MM DERDE BLAD FEUILLETON Zaterdag 11 April 1931, No. 373S Gemengd Nieuws. SCHAAKRUBRIEK. KLATERGOUD TTV HocSTCrNO VUTSES Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning, Gerarduslaan 15, Eindhoven. No. 194. De sleutelzet van probleem no. 220 is 1. Kd5, het veld c6 dekkende om na 2. aöf met 3. Tcó mat te kunnen geven. Zwart pareert zich door schaak te geven. 1Pf4f; 2. Kd6, hier wordt de diago naal b8-h2 voor de Dame ontoegankelijk ge- 1 -Pe3f; 2. Kc5. Hier de diagonaal a7—g-1. Probleem voor den wedstrijd. No. 226. JOS. DUVERGé - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (5). s/s//////) //////f//s Df4; 7. Dh8f, Kh6; 8. Df6f, Kh5; 9. Df7f, Kh6 enz.; 4Db2; 5. Ta8, Pf5; 6. Tg8j", Kg8; 7. d8Df, Kg7; 8. Dg5t, Kf8; 9. Df5. Opgegeven. WINTER WEDSTRIJD SCHAAKCLUB „ONS GENOEGEN". Stand op 7 April 1931, Aantal partijen u 2 No. DEEL. NEMERS V 2 *3 O) o, c u E E O a> en a s V O 5 i U "O a CA <u O 0J O 4) Ce; <u 5 3 a u O 1 L. Bund. 16 15 1 15 0 93 2 A. van Seters 17 14 1 2 14'/a 0.85 3 G. v Gelder 15 12 1 2 12'/2 0.83 4 L. Weeda 15 11 1 3 H'/i 0 77 5 D. Bund 15 10 3 2 H'/2 0.77 6 J. van Duynen 17 10 4 3 12 0.70 7 Anth. Visser 16 10 2 4 11 0.69 8 G. Mooiweer 15 7 4 4 9 0.60 9 Adr Verbrugge 16 8 8 8 0.50 10 D. F. Jacobi 17 8 1 8 8>/2 0.50 11 Jb. Zaaijer 15 5 1 9 5'/z 0 37 12 G. v. d. Wende 16 4 12 4 0 25 13 W. Nieuwland 16 4 12 4 0 25 14 S. v. d. Valk 17 3 2 12 4 0.25 15 J. L. Weerheim 13 3 10 3 0 23 16 H. Hartog 15 2 2 11 3 0 20 17 And. Kerkhofï 16 2 1 13 2'/2 0.16 18 C. den Braber 15 1 1 13 l'/2 0.10 WINTERWEDSTRIJD DAMCLUB „KUNST EN VRIENDSCHAP'. Eindstand op 9 April 1931, O Z DEELNEMERS Gespeeld Gewonnen Remise Verloren Punten 1 B. v d. Nieuwendijk 15 14 1 28 2 I. Roetman 15 13 2 26 3 M. v. d. Nieuwendijk 14 11 1 2 23 4 M Verbiest 14 10 2 2 22 5 F. Noordijk. 14 10 1 3 21 6 D. Vroegindeweij 14 9 5 18 7 P. v. Sliedrecht 14 7 2 5 16 8 Joh. den Boer 14 7 1 6 15 9 H. Noordijk 14 6 1 7 13 10 M. Langbroek 14 5 1 8 11 11 A. Visser 14 5 1 8 11 12 K. Vroegindeweij 14 2 12 4 13 C. Ie Comte 14 2 12 4 14 A. Wielaard 14 2 12 4 15 A. Vroegindeweij 14 1 1 12 3 Gespeelde partijen A. Visser—L. Weeda 1—0. L. WeedaA. Kerkhof 10. H. Hartog—W. A. Nieuwland 0—1. DAMMEN. (Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Sommelsdijk) AUTO- EN MOTORONGELUKKEN, Droevige oogst der Paaschdagen, Zondagavond omstreeks kwart voor elf reed de heer M. P. met zijn motorrijwiel op den rijksstraatweg te Oegstgeest, de 27-jarige H. Vos zat op de duo. Doordat P. den bocht, die er nabij den Slaag in dezen weg is, te groot nam, botste het rijwiel tegen een paaltje op, dat voor een dam staat. V. werd van het rij wiel geslingerd en smakte met zijn hoofd op de straatsteenen. Hij was onmiddellijk dood. De bestufurder kreeg slechts eenige niet-ernstige beenwonden. Na voorloopig door Dr. Hugen- holtz te zijn verbonden is hij naar zijn woonhuis aan de Haagsche Schouiw, waar ook V. woonde, overgebracht. Het lijk is in beslag genomen. Toen het 13-jarig dochtertje van den piano- leeraar V. d. V. te Zwolle Zondag met haar vriendinnetje aan het fietsen was, raakten bei den met het stuur verward, waardoor zij viel en ongelukkigerwijze onder de wielen van een stadsautobus terecht kwam. Het kind was ter stond dood. De ouders van het meisje waren uitstedig. W Wit (4). Wit: Kf6, Lc7, Pfl, pi. h4. Zwart: Kh6, Pg2, g6, pi. f2, h5, h7. Wit geeft in Vier (4) zetten mat. Wel veel zetten, doch niet zoo moeilijk. Geheele oplossing inzenden vóór Zaterdag 9 Mei. Oplossing Eindspel no. 295. 