gELASTMGZAKEH De Waterleiding voor Flaklcee Binnenland. Marktberichten. V er koopingen. Zatei De M De Kamertelling. De Tarieven. De Buitenboeren. Ingezonden Stukken A. BEURMANJER Redev< Voi F «n if f I 3)-J J f H als dit enorme getal van uitverkorenen geboren zal -worden en niettemin de Christelijke Kerk zal blijven bidden: Ja kom, Heere Jezus, ja kom haastelijk, Heere dan sluit dit „haastelijk" de gehoorzaamheid, de blijde en biddende gehoor zaamheid aan bet Genesiswoord in. De wereld toch zal zoolang blijven bestaan, totdat het gansch getal der uitverkorenen geboren is en vervuld is. Geen dag korter, ook geen dag lan ger. En derhalve brengt elke geboorte van een uitverkorene den dag van Christus' wederkomst dichter bij. Hoe sneller de Kerk vermenigvul digt en de aarde vervult, des te spoediger na dert de dag der vervulling, dat de Heere weder komt. Zal, wie daarom bidt, daar ook voor zijn deel niet om „werken" Wie in zijn gebed zich onderwindt om te zeggen Ja, kom haastelijk, Heereen tegelijkertijd in Neo-Ma'lthu- siaansch egoïsme den voortgang van geboorten in zijn huisgezin stuit, heeft in zijn gebed voor den Heere gelogen en dus wat hem tot een voordeel was, tot e'en oordeel gemaakt. Wij voor ons, wij hebben door de verbonds- belofte Gods het voorrecht, dat we de geboorte van elk kind als een zegen des Heeren mogen begroeten, een zegen des Heeren vooreerst met het oog op ons voorrecht voor eeuwigheid en tijd. Maar men kan in de tweede plaats de zaak ook nog van anderen kant benaderen, n.l. al lettend op de vruchten in d i t leven. Geruimen tijd geleden las ik van e'en oude Ned. Herv. kerk ergens in Noord-Holland boven het IJ, welke door de R. Katholieken gekocht zou worden. Welaan, beziet dit berichtNoord- Holland boven het IJ heeft de vermaardheid wel al ongeveer sinds Napoleon vrijzinnig te zijn. Heel de bevolking vroeger was er vrijzin nig. Sporadisch trof men hier en daar een Roomsch hoekje, verdwijnend gering in percen tage tegenover het gros der bevolkingspora- disch trof men hier en daar enkele Gereformeer de gezinnen, ook verdwijriend gering in percen- tige tegenover het gros. Prof. L. Lindeboom, de Zaandamsche Apostel, heeft het geweten en geproefd. Maar onder de vrijzinnigen heerscht al dien tijd de gedachte van het tweekinder-stelsel, on der de Roomsch-KaCholieken niet. Onder de Gereformeerden ook niet. En het gevolg Het gevolg is, dat in verloop van een halve eeuw de verhoudingen zich geheel wijzigen. De vrijzinnigheid gaat achteruit in getal, Roomsch en positief Protestant wint. Als de Roomsch-Katholieken sterk genoeg worden, om een leeggeloopen vrijzinnige kerk te kunnen ikoopen, komt dit waarlijk niet van het groot aantal bekeerlingen. Evenmin ligt ae winst der pcsitief Protestanten in het bekeerlingen getal. Integendeel, wij meenen te weten, dat het getal bekeerlingen van uit de vrijzinnigheid zeer gerinig is en ook lang niet opweegt tegen den afval in eigen kring, die helaas ook nimmer rust. En als er dan nochtans bij de niet-vrijzinnigen een groei is en zelfs de dag in het zicht komt, dat Noord-Holland boven het IJ niet langer zon der meer vrijzinnig heeten mag, is dit uitsluitend te danken aan den geboorte-zegen in Christe lijke gezinnen, de geboorte-beperking in vrijzin nige kringen. Dat snijdt van twee kanten. En dat werkt geweldig. De kerk wordt gebouwd uit haar kinderen. Het zaad des verbonds is de belofte der toekomst. Bekend is, dat onder de R.-Katholieken veel nadruk wordt gelegd op den kinderzegen, dat in den biechtstoel en elders getuigd wordt tegen noodeloos uitstel van huwelijk, gestreden wordt tegen het insluipen van Neo-Malthusiaan- sche praktijken dat in één woord de Roomsche kerk zeer wel weet, dat de .wereld veroverd wordt door den kinderzegen, dat de voornaamste propaganda voor de Roomsche kerk nog altoos ligt in het bewaren en aanhangen van het oude Genesis-woord. Onder de belijdende Protestantsche Christen heid is het niet anders en' mag het niet anders zijn. O, wij weten wel, dat er onder ons zijn, die van liefde tot God boven allesspreken, en nochtans in koud en wereldsche berekeningen zoo vrijzinnig zijn als de vrijzinnigste vrijzinnig heid. Zij zijn er onder de R.