Kerk en School. Rechtzaken Burgerlijke Stand Binnenland. Buitenland. Gemengd Nieuws. -) ft nbond mag bier op een terug zien. ut Rectificatie. In het num- in het bericht over de ingeslopen. De ver- :nd moet niet zijn 10 7 om uit te keeren, g en 7 dividend, len van hier vervoerd balen peen, 1000 H.L. -. poters. rand Februari ligt voor secretarie ter inzage de paarden. Hierop komen vijl het aantal paarden erheid kan worden ge- den heer W. v. Moort racht. de bakkers is het brood :r 8 ons verlaagd, idheid der wegen zijn gemeente een tweetal eden. Ook de autobus- n.m. stopgezet, hristel. Blindenbond zal een propaganda-avond Ned, Herv. Kerk. 'ebruari 1931 hield de „Vreest God, eert den estelijke jaarvergadering hier. Vogelaar las Ps. 146, >prak een kort openings- al de Jongelingsvereeni- die opgekolhen waren, gens gaf hij het woord iderwerp behandelde ge- ars". is aldus weer te geven: Is, geroepen te heerschen or zijn heerschappij de voor God. De mensch God op aarde. Die roe- val. De algemeene ge in staat iets van die e A. Grootenboer: „Het van: Gezag of Souve- an alle gezag. Dat gezag schonken in verschillen- verschillende personen, hanische gezag. *t Laat- aaronder valt: overheids- Struik over: „De A.-R. lige lev"en. Korte samen- in en vrouw. De vrouw en andere roeping dan en anderen aard en die vrouw ook op politiek anders dan den man. de inleider aan. In dit uitbreken om precies het en daarom doen we dat volgde bespreking, l! dertusschen nog getrac- jes. igde deze gezellige, leer de gladheid van den erschillende di'ensten op len, wat door verschei- gerief gevoeld werd. Ned. Herv. Kerk zal -tal perceelen tuingrond vorige week werden van aardappelen, 350 H.L. der coöp. broodbakkerij de heeren A. Kr:aft, J. commissaris de heer G. n de heer J, van Dam. len hunne herbenoeming tengevolge van het on week slechts twee dagen •d gemiddeld 20 kilo per «ge week werd voor het ir de Noord-zeevisschers vangst niet groot was te ijzen het nog tot een re- erd gemiddeld 200.— er kort en liet nog veel en over. las zij, ,nu wil ik u on- arom ik, tegen mijn ge- brief schrijf. In Gronin- lan het te doen. Er is zwaart. Ik heb u in den toen wij over Martha door te zeggen, dat er ets bijzonders was voor- wel het geval, moeder, om het niet te zeggen. nam mij voor, het per direct, als ik weer in -k Martha in den waan enmaal mijn vrouw zou k toen heusch, moeder, blijken, dat het toch nog tusschen man en vrouw iet beter, om te breken, dan ten heele gedwaald, it èn Martha èn u, toen iet zeggen. Ik geef toe, is hard, om het Martha ou ik zoo gaarne willen, te en voorzichtige wijze t. Een vrouw, en zeker 0 goed doen. u niet een gemakkelijk oop, dat u het kunt in- ijeblieft doen 1 las mevrouw Heerema r. van den brief liet haar g. Met één oogopslag Heino verder over iets ïtigen, vluohtigen toon. k thuis had aangeslagen getroffen. (Wordt vervolgd). OUDDORP. De visschers vingen in den loop ter vorige week, per vaartuig en per dag, van 20 tot 30 kilo garnalen. Van het bestuur der vereeniging S. B. Z. zi:n aan de beurt van aftreding de heeren Van Oostenbrugge en Pik. Tot op heden hebben zich meer dan 100 werklooze landarbeiders aangemeld. Van aan biedingen om schrale gronden af te mijnen of offl te zetten is nog niets bekend. Een 12-tal mannen zijn bezig om de brandsloot langs den Achteromweg uit te diepen en te zuiveren. Dien tengevolge is het verkeer over dien weg ge stremd. Het aantal zieken breidt zich uit. De open bare school op het dorp is gesloten, daar het personeel wegens ziekte moet verzuimen. De vergadering in het catechisatie-lokaal Oer Herv. gemeente om te komen tot de oprich ting van een bewaarschool was door elf perso nen bezocht. De heer Bouman kon door familie omstandigheden niet aanwezig zijn. Na een uit voerige bespreking van het voor en het tegen Jer oprichting, werd een commissie- gekozen, die een onderzoek zal instellen om te weten, op hoeveel kinderen gerekend kan worden. Deze commissie bestaat uit de heeren P. Spuijbroek de Bakker, P. Tanis Gz. en L. Goedegébuur. Het mannenkoor in den Oostdijk gaf 1.1, Vrijdag in de O. L. S. aldaar voor een groot publiek een welgeslaagde uitvoering. Daarbij werkten ook mede de korén van Goedereede en van Stellendam. Dit laatste koor telt ook vrou welijke leden. SOMMELSDIJK. Vrijdagavond van 7.308 uur zal in de cosis-toriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, gelegenheid bestaan tot het aange ven van doopsbediening die a.s. Zondagavond zal plaats hebben. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bijzon dere school alhier is benoemd mej. H. J. van Telligen van Utrecht. Vrijdag, 20 Febr. a.s. des avonds van 6 8 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de manslidmaten gelegenheid bestaan tot het uit brengen van hun Stem of in de eerstvolgende 10 jaren kerkeraad dan wel kiescollege zal zijn. MIDDELHARNIS. Mej. M. Langbroek alhier, thans onderwijzeres aan de Herv. School te Herkingen, is in gelijke betrekking benoemd aan de op 1 Mei a.s. te openen Herv. School alhier. In verband met de Zondagmiddag in de Ned. Herv. Kerk alhier te houden godsdienst oefening, zal er Zondagmorgen 10 uur Zondags school worden gehouden. [INGEZONDEN] Verslag van de Ouderavond der Openbare U.L.O. School op Donderdag 5 Febr, De vergadering werd ongeveer kwart over 6 door den voorzitter der Oudercommissie .open-d. Aanwezig war'en, behalve de ouders, de X'neide wethouders der gemeente Middelharnis enkele oudercommissies en hoofden van lagere scholen. De heer C. v. d. Meide wees in zijn openingsrede op het doel der U.L.O. school in het algemeen en stipte tevens nog aan één der bijzondere functies der school: opleiding voor de H.B.S. Spr. hoopte, dat alle ouders dezen weg, die daarvoor indertijd officieel tot de meest gewenschte is verklaard, zouden volgen. Daarna geeft spr. de leiding over aan het hoofd der school, den heer S. J. Menheer. Nadat eenige punten van meer huishoudelijken aard, zooals notulen en jaarverslag van den secretaris, zijn afgehandeld, komt aan de orde de rede van den heer S. Brandsma, inspecteur van het lager on derwijs, over: „Het doel der U.L.O. school Spr. begint met te zeggen, dat het niet in zijn ■bedoeling ligt, een min of meer wetenschappe lijke lezing te houden, -maar hij wil kort en een voudig uiteenzetten, welke kinderen op de U.L.O. school thuis hooren en wat het nut en de voordeelen van het Ulo zijn. Spr. vangt aan met die categoriën van leerlingen, die óf niet óf slechts korten tijd op de Ulo-school behooren te gaan, zooals zij, die hun kinderen later uni versitair onderwijs willen laten genieten. Zij mogen geen tijd verloren laten gaan door eerst de Ulo-school af 'te loopen en daarna pas naar de H.B.S. te gaan. Zij behooren, althans na 1 jaar de opleidingsklas aan de Ulo te hebben gevolgd, direct naar het M.O. over te gaan. Over deze opleiding weidt spr. nog uitvoerig uit. Hij herinnert de vergadering er nog eens aan, dat twee jaar geleden eën bijeenkomst is belegd, die bijgewoond werd door den Directeur der H.B.S., de leeraren dier school.en de hoof den der lagere scholen op Flakkee. Er werd toen door den directeur en door spr. reeds op gewezen, welk een moeilijk probleem de aan sluiting van het L.O. aan het M.O. is. Op de lagere school zijn de leerlingen gewoon aan één onderwijzer, het huiswerk bestaat meestal uit het leeren van wat aardrijkskunde en geschie denis, terwijl de jonge H.B.S.'er reeds dadelijk 8 of 10 verschillende leeraren krijgt, die ieder hun eigen methode van lesgeven doceeren hebben', hij krijgt tal van nieuwe vakken tegelijk er bij: twee vreemde talen, wiskunde, algemeene geschiedenis enz., en meestal veel huiswerk. De overgang is daardoor zoo groot, dat het percen tage mislukkingen in de le klasse zeer groot is. En waarom, aldus spr., vormt de le klas Ulo nu een geschikte overgang Omdat daar de be ginselen der vakken, die de a.s. H.B.S.