rjE iddeMs ;hines Marktberichten. okkers, harnis opmansglorie," de H. M. v. L. REN or Winkeliers dam\ i 1931, des namid» e, aan den Nieuw, d, huismeubelen, jodkar. rijwiel en eedmachine, ver. verzoeke van den van K Vestdijk ROENENDIJK. iri 1931, des voor. ïoord, aan de Kaai, als planken, schro» ROENENDIJK. iri 1931, des namid. irnis, aan de Chr. ire goederen, w.o. enkast, een eikenh. andere huishoude» gewichten, rijwiel, :n curator in het d te Middelharnis. ROENENDIJK. 931, des voornid» onge, aan de Kaai, aL planken, schro. ROENENDIJK. Die poëzie ïs thans verstomd. De Eerste Ka mer is vaster gefundeerd dan ooit en het voegt de goede reputatie, die zij zich wist te verwer ven, te bewaren. Meer dan 25 jaren lang bleef de meerderheid in de Eerste Kamer aan de rechterzijde. Op be stendiging van dezen staat van zaken wordt vurig gehooptdaarvoor trekken wij ten strijde op. Een verkeerd samengestelde Eerste Kamer kan zooveel goed werk verstoren. Dat heeft het mini- sterie-Mackay ondervonden, toen in 1890 de begrooting van Keuchenius werd verworpen om „de wijze, waarop de Minister zijn eigenaardige godsdienstige begrippen bij zijn regeersbeleid in woord en geschrift gelden doet." Daarvan kon het ministerie-Kuyper gewagen, toen de Eerste Kamer de Hooger Onderwijswet verwierp en onder leiding van enkele Leidsche Hoogleeraren, naar het getuigeuis van Het Vaderland, de „grootst mogelijke zotheid" uitgehaald werd. Zooals een Eerste Kamer, met de Linkerzijde in meerderheid meermalen de werkzaamhden van aan ons sympathieke kabinetten heeft verijdeld, zoo heeft anderzijds ook een rechtsche Senaat tegengestaan de doorzetting van bedenkelijke maatregelen. Aan de rechtsche Eerste Kamer hebben'wij het te danken, dat de Staatspensio- neering int onze wetgeving werd gebannen. Veel en groot is het goed dat wij lange jaren heben bezeten in de rechtsche Eerste Kamer. Als we geroepen worden onze stem uit te brengen, houden we slechts rekening met het antirevolutionaire beginsel en met niets anders. Want het gaat in April om de Eerste Kamer zelf. In 1901 gingen de Staten en daarmee ons Hoogerhuis om Rechts kwam in de meerderheid. Zal die overwinning thans in een nederlaag verkeeren We erkennen volmondig, dat de belangstelling van ons antirevolutionair volk voor de verkiezing der Prov. Staten aanvankelijk louter door poli tieke motieven gewekt werd. Dr. Kuyper hield niet op er op te wijzen, dat heel onze politieke invloed vrijwel waardeloos zou zijn, wanneer de christelijke partijen in de Eerste Kamer in de minderheid bleven. Hij ervoer dat zelf in de praktijk en ook de oogen zijner volgelingen zijn er langzamerhand voor open gegaan. Laten wij ze open houden. Vooral nu in deze dagen. Het kan zijn, dat geruimen tijd een politiek kleurloos Kabinet het bewind voeren blijft. In dat geval zal het niet zonder beteekenis zijn, op de wetsvoorstellen, welke de Tweede Kamer passeeren. Dat de ministers, zoowel in combina tie als ieder afzonderlijk daarmee rekening hou den is buiten kijf. Het is mogelijk, dat dit Kabinet plaats maakt voor één met een vrijzinnig cachet Een overwegend rechtsche Eerste Kamer kan dan veel noodlottigs keeren. Het is ook nog denkbaar, dat straks bij her stel der coalitie, de Christelijke groepen weer het bewind zullen voeren. Vindt het dan optre dend kabinet een links-gerichte Eerste Kamer tegenover zich, dan wordt het met lamheid ge slagen en kan de vrijzinnigheid weer jubelen over de politieke machteloosheid van een chris telijk Ministerie. Hoe het ook moge gaan, de uitslag der ko mende Statenverkiezing zal van onberekenbare beteekenis zijn voor den politieken gang van zaken in ons land. Wie dat bedenkt, moet beseffen, hoe groot zijn verantwoordelijkheid is ten opzichte van de politieke stemming welke ons in April wacht en die de breede massa schijnbaar met zoo groote gelatenheid tegemoet gaat Men zij dus gewaarschuwd. Centrale Veiling te Middelharnla. Veiling van Dinsdag 17 Februari. Savoye kool f 2.— tot f 5,70 per 100 stuks. Roode kool f 5,— tot f 7,—, Knollen t 4 10 tot f 5,20. Sinaasappelen f 2,20 tot f 3,20, Boter f 0,80 tot f 0,85 per pond. Uienvelllng van Woensdag 18 Februari. Grove f 1,03. Gewone le soort f 1,20. Gewone 2e soort f 1.