1. Tc8f, TcS: 3. 'bc8:P-j% K onv.; 4. Pe7: enz. Eindspel no. 297. K. en F. no. 198. Wit: Ka4, -D-gl, pi. a5, h6. Zwart: Kh8, Ta7, c8, La2, f8, pi. a6, c7, h7. Wit speelt en wint. Eindspel no. 298. (Wit: Didian v. Mingrelië). Wit speelt en wint. Oplossing: 1. Tfó! Df6; 2. Da8! Ta8; 3. Te8f, Kg7; 4. Lb2! Niet onmiddellijk 4. Ta8 wegens 4 Pf5 en eeuwig schaak, b.v. 5. Pf3, Dc6; 6. d8D, Delf; Kh2, Df4 enz, of 5. Lf4, Dd4; 6. d8D, Oplossing probleem no. 19. De stand was Zwart; 6, 8, 11, 13, 16, 19, 20, 23, 25, 30. Wit: 21, 22, 27, 28, 32, 34, 37, 39, 44, 49. (Het slaan wordt door twee stipjes aangeduid). WitZwart 1. 22—18 1342. 2. 39—33 16 40 3. 44 2 23 32 4. 2 47. Gewonnen. Oplossing Eindspel no. 19. De stand was Zwart: 28. Wit: 14, 26, 35. Wit: Zwart 1. 14-10 28-32 2. 10— 4 32-37 3. 4—10 37—42 s '4. 10-37 42 31 5. 26 37. Gewonnen. Probleem no. 20, Zwart: 10, 11, 12, 15, 21, 25, 49 (dam). Wit: 24, 30, 33, 34, 36, 37, 40, 48. Wit speelt en wint. Oplossing in 't volgend nummer. CORRESPONDENTIE. J. V. te Oude Tonge. Volgens uw meening zou damslag voorgaan. Dit is echter niet het geval. De meeste stukken moeten geslagen wor den, dam of schijf staan daarmee gelijk. L. v. d. B. Vraag LI in den beginne bij uw boekhandelaar naar dit reglement. Dit uit te leggen in deze rubriek vraagt te veel plaats ruimte. Eersten Paaschdag, 's ochtends was de familie K. uit Amsterdam, vrouw en kind, per auto op weg naar Groningen. Aan het einde van den afrit de IJselbrug te Zwolle was de bestuurder blijkbaar niet bedacht op de gevaarlijke bocht bij flen tijdelijken verbindingsweg en reed de auto de sloot in. Mevr. K. kreeg een schedelbreuk en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is op het oogenblik redelijk. De beide anderen hadden lichte verwondingen. Zondagochtend omstreeks half twaalf heefti n ce Sarphatiestraat te Amsterdam tusschen de Roeterstraat en de Pancrasstraat een ernstige botsing plaats gehad tusschen een luxe auto en een motorspuit der brandweer van de hoofd wacht Nieuwe Achtergracht. De motorspuit kwam terug van een schoorsteenbrand. De wa gens reden met een hevigen smak op elkaar. Van de inzittenden van den luxe-auto werden een jongen en een dame gewond. De jongen kreeg een herschenschuddingde vrouw een ribbenfractuur. De brandwachts op de motor spuit werden niet gewond. De jongen is voor loopig naar het Kinderziekenhuis in de Sar phatiestraat gebracht, vanwaar hij later naar huis kon worden vervoerd. De dame is dadelijk naar haar woning vervoerd. De beide auto's zijn ernstig gehavend. Maandagmiddag is op den straatweg te Nieu- wersluis een ernstig ongeluk gebeurd. Enkele fietsers, komende uit de richting Amsterdam, werden tegemoet gereden door een auto, ko mende int de richting Utrecht, -bestuurd door den heer M. Mej. S., 'behoorende tot het groepje fietsers geraakte op een gegeven oogenblik haar sluur kwijt en reed tegen den auto op. Nadat de heer M. den geneeskundigen dienst gerequireerd had, werd zij naar de klinieken te Utrecht vervoerd. Haar toestand is ernstig. Maandagavond omstreeks 8 uur is een ernstig auto-ongeluk gebeurd bij de Veentjesbrug te Teelsum. Een auto, bestuurd door J. C. v. S. uit Leersum, is tegen een boom gereden en totaal vernield. De bestuurder en een mede-inzittende kregen beiden een zware hersenschudding. Per Roode Kruisauto zijn zij naar het Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Zondagavond ruim 6 uur zou de 22-jarige ongehuwde chauffeur uit Schayk (N.