-leerling op de middelbare school er bij krijgt, reeds in een zeer matig tempo onderwezen worden, om dat daar een aanvang gemaakt wordt met meer huiswerk, omdat daar tenslotte een getemperd vakleeraren-systeem bestaat: van één onder wijzer op de lagere school, krijgt de Ulo-leerling er 3 of 4 en later op de H.B.S. 8 of meer. Spr. wijst in dit verband nog eens op den plicht der hoofden van lagere scholen, om de openbare Ulo-school zooveel mogelijk te steunen door voor geregelde toevoer van daartoe geschikte leerlingen te zorgen en verklaart nadrukkelijk, dat er, wanneer zij dat niet doen, niet van hen gezegd kan worden, dat zij het openbaar onder wijs liefhebben. Deze met de noodige klem uitgesproken woorden hebben blijkens het daverend ap plaus, dat er op volgt, de volledige instemming der vergadering. Tevens lascht spr. hierbij nog in, op welk een practische wijze men ook via de Ulo-school de Kweekschool bereiken kan. Spr. komt thans tot de groote categorie van leerlingen, die niet valt onder de beide -boven genoemde groepen, maar bestaat uit hen, die later algemeene ontwikkeling dienen te bezitten en tevens de noodige practische kennis, vooral van de drie moderne talen en boekhouden. Ook zet spr. op zeer duidelijke wijze uiteen, hoe het maatschappelijk leven in al zijn geledingen her vormd is, hoe kennis een machtige factor is ge worden voor den mensch om tot welvaart te komen, hoe weinig men in het zak'enleven en zUfs bij zijn lectuur kermis van Engelsch, Duitsch en Fransch missen kan; dat geen zaken man en geen landbouwer meer buiten boek houden kan. In verband hiermede wil spr. nog iets zeggen over de waarde van het Mulo-diploma. Spr. zou nu gemakkelijk vervelend kunnen worden voor zijn toehoorders, want om de beteekenis van het diploma te illustreeren, zou hij 56 voorrechten kunnen oplezen (vrijstellingen van toelatings examens, betrekkingen enz.), die aan het bezit er van verbonden zijn. Hij -beperkt zich echter tot een paar er van en wijst er op, dat het examen gelijk staat met een Rijks-examen, af genomen door vreemde leeraren onder toezicht van Rijksgedelegeerden. Vóór spr. tot het eind van zijn rede komt, wil hij nog iets zeggen over deze Ulo-school in het bijzonder. Het is een school, aldus spr., die nooit verdwijnen zal, want wat goed is, verdwijnt niet, en dat deze school goed is, blijkt uit het feit dat niet alleen de beide candidaten voor het Mulo-examen geslaagd zijn (het waren de eerste die de school afleverde), maar vooral ook hier uit, dat zij ondanks de ongunstige omstandig heden, waaronder gewerkt is zonder onvol doendes geslaagd zijn, terwijl zelfs e'en 9 en een 10 niet op de puntenlijstjes ontbraken. Aan het einde van zijn rede gekomen, spreekt de heer Brandsma de hoop uit, dat de ouders de noodige standvastigheid zullen bezitten, wanneer hun kinderen wat zoo vaak voorkomt de school halverwege willen verlaten, omdat vriend jes of vriendinnetjes ook al van school af zijn, Hij houdt de aanwezigen voor, dat het zelfs heel goed mogelijk is, dat dezelfde kinderen, die thans dwingen om van school af te mogen gaan, later hun ouders bittere verwijtingen zullen doen, om dat zij vroeger te slap en te toegeeflijk zijn ge weest. Spr. hoopt, dat dergelijke ouders hier niet voorkomen. Het hoofd der school merkt nog op, dat hem bij de aangifte der nieuwe leerlingen steeds de wanverhouding treft tusschen de aantallen jon gens en meisjes, welke laatste steeds ver in de minderheid blijven. Laten de ouders, aldus spr., toch beseffen, dat in de moderne samenleving ook de meisjes niet buiten algemeene ontwik keling kunnen en dat ook zij vaardig dienen te zijn voor den strijd om het bestaan. Spr. blijkt ook van dezelfde meening te zijn als de heer Brandsma, wat betreft het te vroeg van school halen van Ulo-leerlingen. Hij maakt dit met eenige voorbeelden' duidelijk. Een leerling, die de school na de tweede klas verlaat, kan nog niet zelfstandig een boek in de vreemde taal lezen, kan nog geen brief in de vreemde taal schrijven en weet nog maar weinig van boek houden; is dus met alles nog slechts halver wege. Spr. wekt daarom de ouders op, hun kinderen eën volledigen cursus van vier jaar te laten meemaken. Bij de vraag, wie van de aanwezigen nog iets te vragen heeft, zegt de heer G. van Eek, dat hij gaarne zou hooren, hoe de heer Brandsma denkt over de vraag, of het niet gewenscht is, de Ulo-school ook als brug te gebruiken tus schen de lagere school en de Nijverheidsschool. Door gebrek aan tijd moet de inspecteur echter van een uitvoerige beantwoording der vraag afzien. Het hoofd der school dankt spr. dan voor zijn heldere en boeiende uiteenzetting en voor de tijdsopoffering, die 'hij zich heeft moeten ge