Orgaan kmn Antirevolutionair voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Uw Kindje. IN HOG SIGNO VINCES FEUILLETON No. 3715 WOENSDAG 28 JANUARI 1931 45STE JAARGANG I Csemeenteraad 1 i I 4 11© Btukken voor «1© Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franc© tee te «enden aan de Uitgevers Brieven uit Amerika. Purol en Purolpoeder KLATERGOUD osssks! x j-. erblijfsels van oude ;en. De smalle Lim- erkwaardigheden. binnenkort worden K Deze Courant verschflnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f l.~ bi vooruitbetaling, BUITENLAND bi vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEEFSTER Fa. W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zl beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur, enswaren langs de kt goed en het gaat „MARCHANDEEREN." Dat woord is van Fransche oorsprong. S'Een „raarchand" is een koopman. In de Sommelsdijksche raadsvergadering werd |Joor de afgevaardigde der S.G.P. in verband met de Zondagsdiensten der R.T.M. en het handhaven van enkele diensten op Zondag door de A.R. raadsleden gesproken van „marchandee- ren met het beginsel." «De lezer'begrijpt nu wel wat hiermede bedoeld wordt. Ook in andere raadsvergaderingen werd door de S.G.P. raadsleden hoog van den toren ge- blazen tegen de A. Rev. omdat ze toelieten dat de veerboot ook op Zondag vaart. T® Nu is het wel opmerkelijk, dat dit eerst in tweede instantie gebeurde. ■Toen deze kwestie de eerste keer in den Som- melsdijkschen raad ter sprake kwam, werd door eer Le Comte (S.G.P.) verlagd geen uit- g, dus houden zooals het is. We hebben atoeiTin ons blad er op gewezen, dat de heer Le Comte hiermee in strijd handelde met hetgeen Zijn partijleider Ds. Kersten wenscht, die iiimers in de Kamer verlangde stopzetten van alle treinen op Zondag. Nu heeft men wel getracht hierom heen te draaien, maar feiten blijven nu eenmaal feiten en dit feit is door ieder te controleeren. ■Kerst later, waarschijnlijk toen men onderling de houding bepaald had op Flakkee in de S.G. Partij, kwam de heer Le Comte anders voor den dag, en sprak hij opeens over „marchan- deeren met het beginsel." ■Maar m'en gevoelt wel, dat er aan dat plot selinge „kloeke optreden" een leelijk bijsmaakje komt als men weet hoe deze man eerst zelf J .iffiarchandeerde met het beginsel, immers ook hij wilde de boot wel laten varen op Zondag, en kwam slechts tegen de uitbreiding der diensten L» Zondag op. f beste is maar er niet te veel van te zeg den. De conclusie ligt duidelijk voor de hand. r-? Alleen willen we er nog eens op wijzen hoe roekeloos deze menschen optreden, jj Wat zou er toch van terecht moeten komen als een eiland als Flakkee met 32.000 menschen van 's Zaterdagsavonds tot 's Maandagsmorgens volkomen geïsoleerd werd van den vasten wal. Mogen de arme en onbemiddelde menschen dan op Zondag hun zieken niet meer bezoeken „Dan gaan ze maar in een roeibootje" werd door een St. Geref. raadslid op Melissant gezegd! Het lijkt te dwaas om over te praten En al kan het, wat hielp het dan nog, want in Hellevoet- Sluis staan ze weer. Moeten ze dan gaan loopen? Want de tram mag natuurlijk evenmin rijden I; Wanneer er van „marchandeeren" sprake is, dan kan het zeker wel van de houding dezer St. Geref. menschen gezegd worden, want het ligt er dik op, dat het vierde gebod des Heeren hier voor politieke reclame gebruikt wordt. Wanneer zij verantwoordelijkheid droegen en het in hun macht hadden Flakkee den geheelen Zondag te isoleeren, zou geen enkele S.G.P.er het aandurven, maar nu zij weten dat er toch niets van komt, maken ze er een parade-paardje van. Het is wel droevig, dat hoog heilige dingen zoo verpolitiekt kunnen worden. Het is in onze dagen sinds de omwandeling van den Heiland op aarde al heel weinig ver anderd. Ook Hem is het kwalijk genomen, dat Hij op Zondag ziek'en