voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. De siaifiB ma Antire volutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES No. 3742 ZATERDAG 2 MEI 1931 46STE JAARGANG EERSTE BLAD. Op den Uitkijk. W. BOEKHOVEN ZONEN Deze Courait vetsch^nt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.- bfl vooruitbetaling. BUITENLAND b? vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLLKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. latere. No. 202 - Postbus No, 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die z| beslaan, AdvertentlEn worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. AO© stüikkeö voor «Ie Redactie bestemd, Advertentiën est verdere Administratie franco toe tekenden aan d© Uitjg@v©rs Nu we dedifinitieve uitslag der ver kiezingen weten komen we nog even op het resultaat terug. Wij geven hieronder een staatje, dat een beknopt en duidelijk overzicht geeft van de verkiezingen in alle provinciën: Gelukkig zien wij in de Statenver kiezing een stap in die richting. Alle kleine scheurpartijtjes kwamen slecht of minder slecht uit de bus. Ook de H. G. S. en de S. G. P. hebben weinig oorzaak tot tevzeden- heid. De S. G. P. bleef beneden de Tweede Kamerverkiezing van 1929 en de H. G. S. zelfs beneden de Staten verkiezing van 1927. Wij moeten ook voor dit verschijnsel dankbaar zijn. PARTIJEN. A. R. Partij Chr..Hist. Partij R. K. Staatspartij atk Geref. Partij -tv. Geref. Staatspartij R. K. Volkspartij Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond S. D. A. P Comm. Partij(en) Plattelanders bond Middenstandspartij Dem. Partij Onafhank. Lib. (Hartogh) R. K. Dissedenten Rev. Soc, Partij Lijst-Van Dalsum Andere groepen Totaal Prov Staten» Verkiezing 1927 360,586 343,616 865,889 58,498 29,921 17,793 297,124 180,831 609,690 70,248 36,124 11.926 10,926 9,216 44,948 2,948,333 Tweede Kamerverk. 1929 391,832 354,548 1001,589 76,709 35,931 23.804 249,105 208,079 804,714 67,541 34.805 9,083 21,812 120,863 Prov Staten» Verkiezing 1931 3,379,503 414,130 363,667 996,540 75.240 26,681 21,713 329 345 187,241 749,095 76,887 23,466 20,802 21,659 11,170 2,234 3,270,881 Totaal der Statenzetels 1927 78 73 179 11 2 2 62 42 120 7 10 1 2 1 590 1931 81 71 180 12 1 3 58 36 129 10 2 2 590 Zooals we zien mogen we zeer dank baar zijn met dezen uitslag. De zetelverdeeling mogen we niet als maatstaf aannemen, want deze is eigen lijk meer een samenloop van omstandig- den. De cijfers der verkiezingen geven dan ook een ander beeld, en we zien daar, dat de A.-R. partij bijna de eenige partij is, die met deze verkiezing nog boven het cijfer der Tweede Kamerver kiezing van 1929 uitkwam, terwijl b.v. de S.D.A.P. met een grootere zetel winst belangrijk beneden de Kamerver kiezing bleef. Vernietigend was de stembus-uit spraak voor de Plattelanderspartij van boer Braat. Hij zelf kan in Zuid-Hol land nog niet eens van den kies- deeler, het minimum om gekozen te worden in tweede instantie, behalen. Wij kunnen Zuid-Holland felicitee- ren, dat deze man het veld heeft moeten ruimen. Nooit heeft zijn politiek prachtische vrucht voor de plattelandsbevolking af geworpen. Eer stond hij haar belang in den weg, mede door zijn onparlemen tair optreden, waardoor hij het prestige der Staten neertrok. Wij herinneren slechts aan het schandelijk tooneel van het vorige jaar naar aanleiding van een bezoek van Ged. Staten aan enkele dorpen op Voorne en Putten. Laat ons hopen, dat de belangen- politiek hoe langer hoe meer uit onze volksvertegenwoordiging en bestuurs- college's verdwijnen moge. Een onzer zusterbladen schreef deze week zeer terecht, dat ook sommige gemeenteraden met deze belangenpoli- tiek opgeknapt zijn. Op Flakkee is dat maar al te zeer