troosten om hier voor de Ulo-school propa ganda te komen maken. Na een opwekking van den penningmeester, den heer Slager, om de Oudercommissie ook financieel te steunen, en na herkiezing van de aftredende leden, -de heeren C. v. d. Meide, H. van Es, D. Slager, Breen en J. P. Mast, vangt de pauze, waarna het muziek-ensemble „Napolitana", directeur de heer Bernard, het podium betreedt. Beginnende met een vlot ge speelde marsch „Allons, courage", brengt het gezelschap ook enkele langere stukken ten ge- hoore, o.a. de Olympiade-wals, Serenade Es- pagnole, de Mazurka Sonja, en Lueur de Paix. om te besluiten met de slotmarsch „La Serenata", Na -ieder stuk gaven de aanwezigen door een levendig applaus van hun waardeering blijk, terwijl de heer Menheer in zijn dankwoord op merkt, -dat deze uitvoering ten zeerste heeft bijgedragen tot het welslagen van dezen avond en dat hij hoopt het ensemble nog vaak op ouderavonden terug te zien. Tusschen de muzieknummers door worden inmiddels door leerlingen van de Ulo-school twee korte tooneelstukjes opgevoerd, die even eens de bijval der vergadering hebben en een vroolijk intermezzo leveren. Daarna komen nog aan het woord de heer Van Buiten, voorzitter van „Napolitana", die tot aansluiting bij zijn gezelschap opwekt, en de heer C. v. d. Meide, die mededeelt, dat binnenkort pogingen zullen worden aangewend om te komen tot de stichting van een Centrale Oudercommissie voor Flakkee. De heer Zaaijer, wethouder, spreekt dan zijn dank uit voor het genotene, waarna de heer Menheer, evëneens met een dankwoord aan de aanwezigen voor hun talrijke opkomst, de zeer geslaagde bijeenkomst sluit. M. X. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ouder avond in de Bijzondere School alhier op Vrijdag 6 Februari 1931, des nam. 6 uur. De voorzitter opent de vergadering met het laten zingen van Ps. 19 5, het lezen van Efeze 6 en heet de aanwezigen allen hartelijk welkom, waarna Ds. de Graaff voorgaat in gebed. De heer Hogeweg krijgt vervolgens het woord om tes preken over „Lief en leed van een schoolmeester", waarbij de conclusie is, dat bet lief het leed verre overtreft. Eenige vragen worden nog gesteld. Vervolgens verkreeg L. van Biert het woord over „Bileam" en behandelde in de eerste plaats Bileams persoon, waarbij hij aantoont, dat deze persoon gaarne in de gelegenheid wil worden gesteld om Israël te vloeken en de gelegenheid, die Balak hem wil geven, wordt door hem aan vaardt. Hij wil de opdracht gaarne vervullen, maar wordt door God tegengehouden, maar krijgt ten slotte toestemming om zich naar Balak te begeven, op voorwaarde, dat hij zal spreken wat de Heere hem in zijn mond geven zal. Op de plaats van bestemming aangekomen, kan hij dan ook niet anders doen dan Israël zegenen, wat de bedoeling van Balak niet is en. hiervoor heeft hij hem niet laten komen. Bileam, die over de zaak ook niet erg tevreden is, weet echter Balak e'en middel aan de hand te doen, om zijn doel te bereiken. Hij geeft n.l. den raad de doch- teren der Moabieten in het leger van Israël te zenden om op deze wijze Israël ten val te brengen. Inleider wijst vervolgens op de gevolgen van loslating van het geloof en dat het voorrecht, dat de Christenen een plaats is ingeruimd, het gevaar meebrengt, dat wordt gedacht dat de vijand zijn prooi heeft losgelaten. Niets is min der waar dan dat. De vrede, die op dit gebied heerscht, is zeer gevaarlijk en alleen door de lijnen scherp te stellen is behoud van hetgeen is bereikt moge lijk. Door het scherp trekken der grenzen zal de vrede wel verdwijnen, doch het kan niet anders dan de atmosfeer zuiveren. De vijand komt als een vriend naar voren, denk slechts aan het Christen-socialisme en de beweging van Kerk en Vrede, doch het is een vijand en waakzaamheid is dan ook gebiedende eisch. Op deze inleiding volgt een aangename ge- dachtenwisseling, waarna de pauze wordt in geluid. Nu wordt den ouders der leerlingen ge- legénhei-d geboden het schriftelijke werk der leer lingen te bezichtigen, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Na de pauze verkrijgt, nadat gezongen is Ps. 36 3, A. van Biert het woord over „Huis gezin en School". Na -breedvoerig te hebben stilgestaan