Kerk en School. Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws. Verkoopingenu Lamd- en Tuinbouw. Spoorwegongeluk op liet station Groningen. SCHUTTEVAÉR. gen inzicht mag regelen (het ijke wetten) en besturen (het en wetten, enz.) en waarop het oordeel toekomt of er d zal worden 'en zoo ja, hoe slechts de taak om de ge- terrein te houden door af- a. iatst de gemeente onder toe van ged. staten, en beperkt zoo door le. het koninklijk i>p de besluiten en verorde- linklijk goedkeuringsrecht op ningen; 3e. het goedkeurings- en op tal van raadsbesluiten. van art. 144 der grondwet emeentewet voldaan: aan den el met betrekking tot de re- rekking tot het bestuur van geme'ente alle bevoegdheid, t aan burgemeester en wet- burgemeester is opgedragen, van het gemeenterecht ook ran de leer van de machten- nen niet zeggen aan den raad rvende, aan B. en W. ander- Ie macht. De raad regelt en :n van verordeningen is een gelende, het benoemen van volg van de besturende (uit- iheid. gt spr., dat de gemeenteraad aken van plaatselijke wetten. dus overheid. Niet een ver- es volks gelijk de Tweede de gemeenteraad regeert, tti-rev., die niet weet, dat als 1 gaat, er dan ook onmiddel- gesproken wordt, der Amerikaansche Consti- zien we de dingen recht J uitspreken, dat we God dat Hij ons het recht, het heeft onze eigen overheden in de vragen van religieuzen ligt hier ook een belangrijke itebesturen. tzie-t naar bepaalde wettelijke oor het geheele land moeten t de gemeentelijke wetgever erpen voor eigen gebied re- t naastliggende voorbijziet en jemeene, waarbij weer met toren moet worden rekening ift soms zelf de verwezen- :hen naar de verre toekomst bovendien toch wel wat al kan men vrij regelmatig de dat door maatregelen van standigheid der gemeente in de gemeenten al tot beperkter iggedrongen. gemeentelijke autonomie was lat niet weinigen aanspoorde tegen elk pogen, dat op den plaatselijke gemeenschap zou ien ontkend, dat de gemeente l en niet te billijken ingrijpt1®^ e lijden had, anderszins mag ijgezien, dat het aanzien der c is gestegen. De laatste tien geven te aanschouwen een chtsontplooiïng van het ge- het begrip „huishouding der gs op verrassende wijze uit- roord van Von Miquel werd meer een „Wirtschaftlicher het gebied der sociale ont- 'erder om zich greep, i het maatregelen van zedelijk king, waardoor de gemeente- verwierf op de samenleving van hun gebied, het waar te nemen hoe men ïerhaaldelijk uit 's Ministers ■en, wanneer ten aanzien van werp werd aangedrongen op t: „Dit punt leent zich beter ■laatselijke verordening". Spr. rekt niet toegeven, dat in alle bij verordening de voorkeur trijding door de wet, het heeft tut, dat van Regeeringswe? uk wordt gewezen op de bt eenten. men bij de vaststelling eener ing kan houden met allerlei n, die aan de wettelijke rege leer worden opgeofferd. (Wordt vervolgd). In deze gemeente zijn ver door de z.g.n. griep aan- gezinnen waar all'en ziek zijn. doodelijken afloop geweest, i veldvruchten wil ook weer geen vraag, koepeen 0.25, en poters 2.50 per H.L. des v.m. 10 uur, zal er idering van den Raad plaats Osseweijer heeft zijn loods, aven, ondershands verkocht is alhier met 010 per K.G. de prijs nu 1.90 per K.G. is. GE. Alhier zijn 16 werkloo- ld aan het graven van een ngeweg. irden van hier vervoerd 3000 Ien peen en 1000 H.L. aard man het Begrafenisfonds „Ei- andag 26 Januari 1931, des en, later 51 leden. :er J. van Vliet. lent de vergadering en heet :elijk welkom, waarna de no- rgadering worden gelezfen en ekeurd. oor den secretaris, den heer 'erslag voorgelezen, bedroeg het aantal leden 939, :jaar werden ingeschreven 30 leden. Afgeschreven werden n 4 leden, totaal 38 leden- edroeg op 31 Dec. 1930 dus in 4 leden bedroeg: 2 leden 1 lid van 85; 1 lid van 18. Totaal 367.