Vreest geen Examen e Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Wli Vergadering van den Raad der gemeente DIRKSLAND op Maandag 1 Juni, des voorm. om II uur. De Voorzitter, burgemeester Visscher, opent de vergadering melt gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Van Ged. Statiën is bericht van goedkeuring ontvangen van het besluit tot verhuring van het schoolhuis. Idem van verhuring van grond aan Hameeteman. De Minister van Binnenlandsche Zaken be richt, dat aan deze gemeente zal worden uit gekeerd door het Rijk naar 2631 inwoners a 3.08 per inwoner een bedrag van 10173.23 De Nederlaadsche Bond van Overheidsperso neel bericht, dait nu de Raad op zijn verzoek om het ontslag aan den stoker der gasfabriek in te trekken, afwijzend heeft beschikt, deze Band in beroep zal gaan bij de Kroon, daar dit ontslag in strijd wordit geacht met het algemeen belang. Verzoek is ingekomen vanj den Bond van Mobilisatie-invaliden !en nabestaanden, om ad- haesiebetuiging aan een adres aan de Regeering over uitlkeering. De VOORZITTER zegt: B. en W. oor- deelen, dat dit een Rijkszaak is, en wanneer de gemeente aan alle adressen adhaesie moest gaan betuigen, kan er wel een afzonderlijk ambtenaar worden aangesteld om al die adlhaesiebetuigingen te schrijven. De heer DE BONTE meent, dat het geen uitzondering op den regel zou zijn, als deze ge meente adhaesie betuigt. Wanneer er zaken zijn, die niet door het Rijk voldoende behartigd wor den, moeten de gemeenten daarop wijzen en aandrang uitoefenen. Dat is niet misplaatst. Het geldt hier een goede zaak, die de aandacht ver dient. Daarom stelt spr. voor wel adhaesie te betuigen. De VOORZITTER wijst er op, dat er een volksvertegenwoordiging is, die deze dingen heeft te behandelen en daar zitten voldoende menschen in om te onderzoeken of er op zulke adressen moet worden ingegaan. Spr. brengt het voorstel-B. en W. in stem ming Besloten wordt ge'en adhaesie ite betuigen. De heer de Bonte stemde tegen. Een zelfde verzoek is ingekomen van den Bond van Vereenigingen bedoeld in art. 6 der Landarbeiderswet, die verzocht aan den Minister van Financiën om de rentevoet ad 4 der voorschotten ite verlagen. B. en W, stellen voor ook op dit verzoek om adhaesie afwijzend te beschikken. De heer DE BONTE zegt hier op hetzelfde standpunt te staan als bij het vorige adres. Als je er in zit, dan weet je, dat de pachtprijzen veel te hoog zijn. De voorschotten zijn gebaseerd op een rentevoet die hooger is dan momenteel betaald kan wordëri. En nu kan men wel zeggen: dat moeten we aan de Kamer overlaten, maar er kan toch geen- bezwaar tegen bestaan, dat de gemeenten er een beetje aandrang op uitoefenen. De heer BIOTH is het met den heer de Bonte in dit geval eens. De pachten zijn ite hoog en dat is nu wel voornamelijk te wijten aan de memsdhen zelf en aan de gemeenten, die ze er aan geholpen hebben, maar de trienschen zitten nu net zoo goed als de anderen in de verdruk king. En ook met het oog op het goedkooper geld is het wel billijk, dat de regeering een- klein beetje milder tegenover die menschen gaat staan. De VOORZITTER zegt, dat het B. en W er niet om te doen is tegenover de wenschen dezer menschen te gaan staan, maar verlaging der rente is een Rijkszaak. Bovendien leggen al die adhaesiebetuigingén' weinig gewicht in de schaal. Ze worden direct in den papiermand gedeponeerd, De heer BUTH meent, dat het gewensoht is dat er aandrang van het platteland uitgaat. De bureaux in Den Haag weten nieit wat er op het platteland omgaat. De heer GELUK is het met den heer Buth eens. Het geldt hier een plattelandsbelang en daaraan moet de gemeente medewerken. In stemming gebracht, wordt besloten geen adhaesie te betuigen. Tegen het voorstel B. en: W, stemden de heeren de Bonte, Geluk 'en Buth. 