-Katholieken ook. Maar wat men ook tegen de coalitie moge hebben, zeker is, dat èn de Roomsche kerk èn de belijdende Protestantsche kerken en groepen in deze zoo teer en gewichtige aangelegenheid toch waarlijk „op één wortel stoelen". Gode zij dank. En zullen we nu nog van „overbevolking" spreken Zéker, het kan wel eens zijn, dat hier of daar te veel menschen op één hoekje wonen. Dat is altijd zoo geweest, sinds Babels toren bouw al reeds. Maar dan is er een boodschap Gods aan die menschen. In Genesis staat„Vervult de aarde en onderwerp ze". En de aarde is grooter dan Goeree en Overflakkee, grooter dan Nederland. „De aarde" in Genesis 1 beduidt „de geheele aarde." Het werkloosheidsvraagstuk ook in vele ge meenten van ons eiland is urgent. Steunrege lingen en werkverschaffing van gemeentewege moeten uitkomst geven. Boerenzoons zijn met wrevel en ongeduld vervuld omdat ze geen boer derij kunnen koopen of pachten tegen een nor malen landlprijs. Is hier bij ons niet een zekere Jan-Salie-geest Het vervullen en onderwerpen van de geheele aarde leert de Heere God ons ook vaak door den nood. Als de mensch zijn wereldroeping in voorliefde tot moeders pappot verwaarloost, plaatst de 'Heere God den mensch voor de moei lijkheden van de overbevolking en drijft den mensch zoo weg naar het land, dat de Heere God hem elders aanwijst. Gelukkig ontstaat er af en toe hier en daar overbevolking. Dat wekt en prikkelt de energie, die uitdrijft uit 'het knusse thuis-leventje naar de Wijde wereldvelden met de roeping, die God aldaar voor de Zijnen bewaart. De werklooze arbeider en de boerenzoons, die in eigen omgeving geen werk of bedrijf kun nen bemachtigen moeten uitgaan, emigreeren naar een ander land om voor zich en hun gezin in hun onderhoud te voorzien. Salomo teekent den zegen van den arbeid zoo eenig duidelijk met de ernstige woorden „de slaap des daglooners is zoet, hij moge wei nig of veel 'hebben gegeten." En Carlyle sluit zich daarbij aan, als hij doet 'bedenken, „dat de ziel van den mensch zelfs bij de geringste soort arbeid, van het oogenblik af dat hij zijn werk begint, in e'en zekeren graad van werkelijke harmonie wordt gebracht. De heilige gloed van den arbeid is een louterend Vuur, waarin alle gif verteerd wordt en waaruit een heilige vlam omhoog schiet, al is de rook ook nog zoo dik." Er zal plaats en werk genoeg zijn in de we reld, zoolang als de wereld bestaat, Als de mensch zich maar in Gods weg laat stellen en van Hem 'leeren wil. En dan uitbreidt Gods Koninkrijk tot de einden der aarde, de aarde vervullende, den dag van 's Heeren wederkomst tegemoet. Het woord van Genesis moet doorklinken tot de ouders, opdat zij in kortzichtig egoïsme hun kinderen niet aan de huistafelpoot binden, maar 'hen uitstooten in den (wijngaard om te werken, - en tot de kinderen, opdat ze de velden zoe ken waar God het groeien laat. Genesis zegt: .vervult de aarde, de geheele aarde, en onderwerpt ze." En door overbevolking hier en daar te schep pen, versterkt de Heere God den nadruk van dit Woord. Het is Zijn Woord en Zijn Werk. Zooals we reeds schreven werd het vorige jaar een nieuwe kamertelling gehouden met het oog op het waterverbruik en de vast te stellen tarieven. Deze telling geschiedde overeenkomstig de hierna volgende, aan de tellers verstrekte, in structie. 