Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Ruwe Handen IN HOC SIGNO VINCES No. 3727 WOENSDAG 11 MAART 1931 46ste JAARGANG Fa. W. BOEKHOVEN ZONEN Brieven uit Amerika. Ingezonden Stukken spoedig zacht met Deze Courant versch$nt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f I,- vooruitbetaling, B J1TENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT, UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN i 1.— per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend tsaar de plaatsruimte die if beslaan. Adverteutign worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 4 11e stukken voor de Redactie bestemd, Ad?< Hrtentiën ©ss verder© Admimietratie, fraasco to© t© sseadeea aan de Uitgevers I hoi AAN HET WERK. Nu de Hulpcentrale vergadert heelt en daar mede de plaatselijke kiesvereenigingen heeft ge ïnstrueerd, zal het woord aan de Kiesvereeni gingen zijn. Er ligt nog heel wat werk te wachten. Laten we het niet aan laten komen op een paar spreekbeurten, waar we de kiezers, die we bewerken moeten, toch niet krijgen, en even min op een verkiezingskrant, die meestal maar half of in 't geheel niet gelezen wordt. Maar laat ons het eene doende het andere niet na laten. Dat is het huisbezoek en het persoonlijk gesprek met de twijfelmoedigen en onvasten. Daarin schuilt groote propagandistische kracht. Het persoonlijk overtuigend woord van hart to; hart heeft de grootste invloed. Het gewicht van de a.s. Statenverkiezing be- hpfr(, niet meer betoogd. We zijn er allen van [p. Longen. ■Maar laat ons dan nu ook werken. We hebben den strijd naar verschillende fronten. Het Antirev. beleid in onze provincie mag op een schoonen staat van dienst terug zien. Het zou jammer zijn als die invloed beknot werd. In gesloten phalanx dus ten strijde. Tot op den verkiezingsdag *f DE OUDERAVOND TE SOMMELS- DIJK. De Chr. School te Sommelsdijk had Vrijdag een prachtigen avond. Een mooi gesloten geheel vormden de rede voeringen van de predikanten Ds. van der Wal en Ds. Zeilstra. Natuur en Genade zijn terreinen, die elkander raken en op elkander inwerken. Ziedaar den P?-'?frjeelen inslag, waarmee Ds. van der Wal (f ^^i-taansrecht van den School met den Bijbel aantoonde. En Ds. Zeilstra wees op den grooten Kindervriend, onzen Heere, die den godsdienst niet te moeilijk, niet te groot achtte om ook het jonge kind er in te betrekken en veeleer de groote menschen bestrafte, dat ze niet waren gelijk de jonge kinder'en, die het Evangelie zoo maar aanvaarden, als het hun gebracht wordt. Evenzeer ging er een ernstige sprake uit van het leerzaam referaat van het hoofd der school, die het gezin van Vader Jacob van paedagogisch standpunt belichtte. Deze ouderavond was een principieel, warm pleidooi voor de School met den Bijbel. En meer dan driehonderd personen zaten ge spannen te luisteren. De Chr. School te Sommelsdijk behoeft aan den voet van haar convocatie nog niet mede te ■deelen, dat iemand tot debat werd uitgenoodigd. Ook zonder die sensatie komen de vrienden van het Chr. onderwijs wel bij elkander Het kan ook niet anders, de Chr. School wortelt in ons volkslevea. i 1 ZOO ZIJN ONZE MANIEREN. De heer Rienks, hoofd der Openbare School 'te Sommelsdijk, is blijkbaar het debat met ons blad over de fabeltjes van Amsterdam en Em- men al weer vergeten. Met bewonderenswaardige vrijmoedigheid valt ïiij ons op een vergadering van Volksonderwijs •aan over wat we een half jaar geleden schre ven over de vaderlandsche geschiedenis op de Chr. School. En we kregen de eer uitgenoodigd te worden tot debat. Maar voor de heer Rienks ons antwoord had, deed hij alvast op de convocatie