GTS b 1931 2 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. I ME IN HOC SIGNO YINCES :ht, In, st No. 3740 ZATERDAG 25 APRIL 1931 46STE JAARGANG EERSTE BLAD. Dankbaar, niet voldaan. Op den Uitkijk. d jii jheid W. BOEKHOVEN ZONEN All© 4 ss Ss fe aa vo©r «Se Redactie Ssesteamd, Adv©rt n tl n n verder© Administratie franc© t®e te ®©sad©n aan d© Uitgevers Land- en Tuinbouw. SNL 13-0119 H 33522 OK MATRAS, de JaTa.Kapok ilcet voor f 27,75 kend lage prijzen. I strekt. N CADEAU UIF" 'ERDAM Deze Courait verschaal eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f I.- bij vooruitbetaling. BUITENLAND bg vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDEKLI.KE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK TelcL latere. No. 202 Postbus Na 2 ADVERTENT1ÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Op het oogenblik dat wij dit schrij ven is nog weinig bekend betreffende het resultaat van de gehouden verkie zingen in ons land. De cijfers die binnenkwamen wijzen wel in een zekere richting, maar defi nitief valt er nog weinig te zeggen. Over het algemeen kan thans wel ge zegd worden dat Rechts zich heeft ge handhaafd. Wat onze provincie betreft maakten de districten 's-Gravenhage en #eiden een goed figuur. We zullen hopen, dat het Zuidelijk deel der provincie dat voorbeeld volgen moge. Wat de uitkomst der verschillende provinciën betreft, moet geconstateerd worden, dat de S. D. A. P. wint. Nemen wij de winst, welke de S. D. A. P. de vorige week maakte er bij, dan is te berekenen dat deze partij reeds nu al over 10 nieuwe zetels in diverse pro vinciën te beschiken krijgt, waar ver lies van 1 zetel in Limburg tegenover staat. De vrijzinnig-democraten verloren 6 zetels, waar de winst van 1 zetel in Friesland tegenover staat. Ook de Vrijheidsbond maakte geen best figuur. De winst is dus voorzoover thans bekend Utrecht, Zuid Holland en •^kGedlerland kunnen nog verandering ^brengen bij de S. D. A. P. De Plattelandersbond is een wonder boom geweest die snel verdorde. Onze landbouwers hebben gelukig spoedig in gezien dat bij die partij hun belangen toch wel allerminst veilig zijn. Zien we naar het resultaat van ons eiland Flakkee, dan geeft bestudeering der cijfers aanleiding tot den uitroep „Dankbaar, maar niet voldaan.'' De antirevolutionaire partij maakte in vergelijking met de statenverkiezing van 1927 een mooie winst, in zooverre zijn we zeer dankbaar. Ook stemt het tot dankbaarheid dat wij het hoogere cijfer te danken hebben aan de broeders die enkele malen St. Geref. hebben gestemd, maar toch nu zijn gaan inzien dat zij op den verkeer den weg waren. Vooral Ouddorp, Stellendam, Nieu we Tonge en Sommelsdijk geven duide lijk de verschuiving van de S. G. P. :naar de A. R. partij te zien. En dat moet ons tot dankbaarheid rstemmen. Wij hopen dat steeds meer deren de oogen mogen open gaan voor 'het feit dat verbrokkeling in onze gele deren slechts ten goede kan komen aan >de partijen van ongeloof en revolutie, Z(.ioals de Statenverkiezing in Noord- Bra bant duidelijk heeft aangetoond. M'sar als wij het „niet voldaan" uit spreken dan vinden wij hiertoe aanlei ding in 'het feit dat Rechts niet groeide sedert 1927 ,maar dat Links wel een aanmerkelijk aantal stemmen naar bo ging op Flakkee. Wij mogen dat feit niet onderschat ten, maar zullen het met ernst onder de oogen moeten zien. De winst van den Vrijheidsbond en de S. D. A. P. in vergelijking met de Provinciale Staten van 1927 verkregen, moet ons wel doen inzien, dat er op Flakkee toch iets niet in orde is. Ons ontbreekt de gelegenheid daar thans dieper op in te gaan, maar met alle klem brengen we toch onzen lezers onder het oog dat het op Flakkee niet goed gaat. En op enkele dorpen