HarFMA soeciaa'zaaR VERWEN U ZELF DRAAG WELF i ilil'Mrii Binnenland. Buitenland. mt\m. In UIELFSCHOENEII Binnenweg 32 Rotterdam Ingezonden Stukken EEN BALLONTOCHT NAAR EEN HOOGTE VAN 16000 M. personen van de lijsten aan. 1. C. Breen. 2. A. Parmos, 3. C. Grinwis, 4. KI. Westhoeve, 5. Westhoeve. Nu het gras lang wordt, en de hooitijd nadert, worden de bezoekers van den Zuiddijk er aan herinnerd, dat het verboden is, in het gedeelte tusschen haven en gracht, te loopen of zich te bevinden door of in bedoeld hooi of gra9gewas. De cople van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. „ONRECHT AAN DEN TEGENSTANDER". In de „Maas- en Scheldebode van heden komt onder een ingezonden stukje van mijn hand een redactioneel onderschrift voor, dat overduidelijk aantoont, dat den tegenstander in derdaad maar al te vaak onrecht wordt aange daan. Mr. P. Troelstra zou op „2 April" te 's-Gravenhage uiting hebben gegeven aan zijn bewondering voor de Russische Revolutie. Troelstra liet zich inderdaad op 2 April 1917 gunstig uit over de MAART-REVOLUTIE, die het bewind over Rusland in handen gaf van Doema-leden van allerlei kleur, onder leiding van de sociaal-democratie. Eerst in October 1917 maakten de bolsjewiki zich van de Russische regeering meester, zoodat Troelstra in April 1917, zich onmogelijk kon uitlaten over de communistische revolutie van NAJAAR 1917. Troelstra's uitspraak De sociaal-democra tie en het bolsjewisme zijn juist wat methode en direct doel betreft antipoden (tegenstellingen)" en diverse andere uitspraken van gelijke strek king zijn met Troelstra's rede van 2 April 1917 zeker niet in tegenspraak Het communisme is en blijft een afzichtelijke carricatuur van de sociaal-democratie M. M. SCHUT. Sommelsdijk, 23 Mei 1931. Het gaat er niet over wat de socialisten „zeg gen" en „bedoelen". Het gaat om de daad en de practijk. En de practijk heeft 'bewezen dat de sociaal-democraten zoo noodig de democratie loslaten en de revolutie aanvaarden. Trouwens, zooals wij in ons vorig onder schrift aantoonden erkennen ze dat zelf met groote openhartigheid. En is de revolutie er eenmaal dan krijgen de uitersten te leiding. Van socialisme naar communisme en bolsjewisme is dan maar één stap. Omdat de revolutie nu eenmaal geen „rem" heeft. In zijn laatste boek zegt Troelstra over zich zelf in de revolutionaire dagen van 1918 naar die van 't openbaar onderwijs toegroei en in ongekend snel tempo. Voor het U. L. O. onderwijs waren ze in 1924 al even hoog 2e. dat van 1922—'26 de kosten van boven tallig personeel bij het openbaar onderwijs zijn gestegen met 23 bij het bijzonder onderwijs met 208 bij '>t U. L. O. waren die cijfers resp. 4 en 574 3e. dat de kosten van 't vakonderwijs bij 't openbaar onderwijs daalde met 10 bij 't bijzonder steeg met 100 voor 't U. L. O ste gen beide met resp. 1 en 192 Dat het aantal kleine scholen bij 't openbaar onderwijs grooter is dan bij het bijzonder on derwijs hébben wij nooit ontkendmaar vele bloeiende openbare scholen zijn verschrompeld en1 dus duur gemaakt door den bouw van de vele „soorten" christelijke scholen. Elke leer ling, die 't openbaar onderwijs verlaat en de bijzondere school gaat bezoeken, kost meer geld, omdat het openbaar onderwijs nu eenmaal den norm aangeeft. Een groote, dus goedkoo- pere, openbare school maakt ook het bijzonder onderwijs goedkooper't omgekeerde geldt eveneens. De bouw van de nieuwe Herv. „chr." school te Middelharnis had volgens u toch ook geen ander doel dan de bloeiende openbare school den nekslag toe te brengen, dus duur te maken. Verheven doel, voorwaar! Slechts 