drukken, dat wij tot debat uitgenoodigd waren. Wanneer dergelijke sensatiemiddelen gebruikt moeten worden om nog wat menschen op Volks- j' onderwijs bijeen te brengen, dan ziet het er met r de openbare school toch niet best uit Maar wat moeten wij van een dergelijk op treden zeggen? De heer Rienks berichtte ons in een per soonlijk schrijven, dat de mededeeling van onze verhindering „de aanwezigen zeer teleurstelde". Die teleurstelling had de heer Rienks zijn hoorders moeten sparen, door eerst ons ant woord af te wachten. Dat dit een eisch van wellevendheid ware geweest tegenover zijn hoorders, heeft de heer Rienks blijkbaar in zijn ijver om zooveel mo gelijk menschen bijeen te trommelen, niet eens gevoeld. Van een politiek demagoog, die het alleen om reclame te doen is, zou men zooiets kunnen verwachten, van een opvoeder der jeugd niet. Maar hóé de manieren van den heer Rienks zijn herinneren we ons nog wel uit de polemiek betreffende de beruchte „Emmer Schoolkast", die 800 gekost zou hebben. Toen we er na vraag naar hadden gedaan, bleek in heel Emm'en geen duurdere kast te bestaan dan van 80. En daarop kwam de heer Rienks met het flauwe praatje het verslag in „Onze Eilanden" deug de niet; het is Emmen niet geweest en waar het wel was, zeg ik lekker niet We zijn dus al wel een beetje gewend aan de zonderlinge manieren van den heer Rienks. En nu noodigde hij ons uit tot een debat, waar we niet het minste heil in zien met iemand, die later moet terugkomen op wat hij eerst gezegd heeft. We doen dat liever maar in ons blad af, dan hebben alle lezers er wat aan Maar dat coupeert de heer Rienks al bij voorbaat door ons te berichten, dat het verslag in „Onze Eilanden" al weer niet juist is ge weest. Onze collega van „Onze Eilanden" schijnt dus met zijn verslaggever niet heel gelukkig te zijn. Intusschen beloven we onze lezers in de komende weken iets meer over het onderwerp, dat de heer Rienks blijkbaar zoo interesseert, mede te deelen. We zullen dan zien of de open bare school recht heeft op het adjectief „neu traal". Beste Vriend Zooal ik U al eer schreef, hebben wij hier, waar ik woon, ook een Christelijke School. Doch hier zijn wij nog niet zoo ver als jullie in Nederland, dat wij hier van „gelijkstelling" kun nen spreken. De Christelijke school is hier een privaatzaak, en krijgt geen ondersteuning van den Staat. Vooral nu de tijd zoo abnormaal is, wordt dit gevoeld. Wij moeten opbrengen voor de openbare school en daarbij ook onze school bekostigen. Toch heeft dit ook weer een goeden kant. Een inrichting, die veel geld kost en waarvoor iets opgeofferd moet worden, heeft onze liefde, heeft ook ons gebed. Verleden week hadden wij een Parents and trachers meeting (een onderwijzerssamenkomst). Zulke vergaderingen hebben wij veel in den winter. En deze vergaderingen zijn opbouwend. Er gaat een geheiligden invloed van die ver gaderingen uit ook op jezelf. Ik zei dan ook tegen mijn buurman die naast mij zat; „hier is de kern van ons volk vertegenwoordigd". De band van de gemeenschap der heiligen wordt daar gevoeld. Ja meer soms dan in de kerk Hier is maar één streven. Hier verstaat men elkander. Men gevoelt het, op het terrein der school, waar het gaat om de tijdelijke en eeu wige belangen onzer lievelingen, is een hechte band, die ons ondanks de geldelijke moeite met elke vergadering nauwer saambindt. Hoe het mogelijk is, dat er nog menschen zijn, die bij een Geref. Kerk behooren en dit niet zien, is mij een raadsel, en toch zijn er, ook zelfs in onze eigen gemeente. Een van onze jonge predikanten zei dan ook in een predikatie over het achtste gebod; „als het niet