.De politieke stand van zaken" üerk. en SciiooL Correspondentie. een de ei- ien, op dat men Zij denken er niet aan hiervoor vereenióing te stichten of zich te mengen in v 'kiezingen Zij zwijgen er over op nun kansels. Wii duiden hun dat niet euvel. Wij erkennen d'e redelijkheid ons dat belet. Doch wel then wij het recht op om van hen te verlang H t zij eischen van redelijkheid, die zij alle gebied erkennen', ook laten gelden op den Vrede. V Het Christendom is niet alleen een godsdienst, d e betrekking heeft op het persoonlijk zieleheil. Het stelt ook zijn eischen ten aanzien van d'en eest die de menschelijke maatschappij zal be- heers'chen. Al is het er verre vandaan, dat dc Christelijke volmaaktheid in de maatschappelijke enleving is bereikt en moeten wij, als Chris er steeds op bedacht zijn naar beter toe tenen, H t 1_ 11 stand te streven toch is er in onze volks- 'eest_ wetgeving en recht zooveel, dat op Chris- telijkén grondslag rust, dat wij niet mogen on dernemen dit alles in de waagschaal te stellen. Omdat het gebouw, waaraan wij werken, nog niet af is, behoeven wij het nog niet stuk stooten en tot een ruïne te maken. Velen zijn er die dit willen. Zij willen een chaos om dan eens te zien wat of er dan wel uit te voorschijn zou kunnen komen. Zij die dat willen zijn niet de beste elementen van onze samenleving. Met dezen zelfkant der maatschap pij, met de wonderlijke warhoofden- en de be wuste onrust-stokers komen de Christen-ontwa- penaars op hetzelfde erf. Soms kijken zij elkaar nog wat vreemd aan, maar bij sommigen begint het al te wennen. Het is best mogelijk, dat de leiders (in de kortzichtigheid die eigen is aan menschen, die geheel door één gedachte in beslag zijn genomen) dit niet zien, en niet van zins zijn aan te sturen op omver werpen van onze maatschappij. Dit neemt niet weg, dat zij in een gezelschap zijn, dat niets liever zou zien dan dat deze geheele samenleving uit de voegen raakte. Dit is des te bedenkelijker, omdat de leiders zich een aantal volgelingen kweeken, onder de zoogenaamd intellectueelen, die vertrouwen heb ben op hun inzicht en denken, dat menschen van universitaire vorming, toch heusch wel zullen weten wat er vast zit aan hetgeen zij zeggen. Zoo wordt een geest opgewekt, die gemakke lijker wakker is geroepen, dan weer bezworen. Dit alles geschiedt in naam van het Christendom en krijgt daardoor in de oogen van hen', die worden meegesleept, die hoogere wijding, die hunne gedachten verheft boven de bekrompen heid van anderen, die het met hun radicaal Christendom maar niet aandurven. Verantwoordelijkheid voor het bestuur van 's lands zaken hebben deze voorgangers nooit gedragen. Zij spreken slechts als gevoelsmen- schen. Maar de hoorders, die hunne woorden hooren, stellen zich dit niet voor en worden in den waan gebracht, dat hun geen droombeelden maar mogelijke werkelijkheid wordt voorgehou- den. Zoo zien wij dan zoo nu en dan, dat 1 e s extremes se touchent en Jat in het gemeenschappelijk verzet tegen maatregelen om zijn vaderland te verdedigen de ruwe lummel, tr die van geen enkele orde en gezag iets moet heb- ^oen, de nabuur is van den Academischen leider, die voedsel verschaft aan deze geesten, die maar al te gaarne tot openlijk of lijdelijk verzet over gaan, uit pure verwaande onbenulligheid. In de „N. Rott. Crt." van 5 Oct. troffen mij twee berichten. Het eene was, dat 100.000 leden van de Stahlhelmgroep wraak- en strijdleuzen hadden doen hooren ten aanzien van den ex- kroonprins van het Duitsche rijk. Het andere was, dat er zes sprekers zouden optreden tegen wat zij de vlootwet noemen' en dat daarbij ook Christelijke eenzijdige ontwapenaars waren. Zoo leven menschen naast elkaar en langs elkaar heen eri kijken niet uit naar een kant, die zij liever niet zien. Wie gevoel heeft voor de waarde van onze maatschappij en de zegeningen, die ons bij al het onvolkomene ten deel vallen, ziet zich door zijn Christendom heel wat zwaarder taak voor gelegd, dan zij die de nobele rol van ontwape