16 leer lingen echter heeft de op'eribare school verloren. (En hoveel de beide christelijke scholen En voor die 16 leerlingen wordt de gemeente kas aangesproken voor bijkans een halve ton. (Voor die anderen had de bouw immers geen doel Van „legenden" spreekt u. Informeer u eens in Ootmarsum, Groede, Hoogeveen, Hoogkerk, Nootdorp, Jubbega, Pijnacker, enz. enz. enz. Betrouwbare gegevens kunt u ook bij mij be komen. Iets nieuws behoeven WIJ nog niet te verzinnen, het oude is nog ruimschoots vol doende. Met dank vóór de plaatsing, Hoogachtend. Uw dw. S. J. RIENKS. Sommelsdijk, 23 Mei 1931. Hetgeen de heer Rienks hier zegt, doet niets ter zake. Hij tast de cijfers en de conclusies van den heer Dienske niet aan. Het ging er ditmaal niet over wat er in de kleine plaatsjes gebeurt (waar ook nog wel een en ander over te zeggen zou zijn) maar hoe het gesteld is in Amsterdam. En het ging daar niet over leeg halen van oude openbare scholen, maar over nieuwbouw van openbare en bijzondere scholen. Daarbij bleek, dat de openbare scholen slechts met 1700 leerlingen toenamen en de bijzondere in dezelfde periode met 6700. Ondanks dit stelde de Raad voor den bouw van openbare scholen een bedrag van circa 7 millioen en voor bijzondere scholen 3,2 millioen beschikbaar. En met de exploitatie-kosten ging het daar naar dezelfde verhoudingPer leerling is het bijzonder lager onderwijs in Amsterdam 12.96 goedkooper en het bijzonder U.L.O. onderwijs 23.49. Dit zit 'm in Amsterdam niet in het „verschrompelen" van de openbare scholen, want de schoolstrijd in den zin van het Christenkind brengen op de Christelijke school is daar al lang uitgestreden, iets wat op Flakkee nog niet het geval is. REDACTIE. f bericht, dat zij zonder letsel geland waren op den Gurglgletcher in Tirol. Dit bericht luidde Woensdagavond om 22 uur is de ballon, waarmede prof. Pdccard en zijn assistent ing. Kipfer wetenschappelijke onderzoekingen in de stratosfeer hebben ondernomen, op den Gurgl gletscher in Tirol op een hoogte van 2500 M. geland. Donderdagmiddag heeft de reddingsexpeditie uit Meran den ballon bereikt, terwijl korten tijd later ook de expeditie uit Innsbruck de geredden aantrof. Prof. Piccard deelde mede, dat hij met zijn ballon een hoogte van 16.000 M. had bereikt. Een telegram aan mevrouw Piccard. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldde Donderdagavond nader De eerste telegrammen uit Meran en Berlijn Donderdag in den loop van dén middag alhier ontvangen en meldend, dat prof. Piccard en zijn assistent ingenieur Kipfer op een gletscher van den Gurgler in Tirol waren geland, hebben een eind gemaakt aan de ongerustheid omtrent het lot der luchtvaarders, waarin zoovelen in de Belgische hoofdstad sedert Woensdag verkeer den. Een ander telegram, dat om half 5 mevrouw Piccar dalhier bereikte, nam allen twijfel weg omtrent de juistheid van de eerste berichten. Dit telegram 'luidde als volgt Na lange 'en lastige reis zijn Kipfer en ik geland hebben gewenschte hoogte bereikt hartelijk. Piccard. Met groote belangstelling wachtte het publiek op de avondbladen, die nog enkele nadere be richten omtrent het slagen van deze avontuur lijke ondernéming brachten. Den heelen avond door was het door prof. Piccard behaalde suc ces het onderwerp van de meeste gesprekken op straat, in de trams en in de koffiehuizen. In goeden welstand aangetroffen. Een Wolff-bericht uit Soelden dn het Oetzdal meldde Donderdagavond Over het vinden van den ballon van prof. Piccard wordt nog het volgende bekend De hoteleigenaar Gruener en twee begeleiders, die