-Br.) te zamen met een anderen chauffeur met een Ford (two-seater)toebehoorende aan iemand te Zalt- Bommel, die met die Ford een kleine aanrijding had gehad, een proeftochtje maken. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn zij op den rijks weg tusschen den Reekschen molen en de Schayksche steenfabriek met volle vaart tegen een boom gereden. Zwaans kwam met zijn hoofd tegen den boom 'en werd bewusteloos met een zware hersenschudding opgenomen. Dr. Kanters uit Grave nam hem mee naar het zie kenhuis te Grave, waar hem dadelijk geestelijke bijstand werd verleend. De ander had slechts lichte verwondingen. De auto is deerlijk ge havend. Te Oude Pekela is Zondagmiddag een auto met zes personen, bestuurd door den heer E. Stam, rijwielhandelaar te Veendam, in de Wed derwegwijk gereden. Een der inzittenden sloeg een ruit stuk, waarna hij door spoedig toege snelde omwonenden uit den auto werd getrok ken. Ook de vijf andere inzittenden konden op dezelfde wijze worden -gered. De bestuurder was gewond en bewusteloos; hij is naar zijn woning vervoerd. De anderen zijn bij den heer H. Harkema van -droge kleeren voorzien, en daarop naar huis gegaan. Maandagochtend omstreeks 12 uur is op den Nieuwen Rijksweg -tusschen de Hakkelaarsbrug en Naarden de 30-jarige motorrijder D. Streng- holt uit de Rustenburgerstraat te Amsterdam gevallen. Hij kreeg het motorrijwiel op het hoofd. Andere motorrijders vonden hem. Daar telefonische communicatie langs den Rijksweg ontbreekt, is eerst een half uur later een dokter uit Muiden gekomen en een uur later een zieken auto uit Weesp, waarmee het slachtoffer naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam is vervoerd. Daar werd e-en hersenschudding geconstateerd. Maandagmiddag drie uur is een auto, bestuurd door den heer H. uit Tegelen, waarin mede zijn schoonouders en zusters gezeten waren, te Grub- benvorst -tegen een boom gereden. De schoon vader werd zwaar gewond aan den kant van den weg gelegd, waar spoedig geneeskundige en geestelijke hulp werd verleend. De aüto is zwaar beschadigd. De chauffeur en de andere inzittenden kregen hoofdwonden. De toestand van den vader is niet levensgevaarlijk. Op den bekenden gevaarlijken Cauberg te Valkenburg is Maandagavond half zeven een 23-jarige man door een motorrijder overreden en op slag gedood. Een dame die hem vergezelde kreeg een beenwonde. De motorrijder is ge arresteerd. Een dronken chauffeur heeft Zondagavond half elf te Heerlerheide drie meisjes aangereden. Zij zijn alle drie ernstig gewond in het zieken huis te Heerlerheide opgenomen. Zaterdagmiddag is de heer L. S., directeur \an de fabrieken der firma Spanjaard te Borne, op 7 K.M. afstand van Munster i/W. met zijn personenauto geslipt en tegen een boom ge reden. De heer S. werd licht gewond: twee inzittende heeren kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de 62-jarige nachtwaker J. A. van de naaml. venn. Rotura te Leiden in plaats van in de portiersloge plaats genomen in de stookkamer der fabriek, waarna hij bovendien nog een raampje had gesloten. Dinsdagmorgen 'bleek, dat hij door kolendampvergiftiging om het leven is gekomen. FELLE BRAND TE SCHIEDAM. Groot café