wordt dit ern stig verschijnsel nog in bijzondere mate geaccentueerd. Wij wijzen b.v. op Ooltgensplaat waar de S. D. A. P. een honderd stem men klomop Dirksland waar deze partij bijna 60 stemmen vooruitging, op Nieuwe Tonge waar ze een winst van ongeveer 70 stemmen behaalde en Ou de Tonge waar ook weer winst geboekt werd. Zijn dat nu allemaal menschen die principieel S.D.A.P.'er werden Wij gelooven er niets van. Flakkee is orthodox, ook nu nog. Maar er is iets niet in orde. Waar dat zit Wij zullen dat nader onder de oogen te zien hebben. Tot mijn dagelijksche lectuur behoort ook het lezen van „Het Volk". Dat is altijd de onaangenaamste lectuur, die ik onder de oogen krijg. Je moet je wel heel goed de mentaliteit van de meer ontwikkelde socialisten kunnen indenken om te gelooven', dat zij nu in dergelijke lectuur behagen kunnen scheppen. Ik kan mij dat nog wel voorstellen van een eenvoudig, onontwikkeld man, die alles slikt wat hem opgedischt wordt, maar er is tegen woordig toch ook een categorie van ontwikkelde menschen aangesloten bij de S.D.A.P. en hoe dit soort menschen hun geestelijk voedsel uit zoo'n blad kunnen halen is een raadsel. Ik geloof trouwens ook niet, dat het blad door de meer intellectueelen met onverdeeld ge noegen gelezen wordt. Dat bewijst wel de vruchtbare rubriek van ingezonden stukken, waarin veel gecritiseerd wordt en voortdurend gestreden wordt tegen uitspraken, meeningen, ideeën en voorstellingen in eigen kring. De lectuur in dat blad is altijd doortrokken van de grootste eigengerechtigheid. Aan de S.DA.P. kleeft geen enkel gebrek, en aan de burgerlijke samenleving is geen enkel goed ding te zien. Aan den socialistiscben kant zijn het allemaal engelen en die aan de andere zijde staan zijn enkel maar duivelen. De geest van het blad is dóór en dóór ver- ■leugend. Van eenige objectiviteit is nooit eenig spoor te ontdekken. Alle nieuws in binnen- en buiten land gaat door den socialistiscben haatfilter en wordt den lezers vergiftigd voorgezet. Zóó wordt er een geest van haat en wrok gekweekt, tegen alle niet-socialisten, in wie de Volk-lezers hun natuurlijke vijanden gaan zien. En als dan op een Paasch-congres blijkt, dat ongeveer de helft den communistischën kant uit wil, dan staan de socialistische leiders te bib beren en weten niet hoe de zaak bij elkander te houden. Maar ze zien niet, dat ze hun eigen geestes kinderen te slikken krijgen. Ze hebben zelf dag in dag uit de communisten gekweekt. Ze zijn als de kip, die op eenden gebroed heeft, en als dan de kuikens het water ingaan, staan ze aan den slootkant te kakelen. Het zou belachelijk zijn, als het niet zoo ernstig was. Want het is inderdaad heel erg. Het is een herhaling van de geschiedenis. De mann'en, die het Fransche volk hebben opgezweept tot de Fransche Revolutie, moesten onder dezelfde valbijl het hoofd verliezen, die zij voor den koning en de koningin hadden klaar gemaakt. Dat zullen ook de Nederlandsche partijleiders der S.D.A.P. ondervinden. En toch blijven ze dag in dag uit het volk maar vergiftigen met den geest van haat en bit terheid tegen de burgermaatschappij. En ging het dan alleen nog maar tegen de maatschappij en de toestanden. De vader van het socialisme, Karl Marx, heeft in zijn boek „Het kapitaal" uiteengezet, dat de wanverhoudingen en misstanden te wijten waren aan de kapitalistische maatschappij, aan den huidigen vorm der samenleving. Wanneer dat maar veranderd was, zouden de menschen vanzelf goed zijn. Het is de geest van het humanisme, dat in den mensch de goddelijke vonk gelooft. Die mensch is wel goed, maar de omstandigheden maken hem tot slachtoffer; dat maakt dat wie honger heeft een dief wordt, en dat wie in de gelegenheid is macht