bij het eerste gezin, wijst hij ver volgens op wat het gezin door de zonde gewor den is en welke taak de ouders hebben ten op zichte van hun kinderen en welk gedeelte van die taak wordt overgedragen op de onderwijzers. Ten slotte wijst hij op den band, die moet be staan tusschen de ouders en de onderwijzers, om de opvoeding van het kind te doen plaats hebben op een wijze, dat de meeste vrucht van die opvoeding te wachten is. Ook op deze inleiding werd gelegenheid ge geven vragen te stellen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Zooals gebruikelijk, zorgde Mej. van Sprang met haar helpers voor een kopje melk. Op verzoek van den voorzitter eindigde de heer Koole met dankgebed. Het was een gezellige en leerzame avond en ook deze ouderavond kan als zeer goed ge slaagd in de annalen worden vermeld. NIEUWE TONGE. de lijst der stemgerech tigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk zal gedurende acht dagen voor een ieder ter in zage liggen ten huize van d'en kerkelijken ont vanger. De stemming in de Ned. Herv. Kerk over Kiescollege of Kerkeraad voor de eerstvolgende 10 jaar, zal op Vrijdag 20 Februari a.s. plaats hebben. A.s. Woensdagavond zal er in de Ned Herv. Kerk alhier bijbellezing worden gehouden DIRKSLAND.* Ds. C. van der Wal alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Hoornaar. HERKINGEN. iMej. M. Langbroek, onder wijzeres aan de Herv. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de te Middel harnis te openen Herv. School. Stemgerechtigde lidmaten der Herv. Kerk zullen a.s. Vrijdagavond trachten te voorzien in de vacature van Kerkvoogd en Notabel, ont staan wegens periodieke aftreding van de heeren A, Munters en M. Logmans. D.V. zal de Herv. Schoolvereeniging a.s. Donderdagavond een Ouderavond houden. A.s. Woensdagavond 11 Febr., 's av. 6 u„ hoopt voor de Herv. Gem. op te treden de heer Overweel. GOEDEREEDE. Algemeene ledenvergade ring van de School met den Bijbel op het Havenhoofd. Zaterdag 7 Febr., 's avonds om half zeven, hield de Bijz. schoolvereeniging op het Haven hoofd haar algemeene ledenvergadering. Op gekomen waren 22 leden met nog een tiental vrouwen. Er werd eerst gezongen Ps. 145 4 en daarna werd de vergadering geopend met gebed door den heer W. Redert. Door den voorzitter werd voorgelezen 1 Sam. 1, wat in het -kort door hem werd toegelicht. Dan volgt het jaarverslag van den secretaris, waarin een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden van het bestuur, den gang van zaken over het algemeen, met een woord van dank aan den Gever alles goeds, die in het afgeloopen jaar alles wél heeft gemaakt voor de School met den Bijbel. Verder is aan de orde rekening en verant woording van den penningmeester. De rekening wordt op advies van de commissie, die de re kening heeft nagezien met de bescheiden, goed gekeurd en geteekend. Wegens periodieke aftreding van de heeren W. Redert Sr. en Jac. Tanis Kz„ die beiden herkiesbaar zijn, volgt de verkiezing. De af tredenden worden met bijna algemeene stemmen herkozen en nemen hunne benoeming aan. Op verzoek van J. van Dam wordt hen toegezon gen Ps. 147 7. Dan pauze, waarin koffie en koek wordt ge presenteerd. Na de pauze gaf het hoofd der school, de heer Snijder, een uitgebreid jaarverslag, waar uit bleek de goede verstandhouding met per soneel onderling, van personeel met de kinde ren en met de ouders der kinderen. Ook werd door hem uiteengezet, hoe moeilijk het soms voor een onderwijzer is, het juiste cijfer te geven op het rapport. Ook werden door hem een paar opstellen voorgelezen van kinderen uit de hoog ste klasse. Het eene getiteld: „De aartsvader Jacob", en het andere: „De kreupele te Bethes- da". Onder het voorlezen daarvan hoorde men niets anders dan de voorlezer, zoo aandachtig werd het gevolgd. Ze waren beide keurig opge steld, dat was de indruk van alle aanwezigen. Volgens de agenda zouden we onthaald wor den op een bijdrage van den onderwijzer de Bree, doch wegens ziekte was hij niet aanwezig, en daarom een bijdrage van de onderwijzeres Mej. Moerman. Zij -handelde over de nuttigheid van handwerken, wat de belangstelling der vrou wen meer trok dan die der mannen. Bij de rondvraag werdén een tweetal vragen gesteld, die door den voorzitter werden be antwoord. Door den voorzitter werden alle aanwezigen bedankt voor hunne opkomst en ook zij, die door hunne medewerking dezen avond tot een aangenamen hebben gemaakt. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 33 11 werd om kwart voor elf de vergadering be sloten met dankgebed door het -hoofd der school. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk de heer Bouman van Stellendam de bijbel lezing voort te zetten. OUDDORP. De stemming over Kerkeraad of Kiescollege bij de Herv. Gem. staat gehouden te worden op Vrijdag 20 Febr. In de consistorie kamer worden de stembiljetten vóór de stemming uitgereikt. Deze week worden alleen de Belijdenis- catechisatiën gehouden en wel op Woensdag avond van 6 tot 7 en van 7 tot 8 uur. Bij afwezigheid van den predikant hoopt op a.s. Zondagnamiddag de heer Bouman van Stellendam in de Herv. Kerk op te treden. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE. In de laatst gehouden vergadering van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Scheveningen had over 't punt kerkeraad of kiescollege eenige discussie plaats. Een der kerkeraadsleden merkte op, dat in Amsterdam de gemeente voor den Kerkeraad gekozen heeft. Dat is geschied op advies van een deel der predikanten op grond van deze overwegingen: Het kiescollege zet bij 't verkiezingswerk den Kerkeraad- uit zijn ambt; geeft elk jaar aan leiding tot feilen partijstrijd; en kost aan de Kerkvoogdij jaarlijks 4 a 5 duizend gulden, in 10 jaar bijna ]/2 ton. Dit advies heeft de ge meente te Amsterdam aan het denken gebracht. Men was den jaarlijkschen onheiligen strijd moe en nu een aantal predikanten van ver schillende richting hun advies voor kerkeraad gaven, heeft men zich door -dat advies laten leiden. Gevraagd werd: Wat -zal het ministerie van predikanten hier doen Velen hebben voor lichting noodig. De praeses, Ds. L. Boer, antwoordde op deze vraag, volgens de „Schev. -Kerkb.", als volgt „De groote massa is hier niet op de hoogte; het juiste idéé van het ambt is weg. We zijn in de revolutionaire staatsidee vergleden. Ver- eenigingen, waarvan de leden niet de minste verantwoordelijkheid -dragen, die ook van Gods wege daartoe niet geroepen en gesteld zijn, regeeren feitelijk de gemeente. De kerkeraad is daarvan afhankelijk. En dat, terwijl de ver- eenigingen geen grond hebben in de Heilige Schrift, doch de kerkeraad wel. Het ministerie zal straks de gemeente inlichten." FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken G. de Wild, zadelmaker, Middelharnis, Rech» ter»comm Mr. S. N. B, Halbertsma. cur. Mr. W. J. C A. Nijgh. SOMMELSDIJK. GeborenCornelia, dochter van en Leen> dert, zoon van Leendert Verkerke en Pieter» nella Bogerman. OOLTGENSPLAAT. GeborenAnthony Jan, z. v. Leendert Looy en Cornelia van KoppenJohanna Maria Cornelia, d. v. Antonius Jacobus van Vugt en Anna Elizabeth Cornelia Maria Hopmans. Overleden: Wilhelmina van der Veer,82j. wed. van Wouter DuimMaria Catharina Heshof 83 j. wed. van Johannis de Waal. MELISSANT. GeborenAdrianus, z. v. C. van Putten en A. de BoedSuzanna, d. v, Th. Doorn» hein en P. Dupree Johannis Dingeman, z. v. H, Hameeteman en J. Schans; Geertje, d. v. P. Klink en P. de WaardDoris, z. v. W. Stolk en L. Verwers, Margaretha, d. v. F. v. Ast en C. M. v. Beek GehuwdC. v. Dijk j.m. 23 j. en M. Stolk j.d. 19 j.M. v. d. Doel j.m. 23 j., Sommels» dijk, en f. v. Prooijen, j.d. 20 j. Overleden Aagje Witvliet 26 j. echtgen. van D. Melissant; Willem Moeilijker j m. 21 j.; Adriana Maria v. d. Gevel j.d. 62 j.Jan Gebuis 85 j. wedn. van W. van Rossum. De Statenverkiezingen» In een druk bezochte vergadering van den kieskring Ridderkerk van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond is de volgende lijst van candidaten voor de Prov. Staten op» gemaakt1. Mr. L. Trouw (aftr.) Bnelle2. Dr. A. J. Bossets, 's Gravenhage3. J. M. Korteweg, Heenvliet4. F. v. d. Poets Clement, Poortugaal5. W. C. van As, Sommeisdijk 6. Mevr. C. Kruit—Schotel, Ridderkerk7. A. M. van Dorsser, Hellevoetsluis8. J. L. de Zeenw, Pernis; 9. J. Kneppelhout, Hendrik» Ido'Ambacht10. Jac. Verhage Jz., Oud» Beijerland; 11. P. T. van den Berg, Goede