—. ledroegen: Kassaldo begin des antributie 1118.50J^, inleg- ifir1 qeld 11.07, huren 349.75 rente 544 69 terugontvangen kosten (dreef) 44.2 f üifuitgaven bedroegen: bij oerlijden J67, salarissen met inbegrip staten derinaskosten 92.39, bureaukosten 7.36, on- A^rWi dreef f 45.81, Kamer van Koophandel 5, bijdrage verzekeringskamer 1.85, en belastingen vaste eigendommen 35.37/2, j f 3 50, qestort op de Coop. Boeren- Lt rente 1282.94 Totaal 213Z625. Alzoo in kas op 31 Dec. 1920 229.68/2- Overzicht van de eigendommen der vereeni- nina- Saldo te goed Boerenleenbank 1344.96, landswaarde 7000, hypotheken 8400, leening nom Nieuwe Tonge 2500, kassaldo 229.68)/!. Totaal f 19474.64 )^2. Daarna is aan die beurt de verkiezing van het aftredend bestuurslid de heer Adrs. Visbeen. Uitgebracht 49 stemmen. De heer Visbeen verkreeg 39 stemmen. Ook werden op verschil lende personen nog stemmen uitgebracht. Alzoo gekozen de heer Visbeen. De voorzitter Venscht hem geluk met zijne herbenoeming en vraagt of hij deze benoeming aanneemt. De heer Visbeen antwoordt den voorzitter, dat hij deze benoeming aanvaardt, onder dank zegging voor het genoten vertrouwen. Daarna volgt de bespreking over verminde ring der landpacht. Dit voorstel werd in stem ming gebracht, hetzij voor of tegen. Uitgebracht 50 stemmen, waarvan 41 voor, 7 tegen en 2 blanco. Er werden 2 voorstellen ter tafel gebracht een voorstel van het bestuur om 15 reductie te geen, en een voorstel van de leden om 25 reuctie te geven. Het voorstel van het bestuur verkreeg 23 stemmen' en dat van de leden 27 stemmen, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Het voorstel om 25 reductie te geven alzoo aangenomen voor het jaar 1930. Na nog eenige besprekingen over huishoude lijke zaken, sluit de voorzitter de vergadering. HERRINGEN. De lijst van eigenaars of be heerders van paarden ingevolge art 17 van 't Inkwartieringsbesluit ligt gedurende de maand Februari ter inzage op de gemeente-secretarie. De kooiman zal dit jaar zijn kooieenden moeten hebben opgehokt van 1 Juli tot 15 Sept. STELLENDAM. De vorige week werden van uit deze gemeente verzonden 24.500 K.G. uien en 24.000 K.G. koepeen. Met ingang van Maandag j.l. is in deze gemeente de melkprijs door de melkboeren met 1 cent verlaagd tot 6 ct. per Yi liter. GOEDEREEDE. Vorige week werden plm. 1600 balen uien vervoerd. In de vergadering van den gemeenteraad van Maandag 26 Januari, voorm. 10 uur, werden de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren T. Lodder, P. v. d. Wende, F. den Eerzamen, G. Tanis en C. Flo- hil, herbenoemd. Als deden van het stembureau voor de verkiezing van de Provinciale Staten t werden benoemd de heeren D. Breen, D. Lodder en P. Troost, terwijl voor de verkiezing van den Gemeenteraad die functie zal worden waar genomen door B. en W. en d'e overige raads leden voor beide verkiezingen als plaatsver vangers. Aan de aanvraag van de E.M.G.O. tot volstorting der aandeelen zal worden voldaan. B. en W. zullen de benoodigde gelden zoo voor- deelig mogelijk leenen. Verder was er een schrijven van Ged. Staten tot toekenning van de bijdragen in de kosten van verkeersverbetering, wat voor deze ge meente ongeveer 200.per jaar zal bedragen. Met algeme'ene stemmen werd besloten het ge- Vraagde toe te' kennen. OUDDORP. Op het postkantoor zijn door de afzenders, wier namen onbekend zijn, terug te halen 4 onbestelbare brieven, waarvan één aan het adres van J. van Kranenburg te Rotter dam en drie voor de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Door den jachtopziener J. 't Mannetje is in de Oostduinen proces-verbaal opgemaakt tegen W. B. wegens overtreding van de Jachtwet. De garnalenvisschers hebben in de vorige week slechts twee dagen gevischt en gevangen van 10 tot 30 kilo per vaartuig. SOMMELSDIJK. Heden Dinsdagavond 6.30 uur hoopt in de zaal van de Harmonie aan den Langeweg alhier voor de Ghr. Geref. op te treden Ds. Albers, em. pred. te Rotterdam. MIDDELHARNIS. Voor de Geref. Gemeente alhier hoopt Donderdagavond 6.30 uur op te treden Ds. van Dijke van Nieuw-Beijerland. -Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Verbrugge, is benoemd tot hoofd der O. L. school te Papendrecht. OOLTGENSPLAAT.