liniiardrs zenuuiiahietten Overwerkte Zenuwen fterk en School. Bur In verband met de wijziging in de begrafenisrechten (zie ons raadsverslag van j.l. Vrijdag) geven wij onderstaande staat van de rechten zooals ze nu zijn. GEMEENTE OUDE TONGE Kosten lijkkoets, paarden, voerman en manschappen. tf i 1 Plaatselijk Nieuws, Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis flUj 1j|j i!ii liji pp m Algemeene R. K. Begraafplaats. Lijkkoets huur. Paarden en Voerman BINNEN DE BEBOUWDE KOM: Twee paarden le klas 7,- 10,- f 12.- 2c 6J— 8,50 6,- 5,- 7- 3,- 5.50 8.50 12,- 4,50 7- 6,- 3c 3,50 5,50 3,- BUITEN DE BEBOUWDE KOM f 9,50 f 12,50 f 12.- 2e 8,50 11.- 6,- 7,50 9,50 3,- Een paard le 8,- 11.— 12,- 2c 7- 9,50 6 3c 6- 8,- 3,- Wanneer de begrafenis 'niet op tl|d plaats heeft, f 5,- wachten per unr f 5- BUITEN DE GEMEENTE. f 17.- f 17,- f 12- Den Boiuuiel 14,50 14,50 12,— 17.— 17,— 12,- 14,50 14,50 12.- Stad aan 't Haringvliet 14,50 14,50 12,- 12,50 12,50 5,- 5,- MANSCHAPPEN BIJ DE LIJKKOETS, le klas 6 X - f 3,- f 3,- 2e 6 X 2,50 2,50 3e 6 X 1,50 1,50 die een Chiliast is en daar gaarne over spreekt, is oorzaak, dat ik welbewust die stelling bestrij den moet als onbijbelsch. Een ander, die de leer der algeme'ene genade loochent, zorgt er voor, dat ik geregeld studie maak van dingen, daarop betrekking hebbend. De pluriformiteit der Kerk maakt haar niet minder, maar beter. Toch zijn er ook in de kolonie veranderingen merdkbaar. En God geve getrouwheid aan onze dienaren des Woords, die vooral in de kolonie een ernstige taak hebben. Indien' het Woord naar de meening des Geestes bediend wordt, dan is het een tweesnijdend scherp zwaard, waarvan de vruchten niiet zullen uitblijven. Velen zijn in dit opzicht pessimistisch en zien m.i. de toekomst te donker in. De Geref. Kerk van Amerika is een volkskerk geworden, om dat zij een voordurende reformatie miste. Ook deze gevaren zijn niet denkbeeldig voor de Chr. Ref Churoh. Daarom is het noodig, dat wij in deze dagen van Kerkelijke welvaart niet in dommelen, maar strijden voor die heilige be ginselen, ons door de vaderen overgeleverd. Die strijders mogen nu niet veel lof toegezwaaid worden, en lastige kerkleden genoemd, maar de tijd zal 't leeren, hoeveel beteekends zij hebben ook voor de Chr. Ref. Church of Amerika Je AMERIKAANSCHE VRIEND. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden bij den Correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemiddeld 45 werkzoekenden inge schreven. Hiervan zijn reeds verscheidene per sonen te werk gesteld. Tegen een jongen uit Melissant en een jongen uit Dirksland is alhier proces-verbaal op gemaakt wegens opzettelijke vernieling, t.w. het stukgooien van lantaarns die 's avonds geplaatst worden bij de gevaarlijke punten van den in aanleg zijnden nieuwen Provincialen weg. Op de lijst van eigenaars en houders van paarden komen alhier 74 personen en 277 paar den voor. Het zoontje van den heer J. K. had het ongeluk van een stoel te vallen en een sleutel been te breken. Geneeskundige hulp was nood zakelijk. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 2715 H.L. aardapelen, 1250 H.L. paardepeen en 1000 H.L. uien. MIDDELHARNIS. Loop der bevolking over de maand Januari 1931 Ingekom'en Th. H. A. Schippers van Som melsdijk, L. v. d. Burg van Ouwerkerk, D. M. Treurniet van Rotterdam, L. M. G. v. Dongen van Sommelsdijk. In diezelfde maand zijn ver trokken J. v. 