uit te oefenen, een tyran wordt. Neem die omstandigheden weg en gij voortkomt het slechte. De mensch kan zich dan in de goede richting ontwikkelen tot den ideaal- mensch. Zoo is ongeveer de wijsgeerige redeneering waar het socialisme uit opgebouwd is. De Christen kan daar niet met mee gaan, want die belijdt, dat niet de „goddelijke vonk", maar de zonde in het hart des menschen zetelt. Maar wanneer men nu de mensch als mensch wil vrijspreken van de zonde en alle schuld op de omstandigheden, op het productieproces en de distributie legt, dan vraagt men zich af: waarom wordt dan stelselmatig iederen' dag in de socialistische pers bij de arbeiders de haat tegen alle menschen, die niet-socialist zijn, aan gekweekt Dat klopt niet met elkander. Wanneer men' inderdaad in een heilstaat ge loofde, in een soort aardsch paradijs, zou men toch moeten beginnen met de haat als een soort vergiftplant uit te roeien en edeler gevoelens aan te kweeken bij hen, die voor den heilstaat arbeiden. Wat men nu doet is niet anders dan het zaad strooien voor het communisme, zooals zich dat in Rusland openbaart. Men maakt van de een voudige menschen bloeddorstige wezens, die straks met groot genoegen massa-moord zullen plegen op hen, die ze als hun natuurlijke vij anden leeren beschouwen. De partijleiders, die dag aan dag in „Het Volk" schrijven en rustig in hun studeerkamer de artikelen klaar maken, denken dat er in dat ontevredenheid zaaien propagandistische waar de zit. Het is politieke reclame. Ze denken er roode stemmen mee te winnen. Bleef het daar nu maar 'bij, dan was het tot op zekere hoogte nog onschuldig, maar zouden ze nu werkelijk niet zien, dat het daar niet bij blijven kan, dat een geestesrichting nooit stabiel, maar altijd uitgroeiend! is naar haar eigen consequentie De leiders beschouwen het als onschuldige reclame, en immers reclame mag overdreven worden. Wanneer een firma haar artikelen als de beste en de goedkoopste aanbiedt, zal nie mand zich ergeren aan hetgeen toch ieder weet een onwaarheid te zijn. Het is nu eenmaal reclame. Maar in de politiek is dat anders. Daar gaat het om andere dingen dan om een hoed of een jas, daar gaat het in den grond der zaak om geestelijke waarden, om een levens beschouwing. En daarbij is de gaarheid, de volle waarheid een eerste noodzakelijkheid. Aan al deze dingen dacht ik toen ik „Het Volk" las van de laatste dagen. Het spreekt vanzelf, dat het roode orgaan vol is over de Revolutie in Spanje. Het is zijn recht daarover te juichen, al weten de socialisten in Spanje eigenlijk zelf met de situatie geen raad en zal men nu binnenkort zien gebeuren, wat men in Duitschland en Engeland ziet, dat n.l. de socialisten, die men eerst met be loften had blij gemaakt, nu fel ziet protesteeren, omdat ze niet krijgen, wat hun beloofd was. „Het Volk" is blij, zei ik, en dat is zijn recht. Maar waarom moet de persoon van koning Alfons dag in dag uit belachelijk en gehaat gemaakt worden Dat is nu weer iets, dat ik niet begrijpen kan en nog minder begrijp ik, dat intellectueele so cialisten, die voor humanisten, misschien voor religieuzen willen doorgaan, dat nu maar weer slikken. Is dat nu volksopvoeding Alles wat de socialistische pers in Spanje be lieft te publiceeren over den persoon van den afgezetten koning, natuurlijk om de stemming in de republiek op haar zijde te krijgen, wordt in „Het Volk" klakkeloos overgenomen. En spotprenten, carricaturen en al komen er bij te pas. Precies zoo is bet met den ex-keizer van Duitschland gegaan. De strijd richt zich bij de roode heeren altijd tegen personen, daarmee de zwakte en de on waarachtigheid van eigen beginselen demon- streerend, een beginsel immers, dat zich richten moest tegen de