naars spelen. Zij gevoelen, dat zoolang het kwaad van den oorlog dreigt, die met mannenmacht naar be neden moet worden gedrukt en dat (helaas.) de beveiliging van het land niet kan worden r overgelaten aan een rijksveldwachter of politie- Als Nederlanders weten wij één ding zeker, dat wij geen staat zouden zijn als de tachtigjarige oorlog er niet was geweest; dat deze niet zou zijn ontstaan als het Christelijk geloof niet had bestaan en niet zou zijn gewonnen zonder de kracht van het protestantsch vertrouwen op God. Het is mij niet bekend of de mannen en vrou wen van het Christelijk geweten onze geschied kundige gedenkdagen' vieren. Ik weet wel, dat zij als Nederlandsche burgers genieten van de godsdienstige vrijheid, die hier ons deel is. Ware dit niet zoo, dan wafen de heeren en dames al lang ingerekend wegens opruiing tegen het open baar gezag. In menig ander land zouden zij zulk een openlijke actie niet kunnen voeren. Wijst men op deze dingen, dan beproeven zij zich aan de consequentie van onze geschiedenis te onttrekken door te zeggen-, dat de oorlog vroe ger iets veel ridderlijkers en nobelers was. En de menschen, die naar de geletterde leiders luis terden, denken wederom, dat het waar is. Ja. dat kan zoo schijnen, omdat de verschrikkelijk heden ver afstaan en op papier zoo heel anders zijn dan in werkelijkheid. Laat zij maar eens lezen van de ellende, die de burgerbevolking van Leiden bij het beleg heeft doorgemaaktMaar van zulke dingen maakt men zich af met een gemakkelijke oppervlakkigheid. Zoo schijnt men in de oogen van een niet verder denkend publiek de nobele te zijn, die toch heel wat beter is ^an zoo'n „militarist", die van hun weerloosheid niet wil weten. Wij kunnen onmogelijk een wereld van inter nationaal Christendom verwachten, waarin de naastenliefde woont, zonder door grenzen en talen te worden beperkt, indien wij de machten, die op verovering, wraak en valsche volksglorie uit zijn, niet beletten den kop op te steken. Dat wil de Volkenbond, waarover zij zoo minach tend kunnen spreken. Van ons eischt het pact, dat wij voor onze veiligheid zorgen. Dat willen de Christen-ontwapenaars niet. Zij willen dén booze niet weerstaan, zij willen hem vrij spel geven en beelden zich in, dat hun rijk van Christelijken vrede zal opbloeien. Als het vader land weg is, O-Indië weg is, de West weg is, onze vrijheid weg is, dan zullen zij, de leiders, rustig neder -zitten aan den kant van den weg en zelf tevreden zijn, omdat zij dit „met Chris tus" hebben tot stand gebracht. Maar of zij, die nu hun boeken lezen, hun vlugschriften ver spreiden, hun biljetten aanplakken, hun woorden applaudiseeren, de toestanden, die zij dan zullen hebben te aanvaarden, als een welkome uitkomst zullen begroeten, betwijfel ik. Dan zullen zij „hun kruis moeten dragen" zeggen de Christen-ontwa penaars, maar of al degenen-, die nu over een christelijk geiweten spreken, zonder te weten wat de diepte van Christus is, dan willige kruis dragers zullen zijn De Ajeceërs en de Ajebeërs, of hoe ze meer mogen heeten, konden zich dan wel eens tot hen keeren en zeggen; gij waart ouder en wijzer, gij hadt gestudeerd in de ge schiedenis der menschheid, gij onderzocht weten schappelijk de menschelijke ziel, zijn stemmingen en driften. Gij hadt ons moeten waarschuwen, dat zóó iets mogelijk was. Gij hebt ons laten wandelen met de oog'en naar boven als Hans kijk in de lucht en gij hesbt ons daardoor gestort in de modder waarin wij nu zijn. Maar dan zal het te laat zijn. Prof. B. D. EERMANS Plaatselijk Mlewws. SOMMELSDIJK. De aardappelen worden al hier gekocht voor 4.a 4.50 per H.L. terwijl de uien worden gekocht voor 1.50 per H.L. - Voor de lichting 1932 zijn alhier 18 aan vragen gedaan tot het bekomen van'vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst. De dienstplichtige W. Blok, van de lichting 1931, is tegen 24 Februari a.s. in werkelijken dienst ge roepen om te worden ingelijfd te 's-Gravenhage Door den Minister van Justitie is tot on bezoldigd Rijksveldwachter aangesteld de nacht waker dezer gemeente A. de Gans. Voor de A.