het geval. De verbrokkeling in de gemeente politiek is op Flakkee onrustbarend. „Volksbelang", „Gemeentebelang", „Wilde partij", doen zich in bijna alle gemeenteraden gelden. Een wilde loot op den stam der even redige vertegenwoordiging, die nooit vrucht draagt en de levenssappen uit het gezonde politieke leven der ge meente trekt. Hoe eer de kiezers die wilde looten afsnijden hoe beter het is. We moeten ook in de gemeentepoli tiek uit het beginsel leven Het bewijst, dat ons Christenvolk langzaam toch gaat inzien, dat scheu- ring van rechts alleen links ten goede 1 kan komen. De groote rechtsché partijen mochten zich niet slechts handhaven, maar over de geheele linie winst boeken. Ons Nederlandsche Christenvolk heeft nog weer verklaard niets van de beginselen van Ongeloof en Revo lutie te willen hebben, maar prijs te stellen op handhaving der Christelijke grondslagen in ons volksleven. Brengen wij God voor deze beslissing dank ONZE PRINSES. Gisteren, dertig April, vierde onze geliefde Prinses Haar twee en twintigsten verjaardag. Ons Christenvolk heeft dien dag met blijd schap gevierd. Wij zijn dankbaar voor de voorrechten, die God de Heere ons volk nog schenken wil boven zoovele andere landen, waar de volken onder de bruisende stroomen van Revolutie en On geloof bedolven wierden en men koningen ver joeg en kronen vernietigde. Onze Prinses mocht in stille rust en gedragen op de handen van de groote meerderheid onzes volks Haar twee en twintigste levensjaar vol tooien. Spare onze God» die Nederland en Oranje nu zoo lang spaarde en sam'enbond, dit Vor stenkind. Haar Koninklijke Moeder werd reeds op acht tienjarigen leeftijd tot het zware regeerambt ge roepen, onze Prinses mag Haar volle levenslen tetijd in onbezorgdheid genieten en zich voor bereiden voor de taak die eens op Haar schou ders zal gelegd worden. Geve onze God ons volk veel gebed voor de jongste telg uit het aloude Oranjehuis. Er blijve het drievoudig snoer God, Neder land en Oranje onverbroken, ook in deze dagen van groeiend verzet tegen alle Gezag en driester dan ooit de banden verbroken en de touwen ver scheurd worden die ons volk vasthouden aan de ordinantiën Gods. DE NED. HERV. SCHOOL TE MID- DELHARN1S. Woensdagavond werd de Ned. Herv. School te Middelharnis officieel geopend. Bij deze gele genheid werden vele goede woorden voor ons Christelijk Onderwijs gesproken. Wij hopen dat deze school aan haar doel zal beantwoorden. Een doel, dat wij hier in zien, dat de bloeien de openbare school in het orthodoxe Middel harnis den nekslag worde toegebracht, en de ouders dien nog beteekenis hechten aan den H. Doop die zij aan hun kind lieten bedienen, zul len gaan beseffen, dat er voor hun kroost geen plaats kan zijn op de school waaruit God en Zijn Woord geweerd werden. Daarop zal gewerkt moeten worden. Wanneer het er practisch op neer komt dat alleen de Weeshuisschool en de Chr. School te Sommelsdijk kinderen aan deze school moeten afstaan, is de Ned. Herv. School een misluk king en kapitaalvernietiging. Er is plaats voor e'en Ned. Herv. School te Middelharnis, maar de stichting hiervan zal moe ten geschieden ten koste van de openbare school. Wij wenschen van harte, dat dit bereikt moge worden. DE WET OP DE GODSLASTERING. Wij lezen in de Pers het volgende ingezon den stuk Wettelijke braafheid. Hoe bijzonder aardig en paedagogisch van de Nederlandsche regeering ons met een re giementje bij te brengen andermans gods dienstige gevoelens niet te kwetsen, ons te leeren netjes te blijven en in onze braafheid te voorzien met behulp van artikel 429. Wat een roerende zorg voor ons welzijn. Hoe tref fend en verheffend de Nederlandsche Maagd een Zondagsschooljuffrouw en wij allen brave kindertjes