Donderdagmorgen om 8 uur uit Obergurgl waren vertrokken, bereikten 's middags om half drie den ballon op den Gurglgletscher. Een van de drie mannen begaf zich, daar men de luchtvaarders niet zag, naar den gondel, die in een spleet hing. Hier trof hij de 'beide mannen aan, die verklaarden dat zij in welstand ver keerden. Hij gaf hun levensmiddelen, maar zij hadden' zelf ook nog wat voedsel overgehouden. Prof. Piccard en zijn assistent verklaarden, dat zij den nacht in den gondel hadden doorgebracht. Om 5 uur '9 middags is prof. Piccard te Obergurgl aangekomen. Een afdeeling Oosten- rijksche Alpenjagers is te SoSelden aangekomen en gaat nog heden, vergezeld van gendarmerie naar de plaats, waar de ballon zich bevindt. Zij zullen het gevaarte bergen en naar het dal breng'en. Dadelijk nadat Piccard te Obergurgl was aan gekomen heeft hij een aantal telegrammen ver zonden, waarin hij het verloop van zijn tocht uiteenzette. Bij den tocht in de stratosfeer is de gewenschte hoogte bereikt. De opstijging was zeer moeilijk en de landing gelukte, hoewel de gondel betrekkelijk hard tegen1 den grond stootte. De Riedinger Ballonfabriek te Augsburg heeft het volgende telegram van prof. Piccard ont vangen Ober Gurgl. Goed aangekomen ballon ge land om 21 uur Gross Gurglgletscher Ballon voortreffelijk heeft volkomen voldaan, hij kon zelfs niet eerder tot dalen gebracht worden Zal voorloopig te Ober Gurgl blijven, tot 't noodige opruimingswerk verricht is Piccard Bijzonderheden over den tocht Omtrent den tocht van prof. Piccard en zijn assistent Kipfer wordt nog het volgende ver nomen Prof. Piccard is Woensdag overdag niet ge daald en heeft zich zooveel mogelijk op een hoogte van 5000 a 6000 M. bewogen. Om te landen moest hij het invallen van den avond afwachten. Nadat Piccard een hoogte van 16.000 M. bereikt had1, is hij alvorens te landen nog 14 uren in de lucht geweest. Hij was tot landen gedwongen, aangezien de ballon in de richting van den Ortler dreef en de vrees bestond, dat hij deze niet zou kunnen passeeren. Toen de landingsmanoeuvre gelukt was, bleef prof. Pic card met zijn assistent in den gondel, aangezien zij zich bij nacht niet konden oriënteeren. Des morgens, bij het aanbreken van den dag, zagen zij de plaats Gurgl onder zich liggen. Prof. Pdccard heeft zijn voldoening geuit over de resultaten, welke zijn expeditie heeft opge leverd. Hij 'en zijn metgezel ing. Kipfer waren bij aankomst vermoeid, daar zij gedurende 48 uren niet geslapen hadden. Zij hebben waar nemingen gedaan, die van zeer veel belang zijn, doch waarvan de uitwerking uit den aard der zaak geruimen tijd in beslag zal nemen. Zij zullen nog twee a drie dagen te Obergurgl blijven. De belangstelling voor het experiment, dat de beide onderzoekers ondernomen hebben, is in geheel Europa buitengewoon groot. De re dactie van de Innsbrucker Nachrichten werd Donderdagmiddag uit al van landen, ook buiten Europa, opgebeld om nadere inlichtingen om trent het verloop van den tocht. Tallooze internationale journalisten zijn on derweg naar Innsbruck of zijn daar reeds aan gekomen. Wolff meldde Donderdagavond nog uit Inns bruck Prof. Piccard en zijn begeleider zijn heden morgen met de expeditie, die hen gevonden had, te Obergurgl aangekomen. Piccard verklaarde den leider van deze ex peditie, dat hij zeer tevreden was over de re sultaten van den tocht. Het was een heerlijke tocht geweest. Voortdurend had hij den ballon in de hand gehad. De stijgkracht van den ballon was overdag zoo groot, dat hij pas bij het val len van den avond kon landen. De landing was op een gletscher