* Jaarvergadering der Chr. Schoolvereeniging alhier op Woensdag 22 Januari 1931 in de Chr. School „Rehoboth" aan de Pieter Biggestraat. De vergadering te 6.30 uur geopend met het zingen van Ps. 103 3, waarna de voorzitter, de heer W. van Kempen D.Wz., voorging in gebed en vervolgens las Jesaja 27. Daarna wer den de notulen der vorige vergadering voorge lezen, goedgekeurd en vastgesteld. Dan volgde het verslag van den penningmees ter, den heer Adam van Rossum, terwijl de com missie tot nazien der rekening daarvan tevoren verslag uitbrachten en behoudens een kleine fout, die inmiddels gevonden en hersteld was, tot goedkeuring adviseerden. Uit het verslag bleek, dat de financiën der school er zeer goed voorstaan en er dit jaar zelfs een batig saldo was van ruim 600.en 931 nog beter beloofde te worden. De rekening, waarbij helaas geen balans was opgemaakt, werd met algemeene stemmen goed gekeurd en vastgesteld. De schuld der school bedraagt momenteel ruim 2000.wat de ver gadering zeer meeviel en zooals de zaken nu staan, is die schuld over een jaar waarschijnlijk weer met 800.verminderd. Daarna was aan de orde statutenwijziging, artikelsgewijze. Twee artikelen lokten veel dis cussie uit: het terugbrengen van 13 op 7 leden van het bestuur en het legen der financieele verantwoordelijkheid op alle leden der vereeni- ging- De heer Van Gurp stelde voor deze finan cieele verantwoordelijkheid niet op één bestuurs lid te laten, wanneer hij eventueel uit het be stuur trad, maar daar iets op te vinden, dat zoo iemand, als hij vrij was van de school, waarlijk vrij kon zijn en zijn rust genieten. Na veel bespreking kwam men tot deze op lossing: niet alleen het bestuur, maar alle leden °er schoolvereeniging dragen deze verantwoor delijkheid. Het bestuur werd nu nog aangevuld tot 13 leden, om na de Koninklijke goedkeuring in zijn geheel af te treden en door een buitengewone ledenvergadering later te vervangen door een bestuur van 7 leden. Gekozen werd in 3 stem mingen: P. den Braber, J. W. v. d. Linden, D. Korteweg Lz., L. van Hassent Az. en P. Hokke. Aanwezig waren 63 leden. Om 11 uur sloot de heer A. Klein, hoofd der school, de vergadering met gebed. De Chr. School telt thans 246 kinderen, waar van 54 van Gereformeerde ouders en 192 van Hervormde ouders. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte daartoe Vrijdagavond van 7—8 uur in de consistorie kamer. A.s. Woensdagavond zal er in de Ned. Herv. Kerk weer bijbellezing worden gehouden. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school alhier is met ingang van 1 Febr. a.s. be noemd Mej. Trapman te Aarderbrug. MELISSANT.* We herinneren nog even aan de jaarvergadering der J.V. „Ora et Labora" in de Geref. Kerk te houden morgenavond om half 7 uur. De Zangvereeniging zal de volgende zangstukjes ten beste geven 1. Ps. 121. Avondlied. 2. Looft den Heere. Christus komt. 3. Ik wil mij gansch U geven nu. Bonds lied. HERRINGEN. D.V. hoopt de N. H. Jonge- lingsvereen. op G. G. „Timotheus alhier op Donderdagavond 29 Januari haar 2e jaarver gadering te houden. A.s. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden de Eerw. Heer Over- weel. Verslag jaarvergadering Vereen. „Een school met den Bijbel voor de Nederd. Herv. Gem. te Herkingen", gehouden op Maandag avond 26 Januari. Tegenwoordig 60 leden. De voorzitter opent de vergadering door eerst te laten zingen van Ps. 119 1 en gebed, waarna hij leest Jozua 24, welk hoofdstuk kortelijks wordt uiteengezet. Lezen notulen, welke worden goedgekeurd. Daarna jaarverslag secretaris, hetwelk onder dank wordt accoord bevonden. Verkiezing be stuurslid wegens periodieke aftreding van A. de Geus. Deze wordt met bijna algemeene stemmen herkozen en neemt zijn benoeming aan. De re kening van den penningmeester wordt goed gekeurd. Daarna wordt bij acclamatie tot eere-voor- zitter der vereeniging benoemd de Eerw. Heer J. Overweel, voorganger bij de Ned. Herv. Gem. In de rondvraag worden nog enkele vragen gesteld 'en sluit de eere-voorz. deze vergadering door nog te laten zingen Ps. 84 3 en dankgebed. STELLENDAM. Maandagavond j.l. had in de Ned. Herv. Kerk alhier onder gewone be langstelling de verkooping van 34 zitplaatsen plaats. Verkocht werden slechts 12 plaatsen a 1.—. Voor de andere 22 plaatsen werd geen bod gedaan. A.s. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier voorgaan de heer W. Bouman, godsdienstonderwijzer. GOEDEREEDE. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan de heer Bouman van Stellendam. Zondag 1 Febr. zal er des voorm. in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den H. Doop. Aangifte Zaterdag avond 7 uur bij den Kerkeraad. OUDDORP. Nu de tijd van aangifte voorbij is, kunnen wij berichten, dat 31 mannelijke en vrouwelijke personen te zamen, zich hebben aan gemeld tot het afleggen van belijdenis in de Ned. Herv. Kerk. A.s. Zondag nam. zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot bediening van den H. Doop. Doopvaders worden Vrijdagavond te 7 uur in de kerkekamer verwacht. Het bestuur der Chr. School heeft besloten met ingang van 1 Mei het aantal onderwijzers enz. van 10 op 11 te brengen. Woensdag a.s., des av. te 6 uur, hoopt in de kerk der Geref. Gem. op te treden Ds. A. van Dijke van Nieuw-Beijerland, terwijl in de Ned. Herv. Kerk door Ds. van Ameide de behandeling van den Catechismus wordt voort gezet. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. De Financieele inzet van 1931, Waren in het vorige jaar onder den druk van financieele zorgen de vooruitzichten nog al somber, gelukkig is het totaal der inkomsten toch zoo geweest, dat de besturen der Samen werkende Zendingscorporaties dankbaar gestemd zijn. Wel zal er een tekort blijven, welks om vang pas kan worden aangegeven als de reke ningen uit Indië zijn ontvangen, maar dat tekort kan niet zoo groot zijn, dat het den arbeid in zijn normale ontwikkeling schaadt. Als ten minste in 1931 de inkomsten blijven vloeien overeenkomstig de behoeften van dat jaar. Een achterstand reeds in de eerste maand van het jaar veroorzaakt ernstige moeilijkheden en doet weer dadelijk de financieele zorgen herleven. Elke maand vraagt ongeveer 95.000; maar het ziet er nog niet naar uit, dat de in komsten van Januari in de behoeften zullen voorzien. Daarom 'brengen de besturen dit ter kennis van allen, die in de Zending belang stellen, opdat hun niet het verwijt treffe, dat zij daarop niet terstond de aandacht hebben gevestigd. TIJDSCHRIFT VOOR ZENDINGS WETENSCHAP. De 4e Aflevering van het Tijdschrift voor Zendingswetenschap „Mededeelingen", uitgave van het Zendingsbureau te Oegstgeest, opent met een belangrijk artikel van Prof. Dr. Karl Heim te Tubingen over „Der Kampf gegen den Sakularismus". De schrijver toont aan, hoe het secularisme in zijn tegenwoordigen vorm slechts kon ontstaan „in de schaduw van den Bijbel, in de invloedssfeer van de Bijbelsche zienswijze van de verhouding tusschen God, mensch en wereld". Het tweede artikel is van de hand van Ds. D. Crommelin over „Kirche und Mission", een voordracht gehouden op de Kontinentale Zendingsconferentie te Bremen, waarin hij laat zien, hoe de verhouding tusschen kerk en zen ding is op de verschillende zendingsterreinen in Ned. Oost-Indië. Dan volgt een artikel van den heer H. Vuurbans over: „de pers in het Karo- Batakland". In de rubriek „Belangrijke Verschijnselen op zendingsgebied", wordt aandacht gewijd aan den drang naar eenheid, zooals die zich openbaart in enkele zendingskerken van Britsch-Indië, verder aan den Ned. Zendings-Raad en de hou ding der Geref. Kerken. De aflevering wordt besloten met een aankondiging van verschil lende pas verschenen boeken op Zendingsgebied. LEVENSWIJSHEID. Het licht in ons kan soms zoo sterk zijn, dat we niets dan licht om ons heen verspreiden, al zien we hetzelve niet. Dat is onze grootste zegetocht op aarde als onze eigene stralende gedachten onze aanwezigheid verkondigen, als zij ons dragen op hunne vleugelen en zij anderen met zich voeren. DE UIENCONTROLE. Nu onze uien onder controle zijn gesteld en alleen mogen worden uitgevoerd gedekt door een certificaat, krijgen we een beter overzicht dan voorheen, welke plaats of ons eiland inneemt bij de uieenteelt. Aan het kort verslag van een bestuursvergadering van het Uitvoer Controle Bureau op 13 Januari ontleenen wij, dat vanaf 15 Sept. tot 31 Dec. 1930 voor 41.084.974 kilo uien certificaten zijn afgegeven waarvan voor Flakkee alleen voor 17.000.000 kilo of ruim 40 van de totaal uitgevoerde uien. Op de Centrale Veiling te Middelharnis werd in de zelfde periode 2.086.621 kilo uien geveild, waar uit blijkt, dat 14.913.379 kilo buiten de veiling om werd verkocht. Slechts 12 werd dus via de veiling verhandeld. Hieruit blijkt, dat onze telers nog niet voldoende de noodzakelijkheid inzien, om de uien collectief te sorteeren en te veilen. Het schijnt, alsof ze de moeilijkheden, die er momenteel bestaan, zoolang mogelijk willen medemaken, want hoewel ze toegeven, dat het de weg van meer samenwerking ook op