-R. Kiesvereen. alhier sprak de heer C. Warnaer te Dirksland, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Spr. wees er op, dat er twee voorname oorzaken der huidige politieke inzinking zijn aan te wijzen, In de eerste plaats de tegenwoordige politieke constellatie, waar door de rechtsche meerderheid tot machteloos heid gedoemd is en in de tweede plaats de economische malaise. Spr. ging in het kort den stand der politieke partijen na en wees in dit verband op de groote gevaren', die ons land bedreigen, doordat we niet bij machte zijn po sitieve beginselpolitiek te voeren in coalitie met andere partijen. De afbraak-politiek der kleine partijen heeft hier veel kwaad aan gedaan. Maar ook de economische crises doet haar invloed gelden. De werkloosheid heeft haar stempel ge zet ook op het politieke leven. Duitschland al leen heeft op 't oogenblik 4J^ milioen werkloo- zen. En Rusland voedt de ontevredenheid door stelselmatige propaganda der heillooze Sovjet ideeën. Het gevaar dreigt in ons land ook van de zijde van het socialisme. Spr. geeft een uit voerige beschouwing van het Marxisme en het revisionisme onzer dagen, voorgestaan door de huidige leiders in de S.D.A.P. Op den duur zal toch het oorspronkelijke Marxisme zegevieren want iedere gedachte zoekt haar eigen conse quentie. In de Fransche Revolutie vielen niet alleen de hoofden der aristocraten, maar ook de mannen, die de revolutie ontstoken hadden verloren hun hoofden op het schavot. Ook in onze dagen- zal de doorwerking der revolutie- gedachte het winnen van het revisionisme. En dat is conform het Woord Gods, dat leert, dat hetgeen van den hoogen God afvalt, moet vallen. Spr. citeert uit een boek over het hedendaagsch Bolsjewisme, zooals dat in Rusland toepassing vindt, waar het huwelijk formeel is afgeschaft en officieel in de wetgeving is uitgesproken, dat Godsdienst de vijand van den Staat is, en de doodstraf op de belijders van God zoo noodig moeten worden toegepast. Al deze dingen hebben ook beteekenis voor de a.s. Statenverkiezing. Spr. wijst breedvoerig op de beteekenis dezer verkiezing, in verband met het kiezen der Eerste Kamer en het college van Ged. Staten. Zoo ook op het beginsel, dat openbaar wordt als het gaat over vraagstukken als de krankzinnigenverple ging, geneeskundig schooltoezicht, subsidiever leening enz. In de stembusworsteling voor de Staten van Zuid-Holland hebben we den strijd naar twee fronten: de S.D.A.P. en de S.G.P Spr. wijst op het gevaar der S.D.A.P., die als ons land in nood kwam een gevaar in den rug zou kunnen zijn. Deze partij leeft uit het onge loof. Karl Marx zei: Godsdienst is opium voor het volk. Tegen deze richting gaat de strijd, maar daarbij is het zoo te betreuren, dat onze actie wordt lam geslagen door hen, die onze broeders moesten- zijn. De S.G. mannen breken af, waar zij met ons moesten bouwen. Spr. wijst op het inconsequente optreden der partij, die tegen vrouwenkiesrecht is, maar de stemmen der vrouwen wel accepteert, wier partijleiders wel tegen coalitie zijn, maar die als leger- en vlootpredikanten geen bezwaar hebben met een Roomschen aalmoezenier samen te werken. Ook in de Staten- houden ze den invloed der antirev. politiek tegen, wat vooral bij de verkiezing van Ged. Staten een groot gevaar is. Spr. wekt op tot eensgezind den stembusstrijd in te gaan, het vaandel fier te ontplooien en gedachtig aan het werk van mannen als Bilder- dijk, Da Costa, Groen en Kuyper voort te varen, studie der beginselen te maken en getrouw te zijn in het werk der antirev. partij. En ten slotte alle dingen te zien in eeuwigheidslicht. Want God regeert. Hij houdt de draden van het we reldbestuur in Zijn vingeren-. Het was een goede avond voor de K.V. Nog enkele vragen werden gesteld en door den spr. beantwoord, waarop men voldaan huiswaarts ging. MIDDELHARNIS. Ingevolge art. 34 der Jachtwet is bepaald, dat de kooiman zijn kooi eenden moet opsluiten of ophokken van 1 Juli tot 15 September. De koopman K, van Brussel had 't on geluk met hit en kar in de sloot te geraken. Een en ander werd weder op den weg ge bracht. Het ongeval liep met materieele scha de af. Aan de Kaai zijn aangebracht en verzon den 1000 H.L. aardappelen, 300 balen uien en 400 balen koepeen'. Deze week werd een z.g. kasjesman. welke onder den invloed van sterken drank verkeerde en zich zeer luidruchtig aanstelde, in het arres tantenlokaal opgeborgen. Tot voorzitter van de Gascommissie is gekozen de heer J. Vroegindeweij Lz. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zaterdag arriveerde in de Kaai het motorschip „Jaco", groot 120 ton en gebouwd voor rekening van schipper L. Keijzer alhier. Het schip wordt ge dreven door een 5060 P.K. Deutz Hoogdruk- ruwoliemotor. Een voorspoedige vaart aan schipper Keijzer toegewenscht. DEN BOMMEL. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling staan 44 werkloozen inge schreven. Vervoerd: 1058 H.L. aardappelen, 500 H.L. ufen en 200 H.L. koepeen. Gedurende de maand Februari ligt de al- phabetische paardenlijst op de secretarie voor een ieder ter inzage. OOLTGENSPLAAT.* Vervolg verslag van de vergadering der Anti-revolutionaire Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" alhier, op Vrijdag 23 Januari 1931, des avonds 6.30 uur in de Geref. Kerk. In zijn referaat „De gemeentelijke autonomie in het licht van het anti-revolutionaire begin sel", waarvan we het eerste gedeelte in ons vorig nummer opnamen, betoogt de heer P. Bom van Den Bommel, dat men er steeds mede moet rekenen, dat op menig punt de wet niet zal kunnen brengen wat de plaatselijke verordening biedt. Als beginselpartij zoeken we het belang der gemeente niet alleen -in materieel opzicht, maar laten ons daarbij leiden door de vraag wat naar geestelijk-zedelijken maatstaf haar welzijn kan bevorderen. Omdat de beginselpartij zijn, zegt spr., kun- n'en we als klasseparti] nimmer optreden. Het gemeenebest willen we behartigen. Niet de eene groep ten koste van de andere mag bevoordeeld, maar evenmin schromen we offers te vragen als deze in het belang van de gemeenschappe lijke welvaart, ter wille van recht en gerechtig heid noodig zijn. Geestelijk en stoffelijk wenschen we het ge meentelijk leven te doen ontwikkelen. Alle kracht die daarin leeft moet zich kunnen ontplooien. Burgervrijheid en' burgerzin hebben elkaar de hand te reiken. Dat is eisch van ons beginsel, evenzeer als van verstandig beleid. Dat beleid kan en moet niettemin krachtig zijn en aan de ontwikkeling der tijden ruimte laten, opdat de bloei der gemeente niet worde geschaad. Op deze wijze is door de antirev. steeds het belang der gemeenten te bezien en te behartigen. Spr. betoogt verder, dat de gemeentelijke overheid ten opzichte van de Zondagsrust ook een taak te vervullen heeft. Doch er is verschil van uitgangspunt. Spr. becritiseert de houding der S. G. raads leden mede in verband met het voorstel tot het verkenen van een subsidie aan de veerverbin- ding'en Middelharnis-Hellevoetsluis en Ooltgens- plaat-Numansdorp-Dintelsas. Hoever mag de gemeentelijke Overheid gaan betreffende het verkeer der openbare vervoer middelen op Zondag Sor. zegt, dat men van overheidswege zoo veel mogelijk dient te bevorderen, dat openbare vervoermiddelen worden- stilgelegd. En een daar toe zeer geschikt middel is het verbinden van een voorwaarde inzake den dienst op Zondag aan het verleenen -van een subsidie. Omtrent den inhoud van deze voorwaarde moet aan de hand van de omstandigheden wor den beslist. Met name zal men onderscheid moe ten maken of een verkeersmiddel, ten behoeve waarvan subsidie wordt gevraagd, van dien aard is, dat het Zondags niet zonder ernstige bezwaren kan stopgezet. De veerverbinding Ooltgensplaat-Dintelsas-Numansdorp kan op Zondag niet worden onderbroken. Spr. zet uit een waarom deze veerdienst op Zondag niet kan worden stopgezet. Evenmin als 'b.v. een stoomschip in volle zee des Zondags kan worden stilgelegd, kan men