1. Onder vertrekken worden verstaan: woon kamers, slaapkamers, keuken of als keuken dienstdoende vertrekken, waschhokken, bijkeu kens, serres, (winkelruimten, kantoorlokalen, werkplaatsen 'en alle andere van alle zijden en van boven afgesloten ruimten, ook al zijn die ruimten afgescheiden van de woning en slechts vanaf het erf toegankelijk, echter met uitzonde ling van stallen voor paarden en vee, schuren voor rijtuigen, garages voor automobielen, clo sets en urinoirs, alsmede badkamers. 2. Zolders, kelders en alle ruimten, welke uitsluitend gebruikt worden als magazijn of bergplaats, worden niet als vertrekken be schouwd, mits daarop of daarin geen aftapge- 1 genheid wordt aangebracht. 3. Vertrekken, behalve keukens en bij keukens, waarvan de oppervlakte minder dan 6 M'2 bedraagt, worden alleen als vertrek be schouwd in zooverre en voor zooveel hun aan tal voor de berekening in aanmerking komende vertrekken. De oppervlakte van uitspringende schoorsteenen, kasten, plinten of dergelijke uit- bouwselen mogen van de opmeting niet afgetrok ken worden; daarentegen worden wel afgetrok ken die gedeelten van een vertrek, waarvan de hoogte minder dan 1.75 M. bedraagt, zooals schuine gedeelten van zolderkamers enz. 4. Indien het aantal voor de berekening in aanmerking komende vertrekken een oneven ge tal is, dan wordt voor de berekening van het aantal niet mede te rekenen vertrekken dat on even getal met één vermeerderd. 5. Vertrekken, waarin zich een aftapkraan bevindt, worden voor de toepassing van het tarief als grooter dan 6 M2 aangemerkt. 6. Voor vertrekken, waarvan de oppervlakte grooter is dan 36 M2, wordt voor elke 36 M2 of gedeelte daarvan, één vertrek in rekening gebracht. 7. Zolderkamers worden alléén als vertrekken aangemerkt, wanneer deze door metselwerk of door planken zijn afgescheiden van de overige zolderruimte, zoodat deze vertrekken kennelijk het karakter dragen van kamers. Indien echter de afscheiding op de zolderverdieping alleen verkregen wordt door middel van -losse schut ten of behangsel, dan worden dergelijke afge schoten ruimten niet als vertrek aangemerkt. 1. Indien van een door één gezin bewoonde woning de oppervlakte buitenwerks gemeten, minder bedraagt dan 50 M2, dan wordt eene zoodanige woning hoogstens beschouwd als een driekamerwoning. 9. Bij de berekening van de oppervlakte der woning wordt mede in aanmerking genom'en de oppervlakte van de op de tweede verdieping of zolderverdieping gelegen vertrekken, voor zoo ver deze overeenkomstig het hiervoren vermelde als vertrekken moeten worden aangemerkt. 10. Wanneer een gebouw strekt tot afzonder lijke bewoning van meer dan één gezin, wordt dit gebouw geacht zooveel woningen te bevatten als gezinnen daarin wonen. Toelichting. Hotels, logementen, kof fiehuizen, sociëteiten, slagerijen, bakkerijen, vee houderijen, tuinderijen en aanverwante bedrijven zullen alleen water kunnen ontvangen over een watermeter. Bij die bedrijven zullen de lokaliteiten dienen de voor de uitoefening van het bedrijf of de nering niet bij de berekening van 'het aantal be lastbare vertrekken worden medegeteld. Wat de tarieven betreft zegt het rapport Hoewel daarmede in zekeren zin vooruitge- loopen wordt op het alsnog in te dienen rapport, maken de verzamelde gegevens het mogelijk reeds thans een oordeel uit te sprek'en over de te verwachten inkomsten onder aanname van een alleszins redelijk tarief. Vanzelfsprekend moet het voorbehoud worden gemaakt, dat indien mocht blijken, dat de aan- legkosten als gevolg van de talrijke uitbreidin gen van het buizennet en van het grootere aantal dienstleidingen m-et een groptere gemiddelde lengte, hooger mochten worden dan 't bedrag in het oorspronkelijke rapport als aanlegkapitaal genoemd, de tarieven in eVenredige mate zullen dienen te worden verhoogd. Daartegénover staat evenwel, -dat met een belangrijk geringere uit gave voor rente en aflossing kan worden ge rekend, als gevolg van de daling van den rente voet. In