genas en de menschen met hun beddeken naar huis liet wandelen. En die aanmerkers op het werk des Heeren waren wat trots, want zij „marchandeerden" niet met hun beginsel, maar droegen hun gedenkce dels wel heel zichtbaar en heiligden den Sabbath. Maar Christus schudde droef het gezegende Hoofd en zeide ,,de mensch is er niet om den Sabbath, maar de Sabath is er om den mensch." Doch zij volgden Hem niet. Beste Vriend Op onzen nationalen dankdag zijn duizenden bij duizenden besteed om werkloozen van een goed maal te voorzien. De president had ons volk in zijn proclamatie verzocht onzen hulpbe hoevende medeburgers vooral op Dankdag te gedenken, om ook hun in een oprechte dankdag- stemming te brengen. Het is ook de gewoonte in onze Ger. en Chr. Ger. Kerken op dien dag een' dankoffer in te zamelen voor de zending. Ook daar zijn duizen den geofferd. De meeste kerken in de stad Hol land en in Grand Rapids collecteerden in één collecte van 1000 tot 2000 dollar. Ik las van een gemeente van 110 huisgezinnen, waar de dank dagcollecte 1520 dollar opbracht. Zelfs waren er grootere gemeenten, die over de 2000 dollar inzamelden. Het is een goede eigenschap van ons Ame- rikaansch volk, dat het als het noodig is, niet vastzit aan bet geld. Geven is voor den Ameri kaan een genot. Elk jaar hebben wij een alge- meene collecte voor alle doeleinden Hospitalen, Blindeninstituten, Kinderhuizen enz. Dit wordt door een commissie verdeeld. Maar men geeft dan koninklijk. Sommige personen geven 2000, ja zelfs jaarlijks 5000 dollar. Zoo'n inzameling bereikt soms het bedrag van een half millioen alleen in de stad Grand Rapids. Deze stad heeft een derde van de 'bevolking van Rotterdam, heeft 36 Geref. of Chr. Geref. kerken. Al deze kerken zijn van Hollandschen oorsprong. Dan zijn er nog drie vrije Geref. 'kerken en één Holl. Doopsgezinde. In sommige kerken heeft men 's Zondags 4 diensten, 2 Hollandsche en 2 En- gelsche. De Engelsche zijn het meest bezet. Het is een groot blad met advertenties in de „Grand Rapids press", op Zaterdagavond van al de kerken, die hun diensten adverteeren. De „Grand Rapids press" is een zoogenaamd neu traal blad, zooals alle dagbladen hier zijn en ■heeft een oplaag van 90.000. Weinige van onze Geref. of Chr. Geref. Kerken doen met dat ad verteeren mede. Dit zal U niet verwonderen, als ik zeg, dat in datzelfde blad op een andere pagina de theaters en bioscopen hun portretten afgebeeld hebben, soms op ergerlijke manier. De natie van ons groote land gaat moreel achteruit. 25 Jaarg eleden zouden die theater-advertenties, die tegenwoordig onze bladen vullen, niet op genomen worden, omdat de lezers er niet mee gediend waken. Maar blijkbaar heeft het tegen woordig aller goedkeuring. Ook het deel, dat zich Christelijk noemt, is geabbonneerd op die bladen, wat zeer zeker een vergif is voor het Christelijk huisgezin. Ook is er geen actie bij onze leiders. Men werkt hard voor de Zending om de heidenen het brood des levens aan te bieden. Daar bouwt men Christelijke scholen. De Amerikanen offeren daar millioenen bij mil- lioenen voor, maar men heeft geen oog voor het heil van onze eigen 'kinderen 'en voor onze eigen natie. Ook onze openbare scholen gaan zich meer en meer buigen naar de propaganda van het atheïsme. Alles wordt in die instituten gedaan om van de kinderen goede burgers .te maken, flinke patriotten. Het is zelfs wet, dat gedurende de schooluren de vlag voor elk schoolgebouw moet wapperen. Kinderen worden geleerd hun hoofd te ontblooten als de vlag op gaat. En dit is goed. Ook die „Star and Stripes" draagt zijn naam „The old glorie" met eere. Ook die vlag heeft een geschiedenis, die achting en respect afdwingt. Maar wat heeft die vlag voor waarde, als m'en een geslacht gaat kweeken dat de daden Gods niet meer wil erkennen in de geschiedenis Wat heeft een