reede 12 C. Loeff, Zuidland 13. A. L. v. d. Linden, Oostvoome; 14. J. Vrijlandt. IJssel» mondeC. J. Rijsdijk, Zwijndrecht16. Jhr. Chr. Rappard, Hellevoetsluis. Nadat de stemming over de eerste plaats op de iijst had plaats gehad, werd aan de vergadering meegedeeld, dat de heeren J. Vhe» lander te Numansdorp (aftr.) en P. S. Over» water te Stryen zich als candidaat terugtrokken. GODSLASTERING. Een wetsontwerp tot strafbaarstelling in voorbereiding. Op een vraag van het Tweede Kamerlid van Wijnbergen is de minister bereid mee te deelen of de nadere overweging van de bij de behandeling der jongste Justitiebegrooting zoowel schriftelijk als mondeling gehouden gedachtenwisseling over strafbaarstelling van godslastering, beschouwd in verband met het sindsdien voorgevallene, reeds tot een bepaalde conclusie geleid heeft de minister van justitie geantwoord In de memorie van antwoord in zake hoofd stuk IV van d-e Rijksbegrooting voor 1931 deelde de ondergeteekende mede (blz. 12), -dat, indien men in de uitingen, zooals die destijds reeds enkele malen moesten worden gesignaleerd, niet met een incidentieel verschijnsel te doen had, de in de vraag bedoelde aangelegenheid ook, naar zijn oordeel, de aandacht van den wetgever verdien-de. Eenige voorvallen van den laatsten tijd schijnen er op te wijzen, dat het evenvermelde voorbehoud niet langer kan gel den. De ondergeteek'ende heeft dan ook een ontwerp van wet in voorbereiding. DE AARDBEVING OP NIEUW-ZEELAND. Nog steeds nieuwe aardschokken. Zaterdag en Zondag werden opnieuw aard schokken waargenomen te Hastings, Napier en Wairoa. Bij Wairoa is wederom een brug in gestort. Zondagmiddag om twee uur heeft men in het district Hawkes Bay op het Noorder Eiland van Nieuw-Zeeland de zwaarste aardschok se dert de aardbeving van Dinsdag gevoeld. Te Napier en Hasting was hij zeer sterk. Op de plaats bij Napier, waar de rots Bluff Hill Dinsdag in zee was gevallen, stortten weer groote massa's grond naar beneden. Kaap Kid nappers ten Z. van Napier was geheel in stof gehuld en is sterk afgekafd, zoodat he-t aanzien er van ten eenenmale is veranderd. Geweldige vloedgolven sloegen over het strand en noopten de dakloos geworden gezinnen die daar een toevlucht hadden gezocht, ijlings de wijk te nemen. Een vliegtuig, dat de post naar Hasting over bracht, is gevallen. Hierbij werden drie mén- schen gedood. Ook Maandag zijn nieuwe aardschokken te Wairoa en Napier gevoeld. De schade bleef beperkt tot instorting van gedeelten van gebouwen, die bij de aardbeving van Dinsdag al zwaar geleden hadden. EEN BRAND-TRAGEDIE. Menschen en paarden omgekomen. Uit Oakland (Californië. Vereenigde Staten) wordt gemeld Bij een brand in een tentoonstellingsgebouw kwamen drie mannén en twintig paarden om. Er speelden zich afschuwelijke tooneelen af. De in doodsangst venkeerende paarden deden wan hopige pogingen om. te ontsnappen. Een paar braken los en renden, brandende rond; zij wer den door de politie neergeschoten. EEN ONTZETTEND FAMILIE-DRAMA. Zes dooden. Te Gielsdorf bij Strausberg heeft -de 32-jarige wegwerker Ernst Faller Maandagnacht zijn vrouw, zijn twee kinderen van 1 en 3 jaar, als mede de moeder en zuster van zijn vrouw dood geschoten en zijn zwager, die tegen 3 uur thuis kwam, met een schot in den buik ernstig ge wond. Ten slotte heeft de dader zich door een schot in het hoofd van het leven beroofd. Fallner woonde in een dubbel huis met zijn schoon moeder en haar twee aangehuwde kinderen sa men. Hij ging voor een kalm en werkzaam mensch door. Er waren echter vaak twisten met zijn schoon moeder, die zijn eischen om hem geld te geven, niet wilde inwilligen. De aanleiding tot dit dra ma is nog onbekend. WIE 'T BREED HEEFT Naar de Nemzeti Ujsag bericht, vond dezer dagen in het Hongaarsche dorp Derecske het huwelijk plaats van den zoon van den rijksten met de dochter van den op een na rijksten boer van het dorp, bij welke gelegenheid op het bruiloftsmaal voor ongeveer duizend gasten was gedekt. In het geheel peuzelden die -tezamen een reusachtigen os, drie varkens, 200 hazen en 500 kippen op, terwijl zij daarbij 3000 liter wijn door het keelgat joegen. Vier en twintig uur nadat de gasten zich aan tafel hadden