het oorspronkelijke rapport werd rekening gehouden met een tarief beginnende met een jaarlijksch abonnementsbedrag van 9.90 voor arbeiderswoningen met één kamer en stijgende tot e'en bedrag van 37.20 voor woningen' met zeven en meer vertrekken. Dit tarief maakte onderscheid tusschen ar beiderswoningen en niet-arbeiderswoningen. In de praktijk stuit dit evenwel op bezwaren. Indien deze onderscheiding vervalt, het tarief verder meer gedifferentieerd wordt en dit hooger gesteld wordt naarmate het aantal vertrekken der aangesloten woning grooter is - met als grens elf vertrekken en indien verder reke ning wordt gehouden met jaartarieven, sam'en- gesteld uit bedragen, die gemakkelijk deelbaar zijn door twaalf, dan zou een tarief kunnen wor den geheven, dat over h-et algemeen billijker en niet hooger is dan het tarief, dat in het oor spronkelijke Mabeg-rapport werd voorgesteld. Dit thans in overweging gegeven tarief wordt vermeld in kolom 1. In kolom 2 wordt vermeld het in het oorspronkelijke Mabeg-rapport voor gestelde tarief, terwijl in de derde kolom het tarief is vermeld, dat wordt toegepast door de Stichting „De Drinkwaterleiding Noord-West- Utrecht" (voortaan te noemen D.N.W.U.) Aant. verfr. Nu 1 Oorspr. rapp. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 9.- 12.- 18.- 21.- 24.- 30.- 36.- 39.- 42.- 45.- 9.90 12.50 14.40/19.30 21.60 27.60 32.40 37.20 11 en meer 48.- N.W. Utrecht 7.80 12— 15.- 24.— 30— 36.- 42— 45.— 48— ƒ51- 54— Ongerekend de inkomsten voor suppletoir waterverbruik en voor vergoedingen voor aan sluiting van baden, closets, auto-wasschen, tuinbesproeiïng, enz. en ongerekend de inkom sten voor levering van water over den meter voor bedrijven, kunnen de inkomsten op grond van de kamertelling en de hierboven onder de le kolom vermelde abonnementsgelden Gemeen- te-gewijs worden geraamd op Aantal lokom: Gemeente aanslul' sten in tin en. guldens. Den Bommel 352 5.751.— Dirksland 655 11.118. Goedereede 297 5.220.— Herkingen 229 3.675.— IVieiissant 384 6.348.- Middelharnis 1059 18.588.- lNieuew Tonge 488 8.220.- Uoiitgensplaat 084 10.989.— Oude Tonge 680 11.265.— Sommelsdijk 789 13.263.— Stad aan 't H. 287 4.452.— Stellendam 389 6.882.- Totaal 6293 105.807.- Gtm p:r aan sluiting 16.34 16.97 17.58 16.05 16.63 17.55 16.84 16.07 16.57 16.81 15.51 17.69 T 16.81 De gemidelde inkomste per aangesloten wo ning zal het hoogst zijn voor de gemeente Stel lendam met 17.69 en hetl aagst voor de ge meente Stad aan 't Haringvliet met 15.51. Over de twaalt gemeenten gerekend zal de ge middelde inkomste bedragen f 16.81. Deze bedragen zijn over het algemeen zeer laag en steken gunstig af bij de gemiddelde vaste lasten van andere groepswaterieidingen. Bij een aantal aangesloten perceelen van 5813 bedroegen de inkomsten van de D.N.W.U. uit hoofde van abonnementsgelden over een vol jaar 122.833.60. De gemiddelde opbrengst over het geheele gebied gerekend bedroeg 22.18. In de gemeente Boeinen was de gemiddelde opbrengst het hoogst met 28.79, in de gemeente Wilms het laagst met 15.85, een en ander volgens den toestand op 1 Juli 1930. Niet alleen dus zal de stichting en exploitatie eener waterleiding op Goeree en Overflakkee slechts een zeer geringen last op de bevolking der betrokken gemeenten leggen, maar boven dien zal deze last in zeer gelijke mate over aile gemeenten worden verdeeld. Het spreekt vanzelf, dat er heel wat buiten- boeren zijn, die zich de vraag stellen of zij ook onder de aansluitingen vallen. Maar evenzeer spreekt het vanzelf, dat er grenzen moeten zijn. Wanneer alle -ingezetenen van het eiland van de waterleiding zouden moeten profiteeren, zou de exploitatierekening onmogelijk sluitend te krijgen zijn. '1 och heeft het bestuur gepoogd zooveel mo gelijk buitenwoningen in het genot der water leiding te stellen. Welke kosten dat meebrengt tegenov-er slechts geringe ontvangsten, blijkt b.v. uit het volgende staatje door de M a b e g ingediend De gemeente Ooltgensplaat verzocht onder meer verlenging van het buizennet in den Langeweg met 1000 M. en verlenging van het buizennet in den Galatheeschen Dijk met 5200 Meter. Met eerstbedoelde verlenging zal eene uitgave gemoeid zijn van 6300.