natie aan een volk, dat God miskent. Dat kan niet 'bestaan en Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het kindje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Furol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten heeft ook nog nooit stand gehouden. Een natie zonder God beteekent revolutie. En straks zullen de kinds-kinderen van dit geslacht, die nu eer bied geleerd is voor onze vlag, hem met voeten treden en verbranden. God beware ons door flinke Christelijke dagbladen en goede Christe lijke scholen, opdat wij winste mogen doen met de droeve historie van andere machtige landen, diet en onder zijn gegaan of aan den rand van den ondergang staan, door Gods miskenning. Neutraliteit bestaat niet, het is voor of tegen, men kan volgens Gods eigen Woord geen twee heeren dienen, ook niet in 't lezen van een dagblad of weekblad. Zooals je weet 'ben ik Nederlander van ge boorte, maar ik heb de geschiedenis van Ame rika lief. Daarom is het ook ,denk ik, dat ik veel boeken in mijn kast heb, die over de Ame- rikaansche geschiedenis handelen. Toén ik gis terenavond op mijn gemak zat te lezen, trof het mijn aandacht, dat 18 December 1865 de verjaardag was, dat the Thirtienth amendement tot stand kwam en in onze Constitution werd ingelascht. Dit amendement was een gevolg van een burgeroorlog tegen de slavernij. De kroon van het werk van onzen dierbaren presid. Abra ham Lincoln, een hoogstaand Christen-staatsman die zich in de eerste plaats niet aan menschen, maar aan zijn God verantwoording schuldig wist. En weet U wat nu voor mij zoo pakkend was in de beschrijving van die geschiedenis Dat Abraham Lincoln zoo beslist deze wet de clareerde in den naam van God, wiens zoenoffer ook voor de vrijheid van den slaaf had gevloeid. En na die declaratie zong de geheele vergade ring der wetgevende macht „de doxology", dit is zooveel als het eerste vers van Ps. 100. Dit geschiedde in de vergaderzalen des lands, nog maar een groote 60 jaar geleden Dat ons volk ontwake als nazaten van dit roemrijk voorgeslacht, opdat de geest van Abraham Lincoln en George Washington onder de „Star and Stripes" moge zegevieren Voor Amerika geldt ook het woord van Da Costa „Bouwt scholen in wier het Evangelie- zout, van on- en bijgeloof een dierb're jeugd behoudt". En dit kan geen neutraal blad doen en ook is de institutie van de publieke school in Ame rika geen inrichting voor het Evangeliezout Je AMERIKAANSCHE VRIEND. VERGADERING van den Gemeenteraad van OUDDORP op Vrijdag 23 Januari, des nam. om half drie uur. Afwezig met kennisgeving de heeren M. Bos- land, Mastenbroek en Bezuien. De Voorzitter, burgemeester Gobius du Sart, opent de vergadering met gebed en zegt den raadsleden dank voor hun gelukwenschen bij de jaarswisseling van hen ontvangen. Wederkeerig wenscht spr. hen en de hunnen wat zij noodig hebben in stofelijk en geestelijk opzicht voor het jaar 1931. Het vorige jaar werd met eenige hoop op economische verbetering begonnen, maar het voldeed niet aan de verwachtingen én 1931 gaat de gemeente Ouddorp met groote zorgen zoowel voor het particuliere- als voor het gemeenschaps leven tegemoet. Gelukkig voor deze gemeente komt dit jaar de nieuwe regeling der finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten in wer king, waardoor deze gemeente in eenigzins betere positie komt te staan. Was dat niet het geval geweest, dan zou deze gemeente dit jaar in groote zorgen zijn gekomen en was men financieel in de klem geraakt. Maar al is het, dat de malaise zich tot alle takken uitbreidt en ook scheepvaart en industrie er hun deel in krijg'en, mag dit toch geen reden zijn om bij de pakken te gaan neer- zittten. In het afgeloopen jaar heeft de Raad dat dan ook niet gedaan. Met zijn hulp zijn er groote werken tot stand gekomen, waarvan de electrische stroom wel het