Officieel Gedeelte. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken. Ingezonden Stukken STEMMING. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag 11 Juni 1931, van des morgens acht tot des na* middags Vyi uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den Raad dezer gemeente. Herinnerd wordt aan de verplichting, op» Selegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, at ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden lijd ter uit» oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden, Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schul» dige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Artikel 150a der kieswet, luidendeHij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden, Sommelsdijk, 3 Juni 1931. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. L.l. Zaterdag stond bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer ge meente 1 bouwkundig opzichter-teekenaar in geschreven. In de maand Mei werden ter gemeente secretarie alhier 10 aanvragen ingediend tot het bekomen van een vischakte. De uitslag van de laatste 2 door den B. V. L. afdeelingen Sommelsdijk en Middelhar- nis gehouden vrije schietoefeningen is als volgt: Adr. Groenendijk 97 p.; A. de Gans 95; A. Groenendijk Mz. 95; J. Bom 95; J. J. Bienefelt 94; D. Kieviet 94; L. Mastenbroek 94; L. Tanis 94; J. C. Kievit 92; T. van den Boogert 91; B. van Dijk 91; J. H. Dijkers 91; A. A. F. J. Guérand 91; J. Jordaan 91; Job Kievit 91; K. J. van Splunter 90; J. Hollaar 89; A. Vis van Heemst 88; C. Knape Az. 87; G. C. Binne- weg 85; C. Hartensveld 85; L. Kievit 83; J. Schol 76; H. van den Doel 73. Ingehaalde schietoefeningen: J. Jordaan 98 p. A. A. F. J. Guérand 93; A. Groenendijk 90 en B. van Dijk 87. Totaal aantal te bereiken punten 100. MIDDELHARNIS. Toen Zondag eenige per sonen uit deze gemeente zouden gaan toeren naar Ooltgensplaat, geraakte de auto met in zittenden in een sloot. Met een nat pak konden zij huiswaarts keeren. Door Mej. de Wachter is alhier een woon huis gekocht van den heer J. Boeter, staande aan de Juliana van Stolberglaan. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen 2 personen wegens het visschen In de Vliegers zonder vergunning. De dienstplichtigen Marinus Wielaard en Jacob van Sliedrecht zullen 22 Juli ingedeeld worden in hun garnizoen te Breda. Uitslag postduivenwedvlucht van de P.V. „Seinpost" vanuit Noyon. Losgelaten 12.50 uur. D. Kardux le, 7e en 15e prijs; J. J. Nipius 2e, 4e, 10e, 18e en 19e prijs; M. Koert 3e, 6e en 9e prijs; N. C. Buth 5e prijs; C. Vroeg- indeweij 8e prijs; P. le Comte 11e en 14e prijs; A. Kaptein 13e prijs; J. Jordaan 12e en 20e prijs; A. Schuurman 16e, 17e en 21e prijs. Aankomst eerste duif 3 uur 41, laatste duif 5 uur 12. DEN BOMMEL, Vervoerd: 650 H.L. aard appelen. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling staan 48 werkloozen ingeschreven. Door de N.V. American Petroleum Com pany is verzocht aan den beneden Oostdijk een benzine-po^ipj-insjfcdlatie te mogen; oprichten. Eenzelfde verzoek is gedaan door The Texas Company, eveneens op een perceel aan den Beneden-Oostdijk. A.s. Vrijdagmorgen 10,15 zal het centraal stembureau de uitslag van de in deze gemeente gehouden verkiezing van leden van den gemeen teraad vaststellen. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis. Naar wij vernemen is de werkverschaf fing aan werkloozen in deze gemeente tijdelijk stop gezet. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 10865 K.G. aardappelen. Het huis vroeger bewoond door H. Broos- hoofd is thans verhuurd aan W. Beijer voor 4,35 als hoogste bieder. Het grasgewas van den Dorpsdijk is door B. en W. verhuurd aan Joh. Mooijaart voor 18 totaal. De collecte voor den Gewapenden dienst zal volgende week langs de huizen worden ge houden. OUDE TONGE. Het dochtertje van A. van Peperstraten werd onder het werk onwel. Door den' ontboden dokter werd blindedarm-ontsteking geconstateerd. Opname in een ziekenhuis was noodzakelijk. Het kind van J. K. geraakte onder een fiets. De dokter schreef rust voor. W. v. S. viel in het ruim van een schip. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. NIEUWE TONGE. A.s. Donderdag zal de Rijksontvanger zitting houden op de gewone uren. Het maken van een bestek en teekening voor den aanleg van de centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk alhier is opgedragen aan den architect Durbaoh te Voorburg. Bij den correspondent der Arbeidsbe middeling is thans één werklooze ingeschreven. Het bouwen van een schuur voor den heer A. Vijfhuizen is opgedragen aan de heeren M. J. van Driel metselwerk en C. P. G. Holle man, timmerwerk. DIRKSLAND. Op de jaarlijksche paarden markt waren alhier aangevoerd 60 paarden, 5 veulens en 3 hitten. Tegen een ingezetene van uit Sommels dijk werd hier proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. HERRINGEN. De landbouwschuur, eigenaars D. Wittekoek en J. G. Noordijk, is. onderhands verhuurd aan dén landb. J. Buth Dz. --Het dochtertje van den heer H. had het ongeluk zich zoodanig aan een der voeten te branden, dat ze voorloopig gedwongen rust moet nemen. —De Rijksontvanger zal a.s. Woensdag zitting houden in deze gemeente tot ontvangst der belastingen. GOEDEREEDE. Onze vroegere dorpsgenoot de heer W .C. Neele te 's Gravendeel, slaagde te Arnhem voor het examen Wegenbouw. Woensdag 3 Juni des avonds 8 uur ver gaderden in het logement „De Gouden Leeuw" de vereeniging „Ui'ensorteeren". 28 leden wa ren tegenwoordig. Na opening door den Voor zitter, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit de rekening bleek dat het zaakje goed marcheert, daar sorteerder met benoodigdheden bijna zijn afgelost. Er werden 16454 balen juin klaarge maakt. De Voorzitter sprak zijn tevredenheid' uit over den aangenamen omgang met het be stuur en met alle aandeelhouders. Hij prees den chef-sorteerder 'en allen die bij de sorteering voor loon werkzaam zijn geweest. Besluiten voor een volgende campagne werden niet genomen daar is een volgende vergadering voor noodig, Dé Voorzitter dankte allen voor de opkomst en te tien uur ging deze vergadering uiteen. OUDDORP. In de maand Mei zijn in deze gemeente 17 vischakten uitgereikt, wat voor namelijk is voor palingvangst. Door L. v. Splunder in den- Oostdijk is een ballonnetje gevonden, dat volgens de aan gehechte kaart te Rijssel in Noord-Frankrijk was opgelaten. Aan het verzoek, op die kaart ver meld, om bericht van het vinden te zenden aan Mr. Leeners te Rijssel, is door den vinder ge volg gegeven. De visschers vingen de vorige week van 30 tot 40 kilo garnalen per dag en per vaartuig, in de stallen 2 zalmen. Mej. N. Hameeteman vertrekt binnen kort naar Grave (N.