-waartegenover eene jaarlijkste inkomste staat van 102.terwijl met laatstbedoelde uitbreiding gemoeid zal zijn 28.800— bij eene vermoedelijke jaarlijksche opbrengst van '294—. De gemeente M e 1 i s s a nt verzocht om ver lenging van het buizennet in den Westdijk met 425 M.; kosten 26Ü0.inkomsten 72.-- V-erder werd den aanleg verzocht van eene buisleiding in den Nieuw Kraayerdijk ter lengte van 525 M.; kosten 3400—, inkomsten 150, alsmede verlenging van de buisleiding in den Noorddijk met 1000 M., waarvan de kosten 5150— zullen zijn en de vermoedelijke in komsten 60— per jaar. Door de gemeente Dir-ksland werd ver zocht om de hoofdleiding niet te 'leggen in den Gelderschen -Dijk, doch in den Westdijk. Dit is op twee manieren mogelijk. In het eene geval zullen meerdere kosten be dragen 54.000— en in het andere geval 56.000—. Daar, wanneer de leiding in den Westdijk gelegd wordt, de leiding in den Gelderschen Dijk en respectievelijk in den Zuiddijk, den Korten- weg, den Strijpschen Dijk en den -Duivewaard- schen Dijk komt te vervallen, zullen in het eene geval negen woningen niet kunnen worden aan gesloten en in het andere -geval negen en zeven tig woningen. Daartegenover staat, dat thans langs den Westdijk negen en tachtig woningen zullen kun nen worden aangesloten. Omlegging van de buisleiding 'beteekent dus in elk geval een na deel voor de exploitatie, afgezien nog van de meerdere kosten' ten bedrage van ruim 50.000. Zoowel de gemeente Ooltgensplaat als de ge meenten Melisant en Dirksland hebben te ken nen gegeven, dat zij op uitvoering van de ge vraagde uitbreidingen prijs blijven stellen. Ook van andere gemeenten ontvingen wij het verzoek het buizennet uit te breiden en wel van de gemeenten Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Stellendam, Sommelsdijk en Middelharnis. Na de door ons verstrekte inlichtingen heb ben deze gemeenten echter niet op uitbreiding van het 'buizennet gepersisteerd. Nieuwe Tonge verzocht uitbreiding van het buizennet in den Noordlandschen weg met 150 M.; kosten 4000.inkomsten 78—. Stellendam vroeg uitbreiding van de leiding in den Dorpsweg met 250 M.; kosten 2100—, inkomsten 51—. Sommelsdijk vroeg uitbreiding van de leiding in den Dorpsweg met 350 M.; kosten 3000.inkomsten 129. Middelharnis verzocht buizen in ver schillende straten, die nog in aanleg warén, te leggen. De kosten zouden 4600— bedragen, waartegenover nog geen inkomsten staan. Aan het verzoek tot uitbreiding van het buizennet, gedaan door de gemeenten Stad aan t Haringvliet, Den Bommel, Goedereede en Herkingen, kon worden gevolg gegeven, aan gezien -het verzoek, de rentabiliteit van de ge vraagde uitbreiding in aanmerking netriende, volkomen gewettigd was. De cople van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur 1 Bij voorbaat dankend voor de verleende plaatsruimte. GASPRIJZEN VOOR OOST-FLAKKEE. Het is, dunkt mij, niet ondienstig eens door een ingezonden stukje te wijzen op de bedrieg lijke voorstelling aangaande de gasprijzen door de Gasfabriek „Oost-Flakkee" thans vastgesteld. Laat ieder gasverbruiker narekenen b.v. van de -laatste 6 maanden wat totaal kostprijs ge weest zou zijn bij 13 cents tarief en het blijkt, dat het gasverbruik thans wel duurder, maar niet goedkooper wordt. EEN GASVERBRUIKER. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte te willen geven voor het onderstaande. Bij voor baat mijn dank. Met groote deernis slaan velen hier en elders gade de onderlinge verdeeldheid, welke heden in de Hervormde Kerk op Dén Bommel plaats heeft, welke het onderwerp -van den dag uit maakt. Daar er tot veler genoegen geruimen tijd in den Raad der Kerk broeders Ouderlingen zitting hadden, dewelke naar hun geweten belangeloos hunne beste krachten gegeven hebben om als wachters over het erfdeel des Heeren te waken en te ijveren voor Gods Huis, als eerwaardige mannen van -goed getuigenis en onberispelijken levenswandel zijnde, deze belangen ten zeerste behartigd, wier innigste streven is de gemeente eene goede reuk te geven, opdat daardoor de Naam des Heeren verheerlijkt worde, stemt het tot leed, dat deze broeders door diakenen, welke zich aanmatigen wat tot het ouderling schap behoort en dn -hooggevoel-endheid ver smaden des Apostels vermaning, een ander uit- nemender te achten dan zichzelven, blijk geven niet naar den geest en het voorbeeld van Jezus Christus handelen, alwaar Hij de meeste acht, die de minste wil zijn en uit liefde aller dienaar, en ook niet schijnen bezield t-e zijn met de zacht moedigheid van dén diaken Stéfanus, welke in plaats van krakeel, achterklap en hartstoch telijke gevoelens te openbaren tegen zijn be lagers, deze alles vergaf, biddende voor zijne vijanden en dus als een alleszins waardig voor beeld ter navolging voor de gansche Christen heid kan worden beschouwd. Te betreuren is ihet, dat deze diakenen, in plaats van in onderlinge vrede en samenwerking, waardoor het -gemeentelijke leven alleen gebaat kan zijn, welke roeping rust op elk -lid eener Christelijke Kerk, als voorgangers der gemeente door verschillende intriges niet geschroomd heb ben het ambtelijk verkeer met de ouderlingen onmogelijk te maken, door dezen het leven te verbitteren, hetwelk toch allerverschrikkelijkst is in een kerk waar -Gods Naam openlijk wordt angeroepen en dient te worden gevreesd en ge- eerd, daar in deze heilige gebouwen alleen de vrede, broederlijke liefde, de christelijke ver draagzaamheid en oprechte vergevensgezindheid tot -eere Gods en stichting en opbouwing der gemeente kunnen ontmoeten, hetgeen in die sfeer coor den Kerkeraad, als verkoren zijnde tot een heilig en heerlijk ambt, in -ware ootmoed moet worden betracht, zich steeds door den Geest van Christus te laten leiden, helaas deze diake nen nu oorzaak geworden zijn, dat niet slechts de ouderlingen, doch de geheele gemeente tot een aanfluiting en beschimping stelt voor de- gerien die buiten zijn, de kerk innerlijk gesplitst en gedeeld en alzoo door de vijanden Gods Naam wordt gelasterd. De zedelijke gevolgen van dezen diepbedroe- venden staat van zaken wreekt zich al dadelijk, daar deze de oorzaak is, dat de onlangs be roepen herder en leeraar Ds. Lekkerkerker, die in normale omstandigheden het beroep zou heb ben aangenomen, nu besloot, zich in zoodanige atmosfeer niet te wagen, en deswege de leiding van een college, waarin de diakenen door hun drijven zich op den voorgrond plaatsten en de ouderlingen negeerden, niet kon accepteeren. Onbegrijpelijk is mij dan ook de houding van den consulent, die zich schijnbaar door de op ruiende diakenen liet beïnvloeden, in plaats als onpartijdig zieleherder een objectief onderzoek in te stellen 'bij de tegen wil en dank gegriefde en gekrenkt ouderlingen, in gebreke is gebleven een verzoening tusschen partijen t-e bewerkstel ligen. Daar ik verneem, dat de diakerien den Kerke raad door andere te verkiezen ouderlingen aan willen vullen, vermoed ik op goede gronden, dat ieder, die nog eenig zelfrespect en onbe vangen oordeel heeft, zich wel zal wachten, zich in een wespennest te begeven. Het pleit echter voor de gemeente Den Bom mel, dat het rechtsgevoel van ieder weldenkend mensch de handelwijze der diakenen veroordeelt, zich sympathiseerend met de kwalijk bejegende ouderlingen Melissant, De Lindt en Lokker en niets liever begeert, dat