Binnenland. Ingezonden Stukken sf!' tig ■A ;!.j m\ iiil- 1 lil 'M I: II m BEETWORTELSUIKERFABRIEK „DINTELOORD". Volgens den heer Kakebeeke is er in Nederland plaats voor een loonende suikerindustrie. Dinsdag is te Roosendaal de algeme'ene jaar- lijksche vergadering gehouden van de Vennoot schap tot exploitatie van Suikerfabrieken te Dinteloord. De voorzitter, de heer W. Kakebeeke, deed aan de behandeling van de agenda een korte beschouwing over den toestand in de suikerin dustrie voorafgaan en daarbij oefende hij cri- tiek op de houding der regeering, wier maatre gelen tot heden hij verre van voldoende achtte. Hij sprak de meening tegen van prof. Minder- houd te Wageningen als zou Java zijn rietsui ker goedkooper kunnen leveren dan de bietsuiker Met dr. van Ginneken was hij het eens, dat Ne derland 'bij onbeschermde productie een loo nende suikerindustrie kon bezitten, want Ne derland behoort juist tot de landen, die het goedkoopst kunnen produceeren. Spr. wijdde vervolgens nog een korte 'be schouwing aan de pogingen van Chadbourne om een internationale productieregeling, tot stand te brengen. Spr. voor zich geloofde, dat Chadbour ne op den duur succes zal hebben, omdat hij de leidende personen in de internationale suikerin dustrie in het gelid heeft gekregen. Er is een wil merkbaar can tot een regeling te komen. Na deze inleiding werd overgegaan tot be handeling van de agenda. Als plaatsvervangend lid der financieele com missie werd benoemd de heer J. S. de Regt, te Kats. De balans en de exploitatie-rekening over het boekjaar 1929—1930 van de coöperatieve sui kerfabriek en raffinaderij Dinteloord en de ge combineerde balans en gecombineerde exploi tatie-rekening van de Vennootschhap tot exploi tatie van Suikerfabrieken werden uitvoerig toe gelicht en besproken. De transactie met de „Zeeland". In zijn toelichting deed de heer J. F. van Bommel van Vloten allereerst eenige mededee- lingen over den aankoop van de bieten van de coöperatieve suikerfabriek „Zeeland". Men had gedacht een kleine winst op deze bieten te zul len maken de uitkomst is evenwel anders ge weest. Er is op deze bieten niet verloren, maar ook niets verdiend. Wat den aankoop van de „Zeeland" betreft, er zal nog moeten blijken of zulks een schadepost is voor de Vennootschap. Door het verdwijnen van deze fabriek is in ieder geval bereikt, dat een verbetering werd verkre gen op de bietenmarkt. Het raffinaderij-bedrijf heeft door de bescher ming van de Engelsche raffinaderijen een zeer speculatief karakter gekregen en door de groote prijsdaling van de suikers in Engeland is ten slotte een verlies geleden van 400.000.Toch is de aanwezigheid van de raffinaderij aan den anderen kant weer oorzaak geworden van een hoogeren bietenprijs. Op de koopbieten die waren gekocht vóór de „Zeeland"-bieten waren gecontracteerd, is een verlies geleden van 22 cent per 1000 K.G. le denbieten. Evenwel de koopbieten zijn onmisbaar voor de fabriek. Dit wat betreft balans- en exploitatie-rekening van de Vennootschap tot exploitatie van Sui kerfabrieken. Ten aanzien van de Coöperatieve suikerfa briek en raffinaderij „Dinteloord" deelde de heer van Bommel van Vloten mede, dat op de koop bieten een verlies is geleden van 90 cent per 1000 K.G. ledenbieten. Er zal voor de leden een gemiddelde netto bietenprijs kunnen worden uitgekeerd van 7.64 per 1000 kilogram bieten, verminderd met de plaatselijke kosten de kosten van het zaad en de debiteering van vorig jaar. Er werden vervolgens diverse vragen gesteld, die meerendeels naar genoegen werden beant woord. De wenschelijkheid werd o.m. geuit dat de coöperaties elkaar moeten trachten te vinden om krachtiger te staan ter bestrijding van de vele moeilijkheden. De balansen en exploitatie-rekeningen werden hierna ongewijzigd vastgesteld. Geproduceerd werden uit de in totaal 320.941.000 K.G. verwerkte bieten 45.354.253 kilo witsuiker61.146.101 kilo natte pulp 17.487.051 kilo droge pulp 10.354.465 kilo me lasse. Uit aangekochte suiker werd nog gepro duceerd 9.1993.664. K.G. witsuiker. Aangenomen werd vervolgens een bestuurs voorstel tot geheele aflossing van de hypothe caire obligatieleening en dez eaflossing als zijn de buitengewoon niet per aandeel of over de bieten om te slaan, maar uit de kas te betalen. Het uitstaand bedrag is per saldo 127.000.