'De VOORZITTER deelt mede, dat als tijde lijk -onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd d-e heer De Wilde uit Amers. foort. Ingekomen is de rekening der Gezondheids commissie over 1930. Er is een batig saldo van 44.93. De rekening wordt met algemeene stem- men goedgekeurd. Joh. Kosten vraagt vergoeding ingevolge art. 13 der L. O. wet 19920, betreffende tegemoet koming in de reiskosten van een kind, dat de U.L-O. school te Middelhamis bezoekt. B. en W. willen 10 geven. De heer ZOETEMAN vraagt of door B. en W. hier dezelfde maatstaf is aangelegd als bij vorige -personen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Met algemeene stemmen wordt besloten 10 uit te keeren. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het raadsbesluit te wijzigen, waarbij een com missie tot wering van schoolverzuim is ingesteld. De VOORZITTER licht toe, dat bij gebrek aan leden er in 1912 slechts 3 personen tot lid dezer commissie zijn gekozen. Feitelijk is deze commissie dus al die jaren onvoltallig geweest. Voorgesteld- wordt nu dit getal te brengen op vijf. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Vooajts wondt het huishoudelijk reglement dezer commissie, dat nog od een oud K. B. was gebaseerd, in overeenstemming gebracht met het nieuwe 'en aan de leden een vergoeding van 75 per jaar toegekend. De heer BUTH vindt het een hoog bedrag. Alles gaat naar omlaag en dan juist dit naar boven De VOORZITTER: Het is niet veel. Het bedrag is in overeenstemming gebracht met an dere gemeenten. Op voorstel van B, en W. wordt besloten 3 aandeelen van 1000 te nemen in het maat schappelijk kapitaal van de Bank der Neder- landsche Gemeenten en voor dit bedrag een leening bij genoemde Bank aan te gaan. De VOORZITTER licht toe, dat de Bank uit de volgestorte aandeelen vaste leeningen' geeft aan de gemeenten. Maar dat bedrag loopt zoo hoog (het laatste jaar met 8 millioén' toege nomen) dat óf de afdeeling vaste leeningen moet worden opgeheven., óf het kapitaal uit gebreid worden. Nu heeft de Bank aan alle gemeenten verzocht op iedere 1000 inwoners een aandeel te nemen. De heeb GELUK is in principe tegen- het nemen van aandeelen dn een Bank -en vraagt zich af of dit werkelijk een gemeentebelang is. De VOORZITTER zegt, dat de Bank staat onder auspiciën van het Rijk. De SECRETARIS merkt op, dat men de Bank de Rijksbetaalmeester zou kunnen noemen. Ze geeft alléén crediet naar de draagkracht der ge meenten en is dus wel safe. Met algemeene stemmen wordt conform be sloten. Het verzoek van P. L. v. d. Wekke om ont heffing uit de hondenbelasting wordt niet in gewilligd. Besloten wordt tot intrekking van het Raads besluit van 25 Januari 1927, waarbij aan B. en W. machtiging werd verleend tot vertegenwoor diging van de gemeente bij burgerrechterlijke handelingen. Ingevolge de wijziging der -Gemeen tewet is hiervoor de Burgemeester aangewezen. De Minister bericht, dat de steunregeling voor de werkl'oozen in deze gemeente gewijzigd is goedgekeurd. De steun bedraagt ten hoogste U i t g e t r o k k e n e n a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 8.-per week, benevens 0.50 per week per -gezinslid boven de 2 personen, tot een maximum van 6 person'eri; b. voor kostgangers 6.50 -per week. Dubbel uitgetrokkenen, reglemen tair nog niet-rechthebbenden en ongeorganiseer den a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 7.50 per week, benevens 0.50 per week per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 6 -personen; voor kostgangers 6.per week. De VOORZITTER: Wij hebben 8.60 voor gesteld, de Minister heeft daar 7.50 van ge maakt. Wij hebben het maar het -beste ge vonden er niet meer over ite correspondeeren. De heer DE BONTE: Dat 'had anders best gekund. Ze dingen toch altoos af. Spr. vraagt of het niet het beste is deze regeling nu ge regeld door te laten gaan, of het moet admini stratief niet -kunnen. De VOORZITTER, zegt, dat dit de bedoe ling is. De heer ZOETEMAN merkt op, dat het nu al 1 Juni is, zoodat het maar het beste is, het nu direct aan te vragen. B. -en W. stellen in overleg met dén Inspecteur der L. O. wet voor, enkele verbeteringen aan te brengen in d-e openbare lagere school. In den gang en de vestibule zouden tegels aangebracht moeten worden. Kosten zijn geraamd op 640. De heer GELUK vraagt of dit van B. en W. is uitgegaan. De VOORZITTER: Op verzoek van den Inspecteur. De heer GELIJK: Het is veel geld. De VOORZITTER: Maar dan zijn we er ook voor goed af. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mjjnhardt's Zcnuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. wordt vastgehouden en geven in overweging de commissie voor -uitbreidingsplannen te raad plegen over het meest wensch-elijke traject. De heer DE BONTE: Dan mag het nog wel eens goed bekeken worden. De VOORZITTER: We hebben er ai schade van gehad. Want we hadden al eer perceelen kunnen verhuren, maar omdat het niet vast stond wat er gebeuren zou, moesten we wachten. Dan sluiting. Weth. ROODZANT zegt, dat er een voor- deeliger procédé bestaat, dat is ook gébruikt voor dén schoorsteen dn de kerk. De VOORZITTER zegt, dat de gang ieder jaar met waterverf wordt bestreken. Dat schil fert allemaal af. Als er tegels tegen komen is het netjes en is men er voor goed van af. De heer BUTH zegt, dat het wel een groote uitgave is, maar het is ook een groote opper vlakte. Spr. vraagt of het kleine tegels zijn. De VOORZITTER: Daar hebben we nog niet over gesproken, maar het is wel een zeer voordeelige aanbieding. De heer BUTH: Als ize maar vorsfcvrij zijn, anders gaan ze schilferen. De VOORZITTER vertrouwt wel, dat ze vorstvrij zullen zijn. De heer BUTH vraagt wie het moet uit voeren. De VOORZITTER: Gestel. Vervolgens zegt spr., dat er naar buit-en- draaibare ramen moeten worden aangebracht. Kosten 120, Vervolgens moet de geheele school van buiten geverfd wor den. Kosten 265. En ten slotte zal er zal er jaar voor jaar in alle klassen nieuwe school borden geplaatst moeten worden. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten. Dan leest de VOORZITTER een schrijven voor van het raadslid Geluk, die bedankt als lid van den Raad wegens vertrek naar elders. De VOORZITTER wijst er op, dat den korten' tijd, dat de heer Gelbk lid van -dén Raad was, deze altijd op prettige wijze deelnam aan de discussies. Spr, dankt hem voor de harte lijke samenwerking en hoopt, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats naar wen-sch zal gaan. D-e heer GELUK dankt voor deze woorden. De muziekvereeniging had verzocht een ander lokaal te mogen betrekken. Als -proef hebben B. en W. voor een jaar de bewaarschool ge geven tegen vergoeding van 50. De heer DE BONTE -zegt zich met deze zaak niet te hebben bemoeid, omdat het een kwestie van het bestuur was, maar spr.. vraagt wat B. en W. onder dien „proef" verstaan. De VOORZITTER antwoordt, dat er een voorwaarde is gesteld, dat het lokaal voor on derwijs geschikt moet blijrven. Er mag -b.v. niet gerookt word-en, want het is niet gewénscht, dat de kinderen in een doorgerookt lokaal komen. De heer DE BONTE: Dat is dus voor mij een strop. (Gelach). Spr. heeft er niets tegen, maar vindt het toch jammer, dat de muziekvereeniging uit de school moest. Het hoofd zal wel zijn reden -gehad hebben, maar als die reden niet -gebaseerd is op het belang van het onderwijs, dan zou spr. toch niet weten waarvoor het noodig is geweest. Spr. merkt, dat het nieuwe hoofd op allerlei manier aan het reorganiseeren is. Zoo moest ook de Dordtsche bibliotheek uit dé school. Dat gaat toch te ver. Een onderwijzer van die zelfde school -verzorgt die blibliotheek geheel belangeloos en het -gaat toch niet op deze op bij zondere moeiten te jagen. Het is een zaak van algemeen nut. De VOORZITTER: De heer Meyering heeft vergoeding. De heer DE BONTE: Dat heeft hij toch nooit gehad De SECRETARIS: Hij heeft het altijd al gehad. De heer DE BONTE: Dan wordt het wat anders, dan vervalt het argument, dat hij het belangeloos doet. De VOORZITTER: Hij kan de boeken best bij- zich -thuis nemén, want hij krijgt er ver goeding voor. De heer DE BONTE: Dan ben ik verkeerd ingelicht. De VOORZITTER: Ze zeggen tegen- U wat ze kwijt willen wezen» zooal-s U ziet. Het beste is, dat hij de boeken thuis neemt. Altijd dat geloop in dat lokaal is ook niet zooals het 'behoort. Ze willen overal een gemeentelokaal voor hebben. Voor ieder dingetje willen ze a tout prix een lokaal der gemeente. Dat is niet zooalls het behoort. Ten slotte deelt de VOORZITTER mede, dat Ged. Staten der provincie bericht gezonden