deze weer in hun eere hersteld worden en zij de bezetting dier vacante plaatsen in den Kerkeraad als de meest juiste en logische oplossing beschouwen. Gemeente van Den Bommel, het zou tot terug keer van de rust, vrede en opbloei der Her vormde Kerk ten hoogste wenschelijk zijn, ter beëindiging dezer verwoestende aangelegenheid, dat -gij al uw invloed aan doet wend-en, dat de onderlinge geschillen spoedig worden vereffend, de veetes opzij gezet, de strijdbijl begraven, de rust en het -vertrouwen hersteld, de liefde weer zegevieren moge, de verbroken eenheid van -geest door waarachtige verzoening, oprechte trouw en broederlijke saamhoorigheid weer bloeien moge tot bestendig heil en zegen voor Den Bommel. Dan alleen kan de Heere, als de Groote Op ziener Zijner Gemeente, nog Zijn welbehagen betoonen en is er ook voor U verwachting volgens Zijn dierbaar getuigenis. EEN BELANGSTELLENDE. Ooltgensplaat, 2 April 1931. VEERVERBINDING OOLTGENSPLAAT WILLEMSTAD—NUMANSDORP. Vragen van het Statenlid Warnaer. Het lid der Staten de heer C. Warnaer te Dirksland heeft de volgende schriftelijke vragen aan Ged. Staten gesteld 1. Is het Ged. Staten bekend, dat bij den rijkswaterstaat plannen bestaan om den ont worpen dam in het Hellegat te verlengen tot aan den vasten wal bij Ooltgensplaat eh dezen dienstbaar te maken aan een veerverbinding OoltgensplaatWillemstad—Numansdorp 2. Als daarmede vervalt het plan in het rap port van de commissie-Van Rijckevorsel en de daarmede verband houdende toezeggingen van de localiteit op Goedereede en Overflakkee, zijn Gedeputeerden dan bereid, dienovereenkomstig andere voorstellen te doen 3. Indien vraag 1 en 2 ontkennend moeten worden 'beantwoord, wanneer kan dan van uw college een voorstel aan de Staten worden ver wacht, als door de commissie uit uw college in de op 27 December 1930 gehouden vergadering te Middelharnis aan de localiteit is toegezegd ANDRE MICHELIN. f André Michelin, de bekende fabrikant der fiets- en auto-banden, een groote figuur uit de wereld van het automobilisme en het vlieg- wezen, is, 77 jaar oud, te Parijs gestorven. DE DOODENDE AUTO. In Frankrijk zijn tijdens de Paaschdagen 21 menschen door verkeers-ongelukken om het le ven gekomen en 76 menschen gekwetst. Verleden jaar waren deze cijfers ongeveer tweemaal zoo -hoog. INRICHTEN, BIJHOUDEN, CONTRöLE VAN ADMINISTRATIES KERKHOFLAAN 69b ROTTERDAM MARKTOVERZICHT DER VORIGE WEEK Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week was de handel in aard appelen zeer kalm. De -prijzen voor eerste soor ten Bonten uit Kamperland en Colijnsplaat wa ren hooger, andere Bonten naar gelang kwaliteit. Friesche Borgers en andere 'Eigenh. soorten gezocht. Veel vraag voor Bonte en Blauwe poters met hoogere prijzen. Drentsche zandaard- appelen in den vrijen handel flauwer en werden verkocht a 2.per baal. Heden 7 April werden de volgende prijzen gemaakt per H.L. Zeeuwsohe -Bonten 6.50 tot 7.60; idem Blauwen 6 tot 7.50; idem Eigenh. 5.50 tot f 6.25; Blauwe en Bonte poters 2.90 tot 3.10; Spuische Eigenh. 6.25 tot 6.50; Ypolder Bravo's 4.50 tot 5.50; idem Bevelanders 4.25 tot 4.50; idem Poters 2.50 tot 2.90; Flakkeesche Eigenh. 6.25 tot 6.50;Vlaamsche Eigenh. 4.25 -tot 4.50; idem Industrie 4 tot 4.25; Friesche Borgers 4.50 tot 4.75. Winter Malta per 100 K.G. 15 tot 16; Drentsche Eigenh. per 50 K.G. baal 2.— tot 3.