Ziek Si Si Mijnhardt's Poeders Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. tint. Bij het afsterven wordt het groen eerst geel, des te lichter naarmate het stikstofgebrek grooter is. 'De vorm der bladeren blijft normaal, zonder abnormale omkrulling. Stikstofgebrek bij haver: Kleine planten met lichtgroene bladeren. Geringe uitstoeling. Ver houding van korrel tot stroo normaal, of zelfs nog beter dan bij volledige bemesting. Halm en bladeren krijgen bij de rijping de normale, mooie strookleur. Fosforzuurgebrek bij aardappels. Het blad heeft een donkergroene tint, iets roodachtig. Bij het afsterven wordt het groen, zonder overgang tot geel, direct donker tot zwartbruin. De don kerbruine plekken op de bladeren verschijnen onregelmatig, zoowel aan de randen als op het midden. De afzonderlijke blaadjes en het geheele blad krullen iets naar boven om, dikwijls zelfs scherp. De afzonderlijke blaadjes rollen zich dikwijls iets naar voren op. Fosforzuurgebrek bij haver. Ook hier blijft de plant klein, kleur donkergroen. Geringe uit stoeling. Vóór het afsterven krijgen de bladeren, vanaf de punt beginnend, een eigenaardig rood- paarse tint (evenals bij vorstbeschadigingen). Het gewas wordt moeilijk rijp. Halm en blade ren verdrogen ten slotte mete en meer donker bruine kleur. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen. Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoestin al deze gevallen zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist, Wanneer niet spitten? Daar zijn van die ijverige menschen, die hun grond, hoe het weer ook zij en of de grond ook met sneeuw bedekt is, niet met rust kunnen laten: zij moeten spit ten. Dat is een schadelijke ijver. Als er een laag sneeuw op den grond ligt, of de sneeuw pas is ontdooid, dan moet men niet spitten, vooral niet op kleigrond. Dikwijls ziet men ook, als het 's nachts gevroren heeft en het in den morgen begint te dooien, dat de ijverige tuin- bezitter, zoodra de vorst uit den grond is, direct begint te spitten. Ook dit is vooral voor onzen kleigrond' beslist te ontraden, en voor vroege gronden zelfs zeer slecht. De op deze wijze behandelde grond zal veel langer koud blijven, en het water doorlatenl vermogen zeer veel te verminderen, omdat dat bovenste laagje veel te nat is, en dus in elkaar getrapt wordt. Boonenstokken. Het heeft den tijd nog wel, maar toch is het goed bijtijds uw boonenstokken al vast na te zien, vooral als ge ook boon erwten verbouwt, die immers vroeger gelegd worden dan sla- en snijboonen. Het onderste gedeelte eens goed bekeken, óf de stok onder vastgehouden, en er een weinig mee geschud, dan zal wel blijken of deze nog stevig genoeg is. Zijn de stokken flink lang, dan kan men ze nog eens weer opnieuw aanpunten, waarvoor we, evenals dat voor bloemstokken gedaan wordt, een 3-hoekige punt maken. Esschen- stokken kunnen wel 6 tot 10 jaar gebruikt wor den, en daarom is het ook aan te bevelen steeds dit hout, indien men het bekomen kan, te ge bruiken, omdat zulke stokken ook veel gladder zijn dan ander hout, waarom het stroo, de ran ken, er in 't najaar veel gemakkelijker afgaan. Resultaten van een Pluimvee-fokstation. De resultaten zijn gepubliceerd, verkregen in 't eerste jaar op het bedrijf van den heer C. te Kolstee op Bruggers, Misterweg, Winterswijk. In 't geheel werden daar van 15 Oct. '29 tot 13 Oct. '30: 104 jonge witte Leghornhennen volledig op den leg gecontroleerd met valnesten, waarbij in totaal werden gelegd 20856 eieren, tot een gewicht van 1165.008 gram, dus met een gemiddeld ei-gewicht van 56.6 gram. Van deze 104 dieren legden 8 hennen meer dan 250 eieren, 45 meer dan 200 eieren, 39 meer dan 150 eieren en 12 minder dan 150 eieren. Meer dan de helft der hennen kwam dus boven een legcijfer van 200 eieren, hetgeen een zeer tevredenstellend resultaat is. 