Kerk en School. Ingezonden. Binnenland. Buitenland. GROOTE AARDBEVING IN KAUKASIE. Ingezonden Stukken. materieele schade. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De korenmolenaar K. kreeg een dusdanigen slag tegen zijn hand van den slinger van een vrachtauto, dat zijn pols brak. Geneeskundige hulp was noodzakelijk, en een zoontje van den landbouwer J. S. werd zoodanig door een vrachtauto aangereden, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Naar men ver neemt treft de autobestuurder geen schuld, om dat het ventje van achter een boerenwagen onder de auto liep. Tot hoofd der school voor lager land bouwonderwijs alhier is benoemd de heer M. B. Smits, gedelegeerde van de Nederlandsche Re geering bij het Internationaal Landbouwinstituut •te Rome, oud-leeraar aan de Rijkslandbouw- winterschool te Goes. MIDDELHARNIS. Woensdag werd het 8- jarig zoontje van C. van Eek door een boeren wagen, geladen met aardappelen, overreden. Zijn been werd ernstig gekneusd. Geneeskundige hulp was direct noodig. Tegen den koopman J. K. uit Stad aan 't Haringvliet is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. Voor den nieuwen huishoud- en naai cursus „Middelharnis-Sommelsdijk", ingesteld door de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, welke deze maand een aanvang hoopt te nemen, hebben zich reeds 20 meisjes opgegeven. De stemming voor leden van den Ge meenteraad is door B. en W. voor deze ge meente bepaald op Woensdag 10 Juni a.s. Loop der bevolking over de maand April. Vertrokken: M. van Wijk naar Steenbergen, J. Hoolboom naar Rotterdam, A. Krijtenberg naar Sommelsdijk, L. Knape naar Medemblik, H. de Haan naar Rotterdam, A. H. H. Satters naar Hazerswoude, G. v. d. Tol naar Ammer- stol, J. Viskil naar Velsen, M. v. d. Gevel naar Bussum, P. Kranse naar 's-Gravenhage, J. v. d. Veer naar Sommelsdijk, J. Knuist naat HjHe- gersberg, A. Breeman naar Rotterdam, P. Kop penaal naar Sommelsdijk, H. J. Gootjes naar Ooltgensplaat, P. Lokker naar Dordrecht, H. Tamboer naar Haarlem, A. T. de Bruin naar Naaldwijk. IngekomenJ. Jongekrijg van Sommelsdijk, H. Kraan van Rotterdam, G. J. Wildeboer van Rotterdam, K. Koningswoud van Rijswijk, A. van 't Geloof van Dirksland, C. P. Stolk van Raamsdonk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ingekomen personen: A. de Boed en gezin van Oude Tonge, Vertrokken: G. Smits naar Mijnsheerenland. De door de A.-R. Partij in te laveren can- didatenlijst voor verkiezing leden van den Ge meenteraad is als volgt samengesteld: J. van Sprang, C. Arensman A.Pz., H. Trommel Jz., J. Wagner, D. Saarloos, A. van Biert Jz., W. P. Jelier, P. G, Diepenhorst, L. van Biert Gz. en M. Koppenaal. DEN BOMMEL. Vervoerd: 985 H.L. aard appelen; 200 H.L. uien en 275 H.L. koepeen. Bij den correspondent der Arbeidsbemid- deling staan 68 werkzoekenden ingeschreven. Gisteren is een aanvang gemaakt met de verharding van den Schaapsweg door de Maat schappij „Wegenbouw" te Utrecht. -- Naar wij vernemen heeft de heer H. van Gent zijn candidatuur voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad niet aangenomen. OOLTGENSPLAAT. B. en W. hebben in gevolge de Hinderwet vergunning verleend aan C, van Maastricht voor het plaatsen van een motor en autogeen laschapparaat. Door de S.D.A.P. zijn voor den Gemeente raad candidaat gesteld: 1. A. Brinkman; 2. L. Hokke Cz.; 3. W. de Vos Jacz.; 4. P. Kreeft; 5. Jac, v. d. Welle. Loop der bevolking. Ingekomen Jacob Koppenaal van Oud-Beijer- land, Arend Jan van Nieuwenhuijzen van Dor drecht, Bernardus Koopen van Lisse, Maria Johanna Gootjes van Middelharnis. Vertrokken Arend van Nimwegen naar Slie- drecht, Adrianus Huijsmans en gezin naar Cas- triciun, Petrus Ypelaar naar 's-Gravenzande, Jacob Oudzegel en gezin naar Den Bommel, Wilhelmina Dekkers naar 