Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsohe Eilanden, Antirevolutionair No. 3733 WOENSDAG 1IAPRIL 1931 46STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES oil nummer nesiaai mi luiee Bladen erichteti. Fa. W. BOEKHOVEN ZONEXZ He stukken voor de Redactie bestemd, Adveetentiën en verdere Administratie, franco toe te «enden aan de Uitgevers EERSTE BLAD. den heer C. WARNAER Brieven tiit Amerika. Gemeenteraad Plaatselijk Nieuws. ng te Middelharnis. Vrijdag 27 Maart. f 3,90 per 100 stuks. 10 per 100 bos. f 16,50 per 100 kg. II,- ,76 per pond, ten veiling op Maandag, 'ag en Vrijdag. VEILING 'dag 27 Maart, 0 92 tot f 1.05. 0 80 t f 0.58. lucief baal 'g-, waaronder 18.050 Kg. Maandag 30 Maart. tot f 4,90 per 100 stuks, ot f 10,— per 100 stuks, f 17,— per 100 kg. ht der vorige week. AC. KNOOP, beëedlgd dappelen, groente' «n 58» Telefoon 81431, sterdam. an de aflevering van goed« appelen te Amsterdam is erd er op 2 plaatsen af. is begonnen de te *mster« appelen aan de gemeente koope soorten) door een siers. Deze grossiers namen met deze 5 ets. aardappelen eiders nemen nu het van lies. Aan de Prinsengracht n partij aardappelen af te n waren geweest, maar na mbinatie nu maar besloten en, nu worden deze aard' dere plaats in Amsterdam er toch in. De Miranda de arbeiders, men eet ze randa komen. Ook werden dustrie afgeleverd met be. eggen de huisvrouwen, ze van de vork af. Nu gaat ndere soorten langzamer, robeeren le soort Bonten, be en Spuische Eigenhei. e vraag voor bestaan, daar ooge prijs geven om een appel op tafel te brengen. erden de volgende prijzen .f .f s f 1. Poters f f ,f f f f f f' f ppelen Per H L. 6.25 i f 6.- f 5, f 2.70 f 6,25 f 6,25 f 4, - f 3.75 f 2,20 f 4,30 f 4,25 f 3,75 f 7,25 6.75 5,50 3.- 6,50 6.50 5.- 4,- 2,50 4,50 4,50 4,- 12,- f 15,- .f 2,10 f 3,- PAARDEN. 0 Maart. Ter veemarkt erd: 1333 varkens, 405 ette kalveren, 122 schapen per y2 kilo: koeien 27]/z ct., 47—50 et.; ossen 36 8 ct.; kalveren 47)^—52}^ 5 ct.; schapen 40 en 55 ct.; r stuk; lammeren 24—34 ct., 20y ct. en 21 ct. eien en ossen was vrijwel eek Maandag. De handel prijzen voor 1ste kwaliteit e van 2de en 3de kwaliteit Een enkel prima exemplaar oteering, Ossen met tame- voer. Vette kalveren met en tragen handel. Eerste n prijs, terwijl 2de en 3de jk bleven. Enkele prima g tot 5 cent boven notee- schapen en Iammerén was slechten handel. Dezelfde oeilijk bedongen. De aan- s niet zoo groot als vorige zeer belangrijk. De handel de prijzen werden ook hier "t flinken aanvoer en flau- - 19M20y cent besteed. 0 Maart. Ter veemarkt :rd 434 vete koeien, waar- i: 1ste kwal. 96105 ct., 3de kwal. 70—80 ct., min ed, alles per kg. slacht en kalfkoeien 280—380 alveren 2de kwal. 8492 ct. per kg. levend gewicht; rii 7—13 per stuk; 23 st.; 780 vleeschvarkens ct., zware varkens 4950 •49 ct.; alles per kg. slacht- 80180 per stuk; 9 een geslachte runderen. AS EN EIEREN. Maart. Eieren. Aanvoer van 4.50—4.80, middel stuks. Handel matig. 30 Maart. Kaas. Aanvoer 85 stuks, wegende 4275 kg. ^met rijksmerk 33—35, T EN AARDAPPELEN. Maart. Heden waren de Ien als volgt: Brielsche -6.25, Zeeuwsohe blauwe 's drielingen 4.254.50, 5.205.50, industrie ilta's 0.150.16 per kg. >r kalme vraag. ïEL, OLIËN enz. Maart. Binnenlandsche ng). Witte tarwe 5J^ 5H—8, rogge 4—5, chev. gerst 5]46, oonen 11 13, paarde- WOL, DIVERSEN. Maart. Vlas. (Opgaaf 5950 kg. blauw, schoon wit Zeeuwsch 0.50 eel 0.50—0.70; 3400 kg. 5; alles per kg. Tamelijk ugger, prijzen iets vaster. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAd en ZATERDA i. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.