het gebied van den verkoop der producten uit moet, geven ze, gezien bovenstaande feiten, liever hun steun aan hen, waarvan we uit den aard van hun beroep nooit kunnen verwachten, dat ze den handel voor den teler in betere banen zullen leiden. Maakt men een vergelijking met andere streken van ons land, waar de ervaring toch de deugdelijkheid van het veilingwezen heeft bewezen, dan wordt het argument, dat de tijd er ten onzent nog niet rijp voor is, voor den dag gehaald, alsof het aanbrengen van verbeteringen nu eenmaal overal in eenzelfde tempo moet ver- loopen en dat inhalen van een achterstand niet mogelijk is. Het meer'endeel der veilingen heeft 25 jaar moeten worstelen om de massa tot vei lingverkoop te bewegen. De Centrale Veiling te Middelharnis bestaat nu 14 jaar en verkeert nog steeds in de worstelperiode, op de kant af wil ze niet knock out worden gestamd. M.a.w. ze volgt denzelfden weg als haar zusterinstellin gen, ondanks de vele voorbeelden. Alleen het sorteerstation te Goedereede mar cheert in vlugger tempo. Daarin is 80 van de uentelers vereenigd, die niet anders willen, dan collectief sorteeren en via de veiling verkoopen. Laten we echter hopen, dat wij de 11 jaren, die ons nog resten om een behoorlijke veiling- handel in 't leven te roepen, kunnen terugbren gen tot 2 of 3 jaar. Als allen het standpunt innemen van Goedereede dan is de zaak in één jaar beslecht. Middelharnis. H. VAN HEEST. MIDDELHARNIS. GeborenWilhelmina Johanna, d. v. K. Auperlé en C J. BruggemanLiesje Emilie, d. v A. van Zetten en K. J. Bowitsz. Ondertrouwd: C. Grootenboer 25j (Som» melsdijk) en F. van Wezel 20 j.C. A. J. Jansen 28 j. en A. D. Kern 26 j. GetrouwdJ. Lodder 30 j. (Sommelsdijk) en L. Verhage 25 j. OverledenH. Plokhooij 68 j. wed. van H. TijlM. Dorst 89 j. wed. van A. Vis J. Donk 77 j. DRIE DOODEN EN ZES GEWONDEN. Maandagavond om 7 uur is op het Hoofd station te Groningen een zeer ernstig spoorweg ongeluk gebeurd. De personentrein uit Win schoten reed bij het binnenkomen op een uit gaande goederentrein. Het gevolg van de botsing was, dat de postwagen totaal werd ingedrukt en ook het daarachter rijdende tweede klas rij tuig geheel wer dvernield. Er zijn drie dooden en zes gewonden. Gedood zijn de heeren J. Bol- graf, direoteur van de^ Uitgeversmaatschappij Rembrandt te- Utrecht, wonende te Amsterdam; D. S. Diddens, aanemer te Groningen en H. D. v. d. Veen, eveneens te Groningen. De conducteur, die in den postwagen zat, is gered, maar wel gewond. Nadere bijzonderheden. Uit Groningen wordt nader gemeld De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het machinepersoneel van] den rangeerenden goederentrein, die waarschijnlijk door een onveilig sein is gereden. Eén onder zoek wordt daarnaar nog ingesteld. De binnen komende' trein was de zoogenaamde Duitsche trein van 19 uur 02. Deze was nauwelijks onder de viaduct door, toen hij met een hevige botsing op den rangeerenden goederentrein reed, zoo dat de bagagewagen van den personentrein, die vlak achter de locomotief reed, werd opge nomen en door het tweedek las rijtuig, dat daar op volgde, werd geschoven en vervolgens ter rechterzijde onderstboven neerviel, zoodat de wagen met de wielen omhoog ligt. Het tweede klasserijtuig werd als het ware in de lengte gehalveerd, zoodat de personen, die aan die eene zijde hebben gezeten, als het ware werden weggevaagd en onmiddelijk moeten zijn gedood. De passagiers, die aan de andere zijde van den wagen zaten, werden door den ver- splinterenden wagon gewond. Ook het daarop volgende rijtuig werd ernstig gehacend. De beide locomotieven bleven vlak tegen elkaar aanstaan, maar in de rails. Het machinepersoneel van geen van beide treinen kreeg noemenswaardig letsel. Naast de reeds genoemde gedooden werden ernstig gewond de hoofdconducteur J. Meyer uit Leeuwarden, de heer Morees, 27 jaar te Groningen, had een beenbreuk; de heer E. Mus- kens te Rotterdam werd licht gewond aan beenen en handen; de heer J. R. Kamphuis, 47 jaar, te Groningen, kreeg wonden aan armen en schou der; T. Verlaan, directeur van de Stoomtram weg maatschappij te Winschoten, had wonden aan hoof den handen; R. Kley, 36 jaar, te Gro ningen, werd licht gewond. Alle gewonden zijn naar het Academisch iZekenhuis te