's-Gravenhage; Lijntje Adriaantje van Putten naar Middelharnis, Jan van Nieuwaal naar Zwijndrecht. OUDE TONGE. Door de S. G. P., alhier, is de volgende candidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezing ingediend: 1, W. M. Fase; 2. G. Jonker; 3. M. Kamerling; 4. P. de Vos Jz. Met ingang van 1 Juni is tot Dijkgraaf van de „Dijkring Flakkee" benoemd de heer G. C. van Schouwen alhier. A. K. kreeg een zoodanigen klap van een paard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij zijn werk moest staken. - In de j.l. gehouden raadsvergadering is besloten, behoudens goedkeuring, een gedeelte van de haven, dat de scheepvaart belemmerd door haar kromme ligging, recht te maken, wat een uitkomst voor de heerschende werkloosheid zou zijn. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling staan een 150-tal werkzoekenden inge schreven. NIEUWE TONGE. A.s. Maandag zal de uit betaling van Ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren. Prijizen der veldvruchtenuien 0,50, peen 0,70, aardappelen 5.—. Vanaf heden zijn ter gem.-secretarie aan vraagformulieren verkrijgbaar ter bekoming van jachtakten. Kort verslag van de A.R. Kiesvereen. „Eendracht maakt macht" op Woensdag 29 April j.l. n.m. 7 uur in het Weeshuis, Voorzitter de heer J. C. Nieuwenhuijzen. Aanwezig 48 leden. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna hij een hartelijk woord spreekt tot de aanwezigen. Daarna een gedeelte uit Gods Woord gelezen, naar aanleiding uit den Zend brief van den Apostel Paulus 1 Thessalonicen- sen 5. Vervolgens staat spr. stil bij de roeping der A.R. die wij als A.R. dienen te verstaan, vooral in deze dagen van afval. Hoe het socialisme naar voren treedt waaruit de revolutie rondom ons land wordt ingeluid, zoodat de kronen over de straat rollen, waarvan Spanje het voorbeeld geeft. Spr. zet de mislukking van de vlootcon- ferentie nog uiteen, waar in die landen de S.D. A.P. het bewind nogal voert. En daarom komt vrij uit voor uiw partij, brengt dat naar voren tegenover dat brute ongeloof. Komt voor uw partij uit en spreekt vrij uit. Daarna houdt de Secretaris, W. A. v. Alphen een referaat van de bestuursbespreking van 11 April j.l. Alvorens tot stemming voor candidaten voor den Gemeenteraad over te gaan, stelt de heer P. Muije Wz. voor om een aantal namen op de lijst te plaatsen, zoodat dan daaruit gekozen kan worden. Bij die stemming bleek dat er 48 geldige stem men waren en werden de volgende candidaten gekozen No. 1 L, Nelisse (aftredend), No. 2 J. C. Nieuwenhuijze (aftredend), No. 3 G. Verweij, No. 4 W. A. van Alphen Cz., No. 5 C. Broos- hooft, No. 6 M. J. van Driel, No. 7 Adrs. Kie vit, No, 8 L. Dorst, No. 9 A. van Heemst, No. 10 N. Knöps Az. Nadat de candidaten de leden hadden bedankt werd door den heer Muije nog een opmerking gemaakt aangaande de contributie, waarop de voorzitter mededeelde dat dit op dit oogenblik de tijd niet is en vindt het beter het uit te stel len tot den nazomer en nu eens den gegoeden stand te bezoeken. Tot slot gaf de spreker een duidelijk beeld aangaande de belangen die de A. R. gemeente raadsleden voor den werkman in deze tijden van groote werkloosheid behartigen. Doch dat ze het evenwicht van uitgaven en inkomen in de rechte lijn dienen te houden en niet het dwaal spoor wenschen 'te gaan, zooals de roode wet houder te Rotterdam. Ondanks alle waarschu wingen sluit de begrooting daar met een tekort van 66000.