een dergelijk verkeer op dien dag geheel doen ophouden. Het is dan ook vol gens spr. geen eisch van het antirev. beginsel, dat in zulk een geval de voorwaarde wordt gesteld, dat het verkeer absoluut wordt onder- broken gedurende den Zondag. Ons beginsel biedt een richtsnoer, doch geeft geen regel, die machinaal op allerlei gevallen kan worden toegepast. Elk geval moet op zich zelf worden beschouwd. En daarbij dient men met name op deze factoren te letten: eenerzijds moet worden gewaakt tegen verstoring van de rustige Zondagssfeer en de gelegenheid tot Zon dagsheiliging, in het bijzonder met het oog op het personeel, dat de verkeersmiddelen dient, anderzijds moet men de klip vermijden van het Sgbbathisme, en niet den regelmatigen gang dér samenleving verstoren door extremistische voorschriften. We mogen aller nieuwe dingen geen vijand zijn, zegt spr. Ook een antirev. kan, neen moet daarmee voor het bestuur van een gemeente zijn voordeel doen, mits het wezen-lijk goed zij, geen hefboom is voor de verwringing en ontbinding van het leven en niet onnoodig de maatschappe lijke energie vernietigt. Steeds zal de invloed van ons beginsel tot gelding moeten en kunnen komen ten bate van de waarachtige volksbelangen, maar ook tot afwering van het verleden, van Christelijke zede en traditie. Voor het behoud van de ware vrij heid voor burger- en levenskring hebben we steeds te waken. Zij er dan bereidheid tot den strijd voor de beginselen, die we hebben uit te dragen in het volksleven. Het voorbereidend werk voor de gemeente- raads- en Statenverkiezing is thans weer begon nen. De lauwheid is weer ontzaggelijk groot. Wij hooren dat overal, evenals over de tijden, welke op landbouwgebied steeds slechter schij nen te worden. Maar komaan, in geen enkel opzicht bij de pakken neerzitten. De hand moet weder aan den ploeg geslagen, niet slechts in maatschappelijk opzicht, maar ook op politiek terrein. Want de politiek, die èn in het parle ment én in de Staten èn in de gemeentebesturen gevoerd wordt, is juist van groot belang op de maatschappelijke verhoudingen. Spr. gelooft echter, dat hoe dichter wij bij den verkiezingsdag komen, hoe meer het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. En als we straks weer ter stembus gaan, zijn er in antirev. kring al heel weinigen, die zich niet ontworsteld heb ben aan de greep der onverschilligheid. Als het louter om de personen ging, zegt spr., zou men kunnen volharden in den toestand van dofheid. Want de jacht om eer en positie op openbaar gebied is vaak ergerlijk. In de wijze van handelen dikwijls verre van volmaakt. Echter, de personen treden thans terug en voor onzen blik rijzen zij op, in al hun onvol maaktheid, als de dragers onzer beginselen. En zoo komt de strijd ook in de gemeenteraads verkiezing op hooger plan te staan, ja, op het allerhoogste plan. En als wij ons dan maar kun nen opwerken om dezen berg te beklimmen, dan worden de menschen steeds kleiner, maar het ideaal steeds grooter. Zoo gaan wij de verkiezing tegemoet, ver sterkt door de wetenschap, dat moed tien vóór geeft. Wij willen' niet alleen in parlement en staten, maar ook in den gemeenteraad de antirev. be ginselen uitgedragen zien. Tot dien strijd worden wij opgewekt, als wij Gods daden in het verleden niet vergeten,'maar die dankbaar gedenken. Dan worde de zwakke een held en moedig als een jonge leeuw. Naar aanleiding van dit actueele referaat had een aangename gedachtenwisseling. De voorzitter dankt den heer Bom voor zijn leerrijk referaat en sprak den wensch uit, dat het moge bijdragen tot verrijking onzer kennis der beginselen. Verder werd nog besloten, dat in de tweede helft van Februari de heer v. d. Heuvel een onderwerp zal behandelen over de sociale wet geving. Na een kort en krachtig slotwoord werd de vergadering met gebed gesloten. OUDE TONGE. Vorige en deze week ston den bij den correspondent der arbeidsbemiddeling ruim 100 werkzoekenden ingeschreven. De heer A. S. Kruidering, onderwijzer aan de O. L. school, is benoemd tot directeur van de Zangvereeniging „Concordia" te Stad aan 't Haringvliet. NIEUWE TONGE. In verband met de slech te tijdsomstandigheden verstrekt de landarbei- dersvereeniging „Door Eendracht verbetering" alhier aan ieder lid 5 H.L. kolen. Prijzen, der veldvruchten: Uien 1-80, peen 0.35 en aardappelen 4.per H.L. Men wordt verzocht de spaarbankboekjes der Boerenleenbank terug te halen op Dinsdag 3 en Woensdag 4 Februari a.s. (Zie advertentie in dit nummer). DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 3720 balen uien, 4720 balen peen en 1000 H.L. poters. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 32 werk zoekenden ingeschreven'. Het gemeentebestuur is thans begonnen met het laten uitzoeken van erwten door werkloozen. De lijst van eigenaars of houders van paarden ligt gedurende de maand Februari ter secretarie voor een ieder ter inzage. De dienstplichtige C. Both zal a.s. Maan dag bij het 14e Regt. Infanterie voor eerste oefening worden ingelijfd. HERRINGEN. Vorige week brak brand uit bij de familie Van Putten, welke zich in den beginne ernstig liet aanzien. Door het door tastend optreden werd erger voorkomen. Ter vervanging van den brievenbesteller Van Rumpt, die binnenkort wordt overgeplaatst naar elders, is aangesteld als hulpbesteller de heer J. C. van Putten. Het postvervoer zal dan plaats vinden per E.F.A.O.-busdienst. STELLENDAM. Woensdagmiddag reed op den Buitendijk alhier de bestelauto van de firma J. Walraven te Dirksland in de richting Oud dorp. Van tegenovergestelde richting kwam een luxe auto, waarvoor eerstgenoemde moest uit wijken. Doordat Walraven te ver uitweek, reed hij tegen een telefoonpaal, waardoor zijn auto een zwenking maakte, den dijk afreed en be neden in de sloot terecht kwam. Toegeschoten jongens hielpen den chauffeur uit de cabine. Hij had geen letsel bekomen en dankte de jongens vriendelijk voor hun hulp. Met behulp van de kraanwagen van de firma Witvliet te Middelharnis werd later op den middag de auto op den- wal gebracht en zwaar gehavend naar Dirksland vervoerd. Door den heer M. Jansen alhier is de motorlogger TX 83 aangekocht, om daarmede van hier de garnalenvisscherij uit te oefenen terwijl de heer G. Jansen ondershands heeft aan gekocht het vaartuig BRI. 36, eveneens ter uit oefening van de garnalenvisscherij. Door den Burgemeester is tegen Zaterdag middag een openbare vergadering van den Raad belegd, met als eenig punt op de agenda ver- keersverbetering Goedereede en Dverflakkee met Voorne en Putten en Noord-Brabant. Kort verslag van de vergadering van de afd. Stellendam van „Het Groene Kruis", op Donderdag 21 Jan. 1931-. Aanwezig 33 leden-. Na opening door den voorzitter, werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Daarop volgt rekening van den' penningmeester. De ontvangsten bedroe gen 300.83, de uitgaven 159.72. Batig saldo 141.11. Deze rekening, nagezien door de heeren Jongsma en Rombout, wordt eenparig goedge keurd. Volgt thans verslag van den magazijn meester, waaruit blijkt, dat 65 keer artikelen werden uitgeleend. Daarna verkiezing van bestuursleden. Met bijna algemeene stemmen werden' herbenoemd de heeren Dr. P. J. Mulder en J. L. Koese. Beide heeren nemen hun herbe noeming onder dank aan. Vervolgens worden mededeelingen gedaan betreffende een aanstaan de te houden Moedercursus bij voldoende deel name. Daarover volgde een aangename bespre king. Dan sluiting. GOEDEREEDE. Donderdagavond werden de petroleumlampen weer voor den dag gehaald, wegens storing in de hoogspanning der elec- trische kaarsen. De kerkdienst kon ook niet doorgaan. Als een zeldzaamheid zij gemeld, dat bij den landbouwer L. v. d. W. een- hen met 12 kuikens voor den dag kwam en dat in de maand Januari. De uienprijs is dalende. Er wordt 1-20 voor de 60 kilo besteed. -- Het jaarlijksch onderzoek van verlofgangers van de lichting 1919 en 1920 zal plaats hebben in de maand Juni. Plaats en tijd zullen nader worden bekend gemaakt. OUDDORP. In den nanacht van Woensdag