- bf vooruitbetaling, B ITENLAND vooruitbetaling f 8.50 pet jaar. LfjKE NUMMERS 5 CENT UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. Interc No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1ËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die s% beslaan. AdvertentiBn worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. NAAR DE STATENSTEMBUS. De Statenverkiezing, die 22 April a.s. haar beslag zal krijgen, is van groot gewicht. Onze Antirev. menschen mogen zich wel met groote ernst afvragen wat zij vóór dien datum nog doen kunnen om het getal A.-R. kiezers zoo groot mogelijk te maken. We hebben 'bij de verkiezing van 1927 geen •best figuur gemaakt 'en als we op 22 April niet beter voor den dag komen, zal het verlies groot zijn. De vraag moet gesteld: mogen we het bestuur onzer provincie, de belangrijkste provincie van ons land, zóó maar weer overgeven in handen rian links Moet dat het einde worden van een rechtsche periode, die in 1901 aanving en onze provincie tot grooten zegen is geweest We mogen ons deze hoogst belangrijke din gen wel eens goed realiseeren. Er zit meer aan vast dan menigeen wellicht denkt. De Provinciale Staten hebben de beslissing over belangrijke prinripieele vraagstukken. Denk slechts aan de Krankzinnigenverzorging, subsidie aan verschillende instellingen, geneeskundig schooltoezicht enz. Voorts verkiezen zij het College van Ged. Staten, het dagelijksch bestuur der Provincie, 'hetwelk volgens de Grondwet de dagelijksche leiding en uitvoering van zaken, hetzij de Staten zijn vergaderd of niet, is opgedragen, een bevoegdheid, die nader door de Provinciale wet is uitgewerkt en aan Ged. Staten groote macht verleend. Voorts verkiezen de Prov. Staten de leden F* ,ier Eerste Kamer. Laat ons den dag van 22 April niet onder schatten DOOR EENDRACHT STERK. Flakkee is bij de Provinciale Statenverkiezin gen in het verleden altijd een groote kracht ge weest voor de A.-R. partij. In gesloten phalanx trok men weleer op en werd niet zelden met behulp van Flakkee de zege bevochten. Laat ons ook op 22 April iets van die oude eenheid demonstreeren. De heer Warnaer is onze candidaat. Zijn trouw aan het A.-R. vaandel is bij ons bekend en zijn praktische kennis, vooral waar het polderbelangen en dijkzorg en Waterstaat ibetreft, niet het minst waar het Flakkee geldt, ïs de beslissingen in de Prov. Staten ten goede gekomen. Steeds stond hij voor onze gewestelijke en locale belangen in de bres. Denk slechts aar de veerverbindingen, aan de kustversterking, de wegenverbetering, het water- leidingsvraagstuk. Met den heer Diepenhorst, de A.-R. candi daat voor de Hoeksche Waard, kwam hij steeds op voor de souvereiniteit in eigen kring, waar links aanslag pleegde om de 'bevoegdheden van de polderbesturen te beknotten en ook hier het heillooze revolutionaire beginsel der centrali satie wilde toepassen. Laat ons door eendracht kracht ontwikkelen en de candidatuur van dén heer Warnaer van nu af aan propageeren. Op voor No. één van de A.-R. lijst Beste Vriitnd Wij hebben hier een bijzondere zachte winter. De sneeuw is even geleidelijk weggedooid, als zij gevallen is. De boomknoppen zwellen reeds en dat is in 't begin van Maart hier zeer vroeg. Wekelijks maken wij een autoreis naar de groo te wereldstad Detroit om onze producten aan de markt te brengen, maar wat is alles in één jaar of twee jaar veranderd Groote winkels, die vroeger florisant waren, staan nu leeg. Dui zenden menschen staan werkloos aan de hoeken van de straten. Toen ik verleden week naar Detroit ging, stopten wij vlak bij de stad om te overnachten. Een flink nieuw gebouwd huis had voor aan de straat een bord waarop stond „rooms for tourist" (kamers voor reizigers). Daar achter