-- en de electrische tramweg maat schappij met een verlies van K millioen, zoodat Rotterdam met de handen in 't haar zit. Daar willen de A. R. partijen voor waken. Niemand meer het woord verlangende wordt de geanimeerde vergadering met dankgebed ge sloten. Loop der bevolkingIngekomenM. Kie vit en gezin van Rotterdam, L. Auperlee van Sommelsdijk, S. J. C. Versprille van Aarden burg, J. Quist van Bruinisse. Vertrokken W. Hanenberg naar Gravenzande, G. Camphens naar Sommelsdijk, J. van 't Geloof naar Mid delharnis, M. Baracshai naar Rotterdam, C. A. Tieleman naar Den Haag, T. Brooshooft naar Den Haag en B. Mossel naar Bergschenhoek. DIRKSLAND. Tot wijkverpleegster alhier is benoemd Zr. C. J. Groneman te 's Gravenhage. Verleden week werden van hier vervoerd 1500 H.L. aardappelen, 6400 balen' peen en 100 balen uien. Donderdagavond maakte de muziekver- eeniging „Amicitia" ter gelegenheid van de ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana een rond gang door de gemeente. Dhr. C. J. Geluk alhier heeft onderhands overgenomen de bouwhoeve thans bewoond door den heer D. van Weel te Herkingen'. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de beide landbouwvereenigingen po gingen aan te wenden tot aanschaffing van een erwten- en graansorteeringsmachine in verband met de aflevering der tarwe. MELISSANT. Woensdag viel het dochtertje van J. V. in de sloot aan den beneden Molen dijk. Door toegeschoten hulp werd ize spoedig op het droge gebracht. Met den schrik en een nat pak bracht men haar huiswaarts. Aan C. Struik Lz. is vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan den Binnenweg. Als een bijzonderheid zij gemeld dat in deze gemeente in 7 dagen 4 sterfgevallen voor kwamen. HERKINGEN. A.s. Dinsdag zal ten- hulp- postkantore de uitbetaling der ouderdomsrente plaats hebben. Het door H.H. Ged. Staten der prov, Z. Holland goedgekeurde polderreglement ligt ge durende 1 maand ter inzage ten kantore van den secretaris van 't Waterschap „De dijkring Flakkee". Bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing zullen er een 3 tal lijsten met candidaten zijn, n.l. van de A.R., van de S. G. P. en van de lijst Van Eek-Den Boer. GOEDEREEDE. Het onderzoek van verlof gangers zal plaats hebben te Ouddorp in een der lokalen van de O. L. S. op 3 Juni des v.m. 10 uur. OlIDDORP. Wij hebben iets vergeten in ons verslag over de vergadering van de A. R. kies- vereeniging. Een der leden vroeg hoeveel de kosten waren, verbonden aan het optreden van Dr. Van der Valk Antwoord Alleen de ver blijfskosten het overige is in orde gebracht door vrienden buiten deze gemeente. In een volgende vergadering zal" door het lid M. Akershoek Wz. een onderwerp worden in geleid. Op de voorjaarsveemarkt op heden Don derdag, werden aangevoerd 35 biggen prijzen van 10.tot 13.3 kalveren van 50.^ tot 65.^; 6 graskalveren van 110.— tot 115.Groot hoornvee was er niet. Het mag gezegd worden, dat hier van alles beproefd wordt. Thans, als iets nieuws de teelt van gladiolen en van augurken. SOMMELSDIJK. Tot voorlezer in de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de Heer Abr. Peekstok alhier. Met iDgang van 1 Mei 1931 is aan de Bijzondere Lagere School alhier tot onder» wijzer benoemd de Heer C. van Pijlen van Hazerswoude. Tot notabel der Ned. Ned. Kerk alhier is bij tweede vrije stemming herbenoemd de Heer Abr. Breeman. In de plaats van den Heer T. Buurveld is tot penningmeester van de Zondagsschool benoemd de Heer W. Mijs. Eerstgenoemde heeft vrijwillig zijn functie neergelegd en is gewoon bestuurslid geworden. MIDDELHARNIS. Mej. A. Baart alhier is met ingang van I Mei benoemd tot onder» wijzeres in de nuttige handwerken, aan de Groen van Prinstererschool. Bedankt voor het beroep naar de Ger. Gemeente alhier Ds. Heikoop uit Utrecht. DEN BOMMEL. Voor de school aan de Zuidzijde is een oudercommissie samengesteld. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren C Westerweel, VoorzitterI. Hartog, Secre» retaris G. van den Boogert en Jac. van Zanten. De heer C. Westerweel, hoofd der school no. 2 aan de Zuidzijde, staat op de voor» dracht voor de benoeming van hoofd eener school te 's'Gravenmoer. -* Onze vorige predikant der Ned. Herv. Gem., Ds. G. van der Zee te Wapenveld, heeft het beroep naar de gemeente Vaassen aangenomen. DIRKSLAND. Burgem. en Weth. stellen wegens het vertrek van Mej. Jonker den raad voor tot aanstelling van een boventallige leer» kracht aan de o. 1. school. Zondag zal in de N. H. Kerk alhier de extra maandelyksche collecte voor de kerk worden gehouden. HERKINGEN. Door de meisjesleerl. der handwerkklassen der Herv. School, is aan Mej. Langbroek bij haar vertrek een fraai cadeau aangeboden. Voor de nieuwe cursus op de Herv. School welke D.V. 4 Mei aanvangt, zijn 15 nieuwe leerl. ingeschreven. MELISSANT. Tot Consulent der Herv. Gemeente is benoemd Ds. v. d. Wal uit Dirks» land, in de plaats van Ds. Vlasblom van Oude Tonge. GOEDEREEDE. Om met 4 Mei toegelaten te worden op deO.L. School zijn 18 kinderen aangegeven. OUDDORP. Aan het einde van het leer» jaar hebben 56 leerlingen de Chr. Schooi verlaten, waarvan er 3 naar de Chr. U. L. O. te Middelharnis zullen gaan en 1 naar de Ambachtsschool. Vrijdag 1 Mei worden 63 nieuwe leerlingen toegelaten. EEN BELANGRIJK ONDERDEEL ONZER GODSDIENSTOEFENINGEN. Vol en plechtig ruischen de orgeltonen ons te gen bij het betreden van het Godshuis. Onmid dellijk komen wij in die gewijde stemming, in die rustige gemoedstoestand, wel'ke ons open doet ,zijn voor de woorden die als troost en sterking tot ons zullen worden gesproken. Die tonen, zij klinken zoo vertrouwelijk ons in de oofen, behooren ons toe, passen in onze om geving en kunnen o zoo veel zeggen. Zij vertolken de innerlijke woelingen, strijd •en vrede donker kunnen de accoorden dreunen, zacht ook ruischen door de ruimte. Zóó moet het wezen. Helaas, dikwijls missen we dit schoone, wordt het orgelspel als zeer 'bijkomstig beschouwd. Vaak is het instrument van dien aard, dat de meest bekwame organist zich niet uit kan le ven wat in hem leeft, belemmerd door de ge breken van zijn instrument. Doch het kan ook een andere oorzaak hebben dat deze belangrijke factor in onze eeredienst niet naar waarde tot uiting komt. Dit euvel ds te erger, omdat het verholpen kan worden. Is het instrument slecht, zoo is er geld noodig voor verbetering, meestal een zeer moeilijke omstandigheid. Het is evenwel ook mogelijk, dat de organist niet bij machte is om voldoende zijn mooie, heerlijke doch moeilijke taak -te vervullen. Een harmoniumspeler is geen kerkorganist, kan dit zonder studie nooit worden. Veel gelegenheid om goede organisten te kweeken was er tot heden niet op ons eiland. Zelfstudie was de eenige manier om iets te presteeren en de gemeente was spoedig tevreden Veranderd is dit. De kerkuitzendingfen der radio lieten faooren het onderscheid. Thans echter kan hierin verandering komen. De heer Bernard, misicus te Middelharnis is de zer dagen in het bezit gekomen van een zeer mooi orgel. Het instrument bevat manualen en voetpedaal, is voorzien van een electrische windinstallatie en heeft een pracht dispositie. Zie hier de gelegenheid 'welke wij met warmte aanbevelen. Organisten en zij die in de toekomst als zoodanig naar vor'en moeten treden, kunnen hier een uitnemende opleiding genieten, het vak kundig onderwijs van den heer Bernard is er een 'borg voor. Wij zijn overtuigd dat na verloop van tijd niet alleen in de groote kerkgebouwen, maar ook in de kleinere gemeenten dit belangrijke onder deel onzer godsdienstoefeningen tot in de fi nesse verzorgd zal zijn. LANDARBEIDERSLOONEN OP DE ZEEUWSCHE EN ZÜID-HOLLANDSCHE EILANDEN. In een te Utrecht gehouden gemeenschap pelijke bijeenkomst van de hoofdbesturen van de moderne, r.