die nooit meer leelijfee woorden zeg gen. O vlekkeloos volk in hope Wie redi- geeren straks het Algemeen Nederlandsch Fe melwoordenboek Wie de handleiding voor toelaatbare term'en bij driftbuien Ik stel mij na de rantsoeneering van onzen woordenschat twee zeelieden voor op den Dijk „Jandosie, ik sla je op je stippeltje". .Grutje, jemineetje, nou wor ik bang". Laten wij nu ook gaan droogleggen 1 Laten we een uitgebreide en ingrijpende censuur gaan verzinnen Ge zult zien hoeveel beter en oprechter dit volk wordt, als maar eerst de gemeente Zwijndrecht zich over het gehee le land uitstrekt. Maar o Nederlandsche regeering, wat haalt uw wijze hulp en voorzorg uit Onze Lieve Heer hoort ons immers toch vloeken. Stond dat stuk in de Tribune Of in Het Volk We zouden het begrijpen Maar we vonden het in de deftige liberale N. Rott. Crt. Het bloed van ongeloof en Godsdiensthaat kruipt waar bet niet gaan kan. Volkomen wordt hier genegeerd de aanleiding tot het Wetsontwerp. En het is toch zoo langzamerhand wel alge meen bekend geworden, dat het communistisch blad ,De Tribune" een spotprent maakte van God Drieëenig, den Vader in den Hemel en den Zoon aan het kruis en de H. Geest, en dat op een manier die onze pen weigert te beschrij ven1. Zelfs de deftige N. Rott. Crt. stelt haar ko lommen open om een wetsontwerp dat dergelijke Godslastering, waardoor het meerendeel van ons Nederlandsche volk in zijn heiligste gevoelens gekrenkt wordt, strafbaar stelt, belachelijk te maken. Liberalisme, socialisme en communisme zijn looten van één stam. Hoe duidelijk heeft Groen van Prinsterer het ons reeds driekwart eeuw geleden geleerd. Als mijn lezers dit onder de oogen krijgen is het al weer Mei. April is dan voorbij in een oogwenk, als een schaduw. Toch moet ik mijn lezers nog even terug voe ren naar den eersten van deze maand, ik bedoel April. 1 April is een dag van oppassen. Dat weten we allemaal. Klein en groot doen aan de bekende April moppen mee, en ook ditmaal werd menigeen de dupe van den een of anderen grappenmaker, die niet kon nalaten den eersten April eens goed te besteden. Zoo'n Aprilgrap, mag ik wel, zoolang ze e'en onschuldig karakter dragen, mogen we ons op 1 April wel eens vroolijk maken. Zoo hoorde ik van een plaats, waar men in de krant had geschreven dat men een gewel dig groote, onbekende zeevisch had gevangen, van fabelachtige afmetingen. Bij nader onderzoek werd verondersteld dat het een „Parg Lirpa" (men leze dat eens van achter naar voor); was. HET NIEUWSTE PORTRET VAN H. K. H. PRINSES JULIANA naar een teekening van den portretschilder Gabriëlse. Juist op 1 April kwam men van heinde en ver kijken naar dat vreemdsoortige watermonster, dat voorloopig in e'en schuur opgeborgen heette te zijn om later aan de diergaarde af te staan. Natuurlijk maakte men een reis voor niets. Klein en groot doet aan den Aprilmop mee. En als grooten een Aprilgrap in elkaar zetten is het soms een heele uitzoek om de scherts te onderkennen en er niet in te loopen. Dat ondervond eens een bekend drukker die in zijn vakblad de mededeeling vond dat het Rijk een groote bestelling drukwerk zou laten vervaardigen 'en dat ieder kon mededingen en dat den laagsten inschrijver deze geweldige order zou gegund worden. Onze drukker dacht geen oogenblik aan 1 April, maar nam er den geheelen Zondag af om prijsberekeningen te maken en de order in de wacht te sleepen. Men zegt wel eens dat op 's Zondagswerk geen zegen rust. Hier was dat zeker het geval want achteraf kwam hij te weten1, dat hij dank zij 1 April een heelen Zondag voor niets had zitten cijferen Het zou niet moeilijk zijn een paar dozijn goedgeslaagde Aprilgrappen bijeen te verzame len. Maar de aanleiding van dezen