't iHof naar Delft, A. D. Taal naar Dirksland, J. G. Langbroek naar Velzen, W. Langbroek naar Sommelsdijk, J. v. Dongen naar Amersfoort, C. Slagboom naar Vlissingen, J W. K. Ephraïm naar Naaldwijk, W. H. Kaaks naar Dirksland, M. Blok naar Rotterdam. Bij den' correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich de afgeloopen week als werkloos doen inschrijven 64 personen, 53 ar beiders, 3 transportarbeiders, 3 timmerlieden, 2 boekdrukkers, 2 metselaars, 2 opperlieden, er werden 16 personen aan werk geholpen. Aan de Kaai gebracht en vervoerd 1700 H.L. aardappelen, 600 bal'en koepeen en 700 balen uien. Vrijdagavond reed een chauffeur aan de Oosthavenkade met zijn auto te water. De chauf feur wist zich te redden. Na veel moeite gelukte het den auto op den wal te zetten. De schade bedraagt circa 400. Zaterdagmiddag reed de autobus van de richting Ouddorp op de Voorstraat de Petro- leumkar van Mastenbroek omver, waardoor een 20 liter olie verloren ging. De schade werd hem vergoed. Op het voetbal terrein had Zondag een der leden van een Rotterdamsche voetbalclub 't on geluk te vallen, waardoor hij met een lichte her- senschuding in de woning van C. Korteweg aan 't Zandpad werd binengebracht. Terwijl Maandag de agent der stoomboot J. Born een wagen geladen met kisten bij de aanlegplaats der boot aan den kant der haven zou rijden, gleden eenige kisten- van den wagen, welke B. tegen het lichaam kreeg en hij daar door in de haven viel. Hij kwam daarbij op een daar liggenden drijver terecht, waardoor hij aan het achterhoofd bloedend werd verwond en ook een zijner beenen pijnlijk werd geraakt. Medische hulp was noodzakelijk. Tot ophalers van het Onderling Begra fenisfonds zijn bij loting aangesteld A. Verhage Kz„ J. Verhage Jz. en Jacob Koster Jz. DEN BOMMEL. Vervoerd: 1164 H.L. aard appelen, 767 H.L. uien en 325 H.L. koepeen. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling staan 45 werkzoekenden ingeschreven. Volgens den regenmeter bedroeg de neer slag over de vorige maand 75,7 m.M. In 1930 was dit over dezelfde maand 25,4 m.M. Gedurende de vorige maand zijn 4 per sonen in deze gemeente komen wonen, terwijl er 6 zijn vertrokken. Voor den dienstplicht der lichting 1932 zijn 20 jongemannen ingeschreven; terwijl door R jongelui dezer lichting vrijstelling is gevraagd wegens broederdienst. Naar wij vernemen zal binnenkort met het verharden van den Schaapsweg een aanvang word'eri gemaakt. OOLTGENSPLAAT. De vorige week zijn vervoerd 107950 K.G. uien, 38060 K.G. koepeen, 9170 K.G. aardappelen en 2800 K.G. poters. OUDE TONGE. Behoudens onvoorziene om standigheden zal de jaarlijksche inspectie voor de lichtingen 1919 en 1922 plaats hebben in de maand Juni. De prijzen der veldvruchten zijn nog steeds dalende. Voor uien besteedt men 1.10, koepeen 0,25 en aardappelen 4,50. Op Woensdag des n.m. 6 uur zal in de zaal van d'en heer Van Veen een openbare ver gadering plaats hebben waar als spreker zal optreden de heer Rinzema uit Woerden, met als onderwerp„Het belang van organisatie der pachters en de komende pachtwet." In de afgeloopen maand zijn er in deze gemeente 12 personen overleden, wat een groot getal te noemen is. NIEUWE TONGE. Tegen een drietal perso nen alhier is proces-verbaal opgemaakt (Motor en Rijwielwet). Deze week werden van hier vervoerd 4000 balen uien, 400 balen pe'en en 1000 H.L. aardappelen. De prijs van de Roomboter is alhier ver laagd en gebracht van 2.— op 1.90 de K.G. DIRKSLAND. Aan den West-havendijk ont stond Maandagmiddag een aanrijding tusschen een tweetal vrachtauto's. Een der auto's be kwam belangrijke schade. Brand in de Ned. Herv. Kerk. Zondag avond 9.30 uur bemerkte een voorbijganger, dat er in de Ned. Herv. Kerk alhier brand was. Bij onderzoek bleek, dat e'en' partij stoven in brand stond. De brand, die een vrij ernstig aanzien gaf, werd echter spoedig door enkele schuimblusch- apparten gebluscht. Wanneer het iets later ont dekt had geworden; waren de gevolgen niet te overzien geweest. Bij de verkooping is het