voornaamste is. Ook nu weer in deze eerste vergadering van het nieu we jaar wordt de aandacht van den gemeente raad voor een belangrijk werk gevraagd, en wel de veerverbeteringen op Hellevoetsluis en het inleggen van een nieuw veer op Numansdorp en Dintelsas. De voordeelen, die het Rijk en de Provincie het eiland hierbij aanbieden, zijn van zoo groote beteekenis, dat het eiland die wel met beide handen mag aangrijpen. Spr. hoopt, dat Gods zegen moge rusten op de werkzaamheden, zoowel in het private leven als op de gemeente werken en bidt de raadsleden toe, dat zij krach ten mogen ontvangen om wars van alle persoon lijke dingen het algemeen belang te blijven die nen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Enkele goedkeuringen over genomen raads besluiten worden door Ged. Staten medegedeeld. Ingekomen is het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. stellen voor 'bij aclamatie te her benoemen tot leden dezer commissie de aftre dende heeren. De heer van der Linde, hoofd der school aan den Oostdijk, vraagt ontslag uit deze com missie, maar de VOORZITTER stelt voor hem zoolang hij daar nog hoofd is, als zoodanig te handhaven. Met algemeene stemmen wordt conform be sloten. Kurvink vraagt concessie voor het aanleggen van een radio-centrale. Van Splunter had eerst concessie, maar die zag er geen kans toe. B. en W. stellen voor het te verleenen, onder voor waarde, dat het 'binnen drie maanden tot stand komt. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Het veilingbestuur der Zuid-Hollandsche ei landen vraagt het landbouwverlof der school kinderen te doen ingaan in de week, waarin 1 Juni valt, met het oog op aardbeien plukken enz. De VOORZITTER deelt mede, dat dit lid plaatselijk geregeld moet worden. Op de eene plaats is dat vroeger én op de andere valt het beter als het wat later ingaat, dat hangt af van de plaatselijke cultures. Spr. heeft zich altijd bij de plaatselijke toestand aangepast en zou dit willen blijven doen. Weth. VOOGD: Het is een plaatselijk belang. Het stuk wordt in handen van B. en W. gelaten. De groep van het Alg. Ned. Verbond wijst op de invoering van vreemde woorden in onze taal, in officieele stukken, correspondentie, naam geving op de gebouwen, villa's enz. Dat is in strijd met het Nederlandsch belang en daarom stelt deze organisatie voor belasting te heffen op vreemde namen van villa's enz. B. en W. willen het stuk voor kennisgeving aannemen. We moeten aldus de VOORZ. de menschen vrij laten in het benoemen van hun woning. En het gemeentebestuur weet zelf wel de woorden te kiezen, die het in de officieele stukken noodig oordeelt. Aldus wordt 'besloten. Aan de orde zijn de veerverbeteringen. De VOORZITTER geeft een overzicht van den stand van zaken en een verslag van het verhandelde op de vergadering van 27 Dec. te MiddeJharnis (reeds eer in ons blad opgenomen) Spr. wijst op het groote belang, dat Flakkee heeft bij den nieuwen uitgang, die eigenlijk reeds voor de mobilisatiejaren ook bestond. Het be- door H. RINGMANS. 7) JÉ Maar nauwelijks had zij dat besluit genomen ofzij verwierp het weer. H ij moest een man zijn. Heino moest verklaren. Zij moest fier zijn en geen duimbreed toegeven. En dat bevredigde haar ook weer niet. Want dan bestond de mogelijkheid dat het tooneel van vóór ongeveer een jaar zich i herhaalde en hij vertrok, zonder dat zij ook maar de minste zekerheid had. Dat was immers j .ondragelijk f Maar misschien, en wéér kwam de hoop om den hoek gluren, misschien kwam Heino zijn gegeven woord wel inlossen 'en' haalde zij zich allerlei muizenissen in het 'hoofd Zóó streed zij, dagen lang. Streed ook op haar kamer in het gebed, 't Was een eerlijke zaak. Die voor den Heere gebracht worden mocht, H ij kende haar hart. Hij wist, dat het warm voor Heino klopte. En Hij kende ook het hart van den jongeling, die.