ge zet, waren nog steeds ongeveer 500 personen aan het fuiven. EEN OUDROEST-KOOPMAN. En een granaat. Een handelaar in oudroest te Boedapest had een granaat gevonden. Op de markt op het Telikiplein trachtte hij het projectiel te demon- teeren door de koperen ringen met hamerslagen te bewerken. Hoewel de omstanders hem op het riskante van dit experiment opmerkzaam maak ten, stoorde hij -zich er niet aan, met het gevolg, dat op e'en gegeven oogenblik de granaat ont plofte, waardoor talrijke omstanders getroffen werden en bloedend op den grond bleven liggen. De koopman en twee andere personen waren op slag dood, terwijl er in het geheel uit het publiek dertig personen gewond werden, waarvan tien levengevaarlijk. GEVONDEN BRILJANTEN. Gij kent mijn zwakke krachten, Mijn ongestadig hart, Vol zondige gedachten, Zoo duister en zoo zwart. Doe mij uw gunst aanschouwen, In weerwil van mijn schuld Stel toch in mij vertrouwen Heb nog met mij geduld. DE BESTE DEBATERS, De Engelschen zijn de beste debaters der wereld, maar hun .speeches zijn droog; hun voordracht is meestal eentonig. De Ame rikanen 'zijn welsprekender, vervelen niet, maar werken op het effect, iets dat -door den Engelschman moedwillig wordt vermeden. ONGESCHIKT VOOR HET HUWELIJK. Huw geen meisje, dat in gezelschap anders is dan thuis. De vrouw, die haar liefste lachje over heeft voor vreemden en zuur kijkt in den familiekring, is ongeschikt voor het huwelijk. Zoolang als ge verloofd zijt, zal ze u ev'en vriendelijk behandelen als een vreem de; doch ge kunt er zeker van zijn, dat ze u na het huwelijk zal behandelen als een lid van de familie. VERMOMMING. Redevoeringen over nederigheid zijn voor de trotsche menschen stof tot trots en voor de nederigen stof tot nederigheid. Weinig menschen spreken nederig over nederigheid, kuisch over kuischheid. Wij zijn niets dan leugen, dubbel zinnigheid, tegenstrijdigheid en -wij verbergen ea vermommen ons voor ons zelf. PLATTE BORST. Em. Kant schrijft: Ik heb door mijn vlakke en enge borst, die weinig speelruimte laat voor de beweging van het hart en de longen, een natuurlijke aanleg tot hypochondrie, dat is zwaarmoedigheid. WEDERGEBOREN. Het probleem van de mogelijkheid der gods dienstige vorming bij kinderen is in laatste instantie de vraag of kleuters en kinderen reeds wedergeboren kunnen zijn en hierop ant woordt de Heilige Schrift met een ondubbel zinnig j a, want ook kinderen kunnen bur gers zijn van het koninkrijk der hemelen, dat men alleen -door wedergeboorte kan ingaan. „Derzulken is het koninkrijk der hemelen". OVERVAL MET ROOF IN EEN TREIN. Uit Brussel werd Zondag gemeld Vannacht is de Nederlandsche expediteur Rohman, afkomstig uit Dordrecht en wonende te Antwerpen, in den ex-presstrein Keulen- Brussel overvallen door een man, die te Luik was ingestapt. De heer Rohman werd neerge slagen en beroofd van ongeveer 400, zijn pa pieren en andere kostbaarheden. E'en vrouwelijke passagier, die in een aangrenzende coupé zat, hoorde later kreunen en trok bij' he-t station Nossegem aan den noodrem. De roover is echter in de duisternis ontsnapt. Zondagavond was nog geen spoor van hem ontdekt. VERKEERSONGEVALLEN. Onder de tram geraakt. Maandagmorgen is de 63-jarige G. v. d. V. uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam in die straat onder een motorwagen van lijn 3 geraakt, v. d. V. is doof en ondanks het herhaalde bellen van den trambestuurder is hij vlak voor den wagen de rails overgestoken. Met een schedel breuk is hij in ernstigen toestand in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Auto tegen een boom gereden. Met een snelheid van 90 kilometer in het uur is Zondagavond dokter Van Genderen uit Nieu- weschans, te Hoogezand met zijn auto tegen e'en boom gereden. De dokter brak de beide beenen. Hij is, na voorloopig te zijn verbonden, naar het Diaconessenhuis te Groningen vervoerd. Zijn echtgenoote, die met hem in den auto zat, bleef ongedeerd. VERSTOORDE INBRAAK. Het dienstmeisje van de familie G„ wonende in een villa aan de Caumerbeeklaan te Heerlen, waarschuwde Zaterdagavond de politie, dat in een naburige tijdelijk onbewoonde villa twee

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3