Groningen overgebracht. Op het terrein van de ramp waren aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Groningen en het parket uit Groningen. Conflict met de politie te Enschede. Twee gewonden. Twee agenten van politie te Enschede maan. den in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Oldenzaalschestraat, ter hoogte van het hotel De Klomp eenige personen, onder wie de b(j de politie bekende gebroeders B. en J. B., belust op een relletje, aan om door te loopen, waaraan geen gevolg werd gegeven. Integendeel, ze begonnen handtastelijk te worden en een der agenten kreeg een stomp I in het gelaat. Deze trok zijn sabel, welke hem evenwel werd ontnomen door G. B„ die den agent er een slag mee over het hoofd toe. bracht, tengevolge waarvan deze een 8 c.M. groote wonde onder het rechteroog kreeg. De door G B. weggeworpen sabel werd door J. B. opgeraapt, die den anderen agent er mee te lijf wilde gaan, doch bij den aanblik van de getrokken revolver de plaat poetste. In. middels had de agent R. drie schoten gel >st op G. Bwaarvan twee hem in de rechter, borst troffen. Na verbonden te zijn in het politiebureau is de agent R ter verpleging opgenomen in het r.k. ziekenhuis; G. B., wiens toestand redelijk is, werd overgebracht naar het pro. testandsche ziekenhuis Ziekenzorg. Dronken woestelingen. Twee broers, die onder den invloed van sterken drank waren, zouden Zondagavond nog een bezoek brengen aan het café op den hoek van de Heisteeg en het Spui te Am» sterdam. )Een van de twee begon toen tegen spiegelruit te schoppen. De ruit brak niet. De man viel toen tegen de deur en zoo naar binnen, waar hij liggen bleef Men meende dat hij bewusteloos was en begon pogingen in het werk te stellen om hem bij te brengen. Op dat oogenblik kwam de tweede dronken broer binnen en niet begrijpende wat er aan de hand was, trok hij een mes om daarmede den kastelein te lijf te gaan. Toen men hem dat wilde beletten, greep hij een stoel, waar» mede hij als een dollen om zich heen sloeg. Voornamelijk het buffet moest het ontgelden, waar een ware verwoesting werd aangericht. De politie maakte een einde aan het kabaal en borg de gebroeders op in het bureau aan den Singel. Vechtpartij. Bij een vechtpartij, Zondagavond aan de Havenkade te Venlo, heeft de melkknecht S. v. d. Z. een diepen messteek in het onder, lijf gekregen. In zeer zorgwekkrnden toestand werd hij naar het r.k. ziekenhuis vervoerd. De politie meent den dader op het spoor te zijn. Een Nederlandsche sleepboot op den Rijn by Xanten gezonken. De vier opvarende waarschijniyk verdronken De sleepboot Frans is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op den Rijn ter hoogte van Xanten, waarschijnlijk ten gevolge van den storm, gezonken. De sleepboot was op weg met eenige sleep schepen van Rotterdam aar Doesburg. Tegen den avond is de sleep in de buurt van Xanten voor anker gegaan. Toen men den volgenden ochtend de reis wilde vervolgen bemerkte de schipper van het voorste sleepschip, de Con- stantine, geen spoor van de sleepboot. Bij nader onderzoek zag de schipper, dat op de plaats, waar de sleepboot voor anker was gegaan, een gedeelte van den mast en van den schoorsteen boven water uitstak. Van de opvarenden was geen spoor te ontdekken. Zij zijn vermoedelijk verdronken. Hun namen zijn B. Pors, kapitein, J. Arenoe, machinist, P. J. van den Heuvel, stuurman, en J. Schip, pers, stoker. Zij waren allen te Dordrecht woonachtig. De sleepboot Frans behoorde aan de N.V. sleepdienst Secunda, directeur C. Otte, geves. tigd te Dordrecht. EEN DIEF IN HUIS. Bange bewoners, doortastende dienders en een opmerkelijke auto. Vrijdagnacht werden een kleermaker en zijn vrouw, die aan den Goudschen singel te Rotterdam wonen, wakkerzij hoorden ge« stommel in het huis. Deuren werden geopend, er werd zachtjes geloopen en gepraat, en rib lend en bevend wachtte bet echtpaar in de duisternis op het oogenblik, waarop wellicht gemaskerde bandieten de deur van hun slaap, vertrek zouden openen om de ontstelde be. woners te wurgen Omstreeks dienzelfden tijd liepen twee agen« ten op den Goudschen singel. Zij zagen een auto, die opmerkelijk langzaam reed. Zij volgden den auto met hun blikken en zagen den wagen weldra keeren, terugrijden, weer