-Br.) om in een der ge stichten aldaar als leerling-verpleegster werk zaam te zijn. Zij is de derde uit deze gemeente, die in dit jaar zich aan dat wark geven wil. Wij ontvingen van bovengenoemde Kamer het lijvig jaarverslag over 1930. Het verslag bevat weer veel wetenswaardige dingen betreffende den stand van handel, land bouw, 'industrie en scheepvaart in het ressort, waarover deze Kamer zich uitstrekt. Ditmaal bevat het verslag een breed opge zette beschrijving, verlucht met scherpe foto's van het gebouw der Kamer en de localiteit, waarin de Kamer haar arbeid verricht. Voor wat betreft het gewest, dat voornamelijk door ons blad bestreken wordt, vinden we in het verslag de volgende bizonderhed'en vermeld. Volledigheidshalve deelen wij mede, dat de gegevens door de burgemeesters der diverse dorpen werden verstrekt. Den Bommel. De handel in land- en veldvruchten dn deze gemeente is gedrukt ge weest. Ook was dit het geval met den handel in kunstmeststoffen. Dirksland', H e r k i n g e n en Melis sant. In de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen is geen industrie van eenige be teekenis aanwezig. In Dirksland is in de maand Juni een paardenmarkt gehouden. De aanvoer bedroeg 63 stuks. De handel was slap. Verder wordt in Dirksland ieder'en Donder dagmorgen in de café's een z.g.n, landbouwbeurs gehouden, die druk bezocht wordt door de landbouwers en kooplieden uit Dirksland en de omliggende gemeenten. Dirksland is een cen trum van aanvoer en uitvoer van aardappelen, uien, koepeen en andere veldvruchten, die in de alhier aanwezige pakhuizen ook voor uitvoer naar het buitenland worden gesorteerd en ver pakt, waartoe de gunstige ligging ten aanzien van Rotterdam en 's-Gravenhage veel bijdraagt, terwijl de haven, die geen getijhaven is, zich daarvoor uitstekend leent. In Melissant bestaat een door de land- bouwvereeniging aldaar opgericht gebouw, waarin pootaardappelen tot ontkieming worden gebracht. De coöperatieve aardappelbewaarplaats „Dirksland" bezit ook een dergelijk gebouw. Op Herkingen is een overzetveer ge vestigd, dat den dienst onderhoudt tusschea dft gemeenten 'en den Zeeuwschen wal. In 1930 kwam de electrificatie van de drie gemeenten tot stand. Goedereede en Stellendam. De landbouw leverde zeer slechte resultaten op door de werkzaamheid der landbouwvereeniging „Eiland Goedereede" werd de achteruitgang nog eenigszins geremd. De uitvoer van ge droogde cichorei bedroeg 600.000 K.G. of 230.000 K.G. minder dan in 1929. Beter waren de uitkomsten in de veeteelt. Voor de zee- en binnenvisscherij waren 28 blazers dn bedrijf. De gemiddelde opbrengst per vaartuig steeg van 1230.— in 1929 tot 1300.— in het afgeloopen jaar. Middel har nis. Met voldoening wordt vermeld, dat het elctriciteitsbedrijf voor het westelijk deel van Flakkee, zijnde acht gemeen ten, begin October 1930 door Zijne Excellentie den Minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, in tegen woordigheid van autoriteiten 'en belangstellen den officieel werd geopend, welk feit van groote beteekenis is voor de betrokken gemeenten. De straatverlichting werd electrisch, terwijl tal van openbare en particuliere gebouwen aan het net werden aangesloten. De Openbare U.L.O. School, zoowel als de Bijzondere U.L.O. School werden in het af geloopen jaar in gebruik genomen. Een bijbouw aan de oostzijde van het ge meentehuis onder directie van den heer Rouville de Meux kwam tot uitvoering. Een aanbesteding had plaats van het leggen eener rioleering in het nieuwe deel der ge meente, aan de zuidzijde der Hoflaan, en van het behard'en der in dat deel ontworpen wegen. De resultaten van het landbouwbedrijf waren weder ongunstig, zoodat de terugslag in ernstige mate worden gevoeld. Ouddorp. De met dien landbouw ver kregen resultaten waren slecht te noemen, wat geheel is toe te schrijven aan de economische factoren; van misgewas was althans geen spra ke. Ook de tuinbouw, voor zoover deze hier wordt aangetroffen, gaf een treurig beeld. De veestapel was in goeden staat. In deze gemeente bestaan 5 cichoreidrogerijen. De opbrengst