^op zijn zachtst uitgedrukt, vreemd en wonderlijk met haar han delde. En terwijl haar ziel heen en weer geslingerd werd en zij ook in het gebed niet de rust en vrede verkreeg, waarnaar zij snakte, sprak de niets wetende en niets vermoedende mevrouw ,er™la al den dag over den komenden Heino. f f Was een ware marteling voor Martha. En 'er Wa,ren minuten, dat zij er over dacht, haar ■ante op de hoogte te brengen en haar raad ]f v^?en' f Waren tot nu toe nog de meest woeilijke oogenblikken geweest Doch zij zweeg. Zij had Heino beloofd, met niemand er over te zullen spreken. En en als hij nu eens kwam, om zijn woord in te lossen en hij moest ervaren, dat moeder al geheel op de hoogte wasneen, dat zou van haar niet fair geweest zijn. In gedachten verzonken, was Martha de Em- mabrug over gewandeld, om op den Stations- singel gewaar te worden, dat zij zich haasten moest, wilde zij op tijd zijn voor den uit Hol land komenden sneltrein van 8.10. Haastig liep zij door en zij had het ijlings gekochte perronkaartje juist laten knippen, toen een sissend geluid verkondigde, dat de trein binnenliep. Zij besloot te blijven staan op de verbinding tusschen het eerste en tweede perron. Dan kon zij Heino in ieder geval niet missen. Een groote stroom reizigers en reizigsters pas seerde haar. Maar Heino verscheen niet. Een heftige teleurstelling maakte zich van haar mees ter, Zou hij op het laatste oogenblik verhinderd zijn geworden Maar neen, dan had hij toch wel een telegram gezonden. Een zucht van verlichting ontsnapte haar opeens. Zij ontwaarde Heino's lange gestalte en zij zag onder den strooien hoed het bekende ge laat, dat zij zoo liefhad. Dan zag Heino haar. Vergiste zij zich Kwam er een wolk op zijn gelaat? Een trek van te leurstelling Zij vergiste zich blijkbaar. Want er gleed een lach over. En zijn uitgestrekte hand greep de hare. Maar zijn oogen dwaalden over het perron en rustten niet in de hare „Zoo, Martha, hier is de verloren zoon ein delijk e'eris," zeide hij opgewekt. „Hoe maak je het Ben je alleen 'k Had gedacht, dat moeder er zou zijn." Zij liepen naast elkaar over het perron, langs de restauratie naar den uitgang, waar de stroom reizigers slechts langzaam passeeren kon. „Tante is niet al te wel," antwoordde Martha vormelijk. f Haars ondanks had zij zich heel wat van de ontmoeting voorgesteld. Maar hij was koud en koel. En zij wist het met wisse zekerheid: hij kwam niet, om zijn gegeven woord in te lossenAls in een droomtoestand liep zij naast hem en zij gaf het antwoord op een toon, alsof het de moeite niet waard was, op de ge stelde vraag een antwoord te geven. Zij was volslagen gedesillusioneerd „Is moeder ziek vroeg hij. De kennelijke bezorgdheid, die uit zijn toon van spreken te hooren was, bracht haar tot de werkelijkheid terug. „Neen, neen, ziek niet. Gelukkig niet. Een paar dagen niet al te wel. 'k Heb zoo'n flauw idee, dat het vanavond of morgen weer in orde is." Haar oude schalksheid kwam even boven: als er iets bijzonders op til was, dan was mevrouw Heerema enkele dagen van te voren reeds van streek; de „zemeltjes" hadden de jongens vroeger wel plagend opgemerkt. „O, die ziekte," zei Heino lachend. „Die ken nen we, Martha. Kijk die tram eens vol zijn." „Willen wij niet loopen stelde Martha voor. De vraag was er uit, vóór zij goed besefte, wat zij had gevraagd: een half uurtje loopen naast hem, die zóó afschuwelijk met haar speel de Zij was nauwelijks zelf in staat, om te loopen, zóó moe en ellendig voelde zij zich. Gelukkig ging hij niet op haar voorslag in. „Laat ons maar gauw zién, thuis te komen," zeide hij. „Daar komt al een tram." De tram liep onmiddellijk vol, daar nog vele reizigers geen plaats in de vorige hadden kunnen bemachtigen. Een heer ontfermde zich over Martha, door zijn plaats af te staan. Heino was naar het achterbalcon