keeren en nogmaals langs komen. Het spelletje herhaalde zich, en de agenten vertrouwden het zaakje niet. Zij wilden den auto aanhouden, maar den bestuurder gaf aan hun oproep om te stoppen geen gehoor, hij gaf gas. en de auto verdween, slechts in de herinnering van de agenten het nummer achterlatende De agenten besloten daarop eens goed in den omtrek rond te neuzen, want die vreemd rond toerende auto zou wel eens in verband met een inbraak kunnen staan. Al spoedig vonden zij in een poortje een deur open staan. Achter de deur stond een pak met stoffen en toen zij behoedzaam het huis binnen gingen, ontmoetten zij het voormelde echtpa r, dat te voorschijn kwam, nadat het de inbrekers had hooren vluchten In het huis werd niets ver. mist, 't nummer van den auto bleek valsch te zijn, en de dieven zijn verdwenen. Hoog water. Men meldt uit Tiel De waterstand op de Waal is andermaal zoo hoog geworden, dat men de gierpont heeft moeten opbreken. De Gijsbert Stout, waaraan de kleine pont is vastgemaakt, onder, houdt een geregelde verbinding met het land van Maas en Waal. Donderdagavond hield de afd. Sommelsdijk- Middelharnis van de Schippersvereen. Schut, tevaêr haar Jaarvergadering. Het aantal be» zoekers varieert elk jaar, al naarmate er het getal thuis.schippers zijn. En dan noghet aantal dat zin heeft te komendat redelijker wijs erg meevalt. Al die offieieele stukken en paparassen ge- looven ze wel. Burgemeester Den Hollander heette hen allen welkom. De notulen van den krassen ouden heer Hoek werden goedgekeurd. De ingekomen stukken bepaalden zich tot het enkelvoud Het ging over waterleiding en drinkwaterkranen voorschippers. Maar aan» gezien dit nog zoo ver van ons afligt, had het bestuur maar geantwoord dat er toch niets van komen kon. Het beheer van de gelden was in orde. Schuttevaér eindigt met een bezit van f 191,96 en de penningmeester wordt gedechargeerd. De verkiezing van twee bestuursleden leverde de herbenoeming op van de heeren Buscop en Pen. Ondertusschen had de heer Hoek verslag uitgebracht van zijn tocht naar Bodegraven, waar de Algemeene Vergadering was gehou» den. Alle voorstellen werden geaccepteeed en Bodegraven had zich waardig getoond om i Schuttevaér te ontvangen, Nu volgt het punt waarover de vergadering j gaat. Voorstellen eerstvolgende Hoofdverga» dering. Schipper Van Zetten is het eerst aan de beurt Het eerste wat hij vraagt wordt naar punt 9 verwezenhet tweede gaat over de lichten voor 't Nieuw'Beijerlandsche veer tn op de sluis te Middelharnis, die zijn veel te fel, je kan in 't donker met je zeilschip niets zien. Zouden die niet geblindeerd kunnen worden Aangenomen. De Barendrechtsche brug heeft een nauwe doorgang. Hij heeft het gehad dat hij met z'n drieën in de opening zat, zou daar niet eens een nieuwe regeling getroffen kunnen wor» den, zoodat het brug»personeel uitmaakt wie voorrang heeft? Schipper Polak maakt van zijn hart geen moordkuil in de klacht over de bediening 's nachts. Nu was er een schrijven gekomen van Ged. Staten dat in 3 maanden slechts 2 schepen 's nachts er door gegaan waren. Maar zeker 20 schepen zijn er blijven liggen omdat ze niet open wilden draaien, gaven de schip pers ten antwoord. Er zal een brief over dit punt worden verzonden. Kapitein Van der Gevel zou willen hebben dat er nog eens wordt aangedrongen op het plaatsen van licht bij den Kleinen Beer en op het zetten van ruitbakens op de hoeken van het water in het Spui. Schipper Buscop vraagt, of men eens zou willen aandringen op het plaatsen van licht bij die plaatsen waar electnsche kabels door het water gaan. Men mag niet ankeren waar een kabel ligt. Maar hoe weet men dat 's nachts Verder of er in de instructie van 't sluisperoneel te Middelharnis staat dat ze verplicht zijn bij mist op 't havenhoofd te blazen voor de schippers die trachten de haven binnen te komen, Deze stukken komen op het wenschenlijstje voor de hoofdvergadering. Schipper Hoek gaat er heen ze wordt in Broek op Langendijk gehouden. Punt 9 Wat er verder ter sprake wordt gebracht. Schipper Van Zetten mag eerst be» ginnen. Die slekken in de sluis van Middel, harnis lijken naar niks. Ze geven pas water als 't water haast hoog is Zijn oordeel is, dat de toestand in plaats van verbeterd, verach» terd