-k. en chr. landarbeidersbonden, is met teleurstelling en afkeuring kennis genomen van de in een groot deel van de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsch eilanden door de landbou wers voor hunne arbeiders ingevoerde of aan gekondigde loonsverlaging, ondanks de steun maatregelen van regeeringswege voor de tarwe- en suikerbietenteelt. Besloten werd, tegen die verlaging krachtig Stelling te nemen' en verder een audiëntie aan te vragen bij den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, ten einde de regeering in te lichten over de straks in den landbouw in het Zuiden van het land te verwachten moeilijkheden. HONDERDEN DOODEN EN DUIZENDEN DAKLOOZEN. Volgens berichten uit Moskou is de Kauka- sus en Armeinië door een hevige aardbeving getroffen, die honderden menschen heeft gedood en duizenden beroofd van onderdak en goe deren. De eigenlijke haard van de aardbeving ligt in de republiek Nashitsjewan, doch ook in een groot deel van Armenië en in Aserbeidsjan is groote schade aangericht. Alleen in Aserbeidsjan zijn 220 personen gedood en meer dan 200 gewond. Buitengewoon groot is het verlies van vee, waardoor deze Kaukasische 'bergvolken bijzon der hard worden getroffen, omdat dit hun voor naamste bron van inkomsten is. Er heeft zich een paniek van de bevolking meester gemaakt. De plaatselijke sovjets doen al het mogelijke om hulp te bieden, maar kunnen niet alle dak- loozen bergen en beschikken ook niet over vol doende medicijnen en verbandmiddelen. Uit Armenië wordt nog gemeld, dat ruim 700 personen den dood hebben gevonden. 20.000 menschen zijn dakloos geworden. Hun toestand wordt nog moeilijker door het feit, dat het •hard regent. Het Centraal Comité ,van de republiek Georgië hééft een van speciale volmachten voorziene commissie per vliegtuig naar Nachitschewan gezonden om de hulpmaatregelen voor de 'be volking Ite leiden. Te Nachitschewan zijn 60 huizen verwoest. In de steden Gersu en Osch- nubar zijn in totaal 380 huizen vernietigd. Daar in het aardbevingsgebied groot gebrek bestaat aan brood en levensmiddelen, zijn op het sta tion Tiflis 6000 ton graan in beslag genomen en naar heit gebied van de ramp gezonden. Ook de raad van volkscommissarissen van de Sovjet- Unie heeft een hulpactie op touw gezet. In de stad Guoroessy en omgeving zijn 200 personen gedood en 205 gewond; in de stad Sissian en omgeving werden 192 personen ge dood en 600 verwond. Bijna 80 pot. der dorpen zijn in het gebied van Zanguezona vernield. Veel vee ds omgekomen. JAARVERGADERING DER ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECT ONDERZOEK. Op Zaterdag 25 April j.l. werd te Middel burg gehouden de jaarvergadering der Zeeuw- sche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, werd door den penningmeester, den heer H. Pieters, rekening en verantwoording gedaan van de geld middelen over het afgeloopën vereenigingsjaar; de rekening sloot met een1 batig saldo van 10.48. Uit het verslag van de secretaresse, Mej. Dr. Ghijsen, bleek o.m., dat de vereeniging telt 97 werkende leden en 19 begunstigers; een twintigtal medewerkers verleenen bovendien steun bij het dialectonderzoek. Uitgegeven werden dit jaar zes nummers van het Vereenigingsnieuws met dialectlijst; 621 woorden en uitdrukkingen werd hierdoor ge controleerd. De secretaresse bracht dank aan de inzenders en in 't bijzonder aan de niet-officieele woor denboek-commissie voor haar getrouwe opkomst en ijver bij de voorbereiding der dialectlijsten. De inzenders dier lijsten .zijn wel over geheel Zeeland verspreid, doch niet alle deelen zijn nog in voldoende mate vertegenwoordigd. O.a. voor Schouwen en Duiveland zou het aantal inzenders grooter moeten zijn. Dank zij de be moeiingen van leden en bestuursleden ter plaat se hoopt men hier echter binnenkort verbetering 'te zien, evenals op Goeree en Overflakkee. Een lijst van stukken in het archief der vereeniging berustend werd door de secretaresse overgelegd. Bij de voorziening in de bestuursvacatures