in vlammen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om ongeveer 4 uur is brand uitgebroken in het groote café „Rondeel" op den hoek van de R-embrandtlaan en den Vlaardingerdijk. De bewoner van het pand, die op de derde verdieping sliep, bemerkte rook, van beneden komende. Toen hij zich naar beneden begaf, kon hij nauwelijks door den dikken rook de benedenverdieping bereiken. Binnen 'enkele oogenblikken sloeg het vuur naar ale kanten uit. De brandweer was spoedig met groot materiaal aanwezig, doch kon niet verhinderen, dat de eerste en tweede verdieping geheel afbrandde. De huurder had zijn inboedel laag verzekerd. De bewoner heeft zijn pand denkelijk op beurs- polis verzekerd. De schade wordt -geschat op 25.000. De oorzaak van den brand is onbekend. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Te Amsterdam is in de Eerste van Swinden- straat een 21-jarig meisje, toen zij -in de keuken van haar woning het gasfornuis aanstak, in brand geraakt. Zij rende de straat op, waar een voorbijgan ger de vlammen doofde. Met zware brandwon den is het slachtoffer naar het O. L. Vrouwe gasthuis vervoerd. ERNSTIGE AUTO-ONGEVALLEN. Men meldt uit Vianen Op den Rijksstraatweg naar Lexmond had een ernstig auto-ongeluk plaats. Een jongeman, bestuurder van een vracht auto, reed tegen een boom, brak zijn been, kreeg inwendige verwondingen en e'en' schedel breuk. De doktoren Bonk en Gomperts uit Via nen en dokter Bon uit Lexmond waren spoedig ter plaatse. Men vreest voor zijn leven. De vader, die achter op den wagen zat, kreeg geen letsel. De ongelukkige werd overgebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht. N Te Heerlen is een auto met volle vaart in gereden op een groep Slovenen, van wie er vier ernstige verwondingen opliepen. De chaufeur, die onder den- invloed van ster ken drank verkeerde, heeft over de grens de vlucht genomen. De auto is in beslag genomen. BRANDEN. Te Amsterdam is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het magazijn van koffers, tasschen en andere lederwaren van Nauwen in de Javastraat. Toen de brand ontdekt werd was hij reeds vrij omvangrijk. De bewoner van de tweede verdieping, die evenals de andere bewoners van het perceel, zich in veiligheid stelde, heeft de ruit van de winkeldeur ingetrapt. Hij deed dat met een ongeschoeiden voet. Door het glas kreeg hij een vrij ernstige snijwond aan dat lichaams deel. Bovendien kwam door de gebroken ruit lucht bij het vuur, dat hierdoor werd aangewakkerd en zich verspreidde over de drie vertrekken waaruit het winkelhuis bestaat. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen op een motor spuit. Zij wist den brand tot dit gedeelte van het perceel te beperken, maar alle drie ver trekken, -benevens den inventaris, werden een prooi der vlammen. De winkelier, die elders woont, was niet aan wezig, toen de brand uitbrak. Een kwartier daarvóór hadden de buren nog licht zien bran den. Men meldt uit Vlaardingen Dinsdagavond omstreeks kwart voor 8 brak een leiie brand uit in bet woonhuis van M. Rijswijk aan het Veerplein alhier. Daar niemand thuis was had 't vuur de inboedel reeds aangetast voordat buren en voor bijgangers den brand bemerkten. Spoedig sloe gen geweldige vlammen uit vensters en dak, die de geheeie omgeving op de Ged. Biersloot in rossen gloed zette eu duizenden toeschouwers trok. De brandweer rukte met al het materiaal uit