huis met schuur van den heer M. de Bruin afgemijnd door W. v. d. Groef op 2340. MELISSANT. Verslag van de Landb.vereen. „Ons Belang" over het jaar 1930. De Vereen, bestond op 31 Dec. 1930 uit 109 leden. De aankoop in kunstmeststoffen bestond uit 203.000 K.G. Chili, 111.500 K.G. Zwavelz. Ammoniak, 678.500 K.G. Super, 70.500 K.G. Kali, 61.000 K.G. Kalksalpeter en 87.000 K.G. kalkstikstof145.700 K.G. veevoeder werd aan gekocht, verder 463 bal'en' pootgoed, 634 K.G. Roosendaalsch Klaverzaad, 400 K.G. Lucerne Klaver, 100 K.G. Hopperups, 50 K.G. bietenzaad en 50 K.G. Wikken 483.000 K.G. eierkolen, 11.000 K.G. stukkolen, 83.000 K.G. anthraciet, 6000 zakken, 309 M3 grint, 1050 K.G. binder- twine, 382 stuks spoorbiels, 1150 stuks palen, 126 stel ruiters, 16800 Liter motorpetroleum en 20.000 Liter Benzine. Door het musschengilde werden opgekocht 1450 oude musschen, 7850 jonge musschen en 6400 musscheneitjes. De Su per en zw. ammoniak werden los aangekocht en voor d'en' wal gebaald. De aardappelbewaarplaatsen, welke ruim 18000 kisten kunnen bevatten, hebben in alle op zichten uitstekend voldaan. Nog steeds blijkt er ruimte te weinig te zijn, gezien de vele aanvra gen om kisten te plaatsen. 2 nieuwe kunstmeststrooiers werden aange kocht, hoofdzakelijk voor het strooien van Kali stikstof, voorts werden aangekocht een machine voor het reinigen van zaden en granen. Deze machine, die electrisch wordt gedreven voldoet in alle opzichten goed. In één maand werden door deze machine ruim 1000 H.L. erwten en tarwe geschoond, en daar de granen naar aller tevredenheid zoo mooi worden gemaakt is voor haar nog veel werk in voorraad. De ontvangsten bedroegen in 1930 141162,36 waartegenover een uitgaaf stond van 135809.64 Uit de balans bleek dat er een kassaldo aan wezig was groot 12534.53 en de bezittingen vertegenwoordigen een waarde van 15574.22, waar weer tegenover staat een debet van 26676.17, zoodat er een goed slot was van 1437.58. Tot instructeur bij de B. V. L. afdeeling Melissant is aangesteld W. van Veen; Deze afdeeling welke thans een jaar schietoefeningen houdt telt 40 leden, STELLENDAM. De vorige week werden van hier vervoerd 300 H.L. uien en 400 H. L. peen. Als bestuursleden der coöp. bakkerij „Stel lendam" voor Stellendam en Goedereede zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren A. Kreeft, J. van der Vlugt en T. van der Wende, terwijl als commissaris aftreedt de heer G. van Gelder. Het bestuur stelt voor dit jaar aan de leden uit te keeren een dividend van 13 zijnde een bedrag van 1920.88. In de j.l. Zaterdag gehouden' vergadering van den Raad dezer gemeente werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie van 0.15J4 per inwoner voor de eertse 3 jaren in de kosten van verkeersverbetering der veren Middelharnis Hellevoetsluis en Ooltgensplaat—Numansdorp Dinteloord, niettegenstaande de heer Jansen de heeren had gewezen op 't groote belang dat Stellendam heeft bij een directe verbinding van Goedereede en Overflakkee met Noord-Brabant en- daardoor ook met België, vooral wat betreft den garnalenhandel. Ook in deze gemeente heerscht de Griep- ziekte in erge mate. In bijna alle huisgezinnen komen zieken voor. Op de scholen verzuimen reeds meer dan 60 der kinderen. Gelukkig is de ziekte niet van ernstigen aard. Loop der bevolking over de maand Januari. Ingekomen H. E. Speteman van Herkingen. Vertrokken M. van Seters en gezin naar Utrecht C Lokker naar Rotterdam, C. A. van Bijnen en gezin naar Den Helder, G. C, Klink naar Rozenburg. GOEDEREEDE. Vervoerd10.000 K.G. ci chorei en' 1100 balen uien. De lijst van eigenaren en houders van paarden zal gedurende de maand Februari ter secretarie ter inzage liggen. Vrijdag j.l. gaf het mannenkoor „De Vriendschap" een uitvoering in de oude Be waarschool. De school was stampvol die bijna allen tot het laatste oogenblik bleven. De uitvoe ring slaagde uitstekend. Zaterdag is gearriveerd de heer M. Wit kamp, gemeentearts. Daar er alhier nog al veel zieken zijn, komt hij juist van pas. OUDDORP. De vereeniging „Draagt elkan ders lasten" tot steun van weduwen en weez'en in deze gemeente hield haar jaarvergadering 1.1. Donderdagavond in hotel Spee. Tegenwoordig waren 24 leden. Blijkens het verslag hebben vijf leden bedankt en zijn twee nieuwe toegetreden. Op 1 Jan. 1930 was in kas 3298.87, van de leden is geïnd 55.van donateurs ontvangen 96.50, gekweekte rente 136.59. Uitgegeven is voor drukwerk 3.25, bodeloon 39.—, uit- keeringen 308.—, zoodat in kas is bij de boe renleenbank 4082.36. Het lid de heer Joh. Tanis had bezwaar er tecjen om bij acclamatie de 'twee aftredende bestuursleden, de heeren kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten J. van der Klooster en P. Bezuijen te herkiezen, dus stemming met den uitslag dat deze twee met 21 stemmen werden herkozen. Tot het nazien der volgende rekening werden door den Voor zitter, den heer T. Tanis, aangewezen de heeren M. van der Klooster, P. Sperling en J. Hame-te- man, met als plaatsvervangers de heeren Jan Westhoeve, P. Bosland 'en' Jas. Knape. Van de jaarvergadering der coöp. bakkerij vereen, tot Nut van 't algemeen ontvingen wij een uitvoerig verslag, dat wij eenigszins verkort doch met de hoofdzaken, weergeven. De reke ning van den penningmeester werd goedgekeurd. De omzet door de leden heeftfo edragen voor 15058.58, door niet-leden 3300.80, te zamen 18359,38. Na aftrek der kosten en afschrij ving blijft er een winst over van 2152.16. Waarvan aan de leden llj^ dividend zal worden uitgekeerd, of omstreeks 7 wek'en vrij brood. De commissie van toezicht deelde, bij monde van den heer T. Grinwis mede, dat alles steeds in orde bevonden was. De aftredende be stuursleden de heeren K. Breen en C. Tanis, en het commissie-lid de heer K. Meijer werden met volslagen meerderheid herkozen. Het bestuur werd, na gehouden stemming, met 2 leden uitge breid n.l. met de heeren J. W. Hameeteman en C. Tanis Kz., die hun benoeming aannamen. Ook dit jaar kunnen de leden opgev'en hoeveel turf zij wenschen te bestellen. Een schrale week voor de visschers slechts twee dagen kunnen visschen en dan per dag en per schuit van 10 tot 20 kilo garnalen. Loop der bevolking gedurende 1930. Bevolking op 31 December 1929: 1882 M„ 1768 V., totaal 3650. Vermeerdering door: geboorte 42 M., 47 V., totaal 90; vestiging 31 M„ 37 V., totaal 158. Totale vermeerdering 74 M., 84 V., totaal 158. Verminderd door: overlijden 21 M„ 14 V., totaal 35; vertrek 45 M., 40 V., totaal 85. Totale vermindering: 66 M„ 54 V., totaal 120. 'Het aantal inwoners vermeerderde dus met 8 M. en 30 V., totaal 38. De bevolking bedroeg alzoo op 31 Dec. 1890 M. en 1798 V., totaal 3688. Bevolking over de maand Januari 1931. VestigingBernardus Adriaan Anth. Miga van Eeckeren (België); Johanna Hekman van Rotterdam. Vertrokken Laurina Lizebtte van Olst naar Zaltbommel; Adrianus. van de Merwe en gezin naar Rotterdam; Bernardus Adriaan Anth. Miga naar Bathmen; Joost van Namen naar Zwijn- drecht; Johannes Cornelis Klepper en gezin naar Dirksland. ZUIDLAND. Woensdag 28 Januari j.l. heeft hier een tramongeluk plaats gehad, dat zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben maar dat gelukkig betrekkelijk goed is afgeloopen. Des morgens om 8 uur stond de melktram op het doorloop'end spoor in de richting Rotterdam toen de sneltram HellevoetsluisZuidland— Rotterdam naderde om voornoemde tram hier te passeeren, wat eiken dag gebeurt. Toen de tram op