gedrongen. En zoo waren zij gescheiden. Zóó zou het verder blijven, overlegde Martha bitter. En zij kon wel schreien in de overvolle tram, die langs den Stationsweg, over de Heerebrug en het Heereplein de volle Heerestraat insuisde. Heino stond op het balcon, zijn koffertje in de hand. Tusschen de deurstijl en de schouders van een in het looppad staanden heer kon hij juist Martha's lief gezicht zien. Zij bemerkte niet, dat hij naar haar keek. Hij zag er een droev'en trek op. En hij wis t, wat er de reden van was. Hij schold zich een lafaard. Als hij naar zijn hart te werk was gegaan, dan had hij haar daareven op het per ron vurig en hartelijk en gemeend omhelsd. Want toen hij haar zag staan, was met kracht de oude liefde weer naar voren gekomen. Hij had haar lief. Hij had gemeend, wat hij haar toen had gevraagd. Maar „Groote Marktriep de conducteur. De tram liep grootendeels leeg. Heino en Martha, geen woord spiekend, zoch ten lijn 2 op, die hen bracht over de Visch- markt door de Brugstraat, over de Abrug en de Astraat, langs den Westersingel, om voor hen te stopp'en op den hoek van de Bleekerstraat. De tram was niet vol, zoodat zij naast el kaar konden zitten Hij vroeg naar zijn moeder, naar Tjaard en diens vrouw en kinderen en naar andere zaken. En zij gaf verstrooid ant woord. ,,'k Heb vanmiddag Tjaard gebeld, of hij je wilde halen, nu tante niet kon. Maar hij was op reis en kwam pas om acht uur thuis." Hij moest het voelen, dat zij alleen ge komen was, omdat het niet anders kon. Hij begreep het ook. En hij kon haar geen ongelijk geven. Zij had het volste -recht, hem koel te behandelen. Hij had zich de laatste dagen voorgenomen, Martha haar woord terug te geven. Maar nu hij éénmaal in Groningen was, zag hij er tegen op als tegen bergen, die hij het vorig jaar in Zwitserland had gezien. Hij durfde niet, om dat hij er de schandelijke oneerlijkheid van in zag. Enen hij kon het niet, omdat hij haar nog liefhad met dezelfde, sterke liefde, als toen „Ik zou aan Groningen ontwennen," zei hij plotseling, zonder haar aan te zien. „Ja," antwoordde Martha, uit gepeins ont wakend. „Het is al lang geleden." „Het ging niet van de zaak," loog hij. ,,'t Is altijd even druk. Nu ben ik er een paar dagen tusschenuit en nu moet ik Maandagmiddag nog naar Leeuwarden voor de zaak. De directeur zei: Je^ bent nu toch in de buurt. En dan ga je natuurlijk weer. Enfin, allicht wordt het straks in Amsterdam beter. Wij zijn er, niet Met stevigen tred, zonder e'en woord te spre ken, liepen zij door de „schildersbuurt" en ston den weldra in huis, waar mevrouw Heerema haar zoon met grotoe hartelijkheid ontving. „Eindelijk ben je dan toch eens thuis," knorde zij. „Je hebt heel slecht opgepast, hoor." „Het kon heusch niet anders, moeder. Maar in Amsterdam wordt het wat beter, hoor. Daar ben iik weer zelfstandiger. Een mooie promotie, hé „Prachtig, Heino. De Heere zegent mijn jon gens wel. Maar, Martha, kind, wat scheelt je Je bent zoo bleek als wat," zeide zij dan op eens, toen haar oog op Martha viel, -die stil in een fauteuil zat. „Ik ben niet erg wel," antwoordde Martha, moeilijk sprekend en vuurrood wordend, ,,'t Zal wel weer overgaan." „Heb je dat al lang „Ne'en, tante, onderweg naar huis. Maar maak u niet bezorgd, 't Is niet erg. Wil je koffie, Heino „Graag," zei hij. „Maar als je nu niet ,,'t Is niets," merkte Martha op. En zij liep naar het buffet, opmerkzaam gadegeslagen door mevrouw Heerema. „Je moet toch zeker nog eten, Heino?" „Dank u, moeder, 'k Heb in den trein ge dineerd. 'k Hoor van Martha, dat Tjaard en Truus en de jongens het goed maken?" „Uitstekend gelukkig. Tjaard zal straks wel komen, denk ik." „Tjaard en Truus. Tenminste, dat zei Mar tha." „Heb je Truus dan gesproken, Martha? Was ze dan in de stad (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1