en slaagde er na korten tijd in den brand tot den vuurhaard te beperken. Het geheele woonhuis brandde uit. De in boedel was niet, bet huis laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Sliedrecht bemerkte men, dat in een auto bus van Hartog, staande in de garage van Broere, in de Kerkbuurt, rook opsteeg. Toen men middelen wilde halen om het vuur te bestrijden, stond de auto in lichter laaie en viel er aan redden niet meer te denken. Het gelukte nog eenige kostbare auto's in veiligheid te brengen, benevens een drietal paarden, die in den stal achter de garage stonden. De brandweer kwam 20 minuten na het alarmeeren van den brand en heeft nog veel goed werk verricht. Vooral toen de motorspuit in dienst werd gesteld kon het vuur krachtig bestreden worden. De he lende perceelen naast de garage van Broere werden voor alle veiligheid leeggedragen. De huizen konden -echter gespaard blijven. Alleen kregen zij nog al waterschade. Het verkeer werd direct over de Uitbreiding gelegd, zoodat men van het doorgaande verkeer geen hinder onder vond. Een half uur na den aanvang van den brand was het vuur bezworen. Het bleek, dat behalve genoemde autobus, verloren zijn gegaan een vrachtauto en drie rijtuigen, toebehoorende aan Broere. De autobus van Hartog was niet verzekerd. Het materiaal van Broere wel. Voor eventueele nablussching bleef geheel den nacht een spuit bij den brand achter. DOOR PALEN VERPLETTERD. Te Delft is een stelling, welke werd gebruikt bij rioleeringwerkzaamheden aan Klein Vrijen ban, door het breken van een plank omlaag gestort. De 40-jarige werkman L. werd hierbij door vallende palen getroffen en op slag gedood. ZIJN VADER MISHANDELD. Na een woordenwisseling over oude kleeren heeft Zondagavond de 17-jarige D. te Doetin- chem zijn vader met een mes een ernstige wonde in den rug toegebracht. De dader is gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. door H, KINGMANS. 21) „O, wij een1 kaart. -Dus je weet het ook al. Enfin, Heino heeft zijn zin," meende Truus sarcastisch. „Hoe bedoel je dat vroeg Martha. „Hij wilde immers een vrouw met geld Nu, die heeft hij nu. 'k Hoop voor hem, dat er ook nog een weinig liefde in het spel is." „Truus 1" „Ja, je zult mij wel weer onbarmhartig vin den. Maar ik kan dat gehuichel niet hebben-, 't Is Heino alleen om het geld te doen. Als het hem maar niet ten verderveb r'engt." „Je moogt dat niet zeggen," meende Martha heftig, Heino verdedigend. „Het is zeer wel mo gelijk, dat hij van dat meisje houdt." „Natuurlijk is dat mogelijk. Ik hoop het. Maar gelooven doe ik het voorshands niet." „Je bent onbillijk. Heino zal toch niet weifelde 'Martha. „-Dat meisje bedriegen, bedoel je En wat heeft hij jou dan aangedaan?" Martha zweeg. Het liefst wilde zij Heino ver dedigen, maar zij ging inzien, dat die taak ver van gemakkelijk was. „Wat heb je opeens tegen Heino?" vroeg zij dan. „Het was toch te voorzien, dat een bericht als dit eenmaal 'komen zou?" Truus verbaasde zich over de kalmte van Martha, hoewel zij zeer wel begreep, dat het jongste bericht uit Amsterdam haar geschokt moest hebben. „Ik heb niets tegen Heino," verklaarde zij. „Hij is een beste, brave jongen. Alleen hij-i is aangetast door de geldkoorts. Hij heeft er alle ideëele waarden door uit het oog verloren; hij is zijn geloof er door kwijt geraakt; hij komt er door tot het doen van dingen, die niet fair zijn." „Dus