der kust- en zeevisscherlj was middelmatig, de gemaakte prijzen waren laag. S o m m e 1 s d ij k. H a n d e 1., De handel dn deze gemeente beperkt zich voornamelijk tot de landbouwproducten. In het vcorjaar waren de prijzen van de producten van den oogst 1929 laag, de handel was traag en de producten werden slechts langzaam geruimd; vele artikelen zi'n onverkoopbaar op de akkers achtergebleven. In het najaar begon de handel flauw met lage prijzen, behalve voor de aardappelen, die een goeden prijs hadden. Zoo bleef het gedurende het geheele najaar. De handel was in het najaar iets vlugger dan in het voorjaar. Industrie. De voornaamste industriebe- drijven in deze gèmeente zijn: eene courant- en handelsdrukkerij; eene machine-smederij; eene cichoreidrogerij; eene inrichting voor het ma chinaal schoonen van erwten. Beide laatste bedrijven zijn seizoenbedrijven en beteekenen voor de gemeente niet zoo heel veel. Vérder is hier de gewone ambachtsnijverheid, welke voor een groot deel in dienst van den landbouw staat. Ook de ambachtsnijverheid lijdt onder de malaise, welke in den landbouw heerscht. Marktwezen. Er wordt in deze ge meente wekelijks eene markt gehouden gelijk tijdig met de beurs voor den handel in land bouwproducten. Slechts een gedeelte van het jaar is er aanvoer van biggen en kippen. Deze markt is eigenlijk een uitvloeisel van de beurs. Voorts wordt in het voor- en najaar eene markt gehouden, welke voor het geheele eiland van beteekenis is. In 1930 werden op de voorjaars- markt ge'en runderen en varkens aangevoerd wegens schorsing der markt tengevolge van het heerschen van mond- en klauwzeer. Op de beide markten te zamen werden in 1930 aan gevoerd': 34 paarden boven 3 jaar, 34 paarden beneden 3 jaar, 80 stuks groot vee, 68 stuks jong vee, 4 vette varkens, 2 magere varkens, 172 biggen, alsmede nog wat pluimvee. Ook worden verschillende landbouwwerktuigen ter markt gebracht. Stad aan 't Haringvliet. De handel welke in deze gemeente gedreven wordt bestaat hoofdzakelijk in het verkoopén van landbouwproducten als aardappelen, suikerbie ten, uien en peen. Des Zaterdags wordt in de morgenuren van 101 uur een druk bezocht beurs gehouden in Hotel Smits, gelegen aan de kade, waar koop lieden van deze en omliggende gemeenten hun producten verhandelen. De prijzen der aard appelen waren dit jaar vrij hoog te noemen (f 5.per H.L.), daarentegen de prijs der uien zeer laag 1.-per H.L.). Industrie van eenige beteekenis is hier niet gevestigd. Nieuwe Ton ge. Het jaar 1930 heeft zich doen kennen door slappen handel der veld producten. Hoewel de prijzen iets beter waren, voornamelijk die van de aardappelen, lieten ze in het algemeen te wenschen over. Aardappelbewaarplaatsen werden gebouwd. De glascultuur nam in beteekenis toe. Ook de bloembollenteelt maakte verderen voortgang. Oude Tonge. Industrie bestaat in deze gemeente niet. De handel bestaat in hoofdzaak in producfen en voortbrengselen van het land bouwbedrijf en in geringe mate van veehouderij. lederen Vrijdag wordt in de uren tusschen 9 en 13 uur een druk bezochte beurs gehouden, waar beurtschippers en kooplieden en commis- sionnairs van deze en omliggende gemeenten en alle landbouwers van Oost en Midden Flakkee en enkelen van West-Flakkee komen en waar granen, erwten, zaden enz. dn den zomer en later ook aardappelen, uien en paard'epeen, wor den verhandeld voor de Rotfcerdamsche en Am- sterdamsche markt en ook voor Den 'Haag, Dordrecht en andere plaatsen, terwijl ook voor al aardappelen én ook wel uien worden ver scheept naar Antwerpen. De prijs der granen, hoofdzakelijk tarwe, was begin van den oogst 10.