op Donderdag werd de electrische geleiding stroomloos. En terwijl we dit schrijven. Donder dagavond 9 uur, was dit nog zoo. Het geeft grooten hinder, aan de winkeliers het meest. Gelukkig is er op de straten en langs de wegen helder maanlicht. Er zijn thans naar wij ver nemen 420 huizen aangesloten. -Dezer dagen behaalde onze vroegere ge meenteveldwachter, de heer W. L. Koppenaal, thans te Rijswijk (Z.H.), bij een te 's-Graven hage gehouden examen het diploma Nederland sche taal. Hij volgde daarvoor de lessen aan de Hamaschool B te dier plaatse. MIDDELHARNIS. In de Ger. Kerk is tot Ouderling gekozen de heer Filibert en tot diaken de heer C. Groen. De Naaivereeniging «Bid en Werk« te Middelharnis hield Donderdag haar jaarlijksche uitdeeling. Ook nu weer konden 130 gezinnen verblijd worden met warme kleediDgstukken. Er werd 220 stuks goed uitgedeeld. De leden der vereeniging zullen in de eerstvolgende weken weer met hun lijsten bij de burgerij aankloppen. Dit jaar herdenkt deze veieeniging haar vijf en derdig jarig bestaan. We hopen nu dat ieder zal meewerken door een ruime gave te geven dat dit jaar ruimer zal kunnen wor» den gedeeld Want wat zijn nu nog maar 220 stuks op 130 gezinnen. Een kring van jonge meisjes geeft week aan week een avond van hun tijd om te naaien. We hopen dat zij, die het kunnen doen, de meisjes in de gelegenheid stelleD, om zoo moeenlijk het dubbele te vervaardigen. Wie zoeken wil zal gemakkelijk een argu» ment vinden om niet te geven, maar wie wil zal gelegenheid zien, het dubbele van ge» woonlijk te geven. De nood is groot. Weken voor de uitdeeling komen de nieuwe aanvragen weer bij het bestuur binnen, ter» wijl de oude lijst nog zoo onrustbarend lang is. Een ontroerend lange lijst is er alleen al van, van weduwen, die er voor in aanmerking komen. We willen graag veel geven. Veel jonge meisjes willen zich reppen met naaien indien de financiën het maar toestaan. Reeds vijf en dertig jaren lang heeft de vereeniging haar kostelijk werk mogen doen. Zonder onderscheid in gezinnen is gedeeld, alleen gevraagd waar nood is. Dat nu toch niemand de meisjes ledig henen stuurt in dit jaar, opdat dit jubileum 'aar voor behocftigen een feestjaar wezen kan. Het Bestuur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Koppenaal, thans onderwijzer aan de Bijz. School te Oud» Beijerland, is in gelijke betrekking benoemd te Ooltgensplaat. OOLTGENSPLAAT. De Herv. Meisjes» vereeniging «Martha* heeft de door haar ver» vaardigde kleedingstukken over 15 gezinnen verdeeld. Jaarvergadering der Herv. Jongelings. vereeniging op G. G. op Woensdag 28 Jan» des avonds 6,30 uur in het Zondagsschool» gebouw. Wij vestigen de aandacht van onze Anti-Rev. van Flakkee op de Openbare Vergadering D.V. op DONDERDAG 5 FEBRUARI a.s. te houden door de Hulp-Centrale, in het Zondagsschoolgebouw te Sommelsdijk. Hier wordt de verkiezings-actie voor de a.s. Prov. Staten ingeluid. Laat ieder op het appèl ver schijnen. Ook niet-geestverwanten zijn van harte welkom. En Mr. De Wilde geeft gaarne debat! Zijn rede is getiteld Houdt allen dien avond vrij De Eere»Voorzitter, P den Braber Lz. opent de vergadering door te laten zingen Ps. 84 3. Daarna gebed Vervolgen, wordt gelezen den eersten Psalm. Naar aanleiding hiervan geeft hij aan de hand van dezen Psalm een uit» gebreide ve; klaring. Volgt thans het jaarverslag van den Secr. H. van Rossum Az. 56 vergaderingen, 6 be» stuurs» en 2 huishoudelijke vergaderingen werden gehouden. Het ledental bedraagt 16 en 1 adspir ntlid De volgende onderwerpen werden behan» deld56 Gewijde Geschiedenis, 14 Vaderl. Geschiedenis, 14 Kerkgeschiedenis, 14 Geloofs» belijdenis en 14 Maatschappelijke onderwerpen. Uit het jaarverslag van den Penningmeester H. van Rossum Pz. bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 216,38, de uitgaven f 183,22, dus een batig saldo van f 33,16. Beide verslagen worden onder dank vast» gesteld, benevens het jaarverslag van den bibliothecaris L. van Kempen. Als eerste inleider treed