was een flinke garage om onze auto te stallen. Op zijn Amerikaansch werd ons eerst een badkamer aangewezen, waar wij ons was- schen konden. En daarna namen wij echt huise lijk plaats in een schommelstoel in den familie kring, ofschoon deze niet groot was. Het bestond uit een man en vrouw op leeftijd, ik denk on geveer 60 jaar. Zooals gewoonlijk kwam het ge sprek al spoedig op de bijzondere abnormale tijden. Zooals deze bejaarde menschen getroffen waren door den toestand is verschrikkelijk. Hij vertelde mij, dat hij met vlijt en zuinigheid een 110 acre farm had verkregen, waarop geen cent schuld meer was. Zijn 'kinderen waren getrouwd en hij hield zijn bedrijf, bestaande uit vet- weiderij van beesten, op met één knecht en had een goed bestaan en een rustigen ouden dag, totdat verleden jaar een groote maatschappij kwam om zijn farm te koopen. Hij verkocht het voor 1000 dollar per acre. De conditie was: 7 gelijke termijnen van 15000 iedere 6 maanden en de laatste termijn van 5000 dollar, zoodat binnen vier jaar het bedrag zou betaald zijn. Hij beschouwde zich als een tamelijk rijk man, bouwde een nieuw huis, waarin wij gelogeerd hebben, ging met zijn vrouw 5 wintermaanden naar het warme Zuiden. Toen hij terugkwam moest de tweede termijn van 15000 dollar be taald worden. En toen dit over tijd liep, kwam hij tot de ontdekking, dat die geheele compagnie bankroet was. Heel zijn boerderij was ge ruïneerd. Alle heiningen en schuren waren af gebroken. En ook zijn oude huis, waarin zij oud geworden waren. Op de boerderij waren wegen en straten aangelegd of eigenlijk uitge- ploegd, waar die wegen en straten moesten ko men. In één woord; de geheele plaats is een ruïne. De vrouw had tranen in haar oogen toen de man ons dit vertelde. Wat zullen ze op hun ouden dag doen Het kost jaren eer die farm weer in orde is en de belasting was 900 dollar per jaar. Zij trachtten nu een bestaan te maken uit de kamers, die zij voor logies aan reizigers verhuren en hopen, dat de tijden spoedig weer zoo zullen worden, dat hij wat van dat land voor bouwgrond kan verkoopen, maar op 't oogenblik is dit alles onverkoopbaar. Ik bad diep medelijden met die menschen. Het is niet on mogelijk, dat de tijden zoo nog wat aanhouden, dat zij alles verliezen, want de belasting bij zoo'n groote stad klimt elk jaar. Er wonen hier in de plaats, waar ik woon, menschen die zeer oud zijn en zij zeggen: Amerika heeft nooit zoo'n toestand gekend. Een vriend van mij, eigenaar van veel huizen, krijgt weinig of geen huur, om dat zijn huurders geen werk kunnen vinden. Ook voor hem wordt de toestand hachelijk. Wat zal het einde zijn, indien er niet spoedig verandering komt En het treurigst van alles is dan nog, dat velen ook in ons zoogenaamd Christelijk land geen anderen schat kennen dan hun aardsche bezittingen'. Daar heeft men voor geleefd. Ja zelfs alles voor opgeofferd. Zou het misschien zijn, dat wij langs dezen weg geleid worden als natie, opdat wij leeren verstaan, dat het leven meer is dan de dollar God geve hetEn dan is de tegenwoordige catastrophe niet te zwaar, als dit er door bewerkt mag worden. Verleden week hadden wij vergadering van onze Christelijke Schoolvereeniging. Ook hier rapporteerde de penningmeester over een „ledige kas En zeer duidelijk liet een van de leden uit komen, dat het tijd wordt, dat wij voor die zaak eens wat gaan offeren. Wij hebben nog nooit iets opgeofferd voor onze schoolzaak. Wij heb ben altijd dit kunnen onderhouden van onzen vloed, maar al is er nu geen overvloed meer, de Chr. School moet doorgaan, omdat zij één van onze eerste levensbehoeften is en Gods zaak is. Ik ben dan ook niet bang of dit zal wel