't Gemiddeld legcijfer van alle 104 hennen is 198 eieren en 't gemiddeld gewicht 11,202 gram. Uit deze cijfers van het rapport blijkt, dat het niet noodzakelijk is voor het verkrijgen van winst, dat juist het grootste aantal eieren wordt geproduceerd, doch dat een groot ei-ge wicht, dat tevens in d'en handel zeer gewild is, bij een flink legcijfer nog het voor- deeligst is. De 41 eieren, die de eerste kip méér legde dan de vierde hen, hebben in 't ge heel geen winst opgeleverd, integendeel: evenzoo het verschil van 47 eieren tusschen de derde en de zesde kip. De Kievit. In Maart komt de kievit ons op zoeken en in Maart zoo luidt het oude zeggen legt de kievit, al ware het op het ijs. Het is maar jammer, dat de eieren dezer vogels zoo gaarne gezocht worden, en 't is zeer verstandig, dat de wet dezen vogel tot op zekere hoogte in bescherming heeft genomen. Het kievitsei is een mode-artikel; de mode kost geld, zoo is 't ook hier. Want elk gekocht kievitsei kost den koo- per er van te veel in verhouding van de werke lijke waarde. En daarmeer is er voor den land man weer één der meest nuttige vogels minder. Groot is het getal der wormen en laren, welke in het groenland door dez evogels worden ge vangen, en waar ze zich soms in 't najaar bij groote vluchten hier en daar op den bouwakker neerzetten, daar kan men veilig op rekenen, dat in korten tijd een massa schadelijke wormen den dood vinden. Mos in gazons. Vaak zal men de grasranden of grasperken in bloementuinen met mos be groeid zien, wat steeds wijst op minder goeden voedingstoestand van den grond. Krachtig mes ten doet na verloop van korten tijd het mos ver dwijnen. Vaak worden grasperken alleen met gier bemest, wat natuurlijk zeer bevorderlijk is voor gen grasgroei; maar wanneer men niet be schikken kan over een genoegzame hoeveelheid van deze meststof, en dus bij gedeelten bemest, zal de ontwikkeling van het gras ook ongelijk matig zijn. Daarom zijn kunstmest, en vooral kainiet en slakken-meel, in dit geval vaak te verkiezen. Men ziet met een gewonen tuinhark zooveel mogelijk het mos weg te krijgen, strooit daarna wat goed verrotten, maar fijn verdeelden stalmest over 't veld, en bemest tenslotte met 150 K.G. kainiet en evenveel Thomasslakken- meel per Are. Waar, trots rijke bemesting, het mos niet wil verdwijnen, daar is de oorzaak van het kwaad meestal te zoeken' in den bodem, die dan óf te koud, óf te slecht van structuur is. In dit geval is grondverbetering een eerste ver- eischte, waarna opnieuw graszaad wordt uit gestrooid. Korte wenkenEen goed wieder roeit ook de wortels uit. Bevroren eieren kunnen niet als broedeieren gebruikt worden, de levenskiem is door de vorst gedood. Goed uitgerijpt en best uienzaad geeft een knetterend geruisch, als men er met de hand in grijpt. k,... B—r. EEN GOEDE AANWINST VOOR FLAKKEE. Dezer dagen kocht de heer M. C. van Nieu- wenhuijzen te Achthuizen bij de heeren Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp (Z.) den hengst Edison van Wilson 1409, een prachtvos, die in vele opzichten aan zijn besten vader Wilson 693 herinnert. Zijn moeder is de goede vosmerrie Ivcma 6042 door Monaco 132. Deze merrie is nog het eigendom van Leo J. de Maat te Axel, den fokker van Edison. De verdiensten van vader Wilson zijn voldoende bekend: als concours- en fokpaard stond hij in Zeeland steeds vooraan. Zijn kinderen zijn van best type; ze zijn soortig en gaan door hun levendig temparement lang mee. Vele zijner zonen zijn in het stamboek ingeschreven en zeer talrijk zijn de dochters, die als premiemerrie van de fok waarde van hun vader getuigen. In 1930 werden op de Juni-premiekeuringen in Zeeland 18 mer- riën van Wilson bekroond en' werd hij in dezen enkel door Fair overtroffen. Ook Edison werd al verschillendei malen bekroond; ook op de nationale tentoonstelling in 1928 maakte hij een goed figuur. Als vlugge dekker en bevruchter zal hij niet gemakkelijk te overtreffen zijn. We verwachten' van hem goede zware veulens, daar hij zelf breed, diep en zwaar is gebouwd. We hopen, dat de Flakkeesche fokkers, die toch zoo soeciaal op mooie voskleur gesteld schijnen te zijn en die daarenboven een goeden hengst ter beschikking krijgen, den ondernemingsgeest van den heer van Nieuwenhuijzen op prijs zullen stellen. A. L. SCHRIER te Kapelle (Z.