naar voren L. Hokke Jz. met een inleiding: «Daniël in de leeuwen» kuil«. Ie. Daniël's verhooging aan het hof en de nijd van zijne vijanden tegen hem. 2e, Daniël's standvastigheid in het gebed en de aanklacht tegen hem, waarop hij in den leeuwenkuil geworpen werd. 3e. Hoe zijn aanklagers werden gestraft en het besluit dat Darius bij deze gelegenheid uitvaardigde ter eere van den God van Daniël. Aan de besprekingen werd deelgenomen door ouderling C. Korteweg, J. W. Korte weg, Konings, D. in 't Veld en L. A. Neels. Vervolgens pauze, tractatie en zingen van het Bondslied. Felicitaties werden aangeboden door mej. L. de Vos namens de Herv. Meisjesvereen. alhier; namens de Herv. JoDgelingsvereen. te Middelharnis door G. KoningsDamens de Geref. Meisjesvereen. alhier door mej. M. van Dam; Damens de Herv. Jongelingsvereen. te Den Bommel door M. Ossewijernamens de Geref. Jongelingsvereen. alhier door D. van Kempen Wz. Schriftelijke geluk wenschen waren ingekomen van de Herv. Jongelingsvereeni» gingen te Sommelsdijk, Herkingen, Oude Tonge, Dirksland, en van den oud»voorzitter van deze vereeniging dhr. Brinkman, thans te Doetinchem. De Voorzitter dankt voor de aangeboden felicitaties en verklaart dat zij Brinkman met leede oogen zagen vertrekken en hoopt dat hij het levensdoel wat hij najaagt moge be» reiken en rijke vruchten moge afwerpen. Ook werd dank gebracht aan de vereeni gingen welke de reis naar hier maakten en de Geref. vereenigingen te dezer plaatse voor ').un aanwezigheid en de bereidwilligheid die zij bij de oprichting der Jongelingsvereeniging betoonden. Vervolgens werd door E. Huijer een in» leiding geleveid: «Barmhartigheid en naasten» liefde* en door W Wittekoek een Varia ge» naamd «De twee broeders*. Ook deze twee vrienden werden met veel aandacht gevolgd. Na een korte bespreking en gedachtenwisseling werd ook hun dank gebracht. Tractatie. De laatste inleider J. A. R. Buscop be» handelt de innemiDg van 's-Hertogenbosch. Enkele vragen die werden gesteld, werden tot tevredenheid beantwoord. De heer Brinkman dankt de Voorzitter voor de woorden tot zijn zoon gericht en hoopt later de vruchten te mogen aanschouwen. In spr. slotwoord wijst de Voorzitter nog op de groote opofferirgen welke Brinkman getroost heeft om vijn zoon voor dit heerlijk ambt te laten op'eideD. Vervolgens werd dank gebracht aan de Kerkvoogdij, voor het afstaan van dit gebouw en hun aanwezigheid, ook de kerkeraads. leden. Verder allen die blijk van belangstelling gaven dezen avond en hoopt dat er van de verschilende jeugdvereenigingen te dezer plaatse kracht moge uitgaan, al zijn ze dan ook door kerkmuren gescheiden, zeker een doel najagen. Verder werd herdacht een lid dat gaarne hier tegenwoordig was geweest, doch enkele weken voor het eindigen van zijn dienstplicht, door een ernstige ziekte werd getroffen, doch heeft hoop dat hij in het midden der ver» eeniging terug mag keeren en besluit met da woorden uit den 105en Psalm waarna gezon» gen wordt Het dankgebed wordt uitgesproken door ouderling C. Korteweg. OUDE TONGE. Zondag a.s. zal door Ds. Vlasblom den heiligen doop bediend worden. Doopvaders kunnen zich aanmelden Vrijdag» avond aan de consistoriekamer. DIRKSLAND. Zondag zal in de N. H. Kerk alhier de extra maandelijksche collecte voor de kerk worden gehouden. HERKINGEN. Als bestuursleden der Bijz. L. School op G G. werden deze week naast het bestaande bestuur nog gekozen dc heeren J. de Geus Wz. en E. Slis. STELLENDAM. De heer B. van de Ree, bestuurslid der Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bij» bel, alhier, is thans als zoodanig aan de beurt van aftreding, doch herkiesbaar. OUDDORP. Woensdag 4 Febr. wordt in de Herv. Kerk voor dezen winter de laatste avondgodsdienstoefening gehouden. Alsdan zal bij derden omgang gecollecteerd worden voor de Chr. Militaire Tehuizen. Enkele stukken, w.o. verslagen van jaar» vergaderingen, moeten blijven overstaan tot ons Dinsdagblad, [RED.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5