— per 100 K.G. en liep terug tot 7.50 per 100 K.G. De prijs der schokkererwten, die hier in hoofd zaak worden verbouwd, was in het begin 13. en liep terug tot 8.50 per 100 K.G. De kleine groene erwten, die zeer weinig verbouwd wor den, in het begin 12later 10.per 100 K.G. De prijs der aardappelen (Eigenheimer) waar in veel ziek voorkwam, begon met 2.50 tot 3.— in het najaar, terwijl deze thans worden verhandeld voor 5.— per 70 K.G. De aard appelen van oogst 1929 werden dit voorjaar voor een izeer lagen prijs verhandeld tot zelfs 0.40 per 70 K.G. Andere soorten, waarvan de opbrengst zeer kleine was, wortfen bijna niet verhandeld, ter- wiil een enkel partijtje wordt gevraagd om te laten overwinteren en direct te ontvangen voor een prijs van 4.— tot 4.75 per 70 K.G. De uien, die in het voorjaar (vorige oogst) bijna waardeloos waren, werden in de afge loopen herfst verhandeld voor ongeveer 0.90 en thans voor 1.60 per 60 K.G. Paardepeen waren in den herfst onverkoop baar en thans worden kleine partijtjes ver handeld voor 0.35 per 60 K.G. Ook zijn zeer enkele geteelde partijtjes niet eens gerooid, omdat die arbeidskosten hooger waren dan de opbrengst; deze zijn eenvoudig ondergeploegd en vernietigd. Haver wordt niet of zeer weinig voor de markt verbouwd. Aanvoer van vee op de we- kelijksche markt was onbeteekenend. SOMMELSDIJK. Onze dorpsgenoote, Mej. J. van der Poel, slaagde vorige week te Helle- voetsluis voor de akte van onderwijzeres lager onderwijs. Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk een gift van 10 voor de Kerk gecollecteerd. MIDDELHARNIS.* Naar men verneemt heeft de heer L. Vroegindeweij alfaier tegen 1 Juli a.s. bedankt als lid teVens secretaris van het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk. Onze dorpsgenoot Drs. W. Vroeginde weij, theologisch candidaat, werd beroepen bij de Ned. Herv. Gjemeente te Gouderak en Arne- muiden. Donderdagavond zal voor de Gereform. Gemeente alhier optreden Ds. de Blois van Dirksland, des avonds 7 uur. DIRKSLAND, Ds. A. de Blois alhier is be roepen bij de Geref. Gem. te Rotterdam-Zuid. De in de Ned. Herv. Kerk alfaier gehouden collecte voor de Zending bracht ruim 86.- °p. HERKINGEN. In afwijking van anders zal er D.V. a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk slechts eenmaal dienst worden gehouden, in welken dienst hoopt voor te gaan Ds. Vlasblom van Oude Tonge. Vorige week werd in de Ned. Herv. Kerk een extra gift van 10.gecollecteerd ten bate der kerk. OUDDORP. De collecte voor het christelijk sanatorium te Zeist, onlangs in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft opgebracht 52.72; terwijl de collecte voor den zending met Pinksteren 82.12 opleverde. DEN BOMiMEL. Een milde gever heeft aan de Ned. Herv. Kerk 500.geschonken. Dr. C. KOPPENAAL. Na een ernstig en zwaar lijden is Zondag te Amstelveen in den ouderdom van 42 jaar overleden Dr. C. Koppenaal, predikant bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband aldaar. Cornelis Koppenaal werd 1 Nov. 1888 te Stad aan 't Haringvliet geboren en studeer de aan het Geref. Gymnasium te Kampen en aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1912 candidaat werd. Na eerst eenigen tijd als hulp prediker bij de Geref. Kerk van Meppel naast Ds. J. C. Brussaard te hebben gearbeid, ver bond hij zich 30 Maart 1919 als predikant aan de Geref. Kerk van Monnikendam. 