—. ROTTERDAM, 7 April 1931. Op de heden in ons Veilingslokaal, Wat aoezierstrsat 37—39, gehouden Veiling, wer< len de volgende prijzen besteed Kipeicrenf 3,15 tot f 4,50 rendeieren3,35 tot 4, •Aiddcnprijs f Ganseierentot Aanvoer 250.000 stuks, DE ROTTERDAMSCHE VEILING Zaterdag 4 April bij inzet en Zaterdag 11 April bij afslag, telkens des avonds 6 uur, te Ouddorp, in het Logement Akershoek I. voor de erven Jan Hoek Dimmenszoon, van een huis -met schuurtje en verdere opstallen, erf en bouwland onder Ouddorp, na-bij den Honds- weg, kadaster Sectie D no. 887, groot 33 aren 80 centiaren of 221 R. V. M„ dadelijk te aan vaarden II. voor de erven Jan van der Wende Wil lemszoon, van een huis -met schuurtje en var kenshok, erf en grond te Ouddorp, aan den Dorpsweg, kadaster Sectie E nos. 674, 676 en 2520, groot 23 aren 40 centiaren of 153 R. V. M., de grond is dadelijk na de toewijzing, de opstal op 1 Mei 1931 door den kooper te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG, Op Woensdag 8 April 1931, 's avonds 8 uur te Dirksland, ter herberge van J. Keuvelaar, veilingen Op Woensdag 15 April 1931, 's avonds 8 uur te Dirksland, ter herberge van L. J. Pol' derman, afslag van Ongeveer 445 M2. bouwgrond te Dirksland aan den Boezemweg. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer F. Nieuwland te Hillegersberg Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 15 April 1931 in hotel Moei' ker te Ooltgensplaat, bij veiling en Op Woensdag 22 April 1931. des voorm. ten 10,30 uur, in hotel Hobbel aldaar, bij afslag: vrijwillige publieke verkooping van een bouwmanswoning, met schuur, erf en tuin aan den Oudelandschen dijk, onder de ge meente Ooltgensplaat, ten verzoeke van den heer Adr. Braber Cz,, aldaar. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag 22 April 1931 in hotel Hobbel te Ooltgensplaat, na den afslag der eigen» dommen van den heer Braber, publieke vet' huring van de dijken, gorzen, wegen en visscberijen van de Ambachtsheerlijkheid Sint Adolphsland, onder Ooltgensplaat cn Den Bommel, ten verzoeke van den heer C. Goe» koop te Groningen voor den tjjd van een jaar. Notaris AKKERMAN. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 3 April 1931. Knollen 2.20 tot 3 per 100 stuks. Sinaasappelen 2.50 -tot 4 per 100 stuks. Radijs 7.60 per 100 bos. Tulpen 7.70 per 100 bos. Spinazie 13 tot 16.50 per 100 K.G. Veiling van Woensdag 8 April 1931. Sinaasappelen 2.50 tot 4 per 100 stuks. Radijs 6.80 per 100 bos. Prei 5.60 per 100 bos. Tulpen 11.20 tot 25 per 100 bos. Spinazie 18.30 tot 22.50 per 100 K.G. Boter 0.74 per pond. Veiling van Donderdag 9 April 1931. Kipeieren 48-51 Kg. f 3,— tot f 3,10. 57-60 Kg. f 3,45 tot f 3,90. 60-62 Kg. f 3,90 tot f 4,10. bruin 60-61 Kg. f 3,95 tot f 4,20. Eendeieren 64-70 Kg. f 3,25 tot f 3,70. Per 100 stuks. Boter f 0 77 tot f 0,83 per pond. Aanvoer 24.500 eieren. Woensdag gebouw te van de Fla$ partij op Fla de H.H. He De -heer Zuid-Hollani teekenis der I Spr. begorj dat ons vollf gesteld word een keuze ajj toch eigenlijf moeten. GeH kiezen, van I on:ze ge-boori onzen vaderl of wij gedoe geboorte bid dat zij het fe| aan het raac aanvaarden wie gelooft j belijdt ook, voor ons gl rampzalighei; Zoo staat: van verkiezq en als wij staan wij iec) kiezen. Èn gemaakt al._ tuiging vanj lijdt dat Go| en dat Hij het woord ordinantiën Als wij ons dit geloof leiden, is joeilijk. Ook nietl kiezen in hl Want oo| wat God naar eigen van het p<| laten leiden of zal hij h^ Woord ges op -politiek;4' reert een dj uit welk dq strijd in liberal-en- gaan en td sproken ha toch eigenS Colijn en 1 dat de anq Goddelijk dragingen bepalen, hij ook Gods, mad publieke -Ij 'oorkeur J Dat is dj de Provinc! Komend beteekenis op, dat ha niet vergell Eerste Ka| dan collec Er wol veel tijd Bij de kost, heef j de hand, eigen gen is, dan dl koopt. Dat het| daar is vraagt to eens van nen zoo of zijde kleine ho| Maar voor liefh kende m<f ■ken, ter Heelemaa te spelen 'k Heh handwerk tijdschrijfj niet onbe over gesel De ree gineele gl schrijven knutselw» mag koslj De inz eén nauy En ofl getal liea het lijkt I rijke taal te doen. Al die op aard' het laats, dat het mij, dat eens ev'q zameling Er -blij nog al a 'k Gelf kleedjes, j, breiwerk" maar hej zameling

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2