vlot verloopen. Na de landing was het te laat om nog naar een bewoond oord te gaan en daarom hadden de belde mannen den nacht in den gondel doorgebracht. Toen de morgen aanbrak waren ze op weg gegaan naar het ten Noorden van de landingsplaats ge legen Obergurgl. Onderweg waren ze a° red ding-expeditie tegengekomen. Prof. Piccard was verwonderd, dat men hem gewond of dood had gewaand. Ten aanzien van de wetenschappelijke resul taten van den tocht verklaarde Piccard, dat het hem gelukt was met behulp van zijn instrumen ten belangrijke metingen te doen. De dag was voor de waarnemingen buitengewoon gunstig geweest. Prof. Pdccard sprak de hoop uit, dat hij reeds spoedig de resultaten van zijn onder zoekingen zou kunnen publiceeren. De instru menten, die onbeschadigd zijn, werden reeds gedemonteerd. Zij zullen naar Obergurgl ge bracht worden, waarheen ook het omhulsel van den ballon wordt vervoerd. De landingsmogelijkheid, Op de vraag, waarom zij niet van de uit stekende landingsmogelijkheden in Opper Beie ren in het Inndal, in het bijzonder te Innsbruck, gebruik gemaakt hadden, verklaarde Piccard, dat het niet mogelijk was geweest het ventiel open te trekken. Anders zou hij zonder twijfel tegen 11' uur 's morgens in het dal van de Lech geland zijn, waar hij den goede landingsplaats had vastgesteld. De signalen van het vliegveld Innsbruck hebben de luchtvaarders in het ge heel niet gezien, zoodat ook daar de landing niet heeft plaats gehad. Pas tegen dén avond was het mogelijk tot landing over te gaan. Vol gens Piccards aanteekeningen geschiedde deze om 20. 52 uur. Tegen dezen tijd was het mo gelijk, nadat de drukin den gondel door het uitlaten van zuurstof aan de buitenlucht gelijk was gemaakt, de mangaten te openen. De temperatuur in de stratosfeer bedroeg bui ten den gondel 55 a 60 gr. onder 0. Binnen in den gondel heerschte tengevolge, van de bestra ling door de zon een vrij hooge temperatuur, soms 41 gr. onder 0. Door de tweede flesch zuurstof gered. Van buitengewoon belang voor het gelukken van den tocht was de juist gebleken' maatregel van den onderzoeker geweest om, niet zooals hem aangeraden was, slechts één zuurstofflesch, doch den dubbelen voorraad mede te nemen. Prof. Piccard zei: Ik tref voor alle belangrijke ondernemingen voorzorgsmaatregelen en heb daarom 2 zuurstoftoestellen medegenomen, hoe wel de fabriek me met absolute zekerheid had medegedeeld, dat het zuurstoftoestel volkomen betrouwbaar functionneerde. Dat wij twee toe stellen hebben medegenomen, heeft ons zonder twijfel gered. Want wij hadden bij de landing nog slechts voor 1 uur zuurstof. De landing is vlot van stapel geloopen. De gondel stootte eenige malen op den grond, maar daarop kwam de ballon snel tot stilstand. Bij de landing was er nog 350 KG. ballast aan boord, dus veel meer dan berekend was. We hadden, zei prof. Piccard, echter niet kunnen riskeeren, groote hoeveelheden ballast uit te werpen, daar we dan weer omhoog zouden zijn gegaan en we wilden wegens het afnemen van den zuurstofvoorraad zoo snel mogelijk lan den. Pas op het laatste oogenblik gooiden we veel balalst uit, om het te krachtig tegen den grond stooten te vermijden. EEN MUUR INGESTORT, Vier doodcn. Men meldt uit Berlijn Te Greifswald is op den eersten Pinksterdag een tragisch ongeval gebeurd. De socialistische sportvereeniging Fichte gaf een groot sportfeest, waaraan ook tel van Berlijnsche gasten deel namen. Zij zaten Zondagochtend in den tuin van het gebouw der vakvereenigimg aan het ontbijt toen plotseling e'en tien meter lange en vier meter hooge muur, die den tuin