—. De stand van de zaken in de suiker industrie, Regeeringssteun in den vorm van een productiepremie 1 De heer Van Bommel van Vloten besprak ver volgens den stand van zaken in de suikerindu strie. In 1930 is allereerst onderhandeld over de bietencontigenteering. Door de houding der C. S, M. die plotseling met een bietenprijs van 14 gulden voor den dag kwam, zijn deze onderhan delingen spaak geloopen. Naderhand zijn onder handelingen geopend over de verdeeling van de binnenlandsche suikermarkt. Tusschen de fabrie ken te Dinteloord, Roosendaal en Sas van Gent was spoedig overeenstemming bereikt, maar Din teloord en Puttershoek hadden een meenings- verschil over ieders gedeelte. Dit geschil is in handen gesteld eener arbritage-commissie aan wier uitspraak bij voorbaat beide partijen zich hebben onderworpen. De regeeringsmaatregelen voor de bietsuiker- industrie besprekend, deelde spr. mede, dat vast staat dat steun zal worden verleend, wellicht in den vorm van een productiepremie. Hoe groot deze zal zijn en of deze voldoende zal wezen is evenwel nog niet bekend. Er is gevraagd, aldus spr., of het niet wen- schelijk is de fabriek stop te zetten en alleen ruwe suiker te verwerken en van het invoer recht daarop part te trekken. Het bestuur is evenwel van meening, dat, als niet tijdig regee ringssteun afkomt, of indien deze te gering is, beter de verplichte bietenlevering kon worden verminderd tot 10.000 kilogram per aandeel. Door de „Dinteloord" een campagne te laten maken van slechts een 115.000.000 kilogram bieten en de coöperatieve te Zevenbergen stop te zetten ware in die omstandigheden de meest gewenschte oplossing te verkrijgen. Er gingen uit de vergadering stemmen op te- zijnertijd nog een algemeene vergadering te be leggen om hierover nader te beslissen, iets wat door het bestuur werd toegezegd. Onder applaus werd nog besloten uit deze vergadering een telegram naar de regeering te zenden, vragende onmiddelijken steun voor de suikerindustrie. Bij de bestuursverkiezing werden tenslotte de aftredende leden herkozen, uitgezonderd de heer J. J. de Jager te Nieuwdorp, die had bedankt. In diens plaats werd gekomen de heer J. F. van Bommel van Vloten. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U nogmaals eenige ruimte ter beantwoording van het ingezonden stuk van dien heer D. Keijzer in uw nummer van 17 Januari 1931. De heer Keijzer doet eenige mededeelingen over de oprichting van „Land- en Tuinbouw belang" en zegt, dat hij eenige gegevens heeft ontvangen van den heer Dorresteijn. Het spijt ons te moeten zeggen, dat de voor lichting, die de heer Keijzer heeft gekregen, met de waarheid op zeer gespannen voet staat. Ech ter verwondert ons dit niet meer. De heer Dorre steijn moest reeds herhaaldelijk op de vingers worden getikt, wanneer hij onjuiste of onware dingen beweerde omtrent onze Vereeniging, maar hij zweeg steeds, wanneer hij gesommeerd werd met bewijzen te komen. Wanneer de heer Keijzer op gezag van den heer Dorresteijn beweert, dat „Fatum" stroo marmen bereid vond voor het oprichten van een onderlinge vereeniging, en dat de uitvoering der wet in handen kwam van een winstbeoogende instelling, worden wij gedwongen te zeggen, dat dit een leugen is. De heer Keijzer beweert verder op gezag van den heer Dorresteijn, dat „Land- en Tuinbouw belang" alleen de groote werkgevers zoekt en haalt als bewijs aan een passage uit ons jaar verslag van 1926, waarin wordt gezegd, dat Land- en Tuinbouwbelang zich meer en meer in de belangstelling van de groote werkgevers mag 1 verheugen. Dat groote werkgevers eerder geneigd zijn tot onze Vereeniging toe te treden, is logisch, om dat men een bepaald verschil 5-, 10- of 20-maal nu eenmaal meer voelt dan éénmaal of minder, maar dit bewijst niet, dat Land- en Tuinbouw belang alleen deze werkgevers zoekt. Overigens weet de heer D. best, dat deze passage slaat op de werkgevers uit de bollen streek, die zich losmaakten van de Vereeniging, waarbij zij waren