omstandigheden, maar niet tegen de personen. Want of een mensch een koning of een fabrieksarbeider is, volgens de socialis tische leer is hij product van de omstandig heden. Maar waarom dan de persoon niet met rust gelaten Uit dit alles spreekt de onwaarachtigheid van het socialisme. Want zooals men met koningen spot en ze hatelijk voorstelt, zoo doet men met alle poli tieke tegenstanders. Voor de oogen van de so cialistische arbeiders wordt alles wat niet-so cialist is, uitgebeeld als hatelijke egoïstische, geniepige, huichelachtige wezens, die niet anders doen dan liegen en 'bedriegen. Is het wonder, dat de partijleiders, die zulk een geest oproepen in hun volgelingen, straks in hun eigen zwaard vallen Ze kunnen op den duur de leiding niet be houden en worden slachtofer van hun eigen politiek. Want de waarheid kunnen die bedrogen men schen niet meer verdragen. Ze zijn in een denk beeldige wereld opgevoed en als ze zoo nu en dan toch weer de werkelijkheid te zien of te voelen krijgen, komt het conflict. Dat werd op het roode Paaschcongres duide lijk gedemonstreerd. En de 'enkele socialistische voorlichters, die nog waarheidlievend zijn en aan wier goede trouw we niet mogen twijfelen, zooals b.v. een Henri Polak, moet bet week aan week onder vinden, dat 'het socialistische volk de waarheid' niet meer verdragen kan. In zijn kroniek van de vorige week staat b.v. een krasse uitlating, die helder belicht hoe het er in de socialistische partij bij staat. Ik zal een gedeelte overnemen, dan kan de lezer zelf oordeel en Verweer, De Partijsecretaris heeft het congres mede gedeeld, dat ik niet kon aanwezig zijn, daar het mij niet mogelijk is de discussies in een bijeenkomst als deze te volgen, doch dat ik op mij geoefende critiek in „Het Volk" zou beantwoorden. Dit verwekte, blijkens het ver slag, gelach. Ik wensch den lachers niet toe, dat men ooit om gelijke reden om hen zal lachen. Ten congresse werd ik inderdaad gecriti seerd. Ten eerste wegens mijne Kronieken ten tweede wegens mijn optreden in de Eerste Kamer tegen verder gaan met de droog making der Zuiderzee. Volgens Lopes Dias wekken mijne Kro nieken veler ergernis; hij heeft een zucht van verlichting gehoord (ik wenschte dat ik zoo goed kon hooren), to'en ik er mee ophield. Bommer acht hetgeen ik schrijf gespeend van opvoedende kracht. Mevrouw Wibaut had er bezwaar tegen, dat ik over vrouwenarbeid (lees: arbeid der gehuwde vrouw) niet denk als rij. Götsch betoogde, dat men mij niet mijn gang mag laten gaan. En blijkens de woorden van Ankersmit heeft Molenaar zich het felst tegen mij uitgelaten; doch het verslag vermeldt niet wat hij heeft gezegd. Ik zou tegenover dit alles kunnen volstaan met de mededeeling, dat ik letterlijk eiken dag bewijzen ontvang van precies tegenover gestelde gevoelens. Tóen ik, wegens het in cident-Schmidt, het schrijven der Kronieken staakte, zond men mij ongeveer tweehonderd betuigingen van leedwezen en verzoeken om toch voort te gaan. En nu, in de weinige dagen, na het congres verloopen, kreeg ik eenige dozijnen brieven, waarin mij verzocht wordt mijn werk rustig voort te zetten en mij niet te bekomeren om de critiek van Lopes Dias c.s. Maar ik Iaat het hierbij niet, omdat ik een enkel woord wil zeggen over hetgeen ten grondslag ligt aan hetgeen critici te berde brachten, namelijk het velen eigene onver mogen tot het dulden, laat staan waardeeren, van zienswijzen, die afwijken van de hunne, of van de orthodoxe. Ik veroorloof mij, zelf standig te denken; ik laat mij niet meesleepen door leuzen; ik heb geen eerbied voor heilige huisjes en klamp mij niet vast aan dogma's; ik heb een hekel aan cliché-terminologie; ik ben behept met den onweerstaanbaren drang om wat in