-B.) De cople van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Stellendam, 2 Maart 1931. Mijnheer de Redacteur De wijze, waarop O. G. in „Eilandennieuws" van 28 Febr. j.l. antwoordt op mijn ingezonden stuk, noodzaakt mij nogmaals plaatsruimte te vragen in uw blad. O. G. houdt waarschijnlijk moeilijk feiten uit elkaar en vereenzelvigt mij met „Eenige leden der Centrale", wat onjuist is en ook wel blijkt uit het ingezonden stuk dier leden in de „Maas- en Scheldebode" en in „Onze Eilanden" van 28 Febr. De kortheid en zakelijkheid van den heer O. G. laten wel wat te wenschen over, vooral de zakelijkheid, die overgegaan is in persoon lijkheid, wat ook wel blijkt uit het onderschrift der Redactie. En waar G. onder zoo'n per soonlijk stuk zich nog steeds blijft verschuilen achter een paar letters, vind ik zijn houding bepaald 1 a f. Ook kan O. G. blijkbaar een stuk niet goed lezen. Mijnheer O. G„ ik heb niet beweerd, dat ik 500.— wilde hebben als aandeel van de leden der Centrale, want daarvoor moet men in het Bestuur zitten, zooals U terecht opmerkt, maar ik zou ze graag willen hebben als schadeloosstelling van de N.V. E.M.G.O. U maakt mij uit voor godsdiensthater, omdat ik in een ingezonden stuk Bouman aanval, vol gens U dan althans. Als dit uw opvatting van godsdienst is, vind ik, dat deze veel op afgoderij lijkt en hieraan wensch ik niet mee te doen. U moet personen en zaken uit elkaar houden. Al lees ik de „Voorwaarts", ik ben er daar om nog geen agent voor en i k heb dat blad er ook niet bijgeroepen. Ook heeft dit blad m ij n belangen niet verdedigd. Wat het gelijk op deelen betreft, ik weet heel goed, dat ik niet mee te deelen heb in de Centrale, maar wensch van een andere zijde vergoeding te ontvangen, zooals ik boven al duidelijk maakte. De verdere lasterpraatjes zijn zoo onsamen hangend en slaan zoo geheel nergens op, dat ik verder niet op in zal gaan, als zijnde zeer minderwaardig, ook om het verzwijgen van des heeren O. G.'s naam. Mijnheer de Redacteur, ik dank li voor de plaatsruimte. Hoogachtend, JOH. DE JAGER. Mijnheer de Redacteur! Het ingezonden-stukken-geschrijf in de plaat selijke bladen betreffende de Stellendamsche Centrale begint langzamerhand zeer onverkwik kelijk te worden. Men gaat over tot persoonlijke verdachtma king, hierbij de zaak waar het om gaat, uit het oog verliezend. Zoo lees ik nu weer in „Eilandennieuws" een zeer beleedigend schrijven aan het adres van Joh. de Jager. Als niet belanghebbende zou ik graag een en ander willen opmerken aangaande genoemd schrijven, omdat er eenige onjuistheden in voor komen. Het doet niet prettig aan, wanneer in een stuk, met een strekking als het boven bedoelde, de auteur zich niet bekend maakt. Het getuigt m.i. niet van karakter. De inzender beschuldigt Joh. de Jager en diens omgeving van godsdiensthaat. Ja, evenals steller dezes haat hij de aanbidding van het gouden kalf, maar niet den godsdienst op zich zelf. Er is zooveel onderscheid in godsdienst. Zoo zal bijvoorbeeld elk weldenkend mensch zich afkeeren van een instelling, welke de gods dienst gebruikt als middel tot machtsformatie en onderdrukking. Hatelijk is ook O. G.'s aanval op het par ticuliere leven van zijn tegenstander, temeer daar zijn insinuatie niet op waarheid berust. De Jager behoort tot diegenen, die niet ge- looven, dat de E.M.G.O, aan het bestuur der Coöp. Centrale 2500 gulden heeft gegeven. Hij weet wel, dat hij geen recht heeft op eenig aan deel, maar trekt eenvoudig de vrijgevigheid van de E.M.G.O. in twijfel. Dat de sociaal-democraten alles zouden willen deelen, is pure onzin. Het is weer een van die bekende dooddoeners, waarmede men het goed- geloovige publiek wil overbluffen. Ten slotte behoeft De Jager zich niet tot het bestuur te richten met het verzoek een ver gadering te beleggen, aangezien hij met de zaak niets te maken heeft. Wel zou het ge- wenscht zijn, dat zulks gedaan werd door de leden. Bij een mondelinge gedachtenwisseling komt men misschien tot klaarheid, terwijl men met krantengeschrijf niets vordert en de eigen lijke zaak op den achtergrond geraakt. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, EEN BUITENSTAANDER. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 3340 H.L. uien, 1900 H.L, aardappelen en 1350 H.L. peen. Tegen een inwoner dezer gemeente is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een flets door een pad achter te Nieuwstraat, hetwelk bij politie-verordening is verboden. De drie gevallen van mond- en klauw zeer voorkomende bij het vee van landbouwers in deze gemeente, is geweken. Vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemid deld 17 werkzoekende landarbeiders ingeschre ven. Door Z.Exc. den Minister van Staat, com missaris der Koningin in deze provincie zijn de volgende personen van de lichting 1932, voor goed van den dienstplicht vrijgesteld wegens broederdienstAbraham van der Baan, Leen- dert Born, Cornelis Buurveld, Willem, Corne lls van Delft, Cornelis van den Doel, Leendert van Heemst, Jacob Kieviet, Teunis Lodder, Mat- thijs Looij, Huibrecht Peekstok, Abram Schel- levis, Daniël Slui, Jan van der Sluijs, Jacob Troost, Pieter Vis van Heemst, Abram Visser, Adrianus van der Waal én Leendert Wielho- wer. In de maand Februari 1.1. passeerden de Wilhelminabrug dezer gemeente 51 schepen. L.l. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier. Nadat de voorzitter, de heer J. H. Dijkers, deze vergadering met gebed had geopend en Psalm 2 gelezen, werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ver volgens werden herkozen tot bestuursleden de heeren T. Buurveld en H. v. d. Doel. In de plaats van den heer J. D. Kievit, die naar Ame rika is vertrokken, werd verkozen de heer K. Korteweg Czn„ die deze benoeming aannam. Alsnu leverde de voorzitter een inleiding over ,De A.-R. Gemeente-politiek", Op duidelijke en breedvoerige wijze zette spreker uiteen het A.R. beginsel in het politieke leven, vnl. ten opzichte van de gemeentepolitiek. In 1878 kon in de gemeentepolitiek het A.R. beginsel nog niet wor den toegepast. Door noesten ijv r en feilen strijd der Antirev. zijn de rollen evenwel ge keerd en is thans in alle levensschakeeringen het A.R. beginsel doorgedrongen. We hebben nu reeds tal van Chr. Ministeries gehad, waarin onze mannen vaak de hoogste en voornaamste posten hebben bekleed. Zoo ook Prov. Staten en Gemeenteraden. Invloedrijke functies worden nu, dank zij het A.R. beginsel, bekleed door onze mannen. Met den gloed der heilige over tuiging wordt getracht het A.R. beginsel door te voeren in alle gelederen der maatschappij. In 's Heeren gunst is onze partij ook in het gemeentelijke leven gegroeid. Hierna staat inl. breedvoerig stil bij de taak, die den Raad en het college van Burgemeester en Wethouders in het gemeentelijke leven hebben te vervullen en toont op onmiskenbare wijze aan de nood zakelijkheid van toepassing der A.R. beginselen in de gemeentepolitiek. Dit wordt met vele voor beelden uit de praktijk aangetoond. Na een op wekking om ons A.R. beginsel uit te dragen onder alle gelederen van ons volk, en er op wijzende, dat het onze plicht is om den strijd te voeren ook in den Gemeenteraad, niet tegen personen, maar tegen het ongoddelijk beginsel, hetwelk de tegenpartijders belijden, eindigt spr. zijn referaat met den wensch, dat er in onze gelederen geest, geestdrift en geestkracht worde gevonden om dat doel na te jagen en dat God ons getrouwheid schenke om te werken terwijl het dag is. Op deze leerzame inleiding volgde een aan gename bespreking, waaraan door verschillende personen werd deelgenomen. Nadat nog was medegedeeld, dat op de eerst volgende vergadering de candidaatstelling voor den Gemeenteraad aan de orde zal worden ge steld, eindigt de heer J. Knape Azn. met dank gebed. MIDDELHARNIS. Aan de Kaai zijn aange bracht en verzonden 1800 H.L. aardappelen, 1000 balen uien en vanaf het Havenhoofd per Engelsche zeeboot 8000 balen uien. - Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos doen inschrijven: 51 arbeiders, 2 typografen, 3 transportarbeiders, 1 timmerman, totaal 57 personen. - In de maand Februari zijn in deze ge meente ingekomen Corn. Appel uit Sommels- dijk, M. L. Gibbels uit Goedereede, W. Zoete lief uit Sommelsdijk, G. Blaak uit Bellingwoude, J. Lodder uit Sommelsdijk, M. A. Kern uit Leiden, Joh. van Schouwen uit Oegstgeest, L. Lambert uit Sommelsdijk, W. Achille uit IJzen- dijke, B. J. Bakker uit Schiedam. In dezelfde maand zijn vertrokken M. van Seters naar Stellendam, A. Uit den Bulten naar Dordrecht, G. A. Bom naar Ammerstol, J. Goot jes naar Venlo, P. Gootjes naar Venlo, D. Gootjes naar Bloemendaal, KI. van Brussel naar Sommelsdijk, P. G. Walter naar Rotterdam, L. J. van Burg naar Ouwerkerk, M. Wittekoek naar 's Hage, Tr. Huizer naar Ooltgensplaat, Chr. Huizer naar Nieuwe Tonge, P. Appel naar Sommelsdijk. - Wederom werd het bestuur der vereen. Lighallen „Middelharnis-Sommelsdijk" verblijd met een mooie gift van 20.— en wel van den zelfden milden gever op ons eiland, die ook 't vorig jaar een gelijk bedrag stuurde voor voe ding en verpleging der patiënten. Moge dit schoone voorbeeld, om onze zieken en zwakken te steunen, navolging vinden. -* L.l. Maandagmiddag werd alhier een ver gadering gehouden door de gemeenteveldwach ters van dit eiland. Een der leden hield een be spreking over dactyloscopie of moderne speur- kunst. DEN BOMMEL. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling staan 79 werkzoekenden in geschreven. Vervoerd: 2800 H.L. aardappelen; 1200 H.L. uien en 400 H.L. koepeen. Bij gelegenheid van den laatsten cursus in eerste hulp bij ongelukken, welke door Dr. G. Kattenwinkel alhier kosteloos is gegeven, werd aan dezen arts door de deelnemers aan dien cursus een rookstel aangeboden. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 124.850 K.G. uien, 110.575 K.G. koe peen, 18.185 K.G. aardappelen en 7000 K.G. poters. De voorldopig vastgespelde kiezerslijst bevat 1542 kiezers voor de Tweede Kamer en 1531 voor de Staten en 1514 voor den Ge meenteraad. Aan de volgende dienstplichtigen der lich ting 1932 is vrijstelling verleend wegens broeder- dienst: L. C. Braber, M. Brants, C. Bruinse, H. P. Donkersloot, P. B. Dorsman, J. van Es, M. A, Gootjes, E. Heintjes, L. W. van Kem pen, A, Kreeft, J. van Putten, C. Stoop, W. de Vos, G. de Waal, C. Wielaard. Donderdag trad voor de Christelijke Land- arbeidersvereeeniging alhier in de vergaderzaal der Geref. Kerk de heer A. Krijgsman van Middelharnis. Na het zingen van een Psalmvers en het lezen van Spr. 22, spreekt de voorzitter een kort openingswoord. De heer Krijgsman, het woord verkrijgende, merkt op, dat de meesten op Flakkee flauw staan tegenover de vakbeweging. In de steden acht men het wel noodig, op het platteland niet. De machines in den landbouw zijn ook een gave Gods, maar kunnen ook verkeerd werken, maar daarom moet ieder zorgen, dat hij toch zijn bescheiden deel krijgt. Daarom organisatie, geen neutrale organisatie, wat spr. een' onding noemt. Neutraal bestaat niet. Wanneer we Chr. georganiseerd zijn, mogen we in onzen patroon niet onzen vijand zien. Wanneer er een goede organisatie bestaat, wordt vee] tot zijn recht gebracht. Vervolgens wordt besproken de Landarbei- derswet, welke door de Regeering eerlijk is be doeld om den arbeider te helpen, doch de pacht prijzen zijn nog te hoog. De ziektewet brengt verlichting voor de arbei ders, maar in hoofdzaak voor den vaste en niet den losse. Regendagen en Christelijke feestdagen worden niet betaald. Daarom organisatie. Ook werd behandeld het niet uitbetalen van ziektegeld, het werd te lang ingehouden door een werkgever, door bemiddeling van het hoofd bestuur kwam dit tot een einde. De Invaliditeitswet is goed, maar er wordt nog niet genoeg de hand aan gehouden, tevens wordt er zeer slecht geplakt. Spr. zegt dat we niet enkel een loonstrijd voeren doch ook een geestelijken strijd. Door de zonde is alles scheef, door werknemer en werkgever beide, mag geen onrecht gedaan worden. We zijn