aangesloten, om een groep te gaan vormen bij Land- en Tuinbouwbelang. En dat er hieronder zijn, die meer dan 25 X het loon uitgeven van een flink landbouwer, is ook bekend. In mijn antwoord aan den heer Keijzer op zijn eerste ingezonden stuk, waarin hij een gedeelte weergaf van de lezing, door den heer Dorresteijn gehouden te Anna Paulowna, heb ik alleen be weerd, dat de heer Dorresteijn volgens ver slagen in de Schager Courant van 6 en 13 Sep tember gezegd heeft, dat Land- en Tuinbouw belang een minder goede regeling trof voor bedrijfsziekten en niet uitkeerde voor zonnesteek- gevallen. Den heer Keijzer heb ik deze woorden niet in den mond gelegd. De heer Dorresteijn ontkent thans, dit ge zegd te hebben. In het verslag van 6 September staat woorde lijk: „Hoewel zij geen lijst van bedrijfsziekten hadden endaarvoordus niet uitkeer- d e n, moest nog al eens door de gedane toe zegging bijgepast worden." Nu te komen aandragen met „ik heb het niet gezegd", lijkt mij een weinig geslaagde poging, om een fout te herstellen. Trouwens de heer Dorresteijn heeft nog niets geleerd. Thans laat hij den heer Keijzer nog eens zeggen, dat bij Land- en Tuinbouwbelang uitkeeringen geschieden al naar het inzicht van den administrateur tot voor kort de Mij. „Fatum" welke bij de uitkomsten financieel belang had, kort en goed ook dit is een leugen. Wanneer de Nederlandsche landbouwers op het standpunt staan, dat hun eigen organisaties de sociale wetten moeten uitvoeren, onder hun eigen toezicht, en zij rekenen Land- en Tuin bouwbelang en misschien nog andere vereeni- gingen niet tot de eigen organisaties, wel dan is de zaak zeer eenvoudig en behoeft noch de heer Dorresteijn noch de heer Keijzer zich druk te maken over Land- en Tuinbouwbelang en zouden zij zich de moeite kunnen sparen, hier over onjuiste dingen te zeggen en te schrijven. U, Mijnheer de Redeacteur, beleefd dank zeg gend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met de meeste hoogachting, a F. J, SENGERS, Administrateur Onderlinge Bedrijfsver- eeniging „Land- en Tuinbouwbelang HET STEDELIJK MUSEUM DE LAKENHAL TE LEIDEN is door aankoop in het bezit gekomen van een schilderij van de hand van A. Schelfhout, voorstellende een gezicht op de Vliet, met in het verschiet de stad Leiden. Rechts het kasteel Cronesteyn, kort voor den afbraak in 1828. Deze Cour abonnfjv B jlTENU AFZONDF 11e DE W Een dagl Over h het aant del o o z zenden, zenden t< 15 Janua komen bij de Engeland 1.159.907 Januari v verdubbe heeft lan landen. L loosheid f men, en 1.1 en maakten, en 1.2. In Nede inder. In Noven loozen in geschat op Ook het In strekel sche eiland zoen-werkli die vooral werklooshe geven, dan val is. Het zou zijn, te zee We kuni dat er iem; De sociali voor te sti kant kan k die dit log Er moet [er of gebi We zijn Wie tw die er gee Dat is steun moet de terreine goed uit stand de maatschap land. Maalsel door mat worden, heid in. Of wij lijk armbe. Geen d We hel TE MEYEL (L.) is de aamwand bezweken, welke in de dijken van de Noordervaart was aangebracht ten behoeve van den bouw van een duiker. De achterliggende verkeersweg werd „weg" geslagen en de landerijen stroomden onder, terwijl het betrekkelijke kanaalvak leeg liep. HET ERNSTIG SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN, dat Maandagavond om streeks 7 uur plaats had, heeft aan drie personen het leven gekost. Hierboven het totaal vernielde tweede-klasse personenrijtuig, dat bij de botsing gekraakt werd. De ruïne doet vermoeden, hoe hevig de schok geweest moet zijn, waarmede de "N> botsing plaats had. LUNDBORG, de bekende Zweedsche vlieger en redder van Nobile, is tenge volge van een vliegongeluk om het leven gekomen. EEN NIEUWE OPMERKELIJKE SERIE BEELDHOUWWER KEN wordt op de Camberwell School voor Schoone Kunsten te Londen door de leerlingen gemaakt. Een der discipelen aan den arbeid. K 10) Nog st< keerde in hoef te, Truus, di móch „Als zij dan, met nien dan, om Zulk Haar vlu tot deze er nu in „Het hoe de voorzich zwijgend dat spre( eerlijke héden z houden, ontkenne „Ik kc „Ja, k ■geheim ■dan den -W-1|'

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 10