je gelooftvroeg Martha, schier fluisterend. „Ik zal je precies mijn aneening zeggen, Mar tha, zooals altijd. En Tjaard vermoedt ook, dat het zoo is, al kunnen wij ons natuurlijk ver gissen. De goede Heino, of, laat ik zeggen, de nog niet door geldzucht aangetaste Heino, heeft jou -gevraagd, omdat hij je lief had. Dat is geen huichelen geweest. Maar daarna heeft de zucht naar geld, naar -bezit hem te pakken -gekregen en daarin past niet een arm meisje, als jij. Van daar, dat hij de relatie verbrak, in ieder geval met zijn verstand. Of hij het met zijn hart ge- daan heeft, weet ik niet. Hij moet voor zijn doel een rijk meisje hebben. En daarom zeide ik zooeven: hij heeft zijn zin. Zóó zien Tjaard en ik het geval. En ik geloof, dat moeder er precies zoo over denkt, al spreekt zij het niet uit, wat haar, als moeder, niet kwalijk te nemen is." „Ik kan mij niet voorstellen, dat het alles koude berekening van Heino is," dacht Martha. „Dat pleit voor je, kind," zei Truus hartelijk. „Je moogt het goede van hem denken, maar daarbij moet je toch rekenen met de werkelijk heid. En ik geloof, dat -wij die juist zién. Ove rigens zal de tijd dat vanzelf wel leeren. Gaat moeder met de verloving naar Amsterdam?" „Tante heeft het plan niet." „Dat dacht ik wel. Kind, wat is het voor jou toch een sneu geval." „Ik ga in betrekking," zei Martha. „Ik kan het niet aanzien. Tante voelt er niets voor en wil mij tegenhouden. Wat zeg jij er van „Je -moet het met je zelf uitmaken," meende Truus. „Natuurlijk. Maar dat is geen antwoord. Zeg nu ook eens ronduit je meening." „Ik geloof, dat moeder je niet moet tegen houden," antwoordde Tjaards vrouw. „Ik moet -gaan," zei Martha toonloos. y/t Is voor allen hard," meende Truus. „En voor Heino hoop ik, dat hij niet eenmaal ge straft -zal worden voor zijn verkeerd doen. Want hij alleen is de schuldige. Om echter allerlei verwikkelingen te -voorkomen, geloof ik, dat je moet gaan. O, Martha, wie had kunnen denken, dat het zóó moest loopen. Wat ontzettend hard, ook voor moeder, wier dochter je als het ware 'bent." ,,'t Is 's Heeren wil. Wij moeten 'berusten," zei Martha met een snik. En dan, energieker: „Praten Tjaard en jij er eens met tante over. Heusch, ik -kan het niet anders zien. Het -beste is, dat ik ga." Twee dagen later viel Martha's oog op een advertentie: „In pastorie in de provincie Utrecht wordt een nette juffrouw gevraagd als assistente in de huishouding. Wordt als 'huisgenoote op genomen. Dienstbode aanwezig." „Op deze advertentie zal ik maar schrijven, tante," zeide zij, het blad mevrouw Heerema toonend. „Ze lijkt niet onaardig voor je," antwoordde deze. „Doe het het eens." Mevrouw Heerema had berust in Martha's vertrek, dat zij zag als een -groot offer. Zij had het meisje er nóg liever om gekregen. HOOFDSTUK XII. Het huwelijk. Op het Centraal Station te Amsterdam stond de trein voor het Noorden gereed. „Over veertien dagen zien wij el-kaar dus weer, hé zei Gretha Salomons tot Truus, Tjaard was in gesprek met Heino. Zij zouden naar huis terugkeeren, na te heb ben meegemaakt het verlovingsfeestje, vooraf gegaan door een grandioze receptie. „Over veertien -dagen vroeg Truus. „Ik meende van volgende week Heino „Om u te dienen, schoonzuster." „Nu ja, die complimentjes," zei Truus kor zelig. „Ik meende dat jullie volgende week naar Groningen zoudt komen. En nu vertelt Gretha mij daar „Dat