31 Januari van datzelfde jaar promoveerde hij aan de Vrije Universiteit tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Het werk Gods in den geloovige bij Paulus." Toen in 1926 het kerkelijk conflict rondom den persoon van Dr. J. G. Geelkerken in de Geref. Kerken uitbrak, schaarde de overledene zich aan de zijde van laatstgenoemden predi kant. Hij verbrak het verband met de Geref. Kerken en vestigde zich metterwoon te Zand- voort en voegde zich bij de Geref. Kerken in Hersteld Verband. Nadien woonde hij eenigen tiid te Den Haag. In 1929 bracht de Geref. Kerk in H. V. te Amstelveen een beroep op hem uit, dat werd aangenomen. Zondag 15 Sept. van dat jaar bevestigde Dr. Geelkerken als consulent den thans ontslapene te Amstelveen en Woensdag 18 Sept. d.o.v. verbond Dr. Koppe naal zich aan deze gemeente sprekende over Zach. 8:19, deze woorden „Hebt dan de waarheid en den vrede lief." Kort daarop openbaarde zich de ernstige ziekte, die hem nu in volle mannelijke kracht heeft ten grave gesleept en waarvoor een ope ratie tot driemaal toe helaas geen redding ver mocht te brengen. Dr. Koppenaal heeft meerdere artikelen over Schriftbeschouwing etc. gepubliceerd in het weekblad „Woord 'en Geest" en in het jaarboek van de Geref. Kerken in Hersteld Verband. Dr. Koppenaal was deputaat voor de oplei ding tot dienaren des Woords; kerkvisitator en secundus-deputaat voor het examina vanwege zijn kerkformatie. Met hem daalt te grave een 'buitengewoon bescheiden persoonlijkheid, die allerminst een militant figuur was en die stil zijn weg ging. De begrafenis zal plaats hebben op Donder dag te 1.30 uur op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Geachte RedactieJ Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in LIw blad. Naar ik vernam zijn er aan verschillende per sonen brieven gericht van een zich noemende Christelijke Lectuurverspreiding „Uw Koninkrijk kome", Halleijstraat 31, Schiedam, alwaar zij, zonder dat ik er het minst van weet, mijn naam gebruiken ter aanbeveling, om langs dien weg gelden in te zamelen. Het is niet mijn bedoeling die vereeniging verdacht te maken. Ik weet niet of het bedrog is en of het goed is. Ik wensch in ieder geval buiten beschouwing te blijven. Met dank voor de plaatsing. Sommelsdijk. F. VAN DER WEIDE. AARDBEVING OM DE NOORDZEE. OP VERSCHILLENDE PUNTEN IN ONS LAND WAARGENOMEN. Wat men er in de Bilt van zegt, In verscheidene plaatsen van ons land, in de Westelijke kuststreek, in de hoofdstad, in Hee renveen, zoowel als in Tholen, in de Bilt, Heer len enz., is in den nacht van Zaterdag op Zon dag een aardbeving gevoeld. Het Persbureau Vas Diaz vernam van het ■Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut in de Bilt „Zondagnacht te 1.50 uur is op de instrumen ten van het Instituut een vrij sterke aardbeving opgeteekend. Aan de hand van onze bereke ningen zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de haard der aardbeving zich bevindt op 400 K.M. afstand in N.W.-richting, uitkomende dus op de Oostkust van Engeland in de nabijheid van de Wash-Bay. ,De Wash-Bay ligt ten Zuiden van de rivier de Humber. De voornaamste plaatsen, welke aan deze baai liggen zijn Kingslynn en Boston, welke in de oorlogsjaren nog al eens door Ne- derlandsche schepen werden bezocht. Te Londen was de beving zóó sterk, dat ver scheidene bewoners, verschrikt door dit voor hen ongewone verschijnsel, uit hun huizen liepen. Prof. van Everdingen, hoofddirecteur van faet Meteorologisch Instituut in de Bilt deelde aan het Utrechtsch Dagblad mede Alle posten van faet Meteorologisch instituut hi bben den aardschok gemeld en de instrumenten van de Bilt hebben hem ook geregistreerd als een lichte aardbeving van matige sterkte, die haar oorsprong gehad heeft op 400 K.'M. in