hebben in antwoord op het verzoek van de gemeente om den nieuwén weg buiten de kom der gemeente om te leggen. Ged. Staten' be richten, dat dit verzoek te laat kwam, daar de nieuwe weg al in gevorderd stadium was. Toch stellen ze er prijs op, dat dit als toekomstplan Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET, op Zaterdag 30 Mei 1931, des v.m. 10 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken. Een bedrijfsoverzicht van de gasfabriek „Oost-Flakkee" over de maanden Jan., Febr. 1931, verlies 205,41, en een missive van Ged. Staten, -ten geleide van de -goedgekeurde ge meenterekening di'enst 1929, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Vergoeding art. 13 L.O.-wet. Op een verzoek van J. A. Peekstok om de kosten verbonden aan het bezoeken van de U.L.O.-school te Middelharnis van zijn zoon te vergoeden, wordt besloten evenals voor andere leerlingen een vergoeding toe te kennen, bere kend tegen 50.per jaar voor het jaar 1931. In verband hiermede wordt 'besloten het vol gende jaar de vergoeding ing. art. 13 L.O.-wet te regelen in verband met het inkomen van de ouders of verzorgers der leerlingen. Vernieuwing Weegbrug. De VOORZITTER deelt mede deze verga dering te hebben uitgeschreven om op het 'be sluit van de vorige vergadering tot het aan schaffen van een nieuwe weegbrug van 900, terug te komen en alsnog te besluiten tot aan schaffing van een snelweger. Gisteren is ech ter door de fa. Landré en Glinderman meege deeld, dat deze snelweeginrichtingen altijd niet voldoen én tegenover de meerdere kosten van 1000,geen voordeelen zijn aan te wijzen. Bovendien is het noodzakelijk gebleken dat de lengte der brug inplaats van 5 M. wordt gesteld op 5Yi M. Na breedvoerige bespreking wordt besloten het besluit der vorige vergadering te handhaven en aan te schaffen een weegbrug met een' draag vermogen van 10.000 K.G. en een lengte van 5Meter. In verband met de aanschaffing der brug en de vernieuwing van het weeghuisje enz., wordt besloten 'het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aangaan van een geldleening van 1500,in te trekken en aan te gaan een geldleening groot 1800,^ pari tegen een rente van 4Jd af te lossen met jaarlijks 100. Bij de rondvraag worden door de heeren v. PAASSE en BERK eenige inlichtingen gevraagd over -betaalde ambachtsrekeningen, welke door den' Voorzitter worden verstrekt. Sluiting. SOMMELSDIJK. De heer Johs. Knape Mz. alhier, slaagde dezer dagen aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam voor het Candidaats- examen in de rechten. Vorige week werd uit deze gemeente één lading aardappelen vervoerd, Bij den Correspondent der arbeidsbemid deling dezer gemeente stonden 1.1. Zaterdag in geschreven 1 diepzee-visscher -en 1 bouwkun- dig-opzichter-teekenaar. MIDDELHARNIS. Bevolking over de maand Mei. Ingekomen G. P. Walter -uit Rotterdam, Joh. Mastenbroek uit Sommelsdijk, Jac. Doornhein uit Sommelsdijk, H. J, v. d. Berg uit Hellen- doorn, M. v. d. Pijl -uit Alphen a. d. Rijn, M. de Wachter uit Den Bommel, D. Jansen uit Rotterdam, L. A. v. Putten uit Ooltgensp-laat, W. den Engelsman uit Stellendam, J. v. d. Veer uit Sommelsdijk, Ara. Anth. Buijs -uit Ooltgens- plaat, iH. van Aalst uit Haarlem, M. de Jong uit Den Bommel, L. -Gouswaart uit Sommels dijk, Corn, de Jong uit Rotterdam, J. de Visser uit Rotterdam, Corn. Hoekman uit Rotterdam, Joh. Jordaan uit Sommelsdijk. Vertrokken M. P. de Bruin naar Naaldwijk, W. v. d. Ham naar Rotterdam, Joh. Jochem naar Melissant, Joh. v. Groningen naar Oude Tonge, Nat. Schol naar Rotterdam, Corn. Kroon naar Oude Tonge, A. van Strien naar Rotterdam, F. v. Melle naar Oude Tonge, H. Schipper naar 's Gravenzande, M. Koppenhol naar Rot terdam, K. G. v. d', -Meijde naar Leiden, E. v. Eek naar Oostvoorne, Anna E, Struik naar Rotterdam, Corn. v. d. Tol en' M, Struik naar Rotterdam, C. Ni-pius haar Zwolle, H. A. Bak ker naar Alphen a. d. Rijn, J. E. M Gootjes naar Rijswijk. DEN BOMMEL. Volgens den regenmeter bedroeg de neerslag over de maand Mei 56,3 m.m. Het vorige jaar was de neerslag over de zelfde maand 83,7 m.m. Vervoerd450 H. L .aardappelen. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling staan 38 werkloozen ingeschreven. OOLTGENSPLAAT. B. en W. hebben de gemeentewoning Pieter Biggestrna-t 241, laatst in huur bij P. Korteweg Dz„ na loting toege wezen aan A. van Hassent. Loop der bevolking. Gedurence Mei heb ben zich hier gevestigd Aletta Amelia Vogelaar van Nieuw Helvoet, Anthonius van der Made van Den Bommel, Cornelis Leijdens van Heke lingen, Wed. J. Trommel en dochter van Oud dorp, -Pieter Benjamin Crezee van Ouddorp, Elisabeth Langeweg van Stad aan 't Haring vliet. Vertrokken zijn Teuntje Hannsen n.3ar IJselmuiden, Adrianus Jacobs naar Den Haag, Arnoldus Anthonius Buijs en Jacobus Peter Hermanns de Best naar Delft, Laurens van Hassent naar den Bommel, Cornelia Melissant, Willempje Sara Okker, Wilhelmina Huibrechtse en Pieternella Ipelaar naar Den Bommel, Dym- phena Koene en Maria Johanna Gootjes naar Voorburg, Johanna Legierse naar Melissant, L. van Nimwegen naar Rotterdam, Adriaan Rommelse naar Monster. Aan Elias Donkersloot is voor een jaar vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. De heer A. Duijm heeft 'het door hem gekochte huis aan de Voorstraat verkocht aan de N.V. Zaadteelt en zaadhandel voorbeen A. Hobbel. De gemeenteveldwachter Jordaan heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een' jeugdig persoon wegens diefstal. (Zakkenrollen.) OUDE TONGE. Het ontwerp besluit van de Magdalena- en Heerenpolder ligt gedurende 14 dagen bij den secretaris ter inzage. Alhier heeft zich een tweede geval van vergiftiging voor-gedaan en wel in het huisgezin van J, van Noord bij een tweetal kinderen. De kaas die gegeten was is in onderzoek meege nomen. NIEUWE TONGE. Onze vroegere dorps genoot de heer G. Dekker Jz. thans in het gemeenteziekenhuis te Deventer, slaagde jl. Za terdag voor het diploma algemeene bijzondere ziekenverpleging staatsexamen A -en D. Deze week werden 300 H.L. aardappelen vervoerd. Door de vele regen die we in de laatste dagen gehad hebben is het onkruid aardig te voorschijn gekomen en zijn de meeste werk loozen aan het werk -gezet -geworden, zoodat thans alles weer druk aan den arbeid is. Algemeene vergadering der afd. Nieuwe Tonge e. o. der Z.-H. Vereeniging „Het Groene Kruis", op Donderdag 28 Mei j.l., n.m. 7.30 uur in het Weeshuis. Na opening door den Voorzitter Dr. van Gelder worden de notulen der vorige verga dering gelezen 'en goedgekeurd. Hierna wordt het jaarverslag over 1930 ge lezen. 't Vereenigingsjaar 1930 heeft zich gekenmerkt door een regelmatigen gang van zaken, waardoor de -verschillende diensten van 't Groene Kruis-werk goed tot hun recht kon den' -komen. Als we deze diensten de revue la ten passeeren, dan kunnen we vermelden ,dat van de verschillende verplegingsartikelen weer een druk -gebruik gemaakt werd. Het gebruik er van -gaf geen aanleiding tot klachten van beteekenis en geschiedt blijkbaar voortdurend beter door de meerdere bekendheid van de goede wijze van gebruik. Ook het tijdig terugbrengen der gebruikte artikelen liet minder te wenschen, al moesten sommigen daarvan door de zuster nog al eens herinnerd worden. Er werden zeer belangrijke nieuwe artikelen aangekocht, wat aan de kas nog al booge eischen stelde. Om alle artikelen te kunnen bergen, werd aan de diaconie nieuwe opslag plaats gevraagd op -den zolder in de Elisa- beth-stichting welke ons op de meest welwil lende wijze toegewezen werd. De aanschaffing van een nieuwe draaibare ligtent stuitte tot heden nog af op 't niet aan wezig zijn van een goed 'bestek daarvoor op 't Centraal bureau der Ned, Centr. vereeni ging der tuberculose. Thans is 'hiervoor een prijsvraag uitgeschre ven. 't 'Komt het bestuur raadzaam voor hier op te wachten. De verschillende artikelen wor den door de zuster goed onderhouden wat van groot belang is zoowel voor goede werking bij de zieken als voor onze -kas en waarvoor 'haar de dank onzer vereeniging toekomt. Wat de wijkverpleging betreft, deze kon ge regeld door de zuster worden uitgeoefend, be halve in de maand Mei, waarin ze elders prac- tisch moest werken voor haar tuberculose- diploma. Er werden door haar 4236 maal diensten aan onze zieken bewezen, waarvan 3194 gewone wijkbezoefcen betroffen en 1042 voor de t.b.c.