komst was begaven de pas sagiers zich uit het koffiehuis van den heer Stoof al pratende naar het perron, en hadden geen erg, dat de melktram die signalen gaf reeds zoo dicht bij was, maar verkeerden blijkbaar in de meening, dat die signalen door de locomo tief van de melktram gegeven werden. Verwachtende, dat de melktram terug zou komen rijden, begaVen' de heer A. P. Wildt, koopman en de vrouw van H. Hoogstad, beiden alhier woonachtig zich steeds meer in achter- waarsche beweging naar de tram, die hun ach terop kwam rijden, tot beid'en gegrepen werden en Wildt voor de locomotief kwam te vallen en de vrouw van Hoogstad op zij geschopt werd. Wildt is een 25 meter ver meegesleurd, doch bleek nadat de tram gestopt had, er behoudens ontvellingen aan hoofd en handen en gescheurde kleeren, vrij goed afgekomen te zijn. De vrouw van Hoogstad had echter inwendige kwetsuren opgeloopen. Beiden moesen zich onder geneeskundige be handeling stellen. Een wonder is het, dat er geen dooden bij clit ongeluk te betreuren zijn. De bus die bij trouwplechtigheden op de raadzaal geplaatst wordt bleek bij het ledigen op 31 December j.l. 72.53 te bevatten. SOMMELSDIJK. In de zaal van de Harmonie aan den Langeweg alhier hoopt hedenavond (Dinsdag) 6.30 uur op te treden Ds. J. W. van Ree, Chr. Geref. predikant te Barendrecht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ledenvergadering van de Bijz. School op Woensdag 28 Jan. des nam. 6 uur. Aanwezig 30 leden. De Voorzitter opent de vergadering met het aten zingen van Ps 119 vers. 10, leest ver volgens een gedeelte van Lukas 16, waarna dhr. Hogeweg voorgaat in gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervol gens geeft de Secretaris een verslag van het geen over 1930 is verricht. De Penningmeester brengt verslag uit over de financiën. Ontvangsten f8561,81. Uitgaven f 8419,07. Batig slot f 142,74 Tot bestuursleden worden herkozen de Hee ren D. Vogelaar, L. Braber J Lz. en M. van Dijk. Tot lid van de Commissie van Toezicht wordt herbenoemd de Heer A J v. Rumpt en in de plaats van den Heer F. Nieborg, die heeft bedankt, de Heer A. v. d. Meeberg. Laatstgenoemde verkreeg 14 stemmen en T. van Biert 12 stemmen. Bij de rondvraag wordt nog gesproken over het afgeven van rapporten over de kinderen Na breedvoerige bespreking wordt besloten dat het Bestuur deze zaak zal onderzoeken. Op verzoek van den Voorzitter eindigt G. Kasteleijn met dankgebed. DEN BOMMEL.* Aanstaande Donderdag avond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. H. Th. Rappard van Dintel oord. OOLTGENSPLAAT. De commissie tot we ring van schoolverzuim heeft tot voorzitter ge kozen de heer G. N. Breur en tot secretaris de heer P. Verkerk. De 'tienjaarlijksche stemming in de Ned. Herv. Kerk ter beslissing of het Kiescollege zal blijven, of dat de Kerkeraad zelf predikanten zal beroepen en KerkeraadsJeden zal verkiezen, zal gehouden worden op Donderdag 12 Febr. van 3 tot 6 uur namiddag in de consistoriekamer. De ouderavond in de bijzondere school, welke gehouden zou worden op Woensdag 4 Februari, is wegens de vele ziektegevallen voor- loopig uitgesteld tot Woensdag 18 Februari a.s. Het bestuur der bijzondere school heeft het woonhuis, bewoond door den heer G. C. van den Berg, ondershands verkocht aan den heer A. Braber Cz. Mej. F. Harmsen alhier werd benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Masten broek (O.) OUDE TONGE. Op Dinsdag 10 Febr., des voorm. van 36 uur zal er een stemming plaats hebben van stemgerechtigde lidmaten van de Ned. Herv. Kerk, waar zij zich zullen uitspreken alleen voor een Kerkeraad of daarnaast nog een Kiescollege. NIEUWE TONGE. Aan de beurt van af treding in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn de heeren A. van Alphen Pz. als Kerkvoogd en L. Zweerus, L. Kareis en M. J. van Driel als Notabel. DIRKSLAND. Op 13 Februari a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de stemming plaats heb ben voor Kerkeraad of Kiescollege. HERKINGEN. Verslag der 2e J^arvexg. van de N, H. J. Vereen, op G. G. «Timothcüs* te Herkin geo op 29 Jan gehouden in de N. H. Kerk Het samenzijn werd geopend met het zin gen van Ps. 119 5 en gebed. Daarna las de Eere Voorzde Eerw. Heer Overweel, 2 Sam. 18 5—15 en 24 33 Het is een treffende geschiedenis, die ons in 2 Sam. 18 staat opgeteekend. Spr. vraagt de aandacht voor een 3-tal punten le. de belangstellende vraag van Koning David bij de komst van den boodschapper «Is het wel met den Jongeling« 2e. Hoe deze vraag door Absalom wordt beantwoord, en ten 3e her haald wordt in onzen tijd. We zien hier eerst de straffende gerechtig heid Gods in het leven van David. Absalom wordt vervolgd door zijn Vader. Er heeft een treffen plaats in Efraïms woud. Het leger van Absalom wordt verslagen. Er kwamen er ech ter nog meer om in 't woud dan er door het zwaard stierven. Absalom zelf komt om in 't midden van een eik. Zoo komt God alle kin deren te straffen, welke overtreders zijn van 't 5e gebod. Absalom sterft hier een verschrik- kelijken dood. Hij wordt als het ware als een dier afgemaakt door Joab. Terwijl de koning in de poort zit, nadert een boodschapper en daarna nog een. De koning verwacht een goe de tijding, omdat Ahimaaz een goed mensch was Deze zegt ik weet niet wat ik zag. Het gansche leger van Absalom geeft een antwoord op den vraag van den koning Is het wel met den Jongeling met Absalom Neen het was niet wel met hem. Daar rustte een oordeel op hem, de zonde tegen het 5e gebod. God komt dit hier wel zwaar te straffen. Het voor gaande daar ligt ook iets in voor den Jongeling van onzen tijd. Deze vraag wordt ook nu nog telkens herhaald. Is het wel Absalom kwam om in den strijd. Wij staan ook voor den strijd, deze draagt echter een ander ka rakter dan die van Absalom. Onze tyd staat in 't teeken van strijd. Hebben wij du allen vraagt spr. wel het borstwapen der Geloofs aangedaan. We hebben een zwaren strijd te voeren tegen den Anti-Christ. We zullen alles moeten bezien bij 't licht van Gods Woord Spr. wil deze vraag overbrengen op den tijd waarin wij leven. We moeten alles het kerkelijk, het Maatschappelijk en Staat kundig leven bezien bij het licht van't.eeu wig blijvend Woord van God. Dan gaan we geen kerk stichten in een werkplaats Het lot is hier op aarde verschillend door God bedeeld. Armen en rijken God heeft ze beiden gescha pen. God heeft de teugels van het wereld, gebeuren in handen en r iemand kan hem die ontnemen. Als het wel met ons is dan zullen we leeren buigen onder 't gezag van Gods Woord. Anders is er geen heil te verwachten Is 't wel met ons voor de eeuwigheid? Ook de Jongelingen zijn reizende naar die nimmer eindigende eeuwigheid. Daarom stelt spr. in allen ernst deze vraag. Is het wel met u. In den huiselijken kring moet allereerst het fundament worden gelegd, zuilen we later daarop kunnen voortbouwen, 't Komt voor ons allen, wie wij ook zijn op de wederge boorte aan- Wie moeten wederom geboren worden zal het wel met ons zijn. De inhoud van Ger. Grondslag zegt ons dit alles. moeten zijn als pijlen in de hand eens helde maar dan ook rechte pijlen, waarmede recht op 't doel kan geschoten worden. Volgen nu de jaarverslagen van den secre. taris, den penningmeester en den bibliothecaris Daarna staande zingen door alle afdeelingcn van 't Bondslied met orgelbegeleiding door dhr. A. Dorst. Volgt nu een inleiding Bijbelsche geschie. denis door Jac. Looij, «de booze landslieden Matth. 