Noord-Westelijke richting, wat ook overeen komt met de uit Londen ontvangen 'berichten, die gewag maken van een sterke aardbeving op de Oostkust van Engeland. Voor ons land is deze aardbeving een groote bijzonderheid, aan- gezi'en zij ten onzent nimmer geconstateerd zijn. De schok is des nachts o.m. waargenomen op Texel en in Velp. De aardbeving 'heeft on geveer 20 seconden geduurd. In de kuststreek. Ook te Rotterdam is de aardbeving waar neembaar geweest, al zullen weinigen er door in hun nachtrust gestoord zijn, of, zoo zij de tril lingen al hebben gevoeld, die aan alles anders dan aan een aardbeving hebben toegeschreven. Iemand woonachtig te Beukelsdijk, lag in bed te lezen, toen plotseling de deuren begonnen te rammelen en ergens in e'en ander huis een deur dicht sloeg. Toen hij naar de lamp keek, hing deze te sdhommelen. Het verschijnsel be vreemdde den lezer, daar er van tocht of een hevigen windstoot geen sprake was. Toen hij de lamp stil gehouden had en haar losliet, be gon zij weer te schommelen. Na korten tijd hield het verschijnsel op. Het was toen op 's lezers klok ongeveer twee uur. Hij heeft zijn lectuur nog een uur voortgezet, doch verder niets on gewoons meer bespeurd. Eenige menschen te Rotterdam hebb'en het stil staan van hun klokken alleen met de aard beving, waar zij niets van hadden gevoeld, in verband kunnen brengen. De correspondent van de N. R. Ct. in Den Haag meldt Toen het ons in D e n H a a g Zondagochtend verteld werd, wilden wij het niet gelooven. Maar het bleek achteraf dan toch werkelijk waar te wezen. Mededeelingen van verschillende ernstige menschen, die met elkaar overeenstem den, lieten werkelijk geen twijfel meer over. Er is in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twee uur (de preciesse tijd moet 1 u. 50 min. geweest zijn, maar zóó precies wisten onze zegslieden het ons niet op te geven) een aardbeving geweest. De meeste Hagenaars zul len op dit uur te bed en in slaap geweest zijn en voor zoover zij vast geslapen hebben is hun het zeldzame verschijnsel ontgaan. Het schijnt trouwens niet overal waarneem baar, of ten minste even goed waarneembaar geweest te zijn. De stelligste berichten zijn van Scheveningen, of laten wij zeggen uit de strook langs de kust. Op Scheveningen-dorp, in het bloemenkwartier en de zeeheldenbuurt, heeft men het verschijnsel het duidelijkst opgemerkt. Er zijn menschen, die tegen twee uur een schok, een trilling, of een reeks van schokjes gevoeld moeten hebben. Voorwerpen rinkelden en vielen om, deuren sloegen onverwachts dicht en zelfs werd ons meegedeeld, dat men het ge voel had alsof men in zijn bed lag te dansen. Wij hebben het getuigenis van eenige oud-In dische gasten, die wel weten wat een aardbeving is en ons stellig bevestigden, dat het een heusche hoewel zeer lichte aardbeving geweest moet zijn. Ook de politie kan er van meepraten. Zij is in den nacht van Zaterdag op Zondag verschil lende malen opgebeld voor mededeeling'en om trent de aardbeving Eén ding, dat karakteristiek bij aardbevingen schijnt voor te komen, n.l. dat de klokken blijven stil staan, hebben wij in dit geval van niemand vernomen. (Wel in Rotterdam. Red.) De schok is dus wel zeer licht geweest en met wat ge rinkel van ruiten is, voor sommigen, een on rustige nacht voorbijgegaan. Van ongelukken of iets dat daarop lijkt wordt niets gemeld, tenzij dan dat er hier en daar een voorwerp, dat wat onvast of op het randje stond, omgevallen en gebroken is. De waakzame politie. Van andere zijde vernemen wij nog uit Di Haag De hoofdcommissaris van politie, de heer van 't Sant, die aan