werden herbenoemd de heer C. Beaudoux, districtsbestuurslid voor Tholen, en Mej. Dr. Ghijsen, eerste secretaresse. Tot tweede secre taresse rwerd gekozen Mej. K. van de Putte te Domburg, in plaats van den heer L. M. van Breen, die wegens drukke werkzaamheden als zoodanig wenschte af te treden. De voorzitter deed mededeeling van de uit komst der besprekingen, door het dagelijksch bestuur gevoerd met den secretaris van het Cen traal Bureau voor Nederlandsche en Friesche Dialecten, welke de mogelijkheid openen voor vruchtbare wisselwerking. Betreffende de uitgave van het Algemeen Zeeuwsch Woordenboek was het dagelijksch bestuur in voorloopig overleg getreden met de Firma C. W. den Boer, die zich tot uitgave •bereid had verklaard, mits een voldoend aantal initeekenaren werd verkregen. Met het rond zen den van een prospectus en proefblad zal te zijner tijd een 'begin worden gemaakt. De ver gadering betuigde zijn instemming met deze plannen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor zitter de vergadering. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie, Misschien zoekt een uwer lezers een rustig en goedkoop plekje voor een of ander geval in zijn omgeving. Mogen wij dan de kansen noemen, die ons bureau aanbiedt Voor alleenstaanden, mannen en vrou ven van eiken stand en elke gezindte is er plaats in vriendelijke gezinsverpleging of in ons eigen »home« in een prachtige streek; voor kinderen in het Kinderhuis te Groes» beek of Zandvoort. Het zou ons een voldoening zijn, indien wij door dit bericht wellicht een leven konden verlichten. Het Dag. Bestuur van de Ned. Centr. voor Pract. Werkverruiming en Hulp verleening. G. VAN ROEKEL, Arnhem, Voorzitter. J. A. VISSCHER, Groesbeek, Secretaris. J. J. BARENDSEN, Nijmegen, Penningm. Officleele openlag van de Ned. Herv. School te Stel lendam en installatie van het personeel. Donderdagavond 6 uur had in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam de officieele opening en de installatie van het onderwijzend personeel plaats, van de Ned. Herv. School, uitgaande van den kerkeraad aldaar. Het kerkgebouw was tamelijk 'bezet, verschei dene personen uit andere dorpen van het eiland hadden door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling doen blijken. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. Ds. A. Dekker, Ned. Herv. predikant te Nieuwe Tonge, consulent dezer gemeente; Ds. C. v. d. Wal, Ned. Herv. predikant te Dirksland, oud- consulent dezer gemeente; de heer Bouman, godsdienstonderwijzer te Stellendam; Ds. Pol- huijs, Ned. Herv. predikant te Stad aan 't Ha ringvliet; de heer Overweel, godsdienstonder wijzer te Herkingen; de heer Van Houdt, hoofd der Chr. school te Herkingen; de heer v, d. Poel, en verschillende onderwijzers, hoofd en perso neel der Chr. School. Ook de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Brielle, de heer Brandsma, was tegenwoordig. De vergadering stond onder leiding van Ds. A. Dekker, consulent dezer gemeente, die liet zingen Ps. 27 7, voorging in gebed en voorlas Hebr. 11 van vers 24 tot 40. Spr. heeltte alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak een inleidend woord naar aanleiding van Hebr. 11 vers 1 en 2: „Het geloof nu is een vaste grond der dingen die men hoopt, en een bewijs der zaken die men niet ziet. Want door hetzelve hebben de ouden getuigenis be komen". Naar aanleiding van deze woorden wees spr. er op, dat de stichting van Chr. scholen en het geven van onderwijs in deze scholen een zaak van geloof en van hoop is. Spr. werkte dit thema breeder uit en bracht dit in verband met de stichting van de Ned. Herv. school te Stellendam. De grondslag van deze school is ook geweest het geloof en de hoop 'en deze hebben niet beschaamd. Spr. uit den wensch, dat dit ook bij het