21 33-46. Inl gaf hierin op duidc, lijke wijze een schoone geschiedenis ten ge, hoore, waarop een aangename bespreking volgde. Hij gaf hierin te zien hoe de meerdere erfgenaam ook gedood werd om de erfenis aan zich te krijgen. We zeggen inl. dank voor zijn goed voorgedragen inleiding. Zingen door de M V. «Dorcas*, «Er staat iemand aan de deur.* Daarna vrij onderwerp door M. Dorst, »de Sabbathisten of Zeve' de-dags-adventisten. Het was een zeer leerzaam onderwerp wat van alle zijden goed was belicht. Ook hierop volgde tespreking. Daarna pauze en zingen van Ps, 841 en 5 terwijl gec llecteerd werd, wat heeft opoe bracht f 16,55. Daarna kwamen de afgevaardigden aan de beurt, n.l de J.V. «Onderzoek de Schriften* te den Bommel: «Johova Nissi*, te Middel, harnis »Jonathan«, te Dirksland «Johov» Nissi*, te Sommelsdijk; Knapen ver. «Benja. min* en M.V. «Dorcas* alhier, welke allen hun beste wenscheD in het midden der ver. gadering neerlegden. Volgt nu een Bijbelsch onderwerp: «Daniël in den Leeuwenkuil,* Dan. 6, door L. Kievit. Inl. schetst op keurige wijze het vaste geloofsi vertrouwen in God van Daniël. Hierop volgt een korte bespreking. Daarna zang door de M.V «Dorcas* van «In des Heilands liefde, armen.* Daarna nog een vrij onderwerp door A. Dorst, «de E vol ut ie-theorie of de leer van 't Darwinisme.* Ook deze inleiding getu.gde van veel studie en was zeer leerzaam. Ook hierop was bespreking. De voorzitter der J.V,, B. Witvliet heeft daarna allen in hartelijke bewoordingen dank gebracht. De Eere-Voorzitter sprak daarna een koit slotwoord naar aanleiding van Prediker 12 13. Van alles dat gehoord is, is het einde van dé zaak «Vrees God en houd zijne geboden,* want dit betaamt alle menschen Het boek Prediker is een somber boek. Het spreekt niet anders dan van 's menseden ijdelheid, telkens en telkens weer. Spr. hoopt dat na al wat we hier gehoord hebben ook het einde moge zijn dat we God vreezen zullen. Niet bevreesd zijn voor God, zooals er zoovelen gevonden worden, maar Godvreezend. Spreker dankt allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van deze vergadering. Tenslotte werd nog gezongen Ps. 123 1, waarna met dankgebed geëindigd werd. Het was den geheelen avond zeer rustig in 't kerkgebouw er heeft niets de goede ordi verstoord. De Jongelings-vereeniging mag me; dankbaarheid op dezen zoo goedgeslaagden avond terug zien. Ook onze beste wenschen vergezellen hun op hun verderen levensweg. In de pauze welke om des tijdswille zeer kort was werd den aanwezigen een versnape ring uitgereikt in den vorm van een tablet chocolade en een sigaar. Het was reeds kwart voor elf eer we huiswaarts giDgen, zeer vol daan over hetgeen we dezen avond hadden mogen hooren. De belangstelling voor deze vergadering was zeer goed. MELISSANT. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer C. Oorbeek Pz. Jaarverslag van de 5de Jaarvergadering van de J.V. op G.G., alhier, gehouden op Woensdag 28 Januari, in de Geref. Kerk. De voorzitter opende de vergadering door te laten zingen Ps. 25 3 en 5 en voorlezing van Spreuken 2, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord wees 'hij op de malaise, zoo wel stoffelijk als geestelijk. Maar dat er trots alle stormen, door Gods genade nog steeds een kern blijft, die pal staat voor de beginselen, overeenkomstig Gods Woord. En deze kern vindt men meest in de bestaande J.V. Maarif wil deze vrucht afwerpen, zoo is ook noodig hulp en steun der ouders, om naast huisgezin in de vereeniging te bouwen en zich bekwaam te maken voor den strijd des levens. En hiervoor is in de eerste plaats noodig kennis. Zooals de apostel Paulus zegt. De wap'enrusting Gods, welke is Gods Woord. Dat dit ons zij tot ons richtsnoer. Daarna