allen beelddragers Gods. We moeten den strijd voeren gegrond op Gods Woord. Geen lid van het N.V.V. de bijwagen van de S.D.A.P. De politiek moeten we in de Kiesvereeniging behandelen. Dan noemt spr. de werkloosheid. We moeten de gevolgen der bestrijding helpen dragen en spr. wijst op hetgeen door organisatie is ver kregen. Thans wordt 13 weken uitgekeerd en mocht de werkloosheid permanent worden, wat God moge verhoeden, dan zouden nog verdere besprekingen volgen. Tenslotte wordt nog gewezen op de toestan den in Rusland, waaraan naar spreker vurig hoopt een einde komt. Geen revolutie brengt verbetering. Voor ons recht mogen we strijden en daarom mogen we de oogen niet sluiten voor de Christelijke vakbeweging en moeten we deze vereeniging steunen door lid te worden. Wie geen lid wordt begint eveneens een misdaad als zij die alles omverwerpen, daarom roept spr. de aanwezigen toe vooral niet de revolutionaire groepen te steunen. Bij een bespreking, die volgde, werd naar vo ren gebracht door J. W. Korteweg en A. de Vos en waarin de vraag werd gesteld hoe spr. dacht over de uitspraak dat dienstknechten op verschillende tijden aangenomen een gelijk loon ontvangen, en vragen werden gesteld over het gebruik van machines, de klassestrijd en wat een menschwaardig bestaan is, over Vakbeweging en politiek bij de S.G.P. Alle vragen werden door spreker beantwoord. Bij de laatste vraag deed spr. uitkomen dat po litiek niet in de Vakbeweging maar in de Kies vereeniging op haar plaats is. Maar spr. kan zich persoonlijk niet vereenigen met de gedachte van de S.G.P., n.l.zich weinig of niet met de sociale verzekeringen bezig te houden. De S.G.P, zegt, God kan wel voor den mensch zorgen, dit kan een waarheid zijn, doch eveneens is waar, dat God de menschen als middelen wil gebruiken. Na het zingen van Ps. 81 5, sluit de heer Krijgsman de vergadering met gebed. OUDE TONGE. De melkprijs alhier is met 2 cent per liter afgeslagen, zoodat de prijs nu 12 cent is De lijst van stemgerechtigde ingelanden van de polders loozende door den Heerenpolder ligt vanaf heden tot 13 Maart bij den secretaris ter inzage. Zaterdag j.l. moest de huisvrouw van C. de Koning naar een der ziekenhuizen te Rot terdam vervoerd worden voor een spoedopera tie. Het mocht echter niet meer baten. Maandag is zij overleden. De sterfte is in dezen winter in deze gemeente bijzonder groot. De kolenbond „Ons aller belang" hield op Maandag 2 Maart in het hotel van Veen haar 24ste algemeene vergadering. De Voorzitter G. C. van Schouwen opende de vergadering en sprak er zijn leedwezen over uit dat er zoo weinig opgekomen waren. Aan den eenen kant gaven de leden blijk van het volle vertrouwen in het bestuur, maar aan den anderen kant van weinig intresse voor de algemeene vergaderin gen. De notulen van de vorige algemeene verg. werden goedgekeurd en geteekend. Uit de re kening bleek dat er voor 12284.25 aan kolen zijn gekocht. Aan loonen werd uitgegeven een bedrag van 2010.66, plus 900.aan de scheepsvrachten. Aan waarde brandstof was er 1 Febr. nog 9160.60 terwijl het kapitaal op dien datum bedroeg 1282.86. De aftredende bestuursleden H. Beijer en F. van Peperstraten werden met algemeene stemmen herkozen. Beij er nam zijn benoeming aan terwijl Peperstraten door afwezigheid er mee in kennis zal worden gesteld. De bezoldiging van den secr.-penm. werd eveneens als het vorig jaar op 2f£ van den inkoopprijs gehouden, evenals de regeling kolenlossen. Tot leden controle-commissie wer den benoemd P. van Loon en A. van Peperstra ten. Bij de rondvraag vroeg J. Osseweijer of het mogelijk was in het najaar een schip kolen uit het schip te betrekken daar dit aanmerkelijk goedkooper is. De heer A. Kanters vroeg om de leveranties van materieel zoo veel mogelijk door de leden te laten geschieden. De Voorzitter antwoordde dat door het ko- lensyndicaat de kolen niet altijd op een gunstig tijdstip aangevoerd kunnen worden, en met den wensch van Kanters zal in het vervolg reke ning gehouden worden. Ook vroeg J. A. Bogers of het