- bestrijding. Verder 'hielp ze bij operaties, be vallingen, ziekentransport én aan 't consultatie bureau voor zuigelingen. Over het groote nut en gemak der wijkverpleging behoeven we hier natuurlijk niet meer uit te wijden. Nu we dit hebben ondervonden, zouden we ze niet meer kunnen en willen missen en onze Diaconie heeft door de instelling daarvan onze Vereeni-ging en de geheele gemeente zoodoende ten zeerste aan zich verplicht, terwijl ook de samenwerking wederom niets te wensohen overliet. De wijze waarop de zuster haar taak verricht heeft, verdient alle lof. Ook voor de goede en liefderijke verpleging van wijlen Zr, A. van de Polder, die ruim een form wordt met algemeene stemmen besloten. De voorzitter brengt den heer Buitenhuis dank voor zijn accuraat -gehouden beheer. Vervolgens worden voorgelezen de begrootin gen voor 1931. Het Groene Kruis in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 540.—; de t.b.c.- bestrijding tot een bedrag van 1409.16, en het consultatiebureau voor zuigelingen tot een bedrag van 43.95. De voorzitter merkt daarbij op, dat ook dit jaar weer een groote som was voor 't aanschaf fen van verplegingsartikelen, ondanks het feit, dat het vorige jaar zeer veel nieuwe aankoopen gedaan waren. De oorzaak daarvan was, dat het bestuur de mogelijkheid wilde -voorzien van 't aanschaffen van een z.g. Hoogtezon. Dit is e'en' bijzondere electrische kwikdamplamp, die bij verschillende ziektetoestanden genezende wer king uitoefent, zooals (bij Engelsche ziekte der zuigelingen, tuberculose van uitwendige klieren, beenderen en gewrichten; sommige vormen van rheumatiek en hartziekten; sommige huidaan doeningen enz. Er werd reeds vroeger getracht hiertoe te -komen. Er waren echter vele bezwaren te overwinnen. Ten eerste is hier -geen' electrisch net; maar thans d-s de benoodigde elec-triciteit te krijgen van de radiocentrale. Ten tweede is noodig de toestemming van de Mabeg, voor het leiden van de voeding-sdraden over gemeente grond. De voorzitter 'heeft onlangs met den di recteur der gasfabriek hierover gesproken, en deze heeft met 't oog op de lijdende mensch- heid dadelijk van zijn zeer gewaardeerde mede werking laten blijken en dacht dat dit wel toe gestaan zou worden. 3e. waar de lamp in ge bruik te stellen Twee plaatsen kwamen daar voor als vanzelf in de gedachten, maar tegen de een' bestaan theoretische en tegen d'e andere praktische bezwaren, zoodat hiervoor nog geen oplossing is gevonden. 4e. De financiering van de nog al kostbare aangelegenheid. Eenerzijds werd de beste oplossing gevonden aanschaffing en exploitatie vanwege het Groene Kruis, zoodat ieder lid, die deze behandeling geoordeeld werd noodig t-e hebben, ze kosteloos kon krijgen, -ter wijl anderzijds particuliere aanschaffing werd bepleit, waarbij dan echter 't gevolg zou zijn, dat d'e behandeling apart bekostigd zou moeten worden door deze patiënten, wat vooral voor de menschen met kleine inkomens natuurlijk be zwaarlijk gevonden zou worden. Uit de ver gadering kwam geen duidelijke strooming tot uiting, zoodat op voorstel van dén Voorzitter besloten werd aan 't bestuur volmacht te geven om na verder beraad hierover zelf maar te beslissen. Naar aanleiding vein de begrooting van de tuberculose-bestrijding, zei de voorzitter, dat hij eén zeer verblijdende mededeeling kon doen, niet van financieelen aard, maar van een veel be teren, n.l. dat de sterfte aan alle vormen vein tuberculose in ons land in 1930 weer -met ruim 13 was verminderd vergeleken bij die van 1929 en dat vorig jaar het aantal sterfgevallen voor 't eerst onder de 6000 gekomen was, n.l. volgens de voorloopige cijfers 5881. Hij wees er verder op, dat de sterfte aan -tuberculose sinds 't begin dezer eeuw steeds een dalende lijn gevolgd heeft. Was deze sterfte nog z°Ot~, groot geweest als in 1900, dan zouden in 193^pJP -plm. 15000 menschen in ons land aan tuber culose gestorven zijn, terwijl het aantal in wer kelijkheid minder dan 6000 geweest is. Voor