onderwijs, dat in deze school gegeven zal worden aan het zaad der kerk, het richtsnoer zal blijven. Immers dan zal deze school de gemeente van Stellendam tot zegen zijn. Hierop releveerde spr. de historie, welke aan de geboorte van deze school vooraf ging, waarbij spr. als eersite dcitum de kerke- raadsvergadering van 17 April 1929 noemde. Ook deze historie getuigt van veel strijd en tegenwerking. Maar het werk in geloof en met de hoop begonnen, mocht voltooid worden en hedenavond mogen, zij, die de eer.ste stoot tot de stichting van deze school gavet,i, een moei lijken arbeid bekrpond zien. Daarop ging spr. over tot de installatie van het onderwijzend personeel. Spr. richtte zich tot het 'benoemd hoofd, den heer A. van Eek, wees hem op de zware verantwoordelijkheid, die hij op de schouders had genomen en bad hem toe, dat ook hem het geloof en de hoop, waardoor de ouden getuigenis bekomen hadden, niet zal ontbreken. Hierop richtte spr. ook woorden van welkom en bemoediging tot den onderwijzer en de onderwijzeres, die het hoofd aan deze school zullen terzijde staan. Daarop werd op verzoek van den voorzitter het geïnstalleerde personeel door de aanwezigen toegezongen de zegenbede uit Psalm 134. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot den heer W. Bouman, godsdienstonderwijzer te dezer plaatse en tot den plaatselijken kerkeraad, welke het bestuur van deze nieuwe school zal vormen. Na alles, wat er aan het 'tot stand komen van deze school is vooraf gegaan, mag de heer Bouman wel de vader van deze school genoemd worden. Door kwaad gerucht en goed gerucht hield hij ongestoord zijn doel voor oogen en het zal hem een voldoening zijn op dezen dag het resultaat van zijn arbeid te mogen aan schouwen. Hierop deed de voorzitter mededeeling van verschillende ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van het gemeen tebestuur te Stellendam, waarin 'bericht werd, dat aan de ontvangen uitnoodiging om deze ver gadering bij te wonen, door het gemeentebestuur geen gebruik zal worden' gemaakt. Van Mr, Hangelbroek, secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel" was een schrijven ingekomen, waarin hij dank zegt voor de ont vangen uitnoodiging, waarvan hij wegens drukke werkzaamheden geen gebruik zal maken en waarin hij den wensch uitspreekt, dat deze school moge groeien en bloeien en tot zegen van deze gemeente mag zijn, Ds. van Ameide van Ouddorp was eveneens wegens ambtsbezigheden verhinderd, zond zijn gelukwensohen voor de school en hoopt, dat de Heere haar tot een zegen zal stellen. De iheer Spuybroek en de heer Potter, resp. hoofden der Chr. Scholen te Ouddorp en Dirks land, verontschuldigden zich eveneens en uitten hun beste wenschen voor de school. De heer C. v. d. Sluijs, hoofd der Chr. sch. te Numansdorp, kon, daar het aan zijn school juist overgang was, tot zijn leedwezen niet aan wezig zijn, anders zou hij ook gaarne tegen woordig willen zijn bij de installatie als hoofd der nieuwe school van zijn besten vriend', den heer A. van Eek. Met de beste wenschen voor de school en helt onderwijzend personeel, besloot deze zijn schrijven. Van het bestuur van de pas geopende Ned. Herv. School te Middelharnis is eveneens een felicitatiebericht ingekomen. Hierop verkreeg de heer Brandsma, inspecteur ■bij het L. O., het woord, die den kerkeraad ge luk wenschte met deze nieuwe school en in korte trekken uiteenzette de verhouding tusschen in spectie en onderwijs. Spr. wees er op, dat hem wel eens Iter oore was gekomen, dat hij een zeer lastig inspecteur is. Spr. kon hierop antwoorden dat, als hij een school ziet, waar met ijver ge werkt wordt en het onderwijs op peil is, hij zich als een zeer consiliant en meegaand inspecteur betoonen wil, maar wanneer hij met een school ite doen krijgt waar niet gewerkt wordt