niet mogelijk was een lading tweede soort kolen aan te voeren, dan kunnen de leden keus doen en behoeven niet naar particulieren om goedkooper brandstof. De Voorzitter zeide dat dit op een eerstvolgende bestuursvergadering 'n punt van bespreking uit zal maken. Dan sluiting, na het uitreiken van de pre sentiegelden. NIEUWE TONGE. De diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft het woonhuis en erf, staande aan den Burgemeester Overdorpstraat verhuurd aan den hoogsten inschrijver K. J. Kieviet. Bij de gehouden inschrijving naar de be- nificie van bouwland van de diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier, was de laagste inschrijver 202.per gemet, hoogste inschrijver 475. per gemet. Door den heer A. Breur Jz. is aan B. en W. vergunning gevraagd voor het bouwen van een schuur achter zijn woning aan den Breeden- weg alhier. A.s. Vrijdag zal het Verplichte schuren van straten en stegen plaats hebben. Deze week werden van hier vervoerd 4000 balen uien, 400 balen peen, 500 H.L. aard appelen en 300 H.L. poters. De melk is ook alhier verlaagd met 2 cent per liter. DIRKSLAND. Gedurende Februari j.l. vestig den zich alhier 7 personen, terwijl er 2 vertrok ken. -Aan den heer A. Ardon is vergunning ver leend tot het bouwen van een tweetal woningen aan de Wilhelminalaan. A.s. Donderdagavond zal de chr. Gem. Zangvereeniging „Sursum Corda" in het koor der Ned. Herv. Kerk alhier haar eerste uitvoe ring geven. (Men zie de advertentie in dit num mer.) Tegen enkele personen in deze gemeente werd proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der arbeidswet. MELISSANT. De kiezerslijst voor het jaar 1931 ligt tot en met 16 Maart a.s. voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie. HERRINGEN. Dit jaar zijn periodiek aan de beurt van aftreding als bestuursleden van de vereen, S. B. Z. de heeren M. Dorst en A. W. Korvink. Terwijl één vacature is ontstaan door vertrek van A. Snijder. Het woonhuis van P. Bruggeman aan de Tuinstraat alhier, is onderhands verkocht aan H. Doornhein. De ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1932 J. C. de Geus en A. Bestman zijn voor goed vrijgesteld. Het huis met schuur enz. van den heer Van der Made hetwelk was ingezet op 1000 is afgemijnd voor 1030.door den heer Ver- seput van Nieuwe Tonge. Naar men verneemt is het niet gegund. VERSLAG DER VERGADERING VAN DE AFD. „HERRINGEN" VAN DEN B. V. L., gehouden in een der lokalen van de Herv. School op Vrijdagavond 27 Februari 1931. Het lid der Gewestelijke Landstormcommissie, de heer A. W. Keijzer, presideerde deze ver gadering. Mede aanwezig waren de heer Hoge- weg van Stad aan 't Haringvliet, een 2-tal leden der plaatselijke commissie en enkele genoodigd- den. Verscheidene leden der afd. konden niet tegenwoordig zijn wegens ziekte of anderzins. De heer Keijzer opende deze bijeenkomst met een kernachtig woord en gaf aanstonds gelegen heid aan den heer Hogeweg tot het houden zijner rede. Spr. zal het nu niet alleen hebben over den toestand in Rusland, maar veel meer over de vijanden van den B. V. L. Spr. schetst kort de revolutie in Rusland, waar wij vierkant tegen over hebben te staan. Wij als Nederlanders en B. V. L. verwerpen ten eenenmale de revolutie. Ieder, die in Rusland niet instemt met de idee der Communisten', wordt naar Siberië verban nen, waar in de bosschen de ondenkbaars! slavendiensten moeten worden verricht, hout, door die handen gekapt, komt ook il Holland, wat spr. meer dan droevig vindt. Spr. vraagt: en wie zijn nu de vijanden van den B. V. L. Om te beginnen werd in 's Lands vergaderzaal in 1930 door den heer Zadelhoff gezegd, dat de B. V. L. spoedig moest ver dwijnen, omdat deze den groei der arbeiders klasse tegenwerkt. Gelukkig was toen ook tegen woordig de voorzitter van onze Nationale Land stormcommissie, de heer Duymaer van Twist, die den heer Zadelhoff op zijn gezegde van antwoord diende. De communist staat vijandig tegenover ieder arbeidsrbeweging, die niet met hen instemt. De B. V. L. is niet de vijand van