omgaf, instortte. Ongeveer dertig personen werden on der het puin begraven. De overigen, ondersteund door de brandweer, begonnen onmiddellijk met het bevrijden van de slachtoffers. Vier hunner, n.l. drie arbeiders en een tienjarig meisje, allen uit Berlijn, waren echter op slag dood, terwijl negen anderen, waaronder verscheidene kinde ren, zeer zwaar werden gewond; een .paar hun ner bevinden zich in levensgevaar. Vijftien per sonen liepen lichte verwondingen op. Uit 'het onderzoek is reeds gebleken, dat de omgevallen muur geen vaste fundamenten1 had en op moe rasgrond was gebouwd. De talrijke vrachtauto's, die voordurend voorbij het gebouw reden, had den aan den muur aan het wankelen gebracht. DRIE MEISJES VERDRONKEN. In het Obermeer bij Glarus (Zwitserland) zijn Maandag drie zusters van 15, 16 en 17 jaar verdronken. De beide oudste meisjes zijn n.l. ■bij de pogingen om het jongste zusje te reddén in de golven verdwenen. MOTORBOOT OP HET VIERWOUD- STEDENMEER GEZONKEN. Vier doodlen, Tusschen St. Niklaus en Luzern (Zwitser land) is Maandag een motorboot, waarin zich zes personen bevonden1, op het Vierwoudsteden- meer vol water geloopen. Op het hulpgeroep van de inzittenden begaven andere booten zich naar het zinkende vaartuig. Drie der opvarenden werden bewusteloos aan wal gebracht; slechts bij twee hunner slaagde m'en er in, de levens geesten weer op te wekken. De lijken der drie anderen zijn nog niet gevonden. VEERPONT GEZONKEN. Elf personen verdronken. Uit Krakau wordt gemeld Een te zwaar geladen yeerpont is hier Dins dag kort na 'het vertrek gezonken, waarbij elf personen in de golven omkwamen. JAPANSCHE TREILER OMGESLAGEN. 20 vermisten. Uit Tokio wordt gemeld, dat Maandag op 64 K.M. van Jokohama een tredler is omge slagen. Er zijn 20 vermisten. DE KLEERMAKERS VAN SANTANDER. Te Santander is gevochten tusschen de ar beiders- 'en werkgevers-kleermakers. Veertien personen zijn gewond. ONDERZEEBOOT VERGAAN, De Russische onderzeeboot IX van de Oost- zeevloot is 22 dezer bij een oefening in de Fin- sche Golf niet meer boven gekomen. Twee vliegtuigen, die op onderzoek uitgegaan zijn, hebben op de vermoedelijke plaats van het on geluk olievlekken op het water gevonden. Men heeft alle maatregelen genomen om het schip te lichten, maar dit wordt bemoeilijkt door de diepte van het water, die ter plaatse een twee a driehonderd1 meter bedraagt. DE TARWEWET. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar wij vernemen zal de rijksaccountant M. de Bloeme worden belast met de controle i in verband met de uitvoering van de Tarwe- 1 wet 1931. Naar aanleiding van de in enkele bladen ver schenen berichten omtrent een te verwachten bloemprijsverhooging met 6 per 100 kg. in verband met een aan de importeurs van tarwe bloem te verleenen tegemoetkoming, welke on geveer 3.600.000 per jaar zou eiscben, ver nemen wij, dat deze cijfers volkomen uit de lucht zijn gegrepen en de daardoor zoowel bij de verbruikers als bij de industrie verwekte on gerustheid op ge'en enkele reëele basis berust. De plannen omtrent de tegenover de bedoelde importeurs aan te nemen houding zijn nog niet vastgesteld en alle berichten daaromtrent zijn dus praematuur. Maar vast staat, dat niemand ter verantwoordelijken plaatse aan een derge lijke verhooging, als waarvan deze berichten gewagen, denkt. Toen heb ik het woord gekregen en de redevoering gehouden, die deze menschen van mij verwachtten 'en die recht kwam uit mijn hart, zonder door het nuchtere verstand te zijn gecontroleerd. Ik miste, zoo als ik reeds zeide, in die dagen een rem en liet mij, iets