en het onderwijs dientengevolge te becritiseeren valt, kan hij zich inderdaad als een boos inspecteur openbaren. Maar dat ligt dan niet aan spr. Met nog enkele nuttige wenken voor het onderwijs en het personeel eindigt spr. zijn betoog en verlaat de vergadering, daar hij zich nog naar elders begeven moest. Hierop verkrijgt de heer Bouman, godsdienst onderwijzer alhier, het woord, die spreekt naar aanleiding van Gen. 26 van vers 1820: „As nu Izak wedergekeerd was, groef hij die water putten op, die zij ten tijde zijns vaders Abra hams gegraven, en die de Filistijnen na Abra hams dood toegestopt hadden; en hij noemde hunne namen naar de namen waarmede zijn vader die genoemd had. De knechten Izaks dan groeven in dat dal en zij vonden aldaar eenen put van levend water. En de herders van Gérar twistten met Izaks herders, zeggende: dit water hoort ons toe. Daarom noemde hij den naam van die put Esek, omdat zij met hem gekeven hadden." In deze Schriftwoorden ziet spr. de stichting van een school, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk gemotiveerd. Wat hier in Stellendam is gebeurd, is niet anders dan het uitgraven van de oude putten der vaderen, opdat er weer levend water gevonden mocht worden. Immers was het vroeger toch zoo, dat het onderwijs niet uitging van de ouders of van den Staat, of van particuliere vereenigingen, doch het onderwijs werd verzorgd en in stand gehouden door de kerk. Dit is volgens spr. het ideaal, dat hij ook in Stellendam heeft willen benaderen. Het gaat hier om de putten der vaderen, die wel melt steenen zijn toegestopt, maar welke putten, van al die steenen ontdaan, levend water zullen geven. Spr. werkt dit thema nader uit, waarop hij laat zingen Psalm 78 de verzen 2 en 3. Intusschen werd gecollecteerd. Daarop werd het woord gevoerd door Ds. Polhuijs, als vertegenwoordiger van den Kerke raad en scriba van het Classicaal bestuur. Ds. Van der Wal sprak namens den kerke raad van Dirksland en als oud-consulent van Stellendam. Hierop nam de heer J. van der Poel, hoofd der Chr. school te Sommelsdijk het woord, onder wiens leiding de heer Van Eek, ithans hoofd dezer nieuwe school, gewerkt heeft. De heer v. d. Poel feliciteert dan ook de gemeente met deze nieuwe school en wees er op, dat zij in •den heer Van Eek een goed hoofd zullen krij gen. Een voordeel hierbij is, dat de heer Van Eek zelf Flakkeeënaar is en dus de mentaliteit en de psychologische gesteldheid der Flakkee- sche jeugd goed kan begrijpen. •De heer Van Houdt te Herkingen sprak na mens zijn schoolbestuur en de heer Overweel te Herkingen feliciteerde deze gemeente met haar nieuwe school namens den kerkeraad en het Ned. Herv. Schoolbestuur van Herkingen. Spr. refereerde vervolgens over het weenende kind naar aanleiding van het weenende kindeke, dat de dochter van Farao in het biezen kistje vond. Spr. wees op de geestelijke behoeften van heit kind, dat God aan de ouders heeft toe vertrouwd, opdat het in kennis zou komen met de heilswaarheden, welke te kennen voor tijd en eeuwigheid noodzakelijk zijn. Spr. hoopte, dat deze school hieraan mag dienstbaar gemaakt worden. Ten slotte sprak het benoemd hoofd der sch., de heer Van Eek, die het schoolbestuur dank zei voor het vertrouwen, dat in hem werd ge steld, evenals de sprekers, die waardeerende woorden tot hem hebben gericht. Hierop zette spr. zijn standpunt ten aanzien van het Chr. on derwijs uiteen en hoopte op innige saamwerking met den 'kerkeraad en de ouders der kinderen. Hierop dankte Ds. Dekker voor de opkomst der aanwezigen en de sprekers voor hun harte lijke en onderwijzende woorden en liet als slot het in deze plaats wel toepasselijk Psalmvers zingen, n.l. Ps. 72 4. Hierop eindigde Ds. Van der Wal met dank gebed.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5