de arbeidersbeweging, doch zij laat ieder rustig zijn beginsel uitleven, tot binnen zekere grenzen natuurlijk. De B. V. L. beschermt ieder, ook de arbeidersbeweging indien ze door andere machten mocht worden lastig gevallen. Ook als b.v. fascisten gingen krijgen tegen communisten. De B. V. L. zou ook die beweging bestrijden; doch nimmer de wapens opvatten als een ander niet begint. Wij wapenen ons niet, doch slechts verdedigen wij have en goed van alle welmee- nende burgers. De regeering heeft mannen noo dig, waar ze kritieke oogenblikken op kunii^®'. r rekenen. Juist de S.D.A.P. verzet zich 't sterks^. Getuige hetgeen Troelstrao in 1903 tijdens de Spoorwegstaking zeide: Het geheele raderwerk staat stil als mijn machtige arm dat wil. Treu rige toestand. In die dagen vervaardigde het Ministerie Kuyper in één nacht een wet, waar door de staking werd opgeheven. Enkele lich tingen werden toen opgeroepen. Als nu zooiets zou gebeuren, zouden daarvoor geen lichtingen opgeroepen worden, doch de B. V. L. De re geering heeft mannen noodig, die in den wapen handel geoefend zijn. Zadelhoff protesteerde wel tegen de uitgave van enkele duizenden voor den B. V. L„ doch het is voor de regeering de goedkoopste hulp. De grootste vijand is wel het communisme, omdat dit zoo bedektelijk werkt. Zij is de wegbereidster der wereldrevo lutie en werkt daartoe vooral op fabrieken e.d. door de bekende bedrijfscellen. Zij geeft daar toe uit een z.g. bedrijfskrant. Het gevaarlijkste wat er is. Kleine verkeerde voorvallen worden daarin uitgebuit. In ieder nieuwe verschijning dezer pamfletten wordt de zaak weer meer en meer aangegrepen om de arbeiders op te hitsen. Deze pamfletten verschijnen onder verschillende namen, als de Papiervreter, de Luidspreker e.d. Ernstig wordt gewaarschuwd nooit deze dingen in handen te nemen', als we onverhoopt in aan raking komen met menschen, die deze vuile dingen verspreiden. Ook in 't leger wordt reeds op die manier gewerkt, door de communistische kranten. En als eenmaal bij iemand de revolutie idee heeft post gevat, kan men die niet met geweld uit het hoofd praten. Daarom is het beste middel tegenpropaganda van on zen kant. Er wordt hier, zegt spr., een te ruim standpunt ingenomen tegenover de communis tische beweging. Spr. verduidelijkt dit door en kele voorbeelden uit het dagelijksche leven. Verschrikkelijk is het hoe hier door hoogere en lagere ambtenaren het volk tegen het gezag op geruid wordt. Niet het domme volk, doch de salonhelden zijn het gevaarlijkst. Deze blijven j buiten schot, 't Is jammer, dat we die personen niet te pakken kunnen krijgen. Moeten we nu onze rechtspraak gaan veranderen vraagt spr., dat is ook moeilijk. Neen, als de communist of wie dan ook propaganda maakt, dan onze be ginselen daar tegenover stellen. Nog een groote vijand van den B. V. L. is de vereeniging „Kerk en Vrede". Deze stelt zich tegenover den B. V. L. Men zou zeggen, deze moest de grootste vriend onzer beweging zijn. Als we nagaan hoe in Rusland alle kerken moe ten gesloten zijn, geen enkele geestelijke geduld, doch in tegendeel nog verbannen wordt; Chr. feestdagen mogen niet gevierd worden en al da> fraais meer. We zouden dus zeggen: Kerk en Vrede en B. V. L. hooren bij elkaar, in plaats van vijanden. En een zeer gevaarlijke vijand Ze speculeeren op de goedgeloovigheid van de Christenen. Want wat zeggen ze Was Jezus ook niet de groote Vredevorst en jullie zijn toch ook tegen oorlog, dus daarom ontwapenen. Er aan menschen als een Ds. Hugentholz word he' vertrouwen geschonken. Volksmisleiders ziji. het. Sj menself anderel sche n| wordt gemaal! haar bl oorlog^ De ontwajj dan hu niet hu te werd loozenl kan, zl weigerf juist blijven breken betroul ieder Spr.| hij niej den. ruste dringel van wat Zuid-Ï door zoudel mits zooietl sterkt! onder! komt T lees jJ de ml is eef toont T 't Is ander! Del onderl slechi Dei voor I Hij thee Del ook selijkl voorf Def het non opv gen| op beij de j eau drd dl bl r<f

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2