wat, ik geef het toe, den politicus niet mag overkomen door de grootheid van het oogenblik en door de geest drift van mijn kameraden voor mij meeslepen. Wanneer de leider zelf de rem over eigen persoon verliest, hoe zou men dan nog kunnen verwachten dat de leiding een rem houdt over het revolutionaire volk. Wie geen communis me wil, moet geen sociaaldemocraat worden, want op de eerste stap volgt noodwendig de tweede. ■Het communisme is niet de „carricatuur", maar de creatuur der sociaal-democratie. Voorts leze mén „Uitkijk" in dit blad die dezën keer hetzelfde onderwerp bespreekt. REDACTIE. Geachte Redactie 1 Uw artikel „Duur onderwijs" naar aanleiding van hetgeen de heeren Dienkske c.s. hebben ge,- Dubliceerd over onderwijskosten in Amsterdam, wekt bij het lezend publiek verkeerde opvat tingen ten opzichte van het openbaar onderwijs aldaar. Ik zou een kolom of acht noodig heb ben om dit aan te toonen, en zooveel ruimte kan ik van uw blad niet vergen. Feiten zijn echter le. dat de kosten van 't Bijzonder onderwijs LASTER Laster schuifelt, sloopt en wondt Kronkelt zich voor veler voet. Die het treft, die houdt zijn mond, Tot zoolang de laster woedt. Laster-blaam of leugentaal Zonder meer, is 't maar een vlek, Die ieder eens of meermaal Treffen kan, als vuile vlek. Nu zulke modderspatten, Die laat men stille drogen. Dan kan men 't kleed bevatten En wrijf dan naar vermogen. Ouddorp. A. PADMOS. De Belg Prof. Piccard en de Duitsche ing. Kipfer, hebben Dinsdag een ballontocbt onder nomen, met het doel wetenschappelijke waar nemingen te doen in de stratosfeer. Men is bij dezen tocht gestegen tot een hoogte van 16000 Meter. De opstijging had plaats in Augsburg. De ballon bereikte snel een enorme hoogte, zoodat hij spoedig uit het gezicht verdween. Daar berichten van de reizigers uitbleven, vreesde men Woensdag, dat de luchtreizigers omgekam'en waren. Maar Donderdag kwam het daar zijn chauffeur-huisknecht een jas binnen bracht. Heino liep met groote stappen den man voor bij, zonder te groeten. Zijn gelaat was nog steeds verwrongen. In de hall ontmoette hij de eigenares van het pension, die ook al een verwijt in haar oogen had, naar hij meende. „Hoe is het vroeg hij met schorre stem. „Ik kan u niet vleien met een ijdele hoop, mijnheer. De dokter heeft de jonge mevrouw opgegeven." Mete'en liep zij door. Zij wist van mevrouw Salomons iets van de verhouding tusschen man en vrouw. Dat moest wel, want het was haar natuurlijk opgevallen, dat de man zoo hoogst zelden kwam, niettegenstaande zijn vrouw naar hem verlangde. Zij haatte hem, die nu in angst in de hall stond. En daarom verdween zij. Heino lette er niet op. Hij kende den weg in het huis en bevond zich spoedig in 'het slaap vertrek van zijn vrouw, waar zijn schoonouders en zijn zwager Egbert zich bevonden, staande bij het ledikant, waar Gretha lag te worstelen mét den dood. Juist, toen hij binnentrad, boog mevrouw Sa- lomons zich over haar dochter en Heino hoorde haar zeggen: ,Ja, Heino is ook gewaarschuwd. Hij zal er wel spoedig zijn." ,Hier is Heino", zeide mijnheer Salomons, die nauwelijks spreken kon. Over het laken-bleeke gelaat van Gretha, dat in die 'enkele maanden1 onherkenbaar veranderd was, gleed een glimlach. En toen wenkte ze met de hand: allen moesten het vertrek verlaten, alleen Heino mocht blijven. Schoorvoetend voldeden de anderen aan den stillen wenk. Zij deden het met tegenzin, want zij vonden, dat Heino het in geen enkel opzicht verdiénd had, zóó onderscheidend behandeld te worden. Alleen omdat Gretha het zoo dringend had verzocht, 'had mevrouw