mij leeft in ronde taal te zeggen-, ongeacht of het mede- dan wel tegenstanders, algemeene of partij-aangelegenheden betreft. Dat sommigen dit niet kunnen verdragen, be grijp ik, al betreur ik het voor hen. Want alleen waardeering te kunnen hebben voor hetgeen overeenstemt met eigen gevoelens en verlangens, is een weinig begeerenswaardige eigenschap. Van een lid der S.D.A.P. wordt gevorderd, dat hij overtuigd is van de noodzakelijkheid van de vervanging der kapitalistische door de socialistische wijze van voortbrengen en ver- deelen, alsmede van de zekerheid, dat deze verandering komen zal; verder dat hij deze verandering wil bewerkstelligd zien langs den weg der democratie; ten slotte dat hij mede werkt aan de politiek der partij en dat hij niets doet, dat schadelijk zou kunnen zijn voor haar optreden, haar op eenigerlei wijze zou kunnen benadeelen of in discrediet brengen. Maar van hem mag niet verlangd worden, dat hij alle gangbare opinies 'en geijkte op vattingen, alles wat deze of gene als socia listisch gelieft te beschouwen1, of wat sommi gen wanen socialistisch te zijn, stilzwijgend aanvaardt en als onaantastbaar eerbiedigt. Wie dit van nature kan, hij doe het. Wie anders aangelegd is en het niettemin doet, is een huichelaar en een demagoog. Doch wie het niet kan en het ook niet wil doen, heeft het recht van zijne gevoelens en opvattingen blijk te geven, mits dit geschiedt op waardige manier. Ik geloof, dat verreweg de meeste leden der Partij er evenzoo over denken, dat de Lopes Diassen uitzondering zijn en dat sommigen dezer mijn werk kleineeren, omdat zij om de eene of andere reden het land aan mij hebben en mij een onaangenaam oogenblik willen be zorgen. Denzulken zij dan medegedeeld, dat zij zich vergeefsche moeite geven. Als zij wisten hoe weinig ik mij van zulke dingen aantrek, zouden zij hunne giftigheden waar schijnlijk bij zich houden. Men kan uit zoo'n stukje, dat blijkbaar in groote bitterheid werd geschreven, wel op maken hoe de geest in de sociaal-democratische arbeiderspartij is Maar nogmaals, het verwondert ons niet. De geest werkt door. Men kan wel een geest oproepen in het volk, maar geen sterveling is bij machte den geest te beteugelen of te bezweren. Dat heeft de historie bewezen, dat bewijst de geschiedenis van vandaag in de landen rond om ons. Tenzij zij luisteren naar het Woord van God, zullen zij geen dageraad hebben. UITKIJK. UIT DE LAND- EN TUINBOUWWERELD. (Nadruk verboden). Drinkwater op de boerderij. Drinkwater moet in de eerste plaats zooveel mogelijk helder, kleur- en reukloos en frisch van smaak zijn. Een frissche smaak wijst op de aanwezigheid van koolzuurgas; water, dat lang gestaan heeft, verliest dit gas en smaakt dientengevolge laf. Waar het te verkrijgen is, verdient stroomend water de voorkeur. Verontreinigende stoffen worden meegevoerd en zinken. Het bronwater door de z.g. Nortonpompen opgevoerd, voldoet ook best aan de eischen van goed drinkwater. Het groote voordeel hiervan is, dat men zoo diep gaan kan tot men goed water heeft. Het gebeurt wel, dat pomp- of putwater een gele tint vertoont. Dit kan zijn oorzaak hebben hier in, dat de put in de onmiddellijke nabijheid van de mestvaalt is gegraven, wat natuurlijk ver keerd is, maar het kan ook daaraan liggen, dat het ijzerdeelen bevat. Dit laatste is volstrekt niet kwaad, kan in vele gevallen zelfs goed werken. Maar toch achten we opzending van een monster van ^ulk drinkwater zeer ge- wenscht, omdat een leek niet kan uitmaken, waarvan de gele kleur afkomstig is. Dringt er een onaangename lucht tot ons op, of is de smaak niet in orde, dan beginnen we alvast met het water niet te gebruiken en niet aan het vee te geven. Behalve dat de stofwisseling