is buiten een paar jaar geleden. Volgt een groote klacht over de havengelden, spe» ciaal tegen Dirksland Je schijnt niet gelukkig te wezen als je door moet varen, de welwil lendheid tegenover onze schippers is er alles behalve groot en de havenregeling is er één klachten al. De regeling is zoodanig, dat schippers zeer geschaad worden in hun ver» dienste, die toch al niet te groot is. De afd. zal trachten er verbetering in te brengen. Maar ook te Middelharnis en Sommelsdijk is het nog lang niet ideaal, speciaal mag men wel eens vroeger waarschuwen als 't water uit de haven moet. Meteen komt er een verdere klacht. Mag de haven weer eens uit» gediept worden, er is zooveel zand en steen gelost; er wordt gemorst en nu is het weer eens hard noodig. Het is voor de schipperij niet prettig, dat er aan en deze quaestie weinig te doen is. De havens van Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland zijn uitwateringen. Dat ze als uit» watering meteen meer of minder 'geschikt (ongeschikt) zijn voor de schipperij is voor het vervoer van de veldvruchten gemakkelijk. De schipperij kan nu met haar schuiten dicht bij de gemeenschappelijke los» en laadplaats komen. Nu hangt het er maar van af of de schade die de schipperij lijdt vooral in Dirksland door de gebrekkige regeling ook de verbouwer lijdt. Zoolang dit niet het geval is vreezen we, dat er weinig gedaan zal wor' den, omdat belanghebbenden bij verbetering alleen schippers zijn en niet de poldereige» naren en productieverbouwers. Tenzij ze willen inzien dat het toch niet aangaat hun vrucht» vervoerders door onverschilligheid te dwars» boomen. Sommelsdijk heeft zijn octrooigelden ver» minderd en zijn regeling veranderd. Voortaan moet de ontvanger of verzender de octrooi» gelden betalen. Er ontspint zich een discussie, wie en wanneer is men ontvanger of verlader. De inzet is eigenlijk: wie betaalt die octrooi» gelden, de schipper of de boer. Uit de discussie kan men weinig wijs wor» den en ons lijkt de quaestie toch heusch niet zoo moeilijk. De schipper is toch iemand die aanneemt de waren te weter met zijn schip te vervoeren van de eene plaats naar de ander. De levering van landbouwproducten ge' schiedt hier toch meest f o. b'condities, want immers het vervoer per wagen is voor rekening van den verkooper. Aangezien octrooigelden een tegemoetko» ming zijn aan de gemeente van kaai» en weg' onderhoud, spreekt het toch vanzelf, dat de vervoerders naar het schip de octrooigelden betalen. Evenzoo omgekeerd met de ont» vangers. Maar op het verzoek of de octrooiverlaging niet dadelijk kan ingaan, wordt meegedeeld, dat het wachten is op de Roninklijke goed» keuring. Schipper Joppe vraagt over de wisselplaats bij de gasfabriek, die op de begrooting van de gasfabriek is gezet. KapUein Van de Gevel vraagt of de klossen in de sluis niet veranderd mogen worden. Deze loopen horizontaal zouden ze niet vertikaal geplaatst kunnen worden Schipper Van Zetten vraagt of voortaan niet alle havenwerken tegelijk onder handen ge nomen kunnen worden. In Goes doen ze dat ook. Nu wordt eerst het water in de haven 14 dagen laag gehouden voor uitwatering, dan 14 dagen voor deze vernieuwing enz. enz. De schipperij van Sommelsdijk is de dupe. Men zal aandringen dat de provincie in dien geest maatregelen neemt. Daarna verloting en sluiting. Op Donderdag 12 Februari 1931 nam. 2.30 uur te Oude Tonge in Hotel van Veen, veiling en op Donderdag 19 Februari 1931 nam. 2.30 uur te Oude Tonge in Hotel De Weerd afslag van a. 17.63 90 H A. (38 Gem. 123 R. V. M.) Bouwland met de daarop staande schuur te Nieuwe Tonge in den polder Battenoord, aan en nabij den Oudelandscbendijk, kad. secties B. no 479 t m. 4S2 en 526 t m. 529. In di» verse perceelen en combinatiën. Verhuurd tot blootschoof 1937 aan den heer K.J de Bruin te Oude Tonge voor f 2305.— per jaar, en b. een huis met schuur, erf en grond te Oude Tonge aan de Voorstraat, kad. sectie C. no. 2030, groot 2 Aren 22 c.A. in één perceel. Verhuurd tot 1 December 1936 aan voornoemden heer K J. de Bruin voor f375 per jaar. Ten verzoeke van de erven van wyien den heer Z. Vreeswijk. Notarissen J. VAN ISPELEN te Oude Tonge, L. VAN DER SLUYS, Dirksland,

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 3