Salomons Heino getelegrafeerd. Wat haar betrof, had zij hem voor een voldongen fedt willen plaatsen. Hij was voor de Salomons dood Het was hen echter niet mogelijk, het ver zoek van Gretha, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, af te slaan. En dus ver lieten zij, zij het met grooten tegenzin, het vertrek. Eerst toen zij vertrokken waren, richtte de stervende het oog op Heino, die nog geen woord had kunnen zeggen én daar stond, vol pij nigend zelfverwijt. Hij zag, dat Gretha fluisterde. Hij verstond het niét. En daarom boog hij zich over haar, opvangend nog de woorden: sterven, 't Geeft niet. 't Is beter zoo. Je hebt mij verwaar loosd. Je hadt mij niet lief. Ik jou wel. Je hebt mij getrouwd om mijn geld. Soms heb ik je de laatste maanden gehaat. Nu niet meer. Ik kan je alles vergeven, ik weet -niet, hoe het komt. Vader en moeder vergeven je het nooit. Nooit, versta je Ik doe het wel. Want 'k had en 'k heb je lief. Ik ben blij, dat je nog gekomen bent. Want dat moest ik je nog zeggen. Wil je mij nog één kus geven Heino sprak niet. Hij kon het niet. Want de fluisterend gesproken woorden grepen hem geweldig aan. Zij werden in zijn hoofd geha merd. En daartusschen door klonk tergend- scherp de stem: „Moordenaar van je vrouw Hij voldeed aan haar verzoek en kuste haar, niet goed wétend wat hij deed. Hij verkeerde in een droomtoestand Toen terugkeerend tot het besef van de werkelijkheid, bemerkte hij, dat zijn uitgeteerde vrouw den laatsten adem had uitgeblazen Ijlings liep hij naar de deur, wenkte „Gestorven", zei mijnheer Salomons met een stokkende stem. Dan wendde hij zich zwijgend tot Heino en zag deze aan met e'en vernietigenden blik. Deze kon dien blik niet doorstaan, wendde het hoofd af ensnikte. Hij wist niet, wat hij deed. Hij was óp van de emotie, dood-óp van het felle zelfverwijt, dat hem geen moment losliet. „Je kunt je tranen wel sparen", zeide de koopman, buiten zichzelf. ,,J ij hebt Gretha vermoord. Wij meenden, dat je een rechtschapen man waart. Je bent een fielt, een schurk. Als je nog een greintje zelfrespect hebt, verlaat je deze kamer en dit huis." Toen sloop Heino weg. Als een 'hond, die een verdiend pak slaag heeft gekregen Hij strompelde naar buiten, naar de taxi, die nog steeds wachtte. „Terug naar Amsterdam", hakkelde hij, val lend in de kussens. De chauffeur voldeed aan het bevel, hoewel hij er niets van begreep, want de chauffeur van de familie Salomons had hem verteld, dat de vrouw van zijn passagier op sterven lag. Hij had er, filosofeerde hij dan, niet mee te maken. Elk mensch moest zijn eigen boontjes maar doppen. En de auto snorde terug naar Amsterdam. Heino dook in de kussens. Volkomen gesla gen. Gelijk aan een wrak. Hij had geen moed meer. Hij had ook geen gedachten meer. Hij wënschte dood te zijn. En hij h ui v e r d e, als dat denkbeeld in hem opkwam. Tot bezinning kwam hij eerst, toen hij weer door Amsterdams straten reed. Op de vraag van den chauffeur, waarheen hij gebracht worden moest, kon hij opgeven het adres van zijn kamers, die hij onmiddellijk had betrokken, na dat Gretha vertrokken was. Enkele weken na de begrafenis kwam de slag, dien Heino gevreesd had. In zooverre kwam hij dus niet onverwachts. Maar dat veranderde niets aan het feit, dat hij een geruïneerd man was. In korte, zakelijke woorden deelde Salomons Heino had sinds den dag der begrafenis, waarop de familie hem geduld had, alleen om geen opspraak te maken, niemand van de Sa- lomons meer gezien hem mede, dat voortaan alle relaties verbroken zouden zijn, daar de familie hem als haar onwaardig beschouwde