jaarverslag Secretaris. Inl. E. Struik: „Korach, Dathan en Abiram". Deze liet in zijn duidelijke inl. zien: de opstand tegen gezag en de straf en de bekrachtiging van 't bestaande gezag. Mozes toch was de man van gezag, hij was het, die gezag van God ontvangen had. De beschuldiging gold: onwettig gezag, maar ook dat zij hen bedrogen. Daar zij niet kwamen in hun beloofde land, maar ver gaten, dat 't om hunner zonde was. De Heere wil hen allen verdelgen, maar door de voor bidding wordt het, dat er een teeken zal ge schieden en de opstandelingen hun straf zouden ontvangen. Want hoe vreeselijk moet 't geweest zijn: de aarde opende haren mond en verslond Sanapirin-tabletten. Buisje 75 en 40 ct. Angasiroop. Flacons van f 1,75. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. ze levend. Dus hierin wordt 't gezag van Mozes bevestigd. Ook Aaron kreeg bevestiging, want zie vuur des Heeren verteerde de 250 mannen. Terwijl de wierookvaten tot waarschuwing bij den tabernakel tot platen voor 't altaar geslagen wordt. Den anderen dag weer 't zelfde murmu- reeren en klagen. En weer zijn 't Mozes en Aaron, die d'en Heere baden tot ophouding van zijn straf. En zie de Heere verhoorde hun gebed en Aaron priesterschap kwam hierin uit. Dat hij verzoening deed tusschen de levenden en dooden. Maar ook nog door een teeken met de staven, hoe die van Levi voortbracht knoppen, bloesems en amandelen, waarin wij zien een zegen voor Israël, met een opvolging van pries ters tot aan 't nieuwe verbond. Met heenwijzing naar onzen tijd ten opzichte van 't gezag der Overheid 'en hare ondermijning, besloot deze zijn inleiding. Daarna verslag Penningmeester en Biblio thecaris. Felicitatie Kerkeraad, M.V. en Knapenvereen. Inleiding A, Sieling: „Het verzekeringswezen' Deze schetste: Is het verzekeringswezen een gebod of verbod Gods Reeds alle eeuwen door het zoeken naar de verzekering des geloofs, dit moet de eerste en hoogste plaats innemen. Hij toonde ons de gevaren, die er aan verbonden zijn en bezwaren, die er tegen in gebracht wor den. Vooral hoort men van Kaïn, dat hij om zijn geweten te verzekeren een stad bouwde, en zien er hierd gen gin9 er liefheeft, zoj stoffelijk vd zonde dient., er 9ePlef?-7,! te befliscfr cl bruik toch i ten slotte tJ wetten, Fes] Varia Hierna zij cordia", die keeren enkel welke ondej der aanwez: Zingen PI Hierna w| Inleiding des Heeren; Apostel, zij| sterven te houding to woordig wal ook zijn ziel te JeruzalemT tot de Heide zijn dood wl schiedenis hl daarna verlT dagen zijns j Steeds nog j troostende, natuurlijken Varia M.J Hierna ed „De Scheid; ook op kerl( de bakerma eigen zaliglj buiten de Vijgeboom op weinig ordend preij weggelegd punt liet del kan sprekel mannen niej niet aan di En men er de acte va Ouderlini kende, weel slaagde jaaj de drie kle vinden in de jongellr houden, zol tweede, he| Heeren, oc laatste de e| voor zoo slechts war God en zijl] per groot Hij besloï Psa. 72 lf STELLE yverd met ot bestuur hstandhoud alhier. Woel Herv. Kerk bijbellezing GOEDE in de Nedl W. Bouma| gehouden. HELLE\ alhier is bej made. ZUIDL2 avonds 7 alhier op te Rotterda DE NED. In de wd Ned. Chrisl tocht over fCA De route WP Maandac gingsgebouj sievelijk de Dinsdag j school te WoensdJ der Ned. Vrijdag Geref. Keri Voor d| plaats vasj In deze Wagemakd spreken ov Mej, Braille (bli machine zJ De heer| muziek >ten Toegangjj den op v<T voren langl worden aT kregen won Laat ona ten-Blinder GeboreJ Marinus Ovetled Marinus Geborei Heerschaj Korteweg en A de en G. Hc en G. vai Gehuwi T. van Overlec; 53 jaar. Overled wed. van van Jan echtgenooi Geborei Jacobus J» kVilhelmir dert Bake Overleef z. V. Wil

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2