het een week uitgesteld is Dat klopt. Ik kan volgende week niet uit -de zaak weg." Truus' oogen drongen diep in de zijne. Hij sloeg de oogen neer. Hij voelde zich in haar nabijheid wat onrustig, 't Was hem, of zij dwars door zijn -ziel keek. Dan had hij liever nog met Tjaard te doen, hoewel die ook een onderhoud met hem had gehad, waarin het aan vermanin gen en waarschuwingen niet ontbroken had. Truus haalde de schouders op. „Dan over twee weken," lachte zij tegen Gretha. „Mannen zijn nu eenmaal onbereken baar." „Ik meende in mijn onnoozelheid, dat dat altijd van vrouwen gezegd werd," zei Tjaard geamuseerd. „Ten onrechte," beweerde Truus met groote stelligheid. „Vrouwen weten precies wat zij willen." „Je bedoelt mannen," zei Heino. „Inderdaad zijn er zóó, daar heb je gelijk in. Er zijn er, die het zóó precies weten, dat zij alles omver smijten, om hun doel te bereiken." Truus was strijdlustig. „Die filosofische' redeneering kan ik niet vol gen", zei Heino, die een onaangenaam gevoel kreeg, daar hij vermoedde, dat Truus hem op het oog had. „Filosofisch was ik nooit aange legd. Jullie moeten instappen, menschen." De conducteurs sloegen de portieren dicht, zoodat Tjaard 'eti Truus zich haasten moesten, hun plaats in te nemen. En weldra gleed de lange trein weg. „Die Truus is een leukerd", meende Gretha, toen zij met Heino in den auto der familie Sa- lomons naar huis reed. „Zij kan aardig uit den hoek komen. Maar 'k verzeker je, dat zij geen katje is, om zonder handschoenen aan te pakken." „Kom, kom, jongen, dat valt heusch mee. Ik vind haar een echte leukerd, afgedacht dan na tuurlijk van die vreemde, godsdienstige ideeën. Maar daarop had je mij voorbereid." „Die neem je maar op den koop toe", zei bij luchtig. „En wat zeg je van mijn broer „Tjaard ken ik nog zoo niet. Maar vader noemt hem een door en- door solied man. En als vader dat zegt, dan is dat een zeer groote lof." „Hij is soldied", zei Heino op warmen toon. „Maar Truus windt hem om haar vinger." „I-k geloof er niets van. Dat wordt altijd van de vrouwen -gezegd. Tjaard en Truus zijn ge lukkig met elkaar." „Wij dan niet?" vroeg hij glimlachend zich naar haar overbuigend. -Hij drukte haar hand en zij leunde tegen hem aan, waarop hij, wat zijn doel was, spoedig van onderwerp veranderde Gretha moest niet al te dik met Truus bevriend worden. Gelukkig woon de zij ver weg. Zij, over wie gesproken was, zat met Tjaard alleen in de coupé van den naar Hilversum voortsnellenden trein. Man en vrouw zagen el kaar aan en zij raadden eikaars gedachten. „Ik ben -blij, dat het achter den rug is," zei Truus met haar gewone resoluutheid en open hartigheid. „Denk je er zoo ook niet over Tjaard streek met de hand langs het voor hoofd, al-s om een onaangenaam denkbeeld te verdrijven. ,,'ik Weet niet, of ik mij verheugen moet, dat het achter den rug is", zeide hij. „Voor 'k weet niet wat had ik gewild, dat wij dit reisje niet hadden behoeven te ma-ken." „Ja, jongen, 't was ver van aangenaam. Die lui zijn ongetwijfeld heel aardig. Ook Gretha valt mee. Maar je hebt -geen band met ze. Wij leven zoo'n eind van elkaar." „Er is een diepe kloof, die niet te overbrug gen is. 't Is ontzettend, dat Heino in een onge- loovig mil'ldeu terecht -gekomen is. Hij is ver loren als God niet een wonder bewerkt." „Heb je vandaag nog met hem gepraat?" (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5