en hem den dood van Gretha zou blijvén wijten. Uit dat besluit volgde natuurlijk, zoo betoogde het schrijven verder, dat ook de financieele re latie verbroken werd. Zes weken na dato ver langde de heer Salomons het kapitaal terug, dat hij in de zaak van 'Heino had gestoken. Dat was alles. Maar het beteekende, naar hij meende, voor Heino den volslagen onder gang In de enkele weken sinds het sterven van Gretha, dat hem machtig had aangegrepen, was hij sterk vermagerd. Hij kon met geen mogelijk heid eten en gansche nachten lag hij klaar wak ker, al maar piekerend. Hij voelde, dat hij anders worden moest, maar hij wist niet hoe. En dan sprong hij midden in den nacht uit het bed, knipte het licht op en1cijferde. Om natuurlijk steeds tot hetzelfde resultaat te komen: hij was een volslagen geruïneerd man; wanneer hij huis en zaak verkocht, zou hij niet voldoende hebben om Salomons te betalen. En hij was nog duizenden aan Saalinck schuldig Ja, overlegde hij, twee uitwegen waren er nog. Met Saalinck gaan praten, hem den toe stand precies vertellen, hem smeeken, wat ge duld te hebben en in dien tussch'entijd een1 gokje wagen. Misschien was het geluk hem gunstig. En dan was het afgeloopen met dat specu- leeren. Hij overwoog dien weg. Maar hij deinsde er voor terug. Hij had een innigen afkeer van spe- culeeren gekregen. Hij ging het als zonde zien. En toen hij het zóó zag, grimlachte hij. Wat had hij, die God den rug had toegekeerd, met zonde te maken 't Was vreemd, dacht hij, dat hij over zonde dacht. Was dat de stem in zijn binnenste, die hij maar niet tot rust brengen kon Die hem steeds aanklaagde !en hem zeide: „Het is nog niet tè laat, Heerema. Luister thans naar de roepstem van God en sla de verzenen niet tegen de prikkels. Doe boete. Keer als een berouwvol zondaar tot Hem weer. Je weet, dat Zijn liefde groot is en dat je zonden vergeven zullen worden, als je oprecht tot Hem vlucht. Doe dat. Begin een ander leven, al zul je dan ook steeds moeten dragen de gevolgen van je misstappen. Aanvankelijk had Heino die stemmen van zijn geweten met kracht teruggedrongen1. Hij wilde die niet hooren. Hij had immers bewust én moed willig God vaarwel gezegd Maar hij had die houding niet kunnen vol houden. Want hij ging, eerst tegen zijn zin en daarna met genot, luisteren naar de vermanende stemmen, die hem liefelijk klonken en hem, zij het voor een wijle, eenige rust schonken. Vandaar, dat hij steeds meer afkeer kreeg van de overweging, om door een nieuwe spe culatie, alles op haren en snaren te zetten. Vandaar, dat hij inéénkromp van angst en vrees, als hij den tweeden uitweg overwoog: bij een mislukking van die speculatie den dood zoeken. Hij kon dat ook onmiddellijk doen. Dan was hij immers van alles af Heino overwoog het denkbeeld niet lang. Hij zou het niet doen. Want hij wis t, dat het dan niet afgeloopen was. „Het is den mensch gezet, éénmaal te sterven en daarna het oor- de e 1." Hij wist het immers Hij was er in opgevoed. Gretha was heel rustig gestorven. Het ontwaken zou vreeselijk zijn geweest. Zij had geleefd zonder God in de wereld. Zij had gemeend, dat het sterven een verlossing was. Maar hij wist beter. Als hij zóó leven bleef, dan zou het hem eenmaal tegénklinken: „Ga weg van Mij, Ik heb u nooit gekend; gij hebt niet willen hooren, toen Ik kwam met Mijn roepstemmen tot bekeering". En hij zou komen in de buitenste duisternis, waar weening is en knersimg der tanden. Dat overwoog hij in de slapelooze nachten. Dat werd in zijn ziel gehamerd. En hij lui s- terde. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 4