waar een prachtige vooruitgang bij de bestrij ding dezer gevreesde volksziekte, die steeds vooral zooveel jonge en schoone levens geëischt heeft, dat mén' haar wel de „witte pest" genoemd heeft. Deden zich verder geen „onvoorziene", beter gezegd onverhoopte maar wel gevreesde gebeurtenissen als revoluties en algemeene oor logen voor in deze helft onzer eeuw, dan zou jaar lang in de Stichting verpleegd werd, ver- I men- op grond daarvan kunnen verwachten, dat dient zij -een woord -van dankbaarheid. Helaas' heeft ook deze goede verpleging het droeve einde niet kunnen afwenden. En hier in dit jaar verslag past ook een laatste woord van dank bare hulde ter nagedachtenis van Zr. van de Polder voor alles wat zij aan onze zieken ge daan heeft met opoffering van zichzelf gedu rende de 3 jaren, die zij als onze eerste Zuster hier werkzaam -geweest is. Haar werkzaamheid zal steeds als een lichtend voorbeeld ons voor oogen blijven. De dienst van de tuberculosebestrijding neemt gaandeweg in beteekenis toe, mede in verband met de werkzaamheid van het consultatiebureau te Middelharnis. Er stonden in 't begin van 't jaar 19 gezinnen met 13 patiënten onder toe zicht; aan 't eind 10 gezinnen met 10 patiënten. Een groot bezwaar voor een doeltreffende werking van dezen dienst is, dat 't vaak zoo moeilijk valt om voor een onder toezicht staand gezin een betere woning te verkrijgen wegens 't gebrek aan -geschikte huizen daarvoor, terwijl ook de huiseigenaren vaak nog te moeilijk er toe te krijgen om aan een het door zoo'n gezin be woonde huis de noodzakelijke verbeteringén in de ventilatie aan te brengen. Door de voortdurend iedere week opengestel de gelegenheid 't consultatiebureau voor zuige lingen te bezoeken, kon de nood-i-ge zorg aan de jeugdige wereldburgers worden besteed. Over gebrek aan waardeering van dezen dienst bij de jeugdige moeders valt niet te klagen. Het be zoeken er van levert voor verschillende moeders begrijpelijkerwijze nog al moeilijkheden op, zoo dat 't geregeld bezoeken -bij velen nog wel wat te wensch'en overlaat. Van de in 't afgeloopen vereenigingsjaar geboren kinderen- bezochten 13 't consultatiebureau. Als men bedenkt, dat een bezoek van een derde der zuigelingen van de controle als bevredigend beschouwd mag wor den, dan kan dit ook hier zoo beschouwd wor den, daar ruim een derde van de 30 in 1930 geboren kinderen dus min of meer onder con trole gestaan hebben. Sterfgevallen kwamen on der de zuigelingen gelukkig weer niet voor. Wat ten slotte de werkzaamheid van de S.B.Z.-vereeniging, onze onderafdeeling, betreft zoo is 't U bekend, dat deze zeer gunstig ge weest is. Bij gelijk blijvende bijdragen der leden werden de rechten wederom uitgebreid met 't oog op den zeer gunstigen geldelijken toestand, tenwijl de reserve weer belangrijk was toege nomen. Met betrekking tot uw bestuur valt te ver melden, dat dit tot zijn spijt zijn nieuwen en ijverigen secretaris, den heer P. J. Keijzer, al vrij spoedig verloor, door diéns benoeming als gemeentelijk ambtenaar elders, die als zoodanig heeft moeten bedanken. Daar in deze vacature nog niet voorzien is, zullen hedenavond 2 be stuursleden gekozen moeten worden. Dit verslag wordt onveranderd goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt, dat wat betreft het Groene Kruis-werk de inkomsten bedroegen 710.77 en de uitgaven 769.64, zoodat er een nadeelig slot is van 58.87; voor de -t.b.c.-bestrijding bedroegen de inkomsten 1186.53 'en de uit gaven 454.22, alzoo een batig slot van 732.31. Een belangrijk deel hiervan is echter al op den dienst 1931 uitgegeven, daar door om standigheden in 1930 weinig is aangeschaft ge worden. Het consultatiebureau voor zuigelingen had aan inkomsten 45.68 en aan uitgaven- 23.73, dus een batig slot van 21.95. De commissie belast met het nazien der re keningen, bestaande uit de heer'en P, C. Tij] en Jan Verweij, verklaart alles in orde bevonden te hebben en tot vaststelling adviseert. Con- de tuberculose in beschaafde en welvarende land'en nagenoeg zou verdwenen zijn. 