in het lichaam der dieren zonder water niet tot haar recht zou komen, is het bij melkvee ook beslist waar, dat te weinig water den melk- afvoer belemmert. Geen wonder, daar deel der melk uit water 'bestaat. Toch zou te veel drinken hier weer schaden, dewijl de melk dan te dun en te waterig, de lichaamsweefsels zelfs te slap zouden worden. Op den smaak der melk heeft 't water een grooten invloed. Zuiver drinkwater moge wat moeilijker te krijgen zijn, het maakt de kosten dubbel goed. Natuurlijk is de temperatuur, vooral in den winter, van groot belang, daar koud water te veel warmte aan het lichaam onttrekt, terwijl daardoor verschillende ziekten ontstaan kunnen. Mestvee vooral mag geen koud water hebben. Eigenlijk zou men altijd een thermometer bij de hand moeten hebben om precies te werk te gaan, doch dat is in de praktijk niet uit te voeren. Daarom zeggen we liever: laat het water in den stal een poos staan, tot het dé temperatuur der omgeving heeft aangenomen. Staat er een pomp in den stal, dan kan men daarbij een eenvoudigen steenen bak laten' met selen en dien 's morgens (of beter ééns per dag) vol lafen loopen. Zulk een bak moet echter steeds flink gereinigd worden. Tuinkers. De vroegste voorjaarsgroente is zeker wel de Tuinkers. De cultuur is niet heel moeilijk. Zelfs in de kamer kan men haar kwee ken en men ziet ze dan ook dikwijls gebezigd voor het versieren van vreemdsoortige vormen, waarop zij wordt gezaaid en later spoedig ont kiemt, wanneer men het zaad slechts vochtig houdt. Weldra tooit het bezaaide voorwerp zich met zijn groene versiering, even grillig van vorm als 'het voorwerp zelf. Wil men in de kamer de tuinkers als groente kweeken, dan kan dat heel goed voor het raam geschieden in platte bakken, gevuld met losse aarde. Wordt het tuinkerszaad daarop uitgezaaid en de grond goed vochtig gehouden, dan duurt het slechts een paar dagen of het zaad ontkiemt en weldra kan men de groene stengeltjes en blaadjes bij den dag zien groeien. Zeker zal men bij niet al te ongunstigen uitslag met 14 dagen de groente kunnen gebruiken. Asperges. Wie de groene takken der asperges te vroeg van de plant afneemt, ontrooft zich een groot deel van den oogst van het volgende jaar, want het loof moet de komende asperges helpen voorbereiden 'en er stoffen voor verzamelen; ja, een plant kan zelfs door te groot verlies aan loof te gronde gaan. We noemen hier een paar ziekten (er zijn er meer): Het asperge groen wordt geel, de naalden vallen af en het groen staat niet meer zoo recht op. Van roest is geen spoor te ontdekken. Hoogstwaarschijn lijk is dit een ziekte, door bacteriën veroorzaakt, 't Beste zal zijn de stengels uit den grond te nemen en te verbranden, het gat in den grond gedurende den winter open te laten en in het voorjaar, zoodra de grond open is, kalk onder te spitten'. Vreterij van den asperge-kever. Bestrijding: afzoeken der kevers en afkloppen boven een wijden trechter, die in 'n flesch staat. De beste tijd is hiervoor 's ochtends vroeg, zoolang de kevers stijf zijn. Er zijn meest 3 soorten van kevers, die alle schadelijk zijn en vernietigd moeten worden. Melk en Biest. De melk van een dier, dat pas gebaard heeft, wordt algemeen met den naam van biest betiteld. Die biest is van geheel andere samenstelling dan de gewone melk, en bezit daarom andere eigenschappen. Gewone melk bestaat voor het grootste deel uit water, waarin vier verschillende stoffen aanwezig zijn, n.l. eiwitstoffen, vetten, melk suiker en zouten. Melk bezit geen stand vastige samenstelling, deze is voor bijna elke koe verschillend. Evenmin als de gewone melk heeft de biest een standvastige samenstelling. vn Li: 'ft?

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1