— tot f 1,12. Drielingen f 0,34. Picklers f 1,87. Alles per. en inclusief baal. Aanvoer 31,750 K.G., waaronder 2250 K.G. lc soort. Eierveiling van Donderdag 19 Febr. Per 100 stuks Kipeieren 48 tot 50 k.g. f 4,30 tot f 4,55. idem 57 tot 60 kg. f 5,05 tot f 5,30. idem 60 tot 62 k.g. f 5,35 tot f 5,70. idem bruin 60 k.g. f 5,20 tot f 5,45. Eendeieren f 4,30 tot f 4,45. Boter f 0.80 tot f 0,82 per pond. Aanvoer 12000 eieren. ROTTERDAM, 17 Febr. 1931. Op de heden in ons Veilingslokaal, War. moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer. den de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5,— tot 6,40 Eendeieren4,65 tot 6,25 Aanvoer 155.000 stuks, DE ROTTERDAMSCHE VEILING lOP: 33323 Ooltgensplaat. del Handnaaima» achteruit, 39 gld. luxe Trapnaaima» ogellager 79 gid. ratis les. r 84. Rotterdam. Telef. 52176. Inrollen. N? Het lijkt zoo, doch Is slechts een typische opname van de nieuwe Custom House Tower van Boston, waar de centrale douanekantoren gevestigd zijr, Het gebouw is een der hoogste ter wereh en reikt tot turnt dan 180 Meter, den kiezer op het hart gebonden, dan wordt het meest gewerkt met het dringend vermaan denkt aan de Eerste Kamer Lauwen en twh«l- moedigen worden tot activiteit geprikkeld door het belang van de samenstelling van den £>e- naat breed uit te meten. Voor niet weinigen lost zich de verkiezing voor de Provinciale Staten op in de stemming voor de Eerste Kamer. De Eerste Kamer is de hoofdfiguur in wier schaduw de strijd wordt gestreden. De Provinciale Staten kiezen de leden der Eerste Kamer. Bij de grondwetsherziening in 1848 werd gebroken met de aanwijzing door den Koning. Het college als „menagerie du Roi" gehoond, zou sterker de idee van volksvertegen woordiger nabij komen. Sindsdien wijzen de Provinciale Staten de leden van den' Senaat aan, eerst uit de hoogstaangeslagenen, sinds 1887 ook uit hen, die hooge en gewichtige be trekkingen vervullen. In 1917 viel alle beper king van geestelijke aristocratie of geld-aristo- cratie wegde baan kwam vrij voor alle man nen en vrouwen, die het niet al te bont hebben gemaakt en niet te gevoelig met den strafrech ter in aanraking kwamen. Sterke afkeuring heeft de aanwijzing door de Provinciale Staten gevonden en fantastische verhalen zijn in omloop over de zonderlinge wijze, waarop deze verkiezingsgang werd ge kozen. In de nota, door Mr. van der Peltz bij de laatste grondwetsherziening ingediend, wor den die bezwaren dan ook scherp geformuleerd. Ten deele boeten de grieven waarde in, door dien de opposanten al te zeer in gebreke blijven om aan te wijzen een anderen weg, die zou kun nen worden bewandeld. Hoe dit echter zij, welk oordeel ook moge geveld worden over de Wenschelijkheid van de Provinciale Staten als verkiezingscollege voor de Eerste Kamer, de taak is hun opgedragen. Wie stemt voor de Staten, stemt voor de Eerste Kamer. De strijd van de komende weken gaat niet het minst om de Eerste Kamer. De State n-verkiezing is een Kamerverkie zing Wonderlijk is het geloopen met de Eerste Kamer, Daar zijn tijden geweest, dat geen goed woord van haar gezegd werd. Mr. Troelstra sprak het harde woord „Het zou een kolfje naar onze hand zijn, om in een agitatie van eenige jaren de Eerste Kamer te brengen, waar zij hoort„Op de mesthoop I"" Hier werd in ongebonden stijl het ideaal g,- teekend, dat ook in aangrijpende strofen in „Het Volk" aldus werd gezongen Afgedane gratie eerste incarnatie van hervormingsstaak. Ondergaande grijsheid van je staatsmanswijsheid nimmer uitgepraat. Glorie aan 't verbleeken, hersens aan 't verweeken afgedaan talent. Mammon's krauwste wachter 100 jaar ten achter knevelparlement. Gub van ouwe pruiken en gemeste buiken kwebbel-instituut. Christenplicht-vergeter ik wensch hoe eer hoe beter je een graf-saluut. DE BEDRIJVER van de vernieling van Rembrandfs „Anato mische les" in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt van het politiebureau Leidscheplein te Amsterdam naar het hoofdbureau overgebracht. De dader met bolhoed. REMBRANDT'S „ANATOMI SCHE LES" in het Rijksmuseum te Amsterdam is Dinsdagmiddag door een bezoeker met bijlslagen ernstig beschadigd. Een repro ductie van de schilderij, waarop de beschadigingen zijn aangege ven, zooals deze moeten zijn aangebracht KR1SHNAMUETI is rv^dag aan het s.s. Station te 'sGravenhage gearriveerd. BH zijn aan* .erd hij verwelkomd door den heer Voikeraiiui (rechte), j o MARIE VAN DER VIJVER, de bekende zangonderwijzeres te Den Haag en leid ster van het Haagsche zangkoor van den R. K Volkszang, is overleden, )E KONINGIN VAN ENGELAND heeft Maandag een bezoek gebracht aan de groote Britsche Zijdetentoonstelling welke deze week in Londen wordt gehouden. De Ko ningin bij de bezichtiging van een der stands op de expositie.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 7