brief is een Aprilgrap, die een politieken kant heeft en zóó goed geslaagd is, dat het jammer zou zijn als< niet als mijn lezers er om konden lachen. Het geldt hier de redactie van het commu nistisch blad „De Tribune", die er door het „Drukkersweekblad" op geweldige wijze werd tusschengenomen. Een lezer schreef er het volgende over aan zijn blad „Ook de Tribune slaapt wel eens, en laat zich foppen door „kapitalistische persridders". Dat zal blijken uit de 'volgende mededeeling. Wat zijn zij er in gevlogen, en hoe zullen zij nu teleurgesteld zijn 1 Wij lezen de Tribune niet trouw genoeg om met zekerheid te kunnen zeg gen, dat de redactie haar lezers ook nog op de hoogte heeft gebracht van het dwaze slot van de zaak. Maar het begin en het tweede bedrijf zijn in ieder geval zóó, dat wij er de lezers van deze courant niet onkundig van mogen laten. Er had in het Drukkersweekblad van einde Maart een zeer uitvoerige mededeeling gestaan over een bespreking, die had plaats gehad te Moskou, van vertegenwoordigers van de Sowjet- regeering met een groot aantal buitenlandsche vertegenwoordigers der groote industrie, waartoe ook Nederlanders waren uitgenoodigd. Ten too- neele warén verschenen 62 industrieelen uit Duitschland, 40 uit Engeland, waaronder eeni ge dames, 21 uit Frankrijk en verder 7 uit ons land, enz. Allen gekomen om Russische bestel lingen voor zich te veroveren. Het was wel heel merkwaardig, zoo zei het Drukkersweekblad dat, terwijl alle groote buitenlandsche bladen daaraan groote artikelen wijdden, de hééle Ne derlandsche pers daarover het zwijgen bewaar de. Scherp concurreerend met de buitenlandsche kapitalisten, hadden eenige Nederlandsche fir ma's, zooals Philips en Werkspoor, groote or ders weten te bemachtigen. En speciaal (zoo ging het verhaal dan verder) wisten de Neder landsche drukkerspatroons een order meester te worden in scherpe concurrentie vooial met Duitschland, voor boek- en steendrukleverantie van naar ruwe schatting wel vier millioen gul den. De hoofdschotel daarvan was boekdruk, waarvoor de Nederlanders bereid waren Russi sche letter aan te schaffen, en verder zouden zij dan uit Berlijn zetters aanwerven1 door be middeling van de werknemersbonden of door een advertentie in de Berlijnsche bladen, aangezien daar ter plaatse e'eriige honderden werklooze zetters rondloopen, die perfect Russisch kunnen lezen èn zetten. De drukkerspatroons hoopten nu ook in de toekomst op meer dergelijke order- tjes. Bovendien - en zelfs deze alinea, hoe doorzichtig, ook, werd niet in al haar dwaasheid door de Tribune begrepen bovendien achtte het Drukkersweekblad de kans op de klandizie groot, omdat men in Rusland wel voelde, dat er veel gedaan moest worden ter vermindering van het aantal analfabeten aldaar. En ook was er tot overmaat nog medegedeeld, dat al dit druk werk, zoowel het boekwerk, als het handels drukwerk plano moest worden geleverd, aan gezien zoowel het snijden als het vouwen en brocheeren in de gevangenissen te Moskou zou plaats hebben. Later zou dan wel eens bekend worden gemaakt, misschien op de binnenkort te houden algemeene vergadering, wie die bekwa me Nederlander, lid van het hoofdbestuur, was geweest, die dit alles zoo netjes „voor mekaar" had weten te krijgen. Zooveel, en nog veel meer, stond er in 'het officieel orgaan van de drukkers van 28 Maart j.l. Allerlei menschen zijn er in gevloc/en, maar geen zoo radicaal als de Tribune. Dat blad heeft zich gehaast om deze in haar ooren zoo welklinkende tijdingen aan haar lezers door te geven en daar nog eenigen commentaar aan toe te voegen, alles onder den smakelijken titel „Russische bestellingen in Nederland", Eerst

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1