doorgaan. Onze hoofdonderwijzer is een flink Christen en zeide: als jullie mij maar zooveel geven als je zelf voor je gezin noodig hebt, dan ben ik tevreden, waar jullie van leven, kan ik ook van leven. Gedenk onze school en mijn arbeid vooral in uw gebed. Dit was zijn drin gend verzoek. Ik voelde mij rijk, te mogen wonen in een gemeente, waar zulk een onderwijzer de ■kinderen onderwijst. Dan wordt ons zaad onder legd met een levensbeginsel wat niet valt of staat met normale of abnormale tijden, maar met een beginsel, dat hun leert zien in de hoo- gere sferen van het leven. Zondag j.l. behandelde onze dominee vraag 52 van onzen Catechismus: „Wat troost U de wederkomst van Christus om te oordeelen de levenden en de dooden Onder de bediening van die waarheid worden alle vrag-en van dit Wen opgelost voor het kind Gods, als wij mogen weten, dat Christus onze Borg en Mid delaar is, en dat daarom alle dingen in dit leven medewerken ten goede. Dan is ons leven rijk. Dan is de wederkomst van Christus voor ons die troost, dat wij gerechtvaardigd voor God in oordeel, erfgenamen worden van die heilsgoe- deren, die eeuwig onze bezitting zullen wezen 1 Tot de volgende week. Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergadering van den Gemeenteraad van NIEUWE TONGE op Vrijdag 27 Maart, des nam. om 2 uur. De Voorzitter, burgemeester Sterk, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen wor den voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De kas van den gemeenteontvanger is nage zien en in orde bevonden. In kas was 2326.16. Onderwijzer A. Kok vraagt eervol ontslag. Besloten wordt het hem met ingang van 1 Juli of 1 Mei a.s. te verkenen. De moderne landarbeidersbond vraagt werk verschaffing of steun voor de werklooze land arbeiders. De VOORZITTER deelt mede, dat er een 40 menschen te werk gesteld zijn en dienten gevolge de werkloosheid niet grooter is dan in andere jaren. Spr. stelt voor deze zaak aan te houden. De heer NIEUWENHUIJZEN ziet in dit adres een actie van de socialisten, die in Nieu we Tonge willen pröbeeren vasten voet te krij gen en hier ook de revolutiegeest te doen door werken. Er is in deze gemeente een vergadering geweest van den modernen bond en daar heeft een spreker van de S.D.A.P. het woord gevoerd. Wel heeten de moderne vakorganisaties neu traal, maar in werkelijkheid zijn ze niet anders dan politieke aanhangwagens van de S.D.A.P. Nu schijnt die spreker in deze gemeente gezegd te hebben, dat er 3500 'beschikbaar zijn voor werkloozensteun. In ieder geval, als hij het zoo niet gezegd heeft, dan heeft hij dïen indruk toch gegeven, want in de gemeente wordt er in dien geest over gesproken. Spr. wil dit echter van deze plaats tegenspreken, want het is onjuist, dat dit geld er zou wezen. De VOORZITTER zegt, dat ook hem niets van een bedrag van 1500 bekend is. Er zal wel een vergissing in 't spel zijn. De Minister is bereid, als Zijne Exc. het noodig oordeelt, een zeker percentage bij te dragen, maar dat is in Nieuwe Tonge niet noodig. De heer NIEUWENHUIJZEN: En dan moet er toch ook eerst een vakorganisatie zijn. De heer VISBEEN: De meeste gemeenten hebben een steunregeling, waarom dan in Nieu we Tonge niet? In deze gemeente is er even goed werkloosheid als in andere gemeenten. Maar hier ziet men het niet zoo. In Oude Tonge staan ze op de 'Kaai, maar dat is hier geen gewoonte. Hier gaan ze liever in 't hof. En als er van de 30 werkloozen 5 op de Kaai staan, is het al veel. De VOORZITTER vraagt welke gemeenten dat dan allemaal zijn, die steun geven. Middel- harnis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet doen het niet. De heer NIEUWENHUIJZEN: Maar er