de Nieuwe Parklaan woont, werd omstreeks kwart voor twee door een schok wakker. Niet wetende wat er aan de hand was, maakte hij licht en op hetzelfde oog'enblik voel de hij een eigenaardige trillende beweging, waar door verschillende voorwerpen in de kamer schudden en slingerden. De heer van 't Sant 'belde het hoofdbureau van politie op en vroeg aan de dienstdoende telefoniste of er iets bijzonders gebeurd was, een ontploffing of iets dergelijks. De juffrouw wist echter van niets. Wei vroeg zij of de heer van 't Sant wellicht die merk waardige schokken had gevoeld, welke even te voren op het hoofdbureau waren waargenomen. E'en' collega-telefoniste stond bij de theetafel en bemerkte duidelijk een schuddende beweging en gerinkel. Ook de inspecteur van dienst had eigenaardige bevindingen; de deuren van de kast in zijn kamer sprongen eensklaps open en gingen klapperen. Van verschillende zijden zijn aan het hootd- bureau telefonische kennisgevingen binnen ge- komen van personen, die lichte aardschokken1 geconstateerd hadden. Voor zoover bekend is van schade echter niets gebleken. Te Leiden is de aardbeving waargenomen om 14 minuten voor twee. Ongeveer een minuut lang rammelden de ramen en zij, die in hun legerstede den slaap nog niet hadden gevat, voelden dit rustoord bedenkelijk schudden, zon der dat eenig vervoermiddel er voor aansprake lijk kon worden gesteld. Vooral ijzeren ledi kanten zijn gelijk bekend uitstekende seis- mografen 1 Voorts kraakte het hier en daar in de huizen en bewogen zich deuren, die niet gesloten waren of men hoorde een stukje kalk vallen in den schoorsteen of van het dak, doch tot erger kwam het gelukkig niet. Geen wonder, dat weinigen aan een aardbeving hebben ge dacht, een verschijnsel, dat in deze streken met betrekkelijk jonge aardlagen, zoo uiterst zeld zaam is. Ook te Alkmaar en omgeving zijn om tien minuten voor twee lichte aardschokken ge voeld. Bij een inwoner op het Woud te Bergen vielen schilderijtjes van den wand. Ook in M i d d e 1 b u r g zijn omstreeks kwart voor twee verschillende menschen in hun slaap gestoord door een lichte aardbeving, terwijl ook uit andere deelen der provincie Zeeland, o.a. uit Oostburg, 'bericht wordt, dat men ook daar de trilling, die vrij hevig was, heeft waar genomen. Personen, die zich te Middelburg nog niet te ruste hadden begeren, hebben echter geen herinnering iets bijzonders te hebben op gemerkt. Ook in het centrum van ons tand zijn de schokken gevoeld. Te Heerenveen en te Doetinchem is de aard** beving eveneens waargenomen. In Engeland en Schotland. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden in een groot deel van Engeland, o.m. de Mid lands, de Oostkust, de Zuid-Oostelijke en Z.W. graafschappen en Londen aardschokken waar genomen. De schokken werden eveneens in Schotland geregistreerd. Het observatorium te Kew verklaart, dat de eerste schok plaats had om 0 uur 26 (Green- wich-tijd, 1 uur 46 Ned. zomert.), terwijl de grootste hevigheid een minuut later werd waar genomen. De amplitude was zoo groot, dat zij niet meer op de seismograaf kon worden op geteekend. De schokken duurden ongeveer een half uur. Volgens de berekeningen van de observatoria te Kew en Brussel moet het epidentrum onder de Noordzee gelegen zijn, op ongeveer tien a dertig mijlen langs de Engelsche kust ter hoogte van Huil. Het schijnt, dat de materieele schade gering is, terwijl geen ernstige persoonlijke ongelukken worden gemeld. Te Lowestoft zijn eenige schoorsteenen en muren omgevallen. De bewoners werden onge-

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2