't Zou dan gaan als met de melaatschheid, die in d-e middeleeuwen in West-Europa nog zoo veel vuldig voortkwam, dat iedere stad van -betee kenis haar melaatschenhuis had, maar -thans een daar zeer zelden voorkomende ziekte ge worden is, terwijl ze in Oostersche landen, die nog in middeleeuwschen toestand verkeeren, nog veelvuldig voorkomt. Voor de vervulling van de ontstane vacatures in 't bestuur werden herkozen en resp. gekozen de heeren J. P. de Wilde en D. van Es Nz. Beiden namen hun benoeming aan, waarna voorzitter de hoop en verwachting uitsprak^ dat ze hun krachten zouden wijden aan den verderen bloei der afdeeling en dat de goede samenwerking dn 't bestuur ook verder besten digd zou worden. Bij het verslag omtrent de laatste algemeene ledenvergadering der Zuid-Holl. Vereen, te Rot terdam kwam een uitgebreid werkplan als voor naamste punt ter sprake de werkzaamheid van deze Vereen, voor het invoeren' van genees kundig schooltoezicht districtsgewijze in onze Provincie, waarmee ze reeds 't belangrijke suc ces heeft kunnen boeken, dat in enkele districten reeds dit toezicht is tot stand gekomen. Het groote nut hiervan werd door den voorzitter in 't kort nog naar voren gebracht en ondersteund door den heer De Wilde, die uit t laatste No. van 't orgaan der Z.H. Ver, „Ons Goene Kruis" voorlas de verbluffende resultaten van het schoolkundig toezicht ten platteland-e in Gro ningen. De voorzitter deelt verder mee, dat in groote steden naast den gewonen raadgevenden schoolarts een schóól-tandarts was aangesteld voor 't onderzoek van 't -gebit der kinderen. Ook hierbij bleek weer de schromelijke ver- waarloozing er van, als er niets tegen gedaan werd en tevens, dat bij goede organiatie hierin groote verbetering te brengen was met geringe kosten, als maar de kind-eren naar den tandarts -gestuurd worden bij het allereerste begin van t -bederf, wat echter slechts bereikt kan worden, als d'e kinderen ook in dit opzicht geregeld onder toezicht staan. Wegens d-e tijdsomstandig heden had het bestuur er van afgezien de pro paganda voor deze zaak in -t afgeloopen jaar aan te vatten, maar werd gemachtigd dit alsnog te doen, als de tijd er wat meer geschikt voor scheen. Aan de orde komt eventueele bespreking van zaken, die de geheele afdeeling aangaan. ■Hierbij wees de voorzitter er op, dat de geld middelen van de afd, belangrijk vermeerderd- zouden kunnen worden door werving van nieu we -leden, wat noodig is, omdat de zich steeds nog uitbreidende werkzaamheden van de afd. ook voortdurend grootere uitgaven met zich brengen. Nu zijn d-e contributies hier over 't algeméén laag en de laatste jaren wel iets ver groot, maar toch weinig en bovendien hebben sommige leden hun contributie weer willen -ver lagen met een beroep op de welbekende „ma laise", Dit is m.i. niet in den haak. 't Is een eigenaardig geval met de malaise. Men klaagt er veel over, maar als men nagaat wat er zooal wordt uitgegeven aan luxe artikelen en onnoo- dige en zelfs schadelijke z.g. genotmiddelen, dan maakt dit toch niet dén indruk, dat men het financieel zoo moeilijk heeft. De voorzitter gaf te raiden-, hoeveel de Nederlanders verleden jaar door den mond hebben latén verdwijnen in den- vorm van -tabak en alkoholische dranken. Wie er dicht bij kwam, zou een paar sigaren extra krijgen. Niemand kwam hiervoor echter in aan merking, daar 't op geen stukken geraden werd, zoodat de voorzitter 't maar zeide. Welnu, in HU één den ruim keelge derd king dan afwijl toe, indful er aai op d< reuzei nuttig dit beter witter zijn, hedd dagel: Groei 's mo Sor verph bén: Zuste onder ding, naar ander huis voor S. B. verscl dag. lermii waar doet de lec wordt naar 1 tributi Naic bijzon- voorz gaderi: bezoek DII wegen den d-e hel Raad 2. Sj partij.- zoekei D. M. Molep ■wist op hel HE| Dirks A. Ba 't exa| gens werkk SI ben geviscl gevarn Inge] dam, Verj Hl GO] geland voor candic( heer alhier van heerlijl P. T. flinke Ol vele jd uit dei nemenl brief niet Arie den p, 80 -ce geconf boone bepaa wegetj wet. garnaj de sfc Mil W. een ib te Lok graaf het bi dankt] Kerk vergat' is geli notabi Ameio naar Ol Ned. som

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2