moet dan toch eerst een vakorganisatie zijn ook De heer VISBEEN: Maar als het geen mo derne mag wezen, moet het toch een Christelijke wezen en do'en die niet aan politiek De heer NIEUWENHUIJZEN vindt de Chr. vakorganisatie wel goed en die doen aan geen politiek, alle Chr. groepen kunnen daar onder dak vinden. Weth. KROON zou het een gemeentebelang achten als er een goede georganiseerde vakver- eeniging was, of die dan rood of zwart was, zou spr. koud laten. Met de stem van den heer Visbeen teg'en wordt besloten het adres aan te houden. J. van Eek en andere ingezetenen zonden een adres, waarin gevraagd wordt voorziening te treffen in een vuilnisbelt, waar afval uit een slagerij gedeponeerd wordt. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. een deksel op dit kist willen laten maken. De kosten worden op 50 geraamd. ■De heer VAN VLIET zag het liever op een andere plaats gebracht. De VOORZITTER: Dat gaat niet. Maar als er creoline op gegooid wordt is het zoo weg en met een deksel er op heeft niemand er last van. De heer VAN APHEN wijst er op, dat afval van geslacht vee overal heen gegooid wordt. Bij spr. dn het land vond hij eens een' zak met spek, afkomstig van ziek vee. Ze brengen het ver het land in. Maar op die manier is de kans groot, dat gezond vee besmet wordt. De VOORZITTER zegt dat als de bewoners zelf niet meewerken om de gemeente rein te houden, alle middelen niet baten zullen en de gemeente onnoodig op hooge kosten jaagt. Conform het voorstel B. en W. wordt be sloten. Verzoek is ingekomen om een bewaarschool te bouwen. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. een kostenberekening hebben gemaakt. Totaal wordt het, heel zuinig berekend geschat op 14500, en de jaarlijksche kosten, salarissen enz. op 4575.waar een 400..aan schoolgeld tegenover staat. In dezen tijd van malaise zijn die kosten veel te hoog en B. en W. stellen voor er voorloopig mee te wachten. De heer VISBEEN vraagt of die berekening niet opgeschroefd is. De VOORZITER merkt op, dat men het zelf kan narekenen. Het is alles nog aan den lagen kant geschat. Conform het voorstel B. en W. wordt beslo ten. Tot leden der schattingscommissie worden be noemd de H.H. D. J. Breesnee, K. Prince, L. Nelisse en J. v. Vliet. Tot leden van het hoofdstembureau de H.H. D. Breesnee, L. Nelisse, J. Nieuwenhuijzen en K. Prince. Plaatsvervangers de Hid. Kroon, v. Vliet en Visbeen. Stembureau no. 1 de H.H. J. Nieuwenhuijzen, D. Breesnee, en plaatsvervangers de H.H. Ne lisse en v. Alphen. In de rondvraag wijst de heer NIEUWEN HUIJZEN er op, dat er een circulaire is rond gezonden over gasprijsverlaging. Maar het blijkt dat voor sommigen de verlaging een verhooging is geworden. Spr. vraagt hoe dat kan. De VOORZITTER antwoordt dat er een uniforme regeling is gemaakt. Thans geldt voor allemaal dezelfde prijs. Het is mogelijk, dat en kelen hierdoor iets meer moeten betalen. Wethouder PRINCE zegt dat er menschen zijn, die heel weinig gas verbruiken, het is bil lijk dat die althans een minimum van 10 M3 be talen, anders brengt het nog de kosten niet op. De heer VISBEEN vindt dat niet billijk, ze worden zoodoende verplicht meer te betalen. Wethouder KROON: Ze worden tot niets verplicht. Als ze het niet betalen willen wordt de meter weggehaald. Het verplicht him dus tot niets. De heer NIEUWENHUIJZEN: Dan worden ze toch verplicht tot geen gasgebruik De heer v. VLIETMijn dochter heeft den heelen aanleg betaald en moest toch nog meer betalen voor het gas. De VOORZITTER Maar voor de buiten- leiding heeft zij niets betaald en die is ook duur. Als de menschen nu zoo weinig gas gebruiken dat het de kosten niet opbrengt is het toch billijk dat er een minimum prijs gesteld wordt. De heer v. ALPHEN kent een man die 's avonds om half 6 al naar bed gaat. Die gebruikt bijna heelemaal geen gas. De heer v. VLIETEn pasgetrouwde paren zullen ook wel weinig gas gebruiken 1 (Gelach). Wethouder KROONZe hangen prachtige lampen op en ze gebruiken haast geen gas. De heer NIEUWENHUIJZEN vindt het niet onbillijk dat er een minimumprijs gesteld wordt, dat is overal zoo. Afname bij kleine beetjes is altijd duurder dan dat men groote hoeveelheden afneemt. De heer VISBEENMaar dan is er toch geen eenheidsprijs meer En als iemand dan eens groote hoeveelheden afneemt De heer NIEUWENHUIJZEN: Dan krijgt hij het nog goedkooper. Maar dat geeft ook niets. Eenheidsprijzen wil zeggen, dat gelijke afnemers gelijke prijzen betalen. Dan sluit de Voorzitter de vergadering. SOMMELSDIJK. De uitslag van de door den Bijz. Vrijw. Landstorm, afdeelingen Sommelsdijk en Middelharnis gehouden schietwedstrijd is als volgt J. J. Bienefelt 94 puntenJ. Tieleman 94 A. A. F. Guerand 92 C. Hartensveld 92 H. Fris 91 A. Groenendijk 91 L. Mastenbroek 91 Jan Sohellevis 91 A. Vis van Heemst 90 Jób Kievit 90 G. van Driel 88 T. van den Boogert 86 A. Groenendijk 86J. Bom 85 J. C. Kievit 85 J. Hollaar 84 J. van Sliedregt 84 B. van Dijk 83 C. Knape 83 J. Voge laar 83 J. C. Osseweijer 82 A. de Gans 80 A. Hollaar 80L. Tanis 79 L. Kieviet 78 H. van der Put 78 J. Schol 78 A. van der Stad 78 W. Vroegindeweij 78 C. Skii 72 K. J. van Splunter 70J. Kamerling 69Joh. van Dongen 66 en P. Mastenbroek 60. Het maximum-aantal te bereiken punten was 100. De schietoefeningen zijn, in verband met de werkzaamheden van verschillende 'leden', voor dit seizoen beëindigd. L.l. Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier. De Voorzitter, de heer J. H. Dijkers, opende deze goed bezochte vergadering met gebed en het lez'en van Lucas 17 22 tot het einde. Na dat allen een hartelijk welkom was toegeroepen werd overgegaan tot het vaststellen van de can- didatenlijst voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Met algemeene stemmen werd deze als volgt voorloopig samengesteld 1. J. H. Dijkers, 2. Adam Roetman, 3. E. van den Doel, 4. K. Korteweg Czn., 5. P. Kieviet Dzn., 6. T. v. d. Doel Jzn„ 7. Gerrit Born Mzn„ 8. J. Knape Azn., 9. H. v. d. Doel Azn., 10. H. van der Velde, 11. A. .van den Broek, 12. H. Maan, 13. M. van Driel, 14. E. Philibert, 15. J. Bienefelt, 16. L. Mastenbroek. Na nog eenige bespreking en mededeeling dat D.V. 8 April a.s. in de Zondagsschool alhier hopen op te treden de Heeren Dr. Severijn en Th. Heukels, werd deze geanimeerde vergadering met dankgebed gesloten door den heer J. Knape Az Vorige week stonden bij den Correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente ge middeld 3 werklooze landarbeiders ingeschreven. Bij de keuring voor den dienstplicht, lich ting 1932, werden voor deze gemeente 13 per sonen voor goed en 3 tijdelijk ongeschikt ver klaard. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 750 H.L. paardepeen, 845 H.L. aard appelen en 835 H.L. uien. MIDDELHARNIS, Dezer dagen slaagde onze vroegere dorpsgenoot, de heer Fr. Deijs, thans leeraar aan de Nijverheidsschool te Rotterdam, voor het examen Rijksdiploma Hoefbeslag. Zondag had de heer I. Mesritz het on geluk in zijn woning in de kelder te vallen en zijn schouderbeen te ontwrichten. De vorige week zijn aan de kaai aange bracht en verscheept 600 H.L. aardappelen en 500 balen ajuin. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos doen inschrij ven 10 landarbeiders, 1 boekdrukker, 3 timmer mans, 6 zeevissshers, 1 autogeenlasscher 'en 1 transportarbeider. Totaal 22 personen. De vrouw van D. Vroegindeweij Cz„ is naar een der ziekenhuizen te Rotterdam ver voerd voor het ondergaan van een operatie. Woensdag 8 April a.s. des v.ni. 9 uur wordt de lighal weer voor patiënten openge steld. Wij hopen dat de ruime en gezonde lig ging dezen zomer velen ten zegen mag zijn. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vergade ring van de vereen. „Het Groene Kruis" op Vrijdag 27 Maart j.l. des nam. 7 uur bij J. A. Peekstok. Aanwezig waren 24 leden. De Voorzitter Dr. Oosthoek op'ent de verga dering en heet de aanwezigen hartelijk welkom. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De penningmeester geeft verslag van de fi- nantien over 1930. Inkomensten Batig slot '29 720.47J4 Ontvangen aan contributie 136.50, Opbrengst Emmabloemcollecte 10.75rente van de Boerenleenbank 31,20, Div. Ontvang sten 2.25, Totaal 901.18. Uitgaven 113,34, Batig slot 787.84. Deze rekening wordt op verzoek van den1 Voorzitter nagezien door de heeren J. Mackloet, P. J. van Nierop en A. J. P. L. Kaslander en in orde bevonden, zoodat onveranderde vaststelling kan plaats hebben. Vervolgens geeft de magazijnmeester verslag van hetgeen in 1920 is aangeschaft en welk ma teriaal in den loop van 1930 aan de leden is uitgeleend. Tot bestuurslid wordt met algemeene stem men herkozen de heer C. Arensman, die deze herbenoeming aanneemt. Tenslotte deelt de voorzitter nog mede dat het bestuur voorstelt een zuurstofapparaat aan te schaffen. Dit apparaat kan goede diénsten be wijzen bij bewusteloosheid van personen als ge volg van kolendampvergiftiging, bij drenkelin gen, enz. De prijs is nog al hoog, n.l, plm. 200.— doch de kas laat zulk een uitgaaf wel toe en het is een apparaat dat in een gemeente zeker aanwezig moet zijn. Na eenige bespreking wordt het bestuur ge machtigd tot aankoop over te gaan. Niets meer te behandelen zijnde sluit dejvoor- zitter de vergadering. Ingekomen personen'A. Mierop en gezin van Ouddorp, L. Arensman van Middelharnis. VertrokkenJ. Wesdorp en gezin naar Mid delharnis, G. Kardux en gezin naar Rhoon, J. Looij en gezin naar Zevenhuizen, J. J. Kreeft naar Rotterdam, S. van der Mast en gezin naar Middelharnis, A. Westdijk naar IJselmonde, J. J. de Graaf naar Rotterdam en H. Ottevanger en gezin naar Oude Tonge. Uitslag keuring voor den dienstplicht lich ting 1932 GeschiktJ. Maliepaard en J. Trom mel. Voor goed ongeschiktM. T. van Gurp, A. Keijzer, J. eMllaard, D. Vroegindeweij en A. de Wachter. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 100900 kilo uien, 62635 kilo peen en 47600 kilo aardappelen. Loop der bevolking over MaartIngeko men A. de Waal en gezin van Den Bommel, P. Stam en gezin van Den Bommel, G. Brands en gezin van Den Bommel, F. Huijzer en gezin van Middelharnis, D. G. Voogd van Veere, C. M. van der Welle van Bergen op Zoom, C. Troost van Den Haag, W. Verweij van Dor drecht, J. H. van Heukelen van Sommelsdijk, J. Koole en gezin van Melissant, A. Kamp van Zwijndrecht, A. M. de Vriendt van IJzendijke, Vertrókken B. Stoop naar Delft, J. de Klun- dert en' gezin naar Den Bommel, Mej. C. D. van Nimwegen-wan Gent, Cornelia van Nimwegen en L. van Nimwegen naar Rotterdam, L. J. van Gurp en gezin naar Oude Tonge, G. C. van den Berg en gezin naar Sassenheim, A, H. de Ruiter naar Dordrecht, A. W. van Kempen naar het buitenland (Frankrijk) en M. H. Verburg naar Rotterdam. Den laatsten tijd gedroeg de 19-jarige W. de V. zich op straat niet zooals bet behoorde. De gemeenteveldwachter Jordaan onderhield hem daarover. In plaats dien raad op te volgen deed hij juist 'het tegenover gestelde en nam een plagende houding aan. Gevolg is dat hij

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3