was om 't geld, dan had elke Chr. Gereffc gemeente een groote Chr. school". En dat geloof ik ook. Het zit vast op den dollar. En daarom bazelt men van de Christianisatie der openbare school. Dit kost geen extra geld. Maar dan komt toch ook de echt menschelijke vraag weer in je op; Wat is ons liever dan ons kind, men kan zich toch geen ouder indenken, die Christen is, die de dollar bemint boven zijn kind Op deze ouders- en onderwijzersvergadering sprak professor Henry van Zijl over het onder werp: „Abundance of life" (de overvloedigheid van het leven). Het leven is organisch. En omdat God van alle leven auteur is, is alle leven overvloedig. Dit is zoo in het plantenrijk. Let op de tarwe- en maïskorrel, op den appel en den pereboom. Van één zaadje krijgt men duizenden. En hetzelfde vindt men in het die renrijk. Alle leven is overvloedig, omdat het uit God is, aan wfens abundancetie geen grens is. En dit geldt ook van den mensch, maar van den mensch geldt dit in bubbele mate. De mensch is niet alleen stof, zooals dier en plant, uit de aarde aardsch, maar de mensch bestaat uit ziel en lichaam en in beiden werkt die God delijke mededeeling van abundancetie. Ook bij ons zelf, ook bij ons kind. En de uitwerking van die overvloedigheid ,in den mensch is twee erlei. Hij groeit met zijn overvloedigheid naar J boven, naar zijn, eeuwige bestemming, of hij daalt met diezelfde overvloedigheid naar be neden, naar een eeuwigen afgrond. Daarom is hete en eerste eisch van een vader of moeder, die belijdt met zijn zaad te staan op de erve van het verbond der genade, middelen te zoeken voor zijn kinderen, wat hun dienstig is in dit overvloedig leven voor hun tijdelijke en eeuwige bestemming. Niet dat gelijkvloersche, niet dat eten, werken en slapen is het leven, leven is meer, vraagt ook veel meer, omdat het ook in ons kind bruist van overvloedigheid. Geef uw kind voedingsstof voor zijn geest, dat hem hemelwaarts doet blikken. Doe het in zijn jeugd, als hij oud geworden is, zal hij naar Gods eigen Woord daarvan niet afwijken. Geen wonder, dat oen de geachte professor zijn rede uit had, het: „Geloofd zij God met diepst ontzag" spontaan uit onze ziel oprees. Ja, wij gevoelden het dien avond inzonderheid, dat die God is onze zaligheid, ook van onze kinderen. Daarom, wie zou die hoogste maje steit, dan niet met eerbied prijzen Neen, ik heb niet te veel gezegd, dat in zulk een ver gadering, al is het dan maar van een Chris telijke schoolvereeniging, de gemeenschap der heiligen genoten wordt. En met alle achting voor het ambt van kerkeraadsleden, mag wel eens vermeld, dat onze schoolbesturen ook wel eens behoefte hebben aan een uitspraak van waardeering voor hun zelfopofferenden arbeid. Een schoolbestuur verricht zooveel arbeid, dat niet gezien wordt. En dan vooral in een tijd waarin wij leven, waar het geld schaarsch is. Dan zijn er ook vele zorgen aan verbonden. Dat wij ze in ons gebed wel mogen opdragen, dat God hun wijsheid schenke. Zij hebben onzen steun zoo noodig. De Amerikaansche wereld begrijpt ons niet. Van dien kant is geen steun te verwachten. Zij noemen ons seperatisten. En dit zijn wij ook, in den vollen zin des woords. En daarom worden wij, al is het bedekt, ook gehaat. Wij worden beschouwd als menschen, die 100 jaar achteraan komen. Maar door ge nade weten wij, dat niet wij, maar Christus ons zelf gesepareerd heeft. Wij noch onze kin deren zijn van deze wereld. Daarom: de Chr. School Je AMERIKAANSCHE VRIEND. De cople van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn. wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. geen nader betoog. Naar mijn bescheiden mee ning kan dan ook hierin de verpachter van hofsteden en losse perceelen er het zijne toe bijdragen om de crisis te helpen verzachten, n.l. door verlaging van pacht. Ik stel voorop, dat ik hiermee enkel bedoel de hooge pachten. De verpachters, welke over 1930 al verlaging heb ben toegestaan, schakel ik uit. Ik hoor al een verpachter zeggen U hebt het toch gepacht, uw naam er voor gezet, welnu dan hebt ge niets te doen dan te betalen en daarmee basta. Volkomen waar, maar niet minder waar is, dat niemand heeft kunnen voorzien een inzinking der prijzen als wij thans beleven. Misschien zegt een ander weer de tarwewet is aangenomen en de steun aan de suikerbieten komt mischien ook wel. Wanneer we nu echter die steun (als er tenminste nog wat van terecht komt) eenmaal in handen krijgen en deze verdwijnt weer via de pachters, in den vorm van een hooge pacht in de zakken van de verpachters, dan hebben we daar al bitter weinig aan. Ik zou de verpachters daarom willen vragen herzie uw pachtcontrac- ten en ga, indien dit maar eenigszins mogelijk is, tot een redelijke verlaging der pacht over. U steunt hiermee het geheele platteland. Ge zult dan zeker later de voldoening hebben het uwe te hebben gedaan om den nood der tijden te helpen verzachten en er niet mede schuldig aan zijn wanneer het platteland in zijn geheel l'ater toch nog finantieel ten onder moest gaan. Het is echter niet te hopen, dat dit ooit zal ge beuren, want dan is de ellende niet te overzien. Mochten de H.H. pachters echter van geen verlaging willen hooren, dan geef ik de volgende raad aan mijn collega's pacht geen land dat van uw buurman wordt afgenomen, doordat hij de hooge pacht niet kon betalen. Laten de ver pachters dan zelf maar gaan boeren. Ze zullen dan spoedig ondervinden wat het tegenwoordig zeggen wil, het hoofd nog eenigszins boven wa ter te houden. U, Mijnheer de redacteur, mijn vri'endelijken dank voor de plaatsing. Hoogachtend, PACHTER. Geachte Redactie Vergun mij een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. J.l. Donderdagavond was ik op de propagan- da-avond van Volksonderwijs in Hotel Kaptein te Sommelsdijk tegenwoordig. Het bevreemdde mij echter, dat het Bestuur zoo'n avond had uitgekozen om den heer Van Spronsen uit te noodigen op dezen avond te komen debatteeren. Men begrijpt, dat op zoo'n avond, waaraan werd medegewerkt door het Kinderkoor en hu morist, veel opgeschoten jongens en meisjes tegenwoordig zijn. Het Bestuur had dan ook wel eenigszins kunnen beseffen, dat iemand zoo als de heer Van Spronsen (zij hadden dat wél gedacht) niet voor de jeugd wil debatteeren. Er waren er dan ook velen met mij, die het hadden betreurd, als de heer Van Spronsen voor zoo'n klein percentage volwassen personen had moeten debatteeren. U. geachte Redactie, dankend voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik, EEN OPMERKER. Melissant, 9 Maart 1931. Waarde Redactie Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaande. Ondergeteekende ontving heden als lid be richt voor een algemeene vergadering van het Groene Kruis te Melissant, te houden op 13 Maart aanstaande. Op de agenda staat onder meer: bespreking Wijkverpleging Ik onder geteekende zou alle inwoners dezer gemeente willen toeroepen: steunt dit voorstel met raad en daadEn hoewel die hulp voor mij ver moedelijk niet meer zal baten; als zijnde helaas te laat, ben ik bereid, ieder inwoner te willen mededeelen, wat het beteekent, als men van dergelijke hulp is verstoken, en wel in hoofd zaak voor de zieken, maar ook voor hun na bestaanden. Ja, dit is in geen woorden uit te drukken, als men bij een langdurige en pijnlijke ziekte, zooals mijn vrouw doorworstelt, van zusterhulp is uitgesloten. Ook meerderen zullen dit moeten' ondervinden, want ziekten blijven bestaan. Bij voorbaat hartelijk dank voor uw wel willendheid. i P. ZORGE. Geachte Redactie In vele bladen leest men telkens artikelen over de malaise, welke thans allen meemaken. Allerlei middelen en raadgevingen worden hierin besnroken om de crisis te verzachten. Dat van deze malaise ook het platteland in hooge mate de dupe is zou maar eerst terecht blijken, wan neer alle ambachtslieden en neringdoenden hun onbetaalde rekeningen eens bloot legden. Men ou er van schrikken. Dit behoeft dan ook wel Mijnheer de Redacteur Gaarne verzoeken wij U een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Men is hier druk bezig met het oprichten van een Chr. School. Hiervoor hebben eenige S.G.P.-mannen met een lijst geloopen en hand- teekeningen opgenomen. Dit lijkt wel wat een zijdig. Er moest van de andere kant ook een begin gemaakt worden met dit nuttige werk. Nu wordt er a.s. Woensdagavond een vergadering opgeroepen waar alle voorstanders van het Chr. Onderwijs behooren tegenwoordig te zijn. O.a. de EdelAchtb. Heer R. Sterk, burgemeester, de Weleerw. Heer Ds. A. Dekker en de Ker- keraad. Laat Ds. Dekker nu vooral toonen een voorsta.nder van Chr. Onderwijs te zijn door te komen. Velen zullen hem met genoegen zien en wanneer de A.R. partij trouw opkomt kan de eenzijdige richting weggenomen worden. Laat die vergadering geen mislukking worden door weg te blijven. Trouwe opkomst is hard noodig. Met dank voor de plaatsing. EENIGE VOORSTANDERS VAN HET CHR. ONDERWIJS. Nieuwe Tonge, 10 Maart 1931. Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK. Vorige week vergaderde alhier de konijnen'fokvereeniging. De vergade ring stond onder presidium van den heer J. J. Bienefelt. Deze opent de vergadering en zet op duidelijke en breedvoerige wijze doel en streven der vereeniging uiteen. Mededeeling wordt vervolgens gedaan van de toetreding van nieuwe leden. Vervolgens wordt overgegaan tot het verkiezen van een bestuur. De volgende heeren worden gekozen: J. J. Bienefelt, voor zitter; Anth. Schuurman, secretaris; Jn. van Antwerpen Sr., penningmeester; A. A. F. J. Guérand en A. Kransse, gewone bestuursleden. Een reglement wordt alsdan vastgesteld en de contributie bepaald op 0.15 per maand. Aan melding van nieuwe leden kan geschieden bij het bestuur. De dienstplichtige P. J. Slis, van de lich ting 1932, is tegen Maandag 23 Maart 1931 in werkelijken dienst geroepen om te Haarlem voor eerste oefening te worden ingelijfd. - Vorige week stonden bij den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente ge middeld 11 werklooze landarbeiders ingeschre ven. Aan de keuring voor den dienstplicht, lich ting 1932, zullen voor deze gemeeifte 23 per sonen deelnemen. Ten gevolge van het vriezende weer liggen de werkzaamheden aan den Provincialen weg en Langeweg reeds gedurende een week stil. Doordat een paard, waarop de landbou wersknecht J. L. zat, schrok van een auto, werd deze van den rug van het paard ge worpen en kwam hij met zijn hoofd tegen een muur van een huis terecht en werd bloedend verwond. Hij moest Zich onmiddellijk onder ge neeskundige behandeling stellen. Het paard, dat verder holde, werd spoedig gegrepen. -— Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 2900 H.L. uien, 1075 H.L. aard appelen en 420 H.L. paardepeen. Een dochter van T. de B. had het ongeluk van een stoel te vallen en haar arm te breken. MIDDELHARNIS. Zaterdag stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling als werk loos ingeschreven 55 personen, n.l. 42 arbeiders, 2 typografen, 3 timmerlieden, 3 metselaars, 3 visschers en 2 oppermans. Aan de Kaai zijn aangebracht en ver zonden 100 H.L. aardappelen en vanaf het Havenhoofd per Engelsche zeeboot 7000 balen uien. Naar men ons mededeelt wenscht de heer J. Vroegindeweij Wz. bij een volgende verkie zing niet meer voor lid van den gemeenteraad in aanmerking te komen. De slager M. v. d. M. werd dezer dagen zoo ernstig door een hond in de hand gebeten, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De ge meenterekening dienst 1928 is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. OOLTGENSPLAAT. Aan G. W. van Kem pen W.Cz. is alsnog vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens broederdienst. Vorige week zijn van hier verscheept 247340 K.G. uien, 90920 K.G. koepeen en 21110 K.G. aardappelen. Uitslag aanbesteding verbouwen overdekte speelplaats van de School met den Bijbel alhier. Architect H. C. de Ruiter. Metselwerk: Gebr. v. d. Welle 965*; Joh. Voslers 975; J. van Ree Kz. 989; K. van Ree Jz. 1013. Timmerwerk: L. Dorsman-deKorte 307, Joh. Korteweg Lz. 306 L. M Dorsman 299.50*. Smidswerk: A, Risseeuw 76.25; C. D. Birkhoff 74.32*. Schilderwerk: L. Dorsman Lz. 155; G. van Nimwegen 94; A. J. Hobbel 83.35; L. T. Ras 59.60*. Gegund, aan de laagste inschrijvers, der halve in massa 1398.72. Begrooting was 1475.—. Vergadering van de Coöperatieve Boeren leenbank op Woensdag 4 Maart i n Hotel Moelker. De directeur L. A. Hobbel opent de vergade ring en merkt op, gezien het groot aantal aan wezigen, dat vele zieken hersteld zijn, en hoopt, dat het niet gaat om het presentiegeld, maar om het werkelijk belang der Bank. De heer v. d. Heuvel, voorzitter van den rhad van toezicht, neemt thans de leiding voor dezen avond over en verklaart te volstaan bij het openingswoord van den directeur, daar dezen avond nog wel gelegenheid zal zijn om mede- deelingen te doen. De secretaris Oostdijk leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. De voorzitter, dhr. v. d. Heuvel, doet thans eenige mededeelingen. A. Vosters vraagt ont slag als lid der vereeniging; werd verleend. Eén lid, A. v. d. Veer, is overleden. De ver eeniging telt 210 leden. Steeds wint de Bank vertrouwen. 724 Spaarboekjes zijn in omloop. Het kleinste is 7 cent, het grootste 15234. Het aantal dagboekposten van de Spaarbank be draagt 1143, van de Leenbank 930, totaal 2073. Wat de omvang van het algemeen bedrijf aan gaat lijkt alles zeer gunstig en zou men niet kunnen spreken van malaise, doch spr. merkt op, dat 36 spaarboekjes, vertegenwoordigende een bedrag van 16.000 totaal, aan de spaar ders terug betaald is moeten worden. Dat er toch veel geld ingebracht werd, komt, omdat de effecten niet best waren, de Boerenleenbank ver trouwen geniet en meer rente gaf dan verschil lende andere instellingen. Daarom was dit geen vooruitgang van het bedrijfsleven. De rentevoet voor spaarders zal gebracht worden van 3s/to op 3('/io en voor geldnemers van 48/io op 4B/io. De noodzakelijkheid hier van wordt aangetoond. We zullen zien of de rentevoet het geheele ongewijzigd kan blijven, en hopen, dat het zakenleven beter zal gaan. Verder werden 6 rekening-courant boekjes uitgegeven. De heer Voogd brengt namens de commissie tot nazien der rekening verslag uit en adviseert tot vaststelling. De kassier C. J. Oostdijk leest de rekening en balans voor van het 28ste boekjaar. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 660254.74J^. De balans had een actief en passief van 518404.44. Uit de presentielijst blijkt, dat 151 leden aanwezig zijn. r

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1