger handel. De prijzen waren een tikje lager. Zouters met kleinen aanvoer en tamelijken handel. Hier werd 17 cent besteed. AMSTERDAM, 8 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 362 vette koeien, waarvan de prijzen warenle kwal. 102—106, 2e 85— 100, 3e 70—86 ct., mindere soorten 62—68 ct. per kg. slachtgewicht132 melk' en kalfkoeien 1 280—380 per stuk141 vette kalveren, 2e kwal. 70—76, 3e 56—58 ct. per kg levend ge» wicht; 84 nuchtere kalveren f8—14; schapen f28—32; 167 lammeren f 18—25, alles per stuk; 920 varkens, vleeschvarkens 90—110 kg. 42—43 ct., zware varkens 39-41 ct., vette varkens 36-38 ct. per kg. slachtgewicht143 paarden f 120—260 per stuk. 8 wagons geslachte run' deren uit Denemarken. Boter, Faas en Eieren. OUDEWATER, 8 Juni. Kaas. Aanvoer 115 partijen, te samen 5175 stuks, wegende 25876 kg. le soort Gouda met rijksmerk f 33—37, idem mindere f 29—31. Handel matig. Groenten, Frnlt en Aardappelen. ROTTERDAM, 8 Juni. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche Eigenheimers f 5,50—6, Zeeuwsche blauwe f 5-6, Zeeuwsche bonte f 5—6, Friesche eigen» heimers f 6,75—7, Bravo's f 5—5,50, Red'Star f 6,75-7,25. Industrie f 4.50-5,25, Malta's springs 20—21 ct per kg. Met weinig aanvoer redelijke vraag. Hulden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 8 Juni, Vlas, (Opgaaf van de marktmeesters